België: miljoen francs bij kwalificatie U Spelers PSV blessure-v 'Keuzeheren' letten op Brepan Roger van Gooi niet bang voor die maaier van n Hovenkamp Oranje met zes middenvelders N ederl and-Bel gië rechtstreeks op tv VOOR SPEL Rep valt uit de selectie Scorebord JL MAANDAG 24 OKTOBER 1977 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT HILVERSUM - De beslissende wedstrijd in de groep 4 van de voorronde voor het wereldkampioenschap voetbal tussen Nederland en België, die woensdagavond 26 oktober in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, zal rechtstreeks op de televisie worden uitge zonden. De KNVB heeft hiertoe de NOS toestemming gegeven op het moment dat het stadion praktisch gesproken uitver kocht was. De uitzending op Nederland 1 begint om 20.08 uur en duurt tot 22.00 uur. Commentator is Theo Reitsma. DUISBURG - Kees Bregman wordt in opdracht van de "keuzeheren" van het Neder lands elftal in de gaten ge houden om eventueel te worden opgenomen in de O- ranje-selectie. Niet met het oog op de wed strijd van woensdag tegen Belgie maar, wellicht, ter verbreding van de pioeg voor Argzntinie'78 die im mers niet al te ruim in z'n ausputzers zit. Bregman nu, de oud-Haarlem- en FC Den Haag-speler, en voor het derde seizoen al weer uitko mend voor MSV Duisburg, behoort op die plek al lange tijd tot de uitblinkers in de Duitse Bundesliga. Onlangs al liet Happel weten nadere informatie over het spel van Bregman te willen ontvangen. Tevens gaf hij zijn assistent Jan Zwartk ZEIST - Rep, Treytel, Brandts, Boskamp, Kist en Rijsbergen (geblesseerd), maken geen deel uit van de Oranje-selectie, waaruit waarnemend interim- bondscoach Zwartkruis woensdagavond het elftal rec- ruteert dat slag moet leveren te gen de Belgen. In de ochtendu ren nog stelde de legerkapitein gisteren de „uitvallers" telefo nisch op de hoogte. Het is voor het eerst in de geschie denis van het Nederlandse voetbal dat een bondscoach een begrip als nazorg zo interpreteert dat de betrokkenen het nieuws niet uit de krant moeten verne- Tot voor gisteren werd het niet- geselecteerde deel van de voor keuze van 22 schriftelijk in ken nis gesteld. Omdat de post door gaans een dag na de maandagk ranten wordt bezorgd waren de betrokkenen vrijwel altijd al via de media op de hoogte. Zoals deze krant al eerder suggereerde is Eddie Treytel inderdaad de dupe geworden van het feit dat hij tegen Rusland geblesseerd moest afschrijven. Het Noord- ierse optreden van Jongbloed, de voorkeur van een aantal Oranjeklanten voor de Roda JC-doelman en de terugkeer van Jan van Beveren hebben er toe bijgedragen dat Treytel zonder gefaald te hebben (voorlopig) overbodig is geworden. Zwartkruis: „Eddie was inder daad nogal onder de indruk". Veel lakonieker reageerden Johnnie Rep en Jan Boskamp. De eerste gaf zonder meer toe dat het ritme momenteel af en toe stokt. Niettemin zal de ex- Ajacied woensdag als toe schouwer in het Olympisch sta dion aanwezig zijn. Jan Bos kamp bevond zich op het mo ment dat Zwartkruis belde bij een wedstrijd van de junioren van Molenbeek. Zijn vrouw Jennie nam de telefoon aan en moest de voetballer vertellen om hard te blijven werken met het oog op Argentinië. EERSTE DIVISIE FSC-PEC Groningen-Dord recht Heerenveen-Excelsior Willem II- Amersfoort Den Bosch-Wagenigen Helmond Sp.-Cambuur Eindhoven-Veendam Heracles-Graafschap SW-MW PEC/Zw. MW Heracles Heerenveen Excelsior Wageningen Fortuna Groningen Den Bosch Eindhoven Willem II Cambuur Vlaardinger. Graafschap sw Helmond Amersfoor Veendam Dordrecht 2-2 12 8 2 18 26-12 11 6 5 0 17 25-18 12 5 6 1 16 12- 9 11 6 3 2 15 J6-11 11 4 6 1 14 21- 7 11 5 4 2 14 14- 8 11 5 3 3 13 14-, 8 12 6 1 5 13 25-16 11 3 6 2 12 13-13 12 4 4 4 12 12-16 11 4 3 4 11 16-13 11 5 1 5 11 15-15 11 3 4 4 10 11-14 12 4 1 7 9 12-19 12 2 4 6 8 14-27 11 1 4 6 6 7-16 11 2 2 7 6 6-24 11 1 4 6 6 9-21 12 1 3 8 5 12-22 DUISBURG - Vraag aan Roger van Gooi: Wie is er beter Bernhardt Diets of Hugo Hovenkamp? Uitroep van de Vlaming: Wat staat die schopper van een Hovenkamp woensdag tegen mij. Nou eigenlijk maakt dat ook niets uit, die Suurbier is net zo erg". Begrijpend: „Oh, je bedoelt, dat Hovenkamp net zo aanvallend is ingestel- d als die Dietz" Heel goed Roger en in verdedigend opzicht was je tegen MSV Duisburg vandaag niet zo sterk. ,fleel goed gezien,maar dat lossen we bij FC Koln altijd heel slim op. Het is bekenddat Dietz bij een achterstand van Duisburg - FC Koln won met 1-2 na bij rust al met 0-2 de leiding te hebben gehad - altijd als een gek gaat aanvallen. Dan wordt hij keurig overgenomen dooreen verdediger. Ik hoop dat Guy Thijs woensdag ook voor een dergelijke taktiek kiest, dat ik niet voortdurend achter die draver van een Hovenkamp moet aan- rennen". Van Gooi, die van zijn ruimte in de tweede helft in het WedaiL-sportpark van Duisburg knap profiteerde en eenmaal erg hard tegen de onderkant van de lat knalde, behoort tot die Belgische spelers, die vol goede moed is op de afloop woensdag. >fJe moet niet vergeten, dat het veel gemakkelijker is om alles of niets te spelen, dan zoals Nederland voorzichtig op de 0-0 te ihikken. Ik weet dat niet iedereen het met me eens is, maar ik vind het Nederlandslelftal verdedigend helemaal niet zo sterk". De kleine Roger, bekend om zijn angst voor harde tegenstanders, met fanatieke blik: Jk ben altijd voor iedere wedstrijd gemotiveerd, maar nu is het hele elftal klaar voor de grote strijd tegen deHollanders. Happel zal zijn spelers - want die Zwartkruis heeft toch niets te vertellen - .wel een straffe mandekking opdragen,-maar daar ben ik in Duitsland wel aan gewend. Het enige verschil is, datje in de Bundesliga e&n bal mag aannemen en dat die backs niet onmiddellijk van achteren je poten onder je wegmaaien zoals Suurbier en Hovenkamp vaak doen.Maar mij maken ze daar al lang niet meer bang mee". BRUSSEL-Guy Thijs heeft gevloekt. Hetgeen volgens insiders vergeleken moet worden met een door Dries van Agt vertelde schuine bak, maar het re sultaat was er dan ook naar. Gedwee knikkend hebben Ludo Coeck en Roger van Binst de reti rade van de Belgische bondscoach over zich heen laten gaan. Waarna excuses werden gesta meld en mooie beloftes- werden gedaan. Plechtig heeft Ludo Coeck de bondscoach verzekerd, dat hij geen enkele verslaggever meer zal voorhouden dat het zonde van het reisgeld is om overmor gen in Amsterdam tegen Oranje te spelen. En Roger van Binst heeft, nadat hij openlijk tegen zin voorvoelde om zijn Neder landse Anderlecht-makker Ren- senbrink met grove middelen te bestrijden, gezegd dat de beuk er wat hem betreft tegen vriend en collega Robbie zonder aanziens des persoons ingaat. Toen pas droogde de woordenstroom van Guy Thijs op. Belgie staat op scherp. De Belgi sche voetbalbond is zelfs bereid om de gevraagde kwalificatie premie van een miljoen Belgi sche franc (is 70.000 gulden) de man op tafel te brengen. Niet dat de hoogte van die premie gisteren na afloop van de training wereld kundig werd gemaakt (vraag: hoeveel?; antwoord topgeheim. Vraag: met het oog op de fjscus? antwoord: in verband met de spelersvrouwen, ha-ha) maar omdat voetballers doorgaans hun mond niet tegen andere voetbal lers kunnen houden, was de Bel gische sportpers gistermiddag niettemin speersnel op- de hoogte. Belgie staat op scherp, wanneer we Guy Thijs mogen geloven. Dat impliceert dat er tot woensdag avond vijf minuten voor acht ge gist moet worden naar een op- stelling, dat de leger-kapitein Zwartkruis bij absentie van tri buneklant Happel zijn formatie niet zal kunnen aanpassen en dat de Belgische selectie, zestien man sterk, optimaal gemotiveerd blijft. Guy Thijs: „Geen elf na men. Happel heeft nooit iets an ders gedaan, maar dat is niet de belangrijkste reden. Nee, wij zullen een taktiek spelen, waarop door geen sterveling is gerekend. Publiceer ik thans mijn formatie, dan verklap ik mijn geheim". Geheim? Thijs: „Op Johan Cruijff na is er weinig verschil tussen Nederland en Belgie. We moeten er vanaf om ons op de voorhand Guy Thijs: "Belgie staat op scherp" uit te roepen tot underdog. Tegen Rusland was Oranje matig zon der Cruijff. Tegen Ierland, met een halve Cruijff, was Nederland gewoon een redelijk goed elftal, waartegen wij, Belgen, geenszins kansloos zouden zijn geweest. Vandaar. Daar komt bij dat zowel Nederland als Belgie met 0-1 van IJsland wonnen, dat Oranje ge lijk speelde tegen de Ieren in Rot terdam en dat wij in Belgie van hen wonnen. En dan mag iede reen de mond volhebben van die geweldige afscheidswedstrijd, die Cruijff tegen ons gaat spelen, A) geloof ik niet dat Cruijff niet meegaat naar Argentinië, B) heb ben we een potje op het vuur om in elk geval te proberen Cruijff het spelen onmogelijk te maken". Drie dagen lang - op vrijdag, zater dag en zondag - werkte de Belgi sche selectie in het Heyselstadion verbeten naar Belgie-Holland toe, teneinde na een vrije zondag avond vanmorgen vroeg op nieuw in Brussel te verzamelen. Guy Thijs gistermorgen met een bolknak in de mond: „Dit is geen persconferentie maar een onbe zorgde babbel. We danken het bestuur van FC Köln voor de be toonde bereidwilligheid omtrent Van Gooi. Of ze me in Duitsland hebben willen helpen door Roger voor 't eerst sinds weken weer als rechtsbuiten op te stellen weet ik niet, rnaar 't komt me niet slecht uit. Nee, ik wil daarmee met zeg gen dat Van Gooi tegen Neder land rechtsbuiten speelt". Waarom een voor zijn doen zo grote geheimzinnigheid? Waarom niet, zoals destijds in Antwerpen, drie dagen van te voren de opstelling bekendgemaakt? Hij koppig: „Ik denk dat ik Zwartkruis of Hap pel, of wie er ook verantwoorde lijk moge zijn, kan beïnvloeden Toen had ik geen keus. Had ik Van Binst, Martens, Lambert niet en sukkelden Gerets en Renquin. Nu zijn de belangrijkste mannen Fit. waardoor ik iets kan bekok stoven. Iedereen is gemotiveerd. Net nog: Raoul Lambert. Is als een kind zo blij dat-ie niet tegen Rijsbergen hoeft op te boksen omdat Dusbaba, zegt hij, meer voetballer is. Geen opstelling. Dat heb ik zojuist ook tegen een Nederlandse fotograaf gezegd. Ik wil de Belgische verdediging kieken roept die man, wijs ze even voor me aan. Ik zeg: ga je gang maar. Zet die fotograaf Pfaff, Van Binst, Meeuws, Broos en Renquin op een rijtje Ik heb alleen maar gelachen. Ik zeg,dat zijn ze dus niet...". KORTRIJK - „Nee. Happel is zelf niet gekomen. Hij heeft z'n mas seur gestuurd". Het klonk uit de mond van Willy van de Kerkhof een tikkeltje geringschattend. Happel, die aanvankelijk had aangekondigd zaterdagavond in Kortrijk aanwezig te zullen zijn bij het vriendschappelijke duel van PSV kwam niet. maar stuurde als „plaatsvervanger" masseur John Lamine. En dat was ook het beste wat de interim-bondscoach kon doen, want - omdat de wedstrijd ach teraf bezien niets voorstelde (3-5) - speelde slechts de vraag, of de vijf voor Oranje geselecteerde spelers zich blessure-vrij in Zeist zouden kunnen melden. De KNVB was dan ook echt niet zo gelukkig met het al geruime tijd geleden vastgestelde oefenduel. Tijdens PSV's verblijf in het Poolse Lodz verzekerde manager Ben van Gelder echter dat de Eindhovense club uiterst correct had gehandeld. Jan Zwartkruis, assistent van interim-bonds coach Ernst Happel, zou duide lijk hebben gesteld dat er geen bezwaren bestonden tegen PSV's oefenwedstrijd. De koploper van de eredivisie besloot daarop als tegenprestatie enkele richtlijnen uit te vaardigen, met als belang rijkste maatregel, dat de door Happel geselecteerde PSV'ers slechts een halve wedstrijd in ac tie zouden komen. En daarop doelde John Lamine na afloop, toen hij stelde dat PSV de gemaakte afspraken was nage komen. Een opmerking, die aan Kees Rijvers weer de uitspraak ontlokte: „Afspraken? Wij zelf hebben bepaald hoe het zou ge beuren. Niks geen afspraken. De spelers wilden zelf een halve wedstrijd spelen. Zoiets kan je ook weer niet te ver doorvoeren, want je moet natuurlijk wei voorkomen datje afgaat". Minder waarde Overigens had het duel tegen de Belgische eersteklasser aan waarde ingeboet, doordat vrijdag tijdens de training Tom Smits opnieuw vrij ernstig geblesseerd was geraakt. De verdediger, die na negen weken afwezigheid te gen Widzew Lodz weer een half uur in actie mocht komen, ver draaide dit keer zijn „gezonde" knie. Smits zou in Kortrijk zeker een halve wedstrijd hebben ge speeld. Erg geïnspireerd was PSV dan ook niet. Vooral toen bleek dat de Eindhovense formatie veel te sterk was voor de op de tiende plaats van de Belgische competi tie bungelende tegenstander. Nick Deacy de international van Wales, die in PSV's hoofdmacht nog steeds geen vaste plaats heeft verkregen, scoorde vier doelpun ten. Binnen het kwartier stond PSV al op 0-3. Deacy opende in de 7e mi nuut uiteen voorzet van Lubse de score, waarna Willy van de Kerk hof er een minuut later 0-2 van maakte. Deacy zorgde in de 15e minuut voor 0-3. Voor rust ver kleinden Boudewijn Braem en Louis Deweerdt voor Kortrijk de achterstand tot 2-3. Had de wed strijd door het steeds minder geinspireerd spelende PSV al veel aantrekkelijks verloren, met de 17-jarige Henk Feyt (afkom stig van Willem II) voor Jan van Beveren en Arthur Hooyer (ex-FC Den Bosch) in de plaats van Willy van der Kuylen, slaagde Kortrijk er zelfs in ge lijkwaardig te worden. Rijvers wisselde bovendien Gerrie Deykers voor Paultje Postuma en mocht ook Rene van de Kerkhof nog even in actie komen in de plaats van broer Willy. En tegen dit experimentele PSV kwam Kortrijk uiteindelijk toch nog veel te kort. Weliswaar scoorde Eddy Mondy kort na rust de ge lijkmaker, 3-3, maar doordat Nick Deacy nog tweemaal doelman Franjo Horvat passeerde won PSV toch nogmet 3-5. Maar belanrijker was - met Neder- land-Belgie in het vooruitzicht - dat spelers als Willy van der Kuylen, Jan van Beveren en de gebroeders Van de Kerkhof, zon der blessures de eindstreep had den gehaald. Als enige van de vijf Oranje-kandidaten speelde Ernie Brandts wel een volledige wed strijd, zodat PSV's constant spe lende verdediger zelf al tot de veronderstelling was gekomen dat hij tot de zes afvallers zou be horen. En daaruit kan worden af geleid dat John Lamine inder daad geen „technische informa tie" heeft doorgespeeld, want uitgerekend Ernie Brandts speelde temidden van de plicht matig mee sjokkende PSV-inter- nationals een goede partij.. HANS SOETERS ruis opdracht een rapport over Bregman te laten uit brengen. Bregman zater dagavond na de nederlaag van MSV Duisburg tegen FC Koln (1-2): "Oh. Nou, dat kan dan wel kloppen. Want vo rige week kreeg ik van iemand van de club te horen, dat ik gedurende drie wed strijden zou worden geobserveerd. Nee, ik heb van Zeist nog niemand ge zien of gesproken". Gedwongen Bregman (30) kreeg afgelopen zaterdag, mede gedwongen door de listige taktiek van Koln dat zich ver op eigen helft hield en immer op de counter loerde, nauwelijks gelegenheid een opvallende rol voor zich op te eisen. Otto Knepfel, de Oostduitse trainer van MSV Duisburg bij wie een kleine maand ge leden het grootste gedeelte van de maag is weggehaald: "Maar zoals Bregman vorige week voor de beker tegen Kaiserslautern speelde, en dit en voorgaand seizoen in veel andere wedstrijden, was hij zeker zo goed als Be- ckenbauer". Extra Na het vraagteken op ons ge zicht: "Ja, ik meen het. Hij kan de beste ausputzer van Duitsland worden en hij verdient het bij het Neder lands elftal te komen. Voor waarde is dan wel dat hij zich nog wat correcter gaat gedragen. Hij is nogal snel geemotioneerd, kletst veel tegen de scheidsrechter. Juist als buitenlander moet-ie dat niet doen. Ze gaan dan extra op hem let ten. NL*t voor niets wordt hij hier "der verruckte Hol lander" genoemd. Kijk, in Bregmans borst huizen twee zielen. Enerzijds van een man die zo goed mogelijk voetbal wil spelen en daar mee beroemd wil worden, maar anderzijds van een van die het showelement wil la ten prevaleren. Hij heeft tus sen die twee nog niet het juiste evenwicht gevonden. Maar als hij gedisciplineerd, en dus in het belang van de ploeg speelt kan hij nog een hele grote worden", aldus Otto Knepfel. ZEIST - De Oranje-selectie van zestien, waaruit Jan Zwartkruis de elf spelers kiest, die over morgen tegen België voetballen bevat opvallend veel midden velders. De legerkapitein be schikt over liefst zes midden velders, een aantal van hen is echter ook op andere plaatsen inzetbaar. Wim Jansen en Willy van de Kerkhof zijn bijvoorbeeld ook in de afweer uitstekend bruikbaar. Jansen speelde niet alleen in Feyenoord in tijden van nood voorstopper, tijdens de Europese kampioenschap pen in Joegoslavië kwam hij in de strijd om derde plaats tegen het organiserende land even eens als zodanig uit. Willie van de Kerkhof stond vorig jaar ok tober Rotterdam tijdens Ne derland-Noord Ierland rechts back als „opvanger" van George Best. En Van der Kuy len en in Peters heeft Zwartk ruis bovendien - indien nood zakelijk - aanvallers van allure Zwartkruis haalde ook vorige week twee uur jang genadeloos de zweep over de fitte Oran jeklanten. Terwijl de spelers groep vermoeid de jongste ge ruchten besprak - Happel zou pas vijf dagen voor de WK naar Argentinië willen afreizen; op de dropfabriek Gilda na had zich nog geen enkele serieuze sponsor gemeld - toefde Johan Cruyff voor zaken in het buitenland. Vandaag heeft de groep van zestien zich opnieuw in Zeist gemeld. Nederland speelt vermoedelijk in de opstelling: Jongbloed, Suurbier, Krol, Dusbaba, Ho venkamp Jansen, Van Hane- gem, Neeskens, René van de Kerkhof, Cruyff, Rensenbrink, wisselspelers: Van Beveren, Peters Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen. Willy van der Kuylen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11