WEEKEINDE VOL SPANNING Frankrijk levert Iran 2 kerncentrales Leden Rode Leger weg uit Algerije Mislukte kaping in Djiboeti: 2 doden Bonn gaat niet op eisen in Ultimatums verlopen RELLEN IN SPANJE Wees slim.' Extra Voltreffer voor Anita HUTSPOT /06H0RT Sociaal-democraten Portugal dreigen met val van Soares Buskaper door Japanse politie gedood MAANDAG 17 OKTOBKR 1977 BUITENLAND ALGIERS (UPI) - De vijf leden van de Japanse guerrillagroep die onlangs een lijntoestel van de Japanse luchtvaartmaat schappij kaapten en tenslotte in Algiers belandden, zijn in- Het Japanse toestel kwam op 3 oktober in Algiers aan, waar in ruil voor de laatste 19 gijze laars het losgeld werd over handigd. Waarnemers ver klaarden dat in het verleden in middels met hun zes mede- dergelijke gevallen de kapers standers wier vrijlating zij wisten af te dwingen, en i hun vrijgelaten medestan ders paspoorten ontvingen en losgeld van 6 miljoen dollar vrijelijk Algerije konden ver- (ongeveer 15 nïiljoen gulden) laten. Aangezien op het ogen blik Japanse zakenlieden Al giers bezoeken en deze gasten zijn de elf leden van het vaak op straat te zien zijn, Japanse Rode Leger ver- konden de kapers en hun me- moedelijk naar bases vertrok- destanders zich vrij bewegen ken voor de voorbereiding van zonder dat zij opvielen, nieuwe acties. Gewapende commando's hielden in Dubai het gekaapte vliegtuig voortdurend onder schot. DJIBOETI (Reuter) - Twee personen zijn doodgeschoten en verscheidenen gewond, toen gisteren twee gewapende mannen probeerden zich meester te maken van een klein vliegtuig van de bin nenlandse luchtvaartmaat schappij van Djiboeti. Dit is in betrouwbare kringen in de stad Djiboeti vernomen. Het incident deed zich voor te Tadjoerah, in het noorden van de onlangs onafhankelijk ge worden republiek. Degenen die het leven verloren waren de Franse piloot van het tienpersoonsvliegtuig en een Afrikaanse vrouw. De mannen die het toestel wilden kapen, zouden behoren tot de Afars, de stam die de overhand heeft in het betrokken gebied van de voormalige Franse kolonie. Naar verluidt zou de kapings poging verband houden met de recente wapenvondst in het gebied, waar de bevolking verdeeld is over hulpverlening aan de guerrillastrijders die in het aangrenzende Ethiopië opereren. KADRID(UPI) - In verscheidene Spaanse steden hebben zich in het weekeinde ongeregeldheden voor gedaan, waarbij gewonden vielen. Het felst ging het toe in Barcelona waar zaterdagavond linkse militan ten demonstreerden voor volledige amnestie en een onafhankelijk Ca- talonië. Er werden meer dan 100 brandbommen gegooid, waürdoor acht politiemannen werden ge wond. Aanleiding tot de betoging was het feit, dat 37 jaar geleden Luis Companys, de laatste voorzitter van de Catalaanse autonome rege ring, door een francoistisch vuurpeloton werd doodgeschoten. De herdenking waarvoor de autori teiten vergunning hadden gegeven, verliep rustig, totdat ongeveer 500 linkse demonstranten gingen plei ten voor onafhankelijkheid voor Catalonië en daarbij de politie be kogelden met brandbommen en stenen. In Madrid hielden de ongeregel dheden verband met een actie uit de burgerij om de tarieven van het openbaar vervoer met een kwart te verlagen. Deze actie in de wijk Po- zuelo, die door linkse militanten wordt geleid, is al een week aan de gang.Zaterdagavond maakten le den van de para-militaire Guardia Civil een eind aan een betoging van naar schatting 2.000 mensen. In Sevilla werd gisteren een mars gehouden die bedoeld was als pro test tegen de werkeloosheid en de inflatie. Het initiatief was uitgegaan van linkse vakbonden. ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag en woensdag. DES MOINES - Vol ongeloof kijkt Anita Bryant, de Amerikaanse "bestrijdster" van de homofilie naar haar handen vol banane-slag- roomtaart. Een man, die zich als verslaggever had voorgedaan, had haar de lekkernij in het gezicht gesmeten. Links van de voormalige schoonheidskoningin haar man Robert Green. Anita gaf in het Amerikaanse Des Moines een persconferentie nadat zij ook al een religieus concert had gegeven. Haar echtgenoot deelde overigens mee, dat tegen de taart-smijter geen aanklacht zal worden ingediend. Hij moest echter wel de pers conferentie verlaten. BONN (SP/Reuter) - In Bonn, uiterlijk rustig, is de spanning te snijden. Terwijl de bondshoofd- stad de ontwikkeling van de twee gijzelings drama's met ademloze spanning volgt, is het tijdens dit weekeinde duidelijk geworden dat de regering de twee haar gestelde ultimatums heeft laten verstrijken. Noch in het geval van de ontvoe ring van werkgeverspresident Hans Martin Schleyer noch in het kapingsdrama met het Lufthansa- toestel heeft Bonn ook maar één centimeter toegegeven. Gister avond zaten de elf terroristen, die in ruil voor het leven van Schleyer en dat van de 87 inzittenden van de Boeing-jet moesten worden vrij gelaten, nog allen in hun gevang- De vreugde van Baader en zijn be ndegenoten, die luidkeels in hun Stuttgarter cellen te kennen had den gegeven: „Wij komen vrij, wij komen vrij" was op zijn minst ui terst voorbarig geweest. Voor triomfantelijke gevoelens be stond in de Westduitse hoofdstad overigens allerminst aanleiding. Over het lot van de sinds 5 sep tember gevangen gehouden Schleyer was gisteravond niets be kend, nadat het ultimatum van zijn ontvoerders 's ochtends om negen uur was afgelopen. En de inzittenden van het Luft- hansa-toestel waren reeds aan meer dan 60 uren ondragelijke kwellin gen in het volle en vervuilde vliegtuig onderworpen. Nadat zij enkele dagen in de gloeiende woestijnhitte van het emiraat Du bai hadden gestaan, werden de au toriteiten daar gedwongen het toe stel vol te tanken omdat de panklaar 500 6RAM m MAGER 1UT£** Tsjechische dissidenten voor gerecht PRAAG (Reuter) - Vier staande Tsjechoslowaakse dissi denten waren vandaag in Praag voor het gerecht op beschuldiging van ondermijnende activiteiten en het schaden van de belangen van hun land in het buitenland. Het wordt het belangrijkste proces tegen Tsjechoslowaakse ijveraars voor de rechten van de mens sinds de publikatie van het manifest „Charta '77. Drie van de verdachten - de 55-jarige journalist Jiri Lede- rer, de 53-jarige voormalige ar tistieke leider van het Vinogrady- theater Frantisek Pavlicek en de 41-jarige toneelschrijver Vaclav Havel - hebben dit stuk getekend, samen met ongeveer 800 landgeno ten. Het manifest vormt een pleidooi voor eerbiediging van de rechten van de mens in Tsje- choslowakije. De hoofdverdachte, de 64-jarige gewezen theaterdirec teur Otto Ornest, is geen onderte kenaar van „Charta '77". Ornest en Lederer, tegen wie de zwaartse beschuldigingen zijn in gebracht, kunnen veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van drie tot tien jaar, als zij schuldig worden bevonden. De oud-thea terdirecteur die al sinds 11 januari van dit jaar in voorarrest zit, wordt beschuldigd van „samenzweer dersbanden" met Tsjechoslo waakse emigranten en het smok kelen van tegen de de staat gerichte artikelen naar het buitenland. Le derer is hetzelfde ten laste gelegd. Pavlicek, die beticht is van het be lasteren van de staat, kan ten hoogste vijf jaar krijgen. Havel wacht een gevangenisstraf van hoogstens driejaar. GENEVE - Grziéla Ortiz is weer bij haar ouders in Genève terug. Voor het meisje, dat op 3 oktober werd ontvoerden vorige week vrij gelaten, is door de familie ongeveer vijf miljoen gulden betaald. ADVERTENTIE LISSABON (Reuter) - De tweede politieke partij van Portugal naar grootte, de Sociaal-Democratische partij, heeft gedreigd met het ten val brengen van de socialistische minderheidsregering van premier Soares, als zij niet instemt met een gemeenschappelijk politiek prog ram met andere democratische par tijen. Ten besluite van hun tweedaagse congres in Braganza stelden de so ciaal-democraten een gemeen schappelijk program van socialis ten, christen-democraten en so ciaal-democraten voor ter vorming meerderheidsrege- TEHERAN (DPA) - Gisteren zijn in Teheran de overeenkomsten gete kend voor de bouw van twee Franse kerncentrales in het zuidwesten van Iran. Met de twee ling-transactie is naar verluidt on geveer vijf miljard gulden gemoeid - een recordbedrag voor de Franse export van technologie. De twee reactors worden onder su pervisie van het Franse consortium 'Framatome' gebouwd aan de Ka- roenrivier, 45 kilometer ten noor den van Abadan. Het totaalvermo gen wordt ca. 1800 megawatt en de oplevering moet in 1983/1984 ge schieden. De Westduitse 'Kraftwerk Union' bouwt op het ogenblik bij Busheer aan de Perzische Golf de twee eerste Iraanse nucleaire centrales die, met een gezamenlijke stroomproduktie van ca. 2400 me gawatt, in iy80/1981 moeten wor den opgestart. Het Franse project is voor 60 pro cent gefinancierd via Franse bankkredieten, voor de rest a con tant. Iran betaalt graag in olie, maar dat gebeurt in dit geval niet. Iran heeft zich het ambitieuze doel gesteld om in de jaren '90 ongeveer 20 draaiende kerncentrales te heb ben met een totaalvermogen van 23.000 megawatt. ring. Als de socialisten het idee van de hand wijzen, waarschuwde de SDP, zal zij haar oppositie krach tiger gaan voeren en wellicht af ronden met motie van wantrouwen tegen premier Mario Soares en zijn ploeg. Krachtens de grondwet kunnen twee goedgekeurde moties van wantrouwen binnen dertig dagen, tot de val van het kabinet leiden. iDe socialisten van Soares hebben 105 zetels in het 263 zetels tellende parlement. Het waren er oorspron kelijk 107, maar twee afgevaardig den deserteerden. Nog eens 19 zijn het helemaal niet met Soares' poli tiek eens. bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije ami en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Een gemaskerde kaper leunt uit het raam van de gekaapte bus om de politie te woord te staan. Even later zou hii door politiekogels wor den geveld. terst nerveus geworden ontvoer ders dreigden de gezagvoerder en enkele gijzelaars dood te schieten. Om 12.19 uur, ruim een half uur voor het verstrijken van het tweede ultimatum zette het toestel eerst vergeefs koers naar het eiland Asira (Oman) en landde tenslotte vier uur later in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen. Slecht Uit berichten via de crisis-staf van de Lufthansa in Frankfurt bin nenkwamen, was de geestelijke en lichamelijke toestand van vele pas sagiers na de ontberingen van Du bai slecht. Aan boord bevinden zich vier zwaar zieken, en minstens zeven kleine kinderen. De ontvoerders, drie Duitsers, die worden aange voerd door de Palestijn Mahoed, die zich gisteren plotseling „Mar telaar" Machmoed begon te noe men, weigerde gevolg te geven aan de voortdurende aandrang van de minister van defensie van Dubai, althans de vrouwen en kinderen vrij te laten. In Bonn ontstond grote verwarring over de vraag of staatsminister Wi- schnewski, die met een speciaal toestel naar Dubai was gereisd, ook van de Zuidjeminitische regering toestemming zou krijgen in Aden te landen om daar de uiterst moei zame onderhandelingen met de kapers voort te zetten. De luchthaven van Aden werd voor zijn vliegtuig gesloten. Direct nadat de Boeing-737 was ge daald, werd hij door soldaten van het Zuidjeminitische leger om ringd. Comité voor onafhankelijkheid Noord-Ierland BELFAST (Reuter) - Leden van te genover elkaar staande rooms-ka- tholieke en protestantse partijen hebben in Belfast een comité ge vormd om te ijveren voor een onaf hankelijk Noord-Ierland. Voorzitter John Drysdale ver klaarde gisteren dat de leden van het comité niet namens hun partij optreden. De protestantse partijen willen dat Noord-Ierland deel blijft uitmaken van Groot-Brittanie, ter wijl de r.k. partijen voorstander zijn vnaeen van een met de Ierse repu bliek. Voorzitter Drysdale zei dat het co mité zal pogen bij de bevolking sympathie te winnen voor een stre ven naar onafhankelijkheid. Hij gaf overigens toe, dat het denkbeeld niet erg was aangeslagen toen het in het begin van dit jaar was geopperd. NAGASAKI (UPI/Reuter)-Televi siekijkers in heel Japan hebben gisterochtend rechtstreeks kun nen zien hoe de politie in Nagas aki een gekaapte bus bestormde, een van de twee kapers dood schoot en de 16 gijzelaars groten deels ongedeerd bevrijdde. De bliksemaktie bij het pomp station waar de bus ruim 15 uur had gestaan eindigde met de ar restatie van de tweede kaper. De twee terroristen, een „zelf moordbrigade" van het Rode Le ger, brachten tijdens de bestor ming, waaraan ruim 40 agenten van de oproerpolitie deelnamen, nog een kleine granaat of spring lading tot ontploffing. Slechts zes passagiers hepen onbe tekenende snijwonden op door rondvliegend glas van de bus vensters. De overlevende kaper werd met bloed op zijn gezicht naar buiten gesleurd en ingere kend. Hoe zwaar hij is gewond, staat nog niet vast. Het duo kaapte de bus zaterdag en dwong de chauffeur zijn wagen neer te zetten bij een benzines tation. De mannen lieten vrij kort na het begin van hun actie zeven gijzelaars, onder wie twee jonge kinderen, gaan. Zij eisten een ge sprek met twee politici, minister van Justitie Mitsuo Setojama en het parlementslid Riugen Hoso- kawa. De laatste is een uitge sproken voorstander van een harde koers tegen leden van het Rode Leger. Behalve het gesprek werden geen andere eisen geformuleerd door het duo dat gewapend bleek met dubbelloops jachtgeweren, twee pistolen, drie benzinebommen en de nodige munitie. Hoewel de kapers zich leden van het „Aziatische Verenigde Rode Leger" noemden bestond er vol gens de politie geen organisatori sche band met het commando dat zeer, onlangs een DC-8 van Japan Airlines via Bangladesj uiteinde lijk naar Algiers dwong. De ontzettingsactie in Nagasaki begon even na half vijf. Agenten hadden een van de kapers naar een raampje gelokt, zogenaamd om met hem te onderhandelen. Twee krachtige zoeklichten floepten aan, de kaper werd in gezicht en hals geschoten en an dere agenten bestormden de bus. De ramen werden verbrijzeld en politiemannen trokken gijzelaars door de sponningen naar buiten. Anderen drongen al schietend de bus binnen. De hele operatie was in nauwelijks vijf minuten achter de rug. De omgekomen terrorist is geïden tificeerd als de 31-jarige Hisajuki Kawasaki. Hij was niet op slag dood, maar stierf even na aan komst in een ziekenhuis. Zijn gearresteerde mede-kaper is de 39-jarige Koichi Kawashimo. Het was de vierde en tot dusver ernstigste buskaping in Japan. In de drie eerdere gevallen hadden de terroristen zich snel en zonder slachtoffers te maken overgege-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9