Studentenflat Kaiserstraat proef de op som Bovagshow: duizendste occasion Renovatie laat zich wachten Molenstraat Pas in 1979 of 1980 Wat komt er terecht van mooie woorden in nota's Flinke stijging waterverbruik door droog 1976 MAANDAG 17 OKTOBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Mevrouw tevens woont nu twee jaar met man en zoontje op een bovenhuisje aan de Mo lenstraat in Leiden-Noord. Een huiskamer, ruim 7 bij 3 meter, keuken, 2 bij 2 meter, slaapkamer 2 bij 3 meter, w.c. in de huiska mer, op zolder een aardige slaap kamer en een douchecabine. Huur f 87,- per maand. Ze gaf er een flat aan de Marnix- straat voor op, in de verwachting dat ze snel in een gerenoveerd huisje zou zitten, en naar haar zeggen is haar twee jaar terug ook beloofd dat na een jaar met de re novatie kon worden begonnen. Maar de renovatie laat nog steeds op zich wachten. Was er eerst sprake van 1979 nu zal het al weer zeker eind 1980 worden volgens de bewoners. En ondertussen krijgen ze van woningbouwvere niging Ons Belang het advies niets aan hun huizen te doen, omdat het allemaal geldverspil ling is. Ja, een verfje of een behangetje dat kan nog wel. Maar het behang dat er vorig jaar opging laat nu al aan alle kanten los. De riolering stinkt, het houtwerk straat van de ramen is puur verrot. De jonge vrouw voelt zich beëtge- nomen. „Ik heb er nu spijt van dat ik dit gedaan heb, echt waar", zegt ze. „Er zijn al veel mensen weggegaan, en dan stoppen ze er buitenlanders in. Niemand an ders wil immers wonen in zo'n krot. Vier jaar geleden was er al sprake van renovatie maar we zit ten nog steeds te wachten." Bij woningbouwvereniging Ons Belang reageert men veront waardigd: „Er staan de laatste tijd aldoor dingen in de krant die in ons nadeel zijn, maar wij kun nen er ook niets aan doen, ga maar eens naar de gemeente toe". LEIDEN - Animo genoeg afgelo pen zaterdag voor de, door het ste delijk museum „De Lakenhal" georganiseerde vliegerdag. Bijna vijfhonderd kinderen waren er op de been om te proberen een vlieger op te laten op het terrein van jeugdorp Zuid-West aan de Voor- schoterwegVergeefse moeite, eant er was geen zuchtje wind te beken nen. Alleen de (kleine) vliegers van Ton van Sand, vliegmaker voor de gelijknamige tentoonstelling, kwamen en bleven in de lucht. Overigens viel er voor de jeugd ge noeg te doen. Zo had de Mamix- jeugdgroep een zogenaamde „loopbrug" in elkaar getimmerd. De vliegerdag diende als afsluiting van de vlieger-tentoonstelling die afgelopen weken al veel Leidse kin deren naar de Lakenhal trok. ADVERTENTIE Zppkt U eep goe« Ankerhorloge 'reeds .vanaf j 40.4 of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wq U SEIKO - CASIO CERTINA H PRISMA CITIZEN - JUNG HANS -ËWE-. ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Uit het ambtelijk apparaat zal de zer dagen een advies komen rollen om de bouwvergunning wèl af te èeven. Tegenover het nogal harde optre den van de Stichting Studen tenhuisvesting heeft wethouder Waal (stadsontwikkeling) steeds LEIDEN - In Zaandam hield De <*en n,°Balweifelende, afwach- LEIDEN - Als het college van B. en W. binnenkort beslist over het al of niet afgeven van een bouwvergunning voor een studentenflat aan de Kaisterstraat zal moeten blijken of er iets terechtkomt van de mooie woorden in binnenstads nota's. Onomwonden heeft de projectgroep voor de binnenstad de bouw afgewezen en daarmee de protesten van de Acade- miewijk gehonoreerd. penburg van Zwolsman worden overgenomen. Volgens van Rooijen geschiedde de aankoop op aandrang van de gemeente en ging de universiteit slechts aarzelend Door Tom Maas Deze oude fabrieksgebouwen aan de Kaiserstraat zouden plaats moeten maken voor nieuwbouw r zo snel ten; ook het binnenterrein erachter wordt dan gedeeltelijk bebouwd. Gulden Voorn een viswedstrijd, met goede resultaten. Uitslag: l.M. Hoogkamer 12.520 gram-68 stuks. 2. H. van Alphen jr. 8000-50, 3. G. Harland 6970-35,4. F. Smit 6860-57, 5 J. Schouten 4310-25, 6. H. van Alphen sr. 3570-40, 7 B. Velthuyzen 3080-22, 8 W. Wassink 2000-22, 9. H. v.d. Mey 1760-22. Visclub Albatros viste zijn vijfde competitiewedstrijd in de Oude Rijn bij Koudekerk. De vangst was slecht. Uitslag: 1 J. Bouwmeester 815-12, 2 W.W. van Steénbergen 715-12, 3 J.J. van Went jr. 550-7, 4 W,J, van Steenbergen 520-8, 5 A. Ouwerkerk 470-9,6 J. van der Steen 380-6, 7 H. Valk sr. 330-4, 8 B. Ouwerkerk 320-2,9 H. Valkjr.315-5, 10 R. van Dijk 90-1. tende houding aangenomen. De bouwplaats aan de Kaiser straat is een van de nog weinige plaatsen in de stad waar direct vorm gegeven kan worden aan een nieuw binnenstadsbeleid. Maar zal het gemeentebestuur nu de moed hebben om tegen de Stich ting en het ambtelijk advies in te gaan? "Goede zaak" Studentenhuisvesting deed in de cember 1970 "een goede zaak", zoals directeur Van Rooijen tev reden constateert: voor slechts 1.350.000 gulden kon een omvang rijk complex panden aan Kaister straat, Bakkersteeg, Vliet en Ra- akkoord: als er dan mogelijk werd gebouwd. Een gedeelte van de oude fab- nenstadswinkel" kregen de bewo- tenhuisvesting wil kamers bou- rieksgebouwen aan de Kaiser- ners gelijk van de projectgroep wen en daarmee uit. straat en op het binnenterrein voor de binnenstad: het "behoud werd geschikt gemaakt voor be- van de Leidse karakteristiek" woning. Vervolgens werden begin moet zwaarder wegen dan de eco- "aiu 1976 plannen gemaakt voor een nomische belangen van Studen- Het gemeentebestuur heeft, zeker stuk nieuwbouw met 200 kamers: tenhuisvesting. in het begin, weinig geprobeerd de Kaiserstraat zou verder afge- Dat laatste duidt op de moeilijke iets af te dingen op die harde hou- bouwd worden met daarbij een positie waarin de Stichting zit: fi- ding van Studentenhuisvesting, vleugel op het binnenterrein. De nancieel geheel afhankelijk van Alleen na klachten van de bedoeling van Studentenhuisves- de overheid moet ze voor een be- raadscommissie ruimtelijke or- ting is dat als die nieuwe vleugel paald bedrag een bepaalde dening is de bouwhoogte iets aan- (meer dan 80 kamers) op het bin- hoeveelheid kamers realiseren. Er gepast (waarvoor het ministerie nenterrein is gebouwd de huidige valt dus weinig te schuiven met de drie ton beschikbaar stelde aan 91 kamers van dit terrein op den bebouwing aan de Kaiserstraat. Studentenhuisvesting). Punten duur verdwijnen. De afspraak Van de andere kant moet gezegd die intern in het stadhuis werden luidt: zodra de kamernood zal zijn worden dat de Stichting daar ook aangekaart zijn door het gemeen- opgelostC) verdwijnt het oude weinig bereidheid toe toont. Men tebestuur nooit gehanteerd als fabrieksgebouw met kamers van is bijvoorbeeld niet bereid de breekpunten. Bouw- en Woning- het binnenterrein. grond aan de Kaiserstraat te ver kopen aan de gemeente. "Getto" Van RooiJen: "De Stichting heeft daar geen enkel belang bi j. Daar is Vanuit de buurt kwamen al snel formeel ook nooit over gesproken, protesten tegen het "studentenge- Maar dan zouden enige honderden tto". In "Berichten uit de bin- kamers niet doorgaan". Studen- spelen bij het doorvoeren van een nieuw binnenstadsbeleid, ten minste: als het gemeentebestuur zich niet het kaas van het brood laat eten. In die zin kan de kwestie Kaiserstraat als een proef op de som beschouwd worden. Duide lijk is uit de binnenstadsnota's naar voren gekomen dat er teveel studenten (alleenstaanden) wonen in de binnenstad. Mogelijke con clusie; er moeten woningen voor gezinnen komen aan de Kaiser straat. De opmerking dat er vier jaar ge leden al sprake van renovatie in de Molenstraat zou zijn raakt vol gens de mensen van Ons Belang kant noch wal. „Zeven jaar geleden heeft dat ge bied nog een grote opknapbeurt gehad, dus dan zal er heus een paar jaar later niet worden gere noveerd. Ook dat wij tegen die mensen gezegd zouden hebben dat er binnen een jaar begonnen zou worden klopt niet. Dat kun nen wij niet gezegd hebben, want we weten zelf niet hoe lang het nog duurt. We waarschuwen ze wel, „Pas op, er moet nog worden gerenoveerd", maar beloven wanneer dat gaat gebeuren dat kunnen we gewoon niet. Er wordt zoveel gepraat onder de mensen. Nu wisten ze alweer te vertellen dat de Marnixstraat in januari gerenoveerd gaat worden terwijl dat nog wel een jaar gaat duren. Daarna pas komt plan 2, waarin de Molenstraat ligt, aan de beurt. De aanvraag daarvoor is eind juni bij de gemeente ingediend. Men is er nu juist met de rapporten bezig. Als die klaar zijn moet de direc teur van gemeentewerken zijn goedkeuring eraan verlenen, en daarna het gemeentebestuur. Men verwacht dat die procedure drie of vier maanden in beslag gaat nemen waarna de plannen naar Den Haag kunnen worden verstuurd. Het bestuur van de woningbouw vereniging vindt het zelf ook al lemaal niet zo leuk. Leeggeko men huizen blijven leeg, want niemand kruipt er onder deze omstandigheden in. Daar komt nog bij dat volgens de richtlijnen van huisvesting de benedenwo ningen op medische indicatie of aan bejaarden moeten worden verhuurd. Al het geld van de vereniging gaat op aan hoognodige reparaties bij lekkages of verstoppingen die nogal eens s voorkomen in de oude huizen. Het bestuur heeft zelf de gemeente al eens gevraagd of plan 2 niet vóór de rest kon gaan. Het ant woord van wethouder Verboom was toen: „Dat kan niet want dat zou de andere plannen die al veel verder in behandeling zijn alle maal onnodig ophouden." Bij gemeentewerken werkt men volgens de planning zoals die vo rig jaar januari met de woning bouwvereniging is opgezet. Daarin is tot nu toe niets veran derd of opgeschoven. Plan 2 komt volgens die planning in 1979 aan de beurt. En dus niet: eerst zou het 1979 zijn, nu zekér eind 1980. De woning bouwvereniging heeft alleen maar een reserve ingebouwd, en zegt: 1979, uiterlijk 1980. LEIDEN - Op de achtste Bavog oc- casionshoW, van donderdag tot en met zaterdag in de Groenoordhal gehouden, werd de duizendste oc casion genoteerd. De totaalomzet van alle acht de shows is daarmee de acht miljoen gulden gepasseerd. De honderste auto die op deze show verkocht werd,een VW Passat, was van Kamsteeg BV uit Oegstgeest. De kopers, de heer en mevrouw J. Meinemaa uit Zoeterwoude, ont vingen uit de handen van Bovag districtsvoorzitter Th. v. d. Velde bloemen en een autoradio (foto). Op deze achtste show verkochten dertig deelnemers ongeveer hon dervijftien auto's ter waarde van ruim een miljoen gulden. Dat was ruim de helft van de ingebrachte auto's. De organisatoren hebben de aanzet voor de volgende show al weer gemaaktin maart 1978 zal de Bovag voorjaars occasionshow worden gehouden Voor de jeugd van zes tot twaalf was er aan deze show een tekenwed strijd verbonden. Uit de kleine driehonderd inzendingen, die op de show tentoongesteld warenkoos de jury de negen prijswinnaars. Aan staande woensdag om drie uur mo gen zij hun prijzen in het restau rant van de Groenoordhal in ont vangst nemen. toezicht had bedenkingen bouw op het binnenterrein (in strijd met bepaalde artikelen uit de bouwverordening^, de brand weer toonde bezwaren, de afde ling verkeerszaken vond dat er parkeerplaatsen aanwezig moes ten zijn en op de secretarie tens lotte vond men voor een dergelijk gebouw in de binnenstad eigenlijk een bestemmingsplan noodzake lijk. Een punt dat in die eerste amb telijke adviezen aan de orde kwam en belangrijk is gebleven - is de overschrijding van de zoge naamde achtergevelrooilijn. Dat is een lijn die de plaats van de ach tergevel bepaalt. De bebouwing van het binnenterrein over schrijdt deze lijn en daar moeten B. en W. apart ontheffing voor ver lenen in de bouwvergunning. Of B. en W. kunnen die ontheffing weigeren Dan niets Als B. en W. die ontheffing weige ren, gaat, wat Studentenhuisves ting betreft, van de plannen niets door. De bouw op het binnenter rein is noodzakelijk om het geheel rendabel te maken. Een speciale ambtelijke missie naar Den Haag die vroeg om extra subsidie om de kleinere opzet toch rendabel te maken kreeg verleden week nul op het request. In het ambtelijk advies dat nu wordt opgesteld zal niet zwaar worden getild aan de hoogte (ho ger dan de bouwverordening toe staat), en aan het gebrek aan par keerplaatsen. Wat betreft de rooi lijn: het advies aan B. en W. zal zijn dat het gebrek aan alternatieve bouwmogelijkheden en de grote kamernood voldoende redenen zijn voor een ontheffing. Als de overheid haar beleid op een bepaald punt verandert, kunnen gevestigde belangen in gevaar komen. Die strijd zal zich ook af- LEIDEN-Het droge jaar 1976 heeft jaar volgens de metingen i het i lijk lager dan normaal. Het bedroeg ruim 579 millimeter, terwijl gemid deld in de periode van 1904 tot 1976 hoeveelheid i flinke stijging terverbruik gezorgd. Blijkens het zojuist verschenen jaarverslag van de Leidsche Duinwater Maat schappij was die stijging ruim 5.5 limeter werd afgetapt. De LDM procent. In totaal werd vanuit het bezig met de voorbereiding waterwinningsgebied bij Katwijk plannen 1 L J-* - ruim 16.8 miljoen kubieke meter J het leidingnet gepompt. In 1975 w dat nog geen 16 miljoen m3. Van die hoeveelheid werd i helft en gros afgeleverd aan waterleidingbedrijven in trek. Ruim 7-4 miljoen ging afnemers in het eigen zieningsgebied van de LDM. Ver der werd er ruim een half miljoen te reinigen kubieke meter gebruikt voor D^t steeds al het water dat in de duinen wordt geïnfiltreerd een voorzuivering te laten ondergaan. Vooruitlopend daarop zijn het af gelopen jaar drie tijdelijke defos- de fateringsbekkens aangelegd in de ire duinen om op die 'manier de alge- m_ nbloei in de bekkens zo veel moge- de lijk terug te dringen. Desondanks bleef het nodig een aantal bekkens te laten droogvallen en machinaal r water in de duinen brandblussing en spuien of ging gepompt wordt blijkt duidelijk uit verloren door lekkages. Gerekend naar het verbruik voor huishoudelijke doeleinden werd er per hoofd van de bevolking 108 liter per etmaal gebruikt. In 1975 was dat 81 liter per etmaal. Bij die hoeveelheid was niet inbegrepen de levering van flatgebouwen met de LDM-cijfers. Was het in 1975 nog een hoeveelheid van bijna 13.5 miljoen kubieke meter, in 1976 was het ruim 17.5 miljoen m3. De kwali teit van het water dat voor infiltra tie werd gebruikt was ook minder. Zo steeg het chloride-gehalte van 144 milligram per liter in 1975 tot 1976. i centrale aansluiting. De LDM üok het chloride-gehalte 1 vinst i behaalde over 1976 ruim een half müjoei derhalve ton meer dan winstcijfer is sterk beïnvloed door de omzetstijging en de tariefsver hoging in het eigen distributiege- bied van 20 procent. Zou die verho ging er niet geweest zijn dan zou er door de LDM een aanzienlijk ver lies zijn geleden. De regenval was in het afgelopen het gezuiverde water sument steeg: namelijk tot 69 mil- 1975. Het ligram per liter. De hardheid bleef ongeveer op gelijk niveau en het fosfaatgehalte was vooral in de eerste helft van het jaar aan de hoge kant. Het aantal klachten over de kwaliteit van het drinkwater was betrekkelijk gering. Chemisch en bacteriologisch voldeed het water steeds aan de wettelijke r

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3