Beiaard is een volksinstrument' Weidse agenda Warmonds drinkwater nog verontreinigd „De kinderen dwongen mij tot tekenen" BURGERLIJKE STAND BRAZILIË WEL, GEEN BELGIE... Oorzaak niet duidelijk KLOKKENSPELER WIL GROTER CARILLON CARAVAN NA EXPLOSIE UITGEBRAND Zakkenrollers tasten weer toe op de markt DODELIJK ONGELUK IN DICHTE MIST Oud-slager exposeert in Oegstgeest OEGSTGEEST/ LEIDEN - Aan de hele wand hangen prachtige pentekeningen van be kende en minder be kende huizen, molens en watergebieden in Lei den en omgeving. Zo hier en daar treft men in de kamer ook nog teke ningen aan uit de 'rest van Nederland'. De producent van dit werk, de heer C. G. Overdevest (69) zit aan de huiskamertafel en is bezig met een nieuwe weer gave van .datgene wat hem obsedeert. Op tafel ligt een groot wit papier, waarop dunne potloodstreepjes al de contouren beginnen te verra den van kasteel "de Haar" in Haarzuilens ,Jk ook" "Ik ben 40 jaar geleden al eens met pentekeningen bezig ge weest", begint de heer Over devest, woonachtig aan de Apollolaan in Leiden te ver tellen. "Toen ik tiog niet getrouwd was woonde ik in de Vogelen- buurt. Een etage boven mij woonde iemand die constant bezig was met tekenen. Toen ik dat zag dacht ik onmiddel lijk: Dat kan ik ook". Hij kon indertijd zijn hobby niet voortzetten omdat zijn ambities hem in het slage- rsvak dreven. "We hadden een buitengewoon drukke 'zaak. Ik hield geen tijd meer over voor het teke nen", aldus Overdevest. Na mijn vijfenzestigste hebben mijn kinderen mij zo'n beetje gedwongen weer met tekenen te beginnen. Ze brachten me met verjaardagen en andere gelegenheden tekenmateriaal mee". Het idee van de kinderen is zo gek nog niet geweest. De heer Overdevest zit nu uren achter elkaar te tekenen. Hij gaat naar een bepaalde omgeving toe, die hij leuk vindt, maakt er een foto of koopt een an sichtkaart en reproduceert die vrijwel natuurgetrouw met oostindische inkt. Twee jaar geleden heeft de heer Overdevest zijn hobby nog meer geperfectioneerd door lessen te gaan volgen op de te kenacademie. Nog niet zo lang geleden is hij begonnen met pentekeningen waarin kleuren verwerkt zijn. Na exposities van tekeningen van de heer Overdevest in on der andere Leiden, Hoevela ken en Leusden en bij het 700- jarig bestaan van Zoeter- woude, krijgt hij meer dan re gelmatig opdrachten van mensen die hem dan kaarten en foto's opsturen. c vele onderwerpen uit boeken als Ook heeft hij veel bekendheid gekregen na het tekenen van alle Leidse poorten voor de universiteit Leiden. Zijn grootste pronkstuk is terecht de imposante tekening van de Breestraat, die boven de woonkamerkast hangt. Dit werkstuk reist geen tentoon stellingen af en is dus ook niet te zien op de expositie van-de heer Overdevest, die momen- teel in het Camphuys te Oegstgeest gehouden wordt. Tulhuisje Wel hangen er in een gang en in één van de zalen tekeningen van onder andere de Waagde Spanjaardsbrugde dom in Utrecht, het Tolhuisje in Ha- zerswoude, kasteel Duive- voorde in Voorschoten, het huis te Zwieten in Zoeter- woude en de boerderij Oost- vliet eveneens in Zoeter- woude. VOORSCHOTEN - Gespannen za ten 60 seniorleden van de Kims- hoevcgroepen in Voorschoten het afgelopen weekeind voor het ra diotoestel. Het was het weekeind van de JOTA, de Jamboree on the air. Scoutinggroepen en zendama teurs over de hele wereld pro beerden met elkaar in contact te komen. Jamboree on the air, een soort moderne vorm van spoor zoeken. Door de hoofdfrequente bank, wat o.a. met de mist te maken heeft, kwamen in de Voorschotense Kimshoeve verre gesprekken tot stand. Zuid-Afrika, Brazilië, Roemenië, vier maal Rusland, On«t- en West-DUITSLAND, DE Scandinavische landen, Enge-, land, werden ontvangen alsof het niks was. Maar de grootste moeite had Voorschoten er mee Bel gië op te vangen. Dat gebeurde dan ook maar één keer. De Voorschotense scoutinggrou- pen kregen in het weekeend be zoek vanuit het internationale hoofdkwartier van JOTA, terwijl ook de „echte" radio, de TROS, aanwezig was voor een prog ramma dat vanmorgen vroeg werd uitgezonden. MAANDAG 17 OKTOBER 1977 Maandag Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833. Adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12 30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; caba ret; jaargroep; yoga; bas Isoos, alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; T'ai Chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go-club, alle groepen vanaf 20 uur. Stadhuis, 15.30 uur. Verkeerscommis- sie; 20.30 Commissie Alg. Best. Aangele genheden. GASLEK ROOMBURGERLAAN DOOR FABRIEK GEDICHT verontreiniging ontdekt. LEIDEN - Aan de Roomburgerlaan werd zaterdag een sterke gaslucht Onmiddelijk startte men toen met geroken. Er bleek inderdaad van een gaslekkage sprake te zijn; de con centratie ontsnapt gas was echter nog niet onaanvaardbaar. De gasfabriek heeft het gat in de leiding gedicht. De houten barak van de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Kagerstraat bleek vrijdagavond in brand te staan. Vermoed wordt, dat de brand is aangestoken, waarbij verband wordt gelegd met een gelijktijdig aan de gang zijnde schoolfuif. De brandweer was de brand spoedig mees ter. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Bij een inbraak in de muziekhandel van Van Heeringen aan de Haar lemmerstraat in Leiden zijn twee elektrische gitaren met een totale waarde van ruim drieduizend buit gemaakt. De inbraak moet in de nacht van zaterdag op zondag zijn gepleegd. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft zaterdag de 20-jarige Hagenaar J.v.d.P. aangehouden die er van wordt verdacht een drietal inbraakjes in Oegstgeest te hebben gepleegd. Hierbij zijn een aantal cas settes, een radio en wat buitenlands geld ontvreemd. Naar de overige Apotheken BARMOND - Opnieuw is het De avond-, nacht- en zondagsdienst der Warmondse waterleidingbedrijf apotheken in de regio Leiden wordt overgegaan tot cholering van het waargenomen van 14 tot 21 oktober door drinkwater. In het weekend van apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- 24 september werd bij een pe- woerd 171, tel. 120502, apotheek Beker, riodieke controle voor het eerst Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482,1 daders wordt nog gezocht. het toevoegen van chloor omdat bij een voortdurende veront reiniging gevaar voor de volks gezondheid zou optreden. Op 29 september dacht men de veront reiniging voldoende te hebben bestreden en werd de toevoeging van chloor gestopt. Onlangs bleek dat het echter niet is gelukt om de verontreiniging in eerste instantie te verwijderen. Het waterleidingbedrijf zag zich daardoor gedwongen om op nieuw over te gaan tot chlorering. Ondertussen is het onderzoek naar de oorzaak van de veront reiniging nog voIod in gang. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 Leiderdorp - Gezondheidszorg, Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, toestel 35 (dag en nacht). Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDEN - Zaterdagavond is aan de Admiraal Banckertweg een ca ravan in brand gevlogen ten ge volge van een explosie. De oorzaak van deze explosie zou mogelijk een gaslekkage kunnen zijn. De schade aan de caravan bedraagt 14.000 gulden. De wagen was ver zekerd. Geboren: Lars, zn van F.S.T. Bakker en G M. Eschwey, Mohamed, zn vT.M. Em- rani en A. Acherrat, Aschwinta A.N Jdr v N. Dopl en H.J PLaggenborg, Fenne I, dr v H.E.M. Boeke en E.A.P. de Clercq Zubli, Jornt, zn v C.J. Steinmetz en H.J. de Groot, Hugo J.-G. zn v J.G.M. Mist- rate Haarhuis en P.M.C. Meeuwsen, Bharat D. zn van I. Bhikharie en N.-D. C. Narain, Gurjit, zn v G. Singh en Rajinder Overleden: E. de Roos (1896), S. van der Kruk (1977), zn v J. van der Kruk en M A Kuijt, W. Piket, (1906), M C. Bekkering (1901), geh. met W.W. Lagerberg, T.H.J. Haar (1896), T. de Pauw (1893), geh. gew. met J.C. Schalkwijk; Getrouwd: H.B. Kok en A.M.J. Ahs- mann. C. Paling en Y de Vries. F.J.A. van der Velde en I.W. Scheurwater, P. Brouwer en M. Bodijn. WARMOND: Overleden.' M.Th. Luce (84), H Koot (82); Getrouwd: A.B. Boeren en A.M.C. van der Vooren, M.L. Jonkeren A.M. Krings. SOS-dienst VOORSCHOTEN - Wie vrijdag- middag, al wandelend over de Voorschotense markt, wat be vreemd opkeek omdat het caril lon plotseling niet meer speelde, hoeft niet langer over de oorzaak hiervan te piekeren. Beiaardier Addie de Jong deed alleen maar even de deur open voor twee be zoekers: een verslaggeefster en de fotograaf van het Leidsch Dagblad. Aanleiding tot deze visite was het verzoek van De Jong aan het Voorschotense gemeentebestuur om het carillon met 10 klokken uit te breiden tot een volledig klokkenspel. Al vanaf 1965 heeft Voorschoten in de dorpskerk een carillon met 37 klokken. Stuk voor stuk prach tige klokken, vindt beiaardier De Jong, die al sinds 1966 iedere vrijdag van 12 tot 1 het carillon bespeelt. Achtereenvolgens horen de Voor schotense marktgangers in dat ene uur volksliedjes, Cramer beiaardwerken en arrangementen (pop en klassiek). Door Ingrid cramer Beiaardier Addie de Jong in de Voorschotense klokkentoren: graag tien klokken erbij.. iniMnm Herstvakantie De 4 tot 12-jarige bezoekers van de Vrolijke Arke kunnen natuurlijk ook in de herfstvakantie in hun clubhuis terecht. Morgenmiddag van 13.30 tot 15.30 uur is een vossejacht in het Leidse Hout georganiseerd. Met de fiets verzamelen bij de Ark. Woensdagmiddag (zelfde tijd) worden herfststukjes en mu ziekinstrumenten gemaakt en is er kleuterklup. Donderdagmiddag films en vrijdag wordt, als klapstuk van de week, een indianendorp gemaakt, van 10 tot 12 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Gespreksgroep Rheumafonds De Vrouwenbond NW afdeling Leiden geeft vanavond een voor lichtingsavond over rheuma in samenwerking met het Nationaal Rheumafonds. Hierbij wordt de film "uitzicht" vertoond. De avond begint om 8 uur, Pieter- kerkgracht 11, Leiden. Tantra Yoga In Verbum Dei, Plantage 16 in Lei den, komt de Philippijnse Yogi A'carya Mactreya Brahmacarii van de internationale sociaal spi rituele organisatie Ananda Marga een lezing houden over Tantra Yoga en rnedidatie. Aanvang 20 LEIDEN - Tot driemaal toe zijn er mede enkele gouden tientjes en op de zaterdagse markt portemon- gouden vijfjes gerold. Een 18-jarige Leids drieduizend gulden meisje miste haar portemonnee Duitse marken. De totale waarde met f 110,-, een 58-jarige Leidse huisvrouw raakte haar portemon nee met f 80,- kwijt en een 67-jarige inwoonster van Voorschoten is f 250,- armer geworden. Twee verkoopsters van een mode zaak aan de Haarlemmerstraat hebben bij de politie aangifte ge daan van vermissing van hun por- temonnes met resp. f 460,- en f 325,-. De portemonnees verdwe nen uit twee handtassen, die achter de toonbank stonden. In een woning aan de Fran- chimontlaan is zaterdagavond in gebroken. Uit een slaapkamer ver dween de inhoud van twee juwe lenkistjes. Ontvreemd werden een" hoeveelheid gouden sieraden als- het spelen van volksliedjes zijn 37 klokken voldoende. Maar ik wil zo graag zo gevarieerd mogelijk spelen en dan heb je meer klok ken nodig". Hoe De Jong dat tot nu toe dan heeft gedaan? Door de bestaande muziek, die voor 47 klokken is geschreven, te bewerken voor 37 klokken. „Voor de bespeler is dat een onbe vredigend gevoel. Vergelijk het met een pianist, die een concert moet geven op een vleugel waar van een kwart van de toetsen ontbreekt". Toch duurde het tot dit jaar voordat de beiaardier bij het gemeente bestuur aanklopte voor een uit breiding van het klokkenspel. WASSENAAR - Op de secundaire rijbaan van de rijksstraatweg in Was senaar, ter hoogte van de verificatiedienst, is de afgelopen nacht de 15-ja- rige Adrianus Cornelis van Velzen uit Wassenaar door een personenauto aangereden en dodelijk gewond. De jongen fietste naast een vriend in een dichte mist uit de richting Leiden naar Wassenaar, toen hij door de auto, bestuurd door de 20-jarige R.v.d.V. uit Wassenaar, werd gegrepen. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet bekend. „Als je een tijd lang carillon bespeelt ga je er aan wennen. Maar in februari werd ik tevens beiaardier in Rotterdam. Ik bespeel daar de klokken van het stadhuis en de Laurenskerk, twee volledige klokkenspelen en dan ga je het verschil weer mer ken". „Ik denk, dat men het in Voorscho ten wel zal horen als het carillon wordt uitgebreid. De uitbreiding vindt voornamelijk naar beneden plaats: 7 van de 10 klokken zijn lage klokken, alles gaat 5 tonen lager klinken. Het geluid wordt dan minder iel, voller". Addie de Jong is verweven met zijn instrument: de beiaard. Tevens speelt hij orgel, begeleidt een koor, maar; „in de beiaardmuziek voel ik me het meest thuis. Het beiaardspel is zo afwisselend, ik kan me er volkomen bij ontspan- Als ik met het koor optreeedt, met het orgel voel ik me steeds als op het randje van een ravijn. Maar het bespelen van de beiaard geeft me een zalig gevoel. Je bent al leen, boven alle stadsgewoel ver heven, een rustige muzikant". Hij glimlacht wat verlegen. „Mijn liefde voor de beiaardmuziek dateert al van vroeger. We woon den in Delft vlak bij de Nieuwe Kerk. Als ik op de mulo zat te werken en ik hoorde de muziek van het carillon dan deed ik het raam open; ik kon mijn aandacht niet meer bij de lessen houden". „Ik nam muzieklessen, piano en orgel, totdat ik terecht kwam bij Leen 't Hart, één van de stads- beiaardiers van Delft. Hij nam me mee naar het carillon en ik werd gefascineerd door deze manier van muziek maken". Een interesse die uitmondde in een 3-jarige opleiding aan de Neder landse Beiaardschool in Amers foort, waar De Jong in 1966 eindexamen deed. „Ik houd van de beiaard, het is een volksinstrument, verbonden met de burgerlijke overheid, hij heeft sfeer". Reacties „Je krijgt toch wel veel reacties van de mensen. Meer op het instru ment dan op de wijze van bespe len en vooral positieve reacties. Is men eens negatief, dan is het voornamelijk over de automati sche bespeling" (bijvoorbeeld: het vaste deuntje voor elk hele uur). „De meeste reacties kreeg ik in Voorschoten bij de zomeravond- concerten. Mensen kwamen bo ven in de toren kijken, dat zou meer moeten gebeuren. En veel buitenlanders, daar kent men het carillon niet zo erg. Het blijft be perkt tot Nederland, België en Frankrijk. De woorden die we voor het caril lon kennen zijn dan ook de uit die landen afkomstige woorden, het Nederlandse klokkenspel het Vlaamse woord Beiaard en het Franse woord carillon". Misschien klinken carillons in een vlak land wel mooier i nacht bereikbaar, v Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen.hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Dierenbescherming Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. 'Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45' Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonhement per post 221,70 Losse nummers 0,60' Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overr hrij-t ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2