TMWFülL Geslaagde Don Quichotte "PARADIJSEILAND" Vervelende Queer Show w MAANDAG 17 OKTOBER 1977 VARIA Hoe noem je zoiets: een duel? Nee, dat klinkt te edel, dat doet te veel aan degens of pistolen met secon danten denken. Het leek meer op haarplukkenal werden de haren ongemoeid gelaten dus misschien zou je beter van handtastelijk heden kunnen spreken. Of toch een handgemeenvoor een heer en een dame, te weten Hans Knoop en Meta Menten? U hebt er in de krant van zater dag al, in het kort, iets over kun nen lezen: vrijdagmiddag om kwart voor zes, na afloop van de 18e zitting van het proces tegen Pieter Menten, vloog Meta Men ten, even buiten de zaal, Hans Knoop van Accent naar de strot, of beter gezegd: naar diens strop das, nadat deze, goed verstaan baar voor Meta Menten, had op gemerkt dat hij wel hoopte dat de zaal grondig ontsmet zou worden. Die ochtend namelijk had Menten gemeld dat zijn vrouw, door alle emoties, voor de vierde keer tbc gekregen had (hij stelde het voor alsof tbc opeens, bij het bukken,in je rug schietnet ais spit),dus toen Meta Menten desondanks 's mid dags op de zitting verscheen bete kende dat voor de andere aanwe zigen enerzijds een hele opluch ting (de tbc was blijkbaar weer weggetrokkenmaar anderzijds een extra risicofactor, want niemand wil graag de tering krijgen, zelfs niet van de vrouw van Pieter Menten. De opmerking viel niet goed bij Meta, zoals u zult begrijpen, en als een getergde leeuwin met bontmuts op en paarlen oorbellen in het oor greep zij Hans Knoop bij diens das, waarbij haar bont jasvan haar schouders gleedOp dat moment beloofde ik mijzelf nooit meer een das om te doen. De beide kemphanen bevonden zich intussen in een patstelling: Meta hield Hans bij diens stropdas vast, Hans verweerde zich door Meta bij de armen vast te grijpen, ik moest onweerstaanbaar aan die tango denken die in "Soldaat van Oranje" door Rutger Hauer en zijn voormalige studievriend, de SS'er, in een atmosfeer vol zin derende spanning wordt gedanst. Een dans-op-de-plaats tussen twee aartsvijanden, onder het oog van het weg drentelende pu bliek, de nog aanwezige journa listen en de vrouw van Hans Knoop. Gelukkig kwam meteen een van de parketwachten in actie. Dat was al hun tweede actie, want ■voordat de zitting die ochtend be gon, werd ik op de journalis- tentribune als enige eruit gepikt om aan te tonen dat-ik niet over een fototoestel beschikte. Ik haalde mijn zakken leeg en ver telde naar waarheid dat mijn vrouw altijd alle foto's neemt, waarna ik verder met rust gela- ten werd. Toen er op beide dan spartners aandrang werd uit geoefend elkaar los te latensiste Meta Menten eerst nog: U bent een vieze vent", waarop Hans Knoop antwoordde: "Dat weet ik, en daar zult U nog heel veel van horen". Meta eiste vervolgens dat Hans eerst haar bontjas voor haar zou oprapen voordat zij zijn das zou los laten, maar Knoop, die ook zijn trots heeft, verdomde dat, waarna Meta Menten zijn stropdas (symbool voor de strop die Hans Knoop met zoveel ge duld voor haar man had ge knoopt) losliet en zich haar jas door een der omstanders liet aan reiken. Kwinkslagen Dit handgemeen had in zoverre al een voorloper in de rechtszaal ge had, dat Meta Mentendie zich op de eerste rij van de journalis tentafels, zo dicht mogelijk bij Pieter Menten, had geïnstalleerd, demonstratief opstond toen Hans Knoop door de verdediger mr. Van Heyningen als getuige naar voren' werd geroepen. Zij kwam, even demonstratief, pas weer in de rechtszaal terug toen het ver hoor van Hans Knoop voorbij was. Toen zij de zaal verliet, keek. Menten haar even verontrust na, zoals hij in het begin, bij haar binnenkomst, even een vragende blik naar haar geworpen had, die ik interpreteerde als: gaat het goed met je? Menten heeft het tijdens de zitting meestal te druk (drukker in ieder geval dan zijn advocaat) om veel oog te hebben voor zijn ex-echt genote zoals mr. Habermehl haar een keer noemde), maar af en toe na een "kwinkslag" of "rake op merking" zijnerzijds, ging hij vervolgens zittenzette zijn bril af en grijnsde opzij kijkend in haar richting, waarop zij altijd te ruglachte. "Het is zo waardeloos, dat stuk, dat ik het niet meer kan terugvinden" (grinnikend opzij- kijken). "Van de 633 schilderijen die Rembrandt in zijn leven ge schilderd heeft, hangen er 2200 alleen al in Amerika"idem dito). "Ik ken iemand die vroeger of ficier was en nu advocaat. Toen hij nog officier was, was elk nieuw bedrog een zaak, nu hij advocaat is, is elke zaak bedrog" 'enig gelach, Menten gaat tevre den zitten, zet bril af, kijkt grin nikend naar Meta, krijgt lach te rug, verdiept zich weer in zijn papieren na zijn bril te hebben opgezet). NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Op de vrije zaterdag avond toch maar even de Leidse Schouwburg binnengestapt. In een theaterseizoen dat bol staat van het lichtere komediewerk heeft een voorstelling in het kader van het Mickery Circuit misschien wel een aangename verrassing te bieden. Maar nee hoor! Zelden zo'n verve lende vertoning gezien. Voor die verveling zorgde The Playhouse of the Ridiculous, waarvan de leden helemaal uit New York waren ko men overvliegen. Ze vertoonden hun kunsten in „The sixty minute queer show". Over de betekenis van het woordje queer verschafte het programma gelukkig wat in formatie. Een van de vele vertalin gen die men er aan kan geven is vreemd in de betekenis van afwij kend van het gebruikelijke. Queer kan ook uitgelegd worden als suc ces bedervend. Deze laatste bete kenis van het vreemde woord is nog het meest van toepassing op de voorstelling van Playhouse. „The sixty minute queer show" bleek uit een aantal scènes te bestaan, waarin het afwijkende kennelijk moest worden aangetoond. Geen weerspiegeling dus van het „ge wone" leven. Maar wat is gewoon? Het is ongetwijfeld waar dat het le ven van velen voor een belangrijk deel door erotiek wordt beheerst. Maar een uur lang naar een podium te moeten turen, waarop volwassen mensen op onvolwassen manier „vieze" woordjes staan uit te bra ken en naar lichaansdelen grijpen, waarvan de populaire benaming, in het Nederlands althans, uit drie let ters bestaat, is wel wat erg veel ge vraagd. De.hele voorstelling bleek te zijn gegoten in de vorm van een toneelrepetitie met een regisseur die de verschillende scènes af breekt juist op een moment dat ze een beetje op gang beginnen te ko men. Waarschijnlijk als symbool van de gevestigde orde staat in het stuk als geheel een koning centraal. En die moet uiteraard kapot ge maakt. Daar is men op het toneel al meer dan tien jaar mee bezig even als het doorbreken van taboes trouwens. Nog steeds staan de ac teurs elkaar op het podium van het „moderne" toneel te overschreeu wen, zonder enige nuancering, zonder enig gevoel voor subtiliteit, zonder het vermogen tot de kern van de dingen door te dringen. Zijn we zo langzamerhand niet aan een toneelver i ing toe? Pieter C. Rozier. De toneelgroep Imperium kan, in deze krant niet altijd rekenen op een positieve waardering van haar artistieke activiteiten. Deze misvat ting bestaat bij sommige leden van andere amateurgezelschappen. Deze gaan voorbij aan bijv. „Stof nesten" en „De Goede Mens van Sezuan", die in deze krant vernieti gend werden weggeschreven. Al gemeen kan echter wel gesteld worden, dat de aanpak door de to neelgroep „Inperium" en de visie van haar regisseurs vaak zeer ge loofwaardig overkomen. Dat was beslist ook zaterdagavond tijdens de opvoering van „Don Quichotte" het geval. Rein Edzard, die ik overigens toch beter vindt acteren („De Heldentenor") dan regisseren, slaagde er niettemin in om van het gegeven van de dolende ridder een zeer speelbaar toneelstuk te ma ken. Edzard heeft tegenwoordig nauwe relaties met theater „De Ap pel". Hij is er toch in geslaagd „Don Quichotte De La Mancha" het enerverend-chaotische en sub- liem-subtiele, waardoor toneelin terpretaties van dit toneelgezel schap uit Den Haag vaak geken merkt worden, te onthouden. Hier door ontstond voor het publiek een makkelijk volgbaar toneelstuk. Evenzeer had Edzard met een Van der Linden-achtige visie kunnen komen, waardoor een zo historisch dramatisch gegeven als dat van de tegen windmolens vechtende Don Quichotte onvermijdelijk veel van z'n kracht verloren zou hebben. Nu ontstond de figuur, waarin Jaap van Ek (als een prachtige Don Qui chotte), Wout Pera als een niet minder geestige Sancho Panza en Clara Smit als Óonna Dulcinea van Tobosa zich volledig in hun rollen uit konden leven. Door leuke bij rollen van Kees Visser als de auteur Cervantes, Ans Alting als de huis houdster en Gerard Jonk als de „Droom-Don Quichotte" kon dit stuk moeiteloos naar niveau groeien. Belangrijk voor het succes van dit stuk was ook de vaak zeer mooie aankleding en grime van de spelers. Het volk (galeiboeven) zag er zeer periodebepalend (Don Qui chotte werd in 1605 geschreven!) uit. Dat men ditmaal vrijwel exact op tijd begon, de Dripshow-belich- tingsmoeilijkheden opgelost wa ren, en de spelers voor een volledig uitverkochte zaal konden spelen, waren omstandigheden, die in po sitieve zin bydroegen tot het succes van dit toneelstuk. De Ridder van De Droevige Figuur zal t/m 17 de cember op vrijdag- en zaterdaga vonden in het Imperium-theater blijven. Bert Koekebakker. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen. Geopend van 9 sept" t/m 23 okt., dag. van 13-17 uur (3 okt. Öalerie Denise Stephanv Bakkersteeg. 18. Tentoonstelling Hubert van Lith - bronsplastieken, José Chlsina - tekenin gen en etsen. Geopend tot 16 nov., vr., zat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen "rja tel. afspraak). GSlerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Paul Schro-Biltgen - olieverfschilderijen. Geopend tot 26 okt., woe. t/m zat. van 12-17 uur, do. ook van 19-21 uur Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Poek Buurman - olieverfschilderijen, Ian La wrence - zilverwerk. Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di van 14-20uur,t/m 29 okt. binnen Chinese t/m za van 10-17 van 13-17 uur. to n". Geopend- ma lur, zon- en feestdagen 1 15 februari 1978. Galerie De Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling Henk van den Ende - schilderijen. Geopend van 18 okt. t/m 12 nov., di t/m za, van 13-17.30 uur, do. van 19-21 uur. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon stelling Marcus Dèlanjo - oliever fschilderijen. Geopend ma. m za, van 10-16 uur. van 15 okt. t/m 15 nov. Ryksmuseum van Oudhedep (Rapen- Durg 28). Werkd. 10 uiir voortn.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie JA, Sportfondsenbad, Was- Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. senaar. Tentoonstelling Bob Bruyn - Tentoonstelling Maud Muller Massis - schilderijen, Katinka Bruyn - beeldjes, wandkleden, Rie Bouters - ikonen en Hans Eschauzier - tekeningen Marijn schilderijen, Ineke van dijk - brons - en Eschauzier - droogboeketten. Geopend (Chamotte plastieken. Geopend van 2 okt. van 20 okt. t/m 6 nov., do. t/m zo. van 't/m 5 nov., di. t/m za. van 10-17 uur, do. 10-17 uur. woe. van 20-22 uur. tot 21 uur. PANDA EN DE DEUGZIENER 11 - 139 - Toen het schilderij op zijn voet terecht kwam, greep Jollipop het lichaamsdeel en begon bezeerd op de andere voet te dansen. "Er zat vertering in de gedraaide liaan waar dat plaatje aan hing", verklaarde Hop Hep. "Ik zag het duidelijk". "Het is wel erg", zei Panda ontdaan. "Kom maar mee naar de woonkamer - dan krijg je een kopje thee om te bekomen. Dat maakt Jollipop heel goed klaar. Ik denk niet, datje daar iets van ondeug aan zal vinden". Dat vond Hop prettig - en toen Jollipop even later met een om zwachtelde voel binnen kwam hompelen, keek hij vol verwach ting naar de thee-uitzet die de bediende bij zich had. Maar zijn gelaat betrok, toen Panda zijn kopje op pakte. Want het brak van het oortje af en kletterde op het schoteltje terug. boogjes MACARONI WINA BORN De avonturen van Jommeke Ma ha, /h za/eei school voor hen inrichten. Over een weeh praten ze a/s echte babbe/- t /s een echte gemahke/i/iïë^ h'oho, wat is Mat? Die j btoe/n beweegt?) U f Heme/tje, ik zit gevangen/ Agenda (pite/ Honderd jaar geleden stond in de krant: - Twintig Turksche booten heb ben getracht den Donau over te steken, ten einde de Russische werken aan den Bovcea-arm te vernietigen. Zij werden echter door een hevig geweervuur te ruggeslagen, afkomstig van 1000 man, die in loopgraven verborgen waren. De Turken hadden 50 man dooden en ge wonden de Russen drie dooden. De Turken die naar Radowitz optrokken hebben echter bij Te- lisch de Russen aangevallen en verslagen. Aan Russische zijde werden 150 man gedood en voorts wisten de Turken 20.000 //ivo schapen, 500 ossen en 100 paar den buit te maken. Vijftig jaar geleden: - Volgens de „l'Intransigeant" is er eeen ernstige militaire op stand uitgebroken onder de Ko zakken in Koeba, gelegen aan den Noord-voet van de Kauka- sus. De opstandelingen weige ren naar hun regimenten terug te keeren. De Gepeoe (staatspoli tie) heeft veel troepen gezonden om den opstand te onderdruk ken. Voorts wordt gemeld, dat in Siberië (Omsk, Jakoetsk en Ir- koetsk) talrijke terechtstellin gen werden voorbereid. De sov jets beweren, dat zij een monar chistisch complot zouden heb ben ontdekt, dat door Frai\s- chen en Engelschen op touw was gezet. Er zijn tal van arrestaties verricht. - De chef van den staf van pre sident Calles in Mexico, Alva rez, heeft medegedeeld, dat de federale troepenonder aanvoe ring van generaal Escabor, erin geslaagd zijn den opstandigen generaal Gomez te ontdekken, die aanvankelijk aan den te genaanval van den president had kunnen ontsnappenGomez zou met niet meer dan 35 volge lingen in de provincie Vera Cruz verblijven. De federale troepen zitten hem dicht op de hielen. Leidse bioscopen LUXOR: „The Deep", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30 uur enz., 16 jaar STUDIO: „Cna cuervos", dag. 2.30, 7.00 en 9.00 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. CAMERA: „My name is nobody", dag. 7.00 en 9.15 uur, 12 jaar. Kindermatinee: „Dertig jaar kolder", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: „Intermezzo", vr en za 11.30 uur, 16 jaar. LIDO 1: „Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8.00 uur, 16 jaar. LIDO 2: „Herbie", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. LIDO 3: „Turks Fruit", dag. 7.00 en 9.15 Kindermatinee: „Donald Duck goes Weat", za., zo. en woe. 2.30 uur. zo. ook 4.45 uur. Kindermatinee: „Piraten schateiland", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: „Gejodel in het wilde land", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui zen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Ellsabeth-xiekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- 15.00-18.30 Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15 45 uur. 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uur Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag t/m vrijdag: 18.30-18 45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling echtgenoten 19- J 15- r ouders 18-18.30 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000). Breng een flinke pan water met wat zout aan de kook, voeg g elleboogmaca- i toe en Iaat de el- leboogjes nèt gaar koken. Giet af en laat macaroni afkoe len. Maak de inhoud an een blikje tonijn gelei fijn. Meng e 1 eetl. versgehakte peterselie door, 4 eetl. olie, 1 eetl. ci troensap, 1 afgestr. eetl. tomaten ketchup, theel. pap- Sr/hkPiEe&o hebbed 'AI UEBL BETERE REOk-Z/AJ MEAiT,EA),ARA)C>LZ>[ rikapoeder, royaal versgemalen peper en, als u van echt pi kant houdt. Tabasco naar smaak. Klop al deze ingrediënten goed door elkaar en maak hiermee de macaroni aan. Proef pas nu of misschen naar uw smaak nog wat zout of citroen sap dient te worden toegevoegd. Laat de salade 30 min in de koelkast staan en roer dan nog eens door. Schep de sa lade op een bedje van slablaadjes* en gar neer met plakken tomaat en eventueel smalle reepjes groene paprika.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23