LEIDSCH DAGBLAD Kapers doden piloot Lufthansa-Boeing av°% len Palestijn Wadi Haddad brein achter acties? Toestel nu in Somaliëkapers stellen een nieuw ultimatum Advocaat Menten zag archief- Kortenhorst randstad Man met hart chimpansee overleden van dit weekeinde: vandaag Sparta klopt AZ Nog geen spoor na moord in Bodegraven Wij van Waals... A waals mode MAANDAG 17 OKTOBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35373 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jürgen Schumann, de gezag voerder van het gekaapte vliegtuig is vanmorgen voor de ogen van de overige 86 gijzelaars door de ter roristen doodgeschoten. Voor Schumann in 1968 bij de Luft hansa in dienst trad, was hij mili tair vlieger bij de Bundesluftwaffe. Uit die tijd kende hij al de tweede piloot van de gekaapte Landshut, Jürgen Vietor die in 1974 naar de Westduitse burgerluchtvaartmaat schappij overstapte. Vietor, die nu op de „bok" van de Landshut is ach tergebleven, is 35 jaar. BONN/MOGADISJOE (DPA/UPI/Reuter) - Ge zagvoerder Jürgen Schumann van de gekaapte Lufthansa-Boeing 'Landshut' is vanochtend door de luchtpiraten doodgeschoten omdat dezen het vermoeden hadden dat hij hun orders niet langer wilde opvolgen. Volgens gezaghebbende informanten in Bonn hebben de terroristen hun slachtoffer vóór de ogen van de 86 gijze laars om het leven gebracht. Schumann was 37 jaar, ge trouwd, twee kinderen. Veiligheidsbeambten van de luchthaven va landde het op het vliegveld van Mogadisjoe i In Bonn en Mogadisjoe, waar koortsachtig wordt overleg over deze gruwelijke ontwikkeling, wordt, nu de kapers bloed aan hun handen hebben, steeds sterker ge vreesd voor het lot van de andere gijzelaars. De kapers hebben een nieuw ul timatum gesteld waarbinnen hun eisen moeten zijn vervuld - van middag drie uur. Zij eisen onverminderd het volle pond: de vrijlating van 11 West duitse terroristen door de Bonds republiek en van twee Pales- tijnen door Turkije plus een los geld van 15 miljoen dollar. De ter roristen hebben de toren in Mo gadisjoe laten weten dat zij de machine, zichzelf en de gijzelaars zullen opblazen als de Westduitse regering de eisen blijft afwijzen. Turkije liet al gisteren in bedekte termen weten dat het zijn beleid zal afstemmen op dat van Bonn. De Boeing 737 was vanochtend om BONN (AFP) - De Palestijn Wadi Haddad wordt door tal van Westduitse kranten in na volging van Israël beschouwd als het meesterbrein achter de kaping van de Lufthansa- Boeing „Landshut". Haddad was vroeger „chef operaties" van het Volksfront voor de bevrijding van Pales tina, de grootste groepering van het zogenaamde „afwij zingsfront" die zelf tal van ter reuracties op haar conto heeft. De kapers, die vermoedelijk rechtstreekse banden onder houden met de Westduitse ter- Fraktion", noemen zich het „commando van de martelares Halimeh". Volgens „Die Welt" moet men voor de oorsprong van die naam terug naar de be faamde „Operatie Entebbe". Onder de kapers van een Air France-toestel die op deze Oegandese luchthaven door een speciale Israëlische een heid werden doodgeschoten bevond zich de Westduitse Brigitte Kuhlmann. „Hali meh" was volgens de krant haar schuilnaam- Volgens Die Welt stond „En tebbe" onder de persoonlijke supervisie van de thans 47-ja- rige Haddad, en wel vanuit een commandopost in hetzelfde Mogadisjoe waar nu de „Landshut" staat. De correspondent in Tel Aviv van de Süddeutsche Zeitung" meldt nogmaals dat Wadi Haddad door de Israëlische in lichtingendienst wordt be schouwd als het brein van een hele reeks kapingen en andere terreurdaden. Ook de terrorist „Carlos", overal ter wereld ge zocht, zou zijn orders krijgen van deze Palestijn. Haddad zou persoonlijk „ter- reurcursussen" in Zuid-Jemen hebben geleid waar ook West duitse desperado's werden op geleid. Hij zou eveneens de gangmaker zijn geweest van de zeer recente kaping van een JAL-Boeing door leden van het Japanse „Rode Leger". De Israëlische inlichtingen dienst, schrijft de Süddeutsche Zeitung, is van oordeel dat de „Landshut" niet alleen is ge kaapt om de ontvoerders van de Westduitse werkgevers voorzitter Schleyer te rug- gesteunen, maar - vanwege het geëiste losgeld van 15 miljoen dollar - ook om de kas van het internationale terrorisme te spekken. De vijf miljoen dollar die Bonn in 1972 betaalde als losprijs voor de passagiers van een an der Lufthansa-toestel zou vol gens Israëlische deskundigen ondermeer zijn gebruikt als startkapitaal voor een bank in Beiroet die terreuracties over de hele wereld financiert. Weinig verandering In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. In de loop van de dag zonnige perioden. Vannacht weinig, overigens zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Mini mumtemperaturen tussen 9 en 4 gra den, maxima morgen van 12 graden in het noordoosten tot circa 17 graden el- (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 OKTOBER Zon op: 7.10 uur; onder: 17.40 uur, maan op: 13.16 uur; onder: 22.19 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.42 en 19.04 uur, laagwater om 2.32 en 14.54 uur. DEN HAAG (ANP) - De advocaat van de van oorlogsmisdaden ver dachte Pieter Menten, mr. L. van Heyningen, heeft toegang gekre gen tot het archief-Kortenhorst, nadat aan de commissie-Schöffer stelt in opdracht van het ministerie van justitie een onderzoek in naar de geschiedenis van de rechts vervolging en de rechtspleging in zake de Blaricumse miljonair Men ten, in het tijdvak 1945 - zomer 1976. Een en ander blijkt uit bijlagen bij het tweede tussentijds verslag dat de commissie-Schöffer vandaag heeft gepubliceerd. Dit tweede tussentijds verslag geeft opening van zaken over het contact van de commissie met familie Kor tenhorst over inzage in de archie ven van wijlen mr. L.G. Kor tenhorst, oud-voorzitter van de Tweede Kamer en tijdens het eerste proces-Menten diens verdediger. De commissie vindt het belangrijk hierover verslag te doen omdat er in de pers mededelingen verschenen zijn over deze contacten die niet van de commissie afkomstig wa in het eindverslag betreurt de commissie het eindresultaat van de contacten: onvoorwaardelijke weigering van inzage in het advoca- tendossier. Ook werd de regis teraccountant van de commissie inzage in de financiële administra tie geweigerd. Dit werd slechts toe gestaan aan een zelfstandige regis teraccountant. De commissie be treurt zeer dat „anderen wel toe gang werd en wordt verleend". uitzendbureau voor direct industrie werk zie onze personeelsadvertentie elders in dit blad KAAPSTAD (Reuter) - De 59-jarige Zuidafrikaan bij wie dr. Chris Barnard afgelopen donderdag het hart van een chimpansee als natuurlijke „pace maker" inplantte is vanochtend overleden. Het Zuidafrikaanse persbureau SAPA meldde dat Benjamin Fortes, ac countant van beroep, stierf in het Groote Schuur-ziekenhuis waar het team van Barnard ook de transplantatie had verricht. Het was de eerste keer dat de vermaarde hartchirurg bij een operatie het hart van een chimpansee gebruikte. In juni gebruikte hij een bavianenhart voor een soortgelijke operatie op een 26-jarige vrouw die echter na een paar uur overleed. ongeveer half vijf in Mogadisjoe, de hoofdstad van Somalië ge land, nadat het vannacht van Aden was opgestegen. Uit Westduitse bron werd het ul timatum bevestigd. De vier luchtpiraten houden vast aan hun eisen - de vrijlating van 11 Westduitse terroristen door de Bondsrepubliek en 2 Palestijnen door Turkijke benevens de beta ling van 15 miljoen dollar als los geld. Een zegsman van de Westduitse ambassade in Mogadisjoe be schreef de toestand als „uiterst gespannen". Terwijl in Bonn koortsachtig wordt overlegd door bondskanselier Schmidt en de diverse crisisstaven, is de „ka pingsonderhandelaar", gevol machtigd minister Wischnewski, vanuit Jeddah onderweg naar hetzij Mogadisjoe, hetzij Djiboeti. Gezien de moord die het kwartet kapers nu heeft gepleegd, wordt ernstig rekening gehouden met acuut levensgevaar voor de resterende 86 gijzelaars aan boord van de 'Landshut'. De Somalische ambassadeur in Pa rijs maakte bekend dat zijn rege ring de kapers heeft gelast uit het land te verdwijnen. Er was echter niet be kend of en zo ja hoe Somalië dit bevel met machtsmiddelen kan afdwingen. Het stoffelijk overschot van de vermoorde vlieger is volgens persbureau Sonna overgebracht naar het lijkenhuis van een ziekenhuis in Mogadisjoe. Brandstof Volgens de Somalische zaakgelas tigde in Nairobi zal alleen nieuwe brandstof worden verstrekt als het toestel daarna onmiddellijk vertrekt. Somalië wil op geen enkele manier samenwerken met de kapers. Het stelt zich op het standpunt dat de luchtpiraten het Somalische luchtruim hebben geschonden en dus wederrechtelijk in Moga disjoe zijn geland. Op de luchthaven is inmiddels een onderhandelingsstaf gevormd van diverse Somalische minis ters plus de Westduitse ambassa deur. Mogelijk zou Wischnewski daar later op de dag ook zitting in kunnen nemen. Minister van voorlichting Ab- doelkasim Salad Hassan zei dat Somalië de Landshut'alleen had kunnen weren door hem neer te schieten. Trekken Het toestel is op de luchthaven in middels met een trekker ver plaatst en later op eigen kracht naar een baan getaxied die haaks staat op de grote startbaan. Het bevindt zich thans op ongeveer 300 meter van de luchthavenge bouwen en de verkeerstoren/on- derhandelingspost. Het is niet precies bekend in welke conditie het landingsgestel zich bevindt. Naar verluidt heeft dat een fikse tik gekregen door de halve noodlanding die de Lands hut gistermiddag in Aden maakte. Gezien de start daar en de geslaagde landing in Somalië, lijkt het vermoeden echter ge wettigd dat de schade zal mee vallen. De moord zou zijn gepleegd na een hevige woordenwisseling in de cockpit. Schumann zou in eerste instantie geweigerd hebben in Aden te starten omdat hij het lan dingsgestel van de machine - na de bijna-noodlanding naast de baan aldaar - niet meer vertrouwde. De ruzie zou in volle vlucht hebben voortgeduurd, waarop de kapers Schumann doodschoten. Het Iraakse persbureau zegt niet of in drift dan wel in koel overleg is ge beurd. (Zie ook pagina 9) 24 PAGINA'S De voetbal-verrassing van het afgelopen sport-week- einde kwam van het Kasteel. Sparta versloeg daar zater dagavond AZ'67 met 2-1, of anders gezegd: het grootka pitaal werd gewipt door een club met één miljoen schuld, zoals Leidenaar Leen de Goey het na afloop typeerde. Sparta bleef daardoor nog altijd in het spoor van PSV, dat "beter gaat spelen, naarmate het meer punten verzamelt". Bij FC Den Haag in het Zuiderpark dwongen de Eindhovenaren in elk ge val bewondering af met hun 3-1 zege. PSV riep herinne ringen op aan het totaal voetbal, zoals dat - ooit - door Ajax en Oranje werd gespeeld. Ajax speelde een uiterst po vere derby tegen FC Am sterdam. Hoewel de Ivic- ploeg met 3-1 won was Levski-trainer Koetzov nauwelijks onder de indruk van het spel van de mid- weekse tegenstander in de Europa Cup-strijd. Roda JC tenslotte bleek lief voor het gehandicapte Feyenoord: 0-0. Amateur-hoofdklasser UVS liep tegen een 5-2 nederlaag aan bij EDO. "Best leuk voor een keer, maar elke week... Née", sprak trainer Gerard Désar na de attractieve partij. Eersteklasser Rood- enburg won de topper tegen Hermes DVS met 1-0. Matchwinnaar was Wouter Holverda. Van de zaterdag-eersteklas sers won alleen RCL (met 2-1 bij De Zwervers). Quick Boys kwam niet verder dan 0-0 tegen CS Vitesse, Noord- wijk was kansloos bij oude rivaal IJsselmeervogels: 3-1. Het ijshockeyteam Leiden Lions boekte opnieuw een zege. Gisteren werd Houtrust in Den Haag met 13-1 verslagen PAGINA'S 13-20 Verbazing bij PvdA over an der voorstel informateurs PAGINA 5 Door de kapingen was het weekeinde vol internatio nale spanning PAGINA 9 Industriebond NW beticht Volvo van chantage PAGINA 21 Grote vreugde bij Sparta na de zege op AZ. Van links naar rechts Anton Marijt. Pim Doesburg en Bert Jansen. BODEGRAVEN - De Bodeg- raafse woninginrichter Jacob de Gelder is zaterdagavond met negen messteken om het leven gebracht. Van de dader ontbreekt totnutoe elk spoor. Vast staat wel dat hij op roof uit was. Hij eiste geld van de heer De Gelder. Merkwaardig genoeg heeft de dader echter elfhonderd gulden over het hoofd gezien, die in het borst zakje van zijn overhemd zaten. Het geld kwam tevoorschijn, toen de door de mist natte kle ren van het slachtoffer te dro gen werden gehangen. Deze navrante bijzonderheid werd vanochtend tijdens een pers conferentie door de politie verteld. Zij moest toegeven nog geen aanknopingspunt te hebben wie de moord zou heb ben gepleegd. De dader wordt echter wel in Bodegraven ge zocht PAGINA 5 verkoopsters, hebben uit ervaring ondervonden dat de klant een eerlijk advies bijzonder waardeert. Zélfs al zou de koop dan niet doorgaan, het belangrijkste is dat U tevreden de deur uit gaat. Dat is wellicht de reden waarom ik in Leiden zo'n omvangrijke klanten kennissenkring heb... Voor muziekliefhebbers wordt op pag. 7 een nieuw elpeeseizoen geopend. Mevr. A.v.Ommering-Bremmer- verkoopster. 4 weken lang h.t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking vpor de HALVE PRIJS h Dagblad e r half geld e abonnee n kunt mij m.l.v. heden «Is O ik beslis meteen e abonnee noteren en Ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruis en bon Ingevuld ir zonder postzegel opstur idscb Dagblad Antwoordnum

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1