PSV: „H°e meer punten, hoe beter het spel Niemand bestand tegen ragfijne spel Vultink Van de Wereld vierde op Duindigt FC Den Haag helpt koploper Kampioen prolongeert titel anker-kader 47-1 X x x X X X X X X X X PAGINA 14 MAANDAG 17 OKTOBER 1977 SPORT SPORT Italië bijna zeker van plaatsing WK TURIJN - Het Italiaanse voetbalelf tal heeft zaterdag in Turijn met maar liefst 6-1 gewonnen van Fin land en zich daardoor vrijwel zeker geplaatst voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. In groep 2 hebben namelijk Italië en Engeland de lei ding met ieder acht punten, maar zelfs al zouden de Britten het bin nenkort op Wembley te spelen tref fen met de Azurri's winnen dan nog heeft Italië het duel tegen het zwakke Luxemburg te goed om het beslissende doelgemiddelde op te vijzelen. Zelfs optimist Ron Greenwood de manager van de En gelsen, ziet weinig hoop meer op een eventuele plaatsing. Bij Italie-Finland was overigens Roberto Bettega de grote man. Hij scoorde vier van de zes Italiaanse doelpunten. De andere goals wer den gemaakt door Graziani, Züc- carelli en Haaskivi. Het voetbalelftal van Koeweit, dat onder leiding staat van de Bra ziliaan Mario Zagallo heeft gisteren in Sydney de kwalificatiewedsrijd tegen Australië met 1-0 gewonnen. De leiding van deze finale-groep is in handen van Iran. Suriname heeft gisteren tijdens het toernooi van Monterrv om éen plaats in de eindronden van het WK opnieuw verloren. Ditmaal bleek Mexico, dat tot nu toe ongeslagen is. veel te sterk voor de nog punt loze Surinaamse ploeg: 8-1. Olm- berg scoorde voor Suriname. DEN HAAG - Zo heeft nu ook FC Den Haag kennis ge maakt met de kracht van PSV. Bewondering alom, zater dagavond in het Zuiderpark voor de 3-1 overwinning van de Eindhovenaren die op wel zeer soepele wijze indivi duele, dekkings- en taktische fouten bij FC Den Haag af straften. Goemans met een kopbal 1-0. Een van de drie tegentreffers die PSV dit seizoen pas heeft moeten incas seren. Met de aantekening overi gens dat Van Beveren (Rijvers: "Hij heeft af en toe last van duizelingen, hij traint ook nog niet regelmatig") zijn duik naar de hoek niet op het goede moment inzette. optreden van de PSV-ploeg (doelman Jan van Beve ren: "Hoe meer punten we halen, hoe beter we gaan spelen") doet zo langzamerhand herinneringen op roepen aan het sprankelende "to taalvoetbal" van - ooit - Ajax, en van - ooit - het Nederlands elftal: veel beweging, veel snelheid en veel plaatsverwisselingen van spelers die toch al over dat tikje ex tra kwaliteit beschikken. En, het zij voor de goede orde maar eens defi nitief vastgesteld, de Van de Kerk hofjes zijn natuurlijk al lang niet meer die blinde paarden waarvoor zij lange tijd, al dan niet terecht, versleten zijn. Het kostte Aad Kila, de weer zo zwoegende Haagse middenvelder, opnieuw zelfs een gele kaart. Toen zijn verdedigers, bij een 2-1 achter stand, zich weer eens hadden laten verleiden hun defensieve taken te verwaarlozen, dreigde op links Reré van de Kerkhof gevaarlijk uit te breken. Alleen Kila was op dat moment enigermate in de buurt. Hij ving zijn op volle snelheid lig gende tegenstander met inzet van het lichaam in volle omvang op. De uitstekend leidende Van Ettekoven móést het geel wel uit de zak tove ren. En Aadje Kila, hem wacht weer eens een schorsing. "Achteraf zeg ik "stom dat jij het weer moest zijn. Maar we stonden met 2-1 achter, had ik 'm dan maar moeten laten hollen? En laten scoren? Ik deed het in het belang van het elftal". En het was voor FC Den Haag, en zijn 11.500 toeschouwers, zo mooi begonnen. Want na een vroege dreiging van PSV (Willy van der Kuylen een vrije trap tegen de lat), scoorde Lex Schoenmaker uit een hoekschop van de op rechts som tijds best handige Freddie EINDHOVEN - Cees Krijgh zai niet met PSV naar Lodz reizen voor de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen Widzew Lodz. De verdediger van PSV moest zich zaterdagavond in het Zuiderpark laten vervangen door Nick Deacy omdat hij last kreeg van een blessure. De beschadiging aan de kniebanden is zodanig dat hij in geen geval zal kunnen spe- EREDIVISIE Sparta - AZ*67 2-1 (2-1). 13. Van Zoest 1-0. 34. Peltzer 2-0. 36. Peters 2-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 11.500. FC VW - Haarlem 0-0. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 9.000. FC Den Haag - PSV 1-3 (1-1). 12. Schoenmaker 1-0. 12. Deykers 1-1. 50. Deacy 1-2. 80. R. van de Kerkhof 1-3. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 11.500. Go Ahead Eagles - NAC 1-2 (1-0). 40. Groeneweg 1-0. 54. Van der Ernst 1-1. 85. Van der Ernst 1-2. Scheidsrechter. Beek. Toeschouwers: 4.000. Roda JC - Feijenoord 0-0. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 17.600. Telstar-Vitesse 5-1 (2-1). 25. Mikkelsen 1-0, 34. Caljouw 2-0, 60. Jonker 3-0, 75. Heegeman 4-0, 85. Massa 5-0, 88. Bursac 5-1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 3.500. NEC - FC Twente 0-2 (0-1). 41. Thoresen 0-1. 86. Thoresen 0-2. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 11.000. Volendam - FC Utrecht 3-3 (2-2), 2. De Kruyck 0-1, 6. Hel ling 1-1, 25. Van Staa 1-2, 39. Bond 2-2, 80. Wickel 2-3, 85. Bond 3-3. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 5.000. FC Amsterdam - Ajax 1-3 (0-1). 32. Geels 0-1, 65. Arnesen 0-2, 72. Van Dord 0-3, 73. Kamphuis 1-3. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.000. SCORES IN BETAALD VOETBAL EERSTE DIVISIE SC Cambuur - FC Vlaardin- gen 2-0(1-0) 8. Ferwerda 1-0.88. Kusmanovic 2-0. Scheids rechter: Mulder. Toeschou wers: 5.150. MW-Heerenveen 5-0 (1-0). 31. Quaden 1-0,51. Dijkstra 2-0. 57. Kowalik 3-0, 73. Willerich 4-0. 79. Hulshoff 5-0. Scheids rechter: Weerink. Toeschou wers: 11.000. De kater kwam al in dezelfde - 13de - minuut. De FC Den Haag-spelers verkeerden nog in een feestroes, Van Kraay kon de snel op rechts volkomen vrijgelaten Deykers be reiken en zijn "schuine" inzet bete kende meteen evenwicht in de score: 1-1. Kansen Die eerste helft zou vervolgens blijven boeien, met tal van aan trekkelijke momenten. Ze werden mogelijk gemaakt doordat beide ploegen elkaar de gelegenheid bo den vóétbal te spelen. Al voelde met name Lex Schoenmaker zich in zijn "om der wille van de taktiek" opgedrongen rol van hangende lin kerspits weer niet bijster happy. Maar toch, kansen voor de Haagse FC. Maar ook, kansen voor PSV dat eenmaal Simon van Vliet zag red den op de doellijn. Waarna PSV in de tweede helft zich nóg evenwichtiger ging gedragen. Het werd overigens knap in de kaart gespeeld door FC Den Haag zelf, dat zijn toch ervaren verdigers als Martin Jol en Joop Korevaar, tegen de instructies van Malatinsky in, als gekken naar voren zag hol len. En dat nu moet je tegen een snel counterende ploeg als PSV na tuurlijk niet doen. Dojo Perazic, toch al niet de door een ieder geaccepteerde ausputzer, zou er 4 Deykers scoort 1-1 voor PSV. Doelman Galjé is kansloos. i slapeloze nacht aan overhou- Voortijdig In de vijfde minuut na rust al kwam PSV in een zee van ruimte via Deacy heel simpeltjes op 1-2. En toen bij FC Den Haag achtereen volgens Lex Schoenmaker (de af gelopen week al twee injecties in het geblesseerde bovendijbeen) en de tot dan erg knap spelende Oeki Hoekema (knieblessure) voortijdig naar de kant moesten, ja, toen kon men het bij FC Den Haag helemaal wel vergeten. Op die knal van Ro ger Albertsen tegen de lat na. WASSENAAR - De zaterdag op Duindigt bij Wassenaar gehouden internationale wielerveldrit, met aan de start kopstukken als de Bel gische ex-wereldkampioen bij de profs Albert van Damme en vijf voudig wereldkampioen bij de amateurs Robert Vermeire, is ge wonnen door André Gaerland. De Belg, die zijn zevemde seizoeno verwinning boekte, vertrok als snelste en liet zich niet meer inlo pen. Een achtervolgende groep met De Brouwer, De Paus, Kees van de Wereld en Albert van Damme kwam in deze volgorde ruim een minuut later over de finish. In het algemeen klassement is Kees van de Wereld opgeklommen naar een tweede plaats achter De Paus, win naar van de eerste Nederlandse veldrit in Hattemerbroek. Achter Van de Wereld eindigde Reinier Groenendaal (zesde) zaterdag als tweede Nederlander. Hans Stekers, Nederlands kampioen, werd vijf tiende. Van de Wereld die een sterke seizoenstart heeft reikte gis teren in het Belgische Kortemark naar een tweede plaats achter Ivan De Belg Gilbert, aanvankelijk me devluchter van Messelius, wed op een halve minuut achterstand op Van de Wereld derde. Wijchen - Er was in het wegrestaurant Verploegen aan de rand van Wijchen geen enkele speler die het ragfijne kader- spel van Hans Vultink ook maar kon benaderen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de crack uit Groenlo zaterdagavond al zijn nationaal kampioenschap 47/1 voor een jaar kon prolongeren en daarmee voor de achtste maal beslag legde op de titel. Het Zweeds-Italiaanse koppel Jo- hansson/Carmelo Barone heeft gis teren in Bergamo de klassieke tijdrit om de"Trofe Baracchi" ge wonnen. Johansson en Barone hadden na 95 kilometer aan de eindstreep een voorsprong van 2 minuten en 30 seconden op het fa voriete Belgisch-Nederlands duo Freddy Maertens en Joop Zoete melk. Het Italiaanse koppel Par- goui - Bottoni werd derde. Gerbenm Karstens en Gerrie Kneteman hebben gisteren bij de openingswedstrijden van de Ge ntse winterbaan een koppelkoers over 50 kilometer gewonnen. Kar stens en Knetemann reden de 50 kilometer in 1 minuut en 9 secon den, zij hadden een ronde voor sprong op Baet en Constant. Eddy Merckx is gisteravond af gestapt in de zesdaagse van Dort mund. De Belg die met een knieblessure (een gevolg van een val in de zesdaagse van West-Be- rlijn) aan de wedstrijd in Dort- mundwas begonnen, kon gister avond niet meer verder rijden. Zijn partner Patrick Sercu werd gekop peld aan Wilfried Peffgen. De stand was gisteravond: 1. Thurau(Tsan (Wdl) 165 puten., 2.Moser (Ita) Pijnen (Ned) 109 pnt. op één ronde 3. Sercu (Bel) Peffgen (Wdl) 79 pnt. De Belg Jean LucvandeBrouke heeft voor de tweedeachtereevol- gende maal de wielerwedstrijd Ster der Beloften gewonnen. De Frans man Hubert Arbes won zaterdag de laatste etappe, die over 168 kilome tervan Capbretan naar Dax leidde. Van den Broucke werd derde in de vijfde en laatste rit achter de Fransman Hubert Linard. De Belg maakte deel uit van een kopgroep van zes renners die een voorsprong hadden van bijna drie minuten op het peloton. De Westduitser Gregor Braun ver speelde de leiding in het algemeen klassement. Hij eindigde nu als tweede met een achterstand van een halve minuut op van den Broucke. WIELRENNEN - De Nederlandse stayerskampioen Fred Rompel- berg heeft gisteren de Ronde van Esloo gewonnen. Het was de tweede maal dat Rompelberg dit seizoen bij de profs op de weg triomfeerde. Vultink had zaterdagmiddag wel even een inzinking moeten door staan in de partij tegen Wim van Deventer, waardoor hij 16 beurten verbruikte en zijn ongekende ge middelde van de vorige dagen flink werd aangetast, maar 's avonds was hij in het duel met zijn grootste ri vaal Jean Bessems weer de oude en finishte dank zij nog eens een knaap van een serie van 235 in 5 beurten waardoor hij onbereikbaar werd. Misschien dat de kampioen 's mid dags toch wel enigszins is afgeleid door het prestige duel op de andere tafel tussen Jean Bessens, driejaar geleden kampioen, en de nieuwe ling in deze spelsoort, Christ van der Smissen. Hier gold min of meer de inzet van de tweede plaats voor het Europese kampioenschap, dat midden december in Heeswijk wordt gehouden en waar Neder land met twee spelers vertegen woordigd mag zijn. Dit werd een enorme carotteslag, die niet minder dan 21 beurten duurde en met 300- 287 door Van der Smissen werd gewonnen. Bessems: ,,'s Avonds tegen Hans speelde ik een stuk beter en ik nam zelfs een flinke voorsprong door een serie van 115 van mij in de tweede beurt. Maar ja, toen kwam hij in de derde beurt met die 235 op de proppen". Hans Vultink speelde dit moeilijke kaderspel weer meermalen tot in de perfectie, balancerend op de lijnen, de derde bal bijna onbewegelijk la tend, met haarzuivere rappels. Soms ook brutaal de korte banden volkomen verwaarlozend en sub tiel opmarcherend langs de lange lijn. Het spel van alle andere spelers stak hierbij onrustig en rommelend af. Ook dat van Christ van der Smissen, die zich eindelijk aan dit veeleisende éénstootskader waagde, maar wel meteen in de voorste gelederen eindigde. Het trotse algemeen gemiddelde van Vultink van 42, dat ook als Europees wereldrecord geldt, werd echter niet gebroken, zoals de eerste dagen werd verwacht in de slotpartij tegen Van der Smissen had hij namelijk 9 beurten nodig om met 300-168 te zegevieren en dat was net teveel Vultink eindigde nu op precies 42, hetgeen bijna 14 punten meer was dan zijn kam pioensgemiddelde van vorig jaar. Met vier punten achterstand werd Van der Smissen tweede met een gemiddelde van 11,5 punt minder en Bessems moest met de derde plaats genoegen nemen. Hagenaar Wim van Deventer heeft temidden van de corifeeën zijn fraaie tweede plaats van de eerste dag niet kun nen handhaven. Hij moest genoe gen nemen met de zesde plaats; vo rig seizoen eindigde hij als laatste. Beslist teleurstellend was de laatste plaats van Willy Steures, die vorig jaar als derde eindigde. Een opeenstapeling van persoon lijke fouten stelde René van de Kerkhof elf minuten voor tijd nog eens in de gelegenheid er 1-3 van te maken. FC Den Haag mocht, zoals het tóén speelde, met een derge lijke score zelfs nog blij zijn ook. WIM SCHILD De Graafschap - FC Gronin gen 1-2 (1-0). 12. B. Gerritsen 1-0. 71. Houtman 1-1. 72. Houtman 1-2. Scheidsrechter: üetelmans Toeschouwers: 3.000. SC Amersfoort - FC Dord recht 0-3 (0-0). 61. Feteris 0-1, 72. Van der Linden 0-2, 83. Dubbeld 0-3. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 1500. Wageningen - PEC Zwolle 2-1 (2-1). 12. Menting 1-0, 16. Van der Berg 2-0, 38. Frandsen 2-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 6.000. Veendam - Fortuna SC 0-2 (0-0) 56. Van Daele 0-1,89. Eng- bersen 0-2. Scheidsrechter. Wellinga. Toeschouwers: 2.600. SW - Willem II 2-2 (0-0) 47. Huijbregts 0-1, 57. De Haan (strafschop) 1-1, 69. Van Rooy 1-2, 84. Hoogmoed 2-2. Scheidsrechter Bakker. Toe schouwers: 2.500. Heracles - FC Den Bosch 1-1 (0-1) 11. Peeters 0-1, 84. Oranen (strafschop) 1-1. Scheids rechter Bosman. Toeschou wers: 4.200. Eindhoven - Helmond Sport 1-0 (1-0) 4. Schapendonk 1-0. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 5.300. Finale tussen Spasski en Kortsjnoj in Belgrado AMSTERDAM - De vijfde partij voor de schaaktweekamp tussen de Rus Boris Spasski en de Neder lander Jan Timman is zaterdag in Amsterdam na 34 zetten in remise geèidigd. Spasski speelde met de witte stukken. De stand is nu 3.5- 1.5 in het voordeel van de Rus. Er moet nog één partij worden ge speeld. De wereldkampioen schaken, de Rus Anatoli Karpov, zal zijn titel vanaf 1 juli 1978 op het spel zetten tegen de winnaar van het kandida tentoernooi. Op de slotdag van het congres van de wereldschaakbond (Fide), dat in Caracas werdsgehou- den, werd verder meegedeeld dat Zwitserland, de Philippijnen, Ne derland, Engeland, Porto Rico en Venezuela zich kandidaat hebben gesteld voor de organisatie van deze tweekamp. Boris Spasski of Viktor Kortsjnoj (beiden Russen die momenteel in het buitenland wonen), zal de tegenstander van Karpov zijn. Spasski en Kortsjnoj spelen de finale van het kandida tentoernooi, die 15 november in Belgrado begint en ongeveer twee maanden gaat duren. Volgens een woordvoerder van de Fide in Caracas heeft Karpov, die het congres bijwoonde, verklaard dat hij „een ongelimiteerd aantal partijen wil spelen tegen de win naar van de tweekamp Spasski- Kortsjnoj". De Fide heeft ook zijn goedkeuring gehecht aan een tweekamp Kar- pov-Fischer, die in Caracas moet worden gespeeld. TenniszegeBorg MADRID - De Zweed Björn Borg heeft gisteren het internationale tennistoernooi in Madrid gewon nen door in de finale van de Chileen Jaime Fillol te winnen. De setstan den waren 6-3, 6-0, 6-7, 7-6. De Zweed kreeg hierdoor 14.000 dollar (ongeveer 35.000 gulden) mee naar huis. Het dames enkelspel werd gewon nen door de Tsjechische Regina Marsikova, die in de finale haar Roemeense opponente Mariane Simionescu met 6-4, 7-5 versloeg. De Amerikaan Vitas Gerulaitis won het Grand-Prixtennistoernooi van de Australische stad Brisbane. Hij versloeg in de finale van het heren enkelspel de Australiër Tony Ro che in vier sets: 6-7, 6-1, 6-1, 7-5. MsMrMM Toto I 2 3 Sparta-AZ'67 Den Haag - PSV NEC - FC Twente FC VW-Haarlem Amsterdam-Ajax Volendam-Utrecht Telstar-Vitesse x Eagles-NAC Roda JC-Feyenoord Wageningen - PEC Graafschap-Groningen MW-Heerenveen SW-Willem II X ka^n'inpnShïn Hans Vultink ontspannen achter het biljart. Hij prolongeerde zijn titel. kampioenschap zeer goed voor me is verlopen, hoewel ik wat minder dan gewoonlijk had getraind. Het is en blijft een erg moeilijk spel. Vooral voor de jongeren, die gauw Vultink 14 299 42.00 in de puree zitten". v. d. Smissen 10 247 25.50 Piet Kienhuis. Bessems 8 260 22.22 Vet 6 120 21.22 Sundquest 6 123 18.13 1 Van Deventer 6 169 17.06 1 Havermans 4 117 17.54 Steures 2 68 16.14 LOTTO De winnende cijfers in de lotto zijn: 1-6-16-22-28-30. Reservegetal is 24. WEST-DUITSLAND De winnende, cijfers van de Duitse lotto zijn: 8-32-36-38-43-47. Reservegetal is: 37. SUPERTRIO De Hollywood-prijs gelopen op Duindigt: 1nummer 1 (Paarl D); 2. nummer 6 (Noorman B); 3. nummer 5 (Na- ppie). Uitbetaling: f 466,70.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14