Roda JC bij0-0 veel te lief" voor Feyenoord Vrïi spel Amsterdam-Aj axzomeravondvoetbal Ivic gokt op Suurbier en Schrijvers Scorebord Topscorers Inzet van Sparta is AZ te machtig (2-1) AMSTERDAM - Levski-trainer Koetzov was bepaald niet onder de indruk van Ajax, zijn tegenstander van woensdagavond. "Pro blemen zie ik voorlopig nog niet", zei hij in gebroken Duits. "Natuurlijk weet ik wat een Krol kan, weet ik ook dat Geels uitzon derlijk gevaarlijk kan zijn, maar veel meer verbaasd was ik over Arnesen. Wat die jon gen doet en aan werk verzet vind ik gewel dig". Over Ling liet hij zich niet uit. De Hagenaar draaide bepaald niet best, maar hij was geen uitzondering in de gedegenereerde povere hoofdstedelijke derby FC Amsterdam-Ajax (1-3). Het had er bij vlagen schijn van dat er een zomeravondvoetbalwedstrijd werd ge speeld, inplaats van een eredivisieduel waarbij een landskampioen was betrokken. De Ajacieden speelden bijster zwak, statisch en zonder enige fantasie. FC Amsterdam stelde zich wat behoudend op, maar counterde soms erg fel, omdat de ploeg be greep dat angst voor Ajax niet nodig was. Bij die counters bleek helder dat de Ajax- defensie niet in haar beste vorm stak en snel in paniek raakte. Het kostte Wim Suurbier reeds na drie minuten een gele kaart bij zijn tweede overtreding tegen Stout. Van enige samenhang tussen de linies was geen sprake, laat staan van tempo. Ajax was natuurlijk iets meer in de aanval - mag het met de kwaliteit die op de grasmat rondwandelde? - maar veel gevaarlijke momenten creëerden de Ivic-boys niet. Was het al eens gevaarlijk voor het doel van Stuy, dan ontstond dat door de grillige wijze waarop de massieve IJmuidenaar, stond te spelen. De ene keer miste hij een simpel rollertje om een seconde later met een bliksemreactie een doelpunt te voor komen. Pas na ruim een half uur leidde Suurbier, die wel actief was maar wiens speelwijze weinig rendement opleverde, de openings treffer in. Jager had juist op schitterende wijze de doorgebroken Otto van scoren af gehouden toen Suurbier oprukte en van 25 meter een schot losliet dat buiten bereik van Stuy de paal beukte. Voor de attent meegekomen Geels was het daarop een klein kunstje om Ajax aan de leiding te hel pen (0-1). In de tweede helft bleef de strategie, als daar van gesproken mocht worden, ongewijzigd. Ajax was onmachtig en te weinig inventief om gaten te maken, FC Amsterdam werkte hard, maar had te weinig klasse in huis om een tegenactie te ontketenen. Tien minuten was de tweede helft oud toen Ajax definitief doorbrak. Uit een hoge inzet van Geels stompte de uitlopende Stuy de bal weg waarna Arnesen van de rand van het strafschopgebied de bal met een boog in het lege doel kopte (0-2). Een blunder van de Amsterdam-defensie, die het doel niet had afgeschermd. Zeven minuten later maakte Van Dord de marge breder door van zeer ver onverwacht hard te vuren (0-3). Een minuut later was het Leidenaar Kamp- hues die van een moment van onoplettend heid in de Ajax-verdediging gebruik maakte door tegen te scoren (1-3). Maar toen had een flink aantal kijkers de tribunes reeds verlaten. KERKRADE - Op papier had het er toch aardig uitge zien, die confrontatie in Kerkrade tussen Roda JC en Feyenoord. Met als pikante ingrediënten o.a. het afwe gen van de elkaar een plaats in Oranje betwistende doelverdedigers Treytel en Jongbloed; Van der Lem even terug in het oude nest; en de best tot actie tegen zijn oude club bereide Theo de Jong, als spielmacher bij de Limburgse formatie. Vandaar vermoedelijk dat er niet alleen meer dan 17.000 toeschou wers de tribunes bevolkten, maar ook de globetrotter van het Neder lands elftal Ernst Happel aanwezig was. Hpj Hij beter in Brugge kun nen blijven, want eigenlijk was het bar en droef daar in het verre Kerk rade, waar de meeste van de 22 spelers vermoedelijk met hun och tendpap stijfsel opgediend hadden gekregen, en het 0-0 gelijke spel een juiste afspiegeling was van het sobere gebodene. Toegegeven, Feyenoord mocht best blij zijn met de puntendeling, verzwakt als het was door o.a. het Verdwenen Voor eigen publiek demonstreerde de Jacobs-formatie weer eens dat met het wegvallen van Nanninga alle agressiviteit uit de voorhoede is verdwenen. Roda kan alleen goed spelen momenteel wanneer de ploeg door een gelukje op 1-0 voor komt. Dan moet de tegenstander komen, en via snelle counters ge ven de Limburgers dan de indruk de wedstrijd te controleren. Ja- cobs: „Inderdaad, in de counter Zijn we natuurlijk levensgevaarlijk. Maar zolang het hier 0-0 staat zijn we veel en veel te lief. Noem ze maar op, Toonstra, Kolding, Ver meulen, De Jong, ze kunnen echt allemaal goed voetballen, maar ag ressieve pressie gaat niet van- ze uit". Waarna de Roda JC-trainer bege rige blikken wierp in de richting van de juist passerende Clyde Best. Jacobs: „Ik hoop dat Nico Jansen gauw bij Feyenoord terug is, dan komt Best vrij en dan wil ik die best voor de rest van het seizoen lenen. Die man is, als hij een beetje aange speeld wordt, levensgevaarlijk Die heeft wat 'wij in onze voorhoede missen. Als we vandaag Best bij ons hadden gehad, dan hadden we Feyenoord opgerold". Maar met een beetje meer pressie, vuur, elan, had het toch ook wel ge kund. Waar bleef de vlam inde pan, de vonk bij het kruit, kortom het spektakel waar Roda toch in het verleden het patent op had. Jacobs, somber knikkend: „Weet ik veel. Tam was het onzerzijds, te tam, daar moeten we nodig wat aan doen". Misere Met Feyenoord in de afwachtende rol en Roda te onmachtig om een vuist te maken verdronk de fraaie middag in misere. Kansen kwamen er voor beide partijen pas na rust. Een paar maar. Eerst kopte Kol ding buiten bereik van Treytel op de paal, vervolgens kopte Melis vanuit een voorzet van Best op de lat. Waarna Jongbloed nog even kon laten zien dat hij de verre uit loop nog immer in de perfectie be heerst, en de verder oprukkende Best een scoringskans ontfutselde. En Boskov achteraf een onverbe- telijke optimist bleek. Die tien pun ten achterstand op PSV zeiden hem weinig, had Feyenoord vorig seizoen niet acht punten voorge staan op datzelfde PSV? Nou dan. De ommekeer kan zo komen. Dus de Feyenoord-trainer gelooft nog steeds in titelkansen? Boskov: „Nou nee, dat ook weer niet, we mikken nu verder op de beker en op een plaats in de UEFA-cup. Daar zullen we onze handen vol aan hebben". uitvallen van voorstopper Rijs- bergen. Vooral dankzij gelegen- heidsvoorstopper Wim Jansen, die gelegenheidsspits Toonstra vol ledig onder controle had, kwam Roda er aanvallend niet aan te pas. Lichtpuntjes waren verder voor de Rotterdammers de come-back van Van Deinsen - niet slecht na zo'n lange afwezigheid - en het redelijk goed verdedigende spel van Notten Maar hoe bekijkt zo'n Boskov nou zo'n ontmoeting waarin de handen van £e toeschouwers eigenlijk nimmer van bewondering op el kaar kunnen kletsen. Van der Lem zou zijn beste wedstrijd totnutoe hebben gespeeld voor de Rot terdamse formatie. Dan moet hij in de voorgaande edities werkelijk beneden alle peil hebben geope- reerd, want behoudens een enkele geslaagde passeerbeweging kwam er bitter weinig positiefs van de schoenen van de vleugelspits, die overigens terecht aan arbiter Derks vroeg of hij eerst een 'been moest breken voordat zijn tegenstander Broeks tot de orde geroepen zou worden. Boskov had nog meer gezien. Wijn stekers en Brard waren een klasse beter dan tegen AZ indertijd. Maai de laatste blonk toch voornamelijk uit door het geven van slechte pas ses. Feyenoord speelde snel, slim, uitgekookt, alweer volgens Bos- Vermeulen vecht tegen t i Van der Korput 5zijn te sterk. genadeloosop- MAANDAG 17 OKTOBER_L9 sport sport Sparta - AZ'67 2-1 Den Haag-PSV 1-3 NEC-FC Twente 0-2 FC VW-Haarlem 0-0 FC Amsterdam - Ajax 1-3 Volendam - Utrecht 3-3 Telstar- Vitesse 5-1 Go Ahead-NAC 0-2 Rhoda JC-Feyenoord 0-0 PSV 11 10 1 0 21 32- 3 Sparta 11 7 3 1 17 18- 7 FC Twente 11 7 2 2 16 20-7 Ajax 11 7 2 2 16 21-12 NEC U 7 1 3 15 19-13 AZ'67 11 6 2 3. 14 30-13 Roda JC 11 4 4 3 12 11-13 Feyenoord 11 2 7 2 11 16-14 FC Den Haag 11 5 0 6 10 19-22 Vitesse 11 3 4 4 10 11-21 Volendam 11 3 3 5 9 14-17 FC VW 11 3 3 5 9 15-16 Utrecht 11 3 2 6 8 16-17 NAC 11 2 4 5 8 7-11 Haarlem 11 1 5 5 7 4-16 Amsterdam 11 3 0 8 6 11-31 GA Eagles 11 2 1 8 5 13-26 Telstar 11 1 2 8 4 9-27 EERSTE DIVISIE A mersfoort-Dordrecht Wagenlngen-PEC/Zwolle Cambuur-VI aardingen Veendam-Fortuna SC De Graafschap-Groningen MW-Heerenveen SW-Wlllem D Heracles-Den Bosch Eindhoven-Helmond Sport MW 10 PEC/ZwoUe 11 Heerenveen 10 Heracles 11 Excelsior 10 Fortuna SC 10 Wageningen 10 SC Cambuur 10 FC Den Bosch 10 FC Groningen 11 Eindhoven 11 FC Vlaardingen 11 Willem II 10 De Graafschap 11 SW 11 SC Amersfoort 10 Veendam 10 FC Dordrecht 11 Helmond Sport 10 6 4 0 16 22- 6 7 2 2 16 24-11 6 2 2 14 15-10 4 6 1 14 10- 8 4 5 .1 13 20- 6 5 3 2 13 13- 6 5 3 2 13 14-8 5 1 4 11 15-14 3 5 2 11 13-13 5 1 5 11 22-15 4 3 4 11 11-15 3 4 4 10 11-14 3 3 4 9 11-12 4 16 9 11-17 2 3 6 7 12-25 2 2 6 6 5-19 1 3 6 5 8-20 i Kist (AZ'67) 12 2. Lubse, Van der Kuijlen en Deijkers (allen PSV), Clarke (Sparta) en Geels (Ajax) 8 Mansveld terug ROTTERDAM - Aad Mansveld van Feyenoord zal op zaterdag 22 oktober voor het eerst weer spelen na zijn blessure. De vrije verdedi ger komt op die dag uit in het C- elftal van Feyenoord, dat op een der bijvelden van het Feyenoord- stadion een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste-divi- sievereniging FC Vlaardingen speelt. Rotterdam - Leen de Goeij, Sparta's uitblinker in het spektakelstuk tegen AZ'67, stelde het niet zonder leedvermaak vast: „Een kapitaal van negen miljoen gulden heeft het moeten afleggen tegen één miljoen gulden schuld" De Leidenaar realiseerde zich in zijn gejubel echter maar al te goed, dat de 2-1 zege op de „Molenaar-boys" pas na veel inspiratie tot stand was gekomen. „Tsjonge, wat hebben wij het in de laatste twintig minuten zwaar te verduren gehad", zou De Gooij later dan ook verzuchten. De Rot terdammers, die in de slotfase totaal leeggespeeld waren, moesten toen inderdaad met de billen bloot. Constant hielden de Alkmaar- ders de veste van Doesburg in het laatste part van het duel onder druk; deden zich voor het Spartadoel de hachelijkste tonelen voor. Hoewel Doesburg echter zijn zenuwen in die periode nauwelijks nog baas kon, bleef het Rotterdamse doel - mede door reddingen van Bert Jansen en Wim Meustege - voor doorboring bespaard. Sparta kreeg daarmee, wat het toekwam, want de Kasteelbewoners mochten dan in technisch opzicht wel het één en ander op de Al- kmaarders tekort zijn geschoten, de tomeloze inzet van de Spartanen had veel, zo niet alles vergoed. Neem bijvoorbeeld de aanvalslijn Peltzer, Clarke - hij vooral - en Van Staveren, die als bezetenen stoorarbeid hadden verricht. En als daarbij dan nog wordt gevoegd, dat het enorme loopvermogen van De Goéij en Valke de creatieve inbreng van Peters en Van Hanegem nagenoeg ontkrachtte, dan is het feit, dat AZ een groot deel van het duel ongevaarlijk is geweest verklaard. Daar waar AZ niet verder kwam dan wat gekunsteld gebrei op het middenveld, daar eiste de voortdurend diepgaande Jo van Zoest alle aandacht voor zich op. AZ,67 had daarbij - door een blessure van Van Marwijk - ook nog de pech, dat het twee flank spelers (Nygaard en Metgod) in de gelederen had, die vlees noch vis waren. Voortdurend stonden die spelers (midden velders van origine) voor een dilemma: diepgaan dan wel te ruggaan naar het middenveld. Het één noch het ander ge beurde. Het gevolg daarvan was, dat de vleugelverdedigers van Sparta, Jansen en Meutstege, weinig last van hun directe opponenten hadden. Dat betekende echter niet, dat die laatsten zich tot offensieve daden' hoefden te beperken, want met name Jansen had zijn handen vol aan de steeds op komende Hovenkamp. De sterkspelende Spartarecht- sachter wist het „gevaar-Ho- venkamp" echter steeds bijtijds in te dammen. Het gevolg van dit alles was, dat Kees Kist slechts sporadisch gevaarlijk kon worden. De aanvalsspits kwam door de gebrekkige aan voer duidelijk te „zwemmen", wat zeer tot genoegen van Sparta's voorstopper Ton Ma- rijt was. De Noordwijker had het namelijk al moeilijk genoeg met de voortdurend bewegende Kist en moest enkele malen zelfs door de sterkspelemde Balkenstein worden gecor rigeerd. Marijt „Wat wil je. Die Kist is een vreselijk lastig heerschap. Werkt veel met het achterwerk en maakt zich steeds breed. Een van de vele duels tussen Ton Marijt (links) en Kees Kist. Ditmaal i gekomen tot zichtbaar genoegen van ploeggenoot Balkestein (rechts). Maar echt gevaarlijk is hij toch ook niet geweest". Wat waar was. Want met uitzondering van de laatste twintig minuten heeft AZ'67 nauwelijks reële sco ringskansen kunnen creëren. De ploeg liet de bal in het begin aardig rondgaan, maar opnieuw bleék de zwakte van het „mul- joenenbedrijfals het niet in éi gen huis opereert. Opnieuw werd er uitsluitend in de breedte gedacht; ruimte voor „dieptewerk" bleek niet in het produktieschema opgenomen te zijn. Ook niet, toen Sparta na twaalf minuten op 1-0 was ge komen door een curieus doelpunt, dat regelrecht het ge volg was van een „kapitale" blunder van Rizah Meskovic. De Joegoslavische goalie plaatste bij een uittrap de bal precies in de voeten van Jo van Zoest, die prompt de drama tisch zwakspelende Spelbos misleidde en vervolgens koelbloedig raakschoot (l-Ö). Door Gerard van Putten De Rotterdamse formatie putte duidelijk moed uit deze mee valler. Brutaal namen De Goeij en de talentvolle Michel Valke (Wim van Hanegem later be wonderend: „Wat een instelling heeft dat kereltje. Gaat er voor 120% in") bezit van het midden veld. De Goeij laten „Niet te geloven, hè? Wij hadden een tweemansmiddenveldbezet- ting, want Van Zoest hing tus sen middenveld en voorhoede in. Was opdracht van Brom". Dit superaanvallend concept' leek na 28 minuten resultaat op te leveren, toen Leen de Goeij Van Zoest de ruimte instuurde en die laatste een goede voorzet losliet, die door Ray Clarke keihard op doel werd gekopt. Mezkovic stompte de bal naar Van Staveren, die het leer ech- de Spartaan zegevierend uit de strijd ter in het zijnet deponeerde. Vijf minuten later was het echter wel raak, toen Clarke Arie van Staveren op ideale wijze in schakelde en diens voorzet door de, in offensief opzicht, zwak spelende Peltzer werd raakge- knald (2-0). Eerst toen schrok AZ even wakker en onderkende de goedspelende Theo Vonk de zwakte van de Spartadefensie, die teveel op één lijn speelde. De AZ voorstopper probeerde in zijn eentje door te breken, maar de bal werd door de mêlée van spelers gesmoord. Het leer belandde echter wel bij Jan Pe ters later door Berrevoets ge waarschuwd, omdat hij de Am sterdamse arbiter voor „koeke- bakker" zou hebben uitge scholden), die de op de doellijn vastgenagelde Pim Doesburg kansloos liet (2-1). Een eerlijke Van Hanegem later. „Voor mij was dat doelpunt duidelijk buitenspel". Sparta raakte door die tegenvaller echter niet van de kook, wat vlak na rust nog bleek, toen De Goeij Van Stave ren in stelling bracht en die laatste rakelings voorlangs knalde. Naarmate de tweede helft ech ter volgde, werd duidelijk dat Sparta stoom af moest blazen. Met Loek Ursem voor de zwakke Metgod werd ineens wel diepte aan de Alkmaarse aanvalsoperaties gegeven en moesten Bert Jansen en Wim Meutstege bij inzetten van Kist op de doellijn redding brengen. Toen echter Bert Jansen tussen de bedrijven door Kist nog eens van scoren had afgehouden, was AZ een geslagen ploeg. Opnieuw - net als indertijd te gen FC Den Haag - moesten de Alkmaarders ervaren, dat kapi taal nog geen ereplaats hoeft te garanderen, en dat met een dubbeltje (lees Sparta) best nog wel op de eerste rang kan wor den plaatsgenomen AMSTERDAM - Tomislav Ivic, de bijna steeds glimlachende Ajax- coach, hoopt dat woensdagavond in de ontmoeting voor de Euro pese beker tegen Levski Spartak in Sofia Piet Schrijvers zijn ren tree in de hoofdmacht van Ajax zal maken. "We nemen hem een test af en dan zien we wel. Ik hoop dat het lukt", aldus de kleine Joegoslaaf. Hij was juist enkele uren voor het treffen van zijn formatie tegen FC Amsterdam op Schiphol teruggekeerd uit Sofia. "Ik heb Levski zien spelen tegen Berohe. Het was moeilijk er een conclusie aan te verbinden, want vijf spelers uit de basisopstelling deden niet mee. Sterke mannen als Ivkov, Mihalov en Borissov - de laatste is echter geblesseerd en zal ook niet tegen ons spelen - lieten verstek gaan. Maar het zal erg moeilijk worden, want gezien de populariteit die Ajax in Bul garije heeft is het Levski-stadion nu reeds uitverkocht". Dat bete kent dat woensdag 80.000 Levski-fans de tribunes zullen bevolken. Ivic wilde er niet aan dat de moge lijkheid bestaat dat Wim Suurbier niet zal meereizen naar Sofia. "Wim speelt mee, daar ben ik zeker van", was zijn bescheid. Hij was niet tot andere gedachten te brengen, hoewel hem werd verteld dat een delegatie van Schalke op de tribune had geze ten om Suurbier voor de laatste maal aan het werk te zien. De besprekingen die na afloop tus sen Schalke en Ajax plaatsvon den hadden echter nog geen posi tief resultaat. De eisen die Suurbier en Ajax stelden gingen de Duitsers blijkbaar te hoog. Zy althans vertrokken uit het Olym pisch Stadion zonder enig com mentaar te willen verstrekken. Het ziet er dus naar uit dat Ajax woensdagavond wel met de in ternational Wim Suurbier kan aantreden, maar waarschijnlijk Johan Zuidema zal moeten thuislaten. Zuidêma heeft tijdens de training een kujtbeenblessure opgelopen, die hem vermoedelijk zal beletten de reis naar de Bul gaarse hoofdstad mee te maken. Over een eventueel optreden van Schrijvers zei de robuuste doelman zelf: "Ik word getest. Maar ik heb erg veel moeilijk heden met lopen en ik laat me niet dwingen. Ik moet verder dan woensdag kijken. In het uiterste geval beslis ik pas woensdag morgen of ik zal spelen. Mits de test-volgens Ivic- goed uitvalt".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13