GEBREK m OFFICIEREN Ik als man word nooit die hele mens DE VRIJHEID AANVULLEN ZATERDAG 15 OKTOBER 1»77 Alphenaren krijgen het evangelie van Marcus Binnenkort krijgen alle inwoners van Alphen aan den Rijn een exemplaar van het evangelie van Marcus aangeboden. Daarvoor zorgt de evangelisatiecommissie van de plaatselijke baptisten gemeente. Men is al een poos met de voorbereidingen bezig om de ac tie volledig te doen slagen. Mensen in andere kerken hebben toen zij van de actie hoorden spontaan hun hulp aangeboden. Zij zijn bij de voorbereiding en worden bij de verspreiding zelf betrokken. Het Marcus-evangelie komt voor in het nieuwe testament, het tweede deel van de bijbel. Omdat uit re cente onderzoekingen is gebleken, dat bijna de helft van de Neder landse bevolking geen bijbel of deel van de bijbel meer in huis heeft, wil men door deze versprei ding in de eigen woonplaats daarin verandering brengen. In tijd- schriftvorm met twee kleuren wor den 15.000 exemplaren in Alphen en later ook in enkele omliggende plaatsen uitgezet. Gekozen is voor het evangelie van Marcus omdat dit waarschijnlijk de eerste schriftelijke samenvatting is over het leven van Jezus Christus. Marcus geeft alles beknopt weer en legt meer nadruk op de daden van Christus dan op Zijn leer. Hij toont de kracht van Jezus om mensenle vens te vernieuwen. De Alphense evangelisatiecom missie hoopt „dat door het lezen van dit evangelie velen de Here Je- .fSSESSSSESÈ Bij het Leger des Heils: Predikant van de baptisten gemeente is ds. H. G. Koekoek, Sint Jorisplein 6 Alphen aan den Rijn. Secretaris de heer M. W. Treffers, Vivaldihof 17. Bevestiging Morgenochtend om 10 uur wordt in de Pauluskerk aan de War- monderweg te Oegstgeest mev rouw T. de Nie uit Rijswijk (ZH) bevestigd tot secretaris van de her vormde Raad voor de Zending met de opdracht tot contact met de ker ken in Indonesië en de vrouwen- zendingsgroepen in Nederland. De bevestiging geschiedt door de plaatserlijke predikant C. A. ter Linden en de zendingssecretaris voor Indonesië ds. P. Bons. Voor de cursus „bijbels Heb reeuws" van het Dagmaat-leerhuis in Lisse bestaat veel belangstelling. De cursus, die bestaat uit o0 lessen (eenmaal in de veertien dagen op donderdagavond), begint op 27 ok tober. Geinteresseerden kunnen nog inlichtingen krijgen bij drs. H. Heikens, Fazantstraat 46, Lisse, telefoon 02521-13321. Een speciale vooropleiding voor deelneming is niet vereist. De jongste zoon in de gelijkenis van de verloren zoon (Lucas 15) die om zijn erfdeel vraagt en ermee op reis wil gaan wordt niet als een klein kind behandeld dat tegen zijn eigen overmoed beschermd moet worden. Hij wordt behan deld als iemand die oud en wijs genoeg is, die kan weten wat hij doet. Geen zielepoot Hij is geen zielepoot die de hand bo ven het hoofd gehouden moet worden; hij is juist iemand vol le vensdurf die op een gegeven me ment op het wereldje thuis uitge keken is geraakt en die wil weten wat er in het leven op de wijde wereld te koop is. Hij durft de vrijheid die voor hem ligt aan, en de vader durft de vrijheid van zijn zoon ook aan. Mef een royaal gebaar zegt de va der: Het geld is van jou en het le ven is ook van jou. Hiermee suggereert Jezus: Zo han delt de levende God met ons men sen. Hij gunt ons de volle vrijheid met alle risico's van dien,en God neemt zelfs het risico dat wij Hem in onze vrijheid verlaten en nooit meer thuis komenGod grijpt niet in om te voorkomen dat wij onze vrijheid misbruiken. De jongste zoon blijkt in zijn vrij heid vast te lopen. Op dat moment wil hij terug naar huis. Maar thuis gekomen blijft hij trouw aan de vrijheid die hij van zijn vader heeft gekregenen neemt hij de verantwoordelijkheid op zich van het misbruik dat hij van zijn vrijheid heeft gemaakt, ondanks het feit dat de omstandigheden hem wellicht vele excuses zouden hebben aangereikt (Was hij niet een in het leven onervaren iemand?), Hij is naar zijn eigen zeggen niet meer waard de zoon te heten, maar hij gooit zichzelf niet weg: Hij geeft zichzelf een kans. als dagloner van zijn vader, volgens de oude norm dat de harde wer ker beloond wordt, weer op te klimmen. En dan neemt de gelijkenis de vreemdste wending: de vader blijkt in werkelijkheid anders te zijn Hij hoeft niet bij zijn vader in huis onderaan de ladder te be ginnen want de levende God plaatst tegenover de vrijheid waarin wij vastlopen niet de oude normen, maar Hij plaatst tegenover de vrijheid zijn liefde, zijn liefde die vrij is en niet ge bonden aan de regel: alleen wie de liefde verdiend heeft,die krijgt liefde. Als wij constateren dat wij in onze vrijheid ons verslingeren aan een leven in welvaart, dat we dreigen te verstikken in een vrijheid waarin alles kan en daarom eigenlijk ook alles moet, dan moe ten we niet terugverlangen naar de tijd van de keurige regels, waarin niet zoveel kon en daarom ook niet zoveel moest maar dan mogen we geloven dat de levende God onze vrijheid met zijn liefde wil aanvullen en daardoor tot bloei wil brengen. Door liefde Alleen maar vrijheid, dat kan niet maar de vrijheid moet niet door oude normen worden begrensd en ingeperkt. Die moet worden aan gevuld en tot werkelijke vrijheid gemaakt door de liefde die haai grond in de levende God vindt. E. P. Meijering. Beroepingswerk: Herv. Kerk - beroepen te Alphen aan den Rijn (vacature M. Fokkema) J. J. van der Heiden Scherpenzeel (Fr.), te Koekange J. Rowaan, laatstelijk doopsgezind te Steenwijk en Zwartsluis, te Maarssen W. Ver boom Waddinxveen; aangenomen naar Oostermeer-Eestrum C. van Dorp Aartswoud, naar Lobith (ge deeltelijk werk) J. C. Heijbroek (le raar) Culemborg. Geref. Kerken: aangenomen naar Klazienaveen W. schenk Heeg. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hoogvliet J. C. West- strate (Canada). Zij handelde ging. In een open brief ter gelegenheid van de "kandidatenzondag" (morgen) vraagt de com mandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer C. A. Ver waal, zich af, of "roeping" soms uit de tijd is. "Kandidatenzondag" is in het Le ger altijd een geladen woord geweest, maar tegenwoordig schijnt het meer een beladen woord te zijn. Omdat men, aldus commandant Verwaal, roeping als een lastig begrip beschouwt en het daarom maar al te graag als ouderwets afdoet. "Het is ons aller taak, te bidden dat veel van onze jonge mensen die de bekwaamheid hebben heilsofficier te worden zich zul len openstellen voor de Heilige Geest, opdat ook bij hen de vonk van bewustwording zal over springen. Het Leger des Heils zal, wil het zijn taak in de wereld kunnen blijven vervullen, een grote toevloed van jonge men sen moeten hebben die zich be schikbaar stellen voor hun taak". n een hoofdartikel in "De Strijdkreet" merkt de schrijver op, dat het gebrek aan officieren in het Leger des Heils niet hier uit voortkomt dat jonge chris tenen/Heilssoldaten geen chris telijke overtuiging hebben; ze zijn alleen niet bereid naar die overtuiging te handelen. "En daardoor gaat ontzettend veel talent voor God verloren". Niet iedere jonge heilssoldaat hoeft officier te worden, "maar er zijn talentvollen onder, die hun mogelijkheden wegstop pen, ontkennen of voor zichzelf bewaren. Ze zijn aan zet, maar weigeren de goede zet te doen". Toen een journalist eens aan gene raal Evangeline Booth vroeg, of zij ergens spijt van had, ant woordde zij: "Ja, van één ding: dat ik geen tweede leven heb om te geven". •kProf. Berkhof: ,f)e eigenlijke bevrijding is die van jezelfMaar daarover hoor je in de bevrijdingsbewegingen nooit praten". KATWIJK AAN DEN RIJN - Het was een gokje, maar professor Berkhof ging er toch maar van uit, dat 85 procent van de Nederlandse vrouwen zich "vrij" voelt en dat 15 procent het gevoel heeft een opgedrongen rol te moeten vervullen. Maar, zo voegde hij er veilig heidshalve aan toe, die per centages kunnen ook wel wat anders liggen. In elk geval zul len beide groepen elkaar de ruimte moeten gunnen. De Leidse hoogleraar, die ook voorzitter van de Raad van Kerken in ons land is, legde daar een beetje nadruk op, om dat vrouwen nogal onsolidair tegenover elkaar zijn. Hij zei dat onbeschroomd, en de honder den gereformeerde vrouwen uit Zuid-Holland-Noord, bijeen in de Openhof-Kerk, grinnikten beschaamd. Drukte De bevrijding van de vrouw, waarover de dames de hoogge leerde theoloog hadden ge vraagd te spreken en te discus siëren, is op zichzelf geen on bijbels gegeven. "God", zo begon prof. Berkhof, "schiep de mens naar Zijn beeld, man en vrouw. Samen vormen ze dus Zijn beeld. Je bent in de eerste plaats mens. Onze cultuur en welvaart heb ben ons nu zover gebracht, dat beiden, vrouw en man, tot ont plooiing kunnen komen. Dat past geheel in die bijbelse lijn. Maar wie zich meer kan ont wikkelen, wil ook meer prak- tizéren. En daérvoor moeten nog wel wat barrières worden opgeruimd". Prof. Berkhof denkt dat al die vrouwen voor wie de drukte om hun "bevrijding" helemaal niet hoeft, al vrij zijn, althans zich al vrij voelen. "Moet je dié dan nog zo nodig bevrijden? Maar er zijn ook nog anderen. Zij zijn niet gelukkig met hun plaats." Voor een "feministische theologie" toonde de hoogle raar zich niet enthousiast. Hij bestempelde die zelfs als "grootdoenerij". "Er is óf een goede óf een slechte theologie. Wel zullen in de man-vrouw-verhouding cor recties nodig zijn, maar die kunnen we het best samen aan brengen". En dan hebben we de bijbel aan onze kant. De bevrijdingsbeweging voor de vrouw wilde prof. Berkhof op een viertal punten begren zen. Hij verklaarde zich tegen een verabsolutering van deze be- .vrijding. Professor Berkhof over feminisme voor kerk vol vrouwen in Katwijk "Langzamerhand krijg je de in druk, dat 15 procent de behoef ten van 85 procent negeert, ba gatelliseert en zelfs ridiculi seert. De bevrijding van de vrouw is niet het enige waaraan onze cul tuur genezen moet. Die verab solutering kan een kinderziekte zijn, maar die moet dan wel gauw overgaan". Later op de cjlag zou iemand de professor vragen, speciaal met het oog op de "feministische theologie", in dit stadium een beetje geduld met de vrouwen te hebben. "Want we staan nog maar aan het begin". Berkhof zegde haar dat geduld graag toe, "vooral omdat u het zó zegt". "Het is goed, er op een zekere afstand mee bezig te zijn". Complement Ook de egaliserende tendens van de bevrijdingsbeweging had zijn sympathie niet. "Man en vrouw completeren elkaar. Zij is meer behoudend, behoedend en beherend, hij meer vooruitlopend en uit bouwend. Haar benadering van de dingen is meer persoonlijk, zijn benadering meer struc tureel. Als je de mannelijke lijn te ver doortrekt, krijg je een harde maatschappij. De vrouwelijke regel kan leiden tot een wil lekeurige maatschappij, waarin het persoonlijke te sterke na druk krijgt." Maar, zo gaf de hoogleraar toe, je kunt dat ook weer niet vast omlijnen. Zijn vrouw speelde vroeger met autootjes. Die man-vrouw-eigenschappen hebben ook een vloeiend ver loop. Berkhof vermoedt, dat de vrouw zich meer bewust is van dat elkaars-complement-zijn dan de man, die zich gauw schaamt voor zijn hulpeloos heid. "Wij moeten samen de hele mens vormen. Ik als man word nooit die hele mens. Egalisering houdt het gevaar in, juist onbe- vrijd te blijven. Je geeft een grote troef uit handen: je eigen inbreng". Het derde bezwaar van prof. Berkhof betrof de versmalling van de bevrijding. "De beweging tot bevrijding van de vrouw loopt op een te smal spoor." In de positie van de ongehuwde vrouw zag hij de ergste vorm van onderdruk king. "Wat vroeger de positie van de weduwe was, is nu in vele opzichten nog de plaats van de ongehuwde vrouw, die te veel in haar eigen wereld is (wordt) opgesloten. We moeten haar veel meer in het maat schappelijke verkeer betrek ken. Ik neem het de bevrij dingsbeweging hoogst kwalijk, dat zij kan doorzaniken over allerlei kleinigheden en dit niet aanpakt". Jezelf Waarvoor professor Berkhof tenslotte waarschuwde, was het bedrieglijke van het bevrij- dingsstreven. "Er gaat een geweldige drang naar vrijheid door de wereld. Bevrijding van ziekte, honger, armoede, domheid, politieke onmacht. Die drang-zonder-eind houdt ons in een permanente ontev redenheid. We zullen ons nooit helemaal bevrijd voelen. De eigenlijke bevrijding is echter die van je zelf. Maar daarover hoor je in de bevrijdingsbewegingen nooit praten. Daarom zal de kerk deze bewe gingen niet alleen moeten bij vallen, maar ook moeten aan vullen". In de discussie vroeg iemand of juist de bevrijding van de vrouw niet een oorzaak is ge worden van vele echtschei dingen. Het antwoord van prof. Berk hof: "Ik heb vroeger, toen ik nog dominee was, heel wat huwe lijken moeten dichtzalven. La ter merkte ik, dat dit ook ten koste van veel menselijkheid was gegaan. Het jammere ligt niet zozeer in de echtscheidingen zelf, als wel in het feit dat man en vrouw niet in staat zijn de rechte verhou ding tot elkaar te vinden. Het ergste is de kwaal, waaraan wij door echtscheiding willen ont komen. Vroeger moest de vrouw in een conflictsituatie inbinden. Mijn angst is, dat wij aan het huwelijk steeds grotere eisen gaan stellen. En dan kan met recht gevraagd worden: wie is nog tot deze dingen bekwaam? In alle nuchterheid zullen in een huwelijk de vragen van "geven en nemen" aan de orde moeten komen". Presidente Niet onvermeld mag blijven dat mevrouw I. Rietkerk-van Bos- telen uit Leiderdorp presidente van de afdeling Zuid-Holland- Noord van de Geref. Vrouwen bond is geworden. Zij volgt mevrouw C. Boer-van der Perk te Alphen aan den Rijn op, die dat tien jaar is geweest. S. J. DE GROOT LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk lOprof.Hee- ring, 5 ds De Ruiter Ermelo; Maranat- hakerk L. Morsweg 10 ds Elgersma Noordwyk; Merenwijk 10 ds Hor- tensius; Bethl.kerk Driftstr. 10 ds Meijers; Bevr.kerk Z-West 9 en 10.30 ds Boogert; Vredeskerk 10 ds Steenstra; Waalsekerk 10.30 ds Ribs; Acad. Z.huis 10 ds Bakker; Diac.huis 10.30 ds Hem mes; jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. Robbers; psych. ziekenhuis Endegeest 9 prot.dienst, 10 rk dienst. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds Heinen Utrecht, 5 ds Sijtsma; Petrak. 10 ds Vegter O.geest, 5 ds Hortensius; O. Vest 10 ds Sijtsma, 5 ds Koolstra; Mar.kerk L. Morsweg 10 ds El gersma, 5 ds Vegter; Bevr.kerk 9 ds Boo gert, 5 ds Elgersma; Groenh. 10 ds Koolstra; De Mirt 10 hr. v. d. Tuyn; Mierennest 10 hr. v. d. Velden; Merenw. 10 ds Hortensius. Dolerende Noodge- meente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 en 5 hr. Oosting Leersum. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 kand. Oppenhuizen. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref Gem in Ned. (Bethl.kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds Hage, Utrecht. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Metering. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds v. Mameren. Evang. Christengemeen schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): geen dienst wegens conferentie in Driebergen. Evan geliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. v. d. Stouwe. di. 18 okt. 8 füm "Bloed op de berg". Pinkstergemeente (O. Ryn 3): 3 hr Eikerbout. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Ryndyk 24). 9.30 en 4, wo. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): geen dienst i.v.m. congres in Den Haag. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms- Kath. kerken: Merenwyk zat. 7, zond. 10; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, en 7; Lammenschasweg zat. 7 zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45.12.15 en 6; Ryndyk 281: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Bosh.laan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 dhr. Christ Leiden, Ge ref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 dhr. Te- nyenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Heerma Soest, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Lefeber, 6.30 ds. Ha- nemaayer, Kruisk. 10 ds. Blenk Woubrugge, Opst. kerk 10 ds. Hane- maayer, 6.30 ds. Bogers, Nabij 10 ds. Bo- gers jeugdkapel, G. H. Kerk, 9 ds. Hoog- endyk, De Bron 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. v.d. Ree, Drieh. 7 interk. dienst, Ashramcollege 9.30 ds. Koers, Oudsh. weg 10 ds. Oort, 6.30 ds. Janine de Ruijter zangd., Sionskerk 9.30 ds. De Ruiter Ermelo, 6.30 ds. Nap Hoogblok- land, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Ruiter, Salv. kerk 10 ds. Versluys, 6 30ds. Vree. G. H. Kerk. 10.30ds. Verheul. 6.30 ds. Brouwer, De Bron 9 ds. Verheul, 10 en 6.30 ds. v.d. Ree, Geref. Kerk Vryg. 8 45 en 6.30 ds. Borgdorff, Geref. Kerk Vryg. BV 9.30 ds. v.d. Berg. 4.30 ds. Sa wyer Z.meer, Chr Geref Kerk 9.30 en 4.30 ds. Blom Meerkerk, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4. di. 18, 7.15 ds Du Marchie, Baptistengem. 10 evang. Kits. 6.30 ds. v. Berghem, Noord (Sportl.) 10 dhr. Visser, 7 ds. Agtereek, Volle Evang. Gem. (school Prelude weg) 10 dhr. v. Leeuwen, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn. d. Vlamingstr., Moluks Prot. Kerk 9.30 mej. ds. Nussv, Moluks Evang. kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7. zo. 9. 10 30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Van Eyk Gouda. 6 ds. Amba Putten, Ge ref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard Lei- BODEGRAVEN - Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers, Salv. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Rich ter, Bethl. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 en 6 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds Heymans, 6.30 ds. Vlasblom Hoornaar, De Stek 9.30 ds. Dijkstra, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. v.d. Berg, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Korevaar R.dam, 6.30 ds. Boer Katwijk, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijk Nieuwkoop, 5 dhr. Tenyenhuis, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bemardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, Parkwyk ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. Ribbers, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozef kerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Cem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG-Herv. Gem. lOkand. Bakker Sassenheim, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. Kool Katwijk aan Zee, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds Gebraad, 6.30 ds. Baas, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Lalleman O. Wetering, 6 ds. Vroegindewey, O. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Teygeler, jeugdd., (5.45 zang). Ich- tus 10 ds. Catsburg, 5 ds. Haitsma Woer den, Pniêlk. 9.30 ds. Vink, 6 ds. Ar keraats, Gr. v. P. sch. 10 ds. Hovius, Hoeksteen 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. Pijlman, 5 ds. v. Halsema, Tr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Pijlman, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5, Ge ref. Gem. 10 en 5, woe. 19 okt. 7.30 ds. My nders, Volle Evang. Gem(Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10.30 ds. Molenaar Scheveningen, 7 ds. Elgersma Noordwijk, Geref. Kerk 9 ds. De Vries Katwijk, 7 zie Herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- str. kerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Knorth, Schep, kerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 5 ds. Geursen, in Schep, kerk av.-maal, do. 7.30 av.-gebed in Dorps kerk, Baptistengem. 10 br. De Vries, 5 br. Lourens, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12 LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, av.-maal, 7 ds. Cats Aalsmeer, Ge ref. Kerk 9.30 ds. Krol Vijfhuizen, 7 ds. Hapers Zwanenburg, RK Kerk zat. 7, zo. 7 30, 9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem. grote kerk 10 ds De Gelder, 7 jeugddienst, Pauluskerk 10 ds Carstens, De Kaag, Geref. Kerk lOds. De Wit, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Simpelaar, 4.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 en 5 ds. Schuur man, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 dienst, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, in Ma- riënburcht ma. 8 evang. dienst, ds. Gra vendeel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8 30, 10 en 11.30, Poelhuvs zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8 30, 10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 7.30,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. La- gerwey Den Haag, 6.30 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Ham stra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 prof. Graafland Gouda, 6.30 ds. Lalleman, Ge ref. Kerk 9.30 kand. v.d. Meulen, 7 ds. Los, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Biesma, Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv Gem. 9.30 ds. v.d. Velden Woerden, av.-maal, 7 ds. Kievit Gouda, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 ds. Koppe Soest, 7 kand. v.d. Heiden, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstraat 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning, Hoofdstr. 10 ds. Keuning, 5.30 ds. Lapré Tilburg jeugdd., De Rank 10 ds. Van den Bergh R.dam, 3.30 ds. Meyers, Leiden, Geref Kerk Hoofdstr. 10 drs. Verschoor L.dorp, 5 ds. Warnink, Vinkenlaan 9.30 ds. Warnink, 5 ds. De Wit, Lisse, St. kerk 11 ds. Kuiper, S. Mio 9 ds. Bouma, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT-Herv Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 8.10 en 11.30. Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Baart en pater van Vliet, oec. dienst, Pauluskerk 10 ds. Ter Linden, Gem centr. 10.30 ds Smits Edam, 7 ds. Brokerhof Voorhout, v. Wyckerslooth 4 30 ds. Ter Linden, Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 8 45 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 dhr. Koops, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo 9.10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. ïo^o ADERK Kerk zat'Z0" 8-30 en OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv Gem. 9.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, 5 ds. Boogert Leiden, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12,15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Stehouwer te Alphen, 7 ds. De Vree Leimuiden. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, Bethelkerk 9.30 ds. v.d Bogerd, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Immanuelkerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds Heule te Leiden jeugdd., Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30 SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Den Tonkelaar Warmond, 10.30 drs. Katten- berg V.schoten, 6.30 ds. Lagerwey Den Haag, Geref. Kerk 10 ds. Hoekstra Den Haag, 7 kand. Bakker, Chr Geref. Kerk 10 en 5 ds. Den Boer, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Beekhuis Haarlem, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv Gem. 9 30 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 9.30 kand. Verburg, 6.30 drs. Fernhout Alphen, RK Kerk kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, av.-maal, 6.30 ds. Over- gaauw, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rooze, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5 VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, av.-maal, 7 ds. Verheule, Hulp en Heil, 10 ds. Verheule, aula NH, 9.30 ds. De Zwart, av.-maal, ka pel Rijndijk 10 mevr. ds. Visser te Leiderdorp, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zeeuw, aula zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 9 kand. Reitsema, 2.30 ds. v. Nieuwkoop, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Heiv. Gem. Brug- kerk 10 ds. Verwelius, 2.30 afscheid ds. v.d. Heuvel, Hoeksteen 9.30 ds. v,d. Heuvel, Bethelkerk 9.30 ds. Verboom, Immanuelkerk 10 ds. Hulst, 5 ds. De Mey, Geref. Kerk Kr. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Korteweg, Ontm. kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Berg, Oud Geref. Gem. 10en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. 10 ds. Kolkman, RK Kerk Vik torkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, 5 proefpreek kandidaat Bronkhorst, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem. Dorpskerk 8.30.ds. Tukker, 10.15 ds. v.d. Waal, Den Haag, 4 30 ds. Tukker, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Pamhuise Middelburg, Geref. Kerk 10 dr. Bakker O.geest, 7 sluiting bijbelweek, Zuid 10 ds. v.d. Kamp, 7 oec. dienst in Zyllaan- kerk, Ned Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Hage Voorburg, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6 30 ds. Booy Linschoten, av.-maal, Ned. Prot. Bond 11.30 in herv. kerk Nieuwveen ds. Oort Oudshoorn, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Nicolai, av.-maal. Geref. kerk 9.30 en 7 ds. Genuit Delft, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Aalbers, O.geest, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo 8.30, Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8 30 en 10, Ryndijk Meerburg zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 dhr. Christ Leiden, 6.30 ds. Heymans Bos koop, Geref. Kerk 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4