Gulpfotografie, belangenstrijd en boze media Na Leiden in last nu stad in herstel... Grenzen groei verkeer bereikt: keuze nodig ?1 VOORLICHTER GROENEVELT EN DE PUBLICITEIT ROND DE ZESLING ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 LEIDEN - De storm van publiciteit rondom de op zienbarende geboorte van de zesling Nijssen is alweer een tijdje geluwd. Behoefte om toch nog even dat ene, onbelichte aspect van de zesling op schrift te stellen is er bij de dames en heren journalisten nauwelijks meer. Laat staan dat er aan vechting zou zijn om nog een groot, alles overbodig makend verhaal te schrijven, waarin de gebeur tenissen netjes op een rijtje worden gezet. In het Leids academisch zieken huis is de rust in elk geval terug gekeerd. Ziekenhuisvoorlichter Eelco Groenevelt, die de ondank bare taak had om op die gedenk waardige zondag 18 september de eerste klappen op te vangen, zetelt weer monter achter z'n bureau. Hij heeft er behoorlijk hard aan moeten trekken. Z'n woning, waar hij de lokale, nationale en internationale telefoongesprekken voerde ter ontlasting van de ziekenhuis centrale, had veel weg van een cri siscentrum. De nacht na de ge boorte moets hij de veilige warmte van zijn bed ontberen. En de dag erna kreeg hij er flink van langs van kranten, fotopersbureaus en indi- viduelejournalisten. Want men was zeer boos. Het NOS-journaal, dat dank zij een onbekende tipgever direct na de bevalling bij het ziekenhuis op de stoep stond, had al op zondagavond heldere beelden van de bevalling op de buis. En zodra werd Cor Cos- ter van het bureau Interfootball in geschakeld om de commerciële belangen van de ouders van de zes- Eelco Groenevelt (met baard) tij dens de persconferentie daags na de geboorte van de zesling. ling te behartigen, of het ging mis. Geen informatie meer en geen foto's. Het fotopersbureau ANP-foto voelde zich zwaar op de tenen ge trapt. In het internationale pers bureau Associated Press dreigde het ziekenhuis zelfs met gerech telijke stappen. Maar het hielp al lemaal niets. Exclusief Wel had de resolutie informatiestop tot gevolg dat er op allerlei slinkse manieren 'werd geprobeerd toch nog een tikkeltje exclusief te zijn. De Telegraaf, bekend om haar ori ginele opvattingen over journalis tieke ethiek, hanteerde daarbij een reeds zwaar beproefde methode, die zich het beste laat omschrijven als „gulpfotografie". Eelco Groenevelt: „Jan Stappenbeld, de fotograaf van De Telegraaf, was in gezelschap van een Zuidafrikaanse dame, genaamd Maureen Shep- stone, hier naar toe gekomen om namens de zesling uit Zuid-Afrika gelukwensen te komen aanbieden. Stappenbeld noemde zich bij die gelegenheid John Step. Nu had de dag tevoren in De Telegraaf een ar tikeltje gestaan waarin werd aan gekondigd dat de ouders van de Zuidafrikaanse zesling het plan hadden om de ouders van de zes ling in Leiden iets aan te bieden. En dat kwamen deze Maureen Shep- stone en John Step dus doen". De rest van het verhaal is gemak kelijk verteld. Het charitatieve tweetal zat na enig heen-en-weer gepraat al spoedig aan de sponde van moeder Corrie Nijssen, die een grote bloemenmand in ontvangst mocht nemen en een telegram uit Tokio, waar de Zuidafrikaanse zes- ling op dat moment een televisie ontmoeting had met de Japanse vij- fling. Dit tot meerdere glorie van de commercie en de portemonnee. Aan het bed van de moeder van de zesling speelde zich vervolgens een boeiend schouwspel af. De fotog raaf van het ziekenhuis, die de ontmoeting wilde vastleggen, ver zocht John Step alias Jan Stappen beld. die naast ziin Zuidafrikaanse gezellin zat, wat meer naar haar toe te schuiven. Maar deze weigerde en toonde zich intussen tamelijk on rustig. Eelco Groenevelt: „Hij zat maar te draaien, wijdbeens met de handen op de dijen. De volgende dag stond er een enorme foto van de ouders van de zesling op de voor pagina van De Telegraaf. Het kan haast niet anders of die foto is ge maakt vanuit de gulp". Het was tot dat toe de meest ver strekkende methode om nog iets meer dan de gebruikelijke medi sche informatie te krijgen. „Ik heb dat een schofterige streek gevon den", aldus Groenevelt. „Ik heb ook direct contact opgenomen met de adjunct-hoofdredacteur van De Telegraaf. Maar die nam het alle maal niet zo hoog op". '21/ï ton Inmiddels werd er fors onderhan deld tussen voetbalmakelaar Cor Coster en enkele kapitaalkrachtige bladen. Bedragen van 2lk ton wer den genoemd als prijs voor een ex clusieve (foto)reportage. De Tele graaf legde klaarblijkelijk de meeste pecunia op tafel. Want vrijdag na de geboorte prijkte er op de voorpagina van dit blad een gi gantische fotoreportage met roerende tekst. De relatie tussen het academisch ziekenhuis en Cor Coster werd in tussen hevig bekritiseerd. In de Nederlandse pers werd er schande van gesproken, dat notabene een overheidsziekenhuis zich had in gelaten met het uiterst com merciële burerau van Coster. Medi sche informatie wordt vercom- mercialiseerd, sprak de medische columnist van NRC/Handelsblad streng. Groenevelt: „Flauwekul. We wil den de publiciteit in goede banen leidën en we hebben iemand ge zocht die de familie daarbij zou helpen. De vader had ons verzocht naar zo iemand te zoeken. Ik heb Cor Coster, in overleg met de vader, „Een Zuidafrikaanse dame, ge naamd Maureen Shepstone" en John Step alias Jan Stappenbeld, fotograaf bij De Telegraaf, op het moment dat zij afscheid namen van het echtpaar Nijssen in het AZL. toen afgetast en hij was direct be reid het te doen. Op dat moment, was er alleen een relatie tussen Cos- ter en de familie. Wat wij als ziekenhuis hebben gedaan, hebben we echt allemaal naar de vader te ruggespeeld. Wantje moet niet ver geten dat het ziekenhuis zorg en service verleent en dat we niets bui ten de patiënt om doen. Wil die het niet, dan doen we 't ook niet". Dat het NOS-journaal wel Film beelden kreeg van de bevalling en dat de overige media van enig il lustratiemateriaal verstoken ble ven, schrijft Gröeneveld toe aan het „stadhouderloze tijdperk" dat be stond tussen de geboorte en het moment waarop Cor Coster na overleg met de vader van de zesling de communicatiekanalen herme tisch afsloot. „Ik heb nog wel ge probeerd die foto's te krijgen", zegt Groenevelt, „maar dat is gewoon niet gelukt". Belangen Volgens de voorlichter van het AZL zijn de foto's later overhan digd aan de ouders van de zesling, die er uiteraard mee konden doen wat ze wilden. Bij de persmedia is dat volgens hem verkeerd overge komen. „Het kwam er grof gezegd op neer dat de media die daarover klaagden, een verkeerde voorstel ling hadden van wat een ziekenhuis in zo'n geval zou kunnen doen. Men dacht zeker dat wij zomaar infor matie over de patiënt zouden ge ven. Er werd gesuggereerd dat ziekenhuisinformatie kennelijk te koop was. En dat wij ons niet moes ten inlaten met figuren als Coster. Wij hebben ons wel gerealiseerd dat dit soort reacties er zouden ko men. Maar de media kunnen er van zeggen wat ze willen, bij ons staan de belangen van de familie voorop. Wij hebben steeds overlegd met de vader van de zesling. We hebben erop toegezien dat het contract tus sen hem en Cor Coster klopte en dat er van exploitatie van de zesling geen sprake kon zijn. Dat was ook de wens van Coster zelf. Hij heeft altijd gezegd: ik ben erin gespron gen omdat ik het zie als een sociaal doel. In gesprekken met zaken mensen heeft hij dat ook altijd ge steld: we moeten eerst zien dat we de belangen van de familie veilig stellen, anders doen we geen za ken". Suggestief Eelco Groenevelt heeft inmiddels veel geleerd van de avonturen ron dom de spectaculaire geboorte, die ook voor hem een volstrekt novum was. „Over het geschrijf in de bla den over de zesling wil ik wel zeg gen dat ik er met belangstelling van heb kennisgenomen. Ik heb nu ge zien hoe informatie die gegeven wordt - of dat nou Cor Coster be treft of gewone medische informa tie - uiteindelijk in de kranten wordt uitgelegd. Je krijgt de meest merkwaardige voorlichting voor geschoteld, het was vaak sug gestieve informatie die de kranten gaven en zelfs de feiten klopten soms niet. De medische informatie is door de bank genomen niet al te best weergegeven. Ik heb daaruit de conclusie getrokken dat er in dit land geen journalisten rondlopen die zich gezondheidsjournalisten kunnen noemen. In het algemeen wil ik geen uitspraak doen over de pers. Misschien moet je zeggen: je moet ze het voordeel van de twijfel gunnen". Hoe staat het er financieel nu voor (2) Het Stationsplein: door de drukte een knelpunt v veel ongelukken met overstekende voetgangers. r het busverkeer, lange wachttijden voor de(brom)fietsers en Wethouder wil uitspraak vóór verkiezingen LEIDEN - Nog voor de komende gemeenteraadsverkiezingen moe ten de belangrijkste politieke be slissingen over het Leidse ver keersplan genomen zijn. Deze wens uitte wethouder Waal (stadsont wikkeling) gisteren bij de presenta tie van het eerste, nog inventarise rende rapport van Dwars, Heederik en Verhey, het verkeersbureau dat in opdracht van de gemeente werkt aan een verkeersplan voor heel Leiden. In het rapport dat nu verschenen is worden knelpunten op een rijtje gezet; in een volgend rapport zullen verschillende mogelijke oplossin gen gepresenteerd worden waar over in februari een discussie op gang moet komen. Daarna moeten knopen doorgehakt worden. Uit de tellingen en metingen is ge bleken, zo formuleerde gemeente ambtenaar Egbert v. d. Pol het, dat de grenzen aan de groei van het verkeer in de binnenstad bereikt zijn. De overheid zal nu moeten kiezen hoe de ruimte verdeeld wordt. Verkeersingenieur Martens van DHV merkte naar aanleiding van de gesignaleerde knelpunten op dat verschillende interpretaties mogelijk zijn: gezien vanuit een auto kan er te weinig ruimte zijn, gezien vanuit de woonomgeving kunnen er jüist teveel auto's zijn. Bij 2000 woningen lijdt de ge luidshinder boven het door het rijk acceptabel geachte niveau. Terwijl er sprake is van een nog toenemende verkeersbehoefte blijkt dat de toegangsbruggen tot de binnenstad niet meer verkeer kunnen verwerken. Wat het verde len van de parkeerruimte betreft blijkt volgens ir. Martens een groot deel van het Leidse probleem te zijn dat de langparkeerders staan op de plaatsen voor kort-parkeren, zodat de kortparkeerders verdre ven worden naar de verder weg ge legen plaatsen voor lang-parkeren. Het verkeersplan wordt een globaal plan voor een hoofdwegennet; te gelijk zullen kleine plannetjes ge maakt moeten worden om de woonwijken af te schermen. Het globale plan wordt noodzakelijk geacht om te voorkomen dat, als per wijk gewerkt wordt, de ene wijk de problemen naar de andere af schuift. Als de stad „vol" zit kan een be langrijke verschuiving verwacht worden ten gunste van het bus- verkeer, volgens ir. Martens, als de nodige verbeteringen worden aan gebracht. In Leiden zou ook een succesvol (brom)fietsbeleid kun nen worden gevoerd. Het is name lijk gebleken dat het meeste ver keer niet meer dan vier kilometer aflegt, een te befietsen afstand. LEIDEN - "Onder het eerste kabi net-Den Uyl is de Financiële positie van de gemeenten in ons land aan zienlijk verbeterd. Dat geldt zeker ook voor Leiden. Het koppel Po lak-De Goede is erin geslaagd om een aantal factoren, dat voor de grote tekorten verantwoordelijk was onder de knie te krijgen. De Financiering van het openbaar ver voer is geregeld, de bijdragen voor de politie zijn verruimd, de stads vernieuwing is op gang gebracht en er is een speciale regeling gekomen voor steden met een historische binnenstad. Blijft over het onderwijstekort dat nog geregeld moet worden. Toch is het beeld voor Leiden op korte termijn wat minder optimistisch. We belanden volgend jaar in een si tuatie, dat elke kredietverlening behalve door de provincie ook door Binnenlandse Zaken goedgekeurd moet worden. Dat legt ons beper kingen op. Wel verwacht ik, dat een nieuw ka binet aandacht zal blijven schen ken aan de structuurverstorende fatoren, zodat misschien over drie a vier jaar recht is gedaan aan de ach terstandssituatie van Leiden. Als het onderwijstekort wordt opgehe ven, als de regeling voor historische binnensteden nog wordt verbeterd en wanneer de stadsvernieuwing goed wordt aangepakt kunnen we in Leiden misschien een flink aan tal jaren vooruit zonder tekorten. Wel resten er nog wat kleinere pro blemen. Het zou bijvoorbeeld erg prettig zijn, wanneer de regeling voor gemeenten met een sociaal zwakke structuur verder wordt uit gebouwd. Maar op de wat langere termijn rijst toch het beeld op van een stad in herstel. Er zit verbete ring in." Leiden komt in onderzoekingen uit de bus als een stad met een so ciaal zwakke structuur. Welke Fi nanciële gevolgen heeft dat voor de gemeente? Hoe staat Leiden er Financieel nu voor? Vandaag het tweede deel van het gesprek met de Leidse wethouder vaYi Finan ciën, Hans van Dam. In het eerste deel - dat donderdag jl. in deze krant verscheen- ging'Van Dam dieper in op de afhan kelijke positie die Leiden de af gelopen jaren heeft ingenomen ten opzichte van het rijk. Dit maal komt onder meer het on derwijstekort, de werkeloos heid, de stadsvernieuwing, en het energiebedrijf aan de orde. Van Dam: "Tot voor kort kregen we voor onze sociale uitkering een te rugbetaling van het rijk volgens een zogenaamde "dakpansys teem". De bedragen waren geba seerd op de situatie in de voor gaande driejaar. Dat voor gemeen ten nadelige systeem is vervangen door vergoedingspercentages. Af hankelijk van de wet waarom dat gaat is dat 100, 90 of 50 procent. Bo vendien is er een speciale regeling voor gemeenten met een sociaal zwakke structuur. Dit jaar wordt er door de gemeente Leiden ruim 77 miljoen gulden uit gegeven in de sfeer van bijstand, werkloosheidsuitkeringen e.d. Van het rijk krijgen we nog geen 72 miljoen terug. Leiden moet er dus zelf nog 5.5 miljoen bijleggen. Daarnaast zijn er nog de ap paraatskosten van de Sociale Dienst: miljoen. Een zware Finan ciële last. Enigszins verlicht door de speciale regeling, maar daar staat weer de verplichting tegen over om extra activiteiten te ont plooien voor deze groepen. En dat kost ook geld". Betekent dat dan niet dat er grote verschillen ontstaan met de om liggende gemeenten? Van Dam: "Bij de vaststelling van de reinigingsrechten letten we er op dat we niet boven die van de randgemeenten uitgaan. Ook de zwembadtarieven zijn op elkaar af gestemd. Om concurrentie te voor komen. De elektriciteitstarieven en die van het gas liggen gelijk en de watertarieven zijn gelijk aan die van Oegstgeest. Op het punt van de onroerend goed-belasting be schikken we nog over te weinig ge gevens". Het onderwijstekort is in Leiden nog steeds erg groot. Wat is daar van de oorzaak? Van Dam: "Voor het onderwijs ontvangen we als gemeente nog steeds één bedrag per leerling. Daar leggen we als gemeente op toe. Het gevolg is dat randvoorzieningen als de schooladviesdienst in de knel dreigen te komen. Hetzelfde geldt voor de stichtingskosten van scholen. Daarvoor is een landelijke norm vastgesteld. Maar die houdt geen rekening met het feit dat het bouwen van een school in de rand stad veel duurder is dan in het noorden of oosten van het land. Bovendien blijkt de lokaalkos tenvergoeding, die we ontvangen voor verlichting, verwarming en onderhoud niet toereikend te zijn. Het grote probleem van Leiden is dat bij de vaststelling van de aan vullende bijdrage door het rijk geen rekening wordt gehouden met die onderwijstekorten." Leiden heeft een hoog werkloos heidspercentage. Heeft dat effect gehad op de uitkeringen die men kreeg uit de werkgelegenheids- pot? Van Dam: "De afgelopen jaren is er voor Leiden zo'n tien tot vijftien miljoen gulden beschikbaar geko men. De belangrijkste projecten waren de bouw van het zwembad "De Zijl" (3,6 miljoen), de restaura tie van de Schouwburg (bijdrage van 3.5 miljoen). Verder de bouw van de Sumatrabrug en de Hof- landbrug, voor 1 a 2 miljoen bestra tingsprojecten, wat werk in de groensfeer (kleine parkjes) en de sportvelden in het Morskwartier." Leiden komt met vijf andere ge meenten in ons land in aanmer king voor de interim saldorege ling. Wat biedt dat de gemeente voor soulaas? Van Dam: "Volgens de interim sal doregeling, de voorloper van de wet op de stadsvernieuwing heeft Lei den voor 1977 een bedrag van tien miljoen toegewezen gekregen. Voorwaarde daarbij was dat een bedrag van 3.5 miljoen dit jaar moet worden besteed en dat voor de res terende 6.5 miljoen verplichtingen aangegaan moeten worden. Over die besteding van drieënhalf mil joen zijn we al heen. Het is zelfs mogelijk om dit jaar al vijf miljoen te verwerken. We moeten zelfs temporiseren. Vooral in Noord en de Kooi wordt erg veel aangepakt. Maar soms stuiten we op de proce durele problemen, zoals met de re constructie van de Sumatrastraat." De Stedelijke Licht Fabrieken (SLF) zijn omgevormd van ge meentelijk tot streekenergiebe- drijf. Wat zijn de financiële con sequenties? Van Dam: "Tot dusver hielden we in de begroting rekening met een jaarlijkse opbrengst uit de SLF van 4 miljoen gulden. Ook in de meerja renraming werd met dat bedrag re kening gehouden. Bij de omvor ming tot streekbedrijf is er voor de gemeente een reserve vrijgekomen van 15 miljoen. Omdat nu meerdere gemeenten delen in de winst van het energiebedrijf is de verwach ting dat ook Leiden minder zal krijgen. Het verschil moeten we dekken uit die vrijgevallen reserve. Bovendien laten we de te verwach ten winst in de komende vijftien jaar dalen van vier naar twee mil- 'joen." Destijds werden dure leningen af gesloten om de woningwetbouw in Leiden te kunnen Financieren. In het begin van de jaren zeventig betekende dat een fors rentever lies. Hoe ligt dat nu? Van Dam: "De looptijd van de le ningen, die destijds voor de wo ningwetbouw werden afgesloten was 25 jaar. De afschrijvings termijn van de huizen werd echter geraamd op vijftig jaar. Het bete kende, dat na het verstrijken van de looptijd nieuwe leningen afgeslo ten moesten worden. We hadden rentepercentages die 3 tot 7 procent hoger waren dan de oorspron kelijke. Op het ogenblik bedraagt het renteverlies voor de gemeente nog ongeveer 1.4 miljoen per jaar".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3