Israël wil meedoen in Genève op werkstuk met de VS Optimisme YS over verbod kernproeven NOBELPRIJS NATUUR-EN SCHEIKUNDE President Noord- Jemen vermoord Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. VS willen neutronen bom niet opdringen havermoutpap of rijstepap halve liter tijdelijk Bezoek Owen aan Moskou niet zonder resultaat Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. ra) BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM (UPI) - De Nobelprijs voor na tuurkunde is gisteren toe gewezen aan de Ameri kaanse doctor Philip W. An derson, aan professor John H. van Vleck (eveneens uit de Verenigde Staten) en aan de Britse professor Sir Ne ville F. Mott. De Nobelprijs scheikunde 1977 is toegekend aan de Belgische professor Ilya Prigonin. Professor Prigogin is Rus van ge boorte en verdeelt zijn tijd tussen de universiteit van Texas en die van Brussel. Hij is gespecialiseerd in de in Brussel verrast dat zijn speciali satie in de chemie in aanmerking was gekomen voor een prijs. De drie natuurkundigen die de prijs voor de natuurkunde delen zijn allen theoretici op het gebied van de natuurkunde van de vaste stof, waaruit essentiële onderdelen van de moderne techniek zijn voortgesproten, in het bijzonder voor de elektronica. Van hen is de in 1899 geboren Ame rikaanse professor John H. van Vleck die werkt aan de Harvard Universiteit van Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusets door.de Zweedse koninklijke aca demie van wetenschappen om schreven als de „vader van het mo derne magnetisme". Zijn werk aan kristallen structuren is van door slaggevende betekenis geweest voor de ontwikkeling van laser. De Brit die de prijs voor de na tuurkunde deelt is de in 1905 gebo ren professor Sir Nevill F. Mott die zijn carrière voornamelijk heeft gemaakt aan de. universiteit van Cambridge in Engeland. Hij zei blij te zijn dat de derde winnaar van de gedeelde prijs, de in 1923 in In dianapolis geboren Amerikaanse doctor Philip W. Anderson, die thans aan het Bell-telefoonlabora- torium in Murray Hill en New Jer sey is verbonden, betrokken is in de onderscheiding. Hun werk op het gebied v^n kristallen en meer re cent amorfe vaste stoffen, vertoont vele raakvlakken. Sir Nevill werd in 1962 door de Britse koningin geridderd, heeft talrijke werken op het gebied van halfgeleiders op zijn naam staan en is ere-doctor'van vijftien universi teiten in de wereld. thermodynamica en de statische mechanisatie. Prigogin werd in 1917 in Moskou geboren en kwam op driejarige leeftijd met zijn ouders mee in de grote stroom van Russen die naar West-Europa vluchtten voor de revolutie. Hij is doctor in de scheikunde en gewoon hoogleraar aan de faculteit wetenschappen van de Vrije Uni versiteit van Brussel en fungeert in Texas als directeur van het univer siteitsinstituut voor statische me chanica en thermodynamica. De Belgische prijswinnaar toonde zich Prigonin scheikunde J ERUZALEM(UPI/ANP) - Israël heeft er gisteren in toegestemd deel te nemen aan een tweede conferentie van Geneve over het Midden-Oosten op basis van het werkdocument dat het samen met de Verenigde Staten heeft opgesteld. Premier Menachem Begin zat het kabinetsberaad voor waarop het besluit werd genomen. Enkele uren tevoren was hij ontslagen uit het ziekenhuis in Tel Aviv waar hij elf dagen eerder wegens een aandoening van het hartzakje was opgenomen. •"De regering heeft het werkdocu ment met suggesties voor de her vatting van de vredesconferentie van Geneve zoals overeengeko men tussen de president van de Verenigde Staten en de Ameri kaanse minister varf buiten landse zaken en de minister van buitenlandse zaken van Israel op 5 oktober 1977 goedgekeurd" verklaarde kabinetssecretaris Arie Naor. De vergadering heeft ruim vijf uur geduurd en was de langste die het zittende kabinet ooit heeft ge houden. "We moesten ons bezig houden met een zeer ernstig vraagstuk en het kabinetsbesluit dat erover genomen is was eens temmig" aldus Begin. Naor zei dat de beslissing meteen ter ken nis van Washington was ge bracht. Het werkdocument gaat over pro cedures voor de hervatting van de vredesconferentie in Geneve tussen Israël en de Arabieren. De kabinetssecretaris zei dat het do cument niet openbaar wordt ge maakt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gister avond in een korte verklaring de beslissing van het Israëlische ka binet "verwelkomd". Voorts werd echter gezegd dat "hetgene dat aanvaard is nog steeds een werkdocument is waarover mo gelijk verder zal moeten worden onderhandeld met de Arabische regeringen die er hun mening over hebben gegeven". De Amerikaanse regering zal in de komende weken contact opne men met de betrokken Arabische regeringen over het document aldus het ministerie. Simplon -spoorweg maanden dicht BRIG, ZWITSERLAND (Reuter) - De Simplonspoorweg zal tussen Domodossolaen Milaan gedurende minstens een half jaar worden ge sloten om een viaduct te herstellen dat door de overstromingen in Noord-Italië is weggeslagen, zo hebben de Zwitserse spoorwegen gisteren in Brig bekendgemaakt. De centrale pyloon van het viaduct, die 130 meter lang was, werd weg geslagen door het kolkende water van de rivier de Toce, wat het in storten van het viaduct tot gevolg had, aldus de Zwitserse spoorwe gen. De Italiaanse spoorwegen zullen gedurende de herstelwerkzaamhe den op het baanvak tussen Domo- dossola en Milaan voor alternatief vervoer zorgen Geholpen door een politieman en een lijfwacht verlaat de Israëlische premier Begin het ziekenhuis in Tel Aviv, waar hij werd verpleegd in verband met een ontsteking aan zijn hartzakje. Begin heeft zijn kabinetswerkzaam heden weer opgenomen. GENÈVE (UPI/DPA) - Paul C. Warnke, president Carters voor naamste ontwapeningsadviseur, heeft zich gisteren in Genève opti mistisch uitgelaten over zowel de hingtone kans op een nieuw akkoord met de Sovjet-Unie over de beperking van de strategische bewapening (SALT-2) als over de mogelijkheid samen met de Russen te komen tot een overeenkomst om alle kernp roeven te verbieden. Wladimir Semjónov en ik, zo zei Warnke, moeten nu de officiële verdragstekst uitwerken over alle punten waarover men het in Was- s geworden. „Maar t Warnke was „voorzichtig optimis tisch" over de kans een ontwerp tekst over een alles omvattend kernstopverdrag tijdig gereed te hebben voor indiening bij de Ge- neefse ontwapeningsconferentie als deze conferentie in januari 1978 weer bijeenkomt. Aan de ontwape ningsconferentie in Genève nemen 1963 gesloten Warnke die als leider optreedt van de Amerikaanse delegaties naar de besprekingen over de beperking van de strategische bewapening (SALT) en de onderhandelingen 30 landen deel. Het over het verbod op het nemen van - kernproeven, zei "bemoedigd te zijn door de jongste ontwikkelin gen op het SALT-front". President Carter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en zijn Russische collega Andrei Gromyko, hebben eind sep tember in Washington „een grote mate van overeenstemming" be reikt over de kwestie wat er in het nieuwe SALT-akkoord moet ko men, aldus Warnke op een pers conferentie in Genève. Het nieuwe akkoord moet in de plaats komen van het in 1972 tussen de Sovjet- Unie en de VS gesloten verdrag over de beperking van de strategi sche bewapening dat deze maand afloopt. Mijn Russische collega gedeeltelijke kernstopverdrag ver biedt het doen van kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water. Ondergrondse kernexplo sies blijven echter tot nu toe moge lijk. Warnke wees erop dat Was hington wil dat een nieuw kern stopverdrag onmiddellijk van kracht wordt ook als het alleen maar getekend wordt door de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland, de drie landen die aan de onderhan delingen over dit nieuwe verdrag deelnemen. China en Frankrijk hebben het gedeeltelijke kern stopverdrag van 1963 nog steeds niet getekend en willen dit ook niet doen. BARI, ITALIË (UPI) - De Ver enigde Staten hebben hun Europese bondgenoten giste ren meegedeeld dat als zij niets te maken willen hebben met de zogenaamde neutronenbom, zij haar niet hoeven aan te nemen. "We zullep u niet de neus dichtknijpen en ze u de keël in duwen", zei een Amerikaanse woordvoerder op een bijeen komst van de nucleaire plan- ninggroep van de NAVO in Bari in het zuiden van Italië. De woordvoerder zei dat een grote mate van overeenstem ming omtrent hun gebruik no dig zou zijn. Hóéveel landen in dit gebruik dan zouden moeten instemmen, zei hij niet, maar het staat wel vast dat zelfs en kele landen die traditionele nu cleaire tactische wapens heb ben nog niet bereid zijn ze door het neutronensoort te vervan gen. "Ruggespraak is vanzelfsp rekend over een kwestie als deze. Het is niet alleen een mili tair vraagstuk, maar het slaat ook emoties los en heeft poli tieke kanten", zei hij. Tegenstanders van neutronen wapens,zeggen dat de NAVO in de verleiding zou kunnen ko men ze eerder te gebruiken dan de 7000 tactische kernwapens die nu in Europa voorhanden zijn omdat ze mensen doden maar gebouwen overeind laten staan. Voorstanders van het neutro nenwapen wijzen erop dat de landen van het Pact van War schau er minder door in de ver leiding zouden kunnen komen om een conventieel brug- gehoofd naar het Westen te slaan, omdat zij weten dat ze "tot staan gebracht zouden worden zonder omvangrijke schade op NAVÜ-gebied te hebben aan gebracht. BAHREIN (Reuter/UPI) - De pre sident van Noord-Jemen, luite nant-kolonel Ibrahim al-Hamdi en zijn broer, Abdoellah al-Hamdi, zijn gisteravond in de hoofdstad van het land Sanaa vermoord. De macht in het land is voorlopig overgenomen door een nieuwe presidentiële raad bestaande uit drie man. Dit is be kendgemaakt door radio Sanaa. De raad staat onder leiding van chef-staf van het leger, luitenant kolonel Ahmed al-Ghasjmi. De an dere twee leden zijn premier Ab- doel-Aziz Abdoel Ghani en majoor Abdoellah abdel-Aalim. Volgens de radio zijn het staats hoofd en zijn broer gevallen onder de handen van „misdadigers". Er is in Noord-Jemen een periode van nationale rouw van 40 dagen afge- MOSKOU (DPA) - De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, David Owen, heeft bij zijn overleg met de leiders van het Kremlin de ont spanning in al haar aspecten orde gesteld. Op een persconferentie in Moskou zei Owen gisteren dat hij bij zijn be sprekingen met de Russische leiders niet is afgeweken opvatting dat het proces spanning zowel de en ontwapeningsovereenkomsten als samenwerking op economisch, cultureel en wetenschappelijk ge bied omvat. De Russische pers heeft gisteren de passage uit Owens tafelrede die be de trekking had op de mensenrechten weggelaten. In die passage merkte de Britse minister op dat de ont spanning er onder kan lijden als de regeringen de mensenrechten van zijn hun onderdanen niet waarborgen, ont- Owen heeft met zijn Russische hten collega Gromyko en president Brezjnew onder meer gesproken over de handelsbetrekkingen tus sen Groot-Brittannië en de Sow- jet-Unie en de kwestie-Rhodesië. Kennelijk heeft de Britse minister niet het fiat van de Russen kunnen krijgen voor het Brits-Amerikaanse plan voor Rhodesië. Owen heeft in Moskou een akkoord met de Sow- jet-Unie getekend over het voor komen van een kernoorlog. Met dit akkoord willen Engeland en de Sowjet-Unie voorkomen dat er bij toeval een kernoorlog uitbreekt. Hoewel de Russen niet hun fiat hebben gegeven aan het Brits- Amerikaanse plan voor Rhodesië zijn Engeland en de Sowjet-Unie op dit punt toch wel nader tot elkaar gekomen. Owen zei tenminste voor zijn vertrek naar Londen dat hij de kans heeft gehad Gromyko en Brezjnew rechtstreeks uit te leggen waarom Engeland de Verenigde Naties wil betrekken bij de pogin gen een regeling voor de kwestie- Rhodesië te vinden en dat hij dit "buitengewoon nuttig" heeft ge vonden. kondigd. Alle overheidskantoren zullen een week gesloten zijn. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. De presidentiële raad deed in een verklaring een beroep op het volk zich op te stellen achter de nieuwe leiders. Al-Hamdi was sinds 13 juni 1974 staatshoofd van de republiek Noord-Jemen. De president kwam aan de macht na een staatsgreep tegen het' regime van president Kadi Abdel-Rahman Al-Irjani. Kort na de machtsovername ver klaarde Al-Hamdi dat hij ernaar zou streven van Noord-Jemen een „ware parlementaire democratie" te maken. Na echter bijna een jaar president te zijn geweest, ver klaarde hij in een vraaggesprek dat het niet in het belang van het land was om „iedere burger de kans te geven ware democratie in de prak tijk te brengen". Zonder de last van een parlement kon hij makkelijker voortgaan met pogingen de diepgewortelde macht van de stamhoofden in het land te breken. Ten behoeve hiervan, en ter volvoering van zijn modernise ringsprogramma, was het, zo meende hij, noodzakelijk dat hij alleen de macht in handen had. Al-Hamdi verklaarde kort na de machtsovername nauwe betrek kingen te zullen aanknopen met het machtige buurland Saoedi-Arabië. Niettemin zagen waarnemers in het Midden-Oosten in Al-Hamdi toch iemand die overtuigd was van de noodzaak zijn land te vrijwaren van buitenlandse overheersing, zelfs van de kant van Saoedi-Arabië. En kun je met een cheque je nieuwe laarzen betalen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9