Wrevel bij CHU over benoeming Bende roofde voor anderhalf miljoen Knut Folkerts alsnog naar Huis van Bewaring? Vrolijk, een socialist van het midden HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! O Van informateur lerdam (ARP) NMB WOENSDAG 12 OKTOBER 11)77 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) In CHU-kringen is men er teleurgesteld over dat de oud-CHU-minister van justitie, mr. Y. Scholten, niet benoemd is tot informateur. In plaats van Scholten heeft de Koningin de anti-revolutionair mr. P. J. Verdam, commis saris van de koningin in Utrecht, aangewezen om - samen met de PvdA'er mr. M. Vrolijk - „Jj h"°n Hulst het lastige probleem van de zetelverdeling in het nieuwe kabinet op te lossen. ADVERTENTIE Het is de tweede keer dat een ARP'er de opdracht krijgt om de vastgelopen kabinetsformatie uit het slop te halen. AR-senator Al- beda heeft de breuk over de vermo- gensaanwasdeling "gelijmd". De architect van het abortusak koord tussen PvdA, CDA en D'66 was de KVP'er Veringa. In CHU- kringen meende men dat er nu een CHU'er aan de beurt was om de formatie weer op gang te brengen. Naast mr. Y. Schólten had de CHU als kandidaat voor het infoi,- mateurschap mr. O. W. A. baron van Verschuer, de voormalige par tijvoorzitter van de Unie, genoemd. "Wij staan bij de keus van de nieuwe informateurs niet blij te ap- plaudiseren", zei CHU-senator prof. dr. J. W. van Hulst gistermid dag bitter. De benoeming van de PvdA'er Vrolijk strooit extra zout in de wonden van de CHU. Vrolijk is - zoals gisteren in CHU-kring gezegd werd - afkomstig uit een "puur christelijk-historisch geslacht". Het negeren van de CHU is aanlei ding voor de CHU'ers in het CDA om te eisen dat bij de zetelverdeling in het tweede kabinet-Den Uyl "terdege" rekening wordt gehou den met de Unie. De CHU wil meer dan de ene minister die haar door de CDA-top toebedeeld was. "Wij gaan er vanuit dat ook de CHU de plaats in het nieuwe kabinet krijgt waarop zij recht heeft", zo werd ge, zegd. "Het christelijk-historisch kiezersvolk moet zich ook in het kabinet kunnen herken- Het zit de CHU dwars dat D'66 - ongeveer net zo groot als de Unie - wel twee ministers in het tweede kabinet-Den Uyl krijgt. De benoeming van Vrolijk en Ver dam tot informateurs is bij PvdA, CDA en D'66 wel goed gevallen. In PvdA-kring werd het "een goed koppel" genoemd en bij het CDA was men vol lof over de kwaliteiten van het "uitstekende" duo. Oppositieleider Wiegel van de VVD is er van overtuigd dat - ook al zal het Vrolijk en Verdam lukken een oplossing voor het probleem van de zetelverdeling te vinden - niet ge sproken zal kunnen worden van een succes. "Er is een onuitwisbaar wantrouwen tussen PvdA, CDA en D'66", meent hij. „Wij staan niet blij te applaudu Wel vifidt Wiegel dat Vrolijk en Verdam haast moeten maken. "Langer palaver en een onver kwikkelijke stoelendans kunnen de politici van PvdA, CDA en D'66 zich niet permitteren". De beide kersverse informateurs zijn gisteren al met hun werkzaam heden begonnen. Zij hebben be sprekingen gevoerd met de ex-in formateurs Den Uyl en Veringa. Ook brachten zij het gebruikelijke bezoek aan de demissionaire minis ter-president, Den Uyl. Vanmorgen ontvingen Verdam en Vrolijk dr. M. Ruppert, vice-voor- zitter van de Raad van State. De drie fractieleiders - Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) - zijn-vanmiddag bij het in formateursduo op bezoek geweest. Eén van de anti-revolutionairen op wie door Kerk, Staat en Maat schappij iiooit vergeefs een beroep is gedaan is Pieter Jacobus Verdam. In zijn lange en veelzijdige loopbaan heeft hij die oude anti-revolu tionaire traditie- voor buitenstaanders een 'zendingsdrang' - niet verloochend. Zijn staat van dienst is indrukwekkend juridisch hoogleraar aan de Vrije Universiteit, bestuurslid van de ARP, lid van het Europees Comité -voor wetenschappelijk overleg en onderzoek, lid van de SER .lid van de commissie-Enschedé die halverwege de jaren '60 het pohtie-optreden tegen provo's onderzocht, lid ban de Academische Raad, raadsheer bij het Amsterdamse gerechtshof, voorzitter van de gereformeerde stichting voor disconaal en maatschappelijk werk. voorzitter van het College Algemene Bijstandswet, AR-sta- tenlid in Noord-Holland. Lange tijd was hij een zwaargewicht in de 'braintrust' van de ARP. Verdam (65)-van huis uit een typische wetenschapsman - heeft zich vooral op sociaal-economisch terrein verdienstelijk gemaakt. Faam verwierf hij als voorzitter van de staatscommissie die van 1960 tot 1965 het ondernemingsrecht heeft bestudeerd. Dit mondde uit in een pleidooi voor meer zeggenschap van de werknemers. Verdam bekende zich daarmee tot de vooruitstrevende vleugel van de ARP. In woord en geschrift heeft hij gepleit voor een progressief optreden van zijn partij op sociaal-economisch gebied. De socialis ten zullen daarbij in de regel onze bondgenoten zijn, meende hij. Toch was dat niet de voornaamste reden dat hij in 1965 Smallenbroek in 1965 tussentijds opvolgde als minister van binnenlandse zaken In het rooms-rode kabinet Cals. Op dat moment miste Verdam bestuurservaringAls geboren en ge togen Amsterdammer was hij de aangewezen man om 'zuiverin gen' door te voeren bij de hoofdstedelijke politie, die tijdens de provo-rellen grote fouten had gemaakt. Zijn motivering om voor een korte tijd de toga in de kast te hangenjen na ar hét Binnenhof over te stappen was typisch anti-revolutionair: "Er is een zwaar beroep op me gedaan. In het kabinet is plotseling een bres gevallen. Van een anti-revolutionair wordt verwacht dat hij het ontstane gat loyaal opvult." Het ministerschap was nog kortstondiger dan hij had gedacht. Ver dam was goed en wel een maand minister-hij had zijn mond in de Tweede Kamer nog niet opengedaan - toeij het kabinet-Cals in de nacht van Schmelzer ten onder ging. Hij ging over naar het tus- senkabinetje-Zijlstra en vond het toen welletjes. Verdam ging terug naar wal altijd zijn grote liefde is gebleven: de universiteit. In 1970 verruilde hij de VU voor het Provinciehuis in Utrecht. Binnenkort gaat hij met pensioen. ,JDonker,zon en golven" heet één van de gedichtenbundels die Maar ten Vrolijk in zijn jonge jaren het licht heeft doen zien. Zijn dichterschap is nooit helemaal ontloken. Vrolijk (57) heeft het niet verder gebracht dan "minister van de dichters": in de jaren 1965-'66 was hij minister van CRM. Daarna is hij in de vergetel heid geraakt. In zijn politieke leven na het kortstondig ministerschap heeft Vrolijk perioden van „donker" en „zon" gekend. Als informateur komt hij nu weer midden in de politieke „golven". Na de voortijdige val van het kabinet-Cals kwam Vrolijk weer in de Kamerbanken terecht. Maar ajs gewoon PvdA-kamerlid voelde hij zich niet meer thuis. Met zijn bestuurlijke ervaring en ambities kwam hij in de Tweede Kamer onvoldoende aan zi jn trekken Het burgemeesterschap van Den Haag, dat hij gewild had, viel aan de KVP'er Marijnen toe. Burgemeester van Haarlem mocht hij niet worden omdat de PvdA-fractie hem niet wilde laten gaan. Daardoor verzuurde Vrolijk steeds meer. Hij was één van de PvdA- kandidaten voor het ministerschap. Maar de kans dat de PvdA snel weer in de regering zou komen leek in het begin van de jaren zeventig niet groot. Toen er in 1972 een opvolger voor mr. J. Klaas- sesz als commissaris van de koningin in Zuid-Holland moest ko men, liet de PvdA-fractie hem tegen heug en meug maar vertrek ken. Op het Provinciehuis in Den Haag brak voor Vrolijk de zon weer door. Als bestuurder-in-hart-en-n'ieren kon hij er zijn hart ophalen Maarten Vrolijk, die zijn sporen in de journalistiek verdient heeft, raakte kort na de oorlog in politiek vaarwater verzeild. Met enkele vooraanstaande CHU'ers brak hij door naar de PvdA. Als „door- braaksocialist" was hij een buitenbeentje van eén orthodoxe Scheveningse familie. In 1956 werd Vrolijk Kamerlid voorde PvdA. Zes jaar later kwam er het lidmaatschap van de Haagse gemeenteraad bij. Pas twee da- geii raadslid werd'hij al gepromoveerd tot wethouder van onder wijs, kunsten en sportzaken in de Hofstad. Dit werk heeft hij niet kunnen afmakenIn 1965 ruilde Vroiijk het wethouderschap voor het ministerschap. Zijn grote karwei op CRM was de omroepwet. Vrolijk staat te boek als een socialist-van-het-midden, niet links en niet rechts.Ach, wat is links, wat is rechts"zei hij eens. .Jioeverde meningen ook uit elkaar liggen, ik probeer in de eerste plaats de mensen bij elkaar te houden"Overheersend is bij hem het verlan gen om - zoals hij zelf eens zei - tarnen te werken, proberen over eenstemming te bereiken, besluiten geformuleerd te krijgen - kor tom: zaken vow elkaar te brengen." Spaanvinstbiljet met vaste looptijd, i /a Rentetot /4 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 73/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen -namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5 rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: .u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom 5 -Vi basisrente premie u ontvangt totaal" rente f 873,44 2 jaar 7 f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 30,- f 1.132,50 6V2% f4.367.19 2 jaar 7 f 5.000,- 3 laar f 1.157,63 f 65.- 1 1 222.63 7 f 638.99 6 jaar 73/*% f 1.000.- ■4 jaar f 1.215,51 f 110- f 1.325.51 f3.194,97 ójaar 7W f5.000.- 5 jaar f 1.276,28 f 160.- f 1436.28 7V*% De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5 basisrente krijgt u een premie tot max. f 800,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapïer aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. Kraken onder meer in Leiden en Nieuwkoop DEN HAAG (SP) - Toen Haagse re chercheurs op 18 juli op tamelijk wild-west-achtige wijze een 25-ja- rige Haagse koopman arresteerden, zij men de indruk te hebben een grote zaak op het spoor te zijn. En kele dagen later werden nog meer aanhoudingen verricht. Hoe groot de zaak uiteindelijk was werd gisteren duidelijk voor de Haagse rechtbank. Daar moesten zes bendeleden zich verantwoor den voor inbraken en autodiefstal len, waarbij een buit van naar schatting anderhalf miljoen werd vergaard. De inbrekers werkten volgens een vaste methode. Eerst werd een snelle auto, bij voorkeur een Mer cedes of een BMW, gestolen. Dan reed men daarin naar de gekozen winkel. Ter plekke werd dan in de buurt een makkelijk te stelen Fiat gebruikt voor de zogeheten „balk- methode". Dat hield in dat er een balk tussen de auto en het hekwerk of de deur van de binnen te dringen winkel werd geplaatst, waarna deze gewoon werd weggeramd. De mannen, merendeels uit woon wagenkampen afkomstig beperk ten zich niet tot een stad of streek. Juwelierszaken in Den Haag, Lei den (in een zaak aan het Bevrij dingsplein werd f31.000,- aan zilve ren sieraden gestolen), Schoonho ven, Haarlem, Nieuwkoop en tal van andere plaatsen werden be zocht. „Klopt dat, zoals ik het vertel", vroeg rechtbankpresident nïr. Kootte, aan Epie, een van de drie hoofdverdachten. Deze 29-jarige Utrechter werden drie kraken ten laste gelegd. Nog geen week nadat hij voor waardelijk in vrijheid was gesteld voor een straf van vier jaar, had hij zich bij de bende gevoegd, deels bestaande uit familieleden. Voor al deze kraken werd gebruikt ge maakt van gestolen auto's, die meestal door een andre hoofdfi guur Jacob werden bestuurd, om dat hij het beste reed. Epie had zich bij éen kraak aan een kapot gesla gen ruit gesneden en daardoor was de bekleding van de vluchtauto met bloed besmeurd geraakt. De inbrekers waren zo voorzichtig met het achterlaten van sporen, dat deze BMW in brand werd gestoken. Dat de mannen uiteindelijk tegen de lamp liepen, kwam door een au todiefstal op bestelling. De op drachtgever werd bij Breda gecon troleerd en toen «begon de sneeuwbal te rollen. Officier van justitie mr. Suyver kenschetste de zaak als zware cri minaliteit. „Uiterst grof en fan tasieloos. Hun praktijken werden in de woonwagenkampen ook niet -bepaald in dank afgenomen, maar in dat verband is het woord intimi datie niet op z'n plaats". De officier liet z'n waardering horen voor het bekwame werk, dat de recherche in deze zaak heeft geleverd. Hij eiste tegen Epie een gevangenisstraf van 6 jaar. Een gelijke straf werd geëist tegen hoofdverdachte Jacob. Hem werd ook een brandstichting ten laste gelegd. Na hem verschenen twee kleinere figuren in de zaak. Tegen Eddie en Dirk (beiden dertig jaar) werden respectievelijk twee ëneenhalf en twee jaar geëist. Ook zij zijn bij een aantal inbraken be trokken geweest. De vijfde ver dachte was de enige die ontkende aan de kraken te hebben meege daan. Het is de 24-jarige Drikus die wel toegeeft mee te hebben gedaan aan de poging tot brandstichting. De of ficier achtte deelname aan de in braken toch bewezen en eiste drie jaar. Bij bendelid Paul is het weer hetzelfde verhaal. Een flinke serie inbraken, waarvoor deze 20-jarige Hagenaar, net als de'andere hoofd verdachten zes jaar tegen zich hoorde eisen. De rechter doet 25 ok tober uitspraak in deze zaak. UTRECHT(SP) - Het ministerie van justitie is van plan de West duitser KnutFolkerts over te brengen naar een Huis ven Bewa ring Op dit moment verblijft hij in de zwaar bewaakte mare chaussee-kazerne in Soesterberg. Dat deelde mr. E Korthals Altes gisteren mee aan de president van de Utrechtse rechtbank voor wie het kort geding diende dat Folkerts had aangespannen te gen de Staat der Nederlanden. Folkerts wil net als elke andere verdachte zijn voorarrest door brengen in een Huis van Bewa ring en niet in een kazerne. De Westduitser schoot op 22 sep tember in Utrecht een politieman dood en verwondde een ander ernstig. Korthals Altes liet echter ook we ten dat de overbrenging van Fol kerts naar een Huis van Bewaring niet van de ene op de andere dag kan wordën gerealiseerd. "Er moeten allerlei voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen worden genomen. De Staat heeft er dan ook groot belang bij dat de vorde ring van hem wordt afgewezen. Gezien het gevaar dat hij en de organisatie waartoe hij behoort vormt, zou men onaanvaardbare risico's nemen. Wanneer de pre sident tussentijds zou ingrüpwn zouden de consequenties niet te overzien zijn". De landsadvocaat deelde mee dat Folkerts in een van de weinige verklaringen die hij heeft afge legd heeft toegegeven dat hij lid is van de tot de Rote Armee Frak- tion behorende groep Siegfried Haag. Namens Folkerts, die zelf niet in de Utrechtse rechtszaal aanwezig was pleitten mr. P. Bakker Schut en mi A. Willems Mr. Willems betoogde dat de ernst van Fol kerts daden de uitzonderingspo sitie niet rechtvaardigt. Hij zei: "Eenzame opsluiting in een ma rechaussee-kazerne is onwettig. De minister van justitie wijst de gestichten aan die bestemd zijn als huizen van bewaring waar de voorlopige hechtenis moet wor den ondergaan. En de minister heeft de marechausse-kazerne niet als zodanig aangewezen." Mr. Bakker Schut schetste de om standigheden waaronder zijn cliënt wordt vastgehouden: "Op dit moment zit Folkerts 231/* uur per dag eenzaam opgesloten in een leegstaande vleugel van de kazerne. Hij ziet niets anders dan 32 matglazen tegels hij hoort niets anders dan het zoemen dan de ventilator en het opstijgen en landen van ook dat nog Ameri kaanse straaljagers. Als hij naar het toilet moet gaan marechaus- see's mee met hun pistool mitrailleur in de aansalg. aansalg. half uurtje luchten gebeurt op een binnenplaatsje van acht bij acht meter omgeven door hoge muren waarop rollen prik keldraad. Zwaar bewapende ma- rechaussee's houden hem dan vanaf de daken in de gaten Mr. Korthals Altes stelde dat de po sitie van Folkerts eigenlijk niet eens zo zeer afwijkt van die van verdachten die in huizen van be waring zitten en aan wie beper kende maatregelen zijn opgelegd (bijvoorbeeld censuur op de post, het niet krijgen van dagbladen) Mr. Korthals: "Folkerts heeft zelfs een dag- en,een nachtver blijf. En dat kunnen andere ver dachten niet zeggen hij krijgt bo vendien dagelijks bezoek van zijn raadslieden. Hij krijgt boeken van hen en hij heeft inmiddels een cassetterecorder met mu- ziekbandjes gekregen. In zijn repliek zei mr. Bakker Schut dat hij v.an een cassetterecorder niets afweet. "En wat dat dage lijkse bezoek van ons betreft ja dat brengen we nu juist om de schade te beperken die het ont breken van elk sociaal contact kan aanrichten. Ik vind dat van de landsadvocaat maar een ake lige cirkelredenering". Rechtbankpresident prof. mr. V. van Dijk is gistermiddag nog in gezelschap van de advocaten zelf in Soesterberg gaan kijken hoe Knut Folkerts er in zijn cel bijzit. Naar aanleiding van het kort geding brachten de betrokken juristen een bezoek aan de kazerne van de marechaussee, waar Folkerts wordt vastgehouden Bij het verlaten van de kazerne: rechts, mr. Van Dijk, rechtbankpresident en links advocaat mr. Bakker Schut.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7