Argentinië steeds meer gemilitariseerd Oudste pand Noordwijk heeft weer bewoners GAAT ZEEHONDJE TOCH „TERUG"...? Ridder orde én politie- balpen voor 40 kras loze jaren de Derde Wereld Het kippebruggetje van Nederland naar PAGINA 4 Buenos Aires - Argentinië is flink op weg het meest ge militariseerde land ter we reld te worden. De invloed van leger, vloot en lucht macht is zo sterk, dat die niet meer is weg te denken uit het gewone dagelijkse leven. Elke zaterdag zendt het tweede net van de Argentijnse televisie een populair quizprogramma uit, waarin schoolkinderen allerlei moeilijke vragen moeten beant woorden. De winnaars krijgen, flinke prijzen. Tussen de uitzen ding door zijn er reclamebood schappen, waarbij die van de strijdkrachten het meest opval len. Door Hugh O'Shaughnzssy Laatst bijvoorbeeld was er een re clame van de LADE. de maat-^ schappij behorend aan de lucht-* macht, die de verbindingen ver zorgt met verafgelegen gebieden als Patagonie en de Fal- klandeilanden. Vervolgens een oproep zich aan te sluiten bij'de grenspolitie, die onder leiding staat van het leger. Daarop ver scheen er een advertentie op het beeldscherm speciaal gericht tot jongeren „die het land in vredes- en oorlogstijd willen verdedigen en de bestaande instellingen willen bewaren". Op hen werd een beroep gedaan zich te laten inschrijven op de school voor onderofficieren. Vervolgens verschenen er drie of vier keer fraaie beelden van ko loniale architectuur in de noord elijke stad Salta. Begeleid door stemmige muziek klonk de boodschap: „Dit is ons nationaal erfgoed" en in grote letters „Het Argentijnse leger". Argentinie's dikke kranten bevat ten dagelijks uitgebreide versla gen van redevoeringen van gene raals, kolonels,.admiraals en bri gadegeneraals. Op een willekeu rige dag las ik laatst over het be zoek van de president, generaal Videla, aan de Verenigde Staten en over de activiteiten van gene raal Ramon Genaro Diaz Be- ssone, die voor Videla een ont werp aan het maken is voor een nieuwe grondwet. Elke tak van de strijdkrachten heeft zijn eigen krant en een kapi tein van de marinevoorlich tingsdienst vertelde mij en thousiast, dat de krant van de vloot verspreid werd in duizen den scholen in het hele land. Alle takken van de strijdkrachten werken ook veel met aanplak biljetten om de diverse anti guerrilla-activiteiten wat meer aanvaardbaar te maken. Op een van die biljetten is een jonge soldaat afgebeeld, die bij een wegversperring papieren con- Het „Wassenaarse" vondelingetje, dat misschien via het zeeh ondencentrum in Friesland toch terug gaat naar de Waddenzee. Dat hangt nog af van het dierenpark. De leiding van het opvangcentrum voor zeehonden in Pieterburen (Friesland) heeft van het dierenpark in Wassenaar de toezegging gekregen dat in het park geen nieuwe zeehonden meer zullen worden opgenomen. Tussen beide instanties was verschil van mening ontstaan (zie rub riek van gisteren) over de vraag waar een vorige week op het Scheveningse strand aangespoelde jonge zeehond thuishoorde. Niet in Wassenaar vinden de Friese zeehopddeskundigen, met ver wijzing naar "een toezegging" van dierenpark-directeur Louman, dat aan het dierenpark aangeboden zeehon n zouden "worden doorverwezen" naar het centrum in Piete, _>uren, waar de hulp verlening er op is gericht aangespoelde zeehonden te laten aan sterken en ze gezond weer in zee te zetten. Projectleidster Lenie 't Hart: "Die toezegging is een stap in de goede richting. Mogelijk dat men in Wassenaar nog een stapje verder doet. Men heeft laten doorschemeren dat wellicht toch ook dat jonge zeehondje dat nu nog wordt behandeld voor een ernstige darminfectie, aan ons wordt afgestaan. Vooral de dierenparkoppassers zijn daar sterke voorstanders van. Sommigen van hen zijn hier een weekeind hun licht komen opste ken en beseffen nu dat zeehonden hier beter op hun plaats zijn". "Als het doorgaat met dat jonge zeehondje moeten we wel een an dere, 9-jarige zeehond "op de koop toenemen". Dat doen we graag. Ik ben er zelfs van overtuigd dat het mogelijk is om ze alle twee weer naar zee te krijgen". Afgebikt De vorm van de grote trapgevel is volledig intact gehouden. Wel heeft men de gedeelte lijke pleisterlaag afgebikt, waardoor de oorspronkelijke Gotische bouwvormen weer zichtbaar zijn geworden. Aan de hand daarvan heeft van der Sterre kunnen vaststellen dat het huis in de 16e eeuw daar al stond. Daarvoor heeft op die plek waarschijnlijk nog een ander huis gestaan waarvan tijdens de restauratie wat bouwfragmenten aan het licht zijn gekomen. Ook zijn meerdere stookplaatsen aan getroffen. Met vrij grote zekerheid heeft men kunnen vaststellen dat het vrij groot uitgevallen huis eeuwen geleden als café Burgemeester Bonnike van Noordwijk speldt taxi-chauffeur Bram Francken de koninklijke onderscheiding op Veilig Verkeer Nederland houdt al bijna dertig jaar een overzicht bij van beroep schauffeurs die een jubileum aantal jaren schadevrij heb ben gereden. Eén met veertig schadevrije jaren kwam nog niet voor in de kaartenbak maar zit er nu wel in: Noordwijker Bram Francken, al vier kruisjes lang zonder één schram metje te veroorzaken in dienst van het Noordwijkse taxibedrijf Verhart. Gisteren werd hij in pension Fowe aan de Paralelboule- vard daarvoor gehuldigd. Veilig Verkeer Nederland was niet de enige die geluk wensen en een cadeau kwam overhandigen. De ANWB kwam op de proppen met een gouden speld met inscriptie en ook een bekende fabriek van automobielen, waarin Francken zich altijd het best thuisvoelde, spendeerde een gouden insigne aan het taxi-chauffeur jubileum. Maar hoogtepunt vormde ui teraard de koninklijke on derscheiding, de Orde van Oranje Nassau in zilver, die door burgemeester Bonnike werd opgespeld. En dan was er nog de korpschef van de Noordwijkse politie Basten, die ook een toepasselijk kleinood kwam uitreiken nl. een vierkleurenbalpoinL „Dezelfde", zei hij, „die poli tieagenten gebruiken om een bekeuring mee te schrijven. Maar aangezien we voor u toch nooit een pen tevoor schijn hoeven halen, schen ken we 'm u hier maar". Werkgever Verhart vrolijkte de jubileumviering op met de gebruikelijke enveloppe met inhoud en bloemen voor mevrouw Francken. Het oudste huis van Noordwijk, Voorstraat nr. 19, is weer bewoond. De jonge makelaar Jan Hiep heeft het kunnen huren van de Amsterdamse vereniging Hendrik de Keizer, die des tijds het als garage in gebruik zijnde pand opkocht en het in het afgelopen jaar van onder tot "boven heeft laten res taureren. De restauratie is uitgevoerd door het Leider- dorpse architectenbureau Van der Sterre. Rietdek Dat trof een nog in zeer rede lijke staat verkerend pand aan, waarvan in ieder geval de hoofdconstructie (muren, ge vel, zoldering en kap) weer kon worden gebruikt, zij het dat er wel wat herstel werkzaamheden aan vastza ten. Met name wat de kap betrof. Die was opgebouwd van be werkte boomstammen met daar overheen gekloofde rietlatten, een rietdek en tenslotte pannen. Het riet is nu achterwege gelaten van wege het brandgevaar. dienst heeft gedaan en ver moedelijk ook als plaats waar, recht werd gesproken. De 2500 leden tellende vereni ging Hendrik de Keizer, een particuliere instantie die zich ten doel stelt oude architectu ren door aankoop en restaura tie te behouden (ze bezit tweehonderd panden, ver deeld over 58 Nederlandse gemeenten) heeft destijds, mede dankzij de bemiddeling van de gemeente Noordwijk, het pand voor krap tienduizend .gulden kunnen aankopen. Er is.voor een half miljoen inge stoken om Noordwijks oudste pand weer de oor spronkelijke functie te kun nen terug geven. Voor dat bedrag is het geen luxe huis geworden. Waar vroeger de auto's werden gerepareerd is nu de ruime woonkamer met open haard, met aan sluitend de keuken. Op de zolder is een eenvoudige bad- cel aangebracht. WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 Wereld waar onderdrukking van minderheden eerder regel dan uit zondering is, bestaat weinig be langstelling voor dit onderwerp. Ook hier vervullen wij geen brug functie. Dat ligt anders zodra het om ontwikkelingshulp en de ver houding met de arme landen (de Noord-Zuid dialoog) gaat. Om te beginnen geeft Nederland naar verhouding veel ontwikkelings hulp. De V.N. hebben de doel stelling; de rijke landen zouden in 1980 0,7 procent van hun bruto-nationaal produkt moeten besteden aan officiële ontwik kelingshulp. Bijna geen enkel land is daar nogh aan toegekomen'; maar Nederland zit daar nu al met 0,85 procent ver overheen. Tellen we de niet-officiele ontwikkelingshulp (missie, zendingen andere particu liere organisaties) daar nog bij, dan komen we zelfs op 1,2 procent. In klinkklaar geld: ruim drie miljard gulden. Daarenboven is het beleid van Minister Pronk er op gericht, om in de Noord-Zuid-dialoog op te komen voor de ontwikkelingslan den en Nederland aldus een brug functie te laten vervullen. Zo zijn wij binnen de Negen de meest-en- thousiaste supporters van een nieuwe internationale economi sche orde, een nieuwe economi sche verhouding tussen rijke en arme landen. Dit alles blijft natuur lijk niet onopgemerkt en vanzelfsp rekend oogsten wij daar veel waar dering mee bij de Derde Wereld. Toch vraag ik mij af, of Nederland niet bezig is om zich zo zeer aan de kant van de ontwikkelingslanden te scharen, dat van een brugfunctie nauwelijks sprake meer is. Wij staan dan bij wijze van spreken zelf al aan de andere oever. Niet dat dit op zichzelf zo erg is; ontwik kelingshulp is een goede zaak. Wel dreigen wij onze onderhandelings positie te verspelen, enerzijds bin nen de Negen en anderzijds naar de Derde Wereld-landen om op pun ten waar wij veel waarde aan hech ten (zoals de mensenrechten) meer steun te krijgen. Daarbij komt nog, dat de opvatting van minister Pronk, dat ontwikkelingshulp aan de armsten in de ontwikkelings landen ten goede moet komen, al gauw irritaties wekt bij de regerin gen in die landen. Kortom, een ze kere brugfunctie vervult Neder land wel in de Noord-Zuid-dialoog, maar het heeft meer weg van een kippebruggetje en dan nog moeten we oppassen dat we daar in ons en thousiasme zelf niet de poten on der wegzagen. Het eeuwenoude huisje aan de Voorstraat 19: van garage nu weer woonhuis. In de Verenigde Naties sluiten al lerlei landen, zich aaneen in blok ken. Ook de negen landen van de Europese Econompsche Gemeen schap (EEG) vormen zo'n blok. Over vrijwel ieder agendapunt dat in de VN ter sprake komt, overleg gen de negen eerst vooraf om te proberen tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen. Dat lukt niet altijd; maar de keren dat het wel het geval is, legt zo'n gemeen schappelijk oordeel een belangrijk gewicht in de schaal bij de discus- sies binnen de VN. Door Pol de Beer VVD-Kamerlid Al behoort Nederland tot de rijkste landen ter wereld, het is maar klein; en het kan in z'n eentje de wereld politiek nauwelijks merkbaar beinvloeden. Dat wordt echter an ders, indien het binnen het EEG- overleg de andere partners mee kan krijgen voor een bepaald stand punt. Want dan krijgt zo'n stand punt het volle prestige van het ge hele EEG-blok mee. Daarom is het voor Nederland vaak van meer be lang om een klein beetje zijn zin te krijgen in een gemeenschappelijke opstelling van de Negen, dan om in z'n eentje het waarschuwend vin gertje te heffen tegenover het we reldforum. Andersom is ons land voor de meeste Derde Wereldlan den van belang als lid van het EEG-blok. Daarom is het interes sant om de positie van Nederland binnen de Negen nader te bezien en om na te gaan, in hoeverre wij een brugfunctie vervullen naar de Derde Wereld-landen. Wat de hoofdzakelijke politieke agendapunten van de VN betreft, zoals het Midden-Oosten-conflict, de kwestie-Cyprus, de gebeurte nissen in zuidelijk Afrika en de ontwapeningsbesprekingen, heeft zich een kleine verschuiving in het Nederlan'dse beleid voorgedaan. De vorige regeringen waren meer „Atlantisch" gericht, meer op een lijn met Groot-Brittannie en de Verenigde Staten. Thans bevinden wij ons wat vaker met een uitge sproken mening in het gezelschap van de Ieren en de Denen. Toch blijft de algemene lijn, dat wij ons niet afwijkend van het standpunt van de Negen plegen op te stellen. Üp het punt van de mensenrechten, en dan speciaal de VN-agendapun- ten foltering van gevangenen en godsdienstvrijheid, staat Neder land bekend als een land, dat sterk opkomt voor de rechten van de verdrukten. Maar juist in de Derde Videla tijdens zijn eedsaflegging als president van Argentinië. Hij werd daarbij ook omringd door militairen. troleert. Het opschrift luidt: „Be schermen is beminnen". Aan die dure, alles omvattende propaganda komt maar geen eind en hoewel deze campagne vooral intensief is sinds Videla vorig jaar maart mevrouw Isabel Peron af zette, liggen de wortels van het Argentijnse militarisme toch! veel dieper. De voornaamste nationale held is al meer dan anderhalve eeuw gene raal Jose de San Martin, de Be vrijder, die in het begin van de negentiende eeuw een eind maakte aan het Spaanse bewind in wat nu Argentinië is en die ook streed voor de onafhankelijkheid van Chili en Peru. Men vindt zijn standbeeld tot in de kleinste, meest afgelegen dorpjes en vrijwel ovpral is een straat of een centraal plein naar hem ge noemd. De strijdkrachten hebben ook een vaste hand gekregen in hapdel en industrie. Generaal Savio was dé voornaamste schepper van de Argentijnse staalindustrie terwijl generaal Mosconi de staats oliemaatschappij YPF oprichtte. Fabricaciones Militares, een grote industriële onderneming, hooft aan het leger, de vloot beheerst het verkeer over de rivieren en heeft het oppertoezicht op wer ven en droogdokken. De lucht macht. behalve dat hij de LADE exploiteert - heeft ook de leiding over Aerolineas Argentinas, de internationale luchtvaartmaat schappij van het land. Sinds Videla de macht overnam en de uitroeiingsoorlog tegen de guerrillastrijders en tegen links werd opgevoerd, hebben de strijdkrachten hun invloed nog versterkt. De meeste leden van het kabinet zijn hoge officieren, een generaal is aan het hoofd ge zet van de CGT (de grootste vak centrale) en een gepensioneerde generaal is nu hoofdredacteur van La Opinion, een dagblad in Buenos Aires. Deze penetratie van de strijdk rachten in vrijwel elk hoekje van het Argentijnse openbare leven is zowel hun kracht als hun zwak heid. Een kracht in zoverre, dat niet veel mensen meer de cen trale rol van de strijdkrachten be twisten. Aan de andere kant is dé felle rivaliteit tussen de drie tak ken van de strijdkrachten nu meer naar voren gekomen. „Een van de ergste dingen die iemand nu kan zeggen tegen een legerof ficier, is dat hij sympathiek staat tegenover Argentinie's rivaal Brazilië. Het is bijna even erg als wanneer men beweert dat hij aardig is voor de marine, aldus een gepensioneerde kolonel. Maar binnen de drie delen van de strijdkrachten bestaan ook veel interne geschillen, vooral in le- gerkringen. In de jaren zestig leidde dit tot vuurgevechten in de straten van Buenos Aires tussen de conservatieve „rode" afdeling en de op het volk ge richte „blauwen". In december 1975 had een con servatieve brigadegeneraal van de luchtmacht de leiding bij een opstand tegen de opperbevel hebber die hij gevangen zette. Deze conservatief is nog altijd een machtig man in de lucht macht en is niet voor zijn rebellie gestraft. De opperbevelhebber i- s intussen gepensioneerd. Het is algemeen bekend, dat op het ogenblik conservatieve officie ren de pogingen van Videla wil len saboteren om in Argentinië weereen mate van burgerbestuur in te voeren. Er zijn sterke aan wijzingen, dat de ontvoering in juli van de Argentijnse ambassa deur in Venezuela, Hidalgo Sola, een figuur rechts van het midden, is uitgevoerd door dit soort men sen, die daarmee wilden laten zien hoe machtig de uiterste rech terzijde wel is. Observerdienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4