Bouw zwembad Zuid-West kan nu snel starten \ferkeer aanpassen aan binnenstad „U maakt het toch niet te bont hè..." Maatwerk in tiidélïih sszsss: PvdA-verkiezingsprogramGeen grote doorbraken Provincie of expansie Leidenaar ramt rij auto's in Den Haag Dezer dagen goedkeuring provincie WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 LEIDEN „Het besef dat het Leidse grondgebied eindig is, zal steeds sterker het denken over de Leidse stadsontwikkeling moe ten beheersen". Het concept-verkiezingsprogramma van de PvdA zegt dat er een structuurplan voor de gehele ge meente Leiden tot stand moet komen, dat bij voorkeur onderdeel zou moeten zijn van een structuurplan voor de agglomeratie. Het boven geciteerde uitgangspunt heeft in het programma op het ge bied van verkeer geleid tot o.a. de volgende voornemens: - er vinden geen grote doorbraken, dempihgen, overkluizingen plaats en er worden geen grachten en sin- Nieuwbouw alleen voor Leidenaars Bij uitgifte van grond voor nieuwbouw van alle woningen is een absolute voorwaarde dat de woningen ter beschikking komen van degenen die ingezetene zijn van de gemeente Leiden of er wer ken. Dat is het uitgangspunt van de woonruimteverdeling, zoals neer gelegd in het concept-verkiezings programma van de PvdA. Het kon digt verder als voornemens aan: - aanpak van de leegstand van wo ningen; - maatregelen tegen „wonin grovers" - voorlopig geen verkoop van wo ningwetwoningen; - gronden, bestemd voor woning bouw in nieuwbouwwijken wor den bij voorkeur uitgegeven aan organisaties, die geen winst willen maken; - in nieuwbouw wordt het per centage eigen woningen in be schutte sfeer zo hoog mogelijk vastgesteld. gels versmald ten behoeve van het verkeer; - de binnenstad wordt niet aange past aan het verkeer; het verkeer moet zich aanpassen, aan de bin nenstad; - bij verdeling van de schaarse ruimte zal voorrang worden gege ven aan de voetgangers, de (brom)fietsers en het openbaar ver voer. Het programma noemt met name de marktenroute als het gaat om een zo groot mogelijk wandel gebied in de binnenstad tot stand te brengen. De Breestraat wordt er niet in genoemd. Volgens het concept-verkiezings programma moeten bewoners en andere belanghebbenden in de binnenstad en oude wijken gere serveerde stallingsplaatsen krijgen. Het totaal aantal plaatsen voor kort-parkeerders wordt ten opzichte van 1976 niet uitgebreid; het aantal parkeerplaatsen voor langparkeerders bij concentraties van werkgelegenheid moet worden ingeperkt. „Omdat zulke con centraties met het openbaar ver voer goed bereikbaar zijn", zegt wethouder Waal. De PvdA streeft bevordering na van gecon centreerd parkeren in de nabijheid van het hoofdwegennet. „De binnenstad dient bij uitstek het winkelcentrum met zaken voor speciale lange-termijn-goederen te blijven voor de consumenten in de Leidse agglomeratie". Dat ver meldt het concept-verkiezings- In samenspraak met de be trokkenen zullen vierjaren plannen moeten worden opge steld voor kinderdag verblijven, peuterspeelzalen, sociaal-cultureel werk en het vormings-ontwikkelingswerk. Dat zégt het concept-ver kiezingsprogramma van de PvdA, waarmee het wil inha ken op het streven van het rijk om bevoegdheden op dit ter rein zoveel mogelijk te ver plaatsen naar de gemeenten. Onderwijs Over onderwijs merkt het programma o.a. op: - Extra steun voor kleuter- en basisscholen in zg. stimule ringsgebieden. - Uitbreiding van experimen ten met integratie van kleuter en basisonderwijs. - Steun aan experimenten met het invoeren van een con- tinue-rooster. - Realisering van scholen gemeenschappen voor Vierjarenplan nodig voor kinderopvang LEAO/LBO/MAVO en voor MAVO/HAVO/VWO, die op zijn minst eenjarig en zo mogelijk tweejarig zijn, zodat vroegtij dige dwang tot het maken van een schoolkeuze vermeden kan worden. - Er wordt gestreefd naar uit breiding van het project Ouders op Herhaling. Sport - Tekorten aan gymnastieklo kalen worden ingelopen. Gymnastieklokalen dienen ook buiten de schooluren een functie te krijgen. Buurt- en clubhuiswerk - Buurt- en clubhuiswerk, peuterspeelzaal, wijkcomité, dienstencentrum en anderen zullen in eén gebouw gehuis vest moeten worden en actief moeten samenwerken. De Kooi en Noorderkwartier hebben hierbij grote voorrang. Kunst - Naast de Schouwburg heeft de gemeente behoefte aan een kleiner theater, bijv. het LAK- theater. - Het Waaggebouw wordt nu daadwerkelijk in gebruik ge- i als open kunsthuis. Gezondheidszorg - Het beheer van het zieken huis Endegeest dient overge dragen te worden, krachtens een gemeenschappelijke rege ling Van provincie, teit en gemeenten. programma van de PvdA, ook de middenstand aparte aan dacht krijgt. Enkele punten uit dit hoofdstuk: - vestiging van weidewinkels wordt tegengegaan; - verdere concentraties van ban ken, uitzendbureaus en kantoren in de belangrijkste winkelstraten wordt tegengegaan; - discount-ontwikkelingen in de binnenstad moeten worden tegen gehouden; - de bereikbaarheid van het win kelapparaat, met name via het openbaar vervoer moet zoveel mo gelijk worden bevorderd; - de markt in de binnenstad wordt gehandhaafd en zo mogelijk uitge breid. Verlegen dan een enkele uitspraak over het plezier dat hij in zijn baan heeft gehad, zijn sociale functie en de veelheid aan contacten die zijn werk hem heeft opgeleverd. De meeste vragen leveren evenwel niet meer dan een "ja", "nee" of "inderdaad" op. Ondanks wederzijds geglimlach in de in zo n ge sprek onvermijdelijk lange stilten, is hij niet te vermurwen. Tweeëntwintig jaar heeft hij in Leiden gewerkt. Nu één van zijn vier zoons zijn taak overneemt, stapt hij op. "Nee", zegt hij", ik vind dat niet moeilijk. Zo lang je doorgaat hou je het druk. En als je de 65 bent gepasseerd, zoals ik, is dat te veel" "Mijn zoon had eerst geen trek. Zag hoe druk ik het had. Maar is n; zijn kandidaats rechten aan de VU in Amsterdam toch in mijn richting verder gegaan". "Ik ben er trots op dat hij is benoemd en ik kan alles rustig aan hem overlaten". "Er zijn veel wetswijzigingen geweest de afgelopen jaren. De hele overgang van NV naar BV heeft ons veel werk bezorgd. Het werd voor mij te veel om het allemaal bij te blijven houden". "Ja", (stilte) en dan "inderdaad", op mijn vragen over de toename van het eigen woningbezit. "Iedereen kan wel zo'n beetje kopen hè. De financiering is een stuk gemakkelijker geworden. Wel ontrustend denk ik, die tendens, maar het is niet aan mij om daar veel over te zeggen. Ik ben geen deskundige op het gebied a inflatiebestrijding". Wederom is het stil, totdat het geluid van een stortbui de kamer binnen dringt. Mijn oog valt op de foto van een schaatser op zijn bureau. Gerben, vraag ik. "Ja, dat is hem, hij was toen een jaar of zestien". Zijn gezicht verraadt trots, maar zijn zoon blijft verder buiten het gesprek. "Ik weet het niet", twijfelt hij, "ik had liever geruisloos weg gegaan. Ik hoef niet zo op de voorgrond" en herhalend: "Ik heb het met plezier gedaan. Je hebt een dienende taak. Je staat boven de par tijen, dat is wel moeilijk soms, maar het moet". Over het taalgebruik: "Het is minder moeilijk dan het lijkt. Maar e akte mag maar op één manier worden uitgelegd, dus dat is heel precies werk". "Het contact met collega's is goed. We zitten samen in een vereniging die ook het pand aan de Hogewoerd exploiteert. Daar worden de verkopingen gehouden. Hij wil het gesprek beëindigen en zegt "Ik ga eerst op vakantie e daarna veel lezen". En op de.drempel, wat verlegen: "U maakt het toch niet jte bont hè". - TON VAN BRUSSEL Wanneer een provincie Rijnland (met o.a. Leiden en Alphen) niet tot stand komt, dient Leiden te streven naar samenvoeging met andere gemeenten. Dat zegt het concept verkiezingsprogramma van de PvdA Met samenvoeging wordt geen an nexatie bedoeld van Leiderdorp, Oegstgeest of Voorschoten. Wel dat er een bestuursorgaan tot stand komt met bevoegdheden op terrei nen, die Leiden en de randgemeen ten beiden aangaan. Bijvoorbeeld: het openbaar vervoer. Bovendien zouden deze gemeenten bij de uitke ring uit het gemeentefonds door het rijk als één geheel moeten worden beschouwd. Wethouder Van Dam Nergens is de tegenstelling cen trumgemeente-randgemeenten zo sterk als hier. Zou je Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten daarentegen als eén geheel bezien, dan blijk je niet af te wijken van het gemiddelde beeld van een grote stad elders in het land, qua inkomensverhouding en bevol kingsopbouw. Aan inkomsten zou een dergelijke samenvoeging 7l/a miljoen gulden extra opleveren". Met uw wensen ILfi/K wordt terdege rekening gehouden. Maatwerk in tijdelijk werk noemen we dat. E VRO maakt er werk van 40 vestigingen: Leiden, Kort. Rapenburg 12a, 071- 14.23.47 i uitzendbureau i LEIDEN/DEN HAAG - De 22-ja- rige Leidenaar J.B.O. is gistermid dag na een serie aanrijdingen ter ontnuchtering in een cel van de Haagse politie gezet. De man zag omstreeks half drie, na een fikse hoeveelheid alcohol te hebben ge consumeerd, het wegdek niet meer zo scherp en ramde met de vracht auto van zijn baas aan de Staten' laan drie geparkeerde auto's. Een van de vernielde voertuigen was een bestelwagen, die na een flinke ver hoorbare klap verfrom meld op het trottoir vloog. Vrijwel geheel rijp voor de schroothoop kwam de bestelwagen daar tegen een pui tot stilstand. De Leidenaar reed na de ravage te hebben aangericht nog 150 meter met de vrachtwagen verder. Ken nelijk kwam hij toen als gevolg van de gebroken voorruit tot zijn posi tieven en stopte. Agenten hoefden bij de eerste confrontatie met O. niet veel te vragen: de oorzaak van zijn gedrag roken zij al. Op het bu- Notaris Karstens neemt afscheid LEIDEN - Een dezer dagen is de goedkeuring te ver wachten van. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor de bouw van een nieuw overdekt zwembad aan de Boshuizerlaan in Leiden Zuid-West. De financiering van het plan is rond en ook de exploitatie van het bad heeft inmiddels intern bij de provincie de goedkeuring gekregen. De beoordeling van de plannen bij de provincie heeft geruime tijd geduurd. Dat hing in de eerste plaats samen met de financiële reau werd hem ten overvloede nog een blaaspijpje voorgehouden, dat snel van kleur veranderde. De Leidenaar was bij het veroorza ken van de aanrijdingen ook nog gewond geraakt. Hij had wat stuk jes glas in zijn ogen gekregen en klaagde over een pijnlijke rech terknie. Nadat hij door de GG en GD ter plaatse was behandeld kon hij mee naar het politiebureau. Gp de foto: Drie beschadigde auto's waren het resultaat van het rijden onder invloed. LEIDEN - "Mr. J. Karstens, bij Koninklijk Besluit de dato 2 september 1977 benoemd tot notaris te Leiden, als opvolger van de eervol ontslagen notaris W. F. Kar stens, deelt mede dat hij op 28 september zijn werk zaamheden heeft aangevangen en dat hij de akten, re pertoria en archieven van zijn genoemde ambtsvoor ganger, wijlen notaris C. J. F. Dolk, onder zijn berus ting heeft genomen". dekking van het plan, die zal moeten komen uit de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM). Verdér omdat de Provinciale Planologi sche Dienst de motieven waarom voor Zuid-West werd gekozen en niet voor de Mors nog eens op een rijtje wilde zetten. Ook de pro vinciale sportraad heeft het plan nog moeten beoordelen. Volgens de heer'G. J. Philipsen van de Leidse Sportstichting kan di rect wanneer de provinciale goëdkeuring binnen is begonnen worden met de voorbereidingen van de bouw. Die zal - naar ver wacht - ongeveer twee maanden in beslag nemd?\, waarna met de werkelijke bouw kan worden be gonnen. Door de aannemer is de bouwtijd geraamd op een periode van veertien maanden zodat het nieuwe overdekte zwembad niet eerder dan begin 1979 in gebruik genomen zal worden. Het betekent wel dat voor de Leidse zwem- en waterpolover- enigingen een moeilijke periode aanbreekt. Immers op 31 decem ber van dit jaar sluit dé particu liere exploitant het zwembad "de Overdekte" aan de Haarlemmer straat. Behalve het zwembad "De Zijl" en het instructiebad aan de Zweilandlaan beschikt Leiden dan over geen andere overdekte zwembaden. Dat vooruitzicht heeft er al toe geleid dat zwem verenigingen moesten besluiten om een ledenstop in te voeren of dat binnenkort zullen doen. Zij zullen namelijk de leden, die ge bruik maken van het zwembad "de Overdekte", op 1 januari 1978 moeten onderbrengen in "de Zijl" of het Zweilandbad. Voor het zwembad De Zijl geldt dat er geen zwemuur meer beschikbaar is. Alle uren worden door vereni gingen, groepen of voor het vrije zwemmen benut. Het nieuwe bad aan de Boshuizer laan zal gebouwd worden naast de bestaande Vijf Mei-sporthal. In juni van dit jaar gaf de Leidse raad het groene licht en stelde een bedrag van 4,6 miljoen gul den beschikbaar. Het plan werd gemaakt door Sportbouw BV uit Kedichem en bestaat uit twee verdiepingen. Op de begane grond komen twee baden, een 25-meter-bad en een instructie- bad van 7.50 meter bij 15 meter. Verder komen er kleedruimten, personeelsruimten en mogelijk Op de eerste verdieping liggen nog twee ruimten waarvoor een be stemming zal worden gezocht in de sportieve of recreatieve sfeer. Verder komt er een restaurant dat via een corridor tevens benut zal kunnen worden door de be zoekers van de sporthal. Het 25- meter-bad krijgt de beschikking over een beweegbare vloer zodat er ook waterpolowedstrijden ge speeld kunnen worden. Voor het bad zal het bestaande parkeer terrein naast de sporthal worden opgeofferd. Het schoolsportveld dat erachter ligt zal in de toe komst als parkeerruimte worden Het had een bescheiden krantenberichtje kunnen zijn en als het aan hem had gelegen was het ook niet meer dan dat geweest. Maar niet alleen het taalgebruik in dit bericht prikkelt de nieuwsgierigheid ("schrijft een notaris alleen maar zo of spreekt hij dat plechtige taaltje ook?), ook de vermoedelijk lange Leidse loopbaan die deze week wordt afgesloten doet naar de telefoon grijpen voor een afspraak. Niet in zijn kantoor aan de Apothekersdijk, maar in de werkkamer van zijn huis in de Burgemeesterswijk toont hij zich een beschei den en weinig mededeelzame gesprekspartner. Als zoon van de oud-directeur van de Nieuwe Leidsche Courant zou hij wellicht bereid zijn die zwijgzaamheid te doorbreken uit gevoelens van sympathie voor het krantenbedrijf, als vader van een beroemde en door publiciteit omringde wielrenner, noopt dit naar buiten treden hem tot gepaste reserve. Daarnaast is er, zoals hij het zelf zegt: "De discretie die in het werk van een notaris erg belangrijk is" en die hem belet meer te doen Een schetstekening van het nieuwe zwembad dat gebouwd zal worden aan de Boshuizerlaan naast de bestaande 5 Mei-sporthal. LEIDEN - Morgen, vrijdag en zaterdag wordt in de Groenoordhallen de halfjaarlijkse Bovag-occasionshow gehouden. Volgens de bekende formule: al leen gekeurde auto's met het ga rantiebewijs worden te koop aan geboden. Aan de show is dit keer een teken wedstrijd verbonden voor kinde ren van zes tot twaalf jaar, die hun impressies van hun bezoek aan de hallen op papier kunnen zetten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3