Verbeteren van contact tussen de Warmonders Commissie verlangt maatregelen [Le/c/se agenda Buitenhof goed voor het milieu Doelstelling 9Kommunikatie Warmond9 TALENTRIJKE SCHILDERES MEVROUW DERTIEN(68)-. Schilderen heeft mij een nieuw bestaan gegeven STAD EN RAND WARMOND - "Doelstelling van de vereniging is het verbe teren van het contact tussen de gehele Warmondse bevol king." Zo omschrijft Kommunikatie Warmond de reden voor haar bestaan. En voorzitter Henk Barends wil ook extra benadrukken dat het om de gehele Warmondse be volking gaat want de tijden dat de velé activiteiten alleen voor dat "kliekje" uit Endepoel bestemd waren, zijn voor goed voorbij. Hel bestuur van Kommunikatie Warmond met van links naar rechts Sjaak Stijnman, Rob Ritze en voorzitter Henk Barendse. De vereniging die binnenkort do<?r een notarile acte haar officile status zal verkrijgen, werd opgericht op 2 februari 1971 maar toen onder de naam Kommunikatie Endepoel. De oprichting van de vereniging was een gevolg van de "noodtoestan den" die in de nieuwe wijk heersten nadat gebleken was dat onder an dere de centrale verwarmingsin stallaties niet deugden. Het ging toen dus om een specifiek op de wijk gericht probleem en de bewo ners zochten naar mogelijkheden voor een gezamenlijk protest. Wijkvereniging Later ging het meer de kant op van een wijkvereniging omdat de LEIDERDORP - Milieuvriendelijk wijkje gaat dat worden, Buiten hof. Zonnewoningen, veel groen, een brink met „aangepaste" lan taarns en in elk geval stevige bo- De zonnewoningen zijn nieuw in dé plannen voor de Leiderdorpse wijk Buitenhof. De Leiderdorpe naren Hennipman en Hospers kwamen met dit idee aandragen, dat nu verder door het ontwerp team wordt bestudeerd. Het gaat om een totaal van ongeveer 10 woningen. „Niet veel meer", nieuwe bewoners weinig contact hadden. "Er was tenslotte een hoop import bij", aldus voorzitter Henk Barends, die ook aan de wieg stond van de vereniging. Activiteiten die deels ook nu nog bestaan, waren een hulpdienst, klaverjasavonden en hobbyclubs. Toen de protesten vanuit het dorp over "dat kliekje daar" bleVen aan houden, werd een voorzichtige stap gedaan en werd de vereniging ook toegankelijk voor niet-En- depoelers. In de naam moest dat natuurlijk ook tot uitdrukking ko men en die werd toen "Kommuni katie Endepoel plus". In 1975 werd de knoop helemaal doorgehakt en vanaf toen heette het Kommunika tie Warmond. lichtte Hospers dit aantal toe, „omdat het om een experiment gaat. Maar ook niet veel minder, want dan rijzen er financiële be- Brink De inrichting van de Brink stond in de gisteravond gehouden verga dering van de begeleidingscom missie Buitenhof centraal. Beslo ten werd het verkeer hier rond een soort pleintje te voeren. Twee wegen dus, die aan weerszijden van het parkje samenkomen. De De integratie is redelijk geslaagd want van de ruim 250 gezinnen die op het moment lid zijn, wonen er ongeveer zestig niet in Endepoel. Dat wordt ook weerspiegeld in het nieuwe bestuur. Jan Schoo, Sjaak Stijnman en Rob Ritze wonen al lemaal in het "oude dorp". Toekomst Die 250 gezinnen vormen een kwart van de Warmondse bevolking en dat vindt het huidige bestuur veel te weinig. Ze hopen dan ook in de nabije toekomst ledenwinst te boe ken en willen dat vooral proberen door de activiteiten. Onder die ac tiviteiten zijn kaartavonden, bingo, jazzgymnastiek, hobby- en tim- merclubs en niet te vergeten de jeugdsoos. Op zich natuurlijk een hoeveelheid waarbij de vraag op komt waar al die activiteiten zich moeten afspelen omdat Warmond nu eenmaal niet in ruime mate met verenigingsgebouwen is begiftigd. Het bestuur van Kommunikatie Warmond heeft daar dan ook de nodige problemen mee. Voorzitter Barends: "De hobbyclubs zitten in begeleidingscommissie gaf de voorkeur aan parkeerruimte aan de zijde van dit parkje. Hoe mi lieuvriendelijk ook, het blik blijkt onvermijdelijk. Het plein tje zelf wordt wandelgebied met veel bomen, speels van opzet. Dat laatste moet ook voor de gevels gaan gelden. Mevrouw Morrees deed de sugges tie de verlichting op de Brink „aan te passen", de weg met schelpzand te „bestraten" en knotwilgen te planten. Maar hierover zullen pas later beslis- een kelder van een flat, de jeugdsoos zit in het Trefpunt, we kaarten in hotel De Zon en we tim meren ergens in een hok achter het Trefpunt." Het is dus niet verwonderlijk dat Kommunikatie Warmond een ruimte hoopt te krijgen waar al haar activiteiten zich kunnen afspelen. En eigenlijk was alle hoop gericht op renovatie van de St. Nicolaas- school. Aanvankelijk leek het erop dat het Warmondse gemeentebe stuur daartoe ook zou besluiten maar op het laatste moment wilde men toch liever eerst onderzoeken of er geen nieuw gebouw neergezet zou kunnen worden. Daar zouden dan niet alleen de verenigingen in ondergebracht worden maar ook het gemeentehuis. Met een derge- singen worden genomen. Eerst de hoofdlijnen. Knotwilgen Eerlijk is eerlijk. Na de berichtge ving over de slechte kwaliteit van het geluid en de slecht gekozen plaats voor de publieke tribune bij de vorige vergadering moet vermeld, dat daar dit keer veran dering in was aangebracht. Wel licht heeft dit er toe bijgedragen dat het aandeel van het publiek in de discussie dit keer levendiger was dan tevoren. lijke opzet zou Kommunikatie Warmond echter niet gelukkig zijn. Huren "We zouden daar dan een ruimte kunnen huren, waarschijnlijk te gen een hoge prijs. Het zou geen eigen home, geen eigen plekje wor den terwijl we in de St. Nicolaas- school zelf een zaal zouden kunnen inrichten en een eigen sfeer zouden kunnen creëren. Dat is erg belang rijk voor het onderlinge kontakt en daar zijn we tenslotte voor." De vereniging is voor het grootste deel zelfbedruipend en dat is met een begroting van zo'n 35.000 gul den een hele prestatie. Het geld komt voor een deel van de con tributies maar het meeste wordt VOORSCHOTEN - De commissie voor algemene zaken wil zo spoedig mogelijk een volledige rapportage over de brand in het Industriecom plex "Rouwkooplaan", een inven tarisatie van de bedrijven en even tuele brandbare goederen. De drie grote fracties betreurden het dat de burgemeester eerst woensdag na de brand zelf was gaan kijken op de Rouwkooplaan, maar waren vol lof voor brandweer en politie. Volgens de brandweercomman dant was de brandpreventie goed geweest. Verschillende mogelijkheden antennesysteem VOORSCHOTEN - Voorschotena ren moeten meer belasting gaan be talen. Per 1 januari 1978 gaan de reinigings-, riool- begraaf- en pre cariorechten en ook de marktgel- den met 5 pet. omhoog, de hon denbelasting met 10 pet. Dat wil het gemeentebestuur tenminste om het voorzieningenpakket in Voor schoten <">p hetzelfde peil te hou den. De commissie voor financien kon hier in haar vergadering vgn maandagavond gedeeltelijk mee akkoord gaan. Omdat verhoging van precariorechten en hondenbe lasting echter niet als noodzakelijk werd beschouwd zal over deze voorstellen pas worden beslist bij de begrotingsbehandeling. Een krediet van bijna 3 miljoen gulden wordt beschikbaar gesteld voor de reconstructie van Leids- eweg-noord. Als de provincie hier niet aan mee betaalt moet het voor stel weer in behandeling worden genomen. En dan het centrale antennesys teem. Drie mogelijkheden kreeg de commissie voorgeschoteld door loco-wethouder Van Dalen. De sig nalen kunnen via Wassenaar van Rijswijk worden ontvangen, aan sluiting kan worden gezocht bij de mast in Oegstgeest, maar dat is een erg kostbare oplossing (1 km kabel kost ongeveer 100.000 gulden), en als derde mogelijkheid kan de mast op het MOC-terrein van het minis terie van defensie worden overge nomen. Deze mast moet dan wor den afgebroken en opnieuw opge bouwd. De huidige lengte van de mast is onvoldoende voor een goed beeld. Een beslissing hierover hoeft nog niet te worden genomen, omdat alle financiële gevolgen van de verschillende mogelijkheden nog niet bekend zijn. "verdiend" met de inschrijvings gelden voor de activiteiten. Voor de hobbyclubs ontvangt Kommunikatie Warmond een sub sidie van de Jeugdraad die op haar beurt weer geld ontvangt van de gemeente. Warmond is een dorp met een grote hoeveelheid vereni gingen, maar de onderlinge sa menwerking verloopt niet zo glad jes, iets wat Kommunikatie War mond erg vervelend vindt. Henk Barends: "Je hebt hier in Warmond erg te maken met die hokjesgeest, dat is iets waar we enorm tegen aan zitten te hikken. Het is ook vaak zo dat verenigingen die veel langer bestaan dan Kom munikatie Warmond het niet ac cepteren als je met nieuwe ideeën komt." Jan Bonjer Dit werd fel bestreden door de be woners uit de omgeving, die op de publieke tribune de discussies volgden. De commissieleden willen dat brieven gezonden aan het "bestuur van de gemeente" direct doorge zonden worden aan de raadsleden. Het antwoord van de burgemeester dat formeel alleen brieven gezon den aan de gemeenteraad daarvoor in aanmerking komen, werd door de commissie niet geaccepteerd. Ook de opmerking van de bur gemeester dat er niet gebouwd was zonder bouwvergunning en dat de afgebrande gebouwen weer opge trokken kunnen worden werd door de commissie niet als juist gezien. Betreurden Zowel mr. Begeer (VVD), drs. Van Wijk (PPV) en mr. Esselaar (CDA) betreurden het 'dat zij deze verga dering hadden moeten bijeen roepen omdat burgemeester Van der Haar daar geen aanleiding toe zag. Hoewel mr. Begeer (WD) aan het begin van de vergadering me dedeelde dat hij niet van zins was eerder de raadzaal te verlaten dan nadat er door de burgemeester toe zeggingen waren gedaan over maatregelen ter voorkoming, kreeg ook hij geen verdere verduidelij king. Een 54-jarige Leidenaar is zijn auto kwijt. De auto, een oranjekleu rige Opel Ascona, gekentekend 58-PJ-08, moet in de nacht van maandag op dinsdag van de par keerplaats bij de Muiderkring zijn weggenomen. De auto zou een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 17.000 Speelgoedbeurs ir De stichting kinderspeelzaal Leiderdorp organiseert morgen een speelgoedbeurs in de kelder van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Speelgoed kan op morgenochtend worden ingele verd, van 9 tot 11 uur. De beurs heeft daarna plaats van 13.30 tot 16 Bloemschikken In het dienstencentrum Tuinstadwijk begint morgenmid dag om 15.30 uur een cursus bloem schikken. De leiding hiervan is in handen van mevrouw Delvos. In to taal zijn er 6 achtereenvolgende bij eenkomsten. Graag een mesje en een bakje meenemen naar Heren straat 45. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 14 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, kin dervolksdansgroep (6-12 jaar), 14-16 uur, volksdansen, zeefdrukken, jazz- ballet, gitaarcursus, goochelen, pot tenbakken, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur, vegetaries eethuis, 18 uur, creatieve werkavond, koffiebar, 20 uur, gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Vredeskerk, lezing Oud-Leiden, 10 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad, 20 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest, kle- dingbeurs, vanaf 19 uur. Donderdag Pieterskerkstraat 1voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 Pieterskerkhof 19, Architectenburo, i gratis advies, 20-21 uur, telefoon 142771 Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, i handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, Go, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, keramiekcur- j sus, 19.30 uur, tapdansgroep, koffiebar, j 20 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, recrea tie, sport en samenlevingsopbouw, 20 Clubgebouw Swift, Trompstraat, voor lichtingsavond over huren, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie financiën, 20 uur. Sportzaal Op Dreef, Leiderdorp, oprich ting carnavalsvereniging, 20-11 uur. Scheppingskerk, kinderspeel goedbeurs, Leiderdorp, 13.30-16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 20 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest, kle- dingbeurs, 10-12 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de reiio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 7 oktober tot 14 oktober door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel., 121313: Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp 89000. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18 00 uur, Noord Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi. Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202, Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). 1 Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. von Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden èn Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Belangengroep alleenstaanden. Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. 'Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. OEGSTGEEST - "Het is jam mer dat ik al ouder ben. Ik wil nog zoveel maken, maar ik heb niet meer voldoende uit houdingsvermogen". Mevrouw A. M. Dertien uit Oegstgeest klinkt ietwat pessimististh in haar uitspraken, maar wie zich de moeite neemt om in haar woning aan de Narcissenlaan in Oegstgeest rond te kijken, ziet een voortdurende bron van in spiratie en werkzaamheden. Mevrouw Dertien heeft een aparte hobby die uitgegroeid is tot vakmanschap en waarmee zij pas na haar zestigste verjaar dag begonnen is: het schilde- "Ik ben onderwijzeres en per soneelschef geweest. Toen ik stopte met werken ben ik met schilderen begonnen. Voor heen had ik nog nooit een pen seel in mijn handen gehad" zo vertelt zijzelf. "Ik heb heel bewust gedacht, dat ik iets moest hebben waar door mijn leven weer gevuld wordt, een speciaal doel. En het moest iets zijn wat ik rustig thuis kon doen en waar ik niemand bij nodig zou hebben" Zeven jaar Mevrouw Dertien is nu zo'n ze ven jaar bezig met schilderen. Binnen enkele maanden zal haar werk voor het eerst geëxposeerd worden en wel in de nieuwe galerie De Holland- sche Tuyn in Leiderdorp. De Leiderdorpse kunstenaar Riert van der Nat was bij het zien van haar schilderijen zo onder de indruk dat zij een van de eersten werd die hij uitnodigde in zijn nieuwe expositieruimte. "Ik vind het ontzettend fijn dat ik nu de mogelijkheid heb om iets bekender te worden. Dat stimuleert me in mijn werk". Mevrouw Dertien beeldt situa ties uit op een manier die in het algemeen haar leeftijdgenoten niet aanspreken ("Jonge men sen accepteren mijn werk meer"). Haar kunst grenst vaak aan het surrealistische. In door- Mevrouw Dertien bezig depressief aandoend schilderij. gaans treurige tinten weet zij op een magnifieke manier haar ge voelens uit te beelden. Enkele jaren terug leek haar hobby, maar vooral zijzelf een flinke knauw te krijgen, toen zij con stant troebelingen in haar oog- lenzen kreeg. Mislukken De angst voor het mislukken van een oogoperatie en de voortdurende onzekerheid be tekende voor haar schilderen een totaal nieuwe episode. In die tijd, toen ze naar eigen zeg gen, bijna met de neus op het doek werkte, ontstonden schilderijen die haar beroerde depressieve toestand duidelijk weergeven en een hoge kwali teit bereiken. Zo heeft ze in haar woonkamer onder andere een schilderij waarop zij zelf starend over een fel groen gekleurd veld afge beeld staat, met boven haar dreigende donkerblauwe wol ken. Een ander schilderij laat haar zien als een doktersas sistente die een immens groot oog onderzoekt. "In het begin heb ik gedacht aan het schilderen van land schappen. Maar het bevredigde niet, omdat ik al datgene wat ik als werkelijkheid zie ook kan fotograferen. Dat hoef ik dan niet meer te schilderen. Er ko men nu schilderijen helemaal uit mezelf. Als ze klaar zijn dan denk ik vaak: heb ik dat ge maakt?" Perspectieven Mevrouw Dertien legt, vaak onbewust, steeds weer terugke rende herkenningspunten in haar schilderijen: "Ik houd erg veel van het schilderen van per spectieven. Belangrijk voor mij is ook de wijdheid en openheid in mijn schilderijen, omdat ik zelf vrij wil zijn. Na de operatie heb ik minder felle kleuren ge bruikt en meer nuances gelegd in mijn werk". "Mijn gedachten veranderen onder het schilderen. Ik ben vaak in gedachten meer bezig dan met het penseel. Je bent op een leeftijd waarop je een ze kere rust en beschouwing van dingen krijgt. Je staat niet meer midden in het leven en dat ge voel werkt zich uit in mijn schilderijen". Mevrouw Dertien vindt dat haar eigen werkstukken erg stil zijn: "Het heeft te maken met de leeftijd. Alles om je heen gaat weg. Veel mensen gaan uitje le ven verdwijnen. Er verdwijnt zoveel wat je niet meer doen kunt. Daarom schilder ik mis schien heel dreigende dingen". Ook de eenzaamheid in het werk vormt een dreigement. Een schilderij waarop een blokvormig donker station is afgebeeld, dat behalve een kof fer leeg is, geeft een verlaten wereld aan die onrealistisch lijkt. Voor haar is het een neuro tisch toekomst-perspectief evenals de spookachtige snel trein die tussen vreemd ge kleurde wolkenkrabbers door schiet. Veel rust "Ik moet erg veel rust hebben om te werken. Als ik tussendoor afspraken heb dan kan ik niet meer rustig werken. Maar ik moet zeggen dat het schilderen me een nieuw leven gegeven heeft. Je moet gewoon iets heb ben waar je voor leven kunt. Zoiets brengt je in contact met dingen en mensen en het houdt je geest zo bezig. Ik zou dan ook alle leeftijdsgenoten willen aan raden dat zo gauw ze een punt bereiken waarop alles-ophoudt, ze iets moeten zoeken waar ze over kunnen denken en praten. Het schilderen is voor mij nu een taak waaruit ik leef: "Mijn zoveelste leven". Mevrouw Dertien vindt het be langrijk dat mensen op be jaarde leeftijd nog iets kunnen 'doen en dat het niet afgelopen hoeft te zijn: "Ik heb aan mijn eigen leven een nieuwe inhoud gegeven", stelt ze voldaan. SOS-dienst Gezinsverzorging Dierenhulpdienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2