Noodbrug bij Turfmarkt? D1GROS NAAR LISSE Koudekerk mag toch bouwen Boawen voor Leidenaars VERDACHTE PYROMAAN GEVLUCHT TWEEHONDERD HUIZEN OP VOETBALVELDEN EN TENNISBANEN Gouden paar trouw aan de krant en simmetjes VROUW RAMT 3 AUTO'S WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 STREEK PAGINA 21 LEIDEN - Tijdens de informatie avond over de nieuwe Turf- marktbrug is als belangrijkste sug gestie van de kant van de omwo nenden naar voren gekomen om de aan te leggen noodbrug voor voetganger- en fietsverkeer zo dicht mogelijk naast de nieuw te bouwen brug te leggen. Met de bouw van de nieuwe Turf- marktbrug hoopt men, begin no vember te kunnen beginnen. De duur van de werkzaamheden is ge raamd op ongeveer negen maan den. Het werkterrein rond de brug- gehoofden heeft men zo moeten in richten, dat verkeer van de Turf markt naar de Oude Vest en ver keer van de Oude Singel naar de Nieuwe Beestenmarkt gedurende die periode niet mogelijk is. Omdat daardoor de Turfmarkt lange tijd een doodlopende weg wordt, vre zen de middenstanders een aan zienlijke omzetdaling. Nu had men aanvankelijk een noodbrug gep land ter hoogte van Lijsbethsteeg- Scheistraat; dit om verkeerstechni sche redenen. Zo hoopte men voetganger- en fietsverkeer stad-in en stad-uit enigszins tegemoet te komen. Middenstanders, die aan de Turfmarkt zitten, pleitten er gister avond echter voor, deze noodbrug zo ver mogelijk westwaarts te ver schuiven, naar het werkterrein toe, opdat het publiek, zij het met moeite, nog langs hun zaak kan komen. Deze suggestie zal in de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening worden besproken. De afmetingen van de nieuwe Turfmarktbrug zullen bedragen; 3. m. rijweg, 1,5. m. fietspad en 2. m. voetpad. Teneinde een vloeiende overgang naar het trottoir van de Turfmarkt te krijgen, zal men het trottoir van de Turfmarkt tot aan de Caeciliastraat verbreden. De nieuwe brug, een betonnen boogbrug, zal zoveel mogelijk moe ten passen in het karakteristieke beschermde stadsgezicht. Juist met het oog op dit beschermde stadsgezicht is het de vraag, of men op de suggestie om de Turfmarkt te asfalteren kan ingaan. De omwo nenden pleitten hiervoor, omdat bij de te verwachten sterke toename van vooral auto- en busverkeer de huizen bij gewone bestrating veel te lijden hebben. Omdat een ge deelte van de Nieuwe Beesten markt bij het werkterrein behoort, zal tijdens de werkzaamheden het verkeer stad-uit via de linkerzijde (de westelijke zijde) naar de Valkb- rug en de City-ring worden geleid. Lezers schrijven Daey Ouwens In uw krant las ik dat het gemeen tebestuur van Leiden het voorne men heeft in de zaak Daey Ouwens in hoger beroep te gaan. Opnieuw wordt Daey Ouwens dus op de pijnbank gelegd. Een schande, want nu is door de uitspraak van de ambtenarenrechter toch wel duidelijk geworden, dat er op hem niets, maar dan ook niets aan te merken valt. Is het tegenover Daey Ouwens reeds onbegrijpelijk, dat welden kende mensen nu nog altijd geen punt achter deze zaak willen zetten (duidelijk om prestige overwegin gen!!) even kwalijk is wel het feit, dat hier opneiuw gesmeten wordt met het geld van armlastig Leiden. Reeds lang vraag ik me af, waarom de Leidse bevolking in deze niet voor haar rechten opkomt. Immers de miljoenen, die de zaak Daey Ouwens kost, moeten door de Leidse bevolking worden gedra gen. Tariefsverhogingen in tal van sectoren zullen spoedig volgen! Daarom zou ik de Leidse bevolking willen adviseren: "Laat uw stem horen", opdat eindelijk recht ge schiede! D.J.A. Westerveld Beeklaan 214 Noord wijk In het kader van de "week van de stad" is deze week een tentoon stelling over oud- en nieuw Leiden ingericht in de Vredeskerk. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur en op donderdag, vrijdag en zaterdagavond tijdens de andere evenemen ten. LEIDEN - In het kader van de "week van de stad" was prof. Priemus, na de opening gister avond door burgemeester Vis, voor een aandachtig gehoor de eerste spreker uit de reeks die deze week in de Vredeskerk de stad van alle kanten zal belich ten. Het betoog van de nog jonge (kersverse) professor was een appèl om uit de, fauteuil op te staan en daadwerkelijk mee te beslissen over de stad, de omgeving. Er wordt naar zijn gevoel nog erg weinig meege dacht over en meegedaan aan de veranderingen in de stad. Dat is niet alleen de schuld van de bevolking zelf, maar ook van de gemeente die vaak dingen doet zonder iemand te waar schuwen en zonder te vertellen waarvoor sommige ingrepen nodig zijn. In de schets van de geschiede nis memoreerde hij de beperkte afmetingen van de stad voor de komst van de industrie. Tijdens de bloei van de industrie stroomt de bevolking massaal van het platteland naar de stad. De eerste grote woonwijken die dan gebouwd worden zijn de huidige renovatiewijken. De groei is onverminderd doorge gaan: Zuid-West is gebouwd en de Merenwijk. Daarbij heeft de stad haar grote zelfstandigheid van vroeger eeuwen verloren. Dat komt niet alleen tot uiting in het feit dat de stad niet meer eigen wetten kan uitvaardigen, maar ook in het verschijnsel van het massale forensenver keer. De randgemeenten groeien aan de stad vast, zoals Oegstgeest en Leiderdorp bij Leiden; deze voorsteden profi teren wel van de lusten van de centrumstad zonder de lasten te hebben. Er zouden, volgens Priemus, verdeelsleutels moe ten komen om iedereen te laten delen ook in de lasten. Door de belangrijke plaats die de stad met haar centrum in neemt tegenwoordig kunnen alle mogelijke conflicten ont staan, niet alleen tussen be paalde groeperingen en de ge meente maar ook tussen de be langengroepen onderling. Het gaat vaak om moeilijke, on overzichtelijke problemen; sommige foute beslissingen zijn nog wel terug te draaien (de gedempte Trekvliet zou nog wel weer opengegraven kunnen worden), maar niet altijd (Hoog Catharijne zal nog wel genera ties blijven staan). Om de men sen mcc te kunnen laten beslis sen zouden ze hulp moeten kunnen inroepen van deskun digen. Priemus gaf het voor beeld van de Rotterdamse wijk raden die met gemeentegeld zich door deskundigen kunnen laten bijstaan. Van de andere kant zouden nog heel wat bestuurderen en hoge ambtenaren een andere instel ling moeten krijgen: ze zouden meer moeten letten op reacties van de bevolking en niet moe ten schromen (alsof het een schande is) om plannen terug te Tijdens de discussie kwamen nog verschillende anekdotes naar voren uit het publiek, bij voorbeeld over de schoonste steeg van Leiden. Voordat hij het vee van de naburige vee markt naar de koper bracht, kwam een handelaar eerst nog even langs zijn huis in de Spek- steeg (zijstraat van de Lan- gegracht) om een versterking te halen. Zijn bonte verzameling vee nam dan bezit van de steeg. Trok de handelaar weer verder, dan kwamen alle huisvrouwen met een emmer en een bezem naar buiten. Met water uit de nog open Langegracht werd de steeg blinkend schoon ge- schrobt. Zo was de Speksteeg elke week de schoonste steeg van Leiden. De Speksteeg is weggebroken voor nieuwbouw van de lichtfabriek, het samen schrobben van straten lijkt ook verleden tijd. LEIDEN - Hij brengt al 32 jaar kranten rond voor het Leidsch Dagblad en praat daarover hon derduit. Op een gegeven moment zegt zijn vrouw: „Ik zeg het zomaar voor de aardigheid hoor, maar ik maak al veertig jaar simmetjes voor Den Holder aan het Noordeinde". Simmetjes zijn dobbers blijkt na' enig doorvragen. De heer en mevrouw Ossevoort zijn vandaag vijftig jaar getrouwd. Dat is de reden waarom de heer Os sevoort na 32 jaar nu ook eens zelf aan het woord mag zijn in de krant die hij al zolang rondbrengt. Negen cent kostte die toen hij er mee be-- gon. Hij bracht toen 119 kranten rond in een wijk die nu door drie man wordt gedaan. In zijn eigen gebiedje, tussen Herensingel en Bernhardkade en van Oranjestraat tot en met Julianastraat, zijn het nu ongeveer 210 kranten. Hij heeft dat rondbrengen altijd heel secuur ge daan, want er waren nooit klachten. Hij bracht ook regelmatig abonnees aan, en weet nog precies te vertellen op welk adres de 35.000 woonde, die hij aanbracht. Hij is er zo enthousiast over bezig dat de vraag wat hij daarnaast deed om het dagelijks brood te verdienen on belangrijk lijkt. Een jaar of tien is hij binnenvaart schipper geweest op een zeilschip: „Een notendopje hoor, 24 ton maar en niet op de Rijn of zo". Daarna is hij een tijdje werkloos geweest tot hij in 1928 terecht kwam op de blik- zonder van een conservenfabriek. De blikken die in voorraad werden gemaakt moesten naar de zonder gehesen worden en later weer naar beneden gehaald om gevuld te worden. Daar heeft hij tot 1941 ge werkt. In de oorlog bellen en deurknoppen gepoetst om aan de bezetter te ontkomen en in de on dergrondse gezeten, blaadjes en bonnen rondgebracht. Na de oorlog in 1946 kwam hij in de zaak van zijn vader, een "consumptietent" aan de Herensingel. Die moest in 1969 worden afgebroken en de heer Os sevoort ging in de sanering, waar hij nog steeds van „trekt". Hobby's: sport en dia's maken. Om met het eerste te beginnen, hij deed aan worstelen en gewichtheffen bij LKSV, en heeft in het bestuur van deze krachtsportbond gezeten. Hij voetbalde actief op zaterdag bij „De Sleutels" en passief op de tribune bij ASC op zondag. Altijd, uit en thuis, al 55 jaar. Ter gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest kreeg hij al van de penningmeester van ASC een speldje voor zijn trouw supporterschap aan de Club. En dan de dia's. Hij heeft er meer dan duizend. Het overgrote deel is gemaakt in Amerika. Twee zonen van de Ossevoorts wonen daar, ze hebben gevaren op de Holland- Amerika lijn en zijn daardoor in Amerika blijven hangen. Mevrouw Ossevoort is al vier keer overzee geweest, haar man moet nog een keer inhalen. Mevrouw had er best willen blijven na de eerste keer, maar haar man wilde dat toen niet. Toen hij er later wel voor voelde, wilde zijn vrouw niet meer. En nu zegt hun zoon, die voor het feest is overgekomen, evenals zijn broer met familie:: „Blijf maar lekker hier, want het is vreselijk om in Amerika oud te worden, daar zie ik zelf ook tegenop". Gelukkig hebben ze hief ook nog vijf kinderen, allemaal zonen. Die zeven zonen zorgden voor 17 klein en 2 achterkleinkinderen: elf jon gens en acht meisjes. WOUBRUGGE - De Woubrugse automobiliste N. B. veroorzaakte gisternacht nogal wat opschudding op de Bate- weg. Door een ongelukkige manoeuvre raakte zij op onver klaarbare wijze drie aan de rechterkant van de weg gepar keerd staande auto's. De vier betrokken wagens liepen aan zienlijke schade op. Eén ervan werd zelfs totaal vernield. De bestuurster zelf bekwam een hersenschudding. Meer ruimte en centralere ligging Het transportbedrijf aan de Tweede Poellaan in Lisse i r Digros volgend jaar bij intrekt. VOORHOUT/LISSE - Het hoofd kantoor èn het distributiecentrum van Digros aan de v.d. Bergh van Heemstedeweg in Voorhout ver huizen in de loop van volgend jaar naar Lisse. Rond de jaarwisseling gaat het kantoorpersoneel over, aan het einde van 1978 het distributiecen trum. Digros, dat een aantal supermak- ten in de regio rond Leiden heeft, huurt in Lisse vijfduizend vierkante meter ruimte van het transportbedrijf Van der Linden aan de Tweede Poellaan. Deze on derneming gaat bovendien de transporten voor de supermark ten verzorgen. Digros stapt over naar Lisse om dat het daar in de eerste plaats meer ruimte krijgt en in de tweede plaats wat centraler komt te zit ten voor de te bedienen filialen. Verder heeft het bedrijf plannen om zo'n vijf of zes supermarkten in Leiden of omgeving tot stand te brengen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de Uuwelen- buurt in Leiden terwijl er ook een verzoek is ingediend voor ruimte in het nieuwe winkelcentrum in Leiderdorp. Alphen komt,a aldus directeur Van den Broek, niet in aanmer king voor een Diros-vestiging. WÈL Nieuwkoop, maar dan moet er uit die gemeente zelf een aan bod komen. Tot eind volgend jaar, dan loopt het huurcontract af, zul len de slijterijen nog worden be voorraad vanuit Voorhout. De overstap naar Lisse brengt met zich mee, dat Digros het per soneelsbestand moet uitbreiden. Nu werken er in het kantoor en distributiecentrum vijftien man. Van der Broek verwaéht dat dit aantal zal worden verdubbeld. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeente Koudekerk mag tussen 1980 en 1990 tóch woningbouw plegen. Het gaat om bijna tweehonderd huizen die zullen verrijzen op de huidige voetbalvelden van "Koudekerk", de vier tennisbanen van "Artesia" en op de plaats waar nu nog de waterzui veringsinstallatie staat. De gemeente wil ten oosten van het dorp (Hoog- ewaardsepolder) een sportpark creëren, waarin zowel de voetbalvelden als zes tennisbanen zullen worden ondergebracht. Dit staat te lezen in het ontwerp streekplan Zuid-Holland oost, dat vandaag ter inzage is gelegd. In dit plan was Koudekerk aan vankelijk aangewezen als "stabi lisatiekern"; alleen die huizen vervangen, die waren afgebro ken. Het gemeentebestuur heeft echter aangetoond dat er wel de gelijk ruimte aanwezig was waarop een nieuwe woonwijk tot stand kon worden gebracht. Voor die argumenten is men bij de provincie uiteindelijk door de knieën gegaan. Wat het verdwijnen van de water zuivering betreft: haar functie zal in de toekomst worden overge nomen door de installatie in Alp hen. Gelukkig "Natuurlijk ben ik hier bijzonder gelukkig mee", reageerde bur gemeester Swaan. "En ik denk dat ook de raadsleden zich hier tegen positief zullen opstellen." Swaan is er zich terdege van be wust dat er straks een periode van praten aanbreekt met de beide sportverenigingen, die naar een nieuwe omgeving moe ten verhuizen als de woningbouw achter de Kerklaan gaat begin nen. "Nee, we hadden er met hen nog niet over gesproken", bekent Koudekerks burgemeester. "Dat hebben we bewust niet gedaan. Eerst moesten we toch van de LISSE - De vermoedelijke pyromaan in Lisse lijkt voortvluchtig te zijn. Toen de politie gistermorgen enkele uren na het vijfde ge val van brandstichting een man wilde arresteren, trof men hem niet thuis. De ve- dachte is een inwoner van Lisse. Zijn signalement is inmiddels aan de politieposten in Ne derland per telex doorgege ven. Dat gebeurde, nadat ook bij een speuractie in Lisse zelf de vermoedelijke dader niet werd gevonden. Volgens opperwachtmeester Anderweg van de rijkspolitie heeft de betrokken Lissenaar zijn arrestatie waarschijnlijk voelen aankomen. De velden van Koudekerk met op de door de zuivering in Alphen. provmcie weten of zij wel iets voor onze plannen voelde? Stel je voor datje die clubs ergens warm voor had gemaakt en de provin cie had "nee" laten horen. Dan had je je als gemeente een hele boel ellende op de hals gehaald." Swaan weet dat de tennisvereni ging zit "te gillen" om er twee ba nen bij te krijgen. Maar "Artesia" zit helemaal ingebouwd en kan geen kant heen. De voetbalclub heeft bij de gemeente ook wel "een opmerking" gemaakt c de kwaliteit van de velden. voorgrond de zuiveringsinstallatiedie mettertijd verdwijnt. Haar functie wordt dan overgenomen bestemming heeft, zal straks, als zij verandert in bouwgrond, een aardig centje gaan opleveren. "Natuurlijk moeten we het no dige investeren", aldus Swaan. "Maar het moet toch wel gek gaan als je niet een leuk sportparkje van de grond kan krijgen. Bo vendien raak je, als dit plan door gaat, een hoop verkeer op de Kerklaan kwijt. En dat is ook heel wat De grond, die Voorzitter Snellenberg van de ten nisvereniging "Artesia" ziet wel wat in een sportpark samen met recreatieve de voetbalclub Koudekerk. "Al jaren zitten we met een leden stop", vertelt hij. "We willen er banen bij, maar dat gaat niet. Waaraan we denken? Vier buitenbanen, zoals we nu hebben en twee overdekte. En dat ver kassen? Ach, het bestuur staat daar wel positief tegenover. Al leen heb je daarvoor toestem ming nodig van je leden. Die zul len waarschijnlijk ook niet al te veel bezwaren hebben als de ver eniging er beter van wordt." Voetbalclub Koudekerk wist niet beter of er zou niet meer worden gebouwd in het dorp. "Dat er plannen zijn om nu op onze vel den te gaan bouwen, daar heb ik nog nooit van gehoord", reageerde een bestuurslid van de club. "Ja, er mankeert wel wat aan onze huidige velden. Nieuwe zullen wellicht een stuk beter zijn. Nog geen jaar geleden heb ben we onze kantine eens zo groot gemaakt. Kijk, als weet dat je van deze plek met een jaar of vijf moet vertrekken, doe je zoiets niet. Ik hoop, dat als dit doorgaat, de gemeente eerst die nieuwe ac commodatie aanlegt en pas dan met woningbouw begint."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21