Eind 1977 begin bouw in Noord Hooahoudt YS hekelen postcensimr Uitnodiging aan ondernemers zonder computer. Ger Klein in Leiden: „STUDENTEN BODEN SLECHT WEERWERK" FLEUROP In Belgrado IBM demonstreert Systeem 34. De grote kleine computer mèt beeldschermen. Dinsdag 18, woensdag 19 en donderdag 20 oktober in Hotel deslndes, Lange Voorhout 54-56 in Den Haag. Ontvoerders Schleyer praten met Algerije GRATIE VOOR EEN AAP WOENSDAG 12 OKTOBER 11)77 LEIDEN - Aan het einde van dit jaar zal worden begonnen met het heien van de palen voor de nieuwbouw op de plaats van de zg. "platte-dakenwoningen" (Sophiastraat en om geving) in Noorderkwartier. Deze werkzaamheden zullen worden voorafgegaan door het leggen van nieuwe riolerin gen. Dit deelde een ambtenaar van de gemeente gisteren mee in de Ze vensprong, waar 's middags en 's avonds bijeenkomsten werden ge houden voor de bewoners van de platte-dakenwoningen. Zij konden hun mening geven over de huren, zoals die vorige week vastgesteld zijn voor de nieuw te bouwen wo ningen. Tot dit laatste werd beslo ten nadat gebleken was dat renova tie van deze LWS-woningen te duur zou worden. Een bewoners commissie heeft sindsdien de nieuwbouwplannen nauwlettend gevolgd en begeleid. Vorige week is ze met o.a. wethouder Verboom naar het ministerie van volkshuis vesting geweest. Resultaat van deze bespreking: huurprijzen van 340 tot 420 gulden. Het bedrag dat de bewoners werkelijk zullen be talen ligt veel lager. In de eerste drie of vijf jaar krijgen ze een zg. huurgewenningsbijdrage (elk jaar ADVERTENTIE Onenigheid aan de knikker? Maak 't goed met een Fleurop bloemengroet. Vandaag besteld, morgen waar dan ook bezorgd. Fleurop Interflora staa voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. wat minder) en ze zullen steeds ver zekerd zijn van huursubsidie, al naar gelang hun inkomen. Zo varië ren de maandelijkse bedragen die de bewoners moeten betalen bere kend naar de huidjge normen van 85 gulden in het eerste jaar tot bijna 340 gulden na zes jaar. Een bedrag, dat geheel afhankelijk is van de in dividuele positie van elke bewoner. Behalve de herbouwactiviteiten in de Sophiastraat e.o. wordt er voor dezelfde bewonersgroep nieuwbouw gepleegd in de Lan- gegracht en de Julianastraat. Op de bijeenkomst 's middags, die bestemd was voor de oudere bewo ners van de wijk, werden de huurprijzen met instemming be groet. Ook 's avonds keurden de bewo ners die aanwezig waren in het club- en buurthuis "De Zeven sprong" de huren voor hun nieuwe woningen goed. Zij waren er trots op dat hun bewonerscommissie zo'n goede prijs had weten te be dingen. Men vroeg zich overigens nog af of er niet meer wisselwonin gen beschikbaar waren. De bewo nerscommissie moest hierop tot hun spijt ontkennend antwoorden. Donderdagavond zullen de laatste besprekingen over de huren ge houden worden in de kantine van de "Swift" op de Waard. LEIDEN - Postduivenvereniging "Columba" hield de club kampioenschappen. De einduit slagen waren: Vitesse, midfond en navluchten: 1. W. v. d. Nieuwendijk en Zn, Fond, oude duiven en jonge duiven: C. v. d. Nieuwendijk. Gene raal kampioen: 1. W. v. d. Nieuwen dijk en Zn, 2. C. v. d. Nieuwendijk, 3. W. Siera, 4. R. P. de Graaf, 5. G. Schipper. LEIDEN - Vandaag zal door gemeentewerken een officieel begin worden gemaakt met de sloop van de prot. chr. lom-school aan de Driftstraat. Officieus was de sloop - mgar dan voor vandalistische jeugd - al lang aan de gang. De illegale sloopwerkzaamheden waren zo omvangrijk dat de omwonenden daarvan gróte overlast ondervonden. Sinds begin oktober zijn de leerlingen van de lom-school gehuisvest in een schoolgebouw aan de Ter Haarkade. Aanvankelijk was het de bedoelingdat het gebouw aan de Driftstraat gerenoveerd zou worden, maar later bleek dat de toestand van het gebouw was dat sloop de enige oplossing was. Op de plaats van de school zal een nieuw gebouw worden neergezet. Het wordt een zogenaamd "multi-funtioneel centrum"waarin de verschillende van welzijnswerk zullen worden ondergebracht. LEIDEN - "De studentenorganisa ties hebben de afgelopen vier jaar slecht weerwerk geboden. Ze had den het steeds over de bezuinigin gen die niet mochten, en over de defensie waar dan wat af zou moe ten. Ze hebben drié jaar zitten grie- pen over die promesses. Als ik mag terugkomen, dan moet dat weer werk veel beter worden. Dan zou ik zeggen: bekijk nu ook eens de echte problemen waar we mee te maken hebben". Dat zei ex-staatssecretaris Ger Klein (onderwijs en wetenschap pen) gisteravond tijdens een dis cussiebijeenkomst in het politiek café van de studentenvereniging Catena. Hij was daar te gast om te discussiëren over een aantal pun ten uit zijn beleid, zoals de noodza kelijke stap terug voor weten schappers en studenten, het af schaffen van specifieke studen tenwelzijnsvoorzieningen (zoals aparte sportzalen e.d.) en de nota "Slanke Lijn", waarin een andere opbouw van het wetenschappelijk korps wordt voorgesteld. Klein benadrukte tijdens zijn inlei ding dat zijn streven om de gemid delde personeelslast (lees: salaris van de hoogstbetaalden) te verla gen tot doel heeft om aan de univer siteiten en hogescholen meer ar beidsplaatsen te scheppen. Wat de studenten betreft zei hij dat er glo baal twee mogelijkheden zijn om de bezuinigingen het hoofd te bie den: nog meer en nog hardere stu dentenstops (er zijn er nu tien) of een andere indeling van de stu dierichtingen (de herprogramme ring, waarbij studies worden be kort tot in het algemeen vijf jaar). Over de koppeling universitaire opleiding-maatschappelijke be hoefte zei Klein desgevraagd dat dit systeem "bij ons bekend en onge wild" is. Hij wees erop dat hij zeifin de Kamer het voorstel had gedaan om de maatschappelijke behoefte te betrekken bij het bepalen van de studies, maar dat dit door de Kamer was afgestemd. Opmerkelijke uitspraak over dege nen die tegen het systeem van lo ting zijn als het erom gaat tot een bepaalde studie te worden toegela ten: "Het is het lot der dommen om loten dom te vinden". Wijkvereniging wil maatregelen voor Langebrue LEIDEN - De wijkvereniging Pieters- en Academiewijk wil dat de gemeente maatregelen neemt tegen het sluipverkeer op de Lan- gebrug. De vereniging schrijft dit ih een brief aan de gemeenteraad. De vereniging wijst erop dat op het ogenblik "in een uiterst traag tempo" bestratingswerkzaamhe den plaats hebben op de oostzijde van het Rapenburg. Gevolg: "Be woners van de Langebrug mogen dagelijks genieten van een toename van de verkeersdruk, die de gren zen van het toelaatbare en de nor men van het tolerante geduld schrijdt", aldus de wijkvereniging Bij sommige bewoners van de Lan gebrug leeft het plan om de straat uiteindelijk maar open te breken, schrijft de wijkvereniging verder. "Dat is geen kreet van onze kant, reëel gevoelen van men sen, die het na het afrijden van raamkozijnen langzamerhand welletjes vinden". LEIDEN - De Leidse student L. G. J. de Leede heeft op het vandaag gehouden congres van de Konin klijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van Pharmacie in Utrecht een prijs uitgereikt gekre gen. Het hoofdbestuur van de KNMP stelt elk jaar prijzen be schikbaar voor studenten met op vallende studieresultaten. ADVERTENTIE Misschien denkt u dat uw bedrijf nog niet aan een computer toe is. Of wellicht denkt u dat een computer voor uw bedrijf te duur is. 't Kan ook zijn dat u een computer eenvoudigweg te ingewikkeld vindt. Dat zijn allemaal redenen om op deze uitnodiging in te gaan. Want IBM wil u graag laten kennismaken met een nieuw computersysteem dat óók voor kleine bedrijven geschikt is, dat zeker niet duur is en dat allesbehalve ingewikkeld is. Komt u daarom gerust met uw vragen en bezwaren naar onze demonstratie. U bent hartelijk welkom. Dinsdag 18 oktober van 9.00 - 22.00 uur, woensdag 19 oktober van 9.00 - 22.00 uur en donderdag 20 oktober van 9.00 - 22.00 uur. U bent gedurende de hele dag welkom, maar mocht u een bepaalde tijd willen afspreken, dan kunt u bellen met ons verkoopkantoor te Zoetermeer, tel. 079 - 254568. Mevrouw Verroen zal graag de tijd voor u vastleggen. BELGRADO (Reuter) - De Verenigde Staten hebben gisteren op de toetsingscon ferentie in Belgrado de Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije gehekeld voor het censureren van de post in strijd met de onderschreven beginselen van de ontspan ning tussen Oost en'West. De vrije uitwisseling van brieven en drukwerken waartoe 35 staten zich verplicht hebben, zei de Ame rikaanse delegatie in Belgrado, wordt door communistische lan den belemmerd. De Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kije zijn de eerste Oosteuropese landen die tot dusver in de zes de- batdagen van de toetsingscon ferentie met naam en toenaam zijn genoemd wegens bepaalde schen dingen van de mensenrechten. "Wanneer brieven niet vrijelijk tus sen leden van dezelfde familie - van wie er sommigen in het ene en sommigen in een ander land leven - uitgewisseld kunnen worden, dan wordt het proces van de gezins hereniging belemmerd, niet ge makkelijker gemaakt", verklaarde Joyce Hughes van de Amerikaanse delegatie. Zij is een zwarte lerares en leidster van de burgerrech tenbeweging. Zoals de Verenigde Staten en an dere delegaties uit het Westen op het thema van de mensenrechten bleven hameren, zo bespeelden Oosteuropese delegaties opnieuw het thema van de ontwapening. Twee landen in de Russische in vloedssfeer, Roemenië en Tsje- choslowakije, bleven erop staan dat de conferentie voorrang zou geven aan maatregelen ter beperking van de bewapening. De Roemeen Valentin Lipatti sprak zelfs over "prioriteit van prioritei ten". Mensenrechten zijn belang rijk, zei hij, maar deze als onder werp speciaal te belichten "doet onrecht aan het integrale even wicht van de slotakte". De Tsjechoslowaak Richard Dvor- schak hekelde eveneens de pogin gen "er één enkel beginsel uit te lichten". Hij zei dat de mensenrech ten in zijn land gewaarborgd wor den en dat er het recht op arbeid een sleutelprincipë is. Het hoofd van de Amerikaanse Belgradodelegatie, Arthur J. Gold berg, zei tegen journalisten dat de Verenigde Staten nog meer speci fieke mensenrechtvraagstukken aan de orde zouden stellen. "Bij het voortschrijden van de conferentie zullen we steeds meer in bijzon derheden treden", zei hij. NEW YORK - De grootste pizza ter wereld bakte deze Amerikaanse pizzabakker. Hij verkoopt hem bij stukjes en beet jes. De opbrengst is voor goed doel. PARIJS (DPA) - Het Franse so cialistische blad Le Matin schreef gisteren dat de ontvoerders van Hanns-Martin Schleyer in contact staan met de Algerijnse ambassade in Parijs. Het blad, dat "zeer goede bronnen in Parijs" aanhaalt, schrijft dat vrienden van het "Commando Siegfried Hausner", bij de ambassade hebben geïnfor meerd of de Algerijnse regering eventueel de elf gevangenen van de "Baader-Meinhof groep" wil op nemen van wie de vrijlating wordt geëist in ruil voor Schleyer. Algerije zou echter "zeer gereser veerd zijn" omdat het zich geep nieuwe moeilijkheden op de hals wil halen. Sedert Algerije, na de kaping van de Japanse DC-8, een aantal Japanners toeliet, zouden dagelijks dreigbrieven worden ontvangen. Le Matin meldt voorts uit Belgi sche politiekringen te hebben ver nomen dat een niet met name ge noemde Duitse industrieel door de "Rote Armee Fraktion" zou zijn bedreigd. Dit zou de reden zijn var de verscherpte controle in het Bel gisch-Duitse grensgebied van de afgelopen dagen. ADVERTENTIE BOGOTA (Reuter) - De bekendste aap van Columbia die drie dagen in een gevangenis in Bogota heeft gezeten omdat hij een vrouw had vermoord, is gisteren door gratie te elfder ure aan terechtstelling ontkomen. De rechter was milder geworden nadat de nationale raad voor dierenbescherming voor Marco Polo had gepleit. Tot maandag zal Marco Polo samen met 20 prostituees en 15 misda digers in een cel. Om te voorkomen dat hij dezen zou aanvallen, zat hij aan een ketting. 'S Toen de synode van de Gerefor meerde Kerken, nu in Lunteren bijeen, gisteren enkele rapporten behandelde over de evangelisatie, bleek, dat de verkondiging van het evangelie naar buiten in deze ker ken is achtergebleven bij de snelle ontwikkelingen van deze tijd. Oor zaken daarvan zijn, zo werd gecon cludeerd: de geslotenheid van de kerkelijke gemeente, verouderde denkbeelden over evangelisa tiemethoden, geloofsonzekerheid en een tekort aan kadertraining. De synode aanvaardde een be leidsnota, die als belangrijkste evangelisatie-werkprogram voor de komende jaren het doorbreken van de kerkelijke geslotenheid beoogt, "waarvoor openheid naar en solidariteit met alle mensen no dig is, 'of ze nu tot de kerk behoren of niet". Omdat hierbij diepgaande vragen aan de orde komen, zal de synode in november een hele dag uittrekken om daar op de wijze van een "informele conferentie" over door te praten. Ook aanvaardde de synode een rapport over de kerk en het be drijfsleven. Geconstateerd werd, dat met name de predikantenop leiding onvoldoende aansluit bij de opgave van de kerk om het evan gelie naar de situatie van de mens in ziin dagelijkse leven te vertalen. Besloten werd, ruimere aandacht daarvoor te vragen bij de theologi sche opleiding en nascholing. Mevrouw Lenie Groeneveld uit Vries, voorzitter van de.gerefor meerde jongerensynode, ver klaarde in haar maidenspeech, dat de vertegenwoordiging van de jon geren in de synode maar één aspect is van de taak, die de jongeren- synode op zich heeft genomen. Zij willen ook naar de jeugd van- de gemeente toe, onder het motto "de geloofsgemeenschap kan beter". De synode begroette dat voorne men met applaus. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Vlaardingen E. Holtrigter Apeldoorn, te Katwijk aan Zee Chr. B. Schuurman Maas sluis, te Maasdijk M. Kalvenhaar Nieuwleusen (Ov te Puttershoek W. A. Vlasblom De Bilt, te Rand wijk G. Veldjesgraaf Harskamp, te Daarle C. van Rossem (legerpredi- kant) Voorthuizen; aangenomen naar Den Haag A. van der Lingen Usquert (Gr bedankt voor Her- veld J. D. Heybroek (leraar) Cu- lemborg, voor Holten W. Oosterwal Zevenhuizen (Gr.). Geref. Kerken: beroepen te Klazienaveen W. Schenk Heeg, te Barchem J. G. Marseille Amsterdam-Slotervaart, te Aalsmeer R. J. de Jong Drachten; bedankt voor H.I. Ambacht P. van Loo Den Briel. Emeritaat verleend per 1 oktober (om gezondheids redenen) aan D. W. Gesink Sas- senheim. Geref. Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zoetermeer H. Folkerts Grijpskerk, te Apeldoorn S. de Vries Blokzijl; bedankt voor Anna Paulowna-Enkhuizen A. den Broeder 't Harde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17