Johan Cruijff over WK: ,Zeg nooit Kees Karstens krijgt toestemming om voor Noord wijk te voetballen Veldrit na koersen op Duindigt Timman/Spasski weer afgebroken Multilease bv Merckx/ Sercu eerste in zesdaagse Berlijn WOENSDAG J 2 OKTOBER 1977 PAGINA 13 WASSENAAR - De bezoekers van de draf- en renbaan Duindigt in Wassenaar zullen zich zaterdag eens flink de ogen uitwrijven. Want behalve tien draverijen krijgen zij ook een heuse wielerveldrit voor geschoteld. Op initiatief van Duindigt, dat op deze manier het bezoek aan de paardenkoersen wil stimuleren, heeft de KNWU voor het ochtend programma een wielercross sa mengesteld. Organisator Kees van der Wereld sr. uit Nieuwkoop zorgde in samenwerking met de Rijswijkse wielervereniging De Spartaan voor een sterk deelne mersveld. Er komen 60 amateurs/profs aan de start en 50 nieuwelingen/junioren op een overzichtelijk parcours van 2400 meter lengte, dat dwars over het middenveld en de drafbaan loopt. Onder hen een aantal Belgi sche grootheden als Albert van Damme (oud-wereldkampioen bij de profs en driemaal tweede achter reus Eric de Vlaminck), Robert Vermeire (viermaal wereld kampioen bij de amateurs) en Ju- liën van de Hazelvelde (kampioen Oost-Vlaanderen). Reiner Paus is een Duitse favoriet die samen met de Belgen de totale Nederlandse top tegenover zich krijgt. Gertie Wildeboer, kampioen bij de profes sionals, Henny Stamsnijder (ama teurkampioen), Hans Steekers (Noordwijkerhout), Kees van der Wereld (Nieuwkoop) en Wil Brouwers (Rotterdam) zijn erkende veldrijders van ons land. Voor deze gelegenheid zal ook Scheveninger Bert Pronk zijn opwachting ma ken. Het unieke gebeuren voor Duindigt krijgt 's middags, tussen de draver ijen door, nog een verlengstuk in de vorm van een confrontatie tussen een wielrenner (Kees van der We reld) en een paard. AMSTERDAM - De tweede partij van de tweekamp tussen de Ne derlandse grootmeester Jan Tim man en oud-wereldkampioen Boris Spasski (Sov.), die gistermiddag in Amsterdam werd gespeeld, is na de 41e zet van Timman, die met wit speelt, afgebroken. Ook in de tweede zitting kwamen de groot meesters er niet uit. Vandaag wordt de partij voortgezet. Ucl'a-straifen BERN - De strafcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft gisteren in Bern zeven spelers geschorst voor een wedstrijd geld end voor een der Europese beker toernooien. Het gaat om de vol gende spelers: Iosif Vigh (Steau Boekarest), Calso Matos (FC Porto), Peter Dickinson (Glentoran Bel fast), Vladimir Goesaev (Dynamo Tyflis), Nesbojso Vuckovic (ASK Linz), Erbaslar Murat (Altay Izmir) en Harald Nickel (Standard Luik). ADVERTENTIE DEN HAAG - Kees Karstens mag na zijn avontuur bij het Franse Mont Lucon weer voor Noordwijk in competitiever band uitkomen. Karstens, die gisteravond in het oefenduel bij FC Den Haag (4-2 voor Den Haag) eén helft meespeelde en daarin een niet onverdienste lijke indruk achterliet, is duidelijk opgelucht, nu de KNVB hem daarvoor toe stemming heeft verleend. Hij: "Afgelopen vrijdag kreeg Spaanderman onze secretaris een telefoontje van de KNVB, dat alles voor elkaar was. Een dag later is dat nog eens schrif telijk bevestigd. De Bond had brief aan de Franse voetbalbond uiteengezet, dat volgens één of ander artikeltje in de FIFA-reglcmenten voor amateurspeler geen ver goedingssom (verlangd was 25.000,-) hoeft te worden be taald. De Franse voetbalbond heeft nu eindelijk een positief antwoord op die brief gege- Karstens zou derhalve in de belangrijke uitwedstrijd tegen IJsselmeervogels van a.s. zaterdag zijn competi tiedebuut kunnen maken. Hij zelfheeft echter zo zijn twijfels daarover: "Ik heb vier maan den geen competitiewedstrijd gespeeld. Mis daardoor dus wedstrijdritme. Bovendien heb ik last van een kniebles sure, die ik laatst in een vriendschappelijk duel tegen Ajax heb opgelopen. Ikzelf zou al tevreden' zijn, als ik één helft mee zou ntagen doen". Kar stens heeft zodoende dus een overgang naar MW, waar hij eerder voor tekende, uit het hoofd gezet. Hij: "Dat is defini tief voorbij. Een werkgever heeft mij een goede baan aan geboden, die ik geaccepteerd heb. Daarin ligt nu mijn toe komst"... Noordwijk heeft gisteravond in Den Haag tegen de gelijk namige FC overigens een bij zonder goede indruk achterge laten. De 4-2 zege, die de Hage- tenslotte behaalden, droeg gezien de spelverhou- dingen een geflatteerd karak- Kees Karstens ter. De zaterdag eersteklasser bood vooral in het eerste part van de wedstrijd uitstekend tegenstand. Met name Jan Wil lem Bogers was in die periode ongrijpbaar voor de vertwij felde Haagse defensie. Niette min kwamen de eredivi- sieploeg na 4 minuten op een 1-0 voorsprong, toen Ouwe hand een pass van Schoen maker verzilverde. Na 21 mi nuten scoorde Hoekema zelfs fraai 2-0, waarna Bröring Noordwijk na schitterend voorbereidend werk van Bo gers op 2-1 terugbracht. Na de pauze bleef Noordwijk aan vankelijk uitstekend tegen stand bieden, tot Goemans na 69 minuten voor 3-1 kon zor gen, waarna Schoenmaker 2 minuten later zelfs 4-1 bin- nenknalde. Drie minuten voor tijd kreeg Noordwijk loon na werken, toen een slap schot van Hans Westgeest door Galjé verkeerd werd beoordeeld, waardoor de uitslag een iets reèeler aanzien kreeg (4-2). NOORDWIJK - Hij zit al helemaal „speelklaar" op de „driezits". Van top tot teen in trainingsoutfit gestoken, ge reed om straks vanuit de huiskamer rechtstreeks het speel veld op te draven. Het vergevorderde uur schijnt voor hem geen beletsel te vormen om nog even tegen een bal te gaan schoppen. Waar anderen op dat tijdstip - kwart voor elf- nog slechts de deur uitgaan om de hond uit te laten of bij een plaatselijke snackbar een hoeveelheid „hongerstillers" als fricandellen speciaal en gehaktballen in te slaan, daar heeft Anton Will van Zoelen in andere ballen trek, namelijk leren. bent u al op de hoogte van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elfering of de heer Th.W. de Goede is genoeg Om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekehde service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren. Goed leasen is'Multileasen'! Vondellaan 80, Postbus 44, Leiden.Tel. 071-76 02 02 buiten kantooruren: 02521-13025) Door Gerard van Putten „Een lekker partijtje zaalvoetbal", dat is het „slaapmutsje" voor de Noordwijker. „Heerlijk toch", zegt Van Zoelen, „zaalvoetbal en tafel tennis is voor mij de meest ideale combinatie, die er bestaat". Zijn Engelse vrouw denkt daar kenne lijk anders over. Anton is nooit thuis", verzuchtte ze. Van Zoelen, die eerder op de avond al een pittige tafeltennistraining bij Scylla - waar hij na twee jaar Delta Lloyd is te ruggekeerd - heeft afgewerkt, lacht er maar eens om. Tracht dan zijn vrouw gerust te stellen: „Een paar jaar terug deed ik niks anders dan zaalvoetballen en tafeltennissen. Was ik ook voortdurend aan het trainen. Speciaal voor jou ben ik het toch veel minder aan gaan doen. Nou dan. Ik ben om twaalf uur al weer terug, joh Anton Will van Zoelen heeft een drukbezet leven, dat staat vast. Fladdert als het ware van het cel luloid balletje naar het leren mon ster heen en weer. Van Zoelen ty peert daarmee eigenlijk ook zijn ei gen dilemma, waar hij heel zijn ta feltenniscarrière al mee worstelt. Hij: „Als ik het allemaal over zou kunnen doen, dan zou ik nu voor voetbal kiezen. Een geweldige sport. Geeft me gewoon een kick. Ik heb een afschuwelijke hekel aan hardlopen, maar als ik een bal zie, loop ik er desnoods mee naar Ber gen. In dienst had ik wat dat betreft een luizeleven. Voetbalde ik vier keer per week. Voor tafeltennis bleef toen hoogstens twee uurtjes per week over. Maar ik had toen wel een conditie als een paard gekre gen". Niettemin werd het feit, dat Van zoelen zijn hart aan het zaal voetbal had verpand, een paar jaar geleden niet door iedereen in dank afgenomen. Van Zoelen: „Tijdens een tafeltennistoernooi in Zweden was ik volledig in elkaar geklapt. Had ik last van ademhalingsmoei lijkheden gekregen.Ik ben daarna een hele tijd ziek geweest, maar ik ben desondanks één keer per week gaan voetballen. En dat, terwijl ik voor het tafeltennis uitgeschakeld was. Toen ze er bij Scylla achter kwamen dat ik voetbalde, kregen ze behoorlijk de pest in. Achteraf gezien, terecht natuurlijk". De vrede met Scylla is inmiddels allang weer getekend. Van Zoelen is, zoals gezegd, na het tweejarige Delta Lloyd avontuur op het oude nest teruggekeerd. Nuttig Van Zoelen: „Het zijn voor mij twee nuttige jaren geweest. Ik heb bij Delta Lloyd geleerd wat topsport is. Vooral in het eerste jaar heb ik het ongelooflijk moeilijk gehad. Ik had een jaar stilgestaan, moet je reke nen. Na die moeilijkheden met Scylla had ik de balen van het tafel tennis. Ben ik lekker gaan voetbal len. Maar ja, ik werkte inmiddels in Amsterdam en kon daar alle moge lijkheden krijgen om weer te gaan tafeltennissen. Moet je nagaan, 's middags om twee uur mocht ik al gaan trainen en ik kon er bovendien een contractje krijgen. Ideaal, zo leek het. Tsjonge, wat zou dat te genvallen. In dat eerste jaar bakte ik er geen teef van. Kon geen bal goed raken. En dan te bedenken, dat we kampioen wilden worden. -Won Bert v. d. Helm steeds drie punten; zorgde Bert Schoofs on- Anton Will van Zoelen: Door het zaalvoetbal heb ik i zelfvertrouwen gekregen". danks zijn knieblessure ook voor de nodige overwinningen en werd ik keer op keer van de tafel gesla gen. Nou, dan kan je wel huilen, als je elke keer oorzaak bent van een 6-4 nederlaag. Gelukkig waren Bert v. d. Helm en Bert Schoofs niet rancuneus. Die jongens vingen mij geweldig op. In het tweede jaar ging het gelukkig stukken beter. Won ik 50% van de partijen. Ik had daarom graag nog een paar jaartjes bij Delta Lloyd willen blijven. Maar ja, Bert Schoofs moest door die knieblessure stoppen en Bert v. d. Helm vertrok naar Tempo Team". Die laatste ging weg, omdat Delta Lloyd de sponsorkraan voor het ta feltennis dichtdraaide. Van Zoelen: „Het tafeltennis vormde een te grote aanslag op het sponsorings- budget. In het verleden was dat geen bezwaar, omdat er in de top van Delta Lloyd figuren zaten, die het tafeltennis een goed hart toe droegen. Maar die lui werden weg gepromoveerd en daar kwamen mensen voor in de plaats, die Harry de Haas in de arm namen. Een oud-Delta Lloyd employé, die voor allerlei sportsponsors de belangen in Hilversum behartigde. Of popu lair gezegd, De Haas had tot taak om de naam Delta Lloyd zoveel mogelijk op het scherm te brengen. Nou, die De Haas zag het alleen in zijn sport-het volleybal-zitten. En ja, ook in het basketbal natuurlijk, omdat die sport geweldig in op komst was. Wij kwamen dank zij De Haas dan ook niet meer op de buis. De leiding besloot daarop de sponsering van het tafeltennis stop te zetten. Toen had het voor Van dei- Helm geen zin meer om langer te blijven. Ik ben ook maar weg gegaan, want het bestuur wilde geen goeie vervangers aantrekken. Zou, ik had geen zin om met twee- deteamspelers te gaan spelen. Die jongens spelen drie klassen min der, wat nu trouwens uit de resulta ten blijkt. Ze verliezen elk duel met 10-0....". Het was dan ook bepaald geen ver rassing, dat Van Zoelen bij zijn oude vereniging terugkeerde. Hij opnieuw: „Het loopt daar lekker. Ravestein is onze enige concurrent. We hebben mogelijkheden om naar ie ereklasse terug te keren. Profiteren Ik begeleid bij Scylla ook de jeugd. Ik ben pas 24, maar ik loop alweer negen jaar in de top mee. Ze kun nen zodoende van mijn ervaring profiteren". Ondanks die lange tijd, dat hij toptafeltennis speelt, is An ton Will van Zoelen nooit helemaal doorgebreken. Zelf beseft hij dat terdege: „Volgens mij is het een kwestie van karakter. Begrijp me goed, de wil om te winnen is bij mij wel aanwezig, maar ik heb nooit te gen de spanningen gekund. Bij een stand van 21-20 raak ik totaal ver lamd. Ik kan me achter die tafel ook zo moeilijk afreageren. Goed, je kunt het Wilhelmus dan wel een paar keer opzeggen of desnoods de kalk van de muren vloeken, maar het enige, watje daarmee bereikt is een hoop bedenkelijke gezichten. Daarom is het voor mij belangrijk, dat ik voetbal. Daar krijg ik een ge weldig zelfvertrouwen door. En dat is voor mij het belangrijkste. Heb ik dat, dan kan ik van tevoren tegen mijn tegenstander zeggen dat ie eraf gaat. En dan gaat hij gegaran deerd ook. Of de speler tegenover me dan Van der Helm heet, maakt me geen moer uit. Laatst heb ik nog vriendschappelijk tegen hem ge speeld. Het liep zo goed, dat ik ach ter de tafel stond te lachen. In zo'n situatie verkeer ik in een stemming, dat ik desnoods bereid ben om de tafel kapot te bijten. Bert kwam dan ook niet aan de beurt. De ziekte dat hij erin had, niet te geloven ge woon. Nou, dan voel ik mij heer lijk Ik wil maar zeggen, als dat zelfvertrouwen er is, dan kan ik iedereen aan. Met uitzondering van die Taylor (Tempo Team) dan. Wat dat voor een kerel is Die vent is voor mij onbespeelbaar". Van Zoelen verhaalt dan over het feit, dat hij nimmer goed begeleid is. „Voor de techniek had ik vroeger geen coach nodig. Maar wat mis schien wel nuttig zou zijn geweest, was een man, die mij indertijd op het mentale vlak had kunnen bij staan. Of die vent al of niet verstand van tafeltennis had gehad, zou niet eens zo belangrijk zijn geweest. Als hij maar respect had afgedwon gen". Dan twijfelend: „Hoewel, ik was vroeger een echte doerak. Nam van anderen niets aan. Schold alles en iedereen stijf. Ik denk dan ook, dat weinigen het lang met mij uit gehouden zouden hebben. Ik ben nu wat rustiger geworden. Je wordt tenslotte ouder, nietwaar?" Aspiraties De aspiraties van Van Zoelen zijn dan ook duidelijk op een ander vlak komen te liggen. Niet langer zoekt hij het in het prestatieve: „Natuur lijk, als ik voor Scylla speel, wil én zal ik winnen. Maar ik hoef niet meer zo nodig de absolute top te bereiken. Liever wil ik trainer wor den. Spelertjes omhoog helpen. Wat dat betreft zit ik bij Scylla goed. Als zich bij ons een jeugdspelertje aanmeldt, dan is dat gegarandeerd een fanatiek kereltje. Bij DOCOS is dat anders. Daar komen uitsluitend knulletjes, die voor het genoegen willen spelen. Zo is ook de hele sfeer in de club. Ik zie DOCOS dan ook niet als een concurrent. Als zo'n Van Gennip zegt, dat de pres tatieve sfeer bij Scylla hem niet aanstaat, dan zeurt hij. Hij is juist een typisch voorbeeld van een speler met een slechte mentaliteit. Daarom kon hij zich bij Scylla ook niet handhaven. Desondanks hoop ik, dat ook DOCOS ooit de ere klasse bereikt. Maar dan moeten ze er wel op rekenen, dat ze tegen ons de boot ingaan" BELFAST- Zeg nooit nooit. Johan Cruijff is aan het woord en onver anderlijk is het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië het thema, 's Werelds best betaalde voetballer begint zelf weer over Zuid-Amerika 1978, nu een och tendkrant suggereerde dat hij al min of meer beslist zou hebben om in juni volgend jaar met de Oranje selectie mee te reizen naar Argenti nië. Cruijff: "Ik heb alleen gezegd: zeg nooit nooit. Ik vind dat je als persoon in principe het recht moet kunnen hebben om op een beslis sing terug te komen. Momenteel zie ik nog geen enkele reden om plot seling wel mee te gaan. Nee, dat heeft niets met geld tp maken en waarmee dan wel gaat niemand wat Wanneer Cruijff toch nog van me ning zou veranderen dan heeft hij ten aanzien van de militaire bewa king in Belfast alvast een voor proefje gehad van wat hem in Zuid-Amerika te wachten zal staan. Het Oranje-gezelschap werd in Noord-Ierland overal geëscorteerd door grimmige, doodnerveuze En gelse soldaten, die in het bijzonder Cruijff bpwaakten. In het hotel, in de autobus en tijdens de training, overal werd hij scherp geobser- Wales uitgeweken Wales zal vandaag zijn laatste thuiswedstrijd uit groep zeven van de voorronden voor het wereld kampioenschap 1978 in Engeland spelen. Manager Mike Smith van de ploeg die vermoedelijk met Nick Deacy van PSV zal uitkomen tegen Schotland, verklaarde dat hij naar Liverpool was uitgeweken omdat in eigen land de stadions niet'groot genoeg geacht worden om de toe- schouwersstroom op te vangen. Bovendien spelen zowel in het elf tal van Schotland als in de ploeg van Wales twee spelers uit de stad aan de Mersey. Het duel tussen de twee Britse lan den is de sleutelwedstrijd uit groep 7. Bij winst is Schotland zeker van kwalificatie voor Argentinië. Met die mogelijkheid houdt Smith nauwelijks rekening. "Wij", ver telde hij, "verwachten niets anders dan een overwinning van Wales." Een dergelijk resultaat zou voor Wales, dat twintig jaar geleden voor het laatst de eindronden bereikte, de weg naar Argentinië volledig openhouden. Wales heeft tot nu toe verrassend gespeeld in groep 7 waar de ploeg aanvankelijk als kansloos werd beschouwd tegen Schotland en Europees kampioen Tsjechoslowakije. In eigen land werd met 3-0 van de Tsjechen ge wonnen, in Glasgow werd het een nederlaag met het kleinst moge lijke verschil door een inzet in eigen doel. Op 16 november wordt in Tsjecho Slowakije de laatste wed strijd uit deze groep gespeeld. De stand in groep 7 is: Schotland 3 2 0 1 4 4-3 Wales 2 10 12 3-1 Tsjecho Slow 3 1 0 2 2 3-6 NAC De Bredase eredivisieclub NAC heeft de 24-jarige Engelsman Ronny Goodliss voor anderhalfjaar gecontracteerd. Goodliss speelde de laatste drie seizoenen als lin kerspits in het A-team van de En gelse eerste divisievereniging Everton. De Brit was gisteren zelf al rond met NAC en een Bredase de legatie bereikte gisteren in Liver pool een akkoord met zijn oude club. Goodliss zal zaterdag in De venter zijn debuut meken in de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles. BERLIJN - Het Belgische koppel Eddy Merckx/Patrick Sercu heeft gisteravond de 73e zesdaagse van Berlijn gewonnen. Op de tweede plaats eindigde de Nederlander Rene Pijnen, die de laatste avond met de Westduitser Dietrich THU- RAU reed. Tot vijf uur voor het einde van de zesdaagse lag het Westduitse duo Thurau/Haritz aan de leiding. Toen moest Haritz opgeven wegens een schouderblessure, die hij bij een ernstige valpartij in de nacnt van maandag op dinsdag had opgelo pen. Thurau vormde toen eer nieuw koppel met René Pijnen, wiens koppelgenoot Gerben Kar stens ook wegens een blessure, ten gevolge van een valpartij moest op geven. Van de donderdag gestarte 26 renners uit zeven landen haalden er 22 het einde van de zesdaagse, die in totaal door meer dan 60.000 toeschouwers is bezocht. De eind stand is: 1. Merckx/Sercu (Bel.); 2. Pijnen/Thurau (Ned./Wdl.). Op één ronde: 3. Peffgen/Fritz (Wdl.).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13