Schoolboyeot Prognose: tussen Oost en West geen confrontatie Carter moet Panama er nu door krijgen „Belangrijke rol voor Nederland weggelegd Biko stierf niet door hongerstaking Ondanks Oosteuropees offensief in Belgrado Koeznetsov nieuw in top Sowjet-Unie Toch wapens voor Iran ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 Smith moet terechtstaan MAPUTO - Premier Ian Smith van het blanke minderheids- bewind in Rhodesië zal terecht moeten staan, als dit land onder de naam Zimbabwe onafhan kelijk is geworden, volgens Ro bert Mugabe van het militante „Patriottische Front". Mugabe zei in een vraaggesprek dat Smith zijn leger opdracht had gegeven tot „gruwelda den", zoals „brute moord op burgers". Zeker moet hij voor het gerecht worden gebracht. Er is geen verstandhouding tussen de Afrikaanse en de blanke bevolking mogelijk, als degenen die een reusachtig leed hebben veroorzaakt, niet ter verantwoording worden geroe pen voor hun daden". JOHANNESBURG - Byna J 200.000 scholieren en studenten in Zuid-Afrika volgen geen on derwijs meer. De studenten boycotten de lessen, of de scholen zijn van overheidswege gesloten. De scholieren voeren hun boycotactie uit protest tegen de kwaliteit van het „bantoe-on derwijs", dat volgens hen slech ter is dan het onderwijs voor blanke kinderen. Sinds de dood van negerleider Steve Biko in de gevangenis grijpt de school boyeot nog verder om zich heen. Volgens de Star (Johan nesburg) zijn in Venda, een van de semi-autonome „thuislan den" voor de Afrikaanse bevol king, 357 scholen gesloten. In de zwarte wobnstad Soweto bij Johannesburg duurt de staking van 27.000 scholieren al vier maanden. Hier zijn 40 scholen voor voortgezet onderwijs ge sloten. In Soweto hebben 500 van de 700 leraren hun ontslag ingediend, ter ondersteuning van de actie van de scholieren. Woordvoerders van de studen ten wijzen er op dat de regering jaarlijks 695 dollar uitgeeft per blanke scholier, en slechts 46 dollar voor een Afrikaanse leer ling. Volgens het hoofd van de op- roerbestrijding, generaal Kriel, zijn de afgelopen week uit alle delen van het land incidenten als brandstichting en het gooien van stenen bij Scholen gemeld. BUITENLAND JOHANNESBURG - De zwarte Zuidafrikaafise voorman Steve Biko is op 12 september niet overleden aan de gevolgen van een hongerstaking, maar aan ernstig hersenletsel. Dit schreef het gezaghebbende dagblad „Rand Daily Mail" gisteren in een artikel dat de officiële le zing over Biko's dood in ge vangenschap op alle punten weerlegt. Toen Biko stierf, stelde de Zuidafrikaanse regering dat hij was bezweken aan ëen honger en dorststaking. Volgens de Rand Daily Mail, die heeft gesproken met de artsen die Biko in zijn cel hebben on derzocht, kan de zwarte leider niet aan een hongerstaking zijn overleden omdat er van een hongerstaking geen sprake is geweest. Biko was bij zijn dood juist bo ven zijn ideale gewicht. Op 8 september - drie dagen nadat Biko volgens Kruger niets meer at en dronk - heeft hij tijdens een medisch onderzoek nog een glas water gedronken, aldus de krant. De artsen en de veiligheids dienst, vervolgt het blad, maak ten zich grote zorgen over de achteruit hollende gezondheid stoestand van de zwfcrte leider. Daarom werd besloten tot een lumbaalpunctie. Het rug- gemergvocht bleek een grote hoeveelheid rode bloedli chaampjes te bevatten - de klassieke indicatie voor ernstig hersenletsel. Aanvullend on derzoek bevestigde die voorlo pige diagnose. De geneesheren hebben tegen over de krant niet de conclusie willen trekken dat Biko „dus" in gevangenschap zou zijn mis handeld. Zij wilden hun con clusies bewaren tot na het door Kruger beloofde onderzoek. Het artikel van de Engelstalige Mail haalt echter een streep door Krugers verklaring als zou Biko op 8 september „geen en kele lichamelijke klacht" heb ben gehad. Kruger heeft een klacht inge diend tegen de „Rand Daily Mail" vanwege de bijzon derheden die het blad heeft ge publiceerd over de dood van Steve Biko. De klacht is in ontvangst geno men door de raad die moet wa ken over de pers en die is inge steld ter voorkoming van een door de regering opgelegde Bikd, erevoorzitter van de zwarte volksconventie (BPC) is sinds 1963 de 41ste politieke ge vangene die de Zuidafrikaanse detentie niet heeft overleefd. BELGRADO - Oost-Duitsland heeft gisteren in zijn openingsverklaring in Belgrado in een kennelijke reactie op uitlatingen van de VS en andere westelijke landen via delegatieleider Ernst Krabatsch laten weten dat niemand het recht heeft een ander volk voor te schrijven hoe het zijn zaken intern moet regelen. „Het volk van elke staat - en ook alleen het volk - heeft het soevereine recht zijn interne zaken te regelen. Elke andere benadering is strijdig met het internationale recht en vormt een gevaarlijk uitgangspunt voor internationale samenwerking", zo zei Krabatsch. Met de beschuldiging dat het Westen reisbeperkingen oplegt aan Oosteuropese reizigers heeft Hongarije op de toetsingsconferentie in Belgrado een tegenoffensief tegen de wes terse landen ingezet. Het Vaticaan heeft in de afgelopen twee jaar bemoedigende ontwik kelingen voor de kerken gesig naleerd. „Het is een onloochenbaar feit dat de slotakkoorden van Hel sinki voor religieuze vrijheid de weg hebben geopend naar een posi tief proces", al verheelde daarbij afgevaardigde mgr. Michele Cec- chini niet dat het Vaticaan de moeilijkheden die het belijden van het geloof nog steeds in de weg worden gelegd betreurt. Ontspanning Sedert dinsdag heeft elk van de 35 deelnemende landen een begin selverklaring afgelegd hoe men denkt over de verwerkelijking van de besluiten die op de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki zijn genomen. Alle delegaties be vestigden de wil *de ontspan- ningspolitiek voort te zetten en in Belgrado positief werk te verrich ten. Volgens de verwachtingen legden Oost en West daarbij verschillende accenten. Terwijl het Westen meermalen duidelijk op de men senrechten wees, stelden Oos teuropese landen met name de toe komstige mogelijkheden van poli tieke en economische samen werking op de voorgrond. Men was het er over eens dat de politieke ontspanning door mili taire ontspanning moet worden ge- MOSKOU - De 76-jairge Vasily V. Koeznetsov die gisteren is gekozen tot vice-president van de Sovjet- Unie wordt niet gezien als moge lijke, opvolger van president Breznjew. Hij is bijna zes jaar ouder dan Brezjnjew. Zijn functie is een nieuwe in de Sovjet-Unie die voortdurend uit de nieuwe grond wet - eveneens gisteren aangeno men door de opperste Sovjet - en die naar verwacht wordt voorna melijk bedoeld zal blijken te zijn om de president van taken van ce remoniële en protocollaire aard te ontlasten. Deze taak wordt geacht een kolfje te zijn naar de hand van de in 1901 in de streek van Gorky uit boere- nouders geboren Koeznetsov die na een opleiding als metaaldes- kundige via posten in de staalin dustrie uitgroeide tot een uitne mend staalexpert waarna hij uit eindelijk in de diplomatie te rechtkwam en tot de top van het Kremlin doordrong. Vanaf 1958 fungeerde hij als eerste onderminister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie en in die hoedanigheid bouwde hij bij het Kremlin voornamelijk zijn faam als handig en taai onderhandelaar op door de wijze waarop hij in 1962 de Cuba-crisis voor de Sovjet-Unie oploste. Wijlen Nikita Chroesjtsjov koos hem om in New York na de confrontatie met de Amerikanen te gaan onderhandelen over de ont manteling van de Russische raket bases op Cuba Brezjnjev zond hem als algemeen gevolmachtigde naar Tsjecho-Slo- wakije na de inval van het War schaupact in dat land in 1968 en la ter nam hij ook deel aan de delicate besprekingen over de grensconflic ten met de Chinezen. Hij was ook geruime tijd ambassadeur in Pe king. volgd en dat op dat gebied nog weinig bereikt was. Volgende week begint de besloten fase van de vervolgconferentie met een algemeen debat in plenaire vergadering. De conferentie zal tot kerstmis duren en bij een verlen ging tot midden februari. Er moet WASHINGTON - Het Ameri kaanse Congres heeft gisteren be sloten geen bezwaar te maken te gen de levering van zeven vliegtui gen met radar-installatie (de zoge heten Awacs) aan Iran, een transac tie ter waarde van 1,2 miljard dollar. Maar de democratische fractie leider in de Senaat, Robert Byrd, drong wel aan op het bevriezen van verdere wapenverkopen: sinds 1972 voor 18,2 miljard dollar. Meer dan de helft van de Amerikaanse wapenverkopen gaat naar slechts drie landen: Israël, Saoedi-Arabië en Iran. De verkoop van Awacs aan Iran stuitte aanvankelijk op krachtig verzet in het congres. PARIJS - Volgens tegenstanders van het bewind van de Sjah be vinden zich "ongeveer 100.000 po litieke gedetineerden" in de ge vangenissen van Iran. Drie met rode maskers vermomde leden van de Iraanse oppositie verklaarden op een persconferen tie in de Franse hoofdstad, dat een preciese opgave niet mogelijk is doordat in Iran "met de tegen standers van het regime en ter roristen ook hun familieleden en bekenden gevangen worden ge zet". Sinds het begin van dit jaar zouden 60 gevangenen aan marte lingen bezweken zijn. De drie anonieme dissidenten zei den voormalige gevangenen te zijn. Met circa 60 medestanders hielden zij een week lang een hon gerstaking voor een kerk in Parijs. Zij verlangen de vrijlating van alle politieke gevangenen in hun land, de ontbinding van de poli tieke politie en het recht op vrije meningsuiting. een slotdocument komen en tijd stip en plaats van de volgende bij eenkomst moeten worden vast gesteld. Confrontatie De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg zei tijdens een persconfe rentie na afloop van de Oosteuro pese toespraken dat hij het niet eens was met deze sprekers, maar hij geloofde niet dat de uitspraken waren gedaan om de confrontatie tussen Oost en West aan te wakke- „Wij zullen op een gepast tijdstip antwoord geven op deze verklarin gen", aldus Goldberg. De Ameri kaanse afgevaardigde zei verder dat er een gedetailleerd overzicht zou worden gegeven van de uitvoe ring van het Helsinki-akkoord, ech ter „zonder rancune en zonder daarbij onze stemmen te verhef fen". Volgens Goldberg verloopt de con ferentie naar tevredenheid en is ,er aan beide zijden een zakelijke be nadering ontwikkeld. Ook de Ne derlandse afvaardiging meende dat alles „bespreekbaar" is. De Amerikaanse delegatie op de conferentie in Belgrado zal te gele gener tijd de gevallen ter sprake brengen die de Sowjet-fycicus An drei Sacharov heeft genoemd in zijn beroep op de westelijke deel nemers aan de conferentie. Dat heeft de woordvoerder van die de legatie, Thomas Reston, aan een persbureau te kennen gegeven. Reston zei dat de boodschap van de Russische geleerde, die dinsdag aan de westelijke correspondenten in Moskou was doorgegeven aan de voorzitters van de commissies van buitenlandse zaken van de senaat en het huis van afgevaardigden, alsmede aan de voorzitter van de commissie voor de veiligheid en samenwerking in Europa, Dante Fascell. Laatstgenoemde is vice- voorzitter van de Amerikaanse de legatie in Belgrado. Hij is gisteroch tend in de Joegoslavische hoofd stad aangekomen. Alfred Nzo rechts)secretaris-generaal strijd tegen de Zuidafrikaanse regering i het Afrikaanse Nationale Congres, riep gisteren in Leiden op tot de strijd tegen de Zuidajrikaanse regering. Jan Ruijter op Z.-Afrika congres: LEIDEN - "De Nederlandse am- van sommige clausules in deze ge- vrijheid te bemachtigt Rncrnrin ir, 7.i;d a <v;L-m con r-r,i draescode. "In de pedra^srode ten. LEIDEN - "De Nederlandse bassade in Zuid-Afrika kan spelen in de voorbereidingen op de op handen zijnde overgang in dit land. Wanneer de Nederlandse re gering niet bereid is alle diploma tieke betrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken, zou de Neder landse ambassade in elk geval een voorlichtingscentrum moeten worden van betrouwbare informa tie. Zuid-Afrika kan dit moeilijk verbieden. Immers de Zuidaf rikaanse ambassade in Den Haag is niet veel anders dan een enorm propaganda-apparaat voor apart heid. Nederland zou hetzelfde middel in omgekeerde richting kunnen gebruiken". Jan Ruijter van de Boycot Outspan Aktie zei dit gisteravond in Leiden bij de opening van het driedaags congres, dat de BOA heeft georga niseerd onder het motto "Proleta riërs aller landen verenigd tegen apartheid". Tijdens het congres werd de ge dragscode, die de negen EG-landen hebben opgesteld ten aanzien van de investeerders in Zuid-Afrika meermalen verworpen. Andrew Kailembo, van het Internationaal Verbond van Vakverènigingen (IVWj hekelde de vrijblijvendheid i sommige clausules in deze ge dragscode. "In de gedragscode staat, dat de EG de vakbondsor ganisaties erkent. Maar nergens wordt benadrukt, dat de zwarte werknemers dan ook de gelegen-- heid moeten krijgen zich hierbij aan te sluiten. Die clausule moet worden toegepast op alle bedrijven, die in Zuid-Afrika investeren. Maar zolang er nog sancties worden ge troffen tegen de arbeiders die zich erbij aansluiten, slaat die hele clausule nergens op". Kailembo was tevens van mening dat de ge dragscode zich duidelijk had moe ten uitspreken tegen nieuwe inves teringen in Zuid-Afrika. Ook Piet Jeuken, beleidsmede werker internationale zaken bij het FNV had kritiek op de EG-ge- dragscode. "De angel is namelijk uit deze code gelaten", aldus Jeu ken. Volgens hem moeten de be drijven kunnen worden gedwon gen de regels op te volgen. Ook moet hierop controle kunnen worden uitgeoefend. Alfred Nzo, secretaris-generaal van de in Zuid-Afrika verboden bevrijdings beweging het Afrikaanse Nationale Congres, sloot elke discussie met de regering van Vorster uit. "Het pad om langs vredelievende weg de vrijheid te bemachtigen is afgeslo ten. Er blijft ons niets over dan een ver scherping van de gewapende strijd. Het ANC wordt in Zuid-Afrika door de zwarte bevolking algemeen er kend als de leider van die strijd. Het terroristische regime van Vorster is nog nooit zo scherp veroordeeld als nu", aldus Nzo. Hij zei voorts dat hij zijn volk geen gemakkelijke over winning voorspiegelt. "Het regime Vorster heeft nog steeds de macht, de wapens en de manschappen om onze strijd in bloed terionder te la ten gaan. De huidige opstanden, zoals die van Soweto, hebben meer levens gekost, dan ooit. Er zullen nog meer doden vallen, er zullen nog meer kinderen worden ver minkt. Toch moeten wij voortgaan met onze strijd voor een vrij en vre delievend Zuid-Afrika". Vandaag en morgen wordt het con gres over Zuid-Afrika voortgezet in de Schouwburg. Sprekers van Franse en Italiaanse vakbondsor ganisaties zullen dan onder meer spreken over de acties die in hun bedrijven zijn gevoerd uit solidari teit met hun Zuidafrikaanse col lega's. ADYERTENTIE. Washington - Met de opening van de hoorzittingen van de Se naatscommissie voor buitenlwndse "betrekkingen over de verdragen inzake het Panama kanaal is het grote debat over de vraag, of Amerika zijn dierbare verbinding door de landengte van Panama moet opgeven, pas goed begonnen. De nationale commissie van de Republikeinse Partij heeft in overgrote meerderheid tegen bekrachtiging van de verdragen gestemd. President Carter zal moeten be wijzen dat hij een weifelend Ame rikaans volk en Congres op zijn hand kan krijgen voor een politiek, die naar zijn mening juist'is. Hij zal, met andere woorden, moeten aan tonen, dat hij in staat is leiding te geven en te overtuigen. Zacht ge zegd beginnen sommige mensen in Washington daaraan te twijfelen. Als hij het Congres en het volk niet kan overtuigen van de juistheid van zijn politiek inzake Panama, dan is het de vraag, of hij goedkeuring zal krijgen voor andere aspecten van zijn politiek die al even sterk of nog meer omstreden zijn, zoals het Midden-Oosten. Israel en zijn Amerikaanse vrien den letten angstvallig op tekenen zwakte van de president. En Amerika's machtige „haviken" zullen elke overeenkomst met de Russen over beperking van de stra tegische bewapening (SALT) als een zwakheid beschouwen. Volgens de opinieonderzoeken zijn op het ogenblik de meeste Ameri kanen er nog tegen om het Ameri kaanse gezag over het Panamaka naal en de kanaalzone-op te geven. In de Senaat, die de verdragen met een meerderheid van tweederde moet bekrachtigen, zijn er onge veer 25 leden fel anti. Een groot deel heeft nog geen beslissing genomen. De tegenstanders van de verdragen moeten hun aantal tot 34 zien op te voeren om ratificatie te voorko- Volgens de verdragen komt de zeg genschap over het kanaal tegen het eind van de eeuw aan Panar,a. Pwnama zou de neutraliteit van het kanaal moeten garanderen en aan alle landen doorvaart door het ka naal moeten toestaan. De kanaal zone, waar thans ongeveer 33.000 Amerikaanse burgers en militairen wonen, zou Panamees gebied wor den, drie jaar nadat het verdrag is geratificeerd. Sensatie Deze week heeft senator Robert Dole van Kansas, vorig jaar kan didaat voor het vice-president- schap van de Republikeinen en een verklaard tegenstander van het verdrag, voor een sensatie gezorgd. Hij kwam met een geheim tele gram, dat de Amerikaanse am bassade in Panama vorige week naar Washington had gezonden. Daarin werd gezegd dat de am bassade van de Panamese onder handelaar Carlos Lopez Guevara te horen had gekregen, dat de Ameri kanen na 1999 geen inter- ventierecht zouden bezitten, zoals Carter had gezegd. Ook zouden Amerikaanse oorlogsschepen niet te allen tijde door het kanaal mogen varen. Toen generaal Torrijos vorige maand bij de ondertekening van het verdrag in Washington zei, dat Panama onder de Amerikaanse de fensieparaplu zou blijven, had hij daarmee alleen gewezen op een feit en niet op het interventierecht van de Verenigde Staten, aldus Lopez. Deskundigen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington probeerden de zaak te sus sen: Lopez Guevara zou alleen ge doeld hebben op het recht van in terventie in Panama's bin nenlandse aangelegenheden, waar de Verenigde Staten geen aan spraak op maken. De Amerikaanse Conservatieve Unie (ANC), een rechtse groepe ring, speelt een leidende rol in de strijd tegen de verdragen. Het is een organisatie van Republikeinen van het type-Reagan, de conservatieve oud-gouverneur van Californie, en van mensen die nog meer rechts staan dan hij. Zij zijn overtuigd van de absolute verfoeilijkheid van het com munisme. Vrijheid en het particu liere ondernemerschap zijn voor hen een en hetzelfde. Zij hebben krachtige vrienden in de Senaat en bedelven senatoren die nog geen besluit hebben genomen onder een lawine van brieven Een geliefd doelwit is Howard Baker, de leider van de Republikeinse minderheid in de Senaat, die volgend jaar aan herkiezing toe is. Hij was onaange naam verrast toen op zekere dag in alle kranten in zijn staat Tennessee een advertentie stond met de woorden: „Howard Baker kan ons kanaal in Panama redden". Na dat incident zei een, tegen het verdrag gekante, senator breed la chend dat Baker „nu kronkelde als een worm op een gloeiende steen". Veel senatoren zien de Panama kwestie als een zaak, waardoor zij hun zetel kwijt kunnen raken. Vorige week had de regering tij dens de hoorzittingen de gelegen heid haar standpunt uiteen te zet ten, maar zij deed dat maar matig. Minister Vance van Buitenlandse Zaken is niet bepaald een fascine rende figuur die iedereen van zijn gelijk weet'te overtuigen. De verenigde chefs van staven slaagden er evenmin in aan te tonen dat het kanaal uiterst, kwetsbaar zou zijn voor sabotage, als de ver dragen niet worden goedgekeurd en Panamese nationalisten dan hun toevlucht nemen tot geweld. Een dam en het grootste kunst matige meer ter wereld zijn es- sentiele onderdelen van het ka naalstelsel. Wanneer die dam wordt opgeblazen en het meer leegloopt, zou het twee jaar duren om het wder vol te laten lopen. Volgens het Amerikaanse leger zijn er 100.000 man troepen nodig om het kanaal te verdedigen tegen sa botage. Maar de mannen die tegen de verdragen waren, wilden een voudig niet luisteren naar deze waarschuwingen van de militairen. Somber Zij zijn ook nog op een ander punt in het voordeel, omdat een groot deel van het debat in de commissie voor Buitenlandse Aangelegenhe den gaat over hypothetische situa-1 ties in de toekomst. Het is altijd makkelijk sombere, hypothetische vragen te bedenken. Een moeilijk heid voor de regering is, dat zij niet kan garanderen dat het verdrag volledig zal worden nageleefd. De ergste vrees van de conservatie ven, dat ooit in oorlogstijd Russi sche oorlogsschepen zich een weg zouden banen door het kanaal, kan niet serieus worden genomen. Maar het blijft een feit, dat Amerika toch maar het gezag over het kanaal op geeft in ruil voor niet al te tastbare diplomatieke voordelen. Een dergelijke keuze was aan vaardbaar voor Europa's koloniale mogendheden die geen andere mó gelijkheid hadden dan te dekoloni seren. Maar voor een super mogendheid die Latijns-Amerika beheerst, is dit voorlopig minder acceptabel. Het is een kwestie, die niet enkel aan diplomaten en gene raals kan worden overgelaten. De voornaamste man, die moet trachten het verdrag aanvaard te krijgen is president Carter zelf. Van •zijn succes of falen hangt veel meer af dan alleen de verhouding tot Lwtijns-Amerika. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9