Exportverbod mogelijk Het politieke leven gaat dóór BUITENOM VETZUCHT BELANGRIJK GEZONDHEIDSPROBLEEM Naar landen waar onrecht heerst9 Fitheid. Huisvesting baart de universiteiten zorgen Gezondheid. BINNENDOOR ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Het vraagstuk vetzucht krijgt in Nederland niet de aaydacht die met het oog op de volksgezondheid wexiselijk is. Dit concludeert prof. dr. J. G. A. J. Hautvast van de vakgroep humane voeding van de Landbouwhoge school in een artikel over de behan deling van vetzucht dat hij met een diëtist en een psycholoog heeft ge publiceerd in het Nederlands tijd schrift voor geneeskundeet het erg moeilijk om (te) dikke mensen te be handelen. Velen stoppeti hal verwege de behandeling, anderen verliezen pnvoldoende gewicht en de meesten komen na een kuur weer Snel aan. Het mislukken van vele pogingen om een streefgewicht te bereiken heeft volgens prof. Hautvast een commercieel interessant afzet gebied geopend voor allerlei spe ciale voedingen en kurenHij vindt "modieuze" voedingen als de sherry-kuur, de fruitkuur of bij voorbeeld een atkins-dieet onge wenst, omdat ze niet leiden tot be tere voedingsgewoonten. Hij spreekt zich ook uit tegen "maaltijdvervangende" produkten zoals speciale koekjes, wafels of dranken omdat die foutieve eetge woonten evenmin corrigeren en omdat ze een tekort aan bepaalde voedingsstoffen tot gevolg kunnen hebben. Het gebruik van substitu tieprodukten kan daarentegen wel een goede ondersteuning geven aan een minder calorierijke voeding. Als voorbeelden noemt prof. Hautvast knackebröd inplaats van brood en halvarine inplaats van boter of margarine. Uiteindelijk zal een aangepaste en verantwoorde voeding het gewenste resultaat moeten opleveren en die zal de vetzuchtige zichzelf moeten aanleren. Uit een onderzoek blijkt, dat 30 tot 40 van de huisartsen soms of nogal eens gebruik maakt van medicamenten ter ondersteuning van een afslahkpogingZelfs am- jetamxnepreparaten woraen nog steeds gebruikt. De eetlust-rem- mende medicamenten veroorzaken volgens prof. Hautvast allemaal in meer of mindere mate een veslaving en bij langdurig gebruik ontstaan gewenningsverschijnselen. Sinds 1970 zijn vermageringsclubs als de Weight Watchers en Slim ming International in Nederland sterk in opkomst. Een voorzichtige schatting leert, dat in Nederland tenminste 30.000 a 40.000 vetzuchti- gen wekelijks cursussen volgen bij vermageringsclubs. Prof. Hautvast vraagt zich af, wat dit betekent voor de volksgezondheid Vetzucht behoort in Nederland vol gens prof. Hautvast ongetwijfeld tot de belangrijkste gezondheidsp roblemen. De voedingsraad heeft in 1972 het rapport "overvoeding" uitgebracht met tal van aanbeve lingen. Maar dat rapport heeft niet - zoals werd gehoopt - geleid tot het mobiliseren van mankracht en gel den. "We beschikken nog steeds niet over enigszins betrouwbaar cijfer materiaal over het voorkomen van vetzucht en de verdeling naar so ciaal-economische klassen", aldus prof. Hautvast. ■ir SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol organiseerde gister middag in de aankomsthal voor het eerst een matineeconcert, waarvoor zij het Groningsch Salonorkest „Pluche" had uit genodigd. De organisatoren zijn benieuwd hoe de aaxiko- mende reizigers en afhalers reageren op de klanken uit ver vlogen tijden. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering krijgt grotere bevoegdheden om export van het bedrijfsleven naar bepaalde landen te verbieden of te beperken. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met dit voorstel van minister Van der Stoel en staatssec retaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken. 350 zigeuners laten zich registreren DEN HAAG (ANP) - Bij de vreemdelingendiensten heb ben zich deze week 350 illegaal in Nederland verblijvende zi geuners gemeld. Hen zijn ver- blij fsvergunningèn in hel voor uitzicht gesteld, maar die krijgen ze pas als er standplaat sen voor ze gevonden zijn. Het ministerie van Justitie heeft dat gisteren meegedeeld. De zigeuners waren opgeroe pen zich te melden nadat de re gering besloot te onderzoeken of hun verblijf in Nederland gewettigd kan worden. Daarbij is meegedeeld dat registratie in een bepaalde gemeente niet be tekent dat in die gemeente ook ejen standplaats wordt aange boden. Bovendien is bepaald dat buitenlandse zigeuners die na 3 oktober het land zijn bin nengekomen of die nog willen komen, teruggezonden zullen worden. LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De Itho luchtbevochtiger vult dat vodhttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele winter lang. LB 20 El. 183.-; LB 30 F1.260,-. Itho B.V.Schiedam MONTFOORT - Twee overval lers, die gisterochtend een bank be roofden in het Utrechtse Mont- foort, zijn er vandoor gegaan met 150.000 gulden uit de kluis. Volgens een woordvoerder van de rijkspo litie in Montfoort zijn de twee man nen, die de overval uitvoerden, via een raam in het gebouw binnen ge komen voor het bankfiliaal werd geopend. Nadat een bankemployé de "alarminstallatie had uitge schakeld, kwamen zij tevoorschijn en dwongen de vrouw onder be dreiging met een vuurwapen de kluis te openen. Geen proefboring in Haastrecht HAARTRECHT (SP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de beroepen, die de Neder landse Aardolie Maatschappij B.V. had ingesteld tegen het besluit van burgemeester én wethouders geen vergunning te verlenen voor een proefboring naar aardgas in het zo genoemde Dove Gat en de bouw van een tijdelijke brug over de Vlist, verworpen. B. en W. hebben zich steeds op het standpunt gesteld (een standpunt dat door de gemeenteraad door af wijzing van een bezwaarschrift van de NAM werd bekrachtigd), dat een proefboring in het gebied „Dove Gat" in strijd is met het bestem mingsplan, dat aan het gebied een agrarische en een recreatieve be stemming geeft. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De bootdienst Hoek van Holland naar Harwich en terug zal tijdelijk worden onderbroken in verband met een 24-uurs staking van Britse zeelieden. Dit heeft de stoom vaartmaatschappij Zeeland gister avond laten weten. Van Harwich af zullen zondag 9 oktober om 22 uur en maandag 10 oktober om 11.45 uur geen afvaarten zijn. Al dan niet na internationale aan sporing kan nederland een boycot instellen tegen een land waar de mensenrechten vertrapt worden. Zo bestaan er al jarenlang econo mische actiemaatregelen tegen het bewind van Ian Smith in Rhodesië. Ook is er een wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Het embargo is volgens minister Van der Stoel een "dwangmiddel" om bepaalde regimes op vreed zame wijze te dwingen hun bin nenlandse politiek te wijzigen en daarmee uitbarsting van geweld te voorkomen. "Het is niet zeker dat die dwangmiddelen zullen slagen", erkent de minister. "Maar het is zo langzamerhand het enige middel dat in zuidelijk Afrika een ramp kan verhinderen. Daarom mogen ze niet ongebruikt blijven". Economische embargo's hebben alleen maar zin als ze internationaal getroffen en nageleefd worden. Bijna 'altijd komt het initiatief om een boycot in te stellen van inter nationale organisaties als de Vèr- enigde Naties. De sanctiewet die de Tweede Ka-- mer goedkeurde, dient er toe om de Nederlandse medewerking aan in ternationale handels- of wapenem bargo's beter te regelen. Tegen het regeringsvoorstel om het Neder landse bedrijfsleven te kunnen dwingen zich aan een embargo te houden waren alleen de WD, de SGO en het GPV. Deze partijen wilden exportbedrijven die dooF zo'n boycot getroffen worden een schadevergoeding uit de schatkist toekennen. Staatssecretaris Kooymans had zich niet laten vermurwen. Volgens hem weten bedrijven dat ze risico's lopen door zaken te doen met be paalde landen. "Ondernemersri sico moet niet op de belastingbeta ler worden afgewenteld", meende hij. "Als het bedrijfsleven weet dat het kans maakt op een schadever goeding,- zal het meer risico's ne- Twistpunt Het grootste twistpunt in de Tweede Kamér was in hoeverre de regering de vrijheid heeft om - bui ten het parlement om - sancties te gen handel met een bepaald land te treffen De WD wilde dat zo'n sanctie maatregelen pas gaat gelden als de Tweede en Eerste Kamer er mee ingestemd hadden. Al was het maar om te voorkomen dat het sanc tiewapen eenzijdig door de rege ring gehanteerd-wordt. Dit ging de Kamermeerderheid te ver. PvdA en CDA stelden zich ach ter het regeringsstandpunt om het parlement alleen een vinger in de pap te geven bij sanctiemaatrege len die Nederland vrijwillig of in z'n eentje neemt. De meeste embargo-maatregelen neemt Nederland, omdat het als lid van de Verenigde Naties verplicht is zich daaraan te houden. Aan een boycot van de Veiligheidsraad (zoals tegen Rhodesië) mag geen VN-lidstaat zich onttrekken. Tegen de zin van het WD-kamerlid Berkhouwer krijgt het Neder landse parlement daar geen invloed op. De "aanbevelingen" van >de Alge mene Vergadering van de VN om tegen een bepaald land een em bargo in te stellen zijn niet bindend. De lidstaten kunnen zich daaraan onttrekken. Als Nederland toch aan zo'n "aanbeveling" gehoor geeft, is wel goedkeuring van het parlement nodig. (Van één onzer verslaggevers) zamenlijke publicatie schrijven de LEIDEN - De colleges van bestuur colleges dat een voortgaande be- van de Nederlandse universiteiten zuiniging op het huisvestingsbud- en hogescholen zijn zeer bezorgd get ernstige gevolgen zal hebben, over de huisvesting van het weten- Gesproken wordt van een veront- schappelijk onderwijs. In een ge- rustende situatie. DE FORMATIE STOKT, MAAR DEN HAAG (SP) - Vandaag is het op de kop af tweehonderd dagen geleden, dat het eerste kabinet on der leiding van de democratisch- socialist drs. J. M. den Uyl demis sionair werd. Onenigheid tussen de ministers van het CDA en van de PvdA ovèr enkele grondpolitieke voorstellen leidde tot ontsla gaanvrage van de zes CDA-minis- ters. Dit feit was voor de tien prog ressieve ministers (zeven van de e PvdA, één van D'66 en twee van de PPR) aanleiding om hun functie ter beschikking te stellen. De Konin gin vroeg daarop aan alle zestien ministers om aan te blijven en al datgene te doen wat in het belang van het land geacht wordt. Daar mee kreeg het kabinet zijn demis sionaire status. Tijdelijk Kenmerk van deze status is, dat hij is bedoeld als zeer tijdelijk. De be doeling is, dat de demissionaire ministers zo snel mogelijk worden vervangen door volwaardige minis ters. Daartoe is een week na de Tweede-Kamerverkiezingen op 25 mei 1977 de formatie van een nieuw kabinet op gang gekomen. Zolang zo'n formatie niet is geslaagd blijven demissionaire ministers aan het bewind, tenzij zij uit eigen beweging aftreden. Zo heeft de demissionaire minister van Justi tie, mr. A. A. M. van Agt, op 8 sep tember ontslag genomen. Van Agt was bij de verkiezingen opgetreden als lijsttrekker van het CDA. Hij werd na zijn verkiezing als lid van de Tweede Kamer aangewezen als voorzitter van de CDA-fractie in deze Kamer. Deze functie heeft hij zolang als de grondwet dit toestaat gecombineerd met zijn minister schap: drie maanden. Van Agt koos daarna voor voortzetting van het voorzitterschap van de CDA-fractie voor zolang de formatie zou duren. De keuze van Van Agt is wat merk waardig nu hij intussen heeft laten weten zichzelf ongeschikt te vin den voor de functie van fractie voorzitter en dat hij liever weer mi nister wordt. De CDA-fractie heeft deze wens van Van Agt inmiddels krachtig onderstreept en er zelfs de specificatie aan toegevoegd dat hij weer minister van Justitie moet worden. Deze stellingname van de CDA-fractie, uitgelokt door PvdA en D'66 die Van Agt van Justitie willen weren, heeft deze week ge leid tot een patstelling in de forma tie. De demissionaire status van het eerste kabinet-Den Uyl duurt voort. Er is geen regel die een de missionair kabinet bindt aan een termijn. De vijftien nog zittende ministers blijven demissionair zo lang de politieke onderhandelin gen niet hebben geleid tot een nieuwe ministersploeg. Nooit langer is een kabinet langer aan eén stuk demissionair geweest als het huidige. Tot en met het kabinet-Biesheuvel is Nederland in de periode na de Tweede Wereldoorlog gedurende 878 dagen geregeerd onder verant woordelijkheid van een demissio nair kabinet. Daar is onder het ka binet-Den Uyl nu al een periode van tweehonderd, dagen bijge komen. Het ziet er naar uit, dat lange demissionaire perioden een blijvend verschijnsel zijn in Ne derland. Steeds moeizamer weten parlementaire minderheden de weg te vinden naar een parlemen taire meerderheid, waar een vol waardig kabinet op kan steunen. Maar interessanter dan de duur van een demissionaire periode lijkt het antwoord op de vraag wat een de missionair kabinet allemaal nog wel en niet kan doen. Wij zien nu bijvoorbeeld, dat de Tweede Kamer heeft besloten voorlopig geen voorstellen van de regering meer te behandelen. Wat nog op de plank ligt wordt politiek te controversieel geacht. Men wil daarover niet met een aftredende minister in debat gaan. Dat geldt meestal ook voor de be: grotingsbehandeling. Normaal ge sproken zou volgende week het grote jaarlijkse debat over Troon rede en miljardennota worden ge houden in de Tweede Kamer. Deze keer heeft de Kamer besloten om dit debat uit te stellen. Het zittende kabinet vindt, dat maatregelen om de economie op te peppen niet langer kunnen wach ten. Het heeft dan ook aangekon digd, dat het zulke maatregelen zal nemen. Het hangt nu van een meerderheid in de Tweede Kamer af of er op dit punt ook zaken wor den gedaan. Ook tijdens een kabi netsformatie gaat het politieke le ven door. Daarom tillen de politici zélf niet zo zwaar aan de duur van een formatie Zeker niet die politici die toch nog de macht in handen hebben. ADVERTENTIE LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarmihg aan is en de lucht te droog wordt, verdampt de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 El. 183,-; LB 30 F1.260,-. Itho B.V. Schiedam <nn> Volgens hun eigen ramingen heb ben de twaalf universiteiten en ho gescholen samen 400 a 500 miljoen gulden per jaar nodig voor huisves ting. De regering heeft voor dit doel (nieuwbouw; verbouw, onderhoud e.d.) echter 200 a 250 miljoen gulden uitgetrokken. Het jaarlijkse tekort bedraagt dus zo'n 175 miljoen gul den. De colleges van bestuur wijzen erop dat alleen al het onderhoud en de aanpassing van universitaire gebouwen veel geld kosten. Daar naast moeten er nieuwe investerin gen worden gedaan voor huisves ting en het doelmatig gebruik van gebouwen. Gepleit wordt voor het koppelen van de investeringen voor nieuw- en verbouw aan de huur, het onderhoud en de aanpas sing van gebouwen. Ook zou vol gens de colleges van bestuur de huisvesting in een meer directe re latie worden bezien met „het totale universitaire gebeuren". Zij willen verder dat er meerjaren afspraken wordep gemaakt tussen het minis terie en de universiteiten en hoge scholen om de financiering plan matiger te kunnen aanpakken. In de publicatie wordt gesteld dat de grote investeringen die in de ja ren zestig voor huisvesting zijn ge daan, de indruk zouden kunnen wekken dat het met die huisvesting nogal meevalt. Gewezen wordt ech ter op de explosieve groei van het aantal studenten in die jaren en de ontwikkelingen op wetenschappe lijk gebied, die deze investeringen rechtvaardigen. Op het ogenblik, aldus de colleges van bestuur, is bij de meeste instellingen vooral de huisvesting voor de alpha- en gamma-opleiding niet toereikend. Formatie (1) Het voordeel van ellenlange kabinetsformaties, zoals de on derhavige, ligt voor stukjes- schrijvers nogal voor de hand. Men kan lang teren op één ge beuren en behoeft.de creativi teit niet tot allerlei yogastanden te verplichten. Men neemt Van Agt ond^r de rechterarm, Van Thijn onder de linker, hangt Terlouw aan het koordje, waar aan magazijnbedienden mees tal een ballpen hebben zitten en stapt zo weer een weekje ver der. Wat dat betreft kunnen voor schrijver dezes kabinetsforma ties niet lang genoeg duren. Nu moet natuurlijk -gezegd worden - en ik doe het op deze plaats niet voor de eerste keer - dat we in Dries van Agt een unieke figuur hebben. Zijn op treden op het politieke podium, naar Nederlandse maatstaven nog betrekkelijk kort, heeft al een dermate overweldigende stroom van exegeten opgele verd, dat men van verschillende scholen kan spreken. Een exegeet is iemand die de Bijbel of ingewikkelde personen uit legt. Ik weet niet of er schrifte lijk in wordt onderwezen. De eerste school ziet Van Agt allereerst als een ontwapenend mens, een bloemenkind in de politiek, de Franciscus van het Binnenhof. Net zoals de heilige uit Assissië zou hy de vissen in het water en de vogels in de lucht willen toespreken en ik zou graag aan meer competente kenners van stemgedrag willen overlaten om vast te stellen, of die vissen en vogels inderdaad geluisterd hebben. Gezien de prognoses waren de verkiezin gen van mei dit jaar in elk geval nog niet zo slecht voor Dries. Formatie (2) Naast die "lieve" benadering van de figuur Van Agt, is er één die ik de "achterdochtige" zou willen noemen. Het getal aan hangers is geruime tijd in hoog tempo gegroeid, maar ik krijg de indruk dat daar nu weer enigszins de klad in zit. Bondig samengevat komt de theorie van de achterdochtige school erop neer dat Van Agt wel iswaar de naïveteit zelve lijkt. Tjeempie in luilekkerland, maar dat zijn tocht tégen de viezigheid en vóór de goede ze den, helemaal niet zo naïef is gebleken. Ik had in dit verband graag inplaats van "tocht" over "kruistocht" gesproken, maar d'r hoeft maar één kuise officier van justitie mee te lezen, of ik krijg artikel 240 wetboek van strafrecht aan mijn broek, sorry aan mijn jasje. Nu is Van Agt eventjes minister van iustitie af, maar - zeggen die ach- terdochtigen - vroeger struikelde hij over 50 bioscoopstoelen en de diepe keel van Linda Lovelace, nu gaat hij languit over één kabi netszetel en een dreigend zit vlak van socialistische snit. Hij weet dus erg goed, waarmee hij bezig is. Er zit een lijn in. Je mag er vóór of tegen zijn, maar Dries houdt het hoofd koel, of die Ita liaanse ijscoman op het Bin nenhof nou wél of niet een baaidag heeft. Hou hem, inclu sief zijn ellebogen, dus goed in de gaten. Formatie (3) Het is een aardige theorie, maar ik geloof er niets van. Voor mij blijft Van Agt in wezen een ver schijnsel aan de politieke peri ferie, niet goed in de gebruike lijke categorieën in te passen. Zoals, ik zei het al, Franciscus een merkwaardige heilige is, drs. P. een vreemde cabaretier, Willem van Hanegem een on gebruikelijke voetballer. Beleid komt in ademnood op overvolle bureau's met onafge werkte stukken. De geschied vorser naar Van Agts leven en streven zal het vooral van de anekdotes moeten hebben. Stropdas Toch nog even Den Haag. De potsierlijke schorsing van "Den Haag Vandaag" 's Henk van Hoorn was gelukkig snel achter de rug. Het was al erg genoeg. Een van de beste mensen van de veruit beste - actualiteiten rubriek op de t*v. (nog vóór de snel opkomende nummer twee: het NOS-journaal), moet in de dug-out, omdat hij zich nog al alternatief gekleed door het le ven zou bewegen en geen das draagt, ook niet als hem zulks wordt opgedragen door zijn su perieuren. Laat ik voorop stellen dat, ware ik jurylid voor de uitverkiezing van de best geklede Neder landse man, mij niet onmiddel lijk de naam van Henk van Hoorn te binnen zou schieten. Maar zijn verschijning op het scherm doet mij wel naar het scherm snellen. Om het geluid wat harder te zetten, dat ik bij al die keurig gecoiffeerde en ge klede Ivo's, Krijnen, Marcellen en Marten op een wat lager pitje had gedraaid. Je krijgt de in druk dat'veel van de moe ge worden baasjes in Hilversum zich meer zorgen maken over hóe iets op het scherm komt dan over wat precies. Toon Deze week diende zich 's avonds laat een ernstig in de war zijnde onbekende jonge vrouw bij ons aan. Dat soort dingen komt voor. Wanneer je in de krant schrijft of voor de radio praat, kun je eerder een dergelijk triest bezoek wachten dan andere mensen. Opvangen naar beste weten is het enige. Het is razend moeilijk. Profes sionele hulp, eerst van een vriendelijke buurman, later van een dienstdoende psychiater, schermt je eigen onbeholpen heid af. Het streven van een GGD, snel met een grote ziekenwagen aanwezig, is naar efficiency met een menselijk gezicht. Ook agenten arriveren, het bekende schild op de donkerblauwe mo torkap, het zwaailicht gedoofd, maar wél de uniformen en de pet. Kan zoiets niet anders? Moet de toon altijd fortissimo zijn, mag het nooit eens piano? Scheveningen Verleden schreef ik over de ijverige, maar kennelijk niet zo doelmatige zoekactie naar Duitse terroristen, waarbij iedereen die niet Scheveningen met een harde ch in zijn keel kon uitspreken, op de politio nele verdachtenlijst kwam, tot dat het tegendeel zou zijn bewe zen. Ik manifesteerde daarbij een voorspellend vermogen. Want onder de kop "Sag mal S'ch" begint het Westduitse nieuwsweekblad Der Spiegel het volgende verhaal: "kort voordat de Duitsers bin nenmarcheerden, aan het einde van de jaren dertig, had men in Nederland grote angst voor de Duitse vijfde kolonne. De rijks politie kamde treinen en trams uit en beval iedereen die er Duits uitzag om "Schevenin gen" te zeggen. De reden: "de keelklank "s'ch" aan het begin van de naam van de Hollandse badplaats, ongeveer uitgespro ken of iemand een dwarsdoor- geslikte visgraat uit zijn strot moet schrapen, is voor Duiters zo goed als onmogelijk te ma ken". U weet intussen dat we destijds in '40 duidelijk niet voldoende in trams en treinen hebben ge keken. De politie moest toch maar eens nagaan, wie de laatste tijd een linguaphone-cursus Neder lands heeft aangeschaft. Deze advertentie plaatste één van de grote handelsbanken deze week in een aantal kran ten. "Hoeveel tijd houdt u over voor uw aandelen?" en daarbij een blaadje uit de agenda van een druk bezet man: "don derdag 8 oktober" staat ér op dat blaadje. Ik ben even nage gaan, welk jaar dat geweest moet zijn. Niet 1977 in elk geval, want als u naar de bovenkant van deze pagina kijkt ziet u daar 8 oktober staan en zoals u weet is het vandaag zaterdag. Welnu, de meest recente keer dat het donderdag 8 oktober is ge weest, was in 1970. Kunt u na gaan, hoe druk die man het heeft, want hij heeft het over een briefing van een meneer Bouma op 24 september 1978, dat is dus acht jaar later. En dat is nog niet alles, maar die arme meneer Bouma moet ook nog op eeh zondag opdraven, want dat is het op 24 september 1978. Time is money, zullen we maar zeggen. Maar misschien kan er op het reclamebureau in de toe komst toch nog eens een kalen der komen te hangen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7