strijdt tegen de drug- handel Heerlen Msmum SATERDAG 8 OKTOBER 1977 PAGINA 23 rig jaar kreeg ik in september pas vergupning om te spuiten... Het land draineren mag niet, silo's bouwen mag evenmin en ook het melkveebedrijf veranderen in een akkerbouwbedrijf of een mestbedrijf is niet toegestaan. Ik was eerst blij dat ik in de Biesbosch kon blijven. Geen wa teroverlast meer, de opbrengst zou verdubbelen. Maar die spaarbekkens gaven al gauw last van kwel. Per etmaal sijpelt er zes centimeter water door de dijken van het spaarbekken Honderd en Dertig. Zes en een halve «meter zitten we beneden de waterspie gel van dat bekken. Een door braak: en er is geen redden aan, dan spoelt heel de Visplaat weg. Door dat kwelwater groeit overal heermoes; onkruid waarvan de koeien diarree krijgen. Het land blijft door de kwel ook te lang, wat de groei van het gras ver traagt". Hals over kop Sagrloos verzekert dat er in de Biesbosch nog altijd het gevaar is voor overstromingen. „In de win ter bij een noordwesterstorm en een hoge waterstand op het Hol lands Diep bestaat de kans dat de polder onder loopt. Het is al ge beurd dat we 's nachts hals over kop het kuilvoer naar de schuür moesten sjouwen. Voor de afslui ting van hel Haringvliet was er door het verschil in getij een na tuurlijke lozing. Loopt de polder vol dan staat er twee meter water en duurt het drie weken voor hij leeggemalen is". Een boer als Jan Saarloos maakt ook lange werktijden. Hij moet elke dag tweeeneenhalf uur va ren. En dat varen kost hem alleen al jaarlijks vijfentwintigduizend gulden. In 1947 kreeg hij telefoon en vier jaar gele den electriciteit. Waterleiding heeft hij nog altijd niet. Hij moet het drinkwater in melkbussen meebrengen uit Drimmelen- Het grondwater van de Visplaat is ruim twee jaar geleden in Den Haag afgekeurd. Vorig jaar werd het zelfs afgekeurd voor het vee. „Het was niet meer te drinken. We kregen er maagklachten van. In dat water zit veel zwavelzuur en ammoniak. De koperen leidin gen, die Staatsbosbeheer hier voor tienduizend gulden liet leg gen, zijn er door aangetast! De koeien moeten het water drinken als ze op stal staan. Sommige die ren worden er broodmager'van en geven er minder melk door". Saarloos illustreert zijn verhaal met twee glaasjes water en een paar tabletjes. In het ene glas blijft het water (leidingwater uit Drimme len) helder; in het andere (gevuld HEERLEN - Cosmos-hasj aus Heerlen. In zowat half West- Duitsland wisten drugverslaaf den precies wat daarmee werd bedoeld: je kon het herkennen aan de speciale lengte en bivedte en aan de verpakking. Moeiteloos te verkrijgen in undergroundcafé Cosmos. Maar Cosmos werd door de politie gesloten, en de handel ver plaatste zich naar de bistro, waar hasj en heroine meer aftrek von den dan de entrecote of de uien soep. De bistro werd gesloten, en de handel verplaatste zich naai de bar Full House. En dus werd .ook de Full House gesloten. Dat was nog geen drie weken gele den. Inmiddels bloeit de handel in dan cing Femina. Die zal dus bin nenkort ook wel dichtgaan. Zo gaat dat, in Heerlen. In tegenstel ling tot in verreweg de meeste plaatsen waar men al tevreden is als men de handel in verdovende middelen heeft geïdealiseerd. Hoofdinspecteur drs. H Heyboer, Waarnemend korpschef van de Heerlense politie, zegt: wij heb ben besloten de drughandel aan te pakken als symptoom. Het blijft natuurlijk een kwestie van beleid. Het werd hier trouwens te gek. De openbare orde kwam in het geding. Er werden allerlei misdrijven gepleegd als gevolg van die drughandel. Berovingen, bedreigingen". Inspectrice P. M. H. Maesen, chef van de recherche, vult aan: "De verkoopmethodes waren agres sief. Buiten werden mensen al opgevangen en gevraagd of ze wilden kopen of niet. Voorts werd niet zelden betaald met ge stolen goederen. Opeen gegeven moment hadden we bijzonder veel last van Duitse jongelui. Die dachten dat hier in Heerlen alles kon en mocht". De Cosmos moest dicht in oktober vorig jaar. Toen ging het nog voornamelijk om hasj. Nu is er ook de heroïne. Drs. Heyboer: "Je kan nauwelijks meer verschil maken. Ze gebruiken het trouwens door elkaar. En op lager niveau wordt het ook door elkaar verhandeld. De Duitsers die hier heroïne komen halen spuiten het hier maar meteen in ook. Het is voor hen veel te riskant om het eerst nog eens mee de grens over te nemen. De straffen op hero- inebezit zijn in West-Duitsland trouwens veel hoger. Vandaar. Herhaaldelijk'treffen we Duitsers in Heerlen in coma aan. üp het een of ander toilet. Dan brengen we ze gelijk maar naai' het ziekenhuis. Nee, over het aantal verslaafden hier durf ik geen schatting te doen. Elke taxatie zit er naast. Onlangs is hier een kli niek voor verslaafden geopend. Daar hebben we een goeie sa menwerking mee". De Heerlense kasteleinsbond - de plaatselijke horeca - staat vierkant achter het beleid van de politie. Met name een flink aantal respectabele zaken* in het uit- gaanskwartier, de Willemstraat en omgeving, waar zich ook de drughandel afspeelt, ziet graag een hard politie-optreden tegen handelaars en gebruikers van verdovende middoien. Hun klan ten werden lastig gevallen of be roofd. Als de politie een zaak sluit is dat niet voor een week of een maand. De eigenaar kan een carrière in de horeca verder wel vergeten, want zijn vergunning wordt door B. en W. ingetrokken. Drs. Heyboer: "Nou doen we dat niet zomaar. We moeten natuur lijk wel uit de feiten en de om standigheden de overtuiging hebben dat de openbare orde in het geding is. En daarvoor heb ben we vveer een aantal proces sen-verbaal nodig. Bij invallen in de bewuste bars blijkt ook wel dat er genoeg reden is tot sluiting. Dan worden er wapens gevon den, gestolen goederen, hasj en heroïne". Heerlen - 5000 inwoners - heeft al tijd al een criminaliteit gekend die boven het landelijk gemid delde lag. Daarvoor zorgden on der meer de functie als grens plaats en het feit dat het vroeger een Soort centrum was in de mijnstreek. Mevrouw Maesen: "En nu zorgt die drughandel voor 'de nodige rand criminaliteit. Win keldiefstallen, auto's openbre ken, tasjes roven. Verslaafden beroven elkaar met als gevolg vecht- eri steekpartijen waar je zelden of nooit een aangifte van binnen krijgt". Maar drs. Heyboer heeft toch goede hoop met het beleid dat nu wordt gevoerd een einde te kunnen ma ken aan de drughandel. Hij meent: "We hebben daarbij tenslotte de steun van de plaatse lijke horeca. Die weigert een speelbal te worden van drug handelaren. Ach, ik ben ervan overtuigd dat de drugbestrijding veel effectiever zou zijn als alle plaatsen hier in de omgeving eenzelfde beleid hadden als wij. Maar of je ook de heroïne zou kunnen uitroeien, ja, dat is een tweede". Behendig stuurt Jan Saarloos (43) zijn melkboot - geladen met veevoer, kunstmest en lege melkbussen - door het Gat van de Binnenrieuwen- steek naar zijn boerderij op de Visplaat. Saarloos is de laatste vee boer van de Biesbosch. Hij heeft tachtig stuks vee en zijn dagelijkse zorg is de melk op tijd in Drimmelen te krijgen. Elke morgen om acht uur haalt daar een wagen van de zuivelfabriek in Zevenbergschenhoek de bussen op. Zorgen Ongemakken, zorgen, extra uit ven: het zijn de schaduwkan van het boerenleven in Biesbosch. Maar Jan Saarli zou het toch nog altijd vrije staan te rnidden van de v maakte rust van een boer< familie niet graag missen. Z. vrouw - afkomstig van e« boerenfamilie in Utrecht - en kinderen evenmin. Daarom ze hij: „IkhoopdatStaatsbosbehe. alsnog met een aanbod komt e dat ook de gemeente Made e Drimmelen en de melkfabrie wat kunnen doen. Anders kan i binnenkort wel met mijn koeie naar de markt. Dan woont hie straks misschien een chirui g of een vogel wachter. Maar al blijft hulp van de óverhei< uit, een lichtpuntje is er voo Saarloos nog: de particulier zuivelfabriek Amilco in Gorkum Amilco heeft hem telefonisch la ten weten graag te helpen. Jar Saarloos, de laatste veehoudei van de Biesbosch, kan dan mo gelijk voorlopig de melk nog per melkbus blijven leveren. In de Bistro vonden hasj en hero ine meer aftrek dan etrecote of uien- Prinsessen Van 1800 af boert er al een Saarloos op de Visplaat. Jan: „Vader werkte met zeven knechts. Hij had twaalf werkpaarden. Het was toen een akkerbouwbedrijf. Als Heystek uit Nieuwendijk hier met zijn dorsmachine stond had hij drie weken werk".- „Het was vroeger heel gezellig in de Biesbosch. Er werkten toen tus sen de twee- en driehonderd man in de landbouw. We hebben veel plezier gehad. De prinsessen Beatrix en Irene zijn hier ook eens geweest. Dat was geloof ik in het begin van de jaren vijftig. Ik moest er met hen in de roeiboot op uit om kievitseieren te zoeken. Maar het eieren zoeken ging niét door, want de rechercheurs kwamen ons achterna en we konden terug". Landbouwer Jan Saarloos is aan verschillende voorschriften ge bonden. De natuur, het land schap komt op de eerste plaats. „Daardoor ben ik eigenlijk een landschapsboer geworden. Maar ik ontvang hiervoor geen schadevergoeding, 's Winters mag ik niet gieren; dat stoort de ganzen. Er zitten hier soms wel driehonderd ganzen. Ik kan slechts in beperkte mate kunst mest strooien. Bespuiten van on kruiden moet worden aange vraagd bij Staatsbosbeheer. Vo- met grondwater van de Visplaat kleurt het eerst geel en dan zwart Dat het grondwater in de pold< slecht is, wordt geweten aan c druk van het water in de spa; bekkens. Jan en Annet Saarloos zijn met hun kinderen, Netty (19), Beppy (17), Jan (16) en Corry (14) de enige bewoners van de Visplaat. Een eiland waarvan ruim dertig hec taren bestaan uit weiland en on geveer vijftig hectaren uit wilgen en riet. Alles moet Saarloos zelf met de boot aan- en afvoerep. De enige die nog elke dag de Visplaat aandoet is de postbode. Acht jaar geleden begon het drink waterbedrijf van de gemeente Rotterdam met het aanleggen van spaarbekkens. Twintig boe ren moesten de Biesbosch verla ten. De Visplaat viêl buiten de spaarbekkens. Saarloos kon blijven: hij had geluk. Maar nu ziet het er naar uit dat hij met zijn bedrijf in de knel komt. Want in november al dient Jan Saarloos overgeschakeld te zijn op melktanks. Hij kan dan geen liter melk meer in bussen leveren aan de fabriek in Zevenbergs chenhoek. Drie melktanks moet hij aanschaf fen: een op de boerderij, een in de boot en een aan de wal in Drim melen. Saarloos: „Maar daar begin ik liever niet aan. Dat zou me meer dan twee en een halve ton kosten. En ik steek me niet graag in de schulden. Trouwens, als ik overga op tanks moet ik tachtig koeien gaan melken. Ik melk er nu vijftig". Staatsbosbeheer - waarvan hij de grond pacht voor driehonderd gulden per bunder - zou hem op een of andere manier kunnen helpen. Staatsbosbeheer heeft Jan Saarloos indertijd ook ge vraagd in de Biesbosch te blijven om toezicht te houden op- de jacht en de visserij. „Ik heb tegen de mensen van Staatsbosbeheer gezegd: geef me het minimumloon, dan zal ik voor jullie in enkele polders alles gra tis maaien. Op dat voorstel kon den ze niet ingaan want dan zou ik bij hen in dienst komen. Staatsbosbeheer heeft het liefst dat ik het melkveebedrijf aan de kant zet, me toeleg op de vetwei- derij en daarnaast wat loonwerk doe: maaien, hooien en sloten. Maar ik zie daar geen redelijk be staan in. En dat loonwerk is nog vrij riskant ook, vooral in de Biesbosch. Ik ben met de trac*or al eens weggezakt in een pijp van een bisamrat: het ding kantelde en het scheelde weinig of ik had er onder gelegen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23