Sanders doorbreekt de mythe rond Tom Okker „Geen manusje-van-alles, maar specialisten nodig in het voetbal' „Lions'9 openen met winst: 8-3 Leidse poloteams: „minder op kracht meer op snelheid Saraber denkt aan kort geding Vosmaer vertrekt naar MVV ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 E Hennes Weisweiler maakte ik de eerste keer ev^p mee toen hij, nog als trainer van Barcelona, in het Olypisch Stadion was om deel te nemen aan het Amsterdam 700- toernooi. Een paar journalisten spraken hem aan in de be- stuurskamer, en hij praatte zonder merkbare terughouding over al lerlei zaken die zijn ter sprake brachten. Later troffen we hem een I, keer tijdens de Europese kam- 1 pioenschappen voor landenteams 2 op een vliegveld. Ook daar ont- popte hij zich als een man die ont- spannen kon en wilde praten over zijn vak (voetbal) en wat daarbij te v pas komt. Wat me van dat gesprek het best is bijgebleven, was zijn skepsis over de waarde van het .zogeheten "to- tale voetbal", waarbij de back te- i vens aanvaller is, en de aanvaller tevens back. Wat heb ik ér aan, zo redeneerde hij ongeveer, als mij J rechtsbuiten plaats maakt voor de naar voren gestormde back, die dan de kunde, de subtiliteit, de J schijnbeweging en de lichaams- beheersing mist om de laatste man s te passeren, of de bal afgemeten op J het hoofd van de toestormende midvoor te plaatsen? Toen hij dat zei, dacht ik onwil lekeurig aan Wim Suurbier, want ja, zijn plaatsverwisselingen met Sjaark Swart in de glorietijd van Ajax waren natuurlijk dikwijls ver rassend en effectief, maar de aan tallen keren dat Willem toch weer vastliep op een tegenstander, of de, bal wat onbeheerst achter het doel of te ver van het doel plaatste waren natuurlijk ook niet te tellen. De beste functionarissen in het to tale voetbal zijn meestal de omge turnde voorhoedespelers of mid denveldspelers als Gerry Deykers, Hugo Hovenkamp, de 1 nu bij Twente als linksback opererende Wildschut en de bij FC Den Haag als rechtsback spelende Martin Jol. In vroegere jaren was Hans Bos kamp zo'n dubbelwandige speler. Bij Ajax begonnen als buiten speler, ontpopte hij zich later als een uitstekende rechtsback met aanvallende allures. Spielmacher In Bild am Sonntagvan afgelopen week heeft Hennes Weisweiler (inmiddels trainer van FC Köln) een paar dingen gezegd die op het bovenstaande aansluiten en de moeite van het overwegen waard zijn, dunkt me. Op de vraag hoe het nu verder zou gaan met het voetbal, en of de spielmacher in de toe komst plaats zou moeten maken voor het steeds hogere tempo, ant- woorde Weisweiler. "De spielma cher met zijn lange passes is niet meer zo actueel. Het spel wordt vandaag de dag ook niet meer vanaf het middenveld opgebouwd, maar moet al vanaf het strafschopgebied worden opgebouwd. Daar al moet het verrassende idee geboren wor den. Er zal daarom een nieuwe, an dere spielmacher komen. We heb ben de spielmachers daar nodig waar de doelpunten gemaakt wor den." Specialisten Met andere woorden: spielmacher Johan Cruijff niet meer op het mid denveld, maar in een meer vooruit geschoven positie (of, om het al weer losgelaten idee van Tomislav Ivic nog even uit de mottenzak te halen: Tscheu la Lins niet meer op de vleugel, maar in het hart van de aanval), Dit idee kostte Weisweiler na zijn con flict met Cruijff zijn baantje bij Barcelona. De volgende vraag luidde: "zullen de elftallen in de toekomst uit een doelman en tien veldspelers bestaan die iedere posi tie kunnen innemen? Weisweiler: "Nee. Ik ben altijd al tegen zulke manusjes-van-alles geweest. Ik hen bijvoorbeeld iets tegen middenveldspelers die wel iswaar onafgebroken heen en weer kunnen rennen, maar die noch be hoorlijk een man kunnen afdek ken, noch een doelpunt kunnen maken. Ik hen dan liever iemand die in de voorhoede goals maakt en wat minder bedreven in de man dekking is. Ik houd vast aan spe cialisten En we moeten in het Duitse voetbal eindelijk eens van dat koppel-voetbal verlost worden. Man tegen man - dat kun je van daag de dag niet meer spelen Er moet een nieuwe verdeling van de taken worden uitgedacht. Man dekking is alleen nog nodig voor de spits en voor een belangrijke mid denveldspeler". Ik voel veel voor Hennes Weis- weilers ideeën. Ze stroken wel iswaar niet met die van Pim van der Meent (Van Bommel) en Ron Baan (Kurcinak)', maar ze zullen wel be vorderen dat spelers met specifieke kwaliteiten a la Ling, volop de gele genheid krijgen die -specifieke kwaliteiten uit te buiten. Voor het voetbal als kijkspel en kunstwerk kan dat alleen maar gunstig zijn. NICO SCHEEPMAKER Hennes Weisweiler: "Er moet e nieuwe verdelingvan taken wi den uitgedacht." LEIDEN - ln de waterpolo- competitie, die vandaag van start gaat, wacht beide Leidse clubs een lastige taak. De Zijl/LGB verloor twee spelers, Ton van den Bosch en Paul Belt aan het Haagse ZIAN/Vitesse, en het zal er daardoor voor de rood-witten niet eenvoudiger op worden om hun positie van goede middenmoter in de LEIDEN - De Leidse zakenman Perquin gaat Leiden Lions de ko- f mende twee jaar financieel steu- i nen. De vroegere basketbalsponsor Perquin, een vriend van Ton Men ken, heeft een geldbedrag gestort dat het gat in de begroting drage. Bedoeld voor de aanschaf men. Hij speelt nu met de gedachte van de dure sportuitrusting. Dit is zijn overschrijving van het Haagse de kans om Leiden goed ijshockey Hijs af te dwingen via een kort ge- aan te bieclen en die wilde ik niet ding. Daartoe heeft Saraber reeds voorbij laten gaan. Vooral omdat in contact opgenomen met mr. Jan deze stad al zo weinig sport op ni- sen van' Raay. De wedstrijd Brus- veau wordt bedreven". sel-Lions, die voor zondag geprog- Leidse ijshockeyclub opvult. „Het Ijshockeyer Saraber mag overi- rammeerd stond is uitgesteld, geen sponsoring, maar een bij- gens nog niet voor de Lions uitko- nter forward Frank Dobbelaar in de HAARLEM - Haarlem heeft de op- flink tegen aan gaat, zal hij soortge- komst en neergang van Tom Okker lijke echecs als tegen Sanders als tennisser van nabij kunnen er- slechts dan kunnen vermijden, varen. Een jaar of vijftien is het ge- wanneer hij meer rust neemt en leden dat een kwikzilverig ventje zich beter voorbereidt, met haast-ige gebaren er óp uit trok Zoals het nu ging, was de met veel orn de wereld te veroveren. Don- prestige omgeven ontmoeting tus- derdag keerde hij er terug. Miljoe- sen de vijf-voudige oud-kampioen nen rijker, maar wel aan het einde Okker en de viervoudige huidige ti- van de reis gekomen. telhouder een karikatuur van een Louk Sanders, die op 27-jarige leef- echte wedstrijd. Waar het in feite tijd pas aan het begin van een se- alleen om ging was of Sanders vol- rieuze tennisloopbaan staat, ver- doende zou beseffen dat hij niet te- sloeg de zes jaar oudere ex-vedette Sen de mythologisch ongrijpbare mét 6-4 en 6-2, die uitslag is niet Okker van enkele jaren geleden representatief voor de onderlinge stond, maar tegen een middel krachtsverhouding. Er gaapt nog matige tennisser, altijd een kloof van meer dan hon- Iemand met een uiterst zwakke derd plaatsen op de wereldranglijst tweede service en vatbaar voor fou- tussen Okker en Sanders. Okker ten zodra het tempo omhoog ging. staat 31ste, Sanders ergens in de Dat nu heeft Sanders zich waarts zond. Het tweede match point was karakteristiek voor het hele optreden van Okker, In grote benauwenis tilde hij de bal van voorbij de achterlijn op, maar zijn lob ging ver uit. „Ik heb te weinig initiatief geno men", vond Okker. „Ik vertrouwde erop dat hij in de rallies fouten zou maken." Tot die defensieve strate gie werd hij overigens gedwongen door erg veel volleyfouten in het begin van de partij, waarin zich drie service-doorbraken op rij voorde den. Twee op de opslag van Okker. Wat de directe gevolgen betreft: Sanders is door dit onverwachte succes zeker van ten minste 24.000 gulden, zijnde de vierde prijs in het eindtoernooi. In de volgende ronde, de halve finale, moet hij a 170 „Wanneer wij allebei op de top beeldig ingeprent. Hij serveerde treden tegen Ilie Nastase die Scan- r hij de gok waagde LEIDEN - Het ijshockeyteam van Leiden Lions heeft gis teravond in de Leidèe Menken-hal zijn visitekaartje afge geven. Voor 500 toeschouwers won de Leidse ploeg met 8-3 van DISC Phantoms. De geroutineerde Belgen (versterkt wat hij als tennisser met een aantal Canadezen) werden vooral in de derde en reiken, wist ook dat de marge laatste periode duidelijk overklast in het openingsduel van SzU0PImmaüsCh!nhet™'Hl de strijd om de Coupe der Lage Landen. kunnen spelen, wint Ok- sterk, oefende druk uit aan het net ker", realiseerde Sanders zich. en liet zich zelfs niet intimideren Maar de man uit Leiden, die eerst toen Okker aan het begin van de zijn studie economie voltooide, tweede set dank zij ageren tegen de jonge scheidsrechter Rudie kunnen be- Koetsveld een uit-bal tot „ace" zag gepromoveerd. Sanders ant woordde met twee directe win naars op eigen opslag (uit een totaal van zes) en dat demoraliseerde Ok ker, zo dat hij van 2-2 in de tweede Met bondsvoorzitter Schweers en 4 een aantal gemeenteraadsleden op de tribune, was alleen de Leidse opening nerveus te noemen. Maar nadat de in de eerste periode opge lopen achterstand, was recht getrokken (tussenstand 1-1, Leids doelpunt van Sloun) was de ban gebroken. Weliswaar voegden de Phantoms via Seeldrayers nog een treffer aan het openingsdoelpunt van Ivo Kennas toe in de eerste mi nuut van de tweede periode, maar daarna begon Leiden echt te draaien. Onder aanvoering van uit blinker Wielheesen werd de 2-1 achterstand omgebogen naar een 3-2 voorsprong, waarbij de treffers kwamen van de stick van Wielhee sen zelf en Kocanda. Die voorsprong inspireerde Leiden zodanig dat voor het eerst in de vyedstrijd van echt ijshockey sprake was. Dat resulteerde in een fraaie combinatie tussen Jiri Anton en Jean Martin, die laconiek 4-2 scoorde. Een dubieus doelpunt Moris bracht de Belgen nog keer terug, maar in de derde pe riode liet Leiden zich van zijn beste kant zien. "Toen begon het echt lekker te lopen" zou Jiri Anton later zeggen. Trainer-speler Jean Martin verklaarde waarom dat zo lang had geduurd: "We hebben de spelers her en der vandaan gekregen. Lo gisch dus, dat het aanvankelijk al lemaal wat stroef liep. In de laatste periode hebben we laten zien dat we elkaar al redelijk kunnep vin den." Meer dan redelijk zelfs, want Lei den combineerde in die fase bij vla gen verrassend aardig. De Belgi sche partner in het treffen pro beerde nog de weg van de fysigke intimidatie te bewandelen, van beide teams verdwenen regelmatig spelers naar de strafbank, maar dat had geen succes. Nadat Wielheesen 5-3 )iad gemaakt, typeerde Dob belaar het Leidse zelfvertrouwen met een knap staaltje ijshockey. Met twee Lions op de strafbank wist hij in combinatie met Jean Martin de op dat moment voltallige Belgische ploeg de knock out toe te dienen: 6-3, Wielheesen maakte zijn hattrick vol en Jiri Anton bepaalde de eindstand op 8-3. Overigens na een knappe assist van Theo Dietz die ondanks zijn beenblessure het nog onwennig spelende Tsjechi sche aanvalsduo Jiri Anton/Iwan Kocanda krachtig steunde. Lions-voorzitter Theo Nijssen kon zijn geluk niet op. "Een zeer ge slaagd optreden. Dat kan wat wor den als er straks wat meer publiek komtj' JAN VAN DER HEIDEN Dat het zo dramatisch in het nega tieve was omgeslagen, begreep hij pas na afloop. De secretaris-pen ningmeester van de KNLTB, Max set geen game meer maakte. Ster- Dikker, zal nog geen tientje beste- ker nog, in totaal slechts vijf punten den om Okker in te lijven voor de veroverde in de laatste vier spellen, wedstrijd om de Davis-beker, die Het laatste daarvan op het eerste volgend jaar maart tegen Tsjecho- matchpoint, toen Sanders in een Slowakije moet worden gespeeld, poging de partij op spectaculaire Ten minste niet wanneer hij op het wijze te beëindigen de bal dak- vertoonde van gisteravond zou moeten afgaan. Okker is in de Amerikaanse ste- dencompetitie als tennisser voort ijdig opgebrand. Dat hij in de eerste dagen van het World Star toernooi van Cox en Scanion won, had hij hoofdzakelijk te danken aan zijn reputatie en aan het feit dat er geen directe financiële beloning mee gemoeid was. Nu dat gisteren wel het geval was, schoot hij tekort in snelheid, reactievermogen en vechtlust. Wanneer Okker zijn voornemen in praktijk brengt en er nog een jaar Ion met 6-2 6-2 versloeg. Van te ren had hij de Roemeen en de Ame rikaan Gerulaitis aangeduid als de genen van wie hij op dit moment niet kan winnen. In Tilburg bereikte de Amerikaan Vitas Gerulaitis zonder te spelen de halve finales. Panatta, die al sinds het begin van het toernooi last van zijn rug heeft, was gisteren mede als gevolg van misselijkheid, niet in staat te spelen. De organisatoren zullen Corrado Barazzutti Barazutti aantrekken als vervanger voor Pa natta in het afsluitende weekeinde. De uitslag van de partij tussen de Chileen Fillol en de Engelsman Cox was 6-4 en 3-6. Voetbalduel niet op TY? HILVERSUM - Het is nog lang niet zeker, dat de NOS de voetbalwed strijd Noord-Ierland-Nederland volgende week woensdagmiddag zal uitzenden. Een aantal Neder landse bedrijven - volgens de NOS tenminste vijf - willen in het stadion in Belfast speciaal op Nederland gerichte reclameborden plaatsen. Mocht de uitzending geen door gang vinden, dan zal de NOS ook geen samenvatting van het duel - voor het Nederlands elftal de voor laatste wedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap - uitzenden. De NOS is van de re clameplannen in Belfast op de hoogte gekomen via de reclame- lijst, die zij overeenkomstig de in ternationale afspraken van de BBC had gekregen. MAASTRICHT - Bobby Vos maer, vleugelspits van AZ'67 speelt de rest van de voetbal competitie voor de eerste divi sieclub MW. Vosmaer stond bij diverse clubs in de belangstel ling. Hij koos tenslotte voor de Maastrichtse club en zal morgen in Almelo in.de bekerwedstrijd tegen Heracles zijn debuut i Griever Het bestuur van FC Groningen heeft zijn doelman Azing Griever een geldboete opgelegd. Als reden wordt opgegevendat de uit de roulatie zijnde doelman zich laatdunkend over het bestuur heeft uitgelaten. Griever had vooral kritisch ge sproken over het feit, dat FC Groningen naarstig op zoek zou zijn naar een opvolger voor hem. hoofdklasse te consolideren. LZ'86 verdween vorig seizoen uit de hoofdklasse doordat ZIAN van Nereus verloor en zag vervolgens Aad van Mil ver trekken; ook al naar ZI-AN. Desondanks behoren de Leide- naars weer bij de kanshebbers voor de promotie, zodat ze waarschijnlijk weer een span nende competitie tegemoet gaan. De Zyl/LGB heeft in de vorige competitie een tijd lang Paul Belt en Ton van den Bosch we gens blessures moeten missen. De aanvalskracht van het team was in die periode duidelijk minder en er werden bijna geen punten gehaald. Intussen heb ben echter de jonge vervangers, onder wie jeugdinternationaal Stan van Belkum, de voorbe reidingen voor het nieuwe seizoen volledig meegemaakt, zodat het gemis van Van den Bosch en Belt nu beter opge vangen kan worden. Trainer- coach Rob Schouten is tamelijk optimistisch: "We zijn er in kracht en polo-vaardigheid misschien iets op achteruit ge- gaan, maar daar staat tegenover dat we in ieder geval meer snel heid in de ploeg gekregen heb ben. Ook wat techniek betreft hoeven de jongere spelers voor niemand meer onder te doen. Het enige dat ze nog missen is wat ervaring, maar ik heb goede hoop dat we in ieder geval in de tweede helft van de competitie tot goede prestaties zullen ko men. Ik gok erop dat we het niet slechter zullen doen dan vorig jaar". "In de oefenwedstrijden en toernooien hebben we nogal wisselvallig gespeeld. Een sterk punt vond ik persoonlijk, dat we, in tegenstelling tot vorig jaar,' dikwijls in de laatste fase van een wedstrijd onze slag konden slaan. Dat is een kwes tie van conditie, maar ook van mentaliteit. Verder hebben we, voortbouwend op het werk van vorig jaar, nog wat aan de ploegtactiek kunnen verbete ren, zodat we nu wat meer in houd in ons spel hebben". "Er zijn in de hoofdklasse een stuk of vier zwakkere ploegen. Ik verwacht dat we daar wel bo venuit zullen steken, en ik hoop dat we ons goed zullen kunnen meten met ploegen als Zwem- lust ën VZC. Het streven is om bij de eerste vijf of zes te eindi gen". Effectief In het jaar dat LZ'86 uit de eerste klasse promoveerde won het vaak wedstrijden dankzij een simpel, maar effectief spel, gebaseerd op de kracht van - midvoor Aad van Mil. Vorig jaar, in de hoofdklasse, lukte dat al minder goed, en nu Van Mil weg is, zullen de Leidenaars moeten kiezen voor een ander aanvallend concept. Trainer-coach Van der Leden: „Het opvangen van het verlies van Van Mil is een zaak van het collectief, want we hebben geen vervanger met dezelfde fysieke kracht. We zullen het dus voort aan minder moeten hebben van het klassieke midvoorspel en nog wat meer van beweeglijk heid. Met Aad erbij waren we volgens mij zeker in één jaar naar de hoofdklasse terugge keerd, maar ik verwacht dat we nu toch ook een heel eind ko men. Op de opengevallen plaats in het team is Rudy Muusse ge komen, een jonge speler waar van ik hoop dat hij dit jaar doorbreekt". "Het zal gaan tussen Het Y, HZPC, AZPC en LZ, met mis schien De Gouwe als gevaar lijke outsider. Wat betreft snel heid en conditie hoeven we voor niemand bang te zijn, maar of we het dit jaar halen zal toch voor een deel afhangen van de toevalsfactor. In de oefenwed-- strijden hebben we het in ieder geval niet zo gek gedaan, wat dat betreft is er wel aanleiding tot enig optimisme". Eén van de belangrijkste con currenten van LZ zal zijn het Haagse HZ&PC, dat e nieuwe trainer-coach heeft aangetrokken in de persoon va Voorschotenaar Hans van dt Moolen. Als sterkste ploegen i de eerste klasse noemt die exact hetzelfde rijtje op als zijn col lega Van der Leden. "Ik ver wacht dat AZPC, T Y, LZ en HZPC ongeveer gelijkwaardig zullen zijn. Verder is er nog De Gouwe, zeker in Waddinxveen een lastige tegenstander. Het kan een leuke competitie w deh. Doordat er wat meer c currentie is, ben je niet meei afhankelijk van het geluk in of twee wedstrijden. We hebben ons met HZ serieus voorbereid, onder meer door een trainings kamp van tien dagen in Hon garije. Wat we vooral gepro beerd hebben is een duidelijke lijn in het spel te brengen. Wat onze kansen betreft ben ik ge matigd optimistisch". Het programma van dit week einde voor de Leidse clubs: Hoofdklasser De Zijl/LGB speelt vandaag om 19.15 uui zwembad De Zijl tegen het nog altijd sterke Neptunus, LZ start met de uitwedstrijd tegen ZCE (Enschede).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13