Weer stap naar vrede M.-Oosten SCHMIDT HEKELT HEKSENJACHT Labour zoekt steun bij regering voor vrijheidsstrijd Zimbabwe BLANKEN Z.-AFRIKA LOPEN WEG I Gevecht om Concorde Sfeer Belgrado ernstig, maar niet dreigend Volgens Cyrus Vance: Lezingen over W. Duitsland VRIJDAC. T uKTuBER JOHANNESBURG (UPI) - Steeds meer blanken verlaten Zuid-Afrika en het land toont nu geregeld een maandelijks „migratie-tekort". Politici van de oppositie gaven gis teren „toegenomen politieke span ningen in zuidelijk Afrika" de schuld van de uittocht van de blan ken. Het departement voor statistieken deelde mee dat van januari tot juli dit jaar het netto „migratie-verlies'.' 1184 was. In dezelfde periode van het vorige jaar „won" Zuid-Afrika 22.985 immigranten. Zuid-Afrika volgde aldus het pa troon dat lange tijd voor Rhodesië bekend was. Juli was de vierde maand dit jaar waarin er een „netto-tekort" was en de laatste maand waarvoor cijfers be schikbaar waren. Een woordvoerder van de Progres sieve Federale Partij (oppositie), Alf Widman, zéi: „Als er meer men sen gaan dan komen naar Zuid- Afrika met zijn enorme potentieel voor economische groei, dan is er iets ernstig mis. De onderdruk kende politiek van de regering is daar duidelijk de schuld van. Duizenden artsen en mensen uit andere beroepen verlieten Zuid- Afrika sedert de eerste uitbarsting van ernstige ongeregeldheden te gen de regering, in de zwarte voor stad van Johannesburg Soweto in juni vorig jaar. De regering doet geen poging de uittocht te verzwakken. Functiona rissen verklaarden dat de meeste emigranten types zijn die het te gemakkelijk willen hebben, die niet diep wortelen in het land. „Wij kunnen hen beter kwijt zijn". De meeste vertrekkenden zijn mensen die nog niet zo lang gele den uit Europa kwamen. Jarenlang volgde Zuid-Afrika een beleid van aanmoediging van blanke im migratie. Er zijn naar schatting 4,5 miljoen blanken in de republiek. TEL AVIV - De Amerikaanse ambassadeur in Israël Samuel Lewis en zijn vrouw Sally (rechts) verlaten samen met mevrouw Begin het ziekenhuis, waarin zich de Israëlische premier bevindt. Begin, die werd behandeld voor een ontstéking aan het hartzakje, maakt het goed en mag volgende week naar huis. BELGRADO (Reuter) - En geland, Frankrijk, Spanje en Canada hebben gisteren in Belgrado aangedrongen op striktere naleving van de beloften inzake men senrechten. De Britse afgevaardigde Lord Go- ronwy-Roberts vroeg om een "menselijke détente" ter uitbrei ding van de verdraagzaamheid. "Het is misleidend, zelfs gevaarlijk, slechts in het abstracte over men senrechten te denken en de indivi duele man en vrouw die erbij be trokken zijn te vergeten", zei hij. De Franse afgevaardigde André Bettencourt vroeg waarom perso nen of groepen worden "mishan deld en vervolgd omdat zij het toe zicht op de uitvoering van de slo taktevan Helsinki op zich genomen hebben". Engeland en Frankrijk zeiden geen confrontatie over de mensenrech ten te willen. Botsing Voor de eerste maal kwam het op Marokko wil meewerken aan een volkstelling in Sahara NEW YORK (UPI) - De minister van Buitenlandse Zaken van Ma rokko, Abdel Hakim Iraqui. heeft gisteren in New York de bereidheid van zijn land uitgesproken mee te werken aan het houden van een re ferendum in de westelijke Sahara, het gebied dat nu verdeeld is tussen Marokko en zijn zuidelijke buur. Mauretanië. Tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Na ties riep de Marokkaanse be windsman op tot het beëindigen van de "afzondering en het lijden" van degenen die dooi de strijd in de Sahara zijn ontheemd en hij zei dat zijn land geen poging ongebruikt zal laten om hulp te bieden aan de "herstelde eenheid" van de wes telijke Sahara. "Wij zijn volledig bereid samen te werken opdat on der de beste omstandigheden en onverwijld een referendum kan worden gehouden", aldus de be windsman. Een groot aantal vluchtelingen van het polisario-front, de onafhan kelijkheidsbeweging van de wesr telïjke Sahara, bevindt zich in Alge rijnse kampen. Algerije heeft bij de Verenigde Naties aangedrongen op het houden van vrije verkiezingen in de westelijke Sahara. de conferentie tot een openlijke botsing toen Turkije sterk bezwaar maakte tegen de Griekse bewering dat op het verdeelde eiland Cyprus de principes van ontspanning wa ren genegeerd. Griekenland zei dat het deze kwestie opnieuw ter sprake zal brengen. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg gaf toe dat in de VS op het gebied van de men senrechten "beschamende" dingen zijn gebeurd, maar hij zei dat zijn land bereid is snel en openlijk tegen die fouten op te treden. "In dezelfde geest zal de Amerikaanse delegatie spreken over de mensenrechten en de fundamentele vrijheden, hier in Belgrado". Geen confrontatie Afwijkend van zijn tekst zei Gold berg dat hem dikwijls gevraagd was of hij in Belgrado naar een con frontatie met de Sovjet-Unie streefde. "Mijn antwoord is catego risch nee. Wij zoeken samen werking, geen confrontatie. Wij zijn bereid een niet-polemische dialoog te voeren". Goldberg zei ervan overtuigd te zijn dat opkomen voor de mensenrech ten "niet alleen de ontspanning niet in gevaar brengt, maar integendeel de ontspanning kan versterken en een hechtere basis kan leveren voor zowel de veiligheid als de samen werking". "Op zeer besliste manier wil de re gering van de V.S. naar meer ont spanning blijven streven, maar dat kan niet gescheiden worden van voortgang in de kwesties van hu maniteit en mensenrechten". Onevenwichtig De Russische afgevaardigde Vo- rontsov zei later tegen verslag gevers dat hijde toespraak van Goldberg onevenwichtig vond, met teveel aandacht voor de men senrechten. "De mensenrechten zijn natuurlijk belangrijk, maar er zijn ook andere zeer belangrijke kwesties. Ik zou meer hebben willen horen over ontwapening en meer over de mili taire situatie in Europa". De Rus zei niet te vinden dut een sfeer van strijd was binnengehaald. "De sfeer is ernstig", zei hij. Maar "ik geloof niet dat er een confronta tie zal komen. Ik ben er zeker van dat de mensenrechten ergens voor aan in het communiqué van deze conferentie zullen komen". LEIDEN - "In de scViaduw van Duitsland" heet de lezingency clus, die in oktober en novem ber in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit wordt gehouden. De lezingen zijn voor elke be langstellende toegankelijk. Zij zijn op touw gezet door het In stituut voor Internationale Stu diën van de Leidse Universiteit op initiatief van het Nederlands Genootschap voor Internatio nale Zaken in Den Haag. Doel van de lezingen is om de belangstellenden meer over West-Duitsland aan de weet te laten komen. Mogelijk zal ook Oost-Duitsland (DDR) in de le zingen worden betrokken, maar de nadruk zal toch op de Bonds republiek komen te liggen. De cyclus begint op dinsdag 11 oktober 's avonds om half acht in het Academiegebouw, Ra penburg 73. Prof. dr. H. W. von der Dunk, hoogleraar in de ge schiedenis van de twintigste eeuw aan de Utrechtse univer siteit, zal dan spreken over con tinuïteit en discontinuïteit in de Duitse geschiedenis. De week daarop, op 18 december dus, zal hij een -tweede lezing over dit onderwerp houden. Op dinsdag 25 oktober spreekt prof. dr. M. C. Brands, hoogleraar in de nieuwste geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, over "Analyse van de interne ontwikkelingen in het huidige West-Duitsland." Niet uitgeslo ten is, dat daarmee de actuele problemen van Duitsland met de Rote Armee Fraktion en de neo-nazi's ruime aandacht zul len krijgen. Al was het alleen maar in de discussie, die na elke lezing zal volgen. Drs. L. A. V. Metzemaekers, voormalig hoofdredacteur van het Financieel Dagblad zal op 1 november "De economische positie van de Bondsrepubliek in West-Europa en de werel deconomie" belichten, op dins dag 8 november spreekt drs. Siccama, wetenschappelijk medewerker aan het Neder lands Instituut voor Vredesv raagstukken over de inter nationale politieke posit» van West-Duitsland. De cyclus wordt op 15 november besloten met een lezing door C. Ouboter, docent in de cultuurgeschiede nis aan de Sociale Academie in Rotterdam, over "De Duitse cultuur na 1945". VERENIGDE Naties (Reuter/UPI) - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren gezegd dat er binnen een jaar weliswaar nog geen sluiting van vredesverdragen in het midden-Oosten zal zijn maar dat er vorderingen op de weg daarheen zullen zijn. „De delegatie is een interne Pales tijnse zaak. De PLO is de enige wet tige vertegenwoordiger van de Pa- lestijnen. De PLO zou kunnen be slissen niet-leden van de PLO in de delegatie op te nemen als zij vindt dat dit in haar belang is. Het is al leen ons besluit.sUls Als dat beslui ten dan is dat in orde." Dringend President Sadat van Egypte heeft gisteren in een televisie-vraagge sprek gezegd dat er geen vrede in het Midden-Oosten kan zijn tenzij het Palestijnse vraagstuk is opge lost. Hij zei dat hij dinsdag een „drin gende" brief aan president Carter had gezonden. Daarin zette hij uit een wat het minimum was waar mee de Arabieren akkoord wilden gaan op het stuk van hun verte genwoordiging op de Geneefse vredesconfèrentie. Het Egyptische dagblad Al Gom- hoeria schreef dat Sadat in de brief instemde met het beginsel van een Verenigde Arabische delegatie in Genève mits daarin vertegenwoor digers van de PLO werden opge- Op een lunch die de Verenigde Sta ten aanboden aan vertegenwoordi gers van landen van de Arabische Liga, gaf Vance uiting aan een ge voel van optimisme na een week van intensieve diplomatieke activi teit op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Amerikaanse functionarissen voorspelden dat er een compromis zal worden bereikt tussen Israël en de ASrabieren over de netelige kwestie Arabieren de Palestijnse vertegenwoordiging op een her vatte vredesconferentie in Genève. Vance zei aan de lunch dat veel moeilijkheden en onzekerheden „voor ons liggen, maar als wij voor uit kijken en daarna naar het verle den zien dan is het vooruitzicht voor het Midden-Oosten verbe terd". Voortdurend Hij zei dat voortdurende vooruit gang op de volgende zaken geba seerd moet zijn: alle partijen zullen hun eigen belang ondergeschikt moe.ten ma ken aan het overheersende doel van vrede, een oplossing zal gebaseerd moe ten zijn op de veiligheidsraads resoluties 242 en 338, de Palestijnen moeten verte genwoordigd zijn wil men een rechtvaardige en blijvende vrede hebben. PLO Een woordvoerder-van het Pales tijnse Bevrijdingsfront PLO heeft gisteren meegedeeld dat niet-leden van de PLO de Palestijnen zouden kunnen vertegenwoordigen op een hervatte vredesconferentie in Ge nève wanneer zij worden aangewe zen door de PLO. Maar volgens de woordvoerder, Machmoed Labadi, „zou toch de meerderheid van de leden in de delegatie moeten be staan uit leden van de PLO". NEW YORK (AFP) - In Ame rika en vooral in New York blijft men demonstreren tegen het supersonische vliegtuig de Concorde. Het Amerikaanse Hof roep ondertekende gisteren een bevel dat de Concorde met on- niddellijke ingang op het in ternationale vliegveld Kennedy i New York mag landen. Daarmee verwierp het hof een verzoek om uitstel van de ha venmeester van New York en New Jersey. Hoewel zij nu toestemming tot landen hebben wordt niet ver wacht dat Air France en British Airways binnen twee of drie weken met hun vluchten zullen beginnen. De havenmeester van New York New Jersey had het Hof van Beroep gevraagd zijn besluit tot het verlenen van landingsrech ten nog een maand uit te stellen De instantie had die tijd nodig voor het opstellen i geluidsbepalingen vliegveld. Vja een Am ra Privé" ReV£niD<<j' Wun je. autumaVisGi je scnnfVePjke. cursus laten be'ralen. (Nachtbrakers naar de Amro, dus.) KANS GEMIST - De leden van het Japanse Rode Leger die onlangs een DC-8 van de JAL kaapten en 151 mensen in gijzeling hielden, hebben diamanten met een waarde van bijna 5 miljoen gulden aan hun neus voorbij zien gaan. De pakketjes met diamanten lagen duidelijk zichtbaar botsen de plaat sen van de stewardessen. Toen één van de stewardessen in Bangladesj werd vrijgelaten wandelde ze met de pakketjes onder de arm het vliegtuig uit. Op intellectuelen W.-Duitsland ADVERTENTIE -,/i'a een Amro Priue Rekerun^ kun je je abwwe.me/i>- op de sauna betalen rol {Aankleden en naar de Amro, dus.) Bondskanselier Schmidt BONN (SP) - Tijdens het begrotingsdebat van gisteren heeft bondskanselier Helmut Schmidt zich gekeerd tegen de heksenjacht, die op het ogenblik tegen de schrijver Heinrich Böll wordt ontketend. West-Duitslands bekendste auteur heeft, evenals een aantal theolo gen, vele malen ertoe opgeroepen in de strijd tegen het terrorisme alle demagogie te vermijden. Daardoor zou een pogrom stemming kunnen ontstaan die de democratie afbreuk doet en de krachten van extreem rechts in de hand werkt. Medeplichtig Vooral in bladen van de rechtse Springer-pers waren Böll en an deren, zoals zijn collega Günther Grass, alsmede de theologen Gollwitzer, Schurf en Albéitz, voorgesteld als mensen die zich met hun pleidooien voor mati ging en genuanceerd denken tot sympathisanten, zo' niet mede plichtigen van het terrorisme hadden gemaakt. Vooral Heinrich Böll is daarbij het mikpunt van veel verdachtma king. In. een dagbladinterview had Günter Grass het enkele da gen geleden een schandaal ge noemd dat een man als Böll in deze situatie geen steun ontving van bondspresident Walter Scheel. Steun Van regeringschef Schmidt heeft Böll thans deze steun gekregen. Het bureau van bondspresident Scheel heeft verklaard dat ook het staatshoofd zich weldra in een principiële verklaring over het terrorisme en de daarmee samenhangende vraagstukken zal uitspreken. In welke vorm en wanneer dat zal zijn is nog niet bekéhd. BRIGHTON (Reuter/AFP/DPA) - Dg Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen heeft gisteren gezegd dat hij de hoop koestert dat over enkele weken wapenstilstandsonderhandelingen beginnen in Rhodesië. "Een vrij Zimbabwe binner) ons bereik", zei hij op hel motie goedkeurd Lubourcongres in Brighton. Owen, mede-auteur van het Brits- Amerikaanse vredesplan voor Rhodesië, voegde hieraan toe: "Wij zullen pal staan in de strijd voor verandering, en het zal een vreed zame verandering zijn". Het mocht niet verhinderen dat het 978 ligt congres kort na zijn toespraak op de Britse regering een beroep wordt gedaan, "materiële en morele steun te geven aan de vrijheidsstrijders in Zimbabwe". De regering zal zich waarschijnlijk niet door de motie laten beïnvloe den, want üwèn had al verklaard: "Het beleid van de regering blijft ongewijzigd". De minister ver klaarde zich voorstander van di plomatie voor het bewerkstelligen van veranderingen in Rhodesië. Groot-Brittannië heeft geen wa pens aan de guerrillastrijders gele verd en zal het niet doen, Op de vraag welke weerslag de mo tie van het congres zou hebben op het Brits-Amerikaanse streven in de kwestie Rhodesië, antwoordde Owen: "praktisch geen". Het congres stemde ook tegen de aandrang vanuit het bestuur vóór druk op de regering om sancties af te kondigen tegen Zuid-Afrika, voor het afremmen van de stroom goederen naar het blanke min derheidsregime in Rhodesië". Bij een debat over Engeland viel veelvuldig de naam van de rechtsradicale beweging van het Nationaal Front, "dat een groeiend gevaar betekent". Er werd bij de regering op aangedrongen wettelijke maatregelen tegen in het openbaar optredende racistische en fascistische bewegingen te ne-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9