„Praten over zetelverdeling met CDA onmogelijk" Twee en drie jaar geëist tegen vier koppelhazen „CDA-fractie heeft nooit getwijfeld aan Veringa" Na 15 jaar geen alimentatie meer Van Thijn (PvdA): Yan Thijn woedend op collega Yan Agt Wiegel: nationaal kabinet is nodig VRIJDAG 7 (JKTuBhR 11177 KAMERLID TIL GARDENIERS IN LEIDERDORP: (Van een onzer verslaggevers) derde maal gestrande kabinets- keek hij waar de zaak op was deniers de 8-8-+ formule, die vele moeilijkheden er de afgelo- zeggen: we we willen best met Sil Gardeniers LEIDERDORP - "Binnen de CDA-fractie heeft nooit enige twijfel bestaan aan de integriteit van informateUr Veringa". Met die woorden sprak het CDA- Tweede-Kamerlid Til Gardeniers de geruchten tegen als zou Ver- inga in de afgelopen infor matieperiode niet naar de wens van de CDA-fractie hebben ge functioneerd. Mevrouw Gar deniers gaf gisteravond op uitno diging van de KVP-kieskring Leiden in Leiderdorp een korte uiteenzetting over de gang van zaken bij de gisteren voor de derde maal gestrande kabinets formatie. Voor de andere informateur Den Uyl had het Kamerlid niet zoveel goede woorden. "Hoeveel kwali teiten de man ook heeft, hij is niet geschikt gebleken voor zijn taak. Als je driemaal mislukt dan geeft dat wel te denken. Bovendien heeft Den Uyl in zijn functie van formateur zich nooit boven de be trokken partijen kunnen stellen". Mevrouw Gardeniers trok daarmee een vergelijking met CDA-er Al- beda, die als informateur de pro blemen rond de vermogensaan- wasdeling uit de weg ruimde. "Zoals een staatsman betaamt keek hij waar de zaak op was stukgelopen, kwam met comp romisvoorstellen en bracht de partijen weer tot elkaar". Over wat er nu moet gebeuren tastte mevrouw Gardeniers nog in het duister. Ze sloot niet uit dat de koningin de twee infor mateurs zou vragen nog'een lijm poging te wagen. Het voorstel van PvdA dat Den Uyl als for mateur verder moet, maakt vol gens haar bij het CDA geen schijn van kans. De Tweede Kamerfrac tie van het CDA heeft zich van daag over die zaak beraden. Eén van de nu nog mogelijke for mules is volgens mevrouw Gar deniers de 8-8-+ formule, die PvdA en PPR samen voor de verkiezingen lanceerden en die D'66 uitsluit. Niet zo bezwaarlijk vond zij "want zo geweldig con structief heeft D'66 zich de afge lopen periode niet opgesteld". Ook een CDA-minderheidskabinet sloot ze, hoewel het haar geen aanlokkelijk vooruitzicht leek, niet uit. "Met de steun van de VVD en een paar splinterpartijen zou je dan op een uiterst krappe meerderheid steunen. Dat is erg moeilijk regeren. Bovendien hebben we in ons programma een voorkeur uitgesproken voor de PvdA en ik vind dat ondanks de vele moeilijkheden er de afgelo pen maanden van onderhande lingen toch ook veel goeds is be reikt". In haar betoog hekelde mevrouw Gardeniers fel de opstelling van de PvdA. Met name het afwijzen van Van Agt in het nieuwe kabi net was haar een doorn in het oog. "Dat zijn geer? harde eisen meer, dat zijn dictatoriale eisen. Wij zijn als fractie ook niet ingegaan op de twee voorgestelde modellen met uitsluiting van Van Agt. Toen hij zelf voorstelde om op te stappen hebben we direct gezegd: dat nooit. Hoe zou de PvdA het trouwens vinden als wij zouden zeggen: we we willen best met jullie regeren maar dan zonder Den Uyl". Mevrouw Gardeniers herhaalde nog eens dat het CDA al bij het begin van de kabinetsformatie had gesteld dat alleen een gelijk aantal zetels voor het CDA aan vaardbaar was. De Tweede-Kamerfractie en voor zitter Van Agt kregen van de KVP-kieskring Leiden alle steun met het gevoerde beleid. In een communiqué werd gesproken over een stijgend vertrouwen en. de hoop dat er spoedig een nieuw kabinet is, waarin het CDA goed uitkomt. (Vervolg van pagina één) DEN HAAG (SP) - Het CDA heeft volgens PvdA-leider Van Thijn het praten over de verdeling van de ministersposten bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Van Agt stelde in de tweede week van juni al dat het CDA evenveel ministers zou moeten hebben als de PvdA. Over de 8-7-1 formule is nu niet eens gesproken, terwijl de verkiezingsuitslag duidelijk in die richting wijst, meende Van T.hijn. De socialisten konden de afgelopen week na lang wikken en wegen uit eindelijk met een 7 (PvdA), 7- (CDA), 2 (D'66) formule akkoord gaan. Maar dan zou Van Agt niet op Justitie mogen komen. De socialis ten zouden dat ministerie moeten bemannen en zouden ook bij hun eis blijven dat de socialist Van Ke- Verzekering bromfietsen wordt duurder DEN HAAG (ANP) - De verzeke ringen voor brom- en snorfietsen worden aanzienlijk duurder. Voor lopende verzekeringen gaan de premieverhogingen op 1 maart in, nieuwe verzekeringen zijn vanaf 1 december duurder. Voor lopende verzekeringen gaan de premiever hogingen op 1 maart in, nieuwe verzekeringen zijn vanaf 1 decem ber duurder. Het ministerie van economische zaken heeft gisteren meegedeeld dat minister Lubbers van economische zaken met één en ander heeft ingestemd. De premies voor wettelijke aan sprakelijkheid gaan met 22,80 per jaar omhoog naar 75,- per jaar. Wie een all-riskverzekering heeft, moet daarbij nog premiever hogingen van maximaal 150,- voor de cascoverzekering (het ap paraat zelf zonder passagier) beta len. De verhoging van de cas copremies varieert van 30,- bij een oorspronkelijke nieuwwaarde van 1501,- tot 1601,- tot 150,- voor brommers die meer dan twee duizend gulden kosten. Voor alle cascoschaden komt er een eigen risico van tien procent. In ge val van diefstal is het eigen risico tien procent voor de goedkoopste bromfietsen, vijftien procent voor bromfietsen die meer dan 1500,- hebben gekost en twintig procent voor brommers van meer dan 2.000,-. Salaris tijdens opleiding van verpleegsters DEN HAAG (SP) - Leerling-ver pleegsters moeten tijdens de pe riode van drie maanden, waarin uitsluitend les wordt gegeven en niet wordt gewerkt, tóch salaris ontvangen. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) voelt weinig voor een derge lijke betaling, en vindt dit 'kos- tenverzwarend' werken. Boven dien zou het een belemmering voor de kwalitiet van het onderwijs zijn. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel (ABVA, KABü en NCBO) noemen dit denkbeeld 'verbazingwekkend', temeer omdat de ziekenhuisraad een dergelijk commentaar levert zonder melding te maken van de voorstellen die van de kant van de werknemers hier over zijn ingediend. De bonden zeggen dan ook vast van plan te zijn betaling tijdens de leer periode als 'onderhandelings- voorstel' in te brengen bij de ge sprekken over de herziening van de cao-1979. Onaanvaardbaar Voor het CDA was dit onaan vaardbaar. Het standpunt was: Van Agt öf zelf op Justitie, öf dit reser veren voor een andere CDA-er. La ter kon hij nog akkoord gaan met de ruil: Justitie voor de PvdA en On derwijs voor het CDA. De socialis ten hebben zich echter zo op On derwijs vastgelegd dat deze ruil onmogelijk bleek. Uiteindelijk heeft Van Agt voorgesteld als mi nister het veld te ruimen en zelfs als fractievoorzitter van het CDA. Hij wilde dan wel het „bos ingaan". Maar de CDA-fractie was daar vol ledig tegen. Hun eerste man moest en zou op Justitie. Van Agt heeft toegegeven deze opdracht van de fractie naast zich neergelegd te hebben. Hij heeft gisteren namelijk om één uur nog voorgesteld dan maar op Binnenlandse Zaken - een ministerie dat de PvdA in een 7-7-2 formule had opgeëist - te gaan zit ten; Justitie ook aan het CDA toe te laten vallen en Onderwijs bij de PvdA te laten. Maar het voorstel werd afgewezen door de PvdA. Van Agt toonde zich verbolgen over het feit dat de PvdA in deze fase van de kabinetsformatie over namen - in dit geval zijn persoon - te hebben gesproken, terwijl dat in strijd was met de afspraken. Over de bemanning van het kabinet zou pas op het einde worden gepraat. Volgens Van Agt hebben de beide formateurs zich te weinig georienteerd op hun fracties. „Hun ijver was even groot als hun tekort aan doeltreffendheid". Hoe nu? Over hoe het nu verder moet, wilde Van Agt nog geen mededelingen doen. Eerst moet de koningin wor den ingelicht. Maar dat verhin derde hem er toch niet van te ver tellen dat Van Thijn Den Uyl zou voordragen als formateur. D'66-fractieleider Jan "Terlouw bleek gisteren erg verbitterd: Vooral het voortdurend wantrou wen van de PvdA tegenover zijn partij die in een 7-7-2 formule „op de wip" zou komen te zitten er gerde hem mateloos. Hij herin nerde er aan dat de democraten zich tegenover de PvdA altijd loyaal hebben opgesteld. D'66 heeft zich vroeger zelfs met huid en haar aan de PvdA verkocht en samen de oprichting van een progressieve volkspartij bepleit. Maar het waren de socialisten die daar al gauw na een verkiezingsnederlaag van D'66 niets meer van wilden weten, zei hij. Niet samen Tenslotte verweet Terlouw de in formateurs dat ze - ondanks zjjn herhaald verzoek - de afgelopen week geen gezamenlijk voorstel over de zetelverdeling op tafel had den gelegd. Daardoor kan er van werkelijk onderhandelen tussen de partijen geen sprake zijn. Volgens hem beginnen PvdA en CDA elkaar wederzijds „psycholo gisch" uit te sluiten. En clat on danks de uitspraak van de kiezers die een kabinet van PvdA, CDA en D'C6 willen. Hij deelde nog mee een concessie te hebben willen doen om het gesprek uit het moeras te halen. Er zou een kabinet van 7 (PvdA), 7 (CDA) en éen (D'66) mogen komen. Maar dan zou D'66 wel op Justitie moeten komen. De hoofdvertolkers in het drama dat „kabinetsformatie" heet. De fractievoorzitters Van Agt (CDA), Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'66) gistermiddag in gesprek met de twee informateurs Den Uyl en Veringa. DEN HAAG (SP) - PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn is woedend op de leider van het CDA, mr. Van Agt, dat deze het advies van de socialisten aan de koningin al heeft onthuld om nu PvdA-leider Den Uyl tot formateur te benoemen. "De mededelingen van Van Agt zijn staatsrechtelijk ongehoord. Het is onhoffelijk tegenover het staatshoofd en onbehoorlijk tegenover een collega om uit de school te klappen", aldus Van Thijn. DEN HAAG (SP) - WD-frac- tieleider Wiegel heeft gisteren in een eerste reactie op het mislukken van het for- matieoverleg gesproken van een "beschamende vertoning", "als je kijkt naar de akkoorden die in die tijd gesloten zijn dan kan je daar de echte problemen van dit land volstrekt niet mee oplossen". Wiegel zei dat hij de koningin zou adviseren een formateur te benoemen die een nationaal kabinet zou moeten samen stellen. Dat deed hij ook eind augustus na het mislukken van de tweede formatiepoging. VNO-voorzitter Van Veen vond dat er zo snel mogelijk een programkabinet moet komen om de financieel-economische problematiek aan te pakken. Zelf zei hij voorstander te zijn van een gematigd progressief kabinet. Voorzitter Wim Kok van de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging (NW en NKV) sprak van een hoogst ernstige zaak. Het land dreigt onbestuurbaar te worden, terwijl op korte termijn maatregelen nodig zijn op so ciaal economisch gebied. Volgens hem wordt er door het mislukken van de formatie een steeds grotere druk gelegd op het zittende - demissionaire - kabinet om met aanvullende maatregelen te komen om in 1978 de koopkracht te handha ven en de werkloosheid terug te dringen. Het CNV vond dat de politieke partijen een "ergerlijke verto ning" hebben opgevoerd. ROTTERDAM (SP) - „Deze man zat als een vette spin in het midden van het web. De anderen zijn de kleine spinnetjes die het voedsel voor hem moesten halen". Dat zei de Rotterdamse of ficier van justitie mr. J. Schoonaard gisteren over de 40-jarige Johan M. uit Rotterdam. Johan stond met drie andere koppelba zen terecht voor een groot scheepse fraude met va kantiezegels van het So ciaal Fonds Bouwnijver heid (SFB). Tegen Johan, wiens naam volgens de officier prijkt op de onalngs aangelegde „zwarte lijst" van koppelbazen, eiste mr J. Schoo naard drie jaar gevangenisstraf. Tegen „de drie kleine spinnetjes" eiste hij twee jaar cel. Volgens berekeningen van de poli tie zijn het SFB en de fiscus door de zwendelpraktijken van de koppelbazen voor 7 miljoen benadeeld. In het bouwbedrijf dat Johan dreef, de Bouwcombinatie Vier werk ten ongeveer 110 mensen. Naar schatting 60 van hen werkten zwart. Om zelf zoveel mogelijk buiten schot te blijven als daar over moeilijkheden zouden ont staan „verkocht" Johan dit be drijf aan Fred A. (36) uit yiaar- dingen en aan Aad de B. (28) uit Rotterdam. Johan beweerde dat het bedrijf werk aannam tegen te lage prijzen en de werknemers te veel betaalde. Belasting en so ciale premies konden er daarom niet meer vanaf. Vakantiezegels De betaling van het werkgevers aandeel in de sociale lasten en de inkomstenbelasting is in de bouwvak zo geregeld dat de werkgever bij het kopen van de zogenaamde vakantiebonnen voor zijn werknemers tegelijk het werkgeversaandeel voldoet. Dat geld wordt voldaan bij de cor respondenten van het SFB. Dat zijn een aantal bankfilialen, ver spreid over het hele land. De bonden geven de werknemer het recht op zijn vakantiegeld. De bij de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid aangesloten werkgevers krijgen van het SFB aankoopformulieren toege stuurd die bij de bank moeten worden overleg. Het koppelbazen syndicaat had een slinkse manier gevonden om de belasting te ontduiken. Er is na melijk een categorie van werkge vers die de sociale lasten niet aan het SFB hoeft af te dragen, maar die toch de formulieren voor de vakantiezegels toegestuurd krijgt. Dat zijn bijv. gemeente- en metaalbedrijven met bouwvak kers in dienst. Voor de zegels zijn ze aangewezen op het SFB, maar voor de betaling van de premies (130 procent van de waarde van een zegel) richten zij zich tot een andere vereniging. De vier koppelbazen zagen kans om niet, zoals volgens de verkla ring van Johan M. „al jaren de gewoonte is om de koppelbazen", de zegels in cafe's op te kopen, zij bedachten iets goedkopers. Zij lieten een drukker aankoopfor mulieren vervalsen. Bij de sociale werkplaats in Dordrecht lieten zij adresseerplaatjes maken zoals de SFB die gebruikt voor bedrijven die de premie niet hoeven af te dragen. Zij bedrukten de aan koopformulieren daarmee en kochten bij een groot aantal cor respondenten vakantiezegels. Al zoekend in het grote aantal dos siers en processen-verbaal kwam rechtbankpresident mr. J.A. van Hasselt tot de conclusie dat al leen Fred A. al 36 keer op pad was geweest. Ook Aad de B. haalde de truc een respectabel aantal keren uit. Het geld voor de zegels was steeds afkomstig van Johan. Aad, die om aan de politie te ontkomen toen die hem wilde arresteren, in de Boezemsingel was gespron gen, stond bovendien terecht voor het bezit van 24 valse brief jes van duizend. „Switch" Nog .goedkoper werden de vakan tiezegels toen Ad S. uit Rot terdam mee ging spelen. Hij kende een drukker die om zijn faillissement te ontlopen, wel be reid was de zegels te gaan druk ken. Voor de drukker, de 33-ja- rige Robert B. uit Rotterdam, was de officier heel wat milder. Hij eiste tegen hem een gevangenis straf van acht maanden. Robert drukte 681 vellen van 25 ze gels. De officier zag hem echter niet als lid van de benden. „Hij is een sukkel geweest, en heeft zijn toekomst als zelfstandig drukker verknald", meende de officier. De acht maanden moeten een waarschuwing voor hem zijn. De zegels uit Rotterdam maakten deel uit van een veel grotere partij vervalsingen. De rest van de partij zou uit het buitenland af komstig zijn. Veel van die verval singen zijn volgens de officier onder duizenden arbeiders ver spreid over het hele land, door de switch die Ad samen met Fred en Aad tot tweemaal toe uithaalde in Schoonhoven. Zij ruilden verval singen daarin tegen geld en echte zegels. Dé bank bracht de verval singen, te goeder trouw, weer in roulatie. Bij de bepaling van zijn eis verge leek de officier de koppelbazen met inbrekers. „Hadden zij voor dergelijke bedragen gestolen dan zou de bepaling van de straf niet moeilijk zijn. Om deze groten on der de koppelbazen het verder onmogelijk te maken nog eens in dje wereld aan de slag te gaan, moeten zij lang uit de roulatie ge nomen worden. Dat kan dan me teen een signaal zijn voor de an dere koppelbazen, dat justitie hun bezigheden zwaar aanre kent", zei de officier. Raadslieden De raadslieden van de vier meen den dat veel van de schuld aan de fraude lag bij het SFB. De rege ling voor de betaling zou teveel mazen bieden. Johans raadsman noemde de eis van driejaar „bui ten alle proporties". Hij haalde een, volgens hem GERECHTSHOF IN DEN HAAG BESLIST: DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft een man die al vijftien jaar alimentatie aan zijn ex-echtgenote moest betalen per 1 januari van het volgend jaar van verdere alimentatiebetaling ontheven. De man was een ge rechtelijke procedure begonnen omdat zijn ex-vrouw beslag op zijn salaris had laten leggen. Dit omdat de man weigerde verder nog alimentatie te betalen. Hij vond dat de vrouw zelf in haar onderhoud kon voorzien. De vrouw werkte inderdaad en verdiende hiermee 950 gulden per maand. In eerste instantie was de man door de rechtbank veroordeeld tot 600 gulden ali mentatie per maand. Een bedrag dat hij overigens door zijn grote draagkracht makkelijk kon be talen zo bleek voor de rechtbank. Voor het gerechtshof benadrukte de man nogmaals zijn bezwaren tegen het betalen van alimentatie in zijn geval: de vrouw had te weinig geprobeerd een baan te vinden. Hiertegenover stelde de vrouw dat zij na het opvoeden van de kinderen, een kind is nog thuis, niet meer tijd had dan een halve baan te hebben, zoals zij nu dan ook heeft. Vérder stelde de man dat er geen verband bestaat tussen zijn huidige levensstandaard en die van zijn vrouw. Hij vond dat zijn ex-vrouw geen aanspraak meer kon doen op zijn gestegen le vensomstandigheden financieel gezien. In tegenstelling tot de rechtbank heeft het gerechtshof dus blijkbaar de motieven van de man erkend en hem zodoende vrijstelling van alimentatieplicht gegeven. De preciese beweegre denen van het hof zijn nog niet bekend. De stichting organisatie geschei den mensen zei in een reactie op de uitspraak van het hof „erg blij te zijn dat de levenslange alimen tatie die mannen boven het hoofd hing nu doorbroken lijkt te zijn. Het is voor de eerste keer dat de rechter in Nederland de nood zaak niet meer ziet iemand tot le venslang boeten te veroordelen." De SOGM is niet van mening dat gescheiden vrouwen nu op de tocht komen te staan. Dat er een alimentatieregeling is spreekt voor zich. Zeker wanneer de partners net gescheiden zyn. Maar zo'n regeling mag niet in houden dat de man zijn hele le ven geketend is aan zijn ex- vrouw en daardoor zelf vaak op het randje van het bestaansmi nimum moet leven. soortgelijk, geval aan van een aannemer in Haarlem. Die werd veroordeeld tot een straf van drie maanden waarvan een voor waardelijk. De rechtbank doet in deze zaken over twee weken uitspraak. Minder regen op platteland dan in steden AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van extra verQntreiniging en ver warming van de lucht valt in de Nederlandse steden gemiddeld tien procent meer neerslag dan op het platteland. Voor de stedelijke waterhuishouding brengt dat extra problemen met zich mee, maar het betekent niet, dat de afvoer van wa ter in de steden duurder is dan op het platteland. Dit is één van de conclusies van een dezer dagen te Amsterdam gehouden internatio naal symposium over de invloed van verstedelijking en industriali satie op de waterhuishouding en de kwalileit van het water. Het sym posium was georganiseerd onder auspiciën van Unesco. Ruim honderd hydrologen uit zo'n twintig westerse landen spraken tijdens dit symposium uitgebreid over de voor- en nadelen van ge scheiden rioleringssustemen dat wil zeggen systemen waarbij het huishoudelijke en industriële af valwater apart van het regenwater wordt afgevoerd. Het voordeel daarvan is dat zuiveringsinstalla ties goedkoper kunnen worden uitgevoerd. Nadelig is echter, dat een min of meer dubbele riolering moet worden aangelegd. In Ne derland wordt het regenwater over het-algemeen gemengd met het af valwater afgevoerd. In sommige nieuwbouwsteden zoals Lelystad en Almere is het gescheiden riole ringssysteem toegepast. De waterhuishoudkundigen kwa men verder tot de conclusie, dat zij nog te weinig afweten van water verontreiniging. Zij bepleiten in het onderzoek daarna een ruimere samenwerking met scheikundigen en planologen. Ook constateerden zij een achterstand ten opzichte van het platteland in de kennis van ste delijke waterhuishouding. Hyd rologen hielden zich in het verleden te veel bezig met waterhuishouding in landbouw en bosgebieden, aldus dedeelnemers aan het symposium

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7