Run op GH 3 als „Fontein van jeugd..." Laatste hand aan duur Arabisch jacht Vinologen worden wijngidsen Troubadours kunnen weer aan operette dankzij noodkreet Miljoenen gemoeid met handel in omstreden pepmiddel dat Mariene en Mao jong hield LOS ANGELES (SP) - In Los Angeles wordt het langzamerhand een van de populairste pep middelen. Meer dan veertig Hollywoodsterren gebruiken het in 't geheim in hun riante landhui zen. Wie minder geluk heeft maakt moeilijke en soms gevaarlijke pelgrimstochten naar Mexico om eraan te komen. Elk jaar wordt er wel voor tien miljoen dollar van dat spul naar Amerika gesmokkeld. Dat pepmiddel is Gerovital H3: het belooft nieuwe seksuele vitaliteit. Dor Charles Foley Net als Laetrille, het middel dat kanker zou genezen, is het verbo den in de Verenigde Staten. De medici van de dienst voor controle op voedingsmiddelen en medi cijnen zeggen dat niet bewezen is dat het middel helpt en zelfs dat het niet ongevaarlijk is. En de mensen in medische kring die zich er tegen teweer stellen, beweren dat het een zoveelste kwakzalvermiddeltje is. Maar toch wordt Gerovital in Europa en Zuid-Amerika de laatste twee jaar op steeds grotere schaal gebruikt. Mensen die erachter staan noemen het de Fontein van Jeugd - niets minder dan de Grote Verjonger, een medicijn dat ouder dom bestrijdt. Natuurlijk is dit Gerovital een top- nummer in Los Angeles, de stad die Aldous Huxley „Stad van Vrese lijke Vreugde" noemde, een stad waar oud-worden vaak als sociaal beledigend, bijna immoreel wordt beschouwd. De laatste maanden is - nadat Gerovital zijn faam had ver spreid - een aantal zaken begonnen via connecties in Mexico tegen hoge prijs die verjongingsbehan deling aan te bieden. Deze „Gero-toers", die worden georganiseerd door dr. Alfred Sapse. een in Roemenie geboren Amerikaan van Roemeense komaf, brengen groepen mensen helemaal naar Tijuana waar ze de kuur kun nen ondergaan in El Conquistador, een hotel vol pluche, net over de Ook Chroesjtsjov zijn "gezonde ouderdom" te hebben aan GH 3. Mexicaanse grens. Een andere zaak in Los Angeles, die wordt bered derd door mevrouw Barbara El- leck, brengt groepen naar het zui den naar haar pas geopende kuuroord bij het Chapalameer in Mexico - dat kost bijna twee duizend dollar voor twee weken in clusief logies, maaltijden, schoon heidsbehandeling, retourtje per vliegtuig, medische keuring enhet wondermiddel. Mevrouw Elleck gooit er een voor raadje Gerovitaltabletten tegen aan voor zes maanden (en je kan er zo veel bijkrijgen als je maar wilt voor twintig dollar per flesje van twintig tabletten). Hoe je die Amerika bin nenkrijgt moet je zelf maar zien. Nevada Merkwaardig genoeg is Gerovital wel toegestaan in een van de vijftig staten - Nevada, waar de staatswet gever ook met een milde glimlach neerkijkt op het gokken en op de bordeelhouderij. Daarvoor mogen de Amerikanen Marvin Kratter dankbaar zijn, een handige jongen van 61, die naam maakte met zijn handel in onroerend goed in New York in de jaren zestig en nu een zaak op poten heeft gezet onder de naam „Rom-Amer Pharmaceuti cals Ltd", die het alleenverkoop- recht heeft voor Gerovital, dat in Amerika ook wel GH3 wordt- genoemd. Eerder dit jaar zette de energieke Kratter een intensieve campagne op om de wetgevers van Nevwda - die ook de eersten waren om acu punctuur en silicone-injecties voor damesboezems toe te laten - hun goedkeuring laten hechten aan de produktie, verspreiding en toepas sing van GH3 binnen door de staat te stellen grenzen. (De dienst voor controle op voedingsmiddelen en medicijnen kan alleen toezicht houden op medicamenten voor zo ver zij worden verhandeld over de staatsgrenzen heen). Kratter kreeg dat in mei voor el kaar, maar om het middel te mogen maken wacht hij nog op toestem ming van de Roemeense regering, die een internationaal monopo lie voor het spul heeft. Gerovital werd in het begin van de jaren vijftig ontwikkeld door dr. Ana Asian, die hoofd was van het instituut voor geriatrie (medische zorg voor bejaarden) in Boekarest. Zij probeerde het op honderden pa- tienten voordat ze voor een groep van hoogst dubieuze „medische vaklieden" onthulde dat haar ont dekking worrderen verrichtte bij een hoop klachten die verband houden met het ouder worden, zoals gewrichtsontsteking, hogz bloeddruk, kaalhoofdigheid, rim pelige huid, ouderdomsvlekken en zelfs het verlies van seksuele po tentie. De echte wetenschapsmensen hielden vooral grote twijfels omdat bleek dat Gerovital voornamelijk een oplossing is van procaine hyd rochloride ofwel Novocaine, het middel dat tandartsen lang hebben gebruikt als pijnstiller. Er zitten ook heel kleine hoeveelheden van andere samenstelling in die be doeld zijn als voorzorgsmaatrege len en afstoppers en die enig effect zouden kunnen hebben op de wer kingvan Novacaine in het lichaam. Het publiek trok zich niets aan van wat de controledienst en de artsen zeiden. Gerovital wordt over de hele wereld enorm verkocht. Op het ogenblik is het toegestaan in zestig landen en de medische auto riteiten in West-Duitsland schatten dat alleen al in hun land vijftien miljoen mensen het gebruiken. Minstens tweeduizend Amerika nen maken jaarlijks de pel grimstocht naar de Gerovital-tem- pel van dr. Asian in Boekarest in „alles inclusief'-reisjes die hun zo'n 1500 dollar kosten. Marlène Het middel heeft een deel van zijn succes te danken aan de verhalen dat het werd gebruikt door be roemdheden als Mao Tse-toeng en Soekarno Dietrich, het oudste stel dat je kunt bedenken. Ook Nikita Chroesjtsjow, Ho Tsji Minh en pre sident Sukarno van Indonesië be zochten de Aslan-kliniek. Het doet de gelovigen niets dat op Mariene na al deze persoonlijkheden zijn overleden. „Ze hebbben allemaal een gezonde ouderdom bereikt, of niet soms?" zo zei een gebruiker die kort gele den van een trip naar Tijuana te rugkwam, „kijk eens naar Marlène! Kan jij wat zij kan op d'r tach tigste?" Nee, inderdaad niet; en ook niet op een andere leeftijd. Dr. Kratter zegt dat GH3 hem het leven heeft gered. „Ik was heel ter neergeslagen en afgemat na een operatie in 1976. Ik liep door een straat in Baden Baden, ik zag een fles Gerovital in een etalage. Ik vroeg aan die apotheker wat het was. Hij beval het me ten zeerste aan - zei dat het halve Westduitse politiekorps het gebruikt als een vi tamine." Kratter nam het middel in en: „Na een paar weken voelde ik me ge weldig. Ik kwam onder die depres sie uit. Ik voelde me vol ener gie en helemaal opgepept." Toen hij terug was in Amerika nam hij volgens zijn zeggen een proef op een hometrainer en de werking van zijn hartspieren bleek beter gewor den. Hij kon tweemaal zoveel werk aan als daarvoor „en er begon zelfs weer een beetje haar op moofd te groeien - en daar zat niks rik- dit middel innam. Iets groots Kratter ontkent dat hii een grote fi nanciële slag wil slaan. „Daarvoor heb je duizend aantrekkelijker mo gelijkheden". Hij is niet van plan met de dienst voor controle op voedingsmidde len en medicijnen te gaan vechten voor een goedkeuring. Tegen de wetgevers in Nevada zei hij: „Dat zou de hele zaak wel acht jaar laten duren en het zou minstens twintig miljoen dollar kosten." Maar zelfs onder de huidige wetten van Nevada is het verzenden van Gerovital van over de grenzen van de staat verboden. En daarom moet de patient, dwaas genoeg, de dokter voorzien van het middel - totdat Kratter van Roemenie hoot dat het oke is en dat hij met de produktie kan beginnen. „Ik denk niet dat het nog al te lang zal duren," zegt hij. „Misschien een paar maanden. Ik geloof dat er dan duizenden mensen uit heel Ame rika hierheen zullen komen. Dat wordt iets groots voor Nevada. Ze kunnen gokken en de hele nacht plezier hebben en 's morgens hun pil nemen en dan het hele zaakje in april afschrijven op hun inkom stenbelasting als medische onkosten Misschien heeft hij gelijk. Nevada wil Gerovital. Onder de aandeel houders van Kratters „Rom-Amer Company" zit een stel van de mach tigste lieden uit de staat - topfigu ren uit het bankwezen, de eigenaars van de twee grootste kranten en heel wat vooraanstaande zakenlui. *'4 Over enige tijd zal op de scheepswerf van Van Lent op het Kaageiland het kapitale jacht van koning Khalid bin abdel Aziz van Saoudi-Arabië te water worden gelaten. In de speciaal voor dit jacht verbouwde werkloods wordt momenteel de laatste hand j aan het luxueuze interieur. Eigelijk had de proefvaart al moeten plaatsvinden, maar de bouwers hebben met wat tegenslag te kampen gehad. Het jacht, dat een lengte heeft van 65 meter, was oorspron kelijk bedoeld voor koning Feisal. Toen die kwam te overlijden (de opdracht voor de bouw was toen al gegeven) was even de vrees dat de or der daardoor zou worden af gezegd, maar Feisal's opvol ger Khalid vond dat de bouw gewoon door moest gaan. Loods moest stuk hoger... motorvlet van 65.000, die hoort op het grote jacht dat momenteel op het Kaageiland wordt afgebouwd r de Saoedische koning. De vlet is geheel vervaardigd van teakhout. Over een weekof twee wordt ermee proef Probleem Aan die order zat trouwens nog een probleempje vast. Van Lent had op dat moment slechts de beschikking over een twaalf meter hoge bouwloods, te laag om daarin het koninklijk jacht te kun nen bouwen. De gemeente Alkemade verleende toen een tijdelijke ontheffing op het daar geldende bestem mingsplan, dat bouwen hoger dan twaalf meter niet toeliet. De loods kon toen worden opgetrokken tot zestien me- gevaren op de Loosdrechtse plassen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Een groep wijnkenners uit de Bollenstreek en Leiden, die in de afgelopen jaren met succes de opleiding tot vinoloog volgden, heeft besloten gestalte te gaan geven aan een streek-vinologenvereniging. Die zal zich niet alleen ten doel stellen de eigen kennis over wijnen nog uit te breiden, maar ook de niet-wijnkenners-maar-wel-geïnteresseerden wat meer wegwijs te maken in de wijnen. Zij hebben dat deze week op een bijeenkomst besloten. Hoe ze het pub!ïek uit de streek en Leiden er bij gaan betrekken is nog niet zeker. De gedachten gaan wel uit naar proefavonden. Het is al zo goed als zeker dat er zo'n avond zal worden georganiseerd in november, als de jaarlijke beaujolaisrace achter de rug is. Voor de gevorderde wijndrinkers die het nog niet hebben geschopt tot vinoloog, worden deze maand, de wijnmaand, in een aantal plaatsen in ons land regionale proeverijen gehouden waar de kennis zal worden getest over Franse wijnen De halve finale is gepland in het motel Sassenheim. De finale vindt plaats in "Het Turfschip" in Breda. Of na de tewaterlating van het jacht die vier extra meters weer van de loods moeten, is nog de vraag. De termijn van tijdelijke ontheffing loopt over enige tijd weliswaar af, maar voor de scheepsbouwer staat de mogelijkheid dan open om de verlenging van die termijn aan te vragen. Bij voorbeeld met als reden dat hij de opdracht heeft gekre gen voor de bouw van nog zo'n omvangrijk jacht. Het ziet er niet naar uit dat de tewaterlating van dit grootste ooit door Van Lent gebouwde schip met erg veel uiterlijk vertoon gaat plaatsvinden. In elk geval minder, zo liet voorlichter Van Gerwen we ten, dan het geval was bij bij voorbeeld de doop een paar jaar geleden van een Tan- zaniaans regeringsjacht, waarbij veel hooggeplaatste Tanzanianen en hun gevolg kwamen opdraven. Hoogstandjes Alles wat er momenteel aan moderne scheepsapparatuur voorhanden is, zit in het ko ninklijk jacht verwerkt. Mo derne radarapparatuur, een gesloten tv-circuit, in- en uit- schuifbare stabilatoren en nog een groot aantal techni sche hoogstandjes waarover de bouwers van het jacht zo weinig mogelijk naar buiten willen loslaten. Publiciteit daarover wordt niet op prijs gesteld. De Oegstgeester operettever eniging De Troubadours ziet de toekomst weer met ver trouwen tegemoet. An derhalve maand geleden was er nog serieus sprake van dat de vereniging gedwongen een einde aan haar (overal gewaardeerde) activiteiten zou moeten maken omdat het ontbrak aan voldoende zangers. De noodkreet in deze rubriek leverde echter zoveel nieuwe „stemmen" op, dat het voortbestaan van deze Oegstgeester operettever eniging nu is verzekerd. Met de aangevulde bezetting zijn De Troubadours nu ook in staat een echte operette op de planken te brengen. Tot nu toe werden er slechts operette-melodieën ten ge hore gebracht, mede als ge volg van een te gering aantal zangers. De eerste volledige operette heeft al in november plaats, als De Troubadours in sa menwerking met de Noord- wijkse operettevereniging in het Rijnlands Lyceum in Leiden een stuk opvoeren. Het koninklijk jacht is niet van A tot Z op het Kaageiland vervaardigd. Een klein on derdeel ervan, de bouw van een motorvlet, waarmee op varenden vanaf het jacht naar de wal kunnen worden geva ren, heeft Van Lent uitbe steed aak 'zijn collega Scherpel uit Loosdrecht. Die is er zo goed als klaar mee. De motorvlet krijgt een vast plekje op het bovendek van het jacht. Met een hijsin stallatie kan de vlet over boord worden gezet. Bij de bouw ervan heeft Scherpel er rekening mee ge houden dat het vaartuig on der Saoudische omstan digheden dienst moet gaan doen, dus in een gortdroog klimaat. Dat is de reden dat hij het 7,5 meter lange en 2,45 brede open scheepje vervaar digde van louter teakhout (20 mm). Van deze zogenaamde bijboot is door de Loosdrechtse scheepsbouwer, slechts een deel (de romp) gelakt. De rest is naturel gebleven, dus zon- der lak. De massief teakhou ten boot, voorzien van een 35 pk motor, heeft vijftien De to tale kosten: 65.000 gulden. Met de „koninklijke" motorvlet wordt over twee weken proefgevaren op de Loosdrechtse plassen. Scherper. „Hoewel ik wel meer ervaring heb opgedaan met dit soort boten, ook in het warme buitenland, kan niet met honderd procent zeker heid van tevoren worden voorspeld hoe het teakhout zich daar zal houden. Waterdicht Zelf ga ik er natuurlijk vanuit dat de boot blijvend water dicht is. Zo niet, dan is die motorvlet niet alleen voor mij een slecht visitekaartje maar ook voor Van Lent, die een lekkende boot ook krijgt aan gerekend". Valt de proeftocht gunstig uit, dan wordt de boot getrans porteerd naar de Kagerplas en later aan boord gehesen van het koninklijk jacht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4