ort en recreatie in toekomstig Ylietpark 'Ik heb er slapeloze nachten van' Boete geeist voor illegale olie-lozing Groots opgezet plan in oostelijke poldergebied Affaire Daey Ouwens Peyton Plaee-aehtig MODELWONINGEN Woonwagenbeivoner wil aansluiting riolering en elektriciteitsnet GER KLEIN IN LEIDEN VRIJDAG 7 UKTOBER h>77 Twee beelden van de Roombur gerpolder: links de vuilstortplaats die straks wordt omgebouwd tot wijkparkrech ts de Kanaal weg met de spoorlijn Leiden-Utrecht. Voor het terrein langs het Rijn-Schieka- naal wordt voorlopig gedacht aan schooltuinen. LEIDEN - Het gebied, waarop de nota Vlietpark betrekking heeft, wordt begrensd door de Vliet, het Rijn- en Schiekanaal, de be- bouwingsgrens van Meerbrug, de Hoge Rijndijk en de gemeenteg rens van Zoeterwoude. Het valt uiteen in drié deelgebieden: de Oostvlietpolder (tussen de Vliet, het Rijn-Schiekanaal, de Vrouwenvaart en de gemeenteg rens van Zoeterwoude), de kleine Cronesteinse- of Knotterpolder (begrensd door Rijn-Schiekanaal, de spoorbaan Leiden-Utrecht, de gemeentegrens van Zoeterwoude en de Vrouwenvaart) en de Meer burgerpolder of Roomburg (tus sen het Rijn-Schiekanaal, de be- bouwingsgrens van Meerbrug, de Hoge Rijndijk, de gemeentegrens met Zoeterwoude en de spoorbaan Leiden-Utrecht). Bij de gren swijziging van 1966 kwam dit ge bied binnen de Leidse gemeenteg renzen te liggen. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft gisteren een am bitieus plan gepubliceerd om de komende jaren in de pol dergebieden tussen Rijn-Schiekanaal en de Rijksweg 4 een groot aantal recreatieve voorzieningen te realiseren. De plannen zijn neergelegd in de nota "Vlietpark" waarover binnenkort de inspraak zal worden geopend. Tot de meest in het oog springende zaken behoren: de aanleg van een groot aantal nieuwe sportvelden: het maken van een stadspark, zowel voor de liefhebbers van massale recreatie als voor de stilterecreatie; een nieuw volkstuincomplex en een complex schooltui nen. felachtig is. Van de Kleine Crones teinse Polder is namelijk al tachtig procent in handen van de gemeente Leiden. Een eerste aanzet is inmid dels gegeven met de voorgenomen aanleg van vier sportvelden en wethouder Waal verwacht dat ook het recreatiepark binnen af zienbare tijd van de grond kan ko- Voor de wat verdere toekomst wordt ook gedacht aan een kam peerterrein. een jachthaven, een wielercircuit en een ijsbaan. De to tale kosten van de plannen bedra gen volgens een globale becijfering op dit ogenblik een slordige veertig miljoen gulden. Een deel daarvan zal door het rijk worden gedragen via subsidies. Het centrale punt in deze groot scheepse recreatieve opzet moet de 125 hectare grote Klein Cronestein- sepolder worden. De polder die wordt omsloten door de spoorlijn Leiden-Utrecht, het«fiijn-Schieka- naal, de Vrouwenweg en de Rijksweg 4. Het overgrote deel van de polder, zo'n 75 hectare zal wor den omgebouwd tot park. Be staande waardevolle elementen, zoals het langs het Rijn-Schieka naal gelegen landgoed Cronestein zal gehandhaafd blijven. Verder wordt er gedacht aan het maken van een kinderboerderij, een avontuurlijke speeltuin, dierenweiden, een wandelpark met speelweiden, een vogelbos en een beheercentrum waarvoor één van de twee bestaande boerderijen ge bruikt zouden kunnen worden. Het gebied zal niet voor de auto ontslo ten worden. Wel is het de bedoeling om op het terrein achter het café Cronestein aan de Vliet een ruime parkeerplaats aan te leggen. De be zoekers kunnen dan via de be staande onderdoorgang van de brug gebruik maken om het park te bereiken. Naast het park resteert in de polder nog voldoende ruimte voor de aanleg van nieuwe sportaccommo daties. Er is ruimte voor twaalf sportvelden en twee half-verharde trainingsvelden. Die zullen worden aangelegd aan de zijde van de Rijksweg 4. De terreinen zullen be reikbaar zijn via de Vrouwenweg en een brug over de Vrouwenvaart. Een scheiding tussen het park en de sportvelden wordt gevormd door de bestaande Knotterwete- ring en de aanplant van de bomen- gordel. Via dat laatste hoopt men ook te bereiken dat het verkeersla waai van de autosnelweg in het park niet of nauwelijks meer te ho ren zal zijn. In het plan is rekening gehouden met de voornemens van Rijkswa terstaat op te zijner tijd de Rijksweg te gaan verbreden. Wat de realise ring van de recreatieplannen be treft, kan gezegd worden dat het niet louter papieren plannen zijn, waarvan de realisering hoogst twij- LEIDEN/DEN HAAG - Wegens overtreding van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren heeft gisteren de officier van justitie ter zitting van de Haagse rechtbank 750 gulden boete geëist tegen een 48-jarige rond- vaartexploitant uit Leiden. De officier vorderde dat deze boete voor een bedrag vn 500 gulden voor waardelijk zou worden opgelegd met een proeftijd van 2 jaar. Daarmee eiste hij bevestiging van het vonnis van de Leidse kantonrechter waar tegen de rondvaartexploitant in appèl was gekomen. De Leidse politie was op 17 februari jl. door studenten uit de studentenflat gewaarschuwd dat op het Galgewater uit de sleepboot "Anita" olie overboord werd gepompt. Nader onderzoek toonde aan dat over een oppervlakte van naar schatting 250 vierkante meter olie op het water dreef. In hoger beroep voor de Haagse rechtbank zei de rondvaartexploitant dat hij geen olie maar water overboord had gepompt, afkomstig uit een lekkende schroefaskoker. Dit water moet ietwat verontreinigd zijn ge weest door een beetje olie, dat in elke motorruimte onvermijdelijk voor komt. "Eén druppel olie veroorzaakt een vetvlek op het water van een vierkante meter, dus in toaal zullen er 250 druppels olie méégepompt zijn...dat is nog geen borrelglaasje vol. Moet ik daarvoor een gulden per druppel aan boete betalen?", zei de verdachte. Officier van justitie mr Dek repliceerde dat het lozen van verontreinigd lenswater evengoed fout is. De milieuverontreinigng moet in ons aller belang worden tegengegaan. De opsporingsambtenaren hebben helaas keus genoeg, aldus de officier zij maken alleen proces-verbaal op in een geheid zekere zaak. Vonnis 20 oktober. De Roomburgerpolder: de beslissing daarover valt wanneer bekend hoeveel behoefte er is aan bedrijfsterrein en of de wijk Meerburg nog verder wordt uitgebreid met woningen. In elk geval komt een deel beschikbaar voor de recreatie. "Te gek" De nota Vlietpark honoreert in elk geval niet de wens van de Kamer van Koophandel om in dit gebied een nieuw bedrijfsterrein aan te leggen. "Het zou te gek zijn om daaraan één van de weinige mooie plekjes die Leiden nog bezit op te offeren", aldus wethouder Waal. Minder zeker zijn de ontwikkelin gen die zich de komende jaren zul len voordoen in de Rouwbur- gerpolder ten noorden van de spoorlijn Leiden-Utrecht en in de Oostvlietpolder ten zuiden van de Europaweg. Dat eerste hangt sa- ipen met onderzoekingen die op het ogenblik nog aan de gang zijn en het tweede houdt verband met het feit dat de gemeente in die pol der nog slechts zeer geringe bezit tingen heeft. De ontwikkeling van de Roombur gerpolder hangt nauw samen met de vraag of de polder grotendeels voor de recreatie beschikbaar komt. of dat er ook woningbouw en bedrijfsterreinen komen. Om de behoefte aan die laatste terreinen te bepalen is inmiddels een werk groep benoemd, die vermoedelijk rond de jaarwisseling haar stand punt zal hebben bepaald. Zeker is wel dat de vuilstortplaats, die inmiddels is gesloten, zal wor den afgedekt met een laag grond en vervolgens zal worden aangeplant om op die manier als een wijkpark te kunnen functioneren. Voor het gebied waar zich onder de grond het oude Castellum Matilone be vindt is voorlopig een handhjaving van de bestaande tuinbouwbe drijven gedacht. Mogelijk dat daar van in de toekomst ook een recrea tiegebied zal worden gemaakt. Af hankelijk van de vraag hoeveel voor de recreatie overblijft van het resterende gebied is voorlopig een schooltuincomplex gedacht in een driehoek langs de spoorlijn Lei den-Utrecht vlak over het Rijn- Schiekanaal. Omdat er plannen be staan om op die hoogte een nieuwe brugverbinding te maken zijn de tuinen ook vanuit de woonwijken in het oostelijk deel van Leiden gemakkelijk bereikbaar. Mogelijk zullen er in Roomburg ook nog een paar sportvelden komen. Datzelfde geldt voor de Oost vlietpolder. In eerste instantie wordt daar gedacht aan een flinke uitbreiding van de bestaande volk stuincomplexen. Die uitbreiding zou kunnen plaatsvinden tussen de beide complexen in. Wel zal in dat geval een nieuwe ontsluitingsweg noodzakelijk zijn, omdat de Vlietweg al het verkeer niet zal kunnen vererken. In de nota Vlietpark wordt tevens rekening gehouden met de aanleg van een parkeerterrein, mede ten behoeve van de daar gedachte tennisbanen, en de wieier- en ijsbaan. Omdat het hele gebied niet direct nodig zal zijn voor deze recreatieve voorzienin gen zal een deel voorlopig de huidige agrarische bestemming kunnen behouden. Dan resteert er in het Vlietpark nog een klein gebiedje waarmee de ge meente wat in haar mag zit. Dat is het terrein gelegen tussen de Vrouwenweg en de Europaweg. Het gebiedje is grotendeels in han den van het bouwbedrijf Niersman, dat er woningen wil neerzetten. De gemeente is daar niet al te en thousiast over gezien de nogal geïsoleerde ligging, en het feit dat een dichte bebouwing een versto ring zou kunnen betekenen van deze recreatieve omgeving. In de nota wordt de mogelijkheid open gehouden dat een bescheiden aan tal bungalows gebouwd kunnen worden, die dan zodanig in het groen "verpakt" zullen moeten worden dat het landschappelijk aanvaardbaar is. Of het financieel haalbaar is blijft de vraag,'want er zal onder meer een zeer kostbare riolering aangelegd moeten wor den onder het Rijn-Schiekanaal door naar het Lammenschansplein. Om iedereen in de gelegenheid te stellen zijn zegje over het plan te doen wordt een inspraakprocedure gestart. Er komen twee infor matieve bijeenkomsten en in het informatiecentrum in het stadhuis zal een tentoonstelling worden in gericht. Nadat het aan diverse in stanties is toegestuurd voor com mentaar hoopt men januari 1978 zover te zijn, dat behandeling in de gemeentelijke commissies kan plaatsvinden. LEIDEN - De geruchtmakende af- faire-Daey Ouwens (de door de ge meente ontslagen directeur van de Groenoordhal, wiens zaak al vele malen door deze krant aan de orde is gesteld) is onderwerp van een uitvoerige reportage in Elseviers Magazine van deze week. Elsevier vindt het een „Peyton-Place"-ach- tig gedoe. „Alleen de acteurs dra gen andere namen". Zowel burgemeester Vis als wet houder Van Aken hebben Elsevier te woord gestaan. Nogal merk waardig Redacteuren van deze krant hebben die kans nimmer ge kregen. Nieuws hebben die ge sprekken overigens niet opgele verd. Van Aken staat Elsevier kort te woord: Opdat u niet kunt schrijven dat ik niet van goede wil ben. De journalistieke vrijheid acht ik hoog. Het is alleen jammer dat journalisten aan niemand verant woording verschuldigd zijn. Als college moet je elke beslissing en beschuldiging achteraf wel ver antwoorden". Van Aken blijkt dus slecht op de hoogte van de Nederlandse wetge ving. WD-fractievoorzitter Elzenga vermoedt dat de gemeente aan Daey Ouwens een afkoopsom van „tussen de twee en drie miljoen" kwijt zal zijn. Elsevier wijst er in dit verband op dat de financiële reser ves van Leiden bijna op zijn en dat de stad volgend jaar weer onder cu ratele van G.S. komt te staan. „De inwoners van Leiden krijgen een rekening gepresenteerd voor een persoonlijke controverse". Overigens heeft de gemeente Lei den nu definitief besloten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de ambtenarenrechter, die het ontslag van Daey Ouwens nietig heeft verklaard. RUUD PAAUW ADVERTENTIE Interieurverzorging W.J. Zirkzee b.v. Zeemanlaan 22 Leiden Telefoon 071-142627 Openingstijden; „De Waard" Dinsdags 10.00-12.00,2.00-5.00; 's Woensdags 10.00-12.00; 's Zaterdags 10.00-12.00,2.00-5.00 „Pelmolen" 's Woensdags 2.00-5.00; i 10.00-12.00, 2.00-5.00. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Ex-staatssecretaris dr. G. Klein komt a s. dinsdagavond in het politiek cafe van de studen tenvereniging Catena (Kolfmaker- steeg) praten over zijn omstreden voorstellen voor de universiteiten. Hij zal het hebben over de noodza kelijke bezuinigingen, de studen tenwelzijnsvoorzieningen, de op bouw van het wetenschappelijk korps en de incassering van achter stallige promesses Aanvang van de bijeenkomst om 20.30 uur. DEALER VAN O A BOUSSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - "De gemeente Leiden heeft de plicht om woonwagenbewoners te helpen. Ze moet niet zeg gen: andere woonwagen bewoners buiten het cen trum hebben ook geen aan sluiting op de riolering. Dat is een schandaal. Maar daar mag de gemeente zich niet achter verschuilen". Dit zei mr. A.H. Spijker, de Leidse advocaat, die raadsman is van woonwagenbewoner Roger de Ja ger. In een kort geding, dat gisteren voor de Haagse rechtbank diende, stelde deze de volgende eisen: - de gemeente moet binnen vijf maal 24 uur na het vonnis op De Jagers standplaats een adequate aansluiting op de riolering tot stand brengen; - de gemeente moet De Jager bin nen drie maal 24 uur na het vonnis een uitkering ingevolge de Bij standswet geven, waarmee hij de kosten van aansluiting op het elek triciteitsnet kan betalen of een an dere voorziening ter voldoening van deze kosten treffen; - de gemeente moet een dwangsom van vijfduizend gulden betalen voor elke dag dat zij in gebreke blijft aan het vonnis te voldoen. Stinkende plas "Ik heb er slapeloze nachten van", zei Roger de Jager gisteren tegen de president van de Haagse recht bank, mr. J.H. Blaauw. Deze komt wellicht nog voor volgende week donderdag - wanneer hij uitspraak 'doet - de situatie in Leiden hoogstpersoonlijk in ogenschouw nemen. Dat liet hij althans gisteren doorschemeren- De Jagers stand plaats is tussen de Stationsweg en het Schuttersveld, achter de schutting waar de bouwactiviteiten van de AMRO bank schuil gaan. Ten gevolge van deze bouwwerk zaamheden werd de aansluiting van de woonwagenbewoner en zijn gezin (twee kinderen) op de riole ring en het elektriciteitsnet verbro ken. Dat gebeurde in april van dit jaar. Sindsdien loost de familie De Jager op een open riool. De stin kende plas ligt op vijf meter van de wagen, waarin zij wonen. Elders op het terreintje staat een gloednieuwe woonwagen nog steeds ongebruik.t bij gebrek aan een aansluiting op enig riool en elektriciteitsnet. Het probleem is dat de gemeente de standplaats van De Jager achter de Stationsweg (op de piaats van de schutting stond vroeger een pand van Sikkens) niet als zodanig er kent. Op 7 januari van dit jaar be sliste het provinciale college van Gedeputeerde Staten echter dat De Jager een standplaats mocht inne men buiten het officiële woonwa gencentrum. Tegen dit besluit van G.S. is de gemeente in beroep ge gaan bij de Kroon. Een dergelijk beroep heeft geen opschortende werking, zo be toogde mr. Spijker gisteren, zodat de gemeente met het aanbrengen van de benodigde voorzieningen niet mag wachten. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, raadsman van de gemeente, bracht daar tegen in dat G.S. slechts hebben toegestaan aan De Jager om een plaats buiten het zijn woonwagen. woonwagencentrum in te en niet specifiek het terrein aan de Stationsweg daarmee hebben be doeld. Mr. Spijker. "Als de ge meente zegt; deze plaats is niet het meest geschikt, dan moet de ge meente De Jager een andere plaats geven. Maar dat doet de gemeente niet". Mr. De Ruijter de Wildt: "Men heeft hem laten stlian. Meer hoeft de gemeente niet te doen". Ongebruikt weg. Voor hun sanitaire behoeften konden ze gebruik maken van een schuurtje op het terrein, dat een aansluiting had op de riolering van de Stationsweg. Door de bouwwerkzaamheden van de AMRO-bank werd deze, aansluiting verbroken en ook het contact met het elektriciteitsnet. En dat terwijl De Jager bij Gedeputeerde Staten andermaal met succes in beroep was gegaan tegen een besluit van B en W om hem geen leenbijstand te geven voor het aankopen van een nieuwe wagen. Deze wagen ("een bakbeest, een enorm ding, in de goede zin van het woord", vond mr De Ruijter de Wildt) staat nu al weer enige maanden ongebruikt te wachten op bewoning. Roger de Jager heeft van de ge meente duizend gulden aan bij stand gehad om een hernieuwde aansluiting op het elektriciteitsnet mogelijk te maken. De voorzienin gen, die hij op last van het energie bedrijf Rijnland door een instal lateur moest laten treffen, belopen belopen een bedrag dat 2750 gulden hoger ligt. Zolang dat niet betaald is, wordt de familie De Jager niet op het net aangesloten. De Jager wil - voor deze kosten eveneens een uit kering ingevolge de bijstandswet hebben; hij duidt daarbij op een speciale regeling die door het mi nisterie van CRM in het leven is ge roepen voor woonwagenbewoners buiten de officiële standplaatsen. De gemeente weigert en heeft in middels daarvoor gelijk gekregen van de commissaris van de konin gin in de provincie. De jager en zijn raadsman houden vol: de gemeente heeft toestemming gegeven voor de bouw van de AMRO-bank en is dus verantwoordelijk voor de gevolgen. Terwijl het kort geding gaande was meldden zich gisteren twee man nen van de afdeling riolering van de gemeente bij de standplaats. Later op de dag kwamen ze terug-met de bedoeling zand te storten op het open riool. De Jager heeft heel duidelijk laten weten dat hij dat niet zou toelaten. "Mr. Blaauw komt hier misschien kijken en dan mogen er geen bewijzen worden verdonkermaand".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3