Federatie komt Plan voor Valkbrug zal het wel halen ook met plan voor Stevenshof Win de Ford Fiesta. Lezers schrijven Iedereen wil wonen Volkstuinders in De Waag: „Mij spreekt de blomme een tale ENWB: Warmonderbrug voorgoed afsluiten VRIJDAG 7 oKToBER I doelde ze erop dat in het kader van toch een voorbehoud omdat naar de reconstructieplannen voor de zijn mening er te weinig tijd was Breestraat dit onderdeel (openstel- geweest voor inspraak, ling van de brug en verlegging van Dat laatste voerden ook de bin- de weg om molen De Valk) het.niet nenstadswijken Pancras-Oost, Ma- LEIDEN - Vrijwel ongewijzigd en zonder noemenswaardige tegen stand zal het plan om de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen open te stellen de eindstreep halen in de gemeenteraad. Deze voorspel ling is te baseren op de positieve uit spraak gisteravond van de com missie ruimtelijke ordening en de verkeerscommissie over het voorstel van het college van B en W. Slechts de PSP toonde zich tegen deze ver andering aan de parkeerroute (city-ring) en de vertegenwoordi gers van de VVD onthield zich vooralsnog van een uitspraak. Hilda Passchier was verbaasd dat het plan er weer was. Daarmee gehaald had. VVD'er Kuijers redorp en Noordvest aan. Zij heb- het geheel niet verbaasd: hij had ben zich altijd tegen opening van de niet anders verwacht dat B en W Valkbrug verzet: zij vrezen dat de vroeg of laat apart met dit voorstel parkeerroute daardoor drukker zal zouden komen. Hij hekelde daarbij worden. In ieder geval willen zij de houding van PvdA en PPRID'66 met besluiten wachten tot het ver die zich bij de Breestraatdiscussies keersplan voor Leiden en bin tegen dit onderdeel (eis van het be- nenstadsplan gereed zijn. drijfsleven) hadden verzet en nu zonder veel aanmerkingen wel ak- Bei jen (PPR/D'66) voerde aan dat koord gingen. Hoewel hij zich in- geen toename verwacht hoefcle te dertijd zelf voorstander toonde van worden omdat de Warmonderbrug het Valkbrugplan maakte hij nu gesloten zou worden voor gemotori- seerd verkeer. Op suggestie van de vergadering zou nog bezien worden in hoeverre het verkeer via de Tweede Binnenvestgracht beperkt zou kunnen worden. Momenteel komen in een avondspitsuur duizend auto's de stad in via Bin nenvestgracht (750) en VJar monderbrug (250). Stad uit gaan 850 auto's via de Valkbrug en 400 via de Warmonderbrug. Tevens nam wethouder Waal sug gestie over om meer ruimte te geven aan voetgangers rond de Valkbrug en betere oversteekmogelijkheden te schepen dan in het plan voorzien waren. LEIDEN - De Federatie van Woningbouwverenigingen van Leiden en omstreken heeft een gedetailleerd plan voor bebouwing van de Stevenshof gepresenteerd aan de ge meente waarin plaats zou zijn voor totaal 4000 tot 4500 woningen. Het plan gaat er van uit dat dit aantal in vier afzonderlijke, zelfstandige fasen te verwezenlijken is, waarbij zoveel mogelijk aangesloten wordt bij de na tuurlijke omstandigheden in dit poldergebied ten zuiden van de Rijndijk tussen de spoorlijn Leiden-Den Haag en Rijksweg 44. Met deze studie wil de Federatie tevens bena drukken, zo schrijft het bestuur, dat zij zich ernstig zorgen maakt over de volkshuisvesting in Leiden. Bouwen in de Stevenshof is vol gens de Federatie onvermijdelijk; het gaat er vooral om in welke hoeveelheden en binnen welk tijdsbestek gebouwd gaat worden. Het zullen in ieder geval goedkope woningen moeten zijn (huren van 375 tot 430 gulden); naast deze huurwoningen wil de Federatie dertig procent koopwoningen LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het apothe kersexamen mevr. M.L.J. Des- sing-De Lang (Noordwijk). mej. L. Koesmarsono (Leiden). G.N.P. de Koning (Leiden), mej. M I. Lim (Leiden), voor het artsexamen oude stijl R.H. Usher (Sassenheim), I S. Muljono (Leiden), doctoraal vrije studierichting R.E.V. Waesberge (Leiden), doctoraal indo-iraans M. Sparreboom (Leiden), doctoraal natuurkunde J. de Graaf (Leiden), M v.d. Nat (Leiden), E. Mazuur vLeiden), J.J. v.d. Biesen (Leiden), cum laude, J.C.A.M. Henkes (Lei den) cum laude. doctoraal geologie H. Nijenhuis (Leiden), doctoraal farmacie mej. E. W. Kodde (Leiden), mej. M.J.M. Gijbeis (Leiden), doc toraal geschiedenis J.P.G. van Dooren (Leiden), doctoraal geolo gie J H. Notenboom (Hazer- swoude). Aan de Universiteit van Amsterdam is H.C.M. Vringer (Hillegom) geslaagd voor het doc toraal politicologie. Aan de Landbouwhogeschool, in Wageningen zijn geslaagd voor het ingenieursexamen plantenverede ling W.C.S. Heemskerk (Lisse), mi lieuhygiëne W.J. Chardon (Leiden), waterzuivering R. Zaal (Hazer- swoude) en cultuurtechniek-a H.J.M. Benschop (Noordwijker- hout). Aan de Utrechtse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal opvoedkunde C.A. Schuster (Alp hen aan den Rijn), doctoraal ge neeskunde L.W.M. van Velzen (Bo degraven) en R. Kramer (Leiden. Aan de scholengemeenschap Bo- naventura-Kijckenborg in Leiden zijn geslaagd voor mavo-3 Peter den Eisen, mavo-4 Carla Aulich, Annemarie Bonne, Hans van Heel, Adrie van Klink, Anja van Leeu wen, Jeannette van der Salm, Thea van Schie, Hans de Vries en Karin van der Werff, havo Annemiek Ar- noldus. Wil Cornelissen, Marianne Engelen. Loek Engels, Leon Straathof, vwo Ton Wesselman (gym A), Rob van Reisen (gym B), Liesbeth Alkemade (ath A), Pau, Ebskamp (ath B) en Bernadette Wolters (ath B). Aan de Leidse Instrumentmakers- school hebben het diploma Me taal-A behaald: A. Boom 'Üegsgeest), ,E.J. Haast (Leiden), R.E. Minke (Leiden), E.J.F. Teernstra (Sassenheim) en W. Zuyderduyn (Katwijk aan Zee). Het diploma Metaal-B werd behaald door P J. Hunck (Leiden), A. v.d. Meer (Leiderdorp). J. Wesselink (Leiden) en J.E. Wijntjes (Sas senheim). J.J. v.d. Velde (Leiden) behaalde het diploma Optiek-A. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde A A. van Barneveld (Leiden) voor het doctoraal examen scheikundig ingenieur. realiseren in de premiesector en twintig procent in de duurdere vrije sector. In de loop van de jaren tach tig zou deze bouw gerealiseerd moeten worden. Een klein deel van het gebied kan bestemd worden voor de werkgelegenheid. Een team van drie bedrijven heeft de studie voor de Federatie ver richt: Dura Woningbouw bv, ar chitectenbureau INBO bv en inge nieursbureau Grabowski Poort bv. Dit team is tot de conclusie ge komen dat de Stevenshofjespolder, onderdeel van het waardevolle groengebied tussen Den Haag en Leiden, bouwrijp te maken is zon der "ruïneuze ingrepen" als op spuiten van het polderland, dat maakt het ook mogelijk de bouw in vier afzonderlijke fasen te realise ren. Er hoeven, volgens de studie, geen kosten gemaakt te worden die afbouw van alle vier de fasen nood zakelijk maakt. Elke fase op zich bevat ook weer zoveel voorzienin gen (bijvoorbeeld winkels en scholen) dat het een zelfstandige eenheid kan zijn. De eerste fase zou gerealiseerd kunnen worden in de hoek Rijndijk/spoorlijn, de tweede in de hoek Rijndijk/rijksweg. Beide woonkernen zijn met 1200 tot 1300 woningen groter dan de laatste twee kernen; alleen dan konden de noodzakelijke voorzieningen ge realiseerd worden. Hoewel de plannenmakers willen trachten elke woonbuurt een eigen karakter te geven- moet toch de bebouwing als geheel een eenheid vormen. De voorzieningen van de woonkernen zijn dan ook zo geplaatst dat na realisatie van dè vier fasen de voor zieningen tezamen één wijk centrum vormen. Het natuurlijk karakter van het ge bied wil men trachten te bewaren. De Weteringen met hun brede hoge waterspiegel blijven zoveel moge lijk gehandhaafd en de beplanting zal geënt moeten zijn op.de "plan- tengezelschappen" die er van na ture thuishoren. De bedoeling is dat een moeilijk toegankelijke groenzóne de overgang vormt naar het nog open poldergebied. Het slot van de studie bestaat uit een overzicht van de procedures die gevolgd moeten worden voorde nieuwbouw. Behalve dat daarmee een fasering wordt aangegeven - in 1981 of 1982 kan begonnen worden met de bouw - wordt ook aange stipt op wat voor manier inspraak en begeleiding van belanghebben den georganiseerd kan worden. Het plan van de Federatie is het vierde dat nu aangeboden is aan'de gemeente. Eerder al meldden zich de projectontwikkelaren Wilma bv en Noorlander en de gezamenlijke stichtingen Milieuwoningen, Eigen Huis en De Rosmolen. Nadat na ja renlange discussies over de nood zaak de gemeenteraad in augustus besloot tot voorbereiding van de bouw over te gaan, wordt hieraan nu in het ambtelijk apparaat ge werkt. Meijer (PvdA) pleit voor Jan Schaefer LEIDEN - De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Leidse raad Leo Meijer heeft in een brief aan zijn collega in de Tweede Ka mer Ed van Thijn ervoor gepleit om bij de portefeuilleverdeling op nieuw het stadsvernieuwingsbe leid in handen te geven van Jan Schaefer. In de brief constateert Leo Meijer, dat de vraag of het stad- vemieuwingsbeleid van het kabi net Den Uyl ook in de toekomst on verkort zal worden voortgezet, ve len in Leiden bezig houdt. "Een veel te lang verwaarloosde oude stad als Leiden hreeft nieuwe hoop geput uit de wijze waarop onder de directe verantwoordelijkheid van staatssecretaris Schaefer tal van nieuwe initiatieven van de grond zijn gekomen". Volgens de PvdA-fractieleider zou het stadsbestuur het bijzonder be treuren wanneer de gondige kennis van de Leidse renovatieproblemen, die Schaefer zich de afgelopen ja ren heeft eigen gemaakt, in een nieuw kabinet onbenut zou blijven. In een eerder stadium van de for matie heeft een aantal wethouders, waaronder Waal, ook al een brief aan Ed van Thijn gestuurd met een identiek verzoek. LEIDEN - Als vervolg op de landelijke actie heeft gisteravond een aan tal schoolverlaters in de Haarlemmerstraat gedemonstreerd. Een kwart van de jongeren die van $chool komen, kan volgens de actievoerders niet aan werk komen. Zij eisen maatregelen om tot meer werkgelegenheid te komen, en o.a. ook verhoging van de uitkering voor werkloze schoolverla ters. LEIDEN - Het comité "Iedereen wil wonen", dat zaterdag 23 sep tember voor het eerst van zich deed spreken met het slaan van een symbolische paal op het Schutters veld, gaat op zaterdagmiddag 8 ok tober van start met een handteke ningenactie die de hele maand zal duren. Evenals de eerste paal is deze actie bedoeld om aandacht te vestigen op de geringe hu is ves tigingsmogelijkheden voor 1 en 2-persoonshuishoudens. Flatbewoners van Kooiwijk vergaderen LEIDEN - De bewonersraad van de flats in de Kooiwijk heeft zijn eerste jaarvergadering maandagavond 10 oktober om 8 uur in de Spring- plankschool aan het Kagerplein. Alle bewoners van de flats zijn uit genodigd bij de vergadering, even als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de plaatselijke politici, de werkgroep Woonomge ving Sassenheim en de woning bouwvereniging Vooruitgang. Belangrijkste agendapunt is de goedkeuring van de statuten van de Vereniging. De verenigingsvorm bleek na overleg met mensen van o.a. Wetswinkel het meest zinvol. Het bestuur heeft daarom statuten opgesteld op grond waarvan de Bewonersraad met volledige rechtsbevoegdheid verder zal kun nen werken. LEIDEN - HSV "Zuid-West" hield een viswedstrijd in de Nieuwe Vaart. De uitslag was: 1. E. Schreuder 2110 Gr. (21 st.), 2. A. Ruis 2100 (23) 3. J. Verhaar 2000 (20), 4. H. Jansen 1370 (10), 5. W. 1100 (13), 7. H. v.d. Laan 1050 (9), i R. Noordermeer 830 (7), 9. H. Moe- nen 800 (11), 10. J. v.d. Lucht 700 (8). De handtekeningenactie start u Haarlemmerstraat en wordt omlijst Moén'en 12ÖÖ'( 10),' 6."Ê" Moó'ibroek door het Leidse orkest ,,'dOnderste Steen". Tevens worden er pamflet ten uitgeriekt. V5* LEIDEN - Met enkele dichtregels van Guido Gazelle: "Mij spreekt de blomme oen tale...", een slagzin uit de reclame: Bloemen houden van mensen .maar mensen moe ten ook wel heel veel van bloemen houden om het zover te krijgen, en een handgemaakte sleutel, opende mevrouw G.L. Vis-Hommes de ten toonstelling van de Leidse Bond van Amateur-tuinders in het Waag gebouw. Zodra de provisorische poort van de "tuin des overvloeds" week, zette drumband De Burcht een overweldigende muzikale ova tie in die het werk van de tuinders zeker waard is. Waar maandag nog de haring en het wittebrood aan de bevolking van Leiden werden uit gedeeld, prijkt nu een overvloed aan groenten, fruit en bloemen, zo danig gerangschikt dat het een lust voor het oog is. Bij entree loopt be zoeker al tegen een geweldige stel lage op, een ereboog van fuchsia's, maar hij kan er niet onderdoor lo pen, want die weg is geplaveid met allerlei soorten groenten, fruit, bloemen en planten. Deze stand van de heren J. Verhoog en J. v. d. Woerd kreeg dan ook van de jury de prijs voor de beste stand.Overal staan trouwens bekers en prijzen, want er kon deelgenomen worden 21 kategorieën waarvoor even- zovele prijzen beschikbaar waren. Niet elke kategorie werd die prijs toegekend, omdat niet overal aan 21 punten toegekomen werd. Wel in de kinderafdeling, die bestaat uit vele bloemstukjes. Hier kreeg Pe- 59 tra Lancel de eerste prija Onder de genodigden voor de ope ning waren vele gemeenteraadsle den en uiteraard de burgemeester. Tentoonstellingsvoorzitter Cam- bier liet de gelegenheid dan ook niet onbenüt om een warm pleidooi te houden vopr een uitbreiding van het aantal volkstuinen in Leiden. "Als wij een tuin hebben, maken we er voor de gemeente een goedkoop plantsoen van", zo zei hij. Mevrouw Vis veronderstelde dat wanneer haar man de tentoon stelling geopend zou hebben, de heer Cambier waarschijnlijk een reactie op zijn verzoek om meer tuinen gekregen zou hebben. Zij' prees zich echter gelukkig dat ze daarop niet hoefde reageren. Wel reageerde ze op wat de amateur tuinders verrichten in de bestaande complexen. "U weet hoeveel ik van bloemen en van de natuur in het algemeen houd. Ik vind uw volk stuinen dan ook een heerlijke plaats om te vertoeven", zei ze. Vooral de schone paden en lanen daarin noemde ze een voorbeeld voor hoe het in de hele stad zou moeten zijn. Want huisdieren ko men wel degelijk bij de volkstui nen, maar de hond moet aan de lijn, en het zakje en schopje bewijzen hun dienst. De tentoonstelling in het Waagge bouw is vandaag en morgen geopend van tien tot tien en zondag van twaalf tot zes. De toegang is gratis. Als Valkbrug in twee richtingen open gaat LEIDEN - De afdeling Leiden van de eerste Enige echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB) gaat ak koord met de openstelling van de Valkbrug voor autoverkeer in twee richtingen, wanneer daaraan een aantal verkeersmaatregelen wordt gekoppeld. Zo vindt men het een absolute noodzaak dat de War monderbrug (tussen Korte Mare en Rijnsburgersingel voorgoed wordt afgesloten voor gemotoriseerd ver keer. Verbaasd is de ENWB dat er geen maatregelen worden genomen om de verkeersdruk op de Tweede Binnenvestgracht te verminderen. Ook twijfelt men aan het nut om de afslagverboden van de Rijnsburge rsingel naar de Valkbrug op te hef fen. Men vreest dan dat het verkeer uit westelijke richting de route Morssingel-Rijnsburgersingel zal hemen terwijl het risico bestaat dat het verkeer vanaf de willen de Zwijgerlaan toch de Haarlem merweg zal nemen. Om een goede fietsroute van Meren wijk naar de binnenstad via Haarlemmerweg tot stand te brengen bepleit de ENWB de volgende maatregelen: aanleg van de Marnixtunnel op het kruispunt Willem de Zwijge- rlaan-Marnixstraat; eev voorran gregeling voor fietsverkeer vanaf Haarlemmerweg-Mare v.v. ten op zichte van het verkeer op de sin gels, verbeterde afstelling van ver keerslichten voor fietsers op het kruispunt Mare-Langegracht- Lammermarkt. Volgens de ENWB worden de bruggetjes naast de Valkbrug voor de fietsers en de aansluitende rijwielpaden te smal. In plaats van de nu gedachte twee meter wordt een breedte van twee ënhalf a drie meter bepleit. In een brief aan B en W heeft Ma- rislaan-bewoner W.M. van Rooijen geprotesteerd tegen de plannen rondom de Valkbrug. Hij vindt dat er vooruitgelopen wordt op het verkeerscirculatieplan en dat in spraak van de wijken door de ge meente genegeerd wordt. Verder maakt hij bezwaar tegen het ver dwijnen van het oostelijke voetpad op de Valkbrug en vindt dat de ge meente de vraag ontloopt wat de gevolgen zullen zijn voor de city- ring. Dit mede in verband met eventuele toekomstige Brees- traatplannen. Cursus over Breestraat LEIDEN - Als bedrijf, gevestigd in de Breestraat, willen wij niet nala ten bij deze ernstig te protesteren, tegen het feit, dat in het Leidsch Dagblad in een artikel wordt ge meld, dat men op het Stadhuis ru zie maakt over wat voor bestrating nu eigenlijk in de zwaar gehavende trottoirs van de Breestraat moet komen. Is het niet treurig, dat na vele maanden deze trottoirs nu nog niet in goede staat zijn. Is het niet treu rig. dat het slechtste wegdek van Nederland, nu nog niet is hersteld en dat men door ruzie hierover te maken er voor zorgt, dat dit nog langer wordt vertraagd. Terwijl niemand in de Breestraat om een riool ooit gevraagd heelt, maakt de gemeente het ei in. maar dan dient de gemeente toch ook de konsekwenties hiervan te aanvaar den en op z'n minst de diepste kui len steeds weer aan te vullen met zand. hetgeen NIET gebeurt. Tegen deze gang van zaken protesteert ons bedrijf. Wij rijden op z'n minst 6 maal per dag van onze zaak naar ons centraal magazijn Levendaal 139 (waar we ook al bijna niet meer bij kunnen komen, door gepar keerde auto's op het trottoir) en elke keer 'moeten wij met ons be stelbusje over dat erbarmelijk slechte wegdek. Het is zaak, dat de gemeente nu eens iets DOET ïn- plaats van eindeloos erover te pra ten. Na 30 jaar over het verkeer pra ten in Leiden lijkt bij ons de tijd rijp er nu eens iets aan te gaan DOEN. Die paar auto's in Nederland jaagt u niet zomaar Leiden uit: alternatieve parkeerruimte vinden is één oplos sing: er werkelijk iets aan doen een tweede. J.G. Wolfslag Breestraat 145 Leiden Japanners bezoeken universiteit LEIDEN - Vierenveertig leden van The Private Universities Union of Japan hebben deze week een be zoek gebracht aan de Leidse uni versiteit in het kader van een stu diereis langs diverse Europese uni versiteiten. In het academiege bouw werden de Japanners voor gelicht over o.m. de geschiedenis van de universiteit, bestuur en or ganisatie, onderwijs en onderzoek, bouwplannen en huisvesting. De gasten brachten verder een bezoek aan de Hortus Botanicus, het Ka- merlingh Onneslaboratorium, het museum voor Volkenkunde en de Gorlaeuslaboratoria. Prof. dr. F. Vos informeerde de Japanners over de beoefening van de japanolcgie in Leiden. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten De Ford Fiesta L is één van de hoofdprijzen. Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit. Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z'n voorwielaandrijving een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs- De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. energie problemen LEIDEN - Het Instituut voor In ternationale Studiën van de Leidse universiteit gaat de komende we ken een cursus over "Aspecten van de internationale energieproble- matiek" verzorgen. Dat gebeurt in het kader van de interfacultaire cursus milieukunde 1977. Het programma luidt als volgt: woensdag 5 oktober "Voorraden van energiebronnen en technolo gie", 12 oktober "Energieverbruik, groei, mogelijkheden voor bespa ring", 19 oktober "Kernenergie en steenkool, twee,opties?", 26 okt- bober "Politieke aspecten van de kernenergie (proliferatieproble- men)", 31 oktober "Vervoer en ver keer en energie", 1 november "Lanbouw en energie", 2 november "Energie en overheidsbeleid", 3 november "Consumentengedrag en -organisaties en energie"; 4 no vember "Excursie naar De Kleine Aarde", 9 noveber "Energie en in ternationale politiek", en 16 no vember Energie en maatschappe lijke en technologische ontwikke ling (grootschalige en kleinschalige benadering)". De bijeenkomsten worden steeds van kwart over twee tot vijf uur ge houden in het gebouw Stations plein 12. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van het instituut, Hugo de Groot straat 27 (tel. 071-149641), toestel 324. AVOND OVER „LEVEN ALS DIABEET" LEIDEN - De afdeling Leiden en omstreken van de Diabetes Ver eniging Nederland organiseert dinsdag 11 oktober een afdelings avond in het St. Anthonius club huis aan de Lange Mare. Onder werp van de avond, die om acht uur begint, is "Leven als diabeet". Sprekers op die avond zijn dr. M. Plooy, internist, drs. A. Liitjens, klinisch chemicus en M Guiche- laar-Koenen, Diëtist, auteurs van het boek "Leven als diabeet".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27