Sanders-Okker in eerste 'echte' wedstrijd Nico van Dam helpt AZG anderhalf miljoen WAARDELOOS DAT ZE ME WEER HET SCHEERMES ZIJN GAAN NOEMEN... Connors verdient fRIJDAG 7 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 19 NEW YORK - Jimmy Connors en Chris Evert slepen in 1977 nog steeds het meeste kapitaal van de tennisbanen af. De Amerikaanse kampioen leidt met een gigantisch bedrag van 611.616 dollars (ruim anderhalf miljoen gulden) voor de Argentijn Vilas, die tot nu toe 372.707 dollars incasseerde (ruim negen-en-een half ton) en de Roemeen Ilie Nastase, die nog al tijd het aantrekkelijke bedrag van 276.956 dollars incasseerde (bijna zeven ton). De Zweed Björn Borg staat als vierde geklasseerd met een totaal van 276.253 dollars (ruim 690.000 gulden). Bij de dames zag Chris Evert een totaal van 305.368 dollars op haar bankrekening bijgeschreven (ruim 760.000 gulden). De Tsjechische Martina Navratilova verdiende 228.467 dollars (meer dan vijf-en- een halve ton) en Virginia Wade is derde met 169.093 dollars. Onze landgenote Betty Stove komt op de vijfde plaats met 106.612 dollars. Wat nieuws Dries Visser vertrok begin dit seizoen eigenlijk toch, nog erg onverwacht naar Nijmegen. Sparta-trainer Cor Brom. die zich over de hele gang van za ken nogal opwond, verweet NEC-trainer Hans Croon dat hij zijn voorstopper zelfs tot in Sparta's trainingskamp in Limburg had achtervolgd. Kort na Croons telefoontje reisde Dries Viss'er dan ook af naar het Nijmeegse De Goffert-stadion waar een tweejarig contract op zijn handtekening wachtte. "Ik heb steeds iets nodig om naar toe te kunnen leven", ver klaarde hij. "Voordat Leo Steegman bij Sparta trainer werd had ik steeds linksback gelopen. Op een gegeven mo ment was ik daar op uitgeke ken, ik kende al m'n tegenstan ders, dus wilde ik weer wat nieuws. In de oefenwedstrijd tegen Hertha BSC probeerde Steegman mij als voorstopper. Het ging goed. Kijk, en dat be doel ik nou, die plaats was voor mij weer wat nieuws. Ik moet dan ook een doel hebben, iets waar ik voor kan knokken. Bij Sparta had ik dat niet meer. Wat NIJMEGEN - Plotseling was hij weer "het scheermes". Dries Visser, de voetballer met de „vlijmscherpe" sliding heette het nadat de dit seizoen bij NEC spelende voorstopper achter eenvolgens door incidenten rond Sparta's middenvelder Frank Weerdenburg en PSV- doelman Jan van Beveren in het nieuws was gekomen. "Een beetje waardeloos vind ik het wel hoor, wat de kranten over me schrijven. Het scheermes noemden ze me weer. Verve lend. Mensen die nog nooit van die bijnaam hadden gehoord noemden me prompt ook zo. Waardeloos. Echt. Mijn aandeel is heus een beetje in een ver keerd daglicht gesteld. NEC's robuuste voorstopper kan zich nog precies herinneren wat er gebeurd is, maar volstaat met een wat vluchtige reconstruc tie. "Dat geval met Frank Weer denburg was gewoon een sa menloop van omstandigheden. Frank en ik schopten tegelij kertijd tegen de bal". Zijn vroegere ploegmakker moest met een dubbele beenbreuk worden afgevoerd. Achter het tweede incident plaatst Dries Visser zelf ook enige vraagte kens. "Het gebeurde in het vuur van het spel. Normaal loopje bij zo'n hoge voorzet al weer terug. Nu deed ik dat niet, misschien omdat ik toch nog iets wilde proberen te redden". Voor PSV-doelman Jan van Beveren betekende die confrontatie het einde van de wedstrijd. Boven dien miste de doelman door de dijbeenblessure de interland tegen Rusland en zo goed als zeker ook de kwalificatiewed strijd tegen de Noord-Ieren van Danny Blanchflower. En Dries Visser heeft te doen met zijn vroegere clubmakkers. Zegt echter ook: "Zelf kan je ook maar beter op een andere ma nier in de belangstelling komen te staan. Door goed spel bij voorbeeld. Ambitie Omdat het gesprek plaatsvindt op de dag na de interland Ne derland-Rusland, komt via de onfortuinlijke Jan van Beveren en de inderhaast tot reserve van oranje gebombardeerde Pim Doesburg vanzelf zijn eigen ambitie ter sprake. Ondanks een respectabel aantal interland in jong oranje ("zo'n keer of twintig") bleef de echte door braak uit. "Een keer heb ik echt gedacht dat het zou gaan gebeu ren. Dat was met die wedstrijd in Italië. Hoe de verdediging eruit zou gaan zien was toen nog een groot vraagteken. Iedereen zei tegen me: "Dries je wordt het hoor. Een paar weken heb ik toen in een roes verkeerd, maar mooi dat het niet doorging Het duo van Kraav-Krijgh kreeg toen de voorkeur. Toch geloof ik nog steeds, dat als ik'toen ir een topclub had gespeeld ir plaats van in Sparta, dat ik ge kozen zou zijn". Dries Visser maakte het ook allemaal uit, je werd toch zevende of achtste. Maar heus, ik vind het nog fijn om keihard te trainen en om te proberen bijv. in het Neder lands elftal te worden gekozen, of dusdanig op te vallen dat een topclub in je geïnteresseerd raakt. Aan de andere kant heb ik geleerd datje erg afhankelijk bent van het type trainer. Neem Fadrhonc, die was toen hele maal wezenloos van mij. Maar bij die andere provinciaal, Knobel bedoel ik, kreeg je al leen een kans als je een beetje kon slijmen. Dan zat je bij Kno bel wel goed". Ouwe jongens En dus kwam Dries Visser er bij de ex-bondscoach en huidige trainer van MVV er niet aan te pas. Hij kan zich. er niet druk meer om maken. Voor de ex- Spartaan is NEC momenteel belangrijker dan het terugblik ken op wat gewfeest is. "Ik pro beer op dit moment een beetje de mentaliteit te peilen, want nu is het hier in Nijmegen allemaal ouwe jongens. Het gaat tens lotte erg goed. Maar wat ge beurd er straks, als de resulta ten minder worden. Laten ze je dan vallen of niet. Ik ben er eer lijk gezegd nog niet achter. Maar zoals het nu gaat bevalt het me in Nijmegen prima. Ach, weetje, het is allemaal weer wat anders. En zo ben ik nu een maal, ik had gewoon weer wat nodig HANS SOETERS ALPHEN AAN DEN RIJN - Nico van Dam (37) zal morgen als coach van de Alphense waterpolokam- pioen AZC optreden ln de com petitie-opening tegen debutant De Rijn. De Hagenaar is bereid ge vonden om de Alphenaren te hel pen tot het moment dat AZC een tijdelijke vervanger voor George Geurtsen heeft gevonden. Na een vluchtig telefoongesprek met Piet van der Neut, die zich namens de Alphense club belast met het zoeken naar een interim- coach, heeft Van Dam gisteren zijn toezegging gedaan. Van Dam: „Ik word geen coach, dat is iets teveel gezegd. In ieder geval help ik Alphen een paar we ken. Dat kan 1,2 of 3 weken zijn. Ik weet het niet, maar in die orde van grootte ligt het wel. We hebben ook geen goede afspraken ge maakt en ik denk niet eens dat we een contract maken". Van Dam zal vanavond de training van AZC verzorgen en kennisma ken met de ploeg. „De ploeg is voor mij zo goed als onbekend. Natuur lijk ken ik een paar spelers, maar ik weet niet exact hoe ze spelen. We zullen in een gesprek ideeën moeten uitwisselen en op een we derzijdse samenwerking moeten steunen, zo lang het duurt". Piet van der Neut: „Van Dam is zaterdag begeleider bij de wed strijd en vrijdagavond verzorgt hij de training. Verder gaan onze afspraken beslist niet. Waar ik mee bezig was, ga ik mee door". Over mogelijke kandidaten wil Van der Neut zich niet uitlaten. Van der Neut: „We zoeken iemand op het niveau, waarop AZC een trainer/coach nodig heeft. Die zal veel ervaring moeten hebben en ze liggen in Nederland niet voor het oprapen, op een moment waarop de competitie begint". Richt AZC zich dan ook op de buitenlandse markt? Van der geut: „Het zou kunnen gebeuren at je van armoe in het buitenland terecht komt. Er zijn landen waar in de zomer gespeeld wordt en de competitie nu stil ligt". fW.,,; TILBURG Anatoli Aantoli Karpov, de wereldkampioen schaken, heeft het Interpolisschaaktoernooi in Tilburg met een punt voorsprong op zijn naam gebracht. De laatste ronde was nog maar een half uur oud toen dit toernooi zijn eerste anti-climax beleefde. Want Hort, die in Tilburg nog niets had laten zien, maar van wie, als gerenommeerd we reldkampioenskandidaat, juist tegen Karpov veel werd verwacht, bleek niet bereid om uitsluitend terwille van het - wederom zeer talrijke - publiek de risico's te nemen die aan een winstpoging tegen Karpov vanzelfsprekend ver bonden zijn. En zo werd het remise na een hand vol ontbetekenende zetten, waar mee Karpov in ieder geval verze kerd was van de eerste plaats. Dit komt hem natuurlijk toe. Alleen iets minder timiditeit tegenovei hem was van Hort wel passend ge weest. Wat dat betreft had hij eer voorbeeld kunnen nemen aar Timman en Sosonko, want het zijr juist de beide Nederlandse deel nemers geweest die in de prille be ginfase van dit toernooi fanatiek geprobeerd hebben Karpov's on verslaanbaarheid aan te tasten. Eer poging die ze door publiek en or ganisatoren in dank werd afgeno men, dat de rest geen noemen swaardige gevechten met de frèlt Moskoviet heeft durven aangaan - en dus in vijf gevallen het loon var de angst of de passiviteit moest in casseren - is betreurenswaardig Heel graag had Miles alsnog var Horts slapheid geprofiteerd dooi middels een overwinning op An- sersson de eerste prijs te delen. En eerlijk gezegd, ik had hem dat bij zonder graag gegund, maar teger Andersson kun je natuurlijk niei met zwart van uit een echt niet be tere stand op winst gaan spelen Miles, die toch niets meer te verlie zen had (want tweede was hij toch al) zocht het in curieuze ma noeuvres die veel tijd kostten en die Andersson de gelegenheid gaver om in de tijdnoodfase zijn eerste er laatste overwinning van dit toer nooi te laten aantekenen. Wat Jar Timman tegen Balasjov overkwam was eigenlijk te treurig om hier nog over te berichten. Het vroege aan- vangsuur (tien uur hadden de or- ganisatoren gezegd, voor sommige spelers is dat onoverkomelijk) ver troebelde zijn zicht op de positie dusdanig dat Balasjov met een voudige zetjes kon toetasten Waarmee Timman gedeeld derde werd, nog steeds voortreffelijk maar zijn start was een voorbode van meer reden tot chauvinisme geweest. Heel verrassend was de gedeelde derde plaats die de Duitser Hübner via een overwin ning op Glicoric bereikte. Dat was de langste partij van de ronde, die pas na acht uur spelen beslist werd Hübner, die meermalen te kenner heeft gegeven niet meer echt te voelen voor een grootse schaak- aanvankelijk tot niel dan standhouden tegen de f, (die bij winst ongedeeld derde was geweest) gemotiveerd Maar toen Glicoric iets te veel var de stelling eiste was de Keulse pa- pyroloog onverbiddelijk. Het eind spel behandelde hij met de kracht en souplesse die hem driejaar gele den tot de beste acht van de wereld hebben gemaakt. En dan te beden ken dat hij pas 28 is, maar zich toch al te oud voelt om in het schaken nog iets wezenlijks te bereiken. De prijs voor de meest strijdlustige schaker ken ik hem samen met Mi- les, toe: Hübner heeft dan nog een streepje voor, want hij was per slol van rekening het hele toernooi dooi een slachtoffer van een zware griepaanval Ernstige beknorringen aan het adres van Kavalek die totaal niet gespeeld heeft in Tilburg, een opgelegde strafschop voor een leeg doel inderdaad niet miste tegen Olafsson, maar verder geen schaduw was van de briljante spe ler die hij kan zijn. Het falen van de Russen Syslov en Balasjov is op merkelijk geweest beiden eindig den onder de 50 procent, beiden zijn zeer ontevreden. Maar iollu- stratief voor de enorme sterkte van dit toernooi in hun eindpositie wel. Dat geldt ook voor Sosonko en Olafsson: beiden zijn geweldige spelers, maar bij Sosonko was hel pech en bij Olafsson een vreemd niet-gedisciplineerd zijn dat de punten kostte. Hun strijdlust was intussen hartverwarmend. net is een fantastisch toernooi ge weest en het feit dat Interpolis deze opzet voor minstens vijf jaar heefl gegarandeerd stemt tot vreugde. Nu nóg Larsen en Ljubojevic erbij, en we hebben echt iets om een jaai lang wakker van te liggen. Uitslagen 11e ronde: Balashov (Su}-Timman (Ned) 1-0, Hübner (Wdl)-Gligoric (Jsl) 1-0, Kavalek (VS)-Smyslov (Su) V2-V2- V2-V2, Olafsson (IJs>-Ssosonko (Ned) V2-V2-V2-V2, Andersson (Zwej-Miles (Eng) 1-0, HJort (Tsj)-Karpov (Su) Vs-Vï-Va-1^ Slotstand: l>Karpov 8, 2. Miles 7,3/6. Hübner, Kavalek, Hort, Timman 6, 7. Gligo- nc 5V2, -19. Balashov, Andersson 5, 10. Smyslov 4V2, Sosonko 4, 12. Olafsson 3. schitterende volleys, dat de Brit op zeker moment in de tweede zet naar de Amerikaan riep dat hij veel te goed voor hem was. Tom Okker toonde zeker niet zijn beste vorm tegen de jonge Ameri kaanse student Bill Scanion, die in dit World Star toernooi zijn Euro pese debuut maakt. Vorig jaar deed bij voor het eerst van zich spreken toen hij ondermeer tijdens Forest Hills de Italiaan Panatta verraste. Tegen Okker gisteren maakte hij toch nog veel te veel fouten en vooral na de eerste set, die met 6-2 voor hem verloren ging, liet hij spoedig het hoofd hangen, zodat onze landgenoot weinig moeite had om de partij met 6-1 af te ronden. Okker en Scanion moesten vervol gens in een sprankelende set met 8-6 de winst laten in het dubbelspel aan Gerulaitis en Cox. In Arnhem onderstreepte Ilie Na stase nog eens zijn uitstekende vorm van voorgaande dagen door Adriano Panatta die zich in ver band met zijn rugblessure toch nog wat voorzichtig over de baan be woog, met 7-6,6-3 te verslaan, nadat de Italiaan in de eerste set nog met 3-5 de leiding had gehad. PIET KIENHUIS, UTRECHT/ARNHEM - Tom Okker zal vanavond in de Kennemerhal in zijn vroegere woonplaats Haarlem de strijd moeten aanbinden tegen zijn landgenoot Louk San ders als onderdeel van het proftoernooi van Roffel en Steur. Okker eindigde in zijn groep als tweede achter de sterke Amerikaan Vitas Gerulaitis en Sanders werd derde in de andere groep achter Nastase en Fillol. Sanders vocht in de Rijnhal te Arn- D hem een titanenstrijd uit met de elkaar in het Rotterdamse Chileen Jaime Fillol, won de eerste °-v vfr set na tie-break met 6 7 maar ver 'Verwacht mag worden dat zeker volgens moest hij toch 6-3, 6-2 zijn Gerulaitis een van de finalisten zal meerdere in de geroutineerde Chi- gaan *£rden' Wa.f ,hy w°«>?dag- leen erkennen. Had onze kampioen avond °kker ve,el te machtig in gewonnen van Fillol dan was hij de ^m£[erd,am; glstfravond maakte eerste echte wedstrijd tegen Okker deJ°'°"de Amerikaanse krullebol in zijn carrière mis gelopen en had £ok ko?e mette,n me} de.Bn' Mark hij vanavond de Brit Mark Cox te- ,OX| met er e krach- genover zich gekregen. tinspanning en nog wat „weggever- De tweede partij vanavond in tJes\ v?n Zyn-, tegenstander niet Haarlem wordt d.Z tussen Ilie Na- ™xder, k°n da" ee" sc°re stase en de 20-jarige Amerikaan Bill van 6/3' In 5-eide sets Pakte Ge' Scanlon, die laatste in de groep van ruIa,tl-s al ,spoed'g ean servicegame Okker eindigde. In Tilbuïg komen Z1J"tegenstander en er was vanavond tegenover elkaar te staan fS? Vi?'unS ?a„ Cox deze Vitas Gerulaitis en Adriano Pa- schade n?g kon herstellen. Daar- natta, die mede als gevolg van zijn voorspeelde de 23-jange Gerulaitis rugblessure als laatste eindigde in veel te sterk en bijna foutloos. De de groep van Sanders, en worts 1 £°x gaf ""getwijfeld int- Mark Cox, die het moet opnemen stekendpamjmaarde halve f.na- tegen Jaime Fillol. De winnaars en ll!£ ,van Wimbledon dit jaar verliezers van Haarlem en Tilburg schotelde hem zon moordend strijden zaterdagmiddag en -avond temp0 v00r met keiharde drives en Jaime Fillol kan lachen na zijn winst op Louk Sanders (rechts)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19