Moderne boekhouders vallen soms als dollen een klant aan Pijnloze prik en u rookt minder schadelijk Allemaal net echt, die beesten RUGLEUNING OP MAAT Niet duurder VRIJDAG 7 uKTuBER i;i7: PAGINA 15 Het is een bekend feit dat postorderbedrijven voortdurend op hun hoede moeten zijn voor mensen die wel bestellen, maar niet betalen. Een soort schriftelijke winkeldiefstal, zou je kunnen zeggen. Die mensen vragen din gen op zicht, doen net of zij ze weer terug gestuurd hebben, reageren niet op rekeningen. Zij denken: Niemand ziet me, dus niemand kan me pakken. Een i de administratieruimten van het grote postorderbedrijf Wehkamp. Veel gaat er elektronisch. Om ze tóch te pakken - wat niet meer dan rechtvaardig is - maken de postorderbedrijven gebruik van zeer uitgebreide administraties, van incassobureaus, en zonodig van de rechter. Zoals steeds meer tegenwoordig, loopt deze controle over robot-ad - ministraties. Het is soms verbijste rend om te zien hoe men die elek tronische breinen hun gang maar laat gaan. Ze vallen eerzame men sen lastig, jagen ze over hun zenu wen, besmeuren burgermansrepu taties, dwingen onschuldige buitenstaanders om kosten te ma ken. En dat alles in gevallen waarin een kind kan nagaan dat de fout bij het postorderbedrijf zelf ligt. Uit respect of weerzin Voorzover er nog denkende men sen over deze robots waken, wor den dezen blijkbaar verlamd door Door L. Bakker hun diepe respect voor de ingewik kelde machinerie, hun ontzag voor de prijs die het ding bij aanschaf heeft gekost, of hun weerzien tegen vermoeiende discussies op andere gegevens dan die door de heilige administratie zijn uitgebraakt. Dit leidt tot schandalige dingen, w&arvan ik hier een paar voorbeel den laat volgen. Ze zijn afkomstig van het klachtenbureau van het konsumenter\ Kontakt waar nogal eens slachtoffers van de admini straties der postorderbedrijven om hulp aankloppen. Het grote postorderbedrijf Weh kamp daagde een tijdje geleden iemand voor de rechter, omdat hij weigerde 514,27 te betalen. Eerst betaalde hij nog door Er was het volgende aan de hand: Die iemand, een meneer Z., had een radio gekocht bij Wehkamp. Een half jaar garantie, binnen het half jaar was de radio kapot, meneer Z. stuurde hem op voor reparatie. Aanvankelijk bleef hij gewoon doorbetalen op zijn afbetalingsre- kening. maar toen hij na vier maan den zijn toestel nog steeds niet te rug had, hield hij er mee op. Prompt kwamen er aanmaningen. Meneer Z. schreef terug: "En waar blijft m'n radio?" De klant probeerde het met een aangetekende brief Daar kreeg hij wel antwoord op. Het luidde: Wij hebben helemaal geen radio van u. Bewijs ons maar eens dat het wel zo is, door ons uw verzend bon van het postkantoor te sturen. ...én daarmee uit Helaas, die bon kon meneer Z. ner gens meer vinden. Hij werd voor de rechter gedaagd. De rechter gaf hem nog even uitstel om te probe ren de zaak uit te zoeken. Wehkamp maakte hem dat niet makkelijker. Ze ontkenden nu zelfs dat ze ooit de aangetekende brief van hem hadden ontvangen. Me- Toen had meneer Z. geluk. Hij doorzocht voor de zoveelste keer zijn hele huis en vond toch nog.... het strookje van de verzendbon waarop hij de radio destijds aan Wehkamp had gestuurd. En ook vond hij afrekenstroken, waaruit bleek dat de boeking van zijn beta lingen aan Wehkamp vol met fou ten moest zitten. Eigenlijk had hij nu Wehkamp voor de rechter kunnen dagen, want zelfs zijo radio kreeg hij niet meer terug van het postorderbedrijf. Het enige was zij deden, was andere lo pende afbetalingen van hem weg schrappen tegen de betalingen die hij op de radio had gedaan. Niet meer na te gaan Wehkamp wekte duidelijk de in druk dat men dan weliswaar voor het verzendbewijsje capituleerde, maar dat in het bedrijf totaal niet viel na te gaan wat er nou wèl met meneer Z. en zijn eigendommen aan de hand was. 't Is griezelig dat men op zo'n basis rustig een proces tegen iemand had aangespannen. U kent het wel Het boekenverzendhuis Lec- turama (van het Nederlands Talen Instituut en Keurkoop) te Rot terdam werkt erg met zendin- gen-op-zicht. U kent de reclame van Lecturama - NTI - Keurkoop vermoedelijk wel: zakjes vol met bestelkaarten voor van alles en nog wat, die in de brievenbussen wor den gegooid voor "de bewoner van dit pand". Klaar ben je, als daar een fout mee wordt gemaakt (of een vervelende grap door iemand die ze op jouw naam instuurt) en de computer van Lecturama slaat er dol op. Dat overkomt een meneer V. in de S-straat in Rijswijk. Hij woont daar Kort na zo'n reclame-actie van Lec turama worden er afleveringen van het doe-het-zelf kaartensvsteem voor hem bezorgd op nummer 18 in zijn straat. De buren brengen het hem, na een dag of wat. Meneer V. bekijkt het eens, ziet dat er ook nog een girokaart voor 19,70 bij zit, zet "retour afzender" op de hele mding, en gooit hem een paar da gen later i brievenbus. Weer nieuwe post Maar nauwelijks heeft hij dat ge daan. of zijn buren van nummer 18 brengen hem weer nieuwe post van Lecturama: "Waar blijft uw beta ling?" Hij belt op naar Rotterdam en legt het uit: vermoedelijk een kwalijke grap, hij heeft in elk geval niets be steld, zijn naam staat trouwens ook verkeerd gespeld, maar hij heeft het allemaal netjes teruggestuurd. De juffrouw bij Lecturama zegt dat zij het zal doorgeven. Na een poosje krijgt hij via de buren een brief waarin staat dat hij een klacht moet indienen bij de PTT, als hij de bestelde doe-het-zelf kaar ten niet heeft ontvangen. Meneer V. schrijft nu een lange brief aan Lecturama en legt alles weer uit. Lecturama reageert daarop met: "Als u die kaarten aah ons hebt ge retourneerd, zult u ons daar eerst een bewijs van moeten tonen, an ders kunnen wij uw rekening niet afboeken." Wéér schrijft meneer V.: "Ik heb het gewoon in een brievenbus ge gooid, met "retour afzender" erop. Incassobureau Nu vindt Lecturama hem blijkbaar zo lastig geworden, dat de uitge verij zijn geval in handen geeft van het Algemeen Rechtskundig Bu reau Acta. (Dat is overigens het ei gen incassobureau van Talenin stituut, Keurkoop, Lecturama, Acta schrijft nu aan meneer V.: "Aangezien u niet over bewijzen van terpostbezorging beschikt, verzoeken wij u aangifte te doen van vermissing." Meneer V. stuurt deze brief van woede nu ook "retour afzender". Hij zal daar gek zijn, om dat idiote verhaal ook nog eens voor de PTT te gaan afsteken. Nou, die retourzending komt blijk baar wel goed terecht bij Acta, want meteen krijgt hij een dreigbrief: aangifte doen, of anders... Pas wanneer het klachtenbureau van het Konsumenten Kontakt er zich in mengt, houdt Lecturama op met deze wilde actie Hoewel ze zich nog wel een boze brief aan meneer V. permitteren, waar in staat: "De kwestie zou aanmerkelijk eerder uit de wereld zijn geweest indien u uw medewer king had verleend. Volgens hem gaat het prima Dit zijn twee typische voorbeelden van een gang van zaken zoals die bij klachten nogal eens voorkomt. Bij zaken met zulke administraties wordt blijkbaar vaak geen post ge lezen en worden geen notities van telefoongesprekken doorgegeven. Die zaken vinden echter dat het prima gaat. Zij doen niets fout, het ligt allemaal aan het domme pu bliek. Tekenend is wat dat betreft nog een passage uit een brief van Wehkamp aan het Konsumenten Kontakt, toen Wehkamp nog niet wist dat die arme meneer Z toch nog zijn ver- zendbriefje had teruggevonden en nu alles kon bewijzen. Dit stond er in die brief: "Inciden teel kan wel eens een enkel post stuk in het ongerede raken. Dat hier, zoals de heer Z. beweert, tot drie maal toe poststukken - waar van zelfs één aangetekend - zouden zuden zijn, is wel zeer onwaar schijnlijk. Zeg dat wel, maar meneer Z. had zonder dat briefje toch mooi 514,27 plus de proceskosten kunnen betalen. D'r zijn mensen die nooit kunnen ophouden met gekke modische dingen doen aan hun huis. Wat moeten ze beginnen als ze eenmaal een open haard buiten en binnen, een bed met radio en cassettes peler, een groot model van de Santa Maria een zit- en een stakuil, en een porceleinen Dalmatier heb ben? Geen nood, die mensen zien we nog wel beginnen aan een le vensgrote nylon-pluche leeuw in huis. of een kameel op ware grootte die het zo mooi doet voor de glazen schuifwand. Daar stond op de jaarbeurs de stand van Speijer en Zoon uit Leiderdorp vol mee. Normaal had Speijer tot dusver alleen dieren op speel goed-maat. maar nu was .al dat groot wild er ook bij. Particuliere klanten hadden ze er nog niet voor. Ze zagen het nog wat meer zitten in de etalage-inrichtin gen. Maar ja, zo is het met kunst bloemen en namaak-houtvuren ook gegaan. Als er eenmaal iemand het in z'n kamer zet, volgen er meer. Speijer heeft nog geen idee wat zulke beesten een particulier moe ten gaan kosten. Hij noemde de volgende grossiersprijzen: kameel 1250, olifantengroep van een grote en twee jongen 6.500, gi- rafje van 2.25 meter hoog 1495, rendier 1395. zeer grote net- echte hond 618. Verzekeren bij de Om van het roken af te komen, is, zegt men, mogelijk door middel van een acupunctuurkuur. Het is in elk geval een tijdrovende kostbare en. naar.verluidt, niet altijd pijnloze aangelegenheid met een wis selende kans op succes. Een Belg is nu op het simpele, slimme idee gekomen, die naalden in plaats van in uw lichaam in de boosdoener zelve, in de sigaret te prikken! Dit heet met een geleerd woord Toxic-Reduction-System (TR-systeem), hetwelk in Zwitser land op zijn betrouwbaarheid zou zijn getest. Het werd op de Najaarsbeurs in Utrecht gedemonstreerd. Dat wil zeggen het apparaatje waarin u uw pakje sigaretten steekt. U drukt en door die eenvoudige handeling wordt elkeusigaret tweemaal door geprikt. Een perforatie zou 31% minder schadelijk roken beteke nen. twee perforaties 51, drie per foraties 64 en vier perforaties 81%. Verklaring van de uitvinder: door die gaatjes in de sigaret inhaleert u een hoeveelheid lucht die in dt. het moment, dunkt ons, dat TNO aspirant-dief zou zich natuurlijk dit systeem eens nader gaat be- ook zo'n pen kunnen aanschaf- Het apparaatje waarmee u een pakje siga retten minder schadelijk schijnt te maken Het ligt in de bedoeling dat het ap paraatje bij de tabakswinkelier zal worden verkrijgbaar gesteld. Het is Als u er geloof aan hecht, zou u een kosteloze proef kunnen nemen door uw sigaret met een naald door te prikken. Wonderpen Intussen lijkt ons de anti-dieven- pen een intelligentere vondst die door Lips uit Amerika wordt geimporteerd en door Dorco, Den Bosch, gedistribueerd. Met deze pen kunt u namelijk onzichtbaar uw naam schrijven op uw kostbare eigendommen als de tv, de stereo apparatuur, de fiets, bontjas, schilderijen, antiek enz. De inkt wordt pas zichtbaar door ultra violette bestraling. Met uitzonde ring van een hard glad oppendak als glas is de tekst niet uitwisbaar. Men ziet in deze pen die 12.95 kost en in de kantoorboekhandel zal worden verkocht, een preventief middel tegen diefstal. Hoewel - de Koffiewekker Voor mensen die moeilijk opstaan, heeft Tefal een nieuw animeermid- del bedacht. Het is een koffiezet apparaat met wekker, dat hen met de geur van verse koffie in de neusgaten probeert opgewekt de nieuwe dag te doen beginnen. De machine bevat voldoende voor ze ven tot tien kopjes koffie. Koffie is tegenwoordig een kostbaar goed, dus mag men wel een half uurtje eerder dan gebruikelijk wakker worden om alles te kunnen opd rinken. Tefal Tefal brengt ook een nieuwe ci- truspers, simpel van vorm, die men in haar geheel onder de kraan kan afspoelen. Bij met-gebruik sluit het opvangbakje voor het sap de bo venkant af. Zonder morsen Else Plastic maakt een gieter met een nieuw soort mond die de straal water beter controleert, een ge richte straal dus. En er is geen druppel morsen meer bij. In twee maten van een en twee li ter, 3.25 en 4.50. Kerstgeschenk Als vroeg kerstgeschenk im porteert Int. Design-Import in Al kmaar een groep markante figuren van aardewerk uit Zweden. Ze zijn met de hand gevormd en be schilderd en werden ontworpen in opdracht en ten bate van de Unicef. Dit betekent dat van de prijs 69.50) twaalf Zweedse kronen naar de Unicef gaan. Tien vakken Zo op het oog een damestas van een vrij traditioneel-model, als hand- of schoudertas te gebruiken. Maar het geheim zit in het interieur dat in totaal uit niet minder dan tien vakken bestaat waarvan er ver scheidene met een rits worden af gesloten. Alles kan nu zijn vaste be stemming krijgen, denkt de firma Cohen uit A'dam. Het eindeloos zoeken in de grabbelton waarop een damestas nogal eens wil lijken, is afgelopen. Kunstleer, 80.-, in clusief de opvouwbare paraplu. Kappen van kurk Stalen lampen met vierkante kap pen van kurk maakt de verlich tingsindustrie Herda, A dam. De serie bestaat uit drie modellen: een tafel-, een hang- en een staande lamp. De tafellamp kost 149.50. Trefzeker Curver brengt o.a. een nieuw stevig papiermandje van kunststof met een wijde opening om met grotere trefzekerheid er zijn papieren in te kunnen mikken. In rood of bruin, f 4.95. fietsenhandelaar De bij de Bovag aangesloten fietsenhandelaren kunnen hun klanten nog steeds een fietsverze- kering aanbieden. Dit in tegenstel ling tot een aantal verzekerings maatschappijen die het risico van diefstal te groot vinden. Volgens de Bovag kan bij aankoop van een fiets een all-risk verzeke ring voor driejaar worden afgeslo ten via de handelaar. Wordt de fiets binnen een jaar ge stolen dan keert de handelaar het totale aankoopbedrag uit. In de twee volgende jaren wordt geleide lijk afgeschreven tot maximaal 36 procent. Bij het sluiten van de verzekering moet de premie voor driejaar voor uit worden voldaan. Bij uitkering krijg je de te veel betaalde premie niet terug. In geval van schade geldt voor reparatie een eigen ri- sisco van 25 gulden. Schade aan banden wordt niet vergoed. Limburgers pakken vaak een biertje Wij hadden het in elk geval nog nooit ergens gezien: een zitbank met een ruggeleuning die je net zoals de hoofdkant van een ligbed kunt "erstellen. In een heleboel standen, van rechtop tot heel lui achterover. De zijleu ningen kunnen op precies dezelfde manier worden verzet. Ons lijkt dat een groot gemak Hoe vaak komt het niet voor datje best zou willen dat een bank vooral in de rug een beetje anders zat. Deze kun je dan op maat maken. Dezelfde fabrikant - Montis Meubelen in Dongen (NB) - brengt ook een bank uit waarvan de rugleuning mee achterover gaat als je er tegen leunt. Je hebt ook fauteuils en tuinstoelen waar dat zo bij gaat. Wij zitten er liever niet in, maar een ander misschien wel. Maar die met de verstelbare rugleuning (foto) is het voor ons helemaal. De Montis-banken zijn wel prijzig, want ze zijn van mooi wildleer. De bank met verstelbare rugleuning kost als tweezits 3700 en als driezits 4350. Het type met mee-dcinende rug kost als fauteuil j 2110, als tweezits 3200, en als driezits 4150 Limburgers zijn nog steeds de grootste bierdrinkers in ons land. Jaarlijks drinken ze elk 108 liter. Brabanders komen niet verder dan bijna 103 liter per hoofd der bevol king. De Drenten komen zowaar op de derde plaats met een consumptie van bijna 94 liter. Gemiddeld drinkt de Nederlander rond 84 liter in een jaar. Verdere cijfers die we ontlenen aan het Detailhandelsbulletin: Gro ningen "slechts" ruim 60 liter per bevolkingslid, Friesland bijna 67 li ter, Overijssel meer dan 77 liter, Zuid-Holland 68,5 liter, Noord- Holland bijna 75, Zeeland 78, Utrecht een kleine 85 liter en Geld erlanders drinken per jaar ruim 81 liter bier per hoofd der bevolking. Overigens stijgt het bierverbruik in de hele EG nergens zo sterk als in Nederland. Zwitserland blijft vrij stabiel voor wat de prijzen betreft. Eind juli lag het prijspeil 1,6 procent hoger dan een jaar daarvoor en in de twaalf maanden tot en met juni stegen de prijzen in Zwitserland met slechts 1,8 procent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15