Pieter Menten maakt grappen over politiechef Houding van Betico Croes valt slecht in Nederland ^^Jubileumgeschenk voor nieuwe spaarders: 'n Heelbijzonder boek dat nooit tekoop zal zijn. Drie politici boos over Duits machtsvertoon "Peters lijkt wel een zak kunstmest" Politieman beter beveiligd Minister heropent overleg met leraren Aan moord ging een verkrachting vooraf Zigeuners mogen misschien blijven DINSDAG 4 OKTOBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 KALKAR-DEMONSTRATIE: DEN HAAG (ANP) - Drie leden van de Tweede Kamer hebben een brief geschreven aan de leden - van de Duitse Bondsdag naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de Kalkar-demonstratie af gelopen zaterdag. De Tweede-Kamerleden Jansen (PPR), Van der Lek (PSP) en Voortman (PvdA) schrijven in hun brief verbijsterd te zijn over wat zij noemen „de volstrekt nut teloze machtsdemonstratie van de Duitse overheid". Volgens de Kamerleden is het slechts aan de zelfbeheersing van de Kalkar-demonstranten te danken, dat het niet tot een tref fen is gekomen met de verza melde politiemacht. „Wij zijn on der de indruk van de wijze waarop tegenover dit machts vertoon de vreedzame demon stranten hun gevoelens hebben weten te beheersen", aldus de 'briefschrijvers. De Kamerleden willen van de Duitse overheid weten wat er ge beurt met de foto's die tijdens het fouilleren van de demonstranten zijn gemaakt. De berichtgeving die de Duitse po litie heeft verspreid over de resul taten van de massale controles van de demonstranten stemt vol gens de drie Kamerleden niet overeen met de werkelijkheid. „De indruk wordt gewekt, dat grote aantallen wapens of voorwerpen die daarvoor kunnen worden ge bruikt in beslag zijn genomen terwijl dat in alle ons bekende gevallen beslist niet het geval was", zo schrijven zij. In de brief wordt ook kritiek geuit op de controle aan de grenzen die volgens de schrijvers naar „dienst volgens voorschrift" doet denken, waardoor vele demon stranten te laat op de plaats van bestemming aankwamen. „Wij stellen het op prijs", zo staat in de brief, „van u te vernemen wat uw politieke oordeel is over het optreden van de verantwoor delijke instanties". De Kamerle den hebben alle drie de Kalkar demonstratie bijgewoond. Lezers schrijven Schepping of evolutie? In de krant van zaterdag 1 okt. j.l. trof ik tot mijn verbazing een ar tikel van P. Bok over schepping of j evolutie. Het is puur onmogelijk wat hij daar schrijft. Ik citeer: zes wijze mannen waren vandaag in Utrechtdie zes zijn er overeenkomstig de ver wachtingen niet uitgekomen. (Zie Jt artikel) Hoe kan Bok dat nu schrijven? Dat l artikel is gedeeltelijk puur gelogen! Die studiedag van de E.O. begon om half tien en het Leidsch Dag blad wordt al om 10 uur „gezet". Hoe kan hij dan beweren dat het door ,de E.O. georganiseerde con gres een vrij negatief resultaat had? Hij kan dat nooit weten. De stu diedag was om plm. 5 uur afgelo pen. Bok schrijft aan het eind van zijn artikel: De zes wijze mannen Van Utrecht zijn uit die antwoorden óf fundamentele vragen niet geko men. Zij hebben of onze wereld èr een is van evolutie of van schepping (zie artikel). Hoe kan Bok dat nu beweren (nogmaals). Er is wel verheldering gebracht! Ik heb na afloop van het congres nog gepraat met andere aanwezigen, en die bevestigen mijn bovenstaande bewering! En dan nog iets. Bok moet zich voortaan beter oriënteren in de stof waarover hij schrijft. Hij zegt ook aan het eind' dat de evolutionisten aan de creationisten vragen: Waar kwam de Schepper dan vandaan? Hij vergist zich daar pijnlijk! Om die vraag gaat het niet in het con flict schepping-evolutie. Ik ver moed dat hij het boek van de E.O. heeft gelezen wat iedereen toege stuurd kreeg die een plaats had ge reserveerd. Laat hij dan naar die studiedag gaan (hopelijk is hij ge weest) en pas daarna zijn artikel schrijven - dan is het. nog aan vaardbaar misschien. Nu in ieder geval niet! Of slechts ten dele en dat deel komt uit het boek!!! A. van Duyvenbode Jr. Prs. Beatrixlaan 51 Katwijk Misbruik van wao: eis vijf maanden AMSTERDAM (SP) - Een 57-jarige schoonmaker heeft voor de Am sterdamse rechtbank vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, horen eisen wegens misbruik van de sociale voorzie ningen. De schoonmaker wordt ervan be schuldigd gedurende vijf jaar een dubbele uitkering krachtens de wao te hebben genoten. In 1961 was hij arbeidsongeschikt verklaard. Elf jaar later voelde hij zich echter zo fit dat hij besloot weer aan de slag te gaan. Om zijn uitkering niet kwijt te ra ken trad hij ondfer de meisjesnaam van zijn vrouw in dienst bij een schoonmaakbedrijf. In de vijf jaar die verstreken voor het GAK de fraude in de gaten kreeg had verdachte 64.000,- extra geïnd. Ook zijn vrouw genoot een wao-uitkering. Inmiddels wordt van de schoonmaker maandelijks 50,- ingehouden op zijn uitkering. De uitspraak is 17 oktober. AMSTERDAM (SP) - Pieter Menten die wordt verdacht van massa-executies, veroorloofde zich gisteren enkele grappen waarmee hij de lachers nog op zijn hand kreeg ook. De grappen gingen ten koste van commissaris G. Peters 5- ||||jjj| van de rijksrecherche, van wiens onderzoek volgens Men- - ten geen spat deugt. "Die Peters lijkt wel een levende zak kunstmest. Als hij erbij komt groeien de processen-verbaal van zelf'. En even laten "Peters? Die is volgens mij het hoofd van de meineedbrigade". Zijn raadsman, de Haagse advocaat mr. L. van Heijningen, sprong hem bij: "Het is nu al de tweede keer dat Peters een voor ons belangrijke getuige af schrikt door hem te dreigen met meineed. Dat doet hij niet bij de ge tuigen van het openbaar ministerie. Hij gaat selectief te werk en dat is niet netjes." Eigenlijk was het enige dat gisteren op de voortgezette zitting van de Bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank vermakelijk was het gestoei tussen de president, de officier en de verdediging over wie er wel of niet nog aan de ge tuigenlijst moeten worden toege voegd. Zowel de officier als Menten kwamen gisteren met nieuwe na men van getuigen, die een vlotte ARNHEM (SP) - In Gelderland is een initiatief genomen om de veiligheid van de politie-agent te bevorderen. Tijdens de installatie van acht nieuwe politiemensen maakte hoofdcommissaris W. Bak kervan het Arnhemse korps dit be kend. Agenten van zeven politiekorpsen kunnen binnenkort via hun mobi lofoon rechtstreeks informatie op vragen over verdachte personen. Via een speciale lijn krijgt de in formant rechtstreeks verbinding met een centrum op het Arnhemse hoofdbureau waar de gegevens lig gen opgeslagen van personen die al vaker met de politie in aanraking zijn geweest. De agent kan derhalve onmiddel lijk beschikken over een informatie als: de betrokkene is gevaarlijk of is iemand die snel geweld gebruikt. afwerking van het proces tegen de bejaarde miljonair uit Blaricum in de weg lijken te staan. Toen presi dent mr. J.A. Schröeder tegen sommigen van hen bezwaar maakte reageerde Menten: "We roepen heus geen getuigen op die niets hebben tc verklaren." Voorlezen In elk geval worden morgen Dirk Menten, de broer van Pieter, ge hoord, alsmede de rechter-com- missaris in deze zaak, mr. H. van Duuren. Het ligt echter voor de hand dat Dirk Menten zijn villa in het Zuidfranse Cannes niet wenst te verlaten om in Amsterdam te komen getuigen. In dat geval zal slechts zijn onlangs tegenover de rijksrecherche - niet onder ede - af gelegde verklaring worden voor gelezen. De zittingsdag van gisteren bracht in wezen weinig nieuws. Op een van de eerdere procesdagen was al gedeeltelijk de verklaring voorge lezen van de Poolse architect Jan Garbien (53). Nu was hij er zelf om gevraagd zijn relaas toe te lichten. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Kemenade stelt zich voor in de eerstvolgende gewone vergadering van de bijzondere commissie onderwijspersoneel afspraken te maken over de wijze van behandeling van de voorsgestelde verandering van de rechtspositie van leraren. De verandering houdt onder meer een verlaging in van het aanvangssalaris van eersteg raads leraren. Over aard en tijd stip van de verlaging kan nog niets worden meegedeeld. De eerstvolgende vergdering van de commissie is over twee we ken. Dit blijkt uit de reactie van het ministerie van onderwijs en we tenschappen op de uitspraak van de president van de recht bank in Den Haag. De heeft de staat bevolen er voor te zorgen dat over de voorgenomen maat regel op de gebruikelijke wijze overleg wordt gepleegd. Nu de president uitspraak heeft gedaan, „zal het overleg in de bijzondere commissie worden heropend", aldus het minis terie. Daarin zal de regering haar standpunt uitvoerig toe lichten. WINSCHOTEN (ANP) - Voor dat de 17-jarige molenbouwer O. J. P. uit Winschoten in de nacht van vrijdag op zaterdag een 31-jarige vrouw en haar twee kinderen doodstak heeft hij de vrouw eerst onder be dreiging van een mes verkracht. Dit is gisteren bekend gewor den na het verdere verhoor van de dader. P. kende het gezin al geruime tijd en paste geregeld op de kinderen. De bewuste nacht belde hij plotseling bij de vrouw aan die aanvankelijk aarzelde open te doen. Met een smoesje wist P. toch binnen te komen. P., die zei de onweerstaanbare drang te hebben gehad om ge meenschap met de vrouw te hebben, dwong haar - dreigend met het mes - aan zijn verlangen te voldoen. Daarna stak hij de vrouw in paniek dood. Teon de 5-jarige Andrej begon te schreeuwen stak P. ook hem dood waarna hij hetzelfde deed met de 6-jarige Natasja. De politie verklaarde nog dat de dader met de 31-jarige vrouw A. J. H. C. Landschreiber geen verhouding had. De Poolse getuige Garbien (rechts) arriveert in gezelschap van de heer Pasterkamp van de Amsterdamse politie in het gerechtsgebouw. Zoals bekend wordt Menten ervan verdacht dat hij onder meer op 7 juli 1941 betrokken was bij de massa-executies in Podhorodce. Zijn verweer is dat hij daar om streeks die tijd niet is geweest. Garbien: "Hij vertelde vervolgens dat hij dan eerst de joden en de bolsjewieken daar zou moeten op ruimen. Op een andere ochtend, ik was alleen op kantoor, verscheen Menten ineens in SS-uniform. Ik was behoorlijk geschokt. Hoe zie ik eruit? vroeg hij me. Ik kon toen niet anders zeggen dan dat hij er goed uitzag. Het leek net of hij ergens naar toe ging, vooral omdat hij steeds maar praatte over zijn reis naar Podhorodce en Lemberg. Het moet toen eind juni of begin juli geweest zijn. Twee weken later kwam hij pas terug. Het leek net of hij een aangrijpende gebeurtenis achter de rug had." Het enige dat Menten óp deze ver klaring van Garbien, naar zijn zeg gen zijn peetzoon, te zeggen had was: "Een oud Chinees gezegde zegt Als je een kraai opvoedt pikt hij later je ogen uit. Ik heb die fami lie veel goed gedaan. En nu dit DEN HAAG (ANP) - De rege ring heeft besloten te onder zoeken of.aan de illegaal in ons land aanwezige buitenlandse zigeuners verblijf kan worden toegestaan. Dit geldt uit sluitend voor degenen die zich op 4, 5 of 6 oktober 1977 in per soon ter registratie bij een vreemdelingendienst melden. Het ministerie van Justitie heeft dat gisteren beken ge maakt. Een vergunning tot ver blijf zal overigens pas kunnen worden verleend nadat pas sende terreinen zijn gevonden waarop de zigeuners stand plaats kunnen nemen. Registratie in een bepaalde ge meente betekent niet dat in die gemeente ook een standplaats zal kunnen worden geboden. Buitenlandse zigeuners, die Nederland willen binnenko men of zijn binnengekomen en die niet of miet meer voldoen aan de bepalingen van de vreemdelingenwet zullen aan de grens worden geweigerd dan wel worden teruggezonden. Elegant De nu in Krakau wonende man ver telde dat zijn ouders de heer en mevrouw Menten al goed kenden toen ze van 1929 tot 1933 in Lem berg woonden. Garbien: "Mijn vader was daar arts. Pieter Menten was een gedistin geerde, elegante man, die erg van kinderen hield. Zijn vrouw was mooi, en behangen met juwelen. Later vertrokken mijn ouders en ik naar Krakau. Toen ik ongeveer ze ventien was kwam ik bij Menten op het kantoor van zijn rijstpellerij. Ik moest de telefoon aannemen. Er belden vaak hoge Duitse officieren. Dat weet ik, omdat ze zich meldden met hun rang. Op een morgen, ik herinner het me nog goed, kwam Menten op kantoor. Hij was uitste kend gehumeurd. Hij had een slokje op, want hij kwam net van een feest dat de hele nacht had ge duurd. Hij zei toen dat hij zo blij was omdat hij spoedig naar zijn landgoed bij Podhorodce zou gaan en dat hij Lemberg weer eens zou gaan bezoeken. Dat was in het voorjaar van 1941." Boycot van Statenvergaderingen in Antillen DEN HAAG (ANP) - De drie grote politieke partijen in Nederland, PvdA, CDA, en WD, zijn slecht te spreken over de houding van de Arubaanse onafhankelijk heidspartij MEP en de Cu- ragaose Frente Obrero, die door een boycot van Staten vergaderingen de parlemen taire democratie in de An tillen in een impasse hebben doen geraken. Door die houding kan ook de nieuwe regering-Rozendal niet in functie treden. "De besprekingen die de Aru baanse delegatie vorige maand in Nederland heeft gevoerd, hebben een zekere goodwill gekweekt bij zowel de Nederlandse regering als bij het parlement. Die goodwill staat nu toch wel een beetje op de tocht." Dit zei de heer Van Zeil, woordvoerder van het CDA erover. Hij voegde eraan toe dat zelfs wan neer er onenigheid bestaat over be paalde gedragingen van formateur Rozendal, zoiets hoogstaands als de parlementaire democratie niet on dergeschikt mag worden gemaakt aan een meningsverschil. De heer Molleman van de PvdA vond de gang van zaken een uiting van de frustrates die ontstaan zijn ADVERTENTIE Groots en gratis boek. De NMB bestaat binnenkort 50 jaar. En heeft voor de gelegenheid een uniek, rijk geïllustreerd boek laten samenstellen. Het heet (heel toepasselijk!) 'Feesten in Nederland', en beschrijft boeiend en uitgebreid alles wat de Lage Landen aan kleur, fleur en folklore te bieden hebben. En dat is nogal wat! Voor nieuwe spaarders. Dit kostelijke boek is bestemd voor iedereen die in de maand oktober bij de NMB aan het sparen slaat. En dat is echt de enige manier om aan 'Feesten in Nederland' te komen, want het zal nimmer in de winkel te koop zijn. Open dus zo snel mogelijk een spaar rekening bij de NMB, leg minstens 50 gulden in, en u hebt het voor het meenemen. Zolang de f- *1 voorraad strekt, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. door het ietwat onhandig buiten de regering houden door formateur Rozendal van de MEP-partij. De VVD-er Tuijnman noemde het huidige gedrag van de MEP in strijd met de voorstelling van zaken die de Arubaanse delegatie gaf tij dens haar bezoek aan Nederland. Ook hij meende dat "het typisch Caribisch temperament" een grote rol heeft gespeeld. Van Zeil zag als oplossing voor de impasse in het Antilliaanse staats bestel de mogelijkheid die ge noemd wordt in het reglement van orde van de staten der Nederlandse Antillen. Daarin staat dat een openbare bijeenkomst kan worden gehouden die niet een statenverga dering hoeft te zijn en dus gevormd kan worden door nog niet beëdigde nieuwe Statenleden. In die bijeen komst moeten dan de geloofsbrie ven van de nieuwe Statenleden worden goedgekeurd. Gouverneur Leito kan hun vervolgens de eed afnemen. Van Zeil zei er niet aan te twijfelen dat de geloofsbrieven van alle nieuwe Statenleden in zo'n geval zouden worden goedgekeurd. "De beëdiging kan dan plaats vinden en de nieuwe staten zijn gevormd". Volgens hem kan er dan vergaderd worden zolang het vereiste aantal Statenleden aanwezig is. Hij voegde eraan toe dat verwacht mag worden dat de dertien Statenleden van de regeringspartij niet eens blijven en zodoende het "quorum" vormen. Van Zeil meent dat wanneer deze ontwikkeling gevolgd wordt, de gouverneur nog niet op een bijzon dere manier optreedt. "Het afne men van de eed behoort tot de nor male bezigheden van een gouver neur." Hij zei tenslotte te hopen dat men in de Antillen eerst nog eens terdege studeert op de mogelijk heden om tot een oplossing te ko men zonder de gouverneur direct in de politieke ontwikkelingen te be trekken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7