Mr. Vrolijk krijgt alternatief plan van buurtbewoners Spitten naar verleden van Koudekerkse boerderij Huis ter Duin geeft alle geheimen prijs Weer inbraak in raadhuis Woubrugge Masten in Noordwijk moesten het ontgelden t Ook de befaamde stoelen van Huis ter Duin vallen ten prooi aan de slopershan NOORDWIJK - Ontluistering troef dezer dagen bij het negen tig jaar oude hotel "Huis ter Duin" in Noordwijk. Het grijze "blok" pal bij de zee moet alle geheimen prijsgeven. Tiental len nieuwsgierigen dwalen on bekommerd door de vele gan gen, kamertjes en zalen van het hotel dat uitverkoop houdt. Al les moet weg: de immense spie gels, het meubilair (variërend van curiosa tot antiek) de rotan meubels, glas- en serviesgoed. Het past allemaal niet meer in het nieuwe Huis ter Duin dat binnenkort op de plaats van het oude zal verrijzen. Daar horen moderne, lichte en strakke spullen,zo meent de directie van Huis ter Duin. Zo gauw als alles is geveild valt de noordvleugel ten prooi aan de slopershamer. En daarmee is dan vrijwel een einde gekomen aan het oudste familie-hotel dat Noordwijk, na de sloop van de hotels, Hoek, Hollander en Seinpost, nog rijk was. Zover is het nog niet. Eerst moe ten de veilingmeesters nog pro beren de vouwwanden, vloerbedekking, verlichting en spiegels heelhuids van muren, vloeren en plafonds af te krijgen om ze voor de liefhebber van de hand te doen. Drie dagen lang konden belangstellenden een kijkje nemen. Vanaf vandaag wordt er geveild. Welk totaalbe drag veilingmeester Derksen voor de totale inboedel denkt te krijgen is bij lange na niet te schatten, '"t Is maar wat de gek er voor geven wil" aldus de veilingmeester die wijst op het gigantische fornuis in de keu ken. de oude frutsels, prijzen- borden van pakweg vijftig jaar geleden (een biefstuk vijftig cent). In elk geval is alles wat er staat voor in totaal een paar miljoen verzekerd. Ook par ticulieren en een enkele meubel zaak hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt hun spullen (waaronder vooral veel antiek) bij Huis ter Duin te stallen in afwachting van de opbrengst. De kleine verzamelaar die denkt bijvoorbeeld een bordje met het hotelopschrift aan te kunnen schaffen of een flesje wijn komt bedrogen uit, want het "klein spul" wordt niet los verkocht. Ook prijzen treft de liefhebber (nog) niet aan. Vooral eigenaars van eigen tijdse bistro's kunnen volgens Derksen aan hun trekken ko men. Sfeermakers volop in Huis ter Duin. Oude lampjes, prullet jes, de al genoemde prijzen borden, antieke kassa's, het staat er volop. Van het hele hotel blijft alleen het middenrif staan. Aange vuld met appartementen en een hotelaccommodatie voor onge veer achthonderd man. Hoe het hotel er heeft uitgezien zal nog lange tijd zichtbaar blijven, want een paar maanden gele den nog diende Huis ter Duin als decor voor t wee Nederlandse speelfilms, Soldaat van Oranje en dr. Vhmmen. Boekliorstlaan-terrein: 977 DINSDAG 4 OKTOBER 19/7 gt' Oudste gedeelte Den Toll blootgelegd KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Bij toeval is het waarschijnlijk oudste gedeelte van Ridder hofstad Den Tole in Koudekerk aan den Rijn ont dekt. Al geruime tijd wilde de Amsterdamse zenuwarts Van Tol, een nazaat van het geslacht Van Tol dat eeuwen lang het stamhuis heeft bewoond, opgra vingen laten verrichten in de Hoogenwaardsche Polder om de juiste ligging van het huis in vroeger tijden vast te kunnen stellen. Onlangs begon de archeologische werkgemeen schap Rijnstreek met onderzoekingen. Langs de grachtwallen eerst, want bewoond door ridder Floris van Tol daar zijn gewoonlijk de oudste res- en zijn vrouw Marcelia. Ridder Flo ten te vinden. Er werd niets gevon- ris speelde een belangrijke rol in den in dat gedeelte van het terrein, het leven van die tijd. Dit bete- Maar wel een stuk verderop, verder kende vanzelfsprekend dat hij in van de gracht af. Daar lagen oude een versterkt huis moest wonen, kloostermoppen (een vroeger ge- Waarschijnlijk heeft men nu één bruikte steensoort) die een dragline van de muren van zijn woning (of- kort tevoren boven had gehaald bij ficieel weerbare, riddermatige be- het graven van een sleuf, in het ka- huizing geheten) ontdekt, der van werkzaamheden ten be- Floris zoon (Floris de Jonge, van hoeve van de gemeente. Hierdoor zelfsprekend) werd door de graaf werd de werkgroep op het goede opgeroepen voor de Arkelse krijg spoor gezet: al op de eerste dag dat en koos, in de helse strijd tussen het zoekwerk werd verricht stuitte Hoeken en Kabeljauwen, de zijde men op de oudste overblijfselen der Hoeken, aangevoerd door Ja- van het oude Huis Tol. coba van Beieren. Leiden werd het centrum der twis- riOGkGn 611 ten, de kastelen werden versterkt. Kabeljauwen moc^t niet baten: vele fraaie gebouwen werden bij de belege- Ridderhofstad Den Tole dateert ring van deze stad verwoest, waar van kort voor 1300. Het werd toen onder ook Ridderhofstad Den Tole. WOUBRUGGE - Het tijdelijke ge meentehuis in Woubrugge is op nieuw het doelwit geweest van in brekers. Voor de tweede keer bin nen een halfjaar drongen dieven de oude openbare school, waar de ambtenaren tot november zullen verblijven, binnen. Ook de openbare lagere school kreeg on gewenst bezoek. Toen het gemeentepersoneel maandagochtend het onderkomen aan de Boddens Hosangweg be trad, ontdekte het dat de deur niet was afgesloten. Een ingeslagen bo venraam duidde erop hoe de inbre kers zich toegang hadden ver schaft. Na een onderzoek bleek dat er een bureau was gesloopt en de brandkast was gekraakt. De buit waarmee de dieven aan de haal gin gen bedroeg ongeveer twaalfhon derd gulden. Uit de kamer van de burgemeester was een aantal kleedies gestolen. Die waren echter in de loop van zondag ergens in het dorp gevon den. Daaruit trekt de politie de con clusie dat de inbraak in de nacht van zaterdag op zondag moet zijn gepleegd. Aanvankelijk dacht men bij de openbare school dat hevige ruk winden de lichtkoepel hadden opengerukt. Toen de zaak eens na der in ogenschouw werd genomen kwam men er achter dat de beves- tigingsmoeren waren verdwenen. In de school wordt overigens niets vermist. Met auto tegen boom HAZERSWOUDE - De achtender tigjarige Alphenaar M. J.S. is gister avond levensgevaarlijk gewond toen hij met zijn auto op de Hoog- eveenseweg in Hazerswoude tegen een boom botste. De man reed rechtdoor in plaats van een flauwe bocht naar rechts te nemen. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. VOORHOUT - De Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vro lijk kon gisteren bij zijn be zoek aan Voorhout nog één keer een blik werpen op het oude gebouw van de BNS. Op de maquette van het ter rein zoals dat er uit zal zien na de voltooiing van alle nieuwbouw, kon hij later op die plaats een parkeer terrein geprojecteerd zien. Broeder Theo Blokland, overste van BNS (Broedershuis Nieuw Schoonoord) vertelde dat er nogal wat Voorhouters zijn die het jam mer vinden dat het oude gebouw gaat verdwijnen, omdat zij het mooi vinden. "Mooi mee" „Nou, daar zitten wij dan mooi mee", zei hij, „en dat bedoel ik zo wel letterlijk als figuurlijk". Niet alleen is het gebouw verouderd met hele hoge zalen en gangen, maar door het verdwijnen van het inter naat en door de komst van de nieuwe school (de KTS die vorig jaar officieel werd geopend) is het veel te groot geworden. Ook veran deringen in het religieuze leven van de congregatie-leden hebben er toe geleid dat nu de voorkeur wordt gegeven aan aparte woningen voor de broeders, waarin zij meer pri vacy kunnen vinden. Van deze wo ningen zijn er nu twaalf voltooid (drie blokken van elk vier huizen). Na een lunch die dooi' de bur gemeester aan de Commissaris en zijn gevolg werd aangeboden in de nieuwe KTS werd een van die wo ningen bezichtigd. Daar kreeg mr. Vrolijk van broeder Blokland een plant aangeboden voor zijn echt genote, die door ziekte niet mee kon komen naar Voorhout. Een vierde blok huizen moet nog wor den gebouwd en verder is voor de bouw van een groot hoofdgebouw het wachten nog op de benodigde vergunning. In verband met de afwezigheid van mevrouw Vrolijk was het bezoek van de dames aan "Technoglas" vervallen. Door het volle prog ramma, waarop onder andere een gesprek met het college van B en W, een rondleiding door de KTS en een rondrit door de gemeente stond vermeld, verviel het bezoek aan het terrein aan de Boekhorstlaan, waar een nieuw onderkomen voor de volksuniversiteit, de peuterspeel zaal en een gymnastieklokaal moe ten komen. Wel werden het nieuwe handbalveld en het nieuwe kleed lokaal in het sportpark bekeken en werd een bezoek gebracht aan de proefboerderij Bonda. Daar kreeg mr. Vrolijk alsnog een brief aange boden namens de omwonenden van het terrein aan de Boekhorst- laan, waarin de commissaris er op werd gewezen dat deze het hele plan nog met zeer gemengde ge voelens bekijken. Het was mevrouw Els van der Bent-Bouwmeester uit de Pieter de Hooghstraat, die in dichtvorm aan kondigde dat de buurtbewoners zich binnenkort onderling zullen beraden over een alternatief plan, waarin wat meer open ruimte tus sen de bebouwing moet vrijblijven. Er zal dan ook een afvaardiging uit de bevolking worden aangewezen, die verder met het gemeentebe stuur moet gaan meedenken over de verdere ontwikkeling van de plannen, zo bleek uit het gedicht. Ook tijdens het gesprek dat gister ochtend werd gehouden met B en W was de situatie van dit terrein al uitgebreid ter sprake gekomen. Hutspot Aan het slot van de middag keerde het gezelschap terug naar het ge meentehuis, met als aandenken aan dit werkbezoek op 3 oktober een potje met marsepeinen hutspot, dat was overhandigd door de directeur van de KTS, broeder Angelus Scheffer.» Het bezoek werd afgeslo ten met een informeel gesprek met de Voorhoutse raadsleden, waarbij nog verschillende aspecten uit de plaatselijke politiek de revue kon den passeren. NOORDWIJK - Hoofdagent A. Buys heeft gisteren afscheid ge nomen van de Noordwykse politie, waar hij zes jaar heeft gewerkt. Naast zijn politietaak vervulde hij het secretariaat van de afdeling Katwijk/Noordwijk van de chris telijke politiebond. De heer Buys heeft een functie aanvaard bij de rijksspeurhondenschool in Den Haag. De amateur-archeologen hebben het oudste gedeelte (omstreeks 1300) van de Ridderhofstad blootgelegd. Opgebouwd In 1425 werd het opnieuw opge bouwd en betrokken door Dirk van Tol. Op afbeeldingen uit deze tijd staat de gracht die de behuizing omgeeft rond afgebeeld. Dit doet het vermoeden ontstaan dat Den Tole oorspronkelijk een rond kas teel is geweest, zoals het nabij gele gen Groot Poelgeest en Ter Does. Thans is de gracht vierkant. Hoewel nog steeds bezit van een edelman vervult o.m. Tole in deze tijd nog slechts de functie van boerenbedrijf. Bij het beleg van Leiden brandde het af; alleen de muren bleven staan. Verwaarlozing Weer werd het huis opgebouwd: in 1675 en in het eigendom van Mar- garetha Helena de la Torre overge gaan. Na de dood van haar broer bleef het huis meest onbewoond. Het terrein werd verwaarloosd. In 1733 werd het huis publiekelijk verkocht en in 1781 gesloopt. Een "bouwhuis of werkmanswoo- ninge" bleef staan. Weer herleefde het verleden. Ba rend, ridder van Lockhorst, kocht het goed in 1807 en liet er een he renhuis neerzetten in de trant van de vroege 19e eeuw, twee torens er boven op. Maar het werd slecht on derhouden en al gauw was het niet meer dan een standbeeld van ver gane glorie. Tegen de eeuwwisse ling werd het huis verbouwd tot boerderij. In 1967 werd de boerderij op de monumentenlijst geplaatst: om het huis, maar vooral de ligging ervan binnen de Ringgracht, voor verdere ondergang te behoeden. Er zijn nog veel witte plekken om trent het verleden. Met name: hoe hebben de verschillende Huizen Tol er precies uitgezien? De ar cheologische werkgemeenschap Rijnstreek hoopt hier door middel van zijn onderzoek antwoord op te kunnen geven. Iedere zaterdag wordt er door de enthousiaste le den van deze werkgroep aan ge werkt om het verleden bloot te leg gen, om resten van de muren te vinden waardoor de oorspron kelijke ligging van het huis kan worden nagegaan. De Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek, die werd gewaarschuwd toen men op de oude overblijfselen stuitte, gaat zelf nog geen onderzoek verrichten: men wil dat het terrein eerst af sluitbaar wordt gemaakt. Veel gaat immers bij dergelijke onderzoeken verloren doordat jan-en-alleman het zo interessant vinden om er met ondeskundige grijpgrage handjes in te graaien. Menige "klooster mop" is op die manier voor de we tenschap van het verleden verloren gegaan en prijkt nu op de schoor steen van een de oudheid min nende buurtbewoner. Wat er gaat gebeuren als de oude muren teruggevonden zijn? "Mis schien kunnen we ze dan opmet selen", suggereert Hardenberg van de werkgemeenschap Rijnstreek". Het bestemmingsplan van Koude kerk voor dit gebied is een park. Daar zou zo iets heel best in pas- NOORDWIJK - Een 25-jarige mili tair uit Valkenburg heeft afgelopen weekeinde een lantaarnpaal op de Noordwijkse Oude Zeeweg omver gereden. De Valkenburger bleek onder invloed Van drank achter het stuur te zitten. Bij de botsing liep hij een gebroken neusbeen op. Een andere lichtmast ging op de Nieuwe Zeeweg tegen de vlakte. De chauffeur van een groene per sonenauto reed de mast omver, maar trok er tussenuit zonder zich om de schade te bekommeren. Omdat het kenteken door omstan ders kon worden opgenomen werd de chauffeur al snel achterhaald. De wagen bleek te horen bij een 21-jarige student uit Katwijk die ook al onder invloed van alcohol verkeerde toen hij de mast omver reed. "De hertshoorn wél water geven, commissaris. Ach, uw vrouw weet het wel"aldus broeder Theo Blokland met een laatste aanwijzing tegenover commissaris Vrolijk bij diens bezoek aan Voorhout. Links burgemeester v.d. Wouw.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17