Provinciaal plan stichting tegen inkrimpen winkelcentrum voor aanleg van reeks fietspaden BEDRIJVEN DIE HUN LICHT OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPARING KRUGEN TOT F1.000.- VAN DE ADVIESKOSIEN VERGOED. Buurtcomités bepleiten een eigen accommodatie "Maakt Leiden School" POP-CAFE Vervuiling Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. DINSDAG 4 OKTOBER 1SJ77 LEIDEN PAGINA 15 Stationsweg en Steenstraat als looproute zakencentrum-winkelcentrum LEIDEN - Als een zakencentrum gevestigd wordt op het Schutters veld krijgen Stationsweg, Steen straat en eerste deel Haarlemmer straat leven ingeblazen als loop routes tussen het zakencentrum en winkelcentrum. Deze ontwikke ling beschrijft de Stichting Leidse Binnenstad, waarin zich de econo mische krachten van de binnenstad gebundeld hebben, als reactie op de vijf ontwikkelingsschetsen van de projectgroep binnenstad. De Stichting is het oneens met de in de schetsen weergegeven inkrimping van het winkelcentrum. Verder vraagt de Stichting duidelijkheid ten aanzien van bedrijven in gebie den waar voor de toekomst gepland is. In het kader van de be reikbaarheid van de binnenstad juicht de Stichting het openstellen van de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen toe. De enige Nederlandse Wielrijders- bond (ENWB) betwijfelt in haar reactie of er behoefte is aan ge noemd zakencentrum. Concentra tie van zaken en winkels kan een verkeersonveilige situatie schep pen. De positieve kant van een "wijdlopig" winkelcentrum acht de ENWB dan ook de meer gespreide verkeersdruk. Net als de ENWB pleit de werk groep Stadsontwikkeling van de PPR voor meer ruimte voor groen. bijvoorbeeld op het Pieters kerkhof. In plaats van uit te gaan van concentraties van winkels en kantoren, wil de PPR uitgaan van de ontmoetingsfunctie van de stad. Daartoe wordt het "Drie-Pleinen- Plan gelanceerd. Gepleit wordt voor een huiselijker inrichting van het Stadhuisplein, terwijl de Bees- tenmart ontspanningscentrum kan worden. Ook de voorkeur van de wykpolitie gaat uit naar concentratie van de horeca op de Beestenmarkt. Ter wijl dan nog de Kaiserstraatals rec reatiecentrum voor studenten ge handhaafd kan blijven, zou verder in de binnenstad de horeca meer aan banden gelegd moeten worden. Wat betreft de plaats van de bedrij vigheid in de binnenstad merkt de wijkpolitie op, in haar reactie op de ontwikkelingsschetsen, dat meer verkeersdrukte door vestigingen in de binnenstad niet gewenst is: "De Hooigracht is nu al een "puinhoop" en het gevaar van volledige ver stopping in dit stadsdeel is levens groot". Parkeergarages worden nodig geacht om de parkeerover last aan te pakken. "Veel automo bilisten ervaren het als noodzaak, als onontkoombaar om de auto op een verboden plaats te parkeren. Dit is ook de reden dat een streng bekeuringsbeleid weinig vruchten ai werpt." DEN HAAG - Het college van Gedeputeerde Staten heeft de urgentievolgorde vastgesteld, volgens welke de plannen tot aanleg van fietspaden in de provincie Zuid-Holland zullen worden uitgevoerd. In het jaar 1978 wordt door de provincie geld uitgetrokken voor de volgende fietspaden in deze regio: Hoogmade-Leiderdorp - Dit ge deelte is een onderdeel van een fietspad van de Ruigekade nabij Hoogmade via de Kaag naar Lisse en het Langeveld. Dit deel van het fietspad loopt langs de Zuidzijder- vaart tussen Hoogmade en Leider dorp. De overige delen, die aanslui ten op bestaande verbindingen, komen pas na 1982 aan de orde. Kosten in 1978: 207.000 gulden. Den Haag-Meijendel - Dit is een fietspad over de Waalsdorpsvlakte van Den Haag-noord naar Meyendel. In het pad is een tunnel onder de Landscheidingsweg op genomen. Kosten: 1.008.000 gul den. Leiden-Zoeterwoude - Dit fiets pad loopt van Leiden naar het in dustrieterrein Zoeterwoude Rijndijk langs de spoorlijn Lei- den-Alphen. In 1978 wordt voor dit pad 945.000 gulden uitgetrokken en in 1979 nog eens 220.000 gulden. Voorschoten-Wassenaar-Leids- chendam - Dit pad zal door de ge meente Voorschoten worden aan gelegd en kruist het bestaande fietspad tussen de Rijksstraatweg in Wassenaar en de Knip te Voor schoten, dat een verbinding vormt over de Vliet bij de Knip. Kosten: 451.000 gulden. Voor een pontveer over de Vliet wordt in 1979 55.000 gulden uitgetrokken. Wassenaar-Leiden - Dit fietspad wordt op de voormalige trambaan tussen Wassenaar en Leiden aan gelegd. Kosten op 704.000 gulden geraamd. Koudekerk-Alphen - Voor de aanleg van een fietspad op het jaagpad langs de Oude Rijn wordt 809.000 gulden uitgetrokken. Het zelfde gebeurt tussen Woerden en Harmeien. De kosten daarvan wor den op ruim een miljoen geschat. 1980 In 1980 komen volgens het nu geld ende urgentieschema de volgende fietspaden in de regio aan de beurt: Bilderdam-Papenveer - Dit is een fietspad langs de Drecht en het Aarkapaal. Het vergroot de moge lijkheden om rondritten te maken vanuit Nieuwveen, Ter Aar en Leimuiden. Kosten: 499.000 gul den. Bodegraven-Nieuwerbrug - In 1980 wordt andermaal een deel van het jaagpad langs de Oude Rijn on der handen genomen. Kosten van de aanleg van een fietspad op dit gedeelte: 1.090.000 gulden. J)en Haag-Wassenaar - Dit rij wielpad lcopt van Marlot in Den Haag naar de dierentuin in Was senaar. Het loopt achter de buiten plaatsen langs de oostzijde van de Leidse Straatweg in Wassenaar, van de Landscheiding tot de Raap horstlaan en de Duivenvoordse- weg. In 1980 wordt voor dit pad 464.000 gulden uitgetrokken en in 1981 330.000. 1981 In 1981 hoopt de provincie geld be schikbaar te stellen voor de aanleg van de navolgende fietspaden: Langeraarse plassen - Dit wordt SGP/GPV kritiseren LEIDEN - Hoewel de nota "Maakt Leiden School" aangeduid wordt als een discussienota worden de uitgangspunten van deze nota nauwelijks ter discussie gesteld. Dat schrijft de werkgroep onder wijs van de SGP/GPV fractie in de Leidse gemeenteraad aan de ge- ADVERTENTIE Het toeristisch fietspad langs de Ruigekade: dergelijke fietspaden zullen er in de nabije toekomst meer komen. De provincie heeft daarvoor geld beschikbaar gesteld. een fietspad van de Lage Rijndijk hen, Woubrugge en Hoogmade be- Nieuwkoop naar de weg langs de langsDeDoes.de Wijde Aa en Pad- reikbaar zijn. Kosten: 506.000 gul- Meije (Meijepad of Oortjespad). In degat tot het Braassemermeer. Het den. 1981 wordt er 1.708.000 gulden voor pad zal vanuit de gemeenten Lei- Nieuwkoopse plassen - Dit wordt beschikbaar gesteld en in 1982 nog den, Leiderdorp, Koudekerk, Alp- een rijwielpad van het dorp eens 1.408.000 gulden. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare- en ontwerpen van Uw sie raden. 1979 De planning van de aanleg van pro vinciale fietspaden in 1979 ziet er als volgt uit. Leiden-Warmond - Dit fietspad komt aan de westzijde van de Kage- rplassen in Warmond te lopen, rich ting Oegstgeest en Leiden. Kos tenraming: 407.000 gulden. Alphen-Zwammerdam - Dit is weer een gedeelte van het fietspad over het jaagpad langs de Oude Rijn. Er wordt in 1979 468.000 gul den voor uitgetrokken en in 1980 464.000 gulden. Noordwijkerhout-Hillegom - Dit is een fietspad langs de Leidse Trekvaart. Er wordt 682.000 gulden voor uitgetrokken. Woubrugge-Alphen - Deze ver binding zal aan de westzijde van de Heimanswetering lopen en vanuit Alphen toegang geven tot het plas- sengebied. Kosten: 880.000 gulden. LEIDEN - Het college van B en W heeft het Overleg Wijkorganen voorgesteld om de antwoorden op de derde aflevering van "Wensen en Vragen" niet tijdens een speciale hoorzitting met de wijk- en buurtcomités te bespreken, maar dit te doen tijdens vergaderingen van raadscommissies. „De vragen worden niet alleen gesteld aan het college", aldus wethouder Tes- selaar, „maar ook aan de leden van de gemeenteraad. Behandeling in de raadscommissies lijkt me gezien de ervaringen in het verleden een betere oplossing". De in juni aan loco-burgemeester Van Aken aangeboden serie vragen is de derde in een vermoedelijk nog niet beëindigde reeks. In juni '73 nam het Overleg Wijkorganen het initiatief om wensen en vragen van wijkcomités in een boekje te bun delen en aan te bieden aan het ge meentebestuur. Dit met het doel om voor de verschillende wijken meer duidelijkheid te krijgen over hoe het met de oplossing van be paalde knelpunten in de wijk staat. De antwoorden op de derde bundel iijn inmiddels door B en W op pa pier gezet. In een toelichting stelt het college dat een aantal vragen onbeantwoord moest blijven om dat ook "wij het antwoord nog niet kennen" en "dat in enkele gevallen de antwoorden kort zijn gehouden, met de bedoeling om in een discus sie dieper op de problemen in te kunnen gaan." Veel nieuws zullen de wijkcomités in de beantwoording overigens niet aantreffen. Wethouder Tesselaar stelt evenwel de samenstelling van dit soort bundels toch 'zinnig' te vinden, omdat daarmee in zijn ogen "de wijkcomités voeling blijven houden met de gemeenteraad." Wat de sector welzijn betreft (de meeste vragen spitsten zich of op dit gebied of op verkeer en wonen toe) is het opvallend, aldus Tes selaar "dat veel comités vragen om een eigen accommodatie, terwijl in veel gevallen in de betrokken wijk een clubhuis staat." Uit vragen in die richting kan de conclusie getrokken worden dat in veel gevallen de samenwerking tussen wijkcomités en clubhuis nog niet goed op gang is gekomen. Ook de reactie van de gemeente op de wensen en vragen over wonen en verkeer heeft nog weinig nieuws opgeleverd. Een aantal punten is blijven staan van de vorige wensen en vragen. Wederom dringt wijkvereniging Aktief uit Zuid-West aan op ver fraaiing van het Vijf Meiplein en wederom een wat afhoudende reac tie: tot een gesprek is de gemeente bereid. Wijkvereniging De Juwelen dringt weer aan op een apotheek in de Mors; de gemeente antwoordt dat het zou kunnen, maar laat ver der alles in het vage. Uitgesproken terughoudend reageert de ge meente op de wensen uit de Oude Morsch; de rehabilitatie moet nog op gang komen en daarom is het voorbarig nu reeds met het opstel len van het gevraagde bestem mingsplan te komen, zo wordt ge meld. LEIDEN - Aan de Oude Vest 235 is dezer dagen een specifiek pop-café geopend. Het pand dat vroeger al in gebruik was als café is ingrijpend verbouwd en de yoorgevel is voor zien van een beschildering. Eige naar is R. Lourier. „Het is de be doeling dat we in het cafe steeds pop-muziek draaien, bij voorkeur funk" zegt hij. Het pop-cafe is 's middags vanaf twaalf uur open. Op werkdagen tot één uur 's nachts en in het weekeinde tot twee uur. Lezers schrijven Regelmatig breng ik een bezoekje aan een stad in het noorden des lands en verbaas me steeds meer over de properheid aldaar. Dat geeft wel te denken. En nu kunnen wij wel komen aandragen met het goedkope excuus dat het hier dich ter bevolkt is dan in het noorden of elders in ons land, dat is dan ook maar een doekje voor het bloeden. Over het algemeen vervuilen we, en komen er in om. Maar daar kunnen wij toch niets aan doen, hoor ik al zeggen. Maar zo is het niet. Wij kunnen er met elkaar héél veel aan doen. Geen vuil meer op straat gooien. De ouderen moeten daarin onze kinderen het voorbeeld geven. Waarvoor staan er eigenlijk prul- lebakken en vuilnisemmers in de stad? Als we nu eens begonnen met alles daarin te deponeren, zouden we het de heren van de gemeente-' reiniging wel gemakkelijker ma ken. Want ik heb respect voor deze mensen. Voor hen is het vechten tegen de bierkaai. En als de bezit ters van een hond het beestje leren "het" in de goot te doen, dan zou den we op deze manier ons "eigen straatje,' schoon houden; en dat van een ander. Een arme oude stad kan mooi zijn, wanneer we het devies hoog hou den: „Houdt uw stad rein". Dat kan tevens ons visitekaartje zijn. Mej. A. Nauta, Drechtstraat 83, Leiden. meentelijke onderwijsinspectie in een reactie op de nota. De werk groep is het op tal van punten niet eens met de nota, die volgens haar min of meer gezien kan worden als een vertaling van de Contouren nota voor de Leidse onderwijs situatie. De werkgroep meent dat te een zijdig de nadruk wordt gelegd op de school als een instituut dat eraan moet bijdragen om maatschappe lijke veranderingen teweeg te brengen. Het voorgestelde onder wijsbeleid in de nota "Maakt Lei den School" wordt volgens de werkgroep duidelijk door deze op tiek bepaald. Op zichzelf meent de werkgroep dat het maatschappelijk niet on juist is, maar op z'n minst zou dan ook de erkenning van gezag en be reidheid tot dienstbetoon erbij moeten worden betrokken. Conc reet heeft de werkgroep kritiek op een aantal punten in de nota. Zo vindt zij dat het dilemma van zel fontplooiing en socialisatie in de nota als dilemma genegeerd wordt en zeker niet tot een oplossing wordt gebracht. Vraagtekens zet de werkgroep bij de in de nota ge noemde doorbreking van het klas sikale systeem, dat zij niet het slechtste systeem vindt. Twijfels heeft deze werkgroep over de wijze waarop - blijkens de nota - de wisselwerking tussen school - en wijkgebeuren moet worden bena derd. Dit probleem raakt volgens de werkgroep sterk levensbe schouwelijk bepaalde uitgangs punten en het is de vraag of hier de taak van de gemeente niet ruim schoots wordt overschreden. Als de bevolking moet worden ingepraat over bijvoorbeeld politieke inte resse dan is het belangrijk vanuit welke levensopvatting dat gedaan wordt, aldus de werkgroep. Men meent dat de gemeente zich meer moet beperken dan in de nota ge suggereerd wordt. Ernstige bezwaren heeft de werk groep tegen de gedachte dat het openbaar onderwijs hetzelfde is als het bijzonder neutraal onderwijs, zoals in de nota wordt gesug gereerd. Met het oog daarop heeft de werkgroep ook bezwaar tegen de voorgestelde bestuursvorm voor het openbaar onderwijs, waarbij bepaalde taken worden gedele geerd aan zg. commissie ex art. 61- 64. De wijze waarop in de nota gespro ken wordt over het lager be roepsonderwijs heeft de werkgroep "ronduit" verbaasd. De nota waarin gesproken wordt van een niet al te goed imago van het lbo, wekt vol gens de werkgroep de indruk dat het lbo iets van de lagere orde is. De werkgroep meent dat het beter is het lbo als volwaardig onderwijs aan te merken. ADVERTENTIE Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een Dit is een publikatievan het ministerie van Economische Zaken. ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de advieskosten.tot een maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de sub sidie wordt o.a. gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur, en dat desubsidiewordtverleend voordat" de opdracht aan de externe adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een lijst van erkende adviseurs en een rapportageformulier.Wie dus meerwil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing,zoals subsidie op de besparingsmaatregelen Fzelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503, 7300AM Apeldoorn.Of bellen:tel.055-410141.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15