BARENDRECHT ONTMANTELD wekt zelf irritatie op Pikzwarte zaterdag voor Quick Boys0-2 Katwijk laat de winst liggen Optimisme Ter Leede terecht: 5-0 RCL weerlegt counter-spelletje van debutant: 4-0 Henk v.d. Zwan stelt zege RBB veilig MAANDAG 3 OKTOBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT IgggP^ 0 Ui NOORDWIJK - Voor Sjoerd Boot hadden de Zwaluwen-spelers za terdag geen goed woord over. De Noordwijk-middenvelder was er de oorzaak van dat twee Vlaar- dingers een officiële waarschu wing opliepen, toen zij de "zuigende" Boot onreglementair het zwijgen wilden opleggen. In het vanaf de tribune vriendelijk ogende duel (door Noordwijk met 3-0 gewonnen) bleek zich in werkelijkheid heel wat mepr af te spelen, waarbij verbaal weinig respect voor elkaar werd ge toond. Dat bleek bijvoorbeeld uit de dialoog tussen de Vlaardingse spelbepaler, arts Leen Pijpers, en de ijverige Noordwijk-spits Ruud Bröring na een tackle van Boot: "Die vent schop ik straks de po ten onder het lijf vandaan", zei Pijpers, waarop Bröring ad rem antwoordde: "Heb je werk te weinig?" Na afloop van de wedstrijd maakte Zwaluwen-aanvoerder Buitelaar zich schuldig aan onbeheerste kreten en kondigde hij zijn wraak op Boot aan, nadat hij "door" hem was opgeschreven: "Dit is mijn laatste seizoen en als Noordwijk bij ons komt zitten we tegen het einde van de competitie aan. Niets staat me dan nog in de weg om die negen (Boot) al in de eerste minuut de poten onder zijn gat te schoppen". De wraakzuchtige schets van het zaterdagvoetbal anno 77/78. Sjoerd Boot, liet de woorden ge laten over zich heen gaan. "Eén keer heb ik tegen iemands benen geschopt, voor de rest zijn ze al lemaal in mijn manier van spelen getrapt en dat wekte irritatie bij' hen op. En als zo'n vent mij, wan neer het spel dood is, wil om gooien, dan ben ik bereid als een kegel neer te gaan. Als hij daar dan een waarschuwing voor krijgt, kan ik dat toch jiiet hel pen?" Noordwijktrainer John Eelman probeerde het irritatie-opwek- kende„spel van Boot ook nog te verklaren: "Vorig seizoen heeft Sjoerd tegen NSW een flinke tik tegen de benen gehad, waardoor hij zes maanden buiten de lijnen stond en kort geleden kreeg hij in een vriendschappelijke wed strijd weer een tik tegen zijn en kel. Daarom speelt hij zo narrig". "Hij is in ieder geval geen gemene speler", verdedigde Ruud Brö ring nog. Diezelfde Bröring toonde zaterdag zijn grote vorm weer eens, door twee van de drie "juwelen van doelpunten" voor zijn rekening De eerste kwam vrij onverwacht tot stand, omdat Noordwijk in de eerste helft meer tegen de wind speelde dan tégen de tegenstander. Goede aanval- sacties bleken in die periode niet te kunnen worden opgebouwd, omdat de wind de bal de meest vreemde richtingen mee gaf. Bovendien moest Noordwijk attent zijn op de snel uitgevoerde tegen stoten van de Vlaardingers, maar toch kwam toen 1-0 tot stand. Op links mocht John van Dijk van de zwak leidende scheidsrechter Bouwhuis een corner nemen. Noordwijk kon toen de op de training ingestudeerde "truc" in de praktijk uitwerken. Rob Sut- torp verlengde de bal bij de eerste paal naar Bröring, die geheel vrij staand weinig moeite had om 1-0 te laten aantekenen. Ook zijn tweede treffer scoorde Noordwijks "rossige" aanvals- spits met het hoofd, toen uit een hoekschop van Jan-Willem Bo gers, nadat Albert Spaanderman in eerste instantie onder het leer was doorgedoken. Aangever Bo- gers ftadeven tevoren Noordwijk zelf met een prachtige actie op 2-0 gezet. Bogers soleerde, nadat hij de bal overigens wel in duide lijke buitenspelpositie staande had ontvangen, naar het Zwalu wen-doel en liet tijdens zijn actie twee verbouwereerde Vlaardin gers achter, waarna hij doelman Nijgh volkomen verraste door niet naar de vrijstaande Bröring en Van Dijk af te spelen, maar zelf uit een moeilijke hoek te scoren. Tegenover deze wapenfeiten kon Zwaluwen VI weinig stellen. Slechts eenmaal leek het erop dat doelman Van Bu.yten in actie diende te komen, maar arbiter Bouwhuis floot voor buitenspel. Overigens was Bouwhuis zater dag volkomen van slag. Dat bleek vooral in de tweede helft, toen de arbiter regelmatig "om niets" floot en bij toerbeurt elke ploeg een vrije trap mee gaf. Ook een reden waarom de Vlaardingers hoe langer hoe meer geïrriteerd raakten. Het deerde de Noordwijkers alle maal niets. De twee punten wa ren binnen en de race om de titel kan beginnen. Althans volgens Jan-Willem Bogers: "We hebben dit keer voor het eerst dit seizoen redelijk kunnen combineren en als we dit peil kunnen aanhouden dan zullen we echt wel meetel len". WALTER OOMEN LEIDERDORP - De glimlach van Barendrecht-trainer Daan den Bleyker kwam net iets te geforceerd over. Iets te luchthartig ook analyseerde hij de 4-0 nederlaag, die zijn equipe even tevoren tegen RCL had geleden. „Och", zo sprak hij, „we missen momenteel wat zelfvertrouwen; dat komt volgende week, als we voor de beker moeten spelen, misschien wel weer terug". De vraag kan worden gesteld, of het catastrofale verlies van zijn ploeg geen diepere oorzaken heeft dan het door Den Bleyker aangevoerde gebrek aan zelfvertrouwen. Veeleer lijkt zaterdagmiddag het sys teem-Den Bleyker eindelijk door RCL ontmanteld. Dit systeem bleek in de tweede klasse een door slaand succes voor de ex- Feyenoorder. Den Bleyker ging uit van het basisprincipe, dat niet zijn Lisser Boys niet verder dan gelijkspel DEN HAAG - Lisser Boys heeft zijn koppositie in de wedstrijd te gen DUNO in het Haagse niet kun nen waarmaken, getuige het gelijke spel (1-1). Trainer Nanai liep na af loop van de wedstrijd teleurgesteld het veld af: "De jongens hebben slecht gespeeld, waarom weet ik niet, misschien het slechte weer, misschien het ontbreken van zowel Barten als Boot. Ik weet het niet. Daarentegen begrijpelijke blijde gezichten bij de Hagenaars, die on danks hun ook niet al te sterke spel een punt van de koplopers konden afsnoepen. Lisser Boys had met voor de ge blesseerde Barten en Boot resp. Luik en de nog jonge Wassenaar, gedurende vrijwel de gehele wed strijd een veldoverwicht, maar kon zich nauwelijks doelrijpe kansen scheppen. DUNO beperkte zich tot verdedigen met vooral aanvoerder W. Linden in een uitstekende rol als centrale verdediger. Toch was het DUNO dat na ongeveer 30 minuten in de eerste helft op voorsprong kwam. Lingbeek beging een over treding bij de middellijn, uit de daarop volgende vrije trap bracht van Linden de bal in de doelmond, waar Batenburg doelman Groene- weg verraste (1-0). Lang konden de Hagenaars niet genieten van deze voorsprong, want in de laatste seconde van de eerste helft scoorde Jan van Sloo- ten (van hem moest deze keer het gevaar komen) de gelijkmaker (1-1). Na rust speelde de strijd zich nog hoofdzakelijk af op de speel- helft van de gastheren, die echter weinig moeite hadden met de aan vallen van de Lissenaren, die zon der overtuiging en inventiviteit werden opgezet. In de laatste minuut kroop Lisser Boys nog door het oog van de naald toen Koenraads alleen voor Groeneweg dreigde te verschijnen. Slechts door aan de noodrem te trekken kon Slijmer hem nog af stoppen, wat hem weliswaar op een officiële waarschuwing kwam te staan, maar Lisser Boys voor de nederlaag behoedde. ploeg, maar de tegenstander het spel moest maken. Dit counter- speUetje lukte, zoals gezegd, in het vorig seizoen wonderwel. Een promotie naar het „Walhalla" van het zaterdagvoetbal was er zelfs het gevolg van. Zaterdagmiddag werd de Barend- recht-coach met een negatief facet van zijn eigen - negatieve systeem - geconfronteerd. RCL had na 14 mi nuten al door Wilbert Witteman (nagoed voorbereidend werk van Leo Holl) de leiding genomen en Barendrecht werd daardoor ge dwongen om naar een offensievere speelwijze over te schakelen. De ploeg zou er niet in slagen. Twee schoten van de middenvelders Rini Leeuwenburg en Bas Hokke vormden het enige offensieve weerwerk van een elftal, dat de diep in de ploeg gewortelde 5-3-2 opstel ling ook na de 1-0 van Witteman niet vaarwel kon zeggen. Hans Braat kon daardoor zijn recht- sachterpositie met gerust hart ver laten en als extra verdedigende middenvelder naast Wally van Ha ver gaan fungeren. Jan van Duijn en Bennie Heemskerk behoefden zich daardoor slechts tot het aan vallende deel van hun taak te be perken. De voortdurende diepgaande Heemskerk werd vlak voor rust door de goed spelende Leo Holl met een splijtende diepte- pass gelanceerd. De middenvelder had van dichtbij geen enkele moeite om Barendrecht-goalie El lenbaas te passeren (2-0). De wedstrijd was hiermee volledig gelopen, want Barendrecht zou daarna volkomen machteloos blijken. Neem bijvoorbeeld spits Cees van der Meer, die vorig seizoen nog de schrik van alle tweedeklasseclubs was. Hij werd door Daaf Brandt tot een zielig figurant gedegradeerd. Raakte door de consequente dek king van de RCL-voorstopper der mate ontmoedigd, dat Brandt tegen het einde van de wedstrijd zelfs pog aanvallende activiteiten kon gaan ontplooien met als hoogtepunt een schot, dat op de paal uiteenspatte. RCL maakte trouwens van de hele Barendrechtploeg een miserabel geheel. Waar voor de rust de Den Bleyker-brigade nog enige opposi tie voerde, was de tegenstand van de Barendrechters erna helemaal weggeëbd. RCL kon in de tweede helft doen wat het wilde. Leo Holl voorzag zijn medespelers voortdurend van goede passes, Bennie Heemskerk was een doorlopend gevaar voor de Barendrecht-defensie en Wilbert Witteman was zijn opponent Roel van Bethem regelmatig te vlug af. Eigenlijk bleef alleen Jan van Duyn uit de toon vallen. Hij, die voor rust al de zwakste RCL-speler was, bleef ook na rust te afwachtend spelen, legde geen meter teveel af, onder hield een traag bewegingstempo en legde in zijn passes geen enkele zuiverheid. Nieuwkomer Freek Linde (ex- Drenthina) daarentegen schudde zijn voor de pauze geëtaleerde schroom van zich af en ontpopte zich als een nuttige, intelligent meevoetballende spits. Linde is weliswaar geen technische hoogvlieger, maar met zijn snèlheid kan hij - mits de Drent in de diepte wordt gelanceerd - het rech terspitsprobleem bij RCL gaan oplossen. In ieder geval toonde hij zich na 63 minuten attent, toen Varr Bentheim te zacht op Elenbaas te rugspeelde. Linde kon daardoor gemakkelijk 3-0 binnenschieten. Een kwartier later zou de rech terflankspeler ook een aandeel in de vierde treffer hebben, toen Heemskerk een één-twee combina tie met Linde opzette, de bal op maat van die laatste terugkreeg en daarna beheerst scoorde. Met de 4-0 score had RCL het intelligent geachte Den Bleyker-systeem tot een dom spelletje gereduceerd. Den Bleyker mag nu voor zijn team een ander (liefst positievere) De tweede treffer RCL hier i Fred. Elenbaas kansloos. beeld. Bennie Heemskerk (rechts) laat Barendrecht-doelman Schamel gelijkspel tegen ZOB (1-1) KATWIJK - De door het KNMI dit keer feilloos voorspelde „krachtige tot stormachtige wind" heeft de voetbalwedstrijd Katwijk-ZOB (1-1) in hoge mate beïnvloed, om niet te zeggen onmogelijk gemaakt. Vooral in de eerste helft had het al lemaal maar bitter weinig met voetbal te maken. Hoge voorzetten tegen de wind in keerden vaak met een boogje weer terug en door de storm gedragen afstandsschoten suisden als ka nonkogels op ZOB-doelman Dick Doorenboom af. Met' kunst en vliegwerk kon hij in die eerste 45 minuten de schade tot één doelpunt beperken. Nu leek Katwijk zich ook niet goed raad te weten met het windvoor- deel. Combinaties werden te. lang doorgevoerd en te zelden werd Doorenboom van buiten het straf schopgebied onder vuur genomen. Het succes kwam voor Katwijk misschien ook wat te vroeg. Al in de eerste minuut kon Wim Guyt II, nadat hij vlak daarvoor een schot van de doellijn zag gehaald, een corner inkoppen (1-0). Net als tegen IJ muiden overviel de ploeg na die voortvarende start een vreemd soort matheid, of zoals trainer Frans van der Zeeuw het voorzichtig uitdrukte: „Een aantal spelers wisten zich niet goed raad met de weersomstandigheden". Maar ook vlak na rust toen de wind wat was gaan liggen bleef het sa menspel slordig en de inzet van sommige Katwijkers (Arnold Boers en Wim Haasnoot) onder de maat. ZOB was in die periode veruit de Wim Guyt kopt al na een minuut Katwijks enige treffer in de touwen. Freek Rienks kijkt toe. betere ploeg en het was dan ook niet meer dan verdiend dat mid denvelder Ron Glandorf na een kwartier een vrije trap ineens ach ter doelman Kees Koelewijn ko gelde (1-1). Die treffer werd door de ploeg uit Zuid Oost Beemster met opvallend veel gejuich begroet. Het was dan ook de eerste keer in deze competitie dat ZOB de bal in het doel Van de tegenpartij zag ver dwijnen. Het had blijkbaar geen bevrijdende werking want daarna kon Katwijk het initiatief weer naar zich toe trekken, want de ploeg van trainer Van der Zeeuw sprong te slordig om met de gecreeërde kansen. Wim Haasnoot kon zich dat het meest aantrekken, want hij slaagde erin van nog geen drie meter de bal over volledig verlaten doel te lepe len. BART JUNGMAN SPIJKENISSE - Twee flon kerende "records" zag Quick Boys zaterdag in Spijkenisse in scherven vallen. Doelman Floor Schaap, in vijf competitiewedstrijden nog geen enkele maal geklopt, kreeg er nu op één middag twee om de oren. En het feit dat hij gepasseerd werd, betekende voor de Katwijkers te vens de eerste nederlaag in het nieuwe seizoen (2-0). Daarmee was de kelk-met-onaangenaamheden voor Quick Boys nog niet leeg: op deze zwarte zaterdag moest Lage- dijks equipe óók nog de koppositie prijsgeven. kortom, een dag waaróp je als Katwijker beter in je bed had kun nen blijven. Kussen boven op het hoofd. Hoezeer Quick Boys leunt en steunt op zijn defensie is in deze kolommen al meermalen uit de doeken gedaan. Het is geen kwestie van vandaag of gisteren, het pro bleem speelt al een paar jaar. Laat die door de wol geverfde defensie een steekje vallen dan waadt Quick Boys terstond tot het middel in de problemen, omdat met name de voorhoede te weinig spankracht heeft. Er gaat geen macht, geen pressie van uit. Tegenvallers wor den daarom maar moeizaam teniet gedaan. Dit seizoen waren er nog geen problematische situaties, maar het doelgemiddelde (5-0) was al weer veelzeggend. Gezien die voorgeschiedenis had den de blauwwitten alle reden met een ongemakkelijk gevoel in de maagstreek de strijd tegen Spijke nisse aan te binden. Want op het appèl ontbraken Joep den Hol lander (pas nu geschorst voor een handeling op de eerste competi tiedag) en Sis-Thu Pan (gebles seerd). Een aderlating om van te huiveren. Dat Den Hollander een bekwame vrije verdediger is, weet iedereen, maar hoe goed hij is, merkje pas als hij er nietbij is. Nico Kuyt nam nu de taak van vrije verdediger over en pakte uit als een onjuiste keus. Let wel: Kuyt speelde zeker geen slechte wedstrijd, hij greep af en toe zelfs uitstekend in. Maar hij deed als vrije verdediger dingen waar kenners in één middag grijze haren, rimpels, jicht en bevende handen van krijgen. Hij, de vrije verdedi ger, probeerde één, soms twee man te passeren, hij stond vaak niet ach ter maar op één lijn met zijn mede verdedigers, hij toog ook herhaal delijk naar voren, nam vrije schop pen vlak bij het Spijkenisser doelgebied. De middenvelder die Kuyt van nature is, overstemde de vrije verdediger die hij moest zijn. Wat dat voor de (on)rust in de Kat- wijkse gelederen betekende, laat zich raden. In de beginfase ging het allemaal nog wel. Want Spijkenisse (lands kampioen in 1975, maar die tijd is letterlijk en figuurlijk voorbij) ver toonde ook een aantal zwakheden die het zelfvertrouwen geen goed doen. De defensie vooral acteerde nogal povertjes en Quick Boys sneed er in dat begin een paar keer goed doorheen. In de tiende mi nuut scoorde Cees van Rooyen met een fraaie, lage kogel, een treffer die wegens buitenspel werd afgekeurd omdat Jaap Hoek juist op dat mo ment op de doellijn lag Daarna nam Spijkenisse geruime tijd het woord. Het Katwijkse centrum (met Dick Vooys in plaats van Pan) kreeg het zwaar te verduren. Steeds vaker kon Spijkenisse zijn nijver rondz wervende spits Van Baaren aan spelen. Hij was het die na 29 minu ten een zeer warrig stukje verdedi gingswerk van Quick Boys met een laag schot in de hoek afstrafte. Na rust poogden de Katwijkers te vergeefs Spijkenisse in hun greep te krijgen. IJver kon men Mouter, Van Rooyen en Vooys niet ontzeg gen, maar het leverde voorin zo bit ter weinig op. Van der Plas en Hoek demonstreerden opnieuw hoe slecht zij in vorm zijn en Zandber gen kwam daardoor weer eens te "zwemmen". Tekenend voor de Katwijkse machteloosheid dat de Spijkenisser defensie in héél die tweede helft geen moment in be nauwdheid kwam. De uitbraken van de thuisclub hielden wèl gevaar in. In de 23ste minuut brak spits Jansen door, zijn lage schot werd door Schaap knap verwerkt, maar in de 31ste minuut viel de beslissende tik. Bert Bak kreeg na enig gerommel een vrij veld voor zich en zette Spijkenisse op 2-0. Het doelpunt verspreidde een buitenspelgeur en doelman Schaap ondernam daarom een ren naar de zijlijn om verhaal te halen bij de inderdaad wat vreemd schutterende grensrechter. Het hielp niet. RUUD PAAUW RIJNSBURG - Een zucht van verlichting ging door de Rijns- burgse gelederen toen Henk van der Zwan in de laatste mi nuut 4-2 seconde De sterjf te ruggevallen Boys hadden na melijk in de eindfase wel dege lijk een gelijkmaker te vrezen van het technisch onderge schikte Lyra. „Een cadeautje" noemde trainer Atte Bouma na afloop het al in de vierde minuut ge vallen Lierse doelpunt. Tussen Leo Pluimgraaff en doelman Cees Star ontstond een misver stand waar Toon van der Meer graag van profiteerde: 0-1. Pluimgraaff zou in de res terende 85 minuten met een sterke partij voetbal zijn fout ruimschoots goedmaken: een kans die Star niet geboden werd. Toen RBB eenmaal met de hevige wind overweg kon, moest Lyra het initiatief on voorwaardelijk uit handen ge ven. Toen ook moest het houtwerk van de bezoekende club verschillende malen red den. Rond de 25ste minuut kwam de gelijkmaker van de voet van Cor Vreugdehil, die een door Piet Haasnoot aange geven bal onhoudbaar door tikte (1-1). In de tweede helft werden de Rijnsburgers geconfronteerd met, wat Atte Bouma later zou noemen, de „Grote Pech". De wind was gaan liggen, waardoor de ploeg niet- beloond zou wor den voor het zwoegen in de eerste speelhelft. Lange tijd stond RBB met tien man op de vijandelijke helft. Typerend w.as dat zelfs laatste man Leo Pluimgraaff zich kansen wist te creëren. Halverwege de tweede helft was heteindelijk raak. Van even buiten het penalty-gebied kogelde Hennie de Klerk de bal uit de vrije schop dwars door alles heen; 2-1. Kort daarop was het Henk van der Zwan die 3-1 aantekende, nadat doelman De Jong hem de bal voor de voeten had gestompt. Plotseling gaf RBB er toen de brui aan en liet zich naar het eigen doelgebied terugjagen, waar Herman Ce- vaal 3-2 scoorde. Met een door Henk van de Zwan afgeronde tegenstoot kon de verdiende overwinning, zij het op het nip pertje, met 4-2 worden bin nengehaald. ROLPH PAGANO SASSENHEIM - Het opti misme bleek niet ongegrond. Na een zeer knappe partij voetbal kon Ter Leede zich za terdag tegen Marken verheugen op de eerste overwinning van deze voetbaljaargang. Met speels gemak werd het tegen vallende Marken met 5-0 opzij gezet. Er waren voor de aanvang van de wedstrijd een aantal redenen waarom Ter Leede wat opzag tegen de wedstrijd. Ten eerste ontbrak linksbuiten Nanne Sluymer nog steeds vanwege zijn blessure, ten tweede was Marken een totaal onbekende ploeg voor de Sassenheimers e toen ook nog bleek dat dat Noordhollanders een erg jong team lieten opdraven was rr in het Ter-Leedekamp unanï vn mening, dat er, zeker in de beginfase, erg behoudend ge voetbald diende te worden. Maar binnen de twaalf minuten konden de Sassenheimers tot hun opluchting concluderen, dat de Markense defensie als los zand in elkaar zat. Na vijf miuninuten scoorde Hans Bis- schops al een buitenspelgoal en vlak daarna kon Marken op nieuw de handen dichtknijpen toen een voorzet van Michiel Krop werd ingekopt door Be- nno Kooy. De bal stuiterde via de vuisten van Marken-keeper v. Altena boven op de lat. Na twaalf minuten was het toch raak. Jan van Harskamp trof de" paal waarna uitblinker Bis- schops afrondde: 1-0. Ter Leede bleef komen en in laatste vijf minuten voor rust werd het de zwak ingrijpende Marken-defensie onder aanv ring van Piet de Jong allemaal teveel. Achtereenvolgens Van Hars kamp (tweemaal) en Wim Kos ters zetten Ter Leede op 4-0. Toen Krop vlak na rust de vijfde scoorde hield Ter Leede het wel voor gezien. Een barre on weersbui deed de rest, want ge voetbald werd er nauwelijks HERBERT POLANEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15