AZ: 'gewoon' meer kwaliteit in spektakelstuk Stunt „C-team" Volenti am Jan vanBeveren niet onder de lat bij Oranje René Notten: „Feyenoord zal nog stunten..." Scorebord clÜim ^Qijóbercjen éffP" apart AZ-Barcelona toch in Alkmaar 7 opscorers MAANDAG 3 OKTOBER 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT René Notten: „Toen die bal erin ging was mijn onzekerheid voorbij". ALKMAAR - Een toch nog wat sombere Rene Notten na afloop Van AZ-Fe.venoord, ondanks het openingsdoelpunt dat hij voor zijn nieuwe club maakte. Notten: "Zo'n doelpunt geeft natuurlijk zelfvertrouwen maar als ik na afloop naar het score bord kijk, dan denk ik toch: het heeft maar weinig zin gehad. De ex-Ajacied had erg opgezien tegen zijn debuut. Notten: "De voorbereiding is natuurlijk niet optimaal geweest. Tenslotte loop ik al drie maanden lang met de zenuwen in m'n lijf over m'n toekomst. Daarbij hel? ik twee weken niet getraind van wege een enkelblessure dus de conditie was ook niet opti maal". Notten toonde zich ver heugd over de Boskov-aanpak. De middenvelder: "Het was heerlijk om bij een taktische bespreking eens te horen datje moest aanvallen in plaats van verdedigen, zoals bij Ivic altijd het geval was. Ik heb wel tegen Boskov gezegd, weet waar u aan begint. Door die hele voorge schiedenis kan ik nooit opti maal spelen. Maar hij had alle vertrouwen in mij, meer dan ik in mezelf had. Toen die goal er in ging was dat gevoel van on zekerheid trouwens voorbij. Ja, en wat Feyenoord betreft, ik geloof dat het team in de nabije toekomst nog voor verrassin gen kan zorgen, zeker als de blessurelijst wat korter wordt. Je hebt zelf gezien hoe aardig er af en toe tegen AZ werd aange vallen. Het was een open strijd en dat AZ won, ach. de ploeg is thuis natuurlijk formidabel". Notten tenslotte over zijn re cente verleden: "Toen ik woensdag bij Ajax-Lilleström op de tribune zat had ik het toch wel moeilijk. Want ineens ging Ajax wel aanvallen, op de ma nier zoals mij die altijd voor ogen had gestaan EREDIVISIE Sparta-FC Den Haag 2-0 PSV-NEC FC Twente-FC VVV 2-0 Haarlem-FC Amsterdam 0-2 Ajax-Volendam 1-2 FC Utrecht-Telstar 1-1 Vitesse-Go Ahead Eagles 2-1 NAC-Roda JC 0-1 AZ'67-Fevenoord 4-2 PSV 10 9 1 0 19 29-2 Sparta 10 6 3 1 15 16-6 NEC 10 7 1 2 15 19-11 AZ'67 10 6 2 2 29-11 FC Twente 10 6 2 2 14 18-7 Ajax 10 6 2 2 14 18-11 Roda JC 10 4 3 3 11 11-13 Feyenoord 10 2 6 2 10 16-14 FC Den Haag 10 5 0 5 10 18-19 Vitesse 10 3 4 3 10 10-16 FC VW 10 3 2 5 8 15-16 Volendam 10 3 2 5 8 11-14 FC Utrecht 10 3 1 6 7 13-14 NAC 10 1 4 5 6 5-10 Haarlem 10 1 4 5 6 4-16 FC Amsterdam 10 3 0 7 6 10-28 GA Eagles 10 2 1 7 5 12-24 Telstar 10 0 2 8 2 4-26 EERSTE DIVISIE Excelsior-SC Amersfoort 6-0 FC Dordrecht-Wageningen 0-3 PEC/ZwoIle-SC Cambuur 3-1 FC Vlaardingen-Veendam 3-0 Fortuna SC-De Graafschap 0-1 FC Groningen-MVV 2-3 Heerenveen-SVV 3-1 Willem II-Heracles 0-1 FC Den Bosch-Eindhoven 1-1 PEC/Zwolle 10 7 2 1 16 23-9 MW 9 5 4 0 14 17-6 Heerenveen 9 6 2 1 14 15-5 Excelsior 10 4 5 1 13 20-6 Heracles 10 4 5 1 13 9-7 Fortuna SC 9 4 3 2 11 11-6 Wageningen 9 4 3 2 11 12-7 FC Den Bosch 9 3 4 2 10 12-12 FC Vlaardingen 10 3 4 10 11- 12 SC Cambuur 9 4 14 9 13-14 FC Groningen 10 4 1 5 9 20-14 Eindhoven 10 3 3 4 9 10-15 De Graafschap 10 4 15 9 10-15 Willem II - 9 3 2 4 8 9-10 SC Amersfoort 9 2 2 5 6 5-16 SW 10 2 2 6 6 10-23 Veendam 9 13 5 5 8-18 Helmond Sport 9 0 4 5 4 6-15 FC Dordrecht 10 0 3 7 3 8-19 Topscorers 1. Kees Kist (ZA'67) 12 2. Harry Lubsc (PSVj, Ray Clarke (Sparta) Willy van der Kuylen (PSV) 8 Na alle inzamelingen die hier en daar zijn gehouden is Feyenoord er dus toch nog in geslaagd Not ten te strikken. En dat is dan de enige aankoop van de laatste tijd die niet als een paniekaankoop hoeft te worden betiteld. Het is misschien alleen een beetje laat gebeurd; we hadden hem een paar jaar geleden al moeten overnemen van Twente. Ook nu is Notten echter nog een aanwinst, dat heeft hij zaterdag wel bewe zen en met zijn instelling kan hij ook nog jaren mee als midden velder met veel routine. Ervaring is iets dat' Feyenoord op het moment keihard nodig heeft, ivant zo'n Nico Jansen bijvoor beeld gaan we nu toch wel erg missen. Hij kan af en toe nog wel eens voor opluchting zorgen en een goaltje meepikken. Dat. heb ben we hard nodigwant zoals het nu gaat komt er veel te veel druk op middenveld en defensie. Tegen een uitgebalanceerd elftal als AZ wordt dat onmiddellijk fataal. hielden we alleen de complimen ten van Notermans aan de reis naar Alkmaar over, maar daar hebben we natuurlijk maar weinig aanIk vind trouwens dat Sparta veel meer lof verdient. Die ploeg is voor mij de relavatie van deze competitie, een erg homo geen elftal - zonder uitschieters maar met een enorme bereidheid om te werken. Daar neem ik mijn pet vooY af zeker als je op zulke rotte ten beslissende goals tegenkrijgt. Ik wil niet blijven zeuren over scheidsrechters, maar de straf schop die Corver uitdeelde werd opnieuw onterecht gegeven. Ik heb met hem om honderd gulden gewed, dat Brard alleen de bal speelde en nu ik de tv-samen- vatting heb gezien weet ik zeker dat ik ze kan gaan halen. Of hij ze zal geven is een andere zaak, want scheidsrechters zijn ge woonlijk niet zo snel te overtui gen. Feyenoord was dat zaterdagavond trouwens ook niet. Hoewel die strafschop het zelfvertrouwen danig ondermijndebleven we open spelen. Bewust, omdat we ons geen punt-verlies konden ver oorloven. Nu we dat wel leden. IJver Feyenoord niet beloond di- ALKMAAR - De voortvarendheid, waarmee Feyenoord eind vorige week toch nog Rene Notten inlijfde, is geen toeval geweest. Hoewel de positieve ontwikkeling van een aantal tegen wil en dank ingezette jongeren door sommigen als argument wordt gehanteerd om nu eindelijk eens een punt achter een ellenlange reeks paniekaankopen te zetten, lijkt Vujadin Boskov het deze keer nog gewonnen te heb ben. Trainers als Boskov staan slechts het succes op korte termijn voor. Dat is niets abnormaals, dat is in feite inherent aan de werkwijze van een trainer die het succes voor zich zelf (en de-club) najaagt. Nochtans dient gesteld dat een dergelijke werkwijze ten koste gaat van een aantal an dere zaken. Uit bovenstaande mag niet gecon cludeerd worden dat het ver goedingsbedrag voor en het salaris van Rene Notten bij voorbaat weg gegooid geld zou zijn. Maar wat een stroming binnen Feyenoord beoogt Volstaan is een meerjarenplan, een groeipro ces, waarin voldoende tijd wordt ingecalculeerd teneinde Wijn stekers, Brard, Melis, Cees-Jan Snoeck en mogelijk nog meer ta lent uit het C-team te laten rijpen. Een periode ook, waarin de ex- roemruchte Sportclub Feyenoord desnoods met krediet van het pu bliek nog een volgend seizoen van Europa Cupvoetbal zal zijn versto ken. Dat alles met maar een doel voor ogen: Na een termijn, waarin niet het succes maar de leerschool voorop staat, zou Feyenoord met ^on njet verhinderen dat wellicht een of twee noodzakelijke aankopen terug moeten zijn in de top. Het moet tijdens de recente Europa Cupwoensdag, toen FC Twente, AZ "67 Ajax en PSV moei teloos een ronde opschoven, voor de Feyenoordleiding een hard ge lag zijn geweest. Mogelijk is in die sfeer het besluit gevallen om na een wekenlange aarzeling alsnog over te gaan tot de aankoop van Notten. Diplomatiek mét de plomatieke opmerking dat Charles Corver zijn dag niet had. Niet eens zozeer om het strafschop-ak kevietje, waarmee Metgod zoals ge zegd Feyenoords eerste Notten- succes nivelleerde. Ook Boskovs opmerking dat AZ's door Kist ge maakte tweede treffer in overtime tot stand kwam, kan Corver niet worden verweten. Wel kwalijk was het aantal keren dat hij floot op momenten dat hij niet had mogen fluiten en andersom. Corvers voor Kees Kist die even daarvoor al zoevend de paal had geraakt, neemt „revanche". Hij koot 2-1 lanas de zijn doen minder sterke optreden verschrikte Treytel. duel als AZ '67-Feyenoord ook in het tweede bedrijf voortreffelijk amu sement bood. Met als uitschieter Alkmaars derde treffer. Nadat Kreuz rechtsbuiten Metgod te hardhandig aanpakte mocht Van Hanegem een vrije trap nemen. Een korte pass, waarop Arntz een fluitend projectiel lanceerde, dat zelfs Treytel niet vermocht- te z 3-1. Welke voltreffer ten spijt, Feyenoord niet uit het ritme bracht. Een merkwaardige Best-Vreysen co-produktie uit een uitstekende vrije trap van Notten bracht de spanning zelfs opnieuw terug: 3-2. Een vloeiende AZ-counter (Arntz-Van Hanegem werd echter door een uitblinkende Peters aan gegrepen voor een prive-succes (4—2). En toen lag Feyenoord wel op de knieen. Positief De drang om in het spot-light weer te keren heeft op een wedstrijd als AZ '67-Feyenoord een gunstige uitwerking gehad. Gemis aan vol doende ervaring, blessüres, ar bitrale dwalingen en nog wat ne venoorzaken leidden er tot voor za terdag toe dat trainer Boskov na negen competitiewedstrijden over een straatlengte-achterstand mokte van maar liefst zeven punten op PSV. Teneinde dus minstens aansluiting met de kop te houden kon Feyenoord het zich niet eens permitteren om gelijk te spelen in de Alkmaarderhout. Vandaar Bos kovs besluit om een als gevolg van zijn enkelblessure met conditio nele achterstand kampende Notten in de basis op te nemen. Een posi tieve opstelling van Notten en Feyenoord ten spijt draaide het spektakelstuk qua resultaat voor de Rotterdammers op een bittere teleurstelling uit. Louter en alleen omdat AZ '67 meer kwaliteit ir. huis had, zegevierde. Van Hanegem cs. in een van beide zijden verrukke lijk gespeeld duel met 2-4. Hoewel het eentonig dreigt te wor den, dient opnieuw te worden ge meld dat Feyenoord enige reden had om zich over de arbitrage te beklagen. We gunnen Charles Cor ver graag het voordeel van de twijfel. Maar ook hem moet het niet ontgaan zijn dat Metgod juichend het strafschop-signaal vernam na dat duel met Stanley Brard. Zoals het als uiterst irritant overkwam dat Metgod nadien secondenlang op de knieen nagenoot, terwijl hij met gebalde vuist de black-power groet aan het publiek bracht. Voor Metgod zelf het vonnis voltrok duwde de van zijn aanvoerders band ontdane Eddie Treytel de opgewonden standjes Van der Lem en Brard bij Corver vandaan. Zei aanvoerder Jansen diplomatiek: „Of het een strafschop was? Die jongen van Vitesse imiteerde vee rtien dagen geleden Hennie Kuiper AMSTERDAM - Klaas Kwakman voltrok uit eindelijk het vonnis over Ajax. Hij, 20-jarige invaller uit het C-team en twee jaar geleden voor het laatst deel uitmakend van Volendams eerste, strafte koelbloedig het luie Ajax door de schitterende aanval van Dick Bond en Jaap Braan af te ronden. Daarmee bracht hij de stand op 1-2 en dat was iets wat zelfs de meest fervente Volendam-aan- hanger niet had verwacht. Klaas Kwakman ook niet, al meende hij het doel bracht, wel te moeten zeggen: "Ik heb het omhaal kon HetC-team" van Volendam wa, Ajax. De spelers vierden na afloop jonge spits (die later zou zeggen: "Van zoiets kan je alleen maar dromen, al had ik het juist Jaap Braan voorspeld, dat het zou ge beuren") liet zich de buit niet ont nemen en scoorde onhoudbaar. Daarna werd het nog erg spannend, want Jaap Visser knalde uit een vrije trap op de kruising van paal en lat en Arnesen zag een alles-of- niets-poging ook al een spetter via de paal terugkeren. Het bleef 1-2 en daarmee boekte Volendam een ui terst verdiende zege. waarover Dick Bond later zou zeggen: "Eer lijkheidshalve is dit een afgang voor Ajax. Maar ik zou liever in de krantekop zien, stunt van Volen dam. EINDHOVEN - Jan van Beve- ren staat woensdagavond niet bij Oranje onder de lat. De minst gepasseerde doelman uit het betaalde voetbal moest za terdagavond na 22 minuten in de tweede helft tegen NEC ge blesseerd het veld verlaten. De PSV-goalie was bij eèn actie het Eindhovense doel te gen de inkomende Dries Visser opgebotst. er aanvankelijk ernstig uit. maar de ijlings aangevoerde brancard hoefde er toch niet aan te pas te komen. Een diepe vleeswond in het dijbeen, ver oorzaakt door de noppen onder de schoen van Dries Visser, maakt het onmogelijk dat Van Beveren woensdagavond tegen Rusland in actie kan komen. PSV's arts Van de Brakel: "Na tuurlijk kan ik de toekomst niet voorspellen, maar dit gaat ten minste een week duren. Het vervelende is,bovendien dat de hechtingen van de vorige wond er nog in zitten. Die wond is veroorzaakt doordat Jan in het prikkeldraad is gevallen. Op diezelfde plek had hij ook al een glaswond". Jan van Beveren zelf noemde het inkomen van Dries Visser onbesuisd. "Ik snap er niks van. 't Was een hoge voorzet, op zo'n vier tot vijf meter van m'n doel. Ik kom er uit om die bal weg te stompen. Ineens voel ik een voet in m'n dijbeen. Waarom hij daar zat met dat been begrijp ik niet. want hij kon onmogelijk de bal spelen". En over de interland van ko mende woensdag: "Natuurlijk vind ik het rot dat ik niet kan spelen. Ik ben beroepsvoetbal ler en deze blessure heeft voor mij financiële óonsequenties. Dat PSV komende zondag niet in actie hoeft te komen is voor Van Beveren een geluk bij een ongeluk. Rijvers: "In feite is het een wonder dat Jan zo goed staat te keepen, want door al die blessures heeft hij de afgelopen weken helemaal niet kunnen trainen. Maar op den duur moet zich dat toch eens gaan wre ken". de wedstrijd nog voorspeld de honderdste treffer van Geels i het betekende ook het n doelpuntenregen. leek het. Het door schorsingen en blessures -ge teisterde Volendam leek onder de Klaas Kwakmans woorden bleken voet gelopen te worden. Dat het tegen Jaap Braan. Met het C-team van Volendam heb ik hier nog begin van t nooit verloren, dus nu zal dat ook Tenminste, niet gebeuren". profetisch. Het C-team, het sterkte C-team van Volendam wel te verstaan, verloor opnieuw niet niet gebeurde, leek aanvankelijk een schoonheidsfoutje, maar toen Dick Helling na aangeven van Paul De Meer. Met slechts vier vaste Bijvank (beiden ex-Ajacied) de ge- A-spelers (Mol, Guvt, Bond en Hel- lijkmaker kon inkoppen, schrok ling) leek. butant niets in te zitten tegen Ajax. Trainer Jan Mak had dan ook al la ten doorschemeren: "We mogen hier falen en we mogen met 4-0 Volendam had de wedstrijd verliezen. Dat is allemaal niet erg, den. Doordat de druk v als we.maar niet falen op werklust", heilige moeten niet verplicni was. Mak zag er nauwelijks heil in, want kon het team vrijuit spelen. In het hij verving vijf minuten voor het centrum van de defensie deden begin dan ook nog eerste doelman Guyt en Braan schitterend werk de eredivisie-de- Ajax getergd wakkei Het was te laat voor de Am sterdammers om nog iets terug te doen. Volendam, het gehavende han- het Frans Hoek door Jan Hoogland. Hoek later: "Mak had mij kunnen laten spelen, maar durfde het risico voor een nieuwe blessure niet te nemen. Tegen Utrecht (over vee rtien dagen thuis, red.) is mijn meespelen van meer belang". De verwachte slachtpartij voor Volendam leek in de 14e minuut gestalte te krijgen, toen de buiten spel staande Arnesen de bal voor Geels kansloos. Invaller doelman Jan Hoogland maakte eveneens meer dan een voldoende en op het middenveld groeide de ongrijpbare Dick Bond met de mi nuut. Dick Helling zorgde voor het vuile werk en schakelde ook Lerby uit. Gelegenheidsspits Klaas Kwakman begon wat ongelukkig, maar draaide steeds beter en het zelfde kan gezegd worden van Jaap Visser en tv-presentator Frank Kramer. Pirn van Dord had zijn handen vol aan Kramer, die het nog steeds presteert om een kwartier hopeloos te blunderen en dan opeens te de marreren en een hele achterhoede tot wanhoop te brengen. Vlak voor rust brak Kramer door, maar in plaats van zelf te schieten gaf hij de bal aan Kwakman. De jonge spits schoot rakelings naast. Eerder in de wedstrijd had het tweetal ook al een droomkans laten liggen. Zelfs een gelauwerde vedette als Ruud Krol, woensdag tegen Lil- leström top-klasse voetbal demon strerend op het middenveld, maakte niets klaar. Hij en zijn Ajax-makkers leden veel vaker balverlies, maar toch was het wach ten op de tweede Amsterdamse goal. omdat Geels toch de aange wezen man is om uit verloren posi tie iets te ondernemen. Het kwam er niet van. al zouden de 10.000 kij kers toch nog een doelpunt te-zien krijgen. Dick Bond pikte de bal op het middenveld op, glipte langs drie man en zette de meegekomen libero Jaap Braan aan het werk op de linkerkant. Braan, ook al een ex-Ajacied, overzag de situatie en - besloot Klaas Kwakman de kans te bieden om Ajax te vloeren. De ALKMAAR - De leiding van AZ heeft zaterdagavond besloten de wed strijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker in Alkmaar te spelen. Er wordt dus niet uitgeweken naar het Olympisch Stadion in- Amsterdam. "We zijn dat verplicht tegenover de gemeente", vertelde Cees de helft van de Molenaar-broers. "De gemeente heeft zo veel voor ons gedaan, dat we nu niet weg kunnen gaan". De raad van Alkmaar voteerde acht ton voor de verlichting van het sport park, mede met het oog op het Europese voetbal. Wanneer AZ voor zijn eerste echte topduel zou uitwijken naar Amsterdam, zouden provinciale staten misschien een streep kunnen halen door die toezegging. Ieder weet waar het geld dan vandaan moet komen. "Het scheelt ons zeker 300.000 gulden aan recette", berekende Cees Mole naar. "Maar het verbetert onze goodwill En dat kan acht ton min drie ton oftewel een half miljoen, betekenen. Het zijn zakenlui bij AZ. Het aantal blessures bij FC Utrecht en Volendam is zo groot dat beide verenigingen van de KNVB toestemming hebben gekregen de wed strijden van het C-team op een andere datum te spelen. Volendam C zou zaterdag op bezoek gaan bij Sparta, Utrecht C zou thuis spelen tegen Feyenoord C. Bij Volendam waren nog slechts negen spelers voor het C-team beschikbaar onder wie twee doelverdedigers. Bovendien moet de C-selectie zorgen voor aanvulling van het A-team, dat ook al kampt met een groot aantal geblesseerde en geschorste spelers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11