Zeer geringe opkomst verkiezingen Rijnland De Waag vol bloemen en fruit Zoekt u't in zilver? Unieke vlieger tentoonstelling in De Lakenhal Geschenk van Mytylschool voor school Hoogheem raadschap wil beter systeem in vervolg Pompen in ere hersteld thaldit '".ÏS-"* DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 Grote rust heerste gisteren de hele dag in de stat ige hal van het Rijnlandhuis waar een van de vele stembussen stond. LEIDEN - In totaal 38 leerlin gen van "De Nieuwe Vaart", de school voor lager economisch en administratief onderwijs (leao) in het Lammen- schanspark, volgen op het ogenblik een uniek stageprog ramma bij V en D in Leiden. Dat gebeurt in het kader van het vak winkelpraktijk, een van de specialisaties van de school. Het bijzondere van de stage is dat alle leerlingen met alle af delingen van het grootwin kelbedrijf kennismaken. In het algemeen lopen de leerlingen gedurende hun stageperiode mee op een bepaalde afdeling, waardoor ze een eenzijdige en oppervlakkige indruk kunnen krijgen van de wijze waarop Unieke stage leao-ers bij V en D het bedrijf functioneert. Elke ochtend krijgen de leer lingen instructie van diverse specialisten uit het grootwin kelbedrijf. Gesproken wordt dan o.m. over betalingsver keer, presentatie en reclame, bevoorrading, en kassa- en bonneninstructie. De aldus opgedane kennis wordt noe dezelfde dag in praktijk ge bracht op de verkoopafdeling, waar iedere leerling wordt be geleid door een verkoopmana ger. Ook de afdelingen die achter de schermen werken, worden door de leerlingen bezocht. Verder staat de leerlingen nog een excursie te wachten naar het Regionaal Distributiecen trum in Aalsmeer. De laatste dag krijgen de leerlingen de moeilijkste taak: het te woord staan van de klant. Overigens zijn de leerlingen zelf unaniem enthousiast over deze stagevorm. De reacties variëren van "Enig werk, die klanten helpen" tot "Kan ik hier niet komen werken". Al dus de stageleiding. LEIDEN - Een zeer gering aantal kiezers bleek gister avond, bij het tellen van de stemmen, te hebben deel genomen aan de verkiezin gen voor het hoogheem raadschap Rijnland. Van de 125.000 eigenaren van on roerend goed die dit jaar hun stem konden uitbren gen is in ieder geval een per- centagegewijs geringer deel opgekomen dan bij de ver kiezingen twee jaar geleden. Bij het hoogheemraadschap was men duidelijk teleurgesteld; voor lichter J. Kosman: "Men is er niet tevreden mee. We moeten toe naar een handzamer systeem waarbij volgende keer alle bezitters van on roerend goed aan het woord ko men". Men hoopt dat in de ko mende waterschapswet deze ver kiezingen een landelijk uniforme regeling krijgen. Doordat de normen verlaagd waren konden dit jaar twee keer zoveel kiezers meestemmen als twee jaar geleden; of men mee mag stemmen en het aantal stemmen is namelijk gebonden aan het bezit dat men heeft. Gekozen zijn nu twintig van de dertig hoofdingelanden en hun plaatsvervangers; de resterende tien worden benoemd door de be trokken gemeenteraden, Kamers van Koophandel en Gewestelijke Raden van het Landbouwschap. De dertig hoofdingelanden vormen samen met het dagelijks bestuur (benoemd door de Kroon) de Ver enigde Vergadering, het hoogste bestuursorgaan van Rijnland. Een betrekkelijk groot deel der kan didaten was overigens al zeker zijn plaats; deze viel hun automa tisch toe bij gebrek aan tegenkan didaten. De nieuwe hoofdingelanden in de groep ongebouwd eigendom zijn; C. van Saase (Noordwijk), plaatsvervanger M.C. van War merdam (Spaarndam); G.W. Ver geer (Warmond), plv. P.G. van dei- Geest (Sassenheim); H.R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt (Was senaar), plv. C.L. Van Bohemen (Leidschendam); J. van Leeuwen jzn (Aalsmeer), plv. P. Hartog (Aalsmeer); A. Verbeek (Hoofd dorp), plv. J.C. Petrie (Hoofddorp); G.W.I. Pompen (Nieuw Vennep), plv. A.C. Blom (Zwanenburg); L.I.J.M. van Heiningen (Roelofa- rendsveen) plv. A.M. van Veen (Ter Aar); J.P. van der Poel (Oud-Ade) plv. C. van der Weijden (Zevenho ven); J. Noordam (Benthuizen) plv. H.P. Kwakernaak (Reeuwijk); J.A In de groep gebouwd eigendom werden gekozen: J.V.C. Con- standse (Overveen), plv. J.M. van Rijn (Haarlem); G.J.M. Brandsma (Haarlem) plv. A.J. Booy (Sant poort); L.G.J. Alkemade (Noord- wijk) plv. G.M. Meskers (Noord- wijk); ir. W.E.N. Vasbinder (Oegstgeest) plv ir. H.G. Müller (Oegstgeest); N. Parlevliet (Kat wijk) plv G.C.P. van Dorp (Katwijk a/d Rijn); ing. J.P. Corveleijn (Bad hoevedorp) plv. R. den Daas (Rij- senhout); J. Ossewaarde (Zwanen burg) plv. ir. H.J.M. Janmaat (Bad hoevedorp); H.C. Tesink (Nieuw Vennep) plv. mevrouw mr. A.M. Langevoort-Kiestra (Badhoeve dorp); H.P. Zwetsloot (Hoogmade) plv. P.J. van Rijn (Langeraar); C.J. van Eek (Boskoop) plv. J.P. Jon kers (Boskoop). LEIDEN- Naast de miljoenen ver gende grote restauraties die nodig zijn in een oude stad als Leiden, bijvoorbeeld het opknappen van de Hooglandse kerk, vragen ook de de tails aandacht. Kleine restauraties van het Schapenpoortje en twee pompen naast de Hooglandse kerk zullen waarschijnlijk binnenkort hamerstukken zijn in de gemeente raad - het gaat om geringe bedra gen - maar het is werk dat wel de nodige zorg met zich brengt. Het Schapenpoortje bevindt zich aan de Langebrughet geeft toe gang tot hetzelfde gangetje als het Penshalpoortje aan de Breestraat tegenover het Stadhuis. Het Pens halpoortje is nog niet zolang gele den opgeknapt met geld, geschon ken door een particulier. Het Schapenpoortje krijgt een verge lijkbare opknapbeurt. De zandstenen figuren moeten eerste hersteld worden met behulp van een soort „boetseerklei Het is materiaal dat alleen gebruikt mag worden als zeker is dat het drogen de temperatuur van de buitenlucht niet beneden de vijf graden zakt. Daarna wordt het zandsteen ge- keind. Dat wil zeggen: het wordt in een zandsteenkleur geverfd. Dat keinen dateert uit de tijd dat hele gevels nog geschilderd werden, zoals nu vaak weer te zien is bij ge restaureerde panden. Een van de twee pompen van de Hooglandse kerk is in losse stukken opgeslagen in verband met de werkzaamheden rond het gebouw. Deze pomp krijgt een plaatsje naast het accijnshuisje aan de Niéuw- straat. De ander pomp is nog steeds te vinden naast de kerk in de door gang van Hooglandse Kerkgracht naar Nieuwstraat. Het uiterlijk' van de pomp moet bijgewerkt wor den, zoals de kantelen van het erop geplaatste burchtje. Verder moet de zwengel weer gemonteerd worden. Of de pomp ooit weer water kan spuwen zal nog onderzocht worden ADVERTENTIE en 2-*°mPonen* 'im* 010-26 47 56 LEIDEN - In het stedelijk r De Lakenhal wordt zaterdag een tentoonstelling geopend van vliegers van de Amerikaanse beeldhouwer Tom van Sant. Een letterlijk en figuurlijk zeer kleurrijke expositie met vliegers, in traditionele vormen, maar ook in minder herkenbare uitvoerin gen. In de eerste 25 jaar van zijn kun stenaarsschap hield Van Sant zich met name bezig met sculptu ren van vogels en ontwikkelde zich bij hem een belangstelling voor uiteenlopende vormen van vliegen. In '73 bij een bezoek aan China maakte hij kennis met de Chinese vliegertraditie en sinds die tijd besteedde hij al zijn tijd aan het ontwerpen en uitvoeren van vliegers. Het Amsterdamse Stedelijk Mu seum slaagde er in werk van hem naar Nederland te halen, organi seerde begin juni een expositie, die later ook in Den Helder, Eg- mond en Bergen te zien was. Kunst, kunstnijverheid, de menin gen over het werk lopen sterk uiteen. Voor het leeuwendeel van de bezoekers zal het weinig uit maken. Ongetwijfeld zullen ve len gefascineerd worden door de prachtige vormen en kleur schakeringen, die Van Sant's werk hebben opgeleverd. Bran dende vraag voor veel bezoekers zal ook meer zijn: kunnen deze vliegers echt vliegen? De Lakenhal heeft daar het be wijsmateriaal voor in huis. In de nieuwe filmzaal (gerealiseerd doordat bij de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad een motie werd aangenomen waar door extra geld beschikbaar kwam voor het werk van de edu catieve dienst van het museum), die bij de opening van de ten toonstelling voor het eerst in ge bruik wordt genomen, is een film te zien over de vliegers van Tom van Sant met prachtige beelden van zijn vliegers in volle glorie. Op 3 oktober zal, bij gunstig weer, één van zijn grootste vliegers te gen half twaalf op het industrie terrein De Waard worden opgela ten. Tijdens de tentoonstelling is voor scholen de kans om zowel 's mor gens als 's middags vliegers te komen maken. Een mogelijkheid TENNIS - Wimbledon-kampioen Björn Borg en de Amerikaan Ros- coe Tanner hebben gisteren de fi nale bereikt van het invitatie-ten nistoernooi van Hilton Head- Borg versloeg Newcombe met 6-2 en 6-4, terwijl Roscoe Tanner zijn land genoot Gerulaitis met 6-7, 6-4 en 7-6 versloeg. VOETBAL. - Het nationale voetbalelftal van Canada heeft in een vriendschappelijke wedstrijd te Montreal de Franse club Paris St. Germain met 3-2 verslagen. Bij rust had Canada een" voorsprong van 2-0. Het geld ouders v deze waar bij inschrijving al zoveel gebruik van wordt gemaakt, dat alle dagen al volgeboekt zijn. Op eigen gelegenheid kunnen kin deren nog wel zondagmiddag voor het maken van een vlieger terecht. Op zondag 6 oktober, de laatste dag van de expositie wordt op het ter rein van het Jeugddorp Zuid west een vliegerdag gehouden, waaraan iedereen met eigen vlie gers kan deelnemen. TON VAN BRUSSEL LEIDEN - De Leidse mytylschool (lichamelijk gehandicapten) gaat een filmprojektor cadeau doen aan de mytylschool in Paramaribo. Over zo'n veertien dagen zal het geld voor dit geschenk, op het ogenblik ongeveer 800 gulden, naar Suriname worden overgemaakt. bijeengebracht door de i de leerlingen, die op uitdrukking willen ge ven aan het 25-jarig bestaan van de school in Leiden. Het jubileum van de school wordt overigens op sobere wijze gevierd. Op 26 oktober gaan de leerlingen - in totaal 78 - een dag uit met twee touringcars. Er wordt een bezoek gebracht aan Schiphol, waar ze met speciale toestemming het vliegveld op mogen, vervolgens staat er een maaltijd te wachten in het nabij gelegen hotel Ibis 's middags is er in het LAK-theater- een poppenvoorstelling. De dag daarop - het is dan de eigenlijke feestdag - wordt er een feestavond georgani seerd voor ouders en genodigden, LEIDEN -- Op maandag 3 ok tober zullen de postkantoren te Leiden (Gerestraat, Bevrijdings plein, Lammermarkt en Win kelcentrum Kopermolen), Leider dorp (Ockenrode) en Oegstgeest (Langevoort) tot 12.00 uur geopend zijn. De postagentschappen zijn deze dag gesloten. en zaterdag 29 oktober is er een reünie voor oud-leerlingen. Dat er aan de mytylschool in Para maribo een filmprojektor wordt ge schonken heeft geen speciale bete kenis. Volgens het hoofd van de school, J. H. Willems, heeft een vrouwelijke leerkracht van de Su rinaamse school geruime tijd stage gelopen in de Leidse school aan de Blauwe Vogelweg en van die tijd dateert eigenlijk ook het contact tussen beide scholen. „Er is toen nog een keer een televisie-uitzen ding over die Surinaamse school geweest", vertelt Willems, „waaruit bleek dat die school nog ontzettend veel nodig had. De oudercommissie heeft toen een brief geschreven en gezegd: wij willen iets geven, hebben jullie speciale wensen". Er rolde een filmprojektor uit. Die om een voor de hand liggende re den niet in Nederland gekocht zal worden. „Ze hebben daar in Su riname namelijk nog honderdze venentwintig volt", aldus Willems, „bovendien kost het allemaal weer extra geld als zo'n ding moet wor den opgestuurd". Te klein De Leidse mytylschool begon 25 jaar geleden met zes kinderen in het gebouw aan de Zuidsingel, waar nu de vbo-lom-school gehuisvest is. In 1959 werd de school van de mytyl- stichting overgenomen cloor de gemeente. En in 1967, toen de school 37 leerlingen had, werd er aan de Blauwe Vogelweg een nieuw schoolgebouw neergezet. Inmiddels is deze behuizing te klein geworden. De school, die nu een kleuterafdeling heeft en een kernafdeling (lagere school), heeft dan ook plannen voor twee nieuwe lokalen en een gemeen schapsruimte. -„Aan een gemeen schapsruimte", vertelt Willems, „hebben we ook erg veel behoefte. De kinderen blijven altijd over en dan zouden ze eindelijk eens geza menlijk kunnen eten". ADVERTENTIE LEIDEN - Voor de derde keer gaat de Leidse Bond van Amateur- tuinders exposeren in De Waag met groente, fruit en bloemen. Onder leiding van de heer H. J. Haarlem moeten de leden zelf hun prod uk- ten opstellen. Op donderdag 6 ok tober zal mevrouw Vis, de echt genote van Leidens burgemeester, de tentoonstelling openen. Die is dan vanaf acht uur tot tien uur, vrijdag en zaterdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds en zondag van tien uur tot zes uur gra tis voor publiek geopend. Doel van de tentoonstelling is vol gens voorzitter Cambier de tuinders te stimuleren in het zo goed mogelijk verzorgen van hun tuin en produkten en verder propa ganda maken voor hun bezigheden, zowel bij het publiek als bp het ge meentebestuur. Dat laatste omdat er een wachtlijst is van 350 mensen die ook een volkstuintje willen hebben. De gemeente is overigens al bezig met plannen voor nieuwe volkstuincomplexen. De overkoepelende bond telt nu 927 leden, verdeeld over vijf com plexen, 't Zonneveld aan de Nach tegaallaan, Ons Buiten in Leiden- Noord, Oostvliet, Roomburg en de Onderlinge Turnvereniging alle drie in de Noordvlietpolder. De Bond is pas in 1968 opgericht, maar daarvoor bestond al vanaf 1940 de federatieve "Leidse Bond van Volkstuinverenigingen". In de ja ren van de tweede wereldoorlog ontstonden bijna alle volkstuinen en dus ook de volkstuinverenigin gen. Kort na de oprichting werden er al tentoonstellingen verzorgd. sinds twaalf jaar zijn die er jaarlijks alhoewel nog wel per tuingroep Vier jaar geleden gebeurde het voor het eerst gezamenlijk in De Waag. En zo ook dit jaar, voor de derde maal (vorig jaar was er geen ten toonstelling omdat er een commis sie gevormd moest worden en de Waag alleen in de laatste week van augustus vrij was, wanneer er nog geen snijbloemen zijn). De tentoonstelling zal op de openingsavond opgeluisterd wor den met muziek van drumband "De Burcht". Tijdens de openingsuren worden er bloem schikdemonstraties gegeven door de dames van de bloemschikclub. Bovendien kan het publiek mee doen aan een bloemschikwedstrijd waaraan een prijs verbonden is. Die zal zondag na sluitingstijd worden uitgereikt. Voor de deelnemende leden zelf zijn er ook prijzen. Er zijn 21 rubrieken waarvoor kan worden ingezonden. Per rubriek zal een jury, bestaande uit leden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde uit De Bilt, de beste eruit pikken. Dat ge beurt donderdag vóór de opening, zodat het publiek kan zien welke inzendingen bekroond zijn. In de rustrieken worden onder meer de mooiste dahlia en chrysan ten soorten bekroond, alsmede bloemstukken, potplanten en di verse soorten fruit. De heer Cambier verwacht dat het grootste gedeelte van de inzendin gen zal bestaan uit groente en fruit. De tendens van siertuin naar ge mengde tuinen zet zich namelijk steeds meer voort. De tuinders wordt nauwelijks beperkingen op gelegd aangaande de inrichting van hun tuin. De tuinen zijn gemiddeld ongeveer 300 vierkante meter groot. Daarvan mag 29 vierkante meter bebouwd worden (huisje) en nog eens 25 vierkante meter voor een broeikas gebruikt worden. In wat er geteeld wordt is men geheel vrij, op aardappelen na, daarvoor mag wettelijk maar één dejde van de totale oppervlakte gebruikt worden. Maar w;' men van zijn tuin een groot grasve* .naken, dan mag dat. Al wordt het gras steeds min der. Vooral groente, onbespoten vaak, gaat een grotere plaats inne men. De enige reden waarom de bond in kan grijpen is moedwillige verwaarlozing, maar dat komt zel den voor. ADVERTENTIE Gemaakt om de koudste »Z Canadese winter te weer tl staanis dat warm ge- noeg voor hier? Stoere houthakkersruit. Royaal met krulborg gevoerd, Botermarkt 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3