Zweden zet spoed achter onderzoek opslag van kernafval Gromyko boekt in Amerika opnieuw voortgang Exxon betaalde 135 miljoen aan smeergeld Als ondernemer weetje dat groei noodzakelijk is.' Aan een bank als de NMB hoefje dat gelukkig niet uit te leggen! Over tweede SALT-akkoord De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. De EG verjaagt Russische vissers WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 STOCKHOLM (ANP)- Zweedse en Amerikaanse deskundigen doen op het ogenblik in een verlaten ijzerertsmijn in het midden van zuid-Zweden samen het nodige veldwerk om na te gaan of het mogelijk is kernafval in rots formaties diep onder het aardop pervlak op te slaan. Er worden in de mijn bij Stripa in de omgeving van Vaesteras proe ven genomen om vast te stellen welke uitwerking de hitte die kernafval ontwikkelt zou kunnen hebben op granietrotsmassa's zoals in Stripa worden aangetrof fen. Het hele project duurt twee jaar, maar de Zweden hebben meer haast dan de Amerikanen, die hun onderzoek na afloop in de Verenigde Staten zullen voort zetten. De Zweedse elektrici teitsproducenten willen hun ex perimenten echter binnen een half jaar afronden. Dit komt doordat de regering de be schikking wil hebben over uit voerbare plannen voor water met radioactief reactorafval moet ge beuren. De Zweedse coalitieregering heeft deze nodig in verband met de herbezinning die op het ogenblik gaande is inzake 's lands energie- politiek krachtens welke er vol gens wetten die werden vast gelegd voordat een jaar geleden Thornbjorn Falldin premier werd - die tegenstander varn ker- menergie is - er tegen 1980 der tien kerncentrales in het land zouden moeten zijn. Als zodanig zal het onderzoekswerk dat in Stripa wordt verricht naar wordt verwacht de koers die het Zweedse kernenergiep rogramma zal volgen direct beïnvloeden. De Amerikaanse belangstelling voor het project in Stripa dat in totaal omgerekend 16 miljoen gulden gaat kosten kan voor een belangrijk deel worden verklaard uit het feit dat het graniet in de samenstelling zoals ter plaatse wordt aangetroffen in de Ver enigde Staten gewoon is. Boven dien is het niet zo makkelijk een verlaten mijn te vinden met in stallaties die nog volledig func tioneren. In Stripa werd de winning van ijze rerts echter in april stopgezet en in juli werd met het onderzoek begonnen. Daarbij wordt geen gebruik gemaakt van radioactief materiaal. Met radioactief afval van kern centrales kunnen twee dingen worden gedaan: vast opslaan of opwerken voor gebruik in snelle-kweekreactors. Maar zelfs in het laatste geval, omstreden daar er materiaal bij vrijkomt dat kan worden gebruikt voor het maken van kernwapens, blijft men nog met radioactief afval zit ten dat men moet zien kwijt te raken. In Stripa nu bootst men met elek trische verhitters de hitte na die wordt uitgestraald door afge werkte kernbrandstofelementen of afval dat bij het opwerken is vrijgekomen. De bedoeling daar van is vooral na te gaan welke uitwerking de hitte zal hebben op de scheuren die reeds in het ge steente zitten en of er nog meer breuklijnen zullen ontstaan. Dit met het oog op de mogelijke be smetting van het grondwater- systeem. Het graniet zelf in Stripa is keihard en zal naar een Zweeds deskundige meent door de hitte alleen nog maar harder kunnen worden. De verhittingsapparatuur zal even veel warmte afgeven als ra dioactief afval doet. Dit bedraagt ongeveer 10 kilowatt per ton voor uranium van een jaar oud. Voor vaten opwerkingsresten is dit ongeveer hetzelfde, maar na 40 tot 50 jaar is dit teruggelopen tot ongeveer een halve kilowatt per ton, zo meent de Zweedse leider van het project Olof Degerman. De verhittingselementen zullen in Stripa worden neergelaten in ga ten die op 4000 meter diepte in het graniet worden geboord. Met een uitgebreid instrumentarium zal worden gemeten wat er met het gesteente gebeurd en op basis van de gegevens die daarmee zullen worden verkregen zullen de deskundigen trachten te voor spellen wat er met het op die wijze diep opgeborgen afval met een radioactieve levensduur van duizenden jaren zal gebeuren, 20 zegt Degerman. „De radioactiviteit van opwer- kingsaf^al na 1000 jaar is onge veer gelijk aan die van wanneer uranium wordt gewonnen maar voor gebruikte brandstof is deze periode tienmaal zo lang", aldus Degerman. Op het ogenblik worden de ge bruikte brandstofelementen van de zes kerncentrales die Zweden in bedrijf heeft opgeslagen in wa terbekkens bij de centrales zelf. Deze opslag in bassins is een op lossing die een jaar of tien kan worden gebruikt. Zelfs als Zweden besluit te kiezen voor opwerken van afval zal te gen 1983 toch een centrale op slagmogelijkheid voor ra dioactief afval beschikbaar moe ten zijn daar de capaciteit van de centrales en de opwerkingsbe- drijven onvoldoende zal zijn. Blijkt opslag in onderaardse rots formaties echter mogelijk dan zal Zweden volgens Degerman „te gen 1995 kunnen beschikken over een proefinstallatie en tegen het jaar 2020 over zijn eerste per manente mogelijkheid om ker nafval op te slaan." WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben "verdere vooruitgang" ge maakt naar afsluiting van een nieuwe overeenkomst ter beperking van de strategische bewapening. Dat heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gro myko, gisteravond verklaard na een onverwacht gesprek met president Carter in het Witte Huis. De twee landen zijn nader tot elkaar gekomen wat betreft de afsluiting van een nieuw SALT-akkoord. Zowel de Sowjet-Unie als de Ver enigde Staten zijn "vastbesloten" om te werken aan de afsluiting van een nieuwe overeenkomst, zo ver klaarde Gromyko na afloop van het gesprek met Carter. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance bevestigde Gromyko's mededeling. Het uit 1972 daterende eerste SALT-akkoord loopt op 3 oktbober af. Washington en Moskou hebben eerder verklaard dat ze de bepalin gen van dit akkoord in acht zullen blijven nemen, zolang de andere partij dat ook doet. Carters woordvoerder Jodv Powell sprak van "positieve ontwikke ling". Hij zei dat maandag de af spraak was gemaakt voor Gro myko's komst naar het Witte Huis. Aan het gesprek is ook deelgeno men door vice-president Walter Mondale minister van Defensie Ha rold Brown, de Amerikaanse dele gatieleider bij SALT, Paul Warnke, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Malcolm Toon en minister Vance. Gromyko en Vance zullen de contacten voortzetten in New York waar beiden deelnemen aan de openingsvergadering van de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties. Eerder op de dag had Gromycko Gromyko zijn rede tot de algemene vergadering mee gedeeld dat de Sowjet-Unie ak koord gaat met een verbod op on deraardse kernproeven voor "een beperkte periode". Tot dusver heeft Moskou een dergelijk stop af gewezen, zolang landen als China en Frankrijk niet bereid zijn tot deze verdragen toe te treden. Maar nu kondigde Gromyko aan dat zijn land een beperkt akkoord wil teke nen met de Verenigde Staten en Engeland. "Krachtens een regeling 1 buitenlandse zaken Gromyko gaf gisteravond een persconferentie, waarop hij zich met de" Verenigde Staten en Enge land, zijn wij bereid voor een be paalde periode de onderaardse proeven met kernwapens op te schorten, ook voordat andere kernmogendheden tot een toe Verraste Amerikaanse functiona rissen bij de VN zeiden dat voor zo ver hen bekend nog geen duidelijke regeling is overeengekomen. De onderhandelingen over een verbod op onderaardse kernproeven, die al geruime tijd in een impasse verke ren, zullen volgende week in Ge- nève worden hervat. WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse olieconcern Exxon heeft gisteren erkend dat het in de jaren 1963-1975 meer dan 56,5 miljoen dollar (ruim f 135 min) aan steek penningen onwettige poli tieke bijdragen heeft uitgege- Het merendeel van ruim f 131 min - kwam in Ita lië terecht. Volgens Exxon ging het om steun aan poli tieke campagnes. De beurs- commissie (SEC) heeft echter gesteld dat het hoofdzakelijk om commerciële steekpen ningen ging, die het concern overheidscontracten ople verden. De rest van het geld werd in 15 andere landen uit betaald. Toen de beschuldigingen van de beurscommissie gisteren voor een districtsrechter in Washington aan de orde wer den gesteld, bevestigde noch ontkende Exxon de juistheid er van. Wel verklaarde het grootste concern ter wereld zich akkoord met een vonnis waarbij verboden wordt de gelaakte betalingen voort te zetten. De omvang van de onwettige betalingen van Exxon over treft de eerder ontdekte il legale uitkeringen van een maatschappij als Lockheed - 38 miljoen dollar. In mei 1975 had Exxon erkend dat zij mo gelijk enkele onwettige beta lingen had gedaan en dat het totaal wellicht 27 miljoen dollar beliep. Drie maanden later noemde topfunctionarissen van de maatschappij, toen zij onder ede werden gehoord door de ondercommissie uit de senaat die zich met multinationale ondernemingen bezighoudt, een bedrag van 46 miljoen dollar aan twijfelachtige be talingen. Dit totaal is nu tot meer dan 56,5 miljoen dollar gestegen. Volgens Exxon was in 1973 per maand 1145 dollar uitgekeerd aan een Japans parlements lid. In 1969 was 50.000 dollar toegestopt aan een regerings functionaris in Thailand. An dere landen waar onwettige uitkeringen werden gedaan, waren de Dominicaanse Re publiek, Chili, Frankrijk, Laos, Zuid-Vietnam, Tunesië, Maleisië en Venezuela. In het stuk van Exxon werden ech ter niet alle landen met name genoemd waar volgens de beurscommissie steekpen ningen zouden zijn betaald. De Australische Labourpartij heeft vandaag toegegeven dat ADVERTENTIE Scherpere maatregelen in Duitsland tegen gevangen extremisten BONN (Reuter) - In het West- duitse parlement zal vandaag een wetsontwerp worden be kendgemaakt dat de justitiële toestemming verleent ge vangenen voor bepaalde tijd volledig af te sluiten van de buitenwereld, inclusief advoca ten. Voorafgaande aan de for mele lezing van het ontwerp in het parlement, hebben de SPD, CDU en de FDP het voorstel al doorgenomen en er hun onof ficiële goedkeuring aan ge hecht. Het omstreden wetsontwerp is voornamelijk bedoeld om te voorkomen dat gevangenen vanuit hun cel acties leiden en daarbij hun advocaten als con tactpersonen gebruiken. Niet alleen kunnen de autoriteiten met de ^vet in de hand het con tact tussen de advocaten en hun gevangen cliënten verbieden, ook mogen zij familieleden we ren, de radio afsluiten, kranten niet toelaten en de gevangenen eenzaam opsluiten. Volgens het ontwerp kunnen de beperkingen voor 30 dagen worden opgelegd, met de mo gelijkheid tot verlenging. Daarom is de NMB voor een bedrijf als het onze een ideale partner. We spreken dezelfde taal. Net als de NMB is ons bedrijf in de af gelopen jaren flink gegroeid. Onze eigen plannen, die je toch wel ambitieus zou kunnen noemen, hebben we zonder al te veel problemen kunnen realiseren. Ook toen wij onze zaken tot het buitenland gingen uitbreiden kregen we van de NMB de juiste ruggesteun. Bij de NMB vonden we een geest van koopmanschap en een goede kennis van onze branche. Zowel voor ons bedrijf als voor onze privézaken zijn we zeer kontent met de NMB. Ze maken waar wat ze zeggen: ze denken met je mee. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ze gelden heeft aangenomen van de Australische doch teronderneming van Exxon, als bijdrage aan de bouw van het partijbureau in Canberra. Maar Labour had geen gelden aangenomen voor ver kiezingscampagnes of voor andere doelen, aldus David Coombe, secretaris van de Labourpartij. De schenking dateert van 1974. Volgens Coombe ging het om een klein bedrag. Coombe meende dat de Liberale Partij en de Plattelandspartij, die samen de huidige Australi sche regering vormen, een soortgelijk bedrag hebben aangenomen voor de bouw van hun partijgebouwen. BRUSSEL (SP) - De EG en de Sowjet-Unie verjagen vanaf zater dag hun vissers uit eikaars wateren. Dat is het gevolg van een fikse ruzie tussen Moskou en B^russel over de principes van de Europese visserij- politiek in opbouw. De Russen vangen maandelijks ruim vijftigduizend ton vis in de tweehonderd mijl-zóne van de ne gen Wij halen in de Barentsz Zee en de Baltische Zee per maand zo'n vijfduizend ton uit de netten, voor namelijk kabeljauw. Daaraan komt nu abrupt een einde. Vooral de Fransen, de Britten en de Westduit sers hebben daar last van. In eerste instantie gaat het conflict over de vangstbeperkingen die overal in Europa van kracht wor den wegens de overbevissing van de afgelopen tien jaar. In feite speelt hier een principiële strijd tussen de „Negen en de „Sow jet-Unie". Wij wensen niet dat de zogenaamde derde landen met ons onderhandelen over hun maximale vangstmogelijkheden. Die wensen onze ministers in Brussel geza menlijk zelf te bepalen. De Sowjet-Unie beseft echter dat het voor NAVO-landen politiek weinig aantrekkelijk is om aan de vooravond van de toetsingscon ferentie van Belgrado (vrede en veiligheid) hun schepen te enteren en naar de dichtsbijzijnde haven te slepen. Nederlandse kringen bij de Europese gemeenschap zeggen echter dat het daarop zo nodig zal uitdraaien. Er bestaat nog een mi nimale kans dat een van de twee bijdraait, dan wel dat er voor zater dag een compromis bereikt wordt. De Europese ministerraad had de Sowjets vorige week een voor twee maanden geldend quotum toege zegd van twintigduizend ton. Vorig jaar vingen zij in die periode nog het zesvoudige. De reactie van Moskou was dat aan de EG-buit in de Barentsz Zee en de Baltische Zee, ook naar verhouding beperkt zou worden. Bij een normale vangst van tienduizend ton wordt dat nu maximaal 1800. Pesterij In Brussel is men een beetje verve lend gaan doen nadat enkele weken geleden de onderhandelingen met Moskou over een globaal visserij- akkoord stagneerden. De minister van visserij is weliswaar destijds uit Moskou naar Brussel getogen - een novum - maar nu het op de onder tekening van een akkoord aankomt aarzelt hij toch om de Gemeen schap daarmee te erkennen. De Sowjet-Unie ziet in de EG immers sinds jaar en dag het toppunt van kapitalisme. Overigens heeft Moskou al enkele maanden geleden laten weten dat er mogelijk aan onze visserij rechten getornd zou worden. De EG moest toen melden welke sche pen zij in dat geval nog wilde stu ren. De Negen zonden daarop een lijst naar Moskou met 140 namen: alle schepem die ooit in de betrok ken wateren geopereerd hebben. Dat was een soort pesterij. Moskou Jiet daarop weten dat drie schepen ook wel voldoende zijn om het quo tum binnen te halen. De afgelopen weken dobberden er nog ongeveer 25 schepen uit de EG-landen in de Barentsz Zee. Se dert de Russen daar in het week einde twee Britten aanhielden is de rest verdwenen. De EG-ministers in Brussel bijeen eisten gisteren een onmiddellijke herroeping van de Russische maatregelen, willen de vissers van dat land hier weer toegelaten worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9