PvdA wil post justitie van CDA overnemen 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. ABN[BankJ Verbazing in Zweden na wegblijven Beatrix De justitie is milder geworden In nieuw kabinet definitieve )reuk in boerenpartij 'Nederland politieke kolonie Duitsland' Erasmusprijs voor historicus Kaegi 'OENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND ADVERTENTIE Het hoofd van de Zweedse kerkaartsbisschop Olof Sundby van Uppsala, heeft gisteren in de hoofdstad Stockholm de dochter van het Zweedse koningspaar gedoopt met de namen Victoria, Ingrid, Alice Desiree. Het prinsesje werd op 14 juli van dit jaar geboren. STOCKHOLM/DEN HAAG (ANP) - Terwijl prinses Beat rix als meter werd verwacht bij de doop van prinses Vic toria van Zweden, vertrok zij gisteren met haar man, prins Claus naar de Verenigde Sta ten voor een particulier be zoek. Er ontstond in Zweden giste ren grote verwarring omdat men niet op de hoogte zou zijn gesteld. Een woordvoerster van het Zweedse hof zei dat zij geen idee had waarom de af spraak was afgezegd. Ook de Nederlandse ambassade in Stockholm kon, volgens het Duitse persbureau DPA, niet zeggen waarom de prinses niet naar Stockholm was gekomen. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst ver klaarde desgevraagd dat het Zweedse hof wel op de hoogte was gesteld van het niet ver schijnen van prinses Beatrix. Gesuggereerd werd gisteren dat de Nederlandse ambassade in Stockholm vergeten had de afzegging, die elf dagen gele den was verstuurd, door te ge ven. Prinses Beatrix was tot peettante van prinses Victoria, dochter van koning Carel Gus- taaf en koningin Silvia, be noemd, nadat koningin Fa- biola haar meterschap had te ruggegeven. De andere meters en peters van de Zweedse kroonprinses zijn: prinses Desiree, een zuster van de Zweedse koning, Ralf Sommerlath, een broer van de Zweedse koningin en kroonprinses Harald van Noorwegen. De doopplechtigheid, die plaats had in de koninklijke kapel in Stockholm, werd ge leid door aartsbisschop Olof Sundby. De doopnamen van de prinses zijn Victoria, Ingrid, Alice, Desiree. bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. "n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 2RMELO (ANP) - Volgende nuand zullen verontruste leden 'an de .Boerenpartij bloc Bloc uit- eden en een nieuwe partij oprich- ;n. Dit is gisteravond besloten na lat een commissie van goede dien ten uit de Boerenpartij een Ireigende breuk tussen het hoofd- >estuur en de verontruste leden iet heeft kunnen voorkomen, len verzoek van deze commissie ot het houden van een algemene idenvergadering op korte termijn door een meerderheid van het loofdbestuur van de Boerenpartij 'an de hand gewezen. De commis- ie van goede diensten is „bij onder teleurgesteld" over in het lij/.onder de houding van BP-voor- itter Koekoek uit Bennekom. )e moeilijkheden in de Boeren- >artij hebben onder meer betrek- :ing op veronderstelde vervalsin- ;en van stembriefjes voor de BP- ;andidatenlijst voor de Kamer- erkiezingen en op het beheer van e partijgelden. n kringen van verontruste BP-le- en wordt het vrijwel zeker ge- aoemd dat op korte termijn een lantal BP-staten- en raadsleden tot le nieuw op te richten partij zal )vergaan en voor deze nieuwe jartij in de vertegenwoordigende folleges zitting zal nemen. -Verbazing bij yBritse tv- \ijkers over Ir. Mulder ■ONDEN (SP) - Engelse televi- iiekijkers hebben nogal verbaasd ipgekeken bij een actualiteiten- irogramma waarin de Nederlandse ijkspsychiater dr. D. Mulder uit- oerig vertelde van zijn centrale rol n de diverse gijzelingsacties die land de laatste jaren gekend leeft. Dr. Mulder vertelde onder neer dat niet alleen van de uidmolukse terroristen aan de land van hun handschrift en ver- lalen van familieleden „psycholo- ;ische portretten" waren samen- iesteld, maar ook van de gegijzelde reinpassagiers. Uit deze „portret en" was al gebleken dat de twee reinpassagiers die bij de beëindi- lingsactie zijn gesneuveld, zeer iwetsbaar en onstabiele persoon- ijkheden waren, aldus dr. Mulder. )e openhartigheid van dr. Mulder leeft in Engeland grote verbazing lewekt. Op de vraag, waarom hij dit Hes vertelde, antwoordde hij: bij ;en volgende actie doe ik alles toch veer anders. Nederlanders bij rthodos verdronken \THENE (SP) - De 40-jarige Cor- lelis de Vroomen en de 42-jarige anciscus van de Pieterman uit Deventer zijn onlangs bij het Driekse eiland Rhodos verdron- ten. Toen het duo na het zwemmen aan boord van een door hen gehuurde >oot wilde klimmen, kapseisde de )oot. Door de harde wind en de Iterke stroming sladgden ze er niet n de kust zwemmend te bereiken. DEN HAAG (SP, ANP) - De PvdA wil in het nieuwe kabi net de post van jstitie van het CDA overnemen. In CDA-kringen heeft deze wens van de socialisten nogal ergernis opgewekt omdat men het ziet als een aanval op Van Agt die de afgelopen jaren deze post heeft beheerd en die er veel voor schijnt te voelen als minister van Justitie in een nieuw kabinet-Den Uyl terug te keren. Bij de PvdA worden twee redenen Verder wil de Pvd A naast de minis- aangevoerd' 1. met een Pvd A-mi- ter-president in elk geval ook de nister op J ustitie is het zekerder dat het akkoord over abortus ook wer kelijk leidt tot een nieuwe abor tuswet; 2. justitie is ten nauwste be- minister van Onderwijs leveren. De socialisten menen voorts dat de mogelijkheid van een minister Emancipatiezaken onder ogen UTRECHT (ANP) - Jonge agenten groeten, als rechercheurs, hun bij een schietpartij omgekomen col lega Kranenburg begeleiden naar het Utrechtse crematorium Daelwijck. Kranenburg werd door de gearresteerde Knut Fol- kerts, lid van de Rote Armee Fraktion. vorige week in Utrecht doodgeschoten trokken bij wetsvoorstellen over moet worden gezien. In ruil daar- maatschappijhervormingen waar voor wil de PvdA de post van We de PvdA erg aan hecht. Fractieleider Van Thijn van de PvdA heeft het verlangen van de socialisten gisteren overgebracht aan de informateurs Den Uyl en Veringa. Van Thijn heeft de infor mateurs tevens laten weten dat wat de socialisten betreft PvdA-minis- ter Stemerdink niet op Defensie hoeft terug te keren. Voor dit „of fer" in de driehoek buitenlands beleid (Defensie, Buitenlandse Za ken en Ontwikkelingssamen werking) vraagt de PvdA dan wel versterking in de sociaal-economi sche driehoek. Naast het ministerie van Financiën wil de PvdA ook So ciale Zaken een lichte voorkeur bo ven Economische Zaken", heette het gisteren in PvdA-kringen. tenschapsbeleid laten vallen. Het opheffen van die post schijnt ook bij het CDA te leven. Van Agt heeft de suggestie van de PvdA voor een minister Emancipatieza ken echter „een goedkoop aan doend gebaar in de richting van de achterban" genoemd. „De eman cipatie is eerder gediend als derge lijke gebaren niet worden ge maakt". D'66-leider Jan Terlouw heeft in zijn gesprek met Den Uyl en Ver- inga twee ministersposten ge claimd, of eën, maar dan in de so ciaal-economische driehoek. Deze posten worden tot de zwaardere ge rekend al liet Terlouw door schemeren dat zijn partij Buiten landse Zaken ook tot de zware por tefeuilles rekent. Op verzoek van de familie had de nrMPAAP ampi rnumnlerhtinheiH oon cnhor •L'lliiN tlAAu (AINrJ- rouwplechtigheid een sober ka rakter. Behalve de familie waren bij de crematie o.aaanwezig mi nister De Gaay Fortman, bur gemeester Vonhoff van Utrecht, hoofdcommissaris Van Doesburg van de Utrechtse politie en de Westduitse ambassadeur in Ne derland, dr. H. Dreher. Overigens is ook gisteren de politie in het hele land. druk doende ge weest met het aaMiouden en con troleren van mensen die mogelijk iets hebben uit te staan met de praktijken van de Rote Armee. De politie zoekt nog steeds naar een schip dat Duitsers in Lemmer hebben gehuurd maarniet op tijd hebben teruggebracht. De bestraffing van bepaalde misdrijven is in ons land sedert 1965 over het algemeen milder geworden. Het aantal sepo neringen van strafzaken nam sterk toe en het percentage opgelegde onvoorwaardelijk gevangenisstraf fen nam af. Ook werden de opge legde gevangenisstraffen korter van duur. Tot deze slotsom komt mr. Y. Th. J. Buiel van het (Centraal Bureau voor Statisiek) in een over zicht van de strafvervolging in de periode 1965 tot 1975. Hij bekeek vijf soorten misdrijven waaronder eenvoudige mishande ling, gekwalificeerde diefstal (diefstal in vereniging en diefstal met braak) en rijden onder invloed. Deze vijf delicten maakten in 1975 54 procent uit van het totaal aantla delicten tegen 49 procent in 1965. Het aantal strafzaken wegens een- ADVERTENTIE Met de nieuwe ABN Girospaarrekening. De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale fonnuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie te sturen ove ABN Girospaarrekening. Naam: Adres: Woonplaats:-Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. voudige mishandeling bleef in de periode 1965 tot 1975 ongeveer ge lijk, maar het aantal seponeringen nam sterk toe: in 1975 werden 51 procent van deze strafzaken gese poneerd tegen 38 procent in 1965. De uitgedeeld straffen voor een voudige mishandeling werden strenger, maar volgens mr. Buiel, kan dit liggen aan de aantal van de strafzaken. Het percentage on voorwaardelijke gevangenisstraf fen bleef gelijk, maar er trad een verschuiving op van de kortere straffen naar de langere (een maand en langer). Ook werd ge geldboete vaker gecombineerd met een voorwaardelijke vrijheidsstraf. Buitengewoon groot is de toene ming van het aantal strafzaken we gens diefstal in vereniging en diefstal met braak. Dit soort zaken nam in tien jaar met 166 procent toe. Het percentage sepneringen steeg van 19 naar 32. Ook hier valt een sterke daling te constateren van het aandeel der onvoordelijke gevangenisstraffen. Binnen deze straffen nemen die van zes maan den en langer relatief sterk af (van 42 naar 17 procent), terwijl die be neden drie maanden toenamen (van 15 tot 32 procent). Het sterkst toegenomen zijn de strafzaken tegen bestuurders van motorrijtuigen wegens rijden on der invloed: deze strafzaken zijn meer dan verdrievoudigd. Deze stijging houdt verband met het toe genomen autobezit, de verhoogde opsporingsactiviteit en ook een wijziging van de wettelijke bepa lingen. Het percentage seponerin gen is bij dit soort misdrijven ge ring en het is in de onderhavige pe riode van tien jaar nog verder ver minderd, namelijk van 5 naar 3 pro cent. De rechter is steeds meer de- voorkeur gaan geven aan een geld boete, al of niet gecombineerd met een voorwaardelijke vrijheidsstraf Het aandeel der onvoorwaardelijke gevangenisstraffen daalde van 72 naar 35 procent, terwijl binnen deze straffen een verschuiving plaats vond naar de korte straffen van minder dan een maand. Bakker Schut: ROTTERDAM (SP) - Nederland is op weg een politieke kolonie van de Duitse Bondsrepubliek te worden; economisch is ons land dat reeds. Wetsontwerpen ten aanzien van wapenbezit, de manier van fouille ren en het tegengaan van samen spannen, zoals ze nu in Nederland aan de orde zijn, lijken van "Duits model". Met woorden van deze strekking heeft de Utrechtse advocaat mr. Ph. Bakker Schut gisteren een waar schuwende vinger geheven op een studiebijeenkomst op de Rot terdamse Erasmus-universiteit. Mr. Bakker Schut, die de rechtsbij stand op zich heeft genomen van de vorige week aangehouden Duitser Knut Folkerts, die in Utrecht een politieman doodschoot en een an dere verwondde, zei dat hij in West-Duitsland een "toenemende fascistisering,' verwachtte. Hij noemde de Bondsrepubliek een uitzondering op de regel, dat er in Europa geen land mag bestaan, waar rechterlijke instanties het fol teren legitiem maken. Met dat fol teren bedoelde Bakker Schut het geïsoleerd gevangen houden van leden van de Baader-Meinhofgroep en/of van de Rote Armee Fraktion. Mr. Bakker Schut, die ook de raadsman is van het gevangen Ne derlandse lid van de Baader- Meinhofgroep Ronald Augustin, uitte eerder deze week kritiek op de manier waarop zijn jongste cliënt Folkerts in hechtenis wordt ge houden: "Een behandeling die in strijd is met de Nederlandse wet ten, met de Europese conventie tot bescherming van de rechten van de mens en met de regeling ter behan deling van de gedetineerden, zoals die door de Verenigde Naties is op gesteld." De Utrechtse advocaat en de in Bonn gestationeerde Nederlandse journalist Nico Haasbroek wilden de studenten van de Erasmus-uni versiteit gisteren inlichten over het geweld in de Bondsrepubliek. In de tot op de gangpaden gevulde col legezaal van de Rotterdamse uni versiteit slaagden de twee sprekers er niet in iets toe te voegen aan hun al bekende opvattingen over de volgens hen in zekere zin toch legi tieme geweldacties van de RAF-le- den. Haasbroek zei: "Als je in de Bonds republiek de Baader-Meinhofgroep géén bende noemt, word je al ge zien als een sympathisantervan. Zo is nu het klimaat."Geen van beide sprekers ging in op de vraag uit ds zaal waar het verschil tussen poli tieke strijders en moordenaars lag in het geval van de Baader- Meinhofgroep. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard heeft als regent van de stichting Erasmusprijs de prijs die 100.000 gulden bedraagt, gisteren uitgereikt aan de Zwitserse cultuurhistoricus prof. dr. Werner Kaegi. De plechtigheid had in de Ridderzaal in Den Haag plaats in aanwezigheid van koningin Juliana. De prijs is Werner Kaegi verleend om een aantal redenen. Als historicus bestudeerde hij diepgaand de renaissance en het humanisme in zijn thans bijna voltooide monografie over de negentiende eeuwse renaissance-ken- ner Burckhardt en beoefent hij het genre van de wetenschappelijke biografie op onovertroffen wijze. Historici hebben deze monografie als fenomenaal gekenschetst. Kaegi heeft zich vooral bezig gehouden met de vraag hoe een bepaalde tijd zich rekenschap geeft van zijn verleden. Een van de redenen voor toekenning van de prijs is voorts dat Kaegi het werk van de Nederlandse historicus Johan Huizinga voor het Duitse taal gebied heeft ontsloten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7