"V erdubbeling van tandartsen geen oplossing Navo acht bom nog omstreden Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. Edgar Vos: draagbare kleren Bord pap is geen volwaardig ontbijt Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. [g] Door Ria Schuurhuizen naar hun keurig gereserveerde stoelhes in zijn pand aan de Amsterdamse P. C. Hooftstraat kan krijgen, de actrices en de mensen uit de showbusiness moeten elkaar eerst uitbundig begroeten tijdens een hapje en een drankje in de hal. De Amsterdamse ontwerper gaat er nooit prat op dat hij ori gineel is, hij ontwerpt kleding naar de voorbeelden van Parijs, maar het zijn wel uiterst draag bare creaties die hij toont. Voor overdag hield hij het vooral op aangerimpelde rokken met blousons, ruime blousende jasjes over uitwaaierende rok ken. Van fraaie wollen stoffen in grijs en beige, gecombineerd met bruin. Broèken tóonde Ed gar Vos niet veel, maar die er waren waren heel nauw, als een soort slopkous over de laarzen vallend. Verder toonde hij wiide lange zevenachtste kielen over eenvoudige jurkjes of rok ken. Zijn geklede jurken waren gemaakt van mooie dunne wollen stof, soepel om het lijf vallend. Voor de avond had hij naar het voorbeeld van Mare Bohan een zwarte rok van sa tijn, een witte zijden blouse en een fluwelen blaser. Ook taf zijde gebruikte hij voor zijn avondkleding evenals zijden jersey, veel in zwart. Een uiterst collectie voor zeer reële prijzen waar zijn klanten weer erg tevreden mee zullen zijn. Op de foto: een deel van de col lectie van Edgar Vos. UTRECHT (ANP) - In 1947 telde Nederland één tandarts per 6000 inwoners, nu ongeveer een per 3000 en binnen tien jaar zal dat één per 2000 zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat alle problemen dan de wereld uit zijn. darts moet volgens de minister grijpend en begeleidend optre- "dienaangaande verantwoord, be- den". BRUSSEL (DPA) - De Europese NAVO-partners hebben de Verenigde Staten gisteren te kennen gegeven nog geen oordeel te hebben over de inzet van de neutronenbom in Europa. In de nucleaire plangroep van de defensie-organisatie, zeiden de Europese afgevaardigden gisteren dat een definitief besluit pas op zijn vroegst op 4 oktober wordt verwacht, wanneer de ministers van defensie van de NAVO-landen in Italië bijeenkomen. De Europeanen verklaarden de vertraagde besluitvorming met de krach tige politieke en psychologische bezwaren die zijn geuit tegen de neutro nenbom. Overigens waren de plangroepleden het er wel over eens dat de bom een bijdrage zal leveren aan een grotere afschrikkingsmogelijkheid van de NAVO. De bijeenkomst van de plangroep maakte deel uit van een overlegproces, dat de Amerikaanse president Jimpiy Carter had voorgesteld om hem te helpen bij het nemen van een besluit over het al dan niet produceren van de bom. De neutronenbom is vooral omstreden omdat het wapen veel minder materiële schade aanricht dan een gewone atoombom. Het aantal mense lijke slachtoffers is echter gelijk, en volgens sommige deskundigen op de lange duur zelfs groter. Scheuring in blanke partij Dr. J.D.De Stoppelaar, decaan v£ de subfaculteit tandheelkunde in Utrecht, stelde dit vanmorgen in Utrecht tijdens een bijeenkomst in de Domkerk ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het tandheelkundig onderwijs in Ne- defland. Hij sprak bij die gelegen heid ook namens de subfaculteiten tandheelkunde van de andere uni versiteiten en namens de be roepsorganisatie van tandartsen, de maatschappij tandheelkunde. Hij herinnerde eraan, dat er voor 1940 eigenlijk helemaal geen sprake was van een "patiënten overschot". De "ommekeer" kwam, behalve door de toename van tand.ziekten (caries), ook door het ziekenfondsbesluit van 1941, dat ineens het grootste deel van het Nederlandse volk recht gaf op be perkte tandheelkundige verzor ging. "De tandartsen werden over rompeld door een stroom patiën ten, die vandaag per tandarts nog net zo groot is als dertig jaar gele den", aldus dr. De Stoppelaar. De tandheelkundige "bewust wording" van de bevolking is net zo snel gegroeid als het aantal tandart sen. Als het hoge tempo waarin nu tandartsen worden opgeleid wordt voortgezet, zal het tandartsen-te kort wel worden opgeheven. "Maar", zei dr. De Stoppelaar, "het zou naief zijn, te veronderstellen dateen verdubbeling van het aantal tandartsen alle problemen in de tandheelkundige gezondheidszorg zal oplossen." Er zijn economische problemen - patiënten zullen soms moeten kiezen tussen een betrek- t,b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Zanussi 5 kg. wasautomaat type SC 128 T. Ter waarde van 1249,Voorzien van de bekende (E)conomy-knop en instelbare centrifuge snelheden. Door minder waterverbruik en minder energieverbruik en door opmerkelijk weinig geluid een milieuvriendelijke wasautomaat. Gedurende levensduur van de wasautomaat bedraagt de besparing in stroomkosten tussen de 500,— en 750.—. Prijs beschikbaar gesteld door Zanussi - Alphen a/d Rijn. Zwart jaar KOKALA LOEMPOER (Reuter) - Reddingsploegen helpen bij het bergen van de slachtoffers van een vliegtuigongeluk met een DC-8 van de Japan Airlines" die gisteravond nabij de luchthaven van Koeala Loempoer neerstortteVan de 79 inzittenden overleefden 65 het ongeluk. Het toestel maakte een lijnvlucht van Tokio via Hongkong en Koeala Loempoer naar Singapore. Bij de nadering van het vliegveld van Koeala Loempoer onder slechte weersomstandigheden verdween de DC-8 van het radarscherm van de controletoren. De machine bleek op 15 km ten noord westen van de luchthaveyi op een rubberplantage terecht te zijn gekomen. Bij het neerkomen brak het vliegtuig in tweeën Het voorstuk vloog direct in brand. Van de 69 passagiers hadden er 29 de Japayise nationaliteit. De overige warèyi buitenlanders. De beynanning telde 10 leden. Als bisschop Bluyssen van Den Bosch morgen naar Rome gaat-om als een van de Nederlandse afge vaardigden de bisschoppensynode bij te wonen - neemt hij een per soonlijk aardigheidje voor de 80 jaar geworden paus Paulus mee. Naar verluidt bestaat het pakket uit dingen die typisch zijn voor ons land. zoals een kruik jonge jenever en een Brabantse koek. De paus is van plan zijn verjaardag ook nog met de verzamelde bisschoppen te WINDHOEK (Reuter) - De volledig uit blanken bestaande Nationale Partij in Namibië is gisteren in tweeën gescheurd nadat het con gres van de partij Dirk Mudge had afgewezen als partijvoorzitter. Mudge, tot gisteren vice-voorzitter, besloot hierop met ongeveer 100 aanhangers uit de partij te stappen. Hij kondigde aan een multi-raciaal front te zullen vormen dat Namibië moet leiden op de weg naar onaf hankelijkheid van Zuid-Afrika, welke voor volgend jaar op het programma staat. Mudge is voorzitter van de con stitutionele „Turnhalle"-conferen- tie, die ondermeer bezig is een grondwet op te stellen voor het vrije Namibië. In plaats van Mudge kozen de congresgangers gisteren Abraham du Plessis tot voorziitter. Du Plessis leidt de partij, die sterke banden heeft met haar Zuidaf- rikaanse naamgenoot, al sinds 1968. „De manier waarop de zaken zich op dit congres hebben ontwikkeld, maakte het voor mij onmogelijk nog langer lid te blijven," aldus een teleurgestelde Mudge na afloop. Hij meende dat er buiten de Natio nale Partij veel mensen zijn die de doelstellingen van de Turnhalle- conferentie ondersteunen en dat deze mensen verenigd moeten worden. MÜNCHEN (AFP) - Met tot dusver 400 dodelijke ongelukken dreigt 1977 een ongekend zwart jaar voor de internationale bergsport te wor den. Volgens de Westduitse vereni ging voor alpinisme zijn er dit jaar alleen al in Italië, Zwitserland en Frankrijk ongeveer 100 klimmers omgekomen. De vereniging meent dat dit vooral te wijten is aan een prestatiedrift waarmee het kunnen en de conditie in veel gevallen geen gelijke tred houden. 9 Ds. P. P. J. Monster, een bekend man in hervormd-gereformeerde kring, die van 1950 tot 1956 predi kant in Katwijk aan Zee was, is be giftigd met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Hij nam, na een 40-jarige ambtstijd, afscheid van Hierden op de Veluwe om zich geheel te kunnen wijden aan het EO-radioprogramma „Licht en uit zicht". Dat programma brengt vooral veel nazorg mee. Ds. Mon ster, die 63 jaar is. gaat wonen in Den Bosch, waar hij ook nog enig nastoraal werk zal doen. O Beroepingswerk: Hervormde Kerk- beroepen te Nederhemert G. de Graaf Wijngaarden, te Lemmer A. Bakker Dalfsen, te Delft C. D. Kousemaker Zwijndrecht, te Fra- neker T J. de Heer Akkrum, te Kamerik H. Smit IJsselmuiden; aangenomen naar Haaften P. Westland Uddel; bedankt voor Sint Annaland B. Oosterom Oudewater, voor Coevorden M. J. Kalvenhaar Nieuwleusen, voor Bleskensgraaf J. P. Verkade Montfoort, voor Dirksland W. Verboom Waddinx- veen. Geref. Kerken: beroepen te Leeuwarden C. W. de Vries Eindhoven, te Niawier (Fr.) en te Westbroek (Utr.) S. de Vries Be- nnekom. Geref. Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Helpman W. Wierenga Berkel; bedankt voor Buitenpost C. J. de Ruyter Sneek. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: beroepen tot lucht machtpredikant in vaste dienst te Den Haag S. A. van der Veer Wa penveld. Geref. Gemeenten: be dankt voor VOOR Enkhuizen J. Mol Rijssen, voor Den Haag J. C. Weststrate Canada. Baptisten gemeenten: bedankt voor Stads kanaal G. Brongers Hoogeveen. In een lange verklaring noemen de Westduitse bisschoppen het ge bruik van kernenergie met zijn bij zondere gevaren problematisch. Groter gebruik ervan is onverant woord als het energietekort ook maar enigszins kan worden opge vangen door besparingen en door een beter gebruik van klassieke en nieuwe energiebronnen, zoals wind en zonnewarmte. Kernenergie mag alleen het laatste middel zijn, en dat moet dan nog met de hoogst moge lijke veiligheidsvoorzieningen worden omgeven. Niemand kan nu de absolute veiligheid van kern centrales garanderen. DEN HAAG (ANP) - Een bord pap alleen vormt geen volwaardig ont bijt. Dit is éen van de conclusies, waartoe het Konsumenten-Koyitakt is gekomen na een onderzoek onder ontbijtprodukten. Twee bruine bo terhammen, een glas melk en een vrucht vormen een vollediger och tendmaal dan een bord pap. Voor kinderen is brood verkieselijker, omdat op brood gekauwd moet worden. Veel kritiek heeft het Kon- sumeyiten-Kontakt op de gezoyid- heidseigenschappen, die de pap- fabrikanten aan hun produkt toe- schrijven. Termen als "de beter ham" en "krachtige vitamines" suggereren veel meer dan gegeven wordt. Aayysprakeyi op gezond-zijyi zouden verbodeyx moeten worden. De voedingsraad, adviesorgaayx van de overheid, heeft onlangs een zelfde uitspraak gedaan. Ook deze raad meent, dat fabrikaxxten hun produkt niet "gezond" mogeyi noe men als het produkt niet absoluut noodzakelijk is voor de aezondheid. Het Konsumenteyi-Kontakt vindt ookdat reclameleuzeyi als "de juiste hoeveelheid zemelenverbo den zouden moeten worden. Een juiste hoeveelheid zemelen bestaat niet. Dergelijke leuzen maken mis bruik van de geringe kennis, die de consument nog van gezonde voe ding heeft. Waf de kwaliteit van pap zelf be treft heeft het onderzoek de con clusie opgeleverd, dat graan- en havermoutpappen elkaar niet veel in voedingswaarde, maar wel in prijs ontlopen. De graayipappeyi Brinta en Bambix leveren dezelfde voedingswaarde, terwijl Bambix twee keer zo duur is als Brinta. In- stant-havermout is bijna 50 procent duurder dan de vlugklare haver mout, die een minuut gekookt moet worden. Toch bevat instant-haver- mout minder vitamine bl dan haar vlugklare soortgenoot, corn-flakes vormen een slecht ontbijt. Ze zijyi relatief duur doordat ze slechts een kwart van de voedingswaarde le veren, die voor een goed oyitbijt no dig is. AMSTERDAM (SP) - De half jaarlijkse modepresentatie van de Amsterdammer Edgar Vos heeft altijd iets van een gezellig onderonsje. Zoals bij de meeste modeshows begint het spek takel te laat, maar bij Edgar Vos is dat dan meestal omdat hij de meeste mensen maar moeiliik kelijk goedkoop kunstgebit of een kostbare behandeling om het na tuurlijke gebit te behouden - en de tandarts zal zijn patiënten ook moe ten kunnen stimuleren tot tand heelkundig gezond gedrag. Dr. De Stoppelaar zei dat de op leidingscapaciteit voor tandheel kunde sinds 1947 is vervijfvoudigd. Deze maand zijn 465 eerstejaars met de studie tandheelkunde be gonnen. Ook minister Van Kemenade (On derwijs en Wetenschappen), sprak in de Domkerk over de groei van het aantal studenten. Het aantal vooraanmeldingen was dit jaar bijna het dubbele van het aantal be schikbare plaatsen. Hij vindt, dat de onderwijscapaciteit niet hele maal kan worden aangepast aan de sterk toegenomen belangstelling, omdat de kosten van de tandartse nopleiding vergeleken bij de meeste andere universitaire oplei dingen hoog zijn. De beschikbare middelen moeten billijk over de verschillende studierichtingen worden verdeeld. De minister stelde, dat de opleiding er mede op gericht moet zijn, de aanstaande tandarts voor te bereiden op de so ciale verantwoordelijkheid die hij zal krijgen. De inbreng van de pa tiënt vormt vooral in de tandheel kunde een wezenlijk element bij de keuze van de behandeling. De tan- En kun je met een cheque je nieuwe laarzen betalen. En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je een portable radio wilt kopen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13