Israel gaat akkoord met voorstel van VS Demonstratie in Kalkar had vreedzaam ve rloop Negerleider Steve Biko onder grote belangstelling in Z-Afrika begraven NAAST HET NIEUWS Sovjet-Unie en de YS houden zich aan SALT Palestijnse Arabieren op Geneefse conferentie "Acties tegen kern energie gaan door" De kist met het stoffe lijk overschot wordt in het Zuid-Afrikaanse King Williamstown ten grave gedragen. PRETORIA (DPA/AFP/Reuter/UPI) - Onder zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van di plomatieke vertegenwoordigers van alle EG-lan- den, Zweden, Finland, Brazilië, de Verenigde Sta ten, Canada, en Australië heeft gisteren in King Williamstown in Zuid-Afrika de begrafenis plaatsgevonden van de zwarte Zuidafrikaanse stu dentenleider Steve Biko, die onlangs in gevangen schap overleed. Ruim 15.000 personen, meest zwarte nationalisten en oppositieleiders, woonden de begrafenis bij. De in Johannesburg verschijnende „Sunday Exp ress" schreef gisteren dat de 30-jarige studen tenleider is overleden aan de gevolgen van een her- JERUZALEM (SP) - De Israëlische regering heeft gisteren op haar wekelijkse kabinetsvergadering het compromis voorstel van president Carter aanvaard om een verenigde Arabische delegatie aan de ceremoniële heropeningszitting van de Midden-Oosten-conferentie in Genève te laten deel- senbloeding. Als brón noemt het blad „met pat hologisch onderzoek belaste bronnen." Vastgesteld zou zijn dat Biko verwondingen aan het hoofd had. Volgens de officiële lezing overleed Biko aan de gevolgen van een hongerstaking. Een menigte van zwarten heeft na het bijwonen van een rouwplechtigheid in East-Londen in Zuid- Afrika de politie bekogeld met stenen. Twee poli tieagenten werden dodelijk getroffen zo verklaarde politie-brigadier Piet Smal. De agenten hebben het vuur geopend op de zwarte manifestanten en twee van hen raakten gewond. De betogers zouden auto's in brand hebben gestoken. Behalve de Arabische staten die tot de oorspronkelijke deelnemers aan de Geneefse conferentie behoren, mogen van de regering-Begin ook Palestijnse Arabieren die geen be kende leden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie zijn, deel uit maken van de Verenigde Arabische delegatie. Deze Palestijnse Arabie ren "Arabieren van het land van Is raël" zoals ze in het regeringscom muniqué worden genoemd, zullen niet als een aparte fractie aan de openingszitting deelnemen maar door Israël als deel van de Jor daanse delegatie worden gezien Als israël met een Palestijnse dele gatie afzonderlijk zou onderhan delen zou dat erkenning van Pales tijnse rechten op eigen staat of derland inhouden. Opsplitsen Met de verenigde Arabische dele gatie zullen door Israël geen onder- KALKAR (ANP) - Enkele tienduizenden vooral jonge tegenstanders van kernenergie afkomstig uit Duitsland, Nederland en de andere EG-landen, hebben zaterdag een grootscheepse protestac tie gevoerd in het Duitse plaatsje Kalkar. In de na bijheid van het stadje is de zogenaamde snelle kweekreactor in aanbouw die over enkele jaren klaar moet zijn en een kleine drie miljard gulden zal kosten. Het is een geza menlijk project van Duitsland (70 procent), Nederland (15 procent) en België-Luxemburg (15 procent). Volgens schattingen van het Duits-Nederlands organisa tiecomité hebben veertig a vijf tigduizend demonstranten aan de protestmanifestatie deelge nomen. Het zouden er ongeveer tienduizend meer kunnen zijn als niet vele bussen terug moesten keren na de lange wachttijden bij grens- en verkeerscontroles, zo menen de organisatorn. De poli tie houdt het aantal demonstran ten voorzichtig geschat op der tigduizend. De meesten van de protesterenden liepen mee in een kilometers lange stoet naar de centrale in het gehucht Hónnepel. Voor deze route was geen toestemming verleend, maar zonder dat de po litie (achtduizend man was inge zet) de demonstranten iets in de weg legden, trok de optocht naar het land van boer Josef Maas, gelegen tegenover het zwaar be waakte centraleterrein. Deze landbouwer voert al jarenlang processen tegen de bouw van de i aanbouw zijnde kweekreactor bij Kalkar kweekreactor tegenover zijn land. De komst van de duizenden roepende, zingende en span doek-dragende demonstranten op het terrein was vele uren ver traagd. Intensieve grenscontro les en uitgebreide verkeerscon troles waren daar de oorzaak van. Minister Hirsch van binnenlandse zaken van Noordrijnland-Wqst- falen verklaarde na afloop op een persconferentie in Kleef dat door deze scherpe controles de politie op veel materiaal is gestuit dat als wapen kon worden gebruikt. Dankzij deze politieacties werd militanten de gelegenheid ont nomen om tot gewelddadige ac ties te komen, zo zei hij. In Noordrijnland-Westfalen en de andere Duitse deelstaten ^werden zaterdag 2550 voertuigen gecon- NIJMEGEN ANP) - „Wij zullen onze strijd tegen de snelle kweekreactor en tegen ker nenergie voortzetten op alle fronten en de internationale beweging nog sterker maken. We hebben een grote morele overwinning behaald door zonder een enkele incident te demonstreren. Er is bovendien een grote politieke overwin ning behaald door te proteste ren op de plaats die we zelf hadden uitgekozen", zo reageerde het Landelijk Ener gie Komitee (LEK) gistermid dag na de grote demonstratie van zaterdag in het Duitse Kalkar. Aangekondigd werd dat ook in Nederland de acties zullen doorgaan, vooral nu gebleken is dat grote aantallen Neder landers (10.000 zijn er volgens het LEK naar Kalkar getrok ken) zich tegen de kernenergie verzetten. Als de uitbreiding van de ultracentrifugefabrsek in Almelo zou doorgaan, zal het LEK wederom in het ge weer komen, zo werd gezegd. Ondanks de hindernissen van grens- en verkeerscontroles en de „Lastercampagne tegen de demonstratie", noemt de de monstratieleiding de inter nationale actie van zaterdag een groot succes. Meegedeeld werd dat actieplannen klaar lagen voor het geval bussen met demonstranten, die zater dag uren te laat in Kalkar aan kwamen, zouden worden te gengehouden bij de grens. Zo lag er een draaiboek klaar voor demonstratieve acties met het verbranden van een EG-vlag. De Duits-Nederlandse leiding had bovendien tweeduizend man achter de hand gehouden voor een eventuele bezetting van het centraal station in Duisburg. troleerd waaronder 480 bussen. De politie controleerde 40.000 personen en n nam 5500 voor werpen in beslag, die zij gevaar lijk achtte (helmen, messen, stokken, beilen, ijzeren staven, gasmaskers enz.). In het gebied rond het plaatsje Kalkar werden 37 personen onder wie twee Ne derlanders aangehouden. Zij wa ren in het bezit van wapens, aldus minister Hirsch. In heel Duitsland hield de politie 112 personen aan, de meesten omdat zij stonden geregistreerd. Bij de verschillende grensposten werden bijna vijfhonderd men sen teruggestuurd omdat zij - zo deelde de politie mee - kennelijk het plan hadden op niet-vreed- zame wijze aan de demonstratie mee te doen. Pas tegen het vallen van de avond bereikte de protesttocht, waar boven voortdurend helicopters cirkelden, het land van boer Maas. Het terrein van de centrale, omringd door een gloednieuw betonnen hek in een enkele me ters brede gracht (kosten dm tien miljoen), werd als een veste be waakt. Enkele duizenden ge helmde, van gasmaskers en schilden voorziene politieagen ten, schermden het terrein vol ledig ar. De weg naar de centrale was hermetisch afgesloten. In verband met de duisternis be sloot de demonstratieleiding af te zien van het laten spreken van Duitse en Nederlandse ker nenergie-tegenstanders en boer Maas. Er werd slechts met vol doening uitgesproken dat de pro- BONN (AP) - De ontvoerders van de Westduitse industrieel Hanns- Martin Schleyer hebben de autori teiten opnieuw een bewijs geleverd dat hun slachtoffer nog in leven is. Zij wilden geen verdere bijzon derheden geven dan de mededeling dat de boodschap dit weekeinde was ontvangen. Het vorige levens teken was een video-band die een volle week geleden aankwam. Schleyer (62) bevindt zich nu reeds 21 dagen in handen van testtocht ondanks het verbod toch kon doorgaan en dat de ac ties vreedzaam zijn verlopen. De meeste demonstranten liepen na aankomst bij het terrein direct weer terug naar Kalkar en naar de bussen. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen 1<WÖ North Sea Ferries t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten handelingen worden gevoerd. Na de openingsplechtigheid zal die delegatie daarom worden opge splitst in delegaties van vertegen woordigers van de deelnemende staten Egypte, Syrië en Jordanië die afzonderlijk met Israël zullen onderhandelen. De Israëlische mi nister van Landbouw, generaal Sharon, was het enige kabinetslid dat tegen aanvaarding van het Amerikaanse voorstel heeft ge stemd. Minister van Buitenlandse Zaken Dajan heeft de Israëlische instem ming vandaag aan zijn Ameri kaanse collega Vance overge bracht, die overigens aan drie duidelijke voorwaarden is verbon den. Behalve de Israëlische eis dat vooraanstaande of bij het publiek bekende PLO-leden in Genève ge weerd worden en de Israëlische weigering onderhandelingen met de verenigde Arabische delegatie te voeren, stelt de Israëlische regering tevens als voorwaarde dat er geen verandering komt in resoluties 242 en 338 van de veiligheidsraad die voor Israël de enige basis vormen waarop de Geneefse conferentie kan worden gehouden. Onderhan delingen met PLO-vertegenwoor- digers blijven voor de regering-Be gin taboe, terwijl Israël over de toe komst van de westelijke Jordaa- noever alleen met een Jordaanse delegatie wenst te onderhandelen. Optimistisch Jeruzalem is voorzichtig optimis tisch over mogelijkheid van een de finitieve doorbraak bij de voorbe reidende onderhandelingen over een hervatting van de Midden-Oos tenconferentie in Genève nu het er naar uitziet dat de procedurele kwesties overwonnen kunnen worden. Onzekerheid bestaat intussen nog over de vraag of het Amerikaanse compromis voor Genève voor de deelnemende Arabische staten aanvaardbaar is. Ook de samen stelling van een Palestijnse afvaar diging naar de openingszitting zal nog de nodige problemen opleve ren en zelfs een struikelblok voor de hervatting van de Midden-Oos- ten-conferentie kunnen blijven vormen. Israël meent dat Jordanië de Palestijnse vertegenwoordigers zal aanwijzen die na de openings plechtigheid in de Jordaanse dele gatie zullen worden opgenomen. In de verwachting' dat Jordanië de PLO wel zoveel mogelijk buiten spel zal laten staan zei een rege ringswoordvoerder in Jeruzalem dat PLO-burgemeesters van de westelijke Jordaanoever door Is raël in Genève aanvaard zullen worden als ze voor koning Hoes sein aanvaardbaar zijn, namens hem komen en zo lang ze geen be kend lid van de PLO zijn. Een Jor daanse rol als keuzeheer druist ech ter in tegen de besluiten van Rabat waarbij de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk werd aangewezen. Verwijt De Israëlische oppositie heeft de regering-Begin reeds verweten door aanvaarding van een ver enigde Arabische delegatie met Palestijnse deelname de PLO via een achterdeur bij de onderhande lingen te betrekken. De voormalige premier Rabin en de huidige leider van de oppositionele Arbeider spartij Peres leverden kritiek op het Amerikaanse compromis-voor stel dat volgens Rabin een valstrik voor Israël vormt. Beide politici spraken zich uit tegen een Pales tijnse vertegenwoordiging in een verenigde Arabische delegatie. Na de besprekingen die minister Da- jan de vorige week met de Ameri kaanse leiders in Washington heeft gevoerd, is in Jeruzalem het be wustzijn gegroeid dat Israël voor een voortzetting van de vriend schappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten op dit punt moest inbinden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance zal nu in New York tijdens voorbe reidende besprekingen met zijn Arabische en Israëlische collega's het lot van de eigenlijke onderhan delingen op de Geneefse conferen tie kunnen bepalen. Of die con ferentie voor het eind van dit jaar zou kunnen bijeenkomen blijft nog een open vraag. OP DE VUIST Bisschop Leon-Arthur Elchinger uit Straatsburg heeft het gisteren zwaar te verduren gehad toen hij de door volgelingen van de tradi tionalistische bisschop Lefèbvre bezette Sint Jan-kerk in Straatsburg wilde betreden. Met de blote vuist werd hij door de bezetters aangevallen en ook werd hem het borstkruis afgetrokken. De volgelingen van Lefèbvre riepen: "Rode bisschop, verrader". Gistermiddag waren de traditionalisten de kerk binnengedrongen en hielden deze tot gisteravond bezet. Onder de manifestanten.wa ren tal van Westduitse gelovigen. Elchinger zei "verontrust" te zijn. "Niet omdat de mensen houden van het Latijn en Gregoriaanse psalmen maar omdat zij op een onbe schrijflijke manier met geweld een bisschop willen verhinderen zijn kerk binnen te gaan". Hij verzekerde geen "tweede sint-Nicolaas van Chardonnet te dulden in Straatsburg". Deze kerk in Parijs wordt al sinds februari door aanhangers van de uiterst conservatieve bis schop Lefèbvre bezet gehouden. OBSCENE AGENT rechtbank in het Engelse Chester weet wie de dader is geweest van een serie van veertien obscene telefoontjes die een vrouwelijke werknemer van het plaatselijke politiebureau heeft ontvangen. De PTT kwam tot de conclusie dat de telefoontjes uit het politiebureau zelf afkomstig waren en een 34-jarige politieagent werd vervolgens op heterdaad betrapt. Hij kreeg twee jaar voorwaardelijk onder voorwaarde dat hij zich onder psychiatrische behandeling laat stellen. RALLYRIJDERS OP DE BON Radareenheden van de politie van Nieuw-Zuid-Wales hebben de woede gewekt van de deelnemers aan de Londen-Sydney rally door snelheidscontroles te houden. Drie van de tien hoogstgeklasseerde equipes werden gediskwalificeerd omdat zij twee keer op de bon gingen terwijl verscheidene andere deelnemers honderden straf- minuten opliepen. De Australiër Ross Dunkerton met een Peugeot 504 werd gediskwa lificeerd, evenals de Westduitser Herbert Klient in een Mercedes en de Citroen van de Australiërs Jim Reddiex, Doug Stuart en Barry Ferguson. Op kop ligt nog steeds de Schot Andrew Cowans gevolgd door de Engelsman Tony Fowkes. De stand in deze 30.000 kilometer lange rally is als gevolg van de politie-acties moeilijk te ontcijferen. De Ier Paddy Hopkirk, vierde, had zich bijzonder opgewonden. "Er valt niet met ze te praten. Ze zijn er gewoon op uit zoveel mogelijk rallv-rijders op de bon te slingeren". "Met de manier waarop ze hun radareenheden verbergen mogen de mensen hier in Australië wel uitkijken dat het geen politiestaat wordt", zo voegde hij eraan toe. WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie blijven het Salt-akkoord van 1972 respecteren. Tevens hebben ze hun streven bekrachtigd een akkoord op lange termijn te sluiten ter be perking van de strategische bewa pening. Dit blijkt uit een gezamen lijke verklaring die in Washington is uitgegeven na het tweedaagse bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko. Salt I loopt op 3 oktober af. Volgens de verklaring streven beide partijen naar het „sluiten van een nieuw akkoord ter beperking van de strategische defensieve be wapening en geven zij uiting aan hun plannen de huidige onderhan delingen voort te zetten met het oog op het afronden van dat akkoord in de nabije toekomst. Beide partijen zijn het er tevens over eens dat het ABM-akkoord (Anti-Ballistische raketten) effectief heeft gewerkt, daarmee de wederzijdse verplich ting van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie aangevend tot het streven naar beperking van de kernbewapening en tot het prin cipe van evenwichtige veiligheid. „Als gevolg daarvan bekrachtigde de twee partijen hun verplichtin gen ten aanzien van het verdrag", aldus de gezamenlijke verklaring. De woordvoerder van het depart ment van buitenlandse zaken, Hodding Carter, gaf in Washington toe dat president Carter, Andrej Gromyko en hun naaste medewer- voerders die bij hun actie op 5 sep tember in Keulen drie bege leidende politieagenten en Schleyers chauffeur doodden, zijn ont- De regering van kanselier Helmut Schmidt wil nog steeds geen nieuws verstrekken over de ont wikkelingen in de zaak. Onder lei ding van minister Hans-Werner Maihofer van Binnenlandse Zaken kwam de crisisstaf gisteren op nieuw bijeen. Het zondagsblad Welt am Sonntag speculeerde dat Schleyer wellicht ergens in Frankrijk wordt vast- kers „geen doorbraak" hebben tot- standgebracht in de huidige SALT-besprekingen. Overwinning voor links in Frankrijk PARIJS (AFP/Reuter/UPI) - De linkse partijen in Frankrijk hebben gisteren bij de senaatsverkiezingen een verwachte overwinning De- haald. De gemeenteraden kiezen in Frankrijk de senatoren en na de grote overwinning van links bij de gemeenteraadsverkiezingen was het duidelijk dat links ook in de se naat vooruit zou gaan. De officieuze uitslag duidde gisteravond op een winst voor de linkse partijen van ongeveer 10 zetels in de senaat. Toch bleef de regeringscoalitie on geveer gelijk, omdat twaalf nieuwe senaatzetels geschapen werden. De senaatsverkiezingen werden overschaduvvd door de speculaties over de scheuring binnen het linkse front, dat lijkt af te stevenen op een overwinning bij de parlements verkiezingen volgend jaar, maar dat door ernstige meningsver schillen tussen de drie partijen, communisten, socialisten en links-radicalen, in het slop is ge raakt. gehouden. De krant grondt dit vermoeden op de besprekingen die vrijdag in Bonn zijn gevoerd door Schmidt en de Franse presidentiële afgezant Michel Poniatowski, welke zich gericht zouden hebben op een dreigende nieuwe terreur- golf van in Frankrijk gevestigde Westduitse anarchisten. Volgens Welt am Sonntag heeft de Franse pers de contacten tussen Payot en de ontvoerders nagespeurd en daarbij ontdekt dat zij uit Grenoble afkomstig waren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7