Renovatie onmogelijk De Heemtuin is aangeslagen eidse agenda Geen kantoor of jachthaven in de wijk Uitstekende Telemann- vertolking Inbrekers goed op hoogte van modevak "Sjelter" wil met een schone lei beginnen Drukbezochte jazz-avond in Deylerhuis jazz Actiecomité Warmundastraat verlaat boos vergadering woningstichting: WARMOND - De woningstichting Warmunda hield vrijdagavond een vergadering met de be woners van de Warmundastraat om, zoals voor zitter Th. de Winter het noemde, "de verhoudin gen weer te normaliseren". Dat is echter maar zeer ten dele gelukt want het actiecomité War mundastraat en een aantal aanhangers verlieten de zaal toen duidelijk werd dat er over renovatie niet meer te praten viel. De dichtgespijkerde huizen van de Warmundastraat archieffoto Wel was de consulent stadsver nieuwing van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de heer Van Someren, aanwezig om de bewoners voor te rekenen dat het voor de te betalen huur weinig uitmaakt of er gereno veerd wordt of dat er nieuwbouw komt. De heer Van Someren benadrukte nog eens dat de renovatieplannen niet door kunnen gaan en zei dat staatssecretaris Schaefer ook ge zegd heeft dat daarover geen dis cussie meer mogelijk is. De hoge kosten van renovatie (63 tot 69.000 gulden) zijn daarvoor volgens Van Someren verantwoor delijk. "Het Rijk vindt het beter om te investeren in nieuwe woningen die vijftig jaar meegaan dan in re novatie waardoor de levensduur van de huizen gemiddeld met zo'n 25 jaar wordt verlengd." Door: Jan Boyer Het actiecomité Warmundastraat en een aantal aanhangers wilden echter nog een afrondende discus sie over de renovatie voeren en vond dat de vertegenwoordigers van het LOS (Landelijk Ombud- steam Stadsverniewing) daaraan ook moesten kunnen deelnemen. Arie Zevenhoven van het actieco mité: "Wij willen deskundigen ach ter de hand hebben en houden en wel in de persoon van het LOS. Tenslotte kan de woningstichting ook gebruik maken van deskundi gen en ik zie dan ook niet in waarom dat recht ons ontzegd wordt." Voorzitter De Winter liet zich ech ter niet vermurwen en verzocht de vertegenwoordigers van het LOS "zich buiten de discussie te hou den. "Het actiecomité zag toen geen heil meer in de bijeenkomst: "Alles is al rond, dus wat hebben wij hier nog te zoeken". Met een groot aantal bewoners ver liet het actiecomité hierop de zaal waardoor de besprekingen over de nieuwbouw met een klein gezel schap moesten worden voortgezet, wat door voorzitter De Winter bij zonder werd betreurd. Hij zei "niet te begrijpen waarom er geen ge woon gesprek mogelijk is". Voor de bespreking van de nieuwbouwplannen had de wo ningstichting een boekje samen gesteld waarin onder andere'een aantal schetsen voor de 31 nieuw te bouwen woningen waren opgeno men. Bij het maken van de plannen heeft men speciale aandacht be steed aan de inpassing in de omge ving. Daarbij heeft de woningstich ting getracht de prijs zo laag moge lijk te houden zodat de huren van de huizen ook zo laag mogelijk kunnen zijn. In de plannen zijn de 31 woningen iets anders geplaatst dan nu het ge val is en daardoor kan de War mundastraat als woonerf worden ingericht. De huizen zijn berekend op gezinnen met twee kinderen en zijn door het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning getoetst aan de modernste ei sen. Dat wil echter niet zeggen dat alles al vastligt want de wonings tichting "wil graag tegemoet ko men aan wensen van de bewoners". "Maar", zo zei voorzitter De Winter, "we willen wel snel doorgaan met de ontwikkeling want we hebben langzamerhand te maken met schrikbarende exploitatietekorten. De prijzen zijn ondertussen de pan uit gevlogen." Van wege die tekor ten heeft de woningstichting het plan om de straat in twee fasen te vernieuwen, laten varen. Dat brengt namelijk extra kosten met zich mee doordat bijvoorbeeld hei-installaties twee keer naar het bouwterrein moeten komen. Een van de bewoners, de heer K. Buntsma, verzocht om toch dat plan nog eens te bekijken, want hij verwachtte grote moeilijkheden bij het ontruimen van de woningen. Door in twee fasen te bouwen, zou den het "halsstarrige" actiecomité en haar aanhangers misschien van mening veranderen bij het zien van de aantrekkelijke nieuwe wonin gen. Voorzitter De Winter had wel begrip voor die redenatie maar vond het wat veel van het goede om daarvoor al dat extra geld uit te trekken. Collectezakjes Beatrixfonds te laat WASSENAAR - Er is iets mis gegaan met de collecte voor het Prinses Beatrix Fonds, die vorige week in Wassenaar werd gehouden. De oranje col- lectezakjes, die altijd een week vóór de collecte door de post huis-aan-huis worden bezorgd kwamen, buiten de schuld van PTT of van het plaatselijk co mité een week te laat, dus tij dens de collecteperiode. Velen hebben hun bijdrage aan het fonds bij de collectanten in de collectebus gedaan, zonder zakje en daar is natuurlijk niets op tegen, maar de kans is groot, dat vele anderen nog een gevuld collectezakje thuis hebben liggen zonder dat een collectant het komt ophalen. Daarom een vriendelijk ver zoek: bezorgt u het zakje als nog aan het adres Molenplein 16, of gireer op giro 969 van het Prinses Beatrix Fonds te Den Haag. MAANDAG 26 SEPTEMBER 19; Apotheken Bewoners Voorschotense Krimwijk willen poldergebied behouden: VOORSCHOTEN - Gaat de gemeente Voor schoten een uniek natuurgebied opofferen? Komt er in de Zuid-Hollandse polder rondom de RK Laurentiuskerk een kantoorgebouw? Wordt in het landelijke gebied achter de kerk een jachthaven aangelegd? De bewoners van de Krimwijk en omgeving zien niets in al deze plannen. Zij willen het deels ongerepte ge bied handhaven en zijn daarom een hand tekeningenactie begonnen onder de bewo ners van de wijk. Met groot succes. In het poldergebied ligt, midden tussen de bebouwing, een boerderij, eigendom van de kerk en geëxploiteerd door F. Warmerdam.' Indien de plannen van het gemeentebestuur doorgang vinden dan is deze boerderij "ten dode" opgeschreven. De plannen van het gemeentebestuur zijn deels een gevolg van de omstandigheden. Het naast de Laurentiuskerk gelegen landgoed "Noorthev" werd gebruikt als kindertehuis "Nieuw Voordorp". Het tehuis is opgeheven en thans wordt van het historisch deel van het tehuis een kantoorgebouw gemaakt. Wanneer dit gebouw functioneert, zullen er enige honderden arbeidsplaatsen komen. De werkers in dat kantoorgebouw komen met een auto en daar richt het eerste bezwaar van de bewoners zich tegen. De smalle straten worden dan gebruikt voor druk autoverkeer. Jarenlang wordt door een groep particulieren geijverd om te komen tot een jachthaven. De plannen zijn thans zover rond dat de vestiging van een jachthaven eventueel in het landelijk gebied achter de Laurentiuskerk kan ge schieden. Dat betekent het omvormen "van weidegebieden tot een watergebied. Op papier lijkt de vestiging van een jachtha ven met een uitmonding op de Vliet ideaal. Maar de bewoners zien niets in een moderne jachthaven. Het grootste bezwaar is ook nu weer te vinden in de aantrekking van veel autoverkeer. De bewoners hebben B. en W. gevraagd de huidige situatie te bestendigen omdat zij be vreesd zijn voor dichtslibbing van de open ruimte. Zij willen niet dat er inbreuk wordt gemaakt op het bijzondere karakter van de buurt. De gebieden waar het om gaat zijn geen eigendom van de gemeente. Een deel is eigendom van de RK Laurentiuskerk. Nostalgie speelt een belangrijke rol: de Voor schotenaren willen de boerderij, die herinne ringen oproept aan de tijd dat Voorschoten nog een agrarisch dorp was, niet graag verlo ren laten gaan. Thans is Voorschoten een fo rensendorp, met nog slechts hier en daar een agrarisch bedrijf. De bewoners van de Krim wijk hebben op voorhand tal van medestan ders, maar of hun actie het gewenste succes zal hebben is te betwijfelen. WASSENAAR - Het koor „Was senaar Vocaliter" zong gisteravond in de Dorpskerk de cantate „Laudate Jehovam omnes gentes" (psalm 117). Het Leids Kameror kest begeleidde en Swanny Wielenga speelde de continuo- partij aan het clavecimbel. Wim Landsman bespeelde het or gel ter begeleiding en als in leidende en afsluitende solist. Georg Philipp Telemann, de vir tuoze veelschrijver, die in zijn tijd ver boven Bach werd gewaardeerd, was een uitermate bekwaam com ponist en muzikant, die tussen vèel wegwerp-muziek ook menig goed stuk heeft gemaakt. De bondige, welluidende psalm 117-cantate roept bewondering op voor de be hendige schrijfwijze, de in gevor derde barokstijl zo raak getroffen sfeer, die de tekst van het loflied volkomen recht doet. Dat we van de waarde van dit Telemann-werk werden overtuigd, was mede te danken aan de zuivere vertolking-zonder-ophef van het koor, het orkest en de claveciniste, kundig door Ad de Groot aange voerd. JOHAN VAN WOLFSWINKEL De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 september door Centraal Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 071-20552. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse amateur fotografen ver., 20 uur. Vrijetijdscentrum, striptekenen; projektgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go. Alle groepen van 20-22.30 uur. Leidse Schouwburg, Haagse Co- medie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans, 20.15 uur. Troef, fotografie; cabaret; jaargroep; yoga; bar/soos. Alle groepen vanaf 20.00 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Renovatiewinkel Noorderkwartier, bijeenkomst bewoners Prinse-l straat, 20 uur. Dorpshuis, Hoofdstraat, Leider- i dorp, commissie Buitenhof, 20 uur. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 LEIDEN - Een inbraak in heren modezaak McCoy in de Breestraat heeft de eigenaar van deze zaak zo'n 25.000 gulden lichter gemaakt en de dieven ongeveer 50 pakken en di verse overhemden opgeleverd. McCoy was nog maar 5 weken geopendVolgens de eigenaar moe ten de inbrekers goed op de hoogte zijn geweest van het modevak: ze hadden het vooral gemunt op de kleine, meer gangbare maatjes. Gewonden in het verkeer LEIDEN - De 23-jarige Zoeter- woudenaar C.K. brak zijn sleutel been, toen hij in de nacht van zater dag op zondag op de Kanaalweg met zijn fiets frontaal tegen een bromfietser botste De fietser en de bromfietser, een 17-jarige Rot terdammer, zouden elkaar niet tijdig hebben opgemerkt door een in de bocht van het fietspad staande boom. De bromfietser kreeg geen letsel, maar de fietser uit Zoeterwoudc moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht De 30-jarige Leidenaar F.V. raakte zaterdagmiddag gewond bij een verkeersongeval nabij het Haag- sche Schouw De Leidenaar reed met zijn motor komende uit de richting van De Vink tegen een NZH-bus, die bij het oprijden van de Haagsche Schouvvweg de lij- baan van de Rijndijk blokkeerde. De motorrijder brak een aantal rib ben Bovendien schoot zijn schou der uit de kom De EHD bracht hem over naar het ziekenhuis. LEIDEN - Op het Schutters veld werd zaterdag een sym bolische eerste paal geslagen door het comité „Iedereen wil wonen". Met deze actie wil het comité de aandacht vestigen op de woningnood onder al leenstaanden en twee-per- soonshuishoudens in Leiden. De woningnood onder deze ca tegorieën heeft volgens het comité „alarmerende vormen" aangenomen. „Steeds grotere aantallen werkende jongeren en studenten worden op wachtlijsten geplaatst", aldus het comité. Het staaft deze be wering met de volgende cij fers: het aantal inschrijvingen bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is vanaf 1973 elk jaar verdubbeld tot 674 in 1975. Daarnaast zoeken ongeveer 1100 studenten in Leiden nog steeds een kamer. Ook vele buitenlandse werk nemers verkeren in slechte woonomstandigheden en moe ten vaak een kamer met ande ren delen. Voor alleenstaande ouders en gescheiden mensen is huisvesting een van de grootste struikelblokken, al dus het comité, waarin twintig organisaties samenwerken. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse jongerencentrum "Sjelter" wil het nieuwe seizoen met een schone lei beginnen. Daarmee doelt men op het feit dat er - vooral in het afgelopen seizoen, in en om het jongeren centrum nogal wat vernield is. Daarover zijn in het verleden allerlei gesprekken gevoerd en er zouden eigenlijk maatregelen genomen moeten worden. Men wil echter eerst afwachten wat er dit seizoen gebeurt voor er iets wordt ondernomen. Woordvoerster mevrouw Timmermans-Lensen van de Leiderdorpse stichting Jeugd- en Jongerenwerk: "We hebben het vorig seizoen met allerlei maatregelen gewerkt. Stoppen met schenken van bier bijvoor beeld en toezicht op de fietsenstallingen. Daarnaast hebben we erg veel gesprekken met de jongeren gehad om te proberen de zaak om te bui gen. Dat helpt niet in alle gevallen en we zouden het op een andere manier willen proberen, maar weten nog niet precies hoe". Vooral voortuinen, verkeersborden en dergelijke rond - het jongeren centrum moeten het ontgelden. In enkele gevallen is ook het centrum doelwit: er werd zelfs brand gesticht Groepscommandant R. Slofstra van de Leiderdorpse rijkspolitie heeft de indruk dat het de laatste tijd wat minder is geworden met de vernielin gen: "Het is weieens erger geweest". Volgens mevrouw Timmermans gaat het ook niet in alle gevallen om bezoekers van het jongerencentrum. Het bestuur kan en wil niet zoveel aan dé problemen doen. "Voor ons is dat in de eerste plaats een taak van de jeugdwerkers in het-centrum. Wij willen als bestuur niet dirigistisch optreden". Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00) uur, Noord, van Hogendorpstraat36,ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Dnflstraat 49a, di. i 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag I 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in j nood verkerende moeders, eventueel 1 met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15. Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon- den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en I wo. 11.00-^12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude I Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- I SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk.' Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Belangengroep leenstaanden al- Bezoek in Leiderdorp sterk stijgende Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Dienstencentrum LEIDERDORP - „In de toekomst hebben we bij de kinderboerderij en de heemtuin behoefte aan een educatief centrum - bijvoorbeeld zoals je dat in de Haagse schooi en kindertuinen vindt - om de scholieren, maar ook andere kin deren die hier komen beter op te vangen", aldus wethouder drs. E. Drenth van Leiderdorp in een reactie op het sterk stijgende be zoek aan de Leiderdorpse heem tuin. Die heemtuin is destijds een ini tiatief van wethouder Drenth zelf geweest, die de tuin beschouwde als een essentieel onderdeel van het Leiderdorpse park „De Houtkamp dat naast die heem tuin een kinderboerderij, een wandelpark en een stuk „wilde natuur" kent en waar in de toe komst ook een recreatiepias moet komen. Drenth noemt de heemtuin voor Nederland betrekkelijk uniek „We hebben niet zomaar een ver zameling planten en plantjes, maar we hebben echt geprobeerd om daar landschapjes te maken. Voor een deel is dat gelukt en voor een deel zijn we daar nog mee bezig. Dat systeem slaat aan. Het maakt het voor de bezoekers, en zeker voor de scholieren, al lemaal een stukje begrijpelijker". „Daar komt nog bij dat de be heerders van de heemtuin daar een erg begrijpelijk en infor matief voorlichtingsblaadje bij schrijven wat nu zes keer is uit gekomen. Dat heeft het bezoek zeker gestimuleerd", aldus Drenth. WASSENAAR - Met een bijzonder drukbezochte jazz-avond met de New Orleans Wildcats uit Eindho ven in het Deylerhuis heeft de Was- senaarse Jazzclub zaterdagavond het nieuwe seizoen geopend. Aan het eind van het vorige seizoen vaar werd bezworen uooi oe ge- heeft hel er even naar uitgezien, dat meente, die het pand aankocht, het gebouw voor de Jazzclub - en Op het podium van dit Deylerhuis voor de wijkgemeenschap Groot zullen in het nieuwe seizoen weel Deyleroord, die de hoofdhuurster bekende jazz-orkestcn voor de is - verloren zou gaan. Maar het ge- Wassenaarse club optreden. Er zijn al afspraken gemaakt met "The Freetime Olddixie Jassband" uit Enkhuizen, die zich toelegt op "dixieland recht voor zijn raap" en met "The Marktown Svncopators" uit Breda, gespecialiseerd in mo derne swing en dixieland. Drenth kan niet precies zeggen hoeveel bezoekers de heemtuin het afgelopen jaar heeft getrok ken. „Vooral op het schoolbezoek heb ik geen direct zicht. Maar ik weet wel dat in het weekend zo'n 250 tot 400 mensen per dag naai de heemtuin komen en dat vind ik nogal wat. Het is zeker een be wijs dat de heemtuin erg is aan geslagen in Leiderdorp". Volgens Drenth heeft het bestaan van een heemtuin in Leiderdorp er zeker toe bijgedragen dat de lagere school „De Springschans" nu is uitgekozen om deel te ne men aan een Europees project over milieu-onderwijs. „Dankzij de heemtuin is het peil van het milieu-onderwijs op de scholen in Leiderdorp zo hoog". „Heemkijker" Het blad „De Heemkijker", dat aan de hand van de op dat moment bloeiende planten informatie geeft over wat er zoal in de heem tuin te vinden is, wordt maande lijks in een oplage van circa driehonderd exemplaren ver kocht. Aanvankelijk werd in De Heem kijker een wat wetenschappe lijke stijl gehanteerd. Toen de samenstellers - W. Kanbier en A. Rïjntalder - die lieten vallen steeg de belangstelling voor het voor lichtingsblad met sprongen. Het initiatief wordt volgend jaar ze ker doorgezet. 'Kwartoverelf' Het beruchte zetduiveltje dat zich de laatste tijd langs fotografische weg in de krant voortbeweegt heeft in de zaterdag in dit blad ge publiceerde recensie over het op treden van de cabaretgroep "Kwartoverelf' in het LAK-thea- ter genadeloos toegeslagen. Daar waar vermeld stond dat het "Per zisch" nog niet perfect was moest staan dat het programma "tech nisch" nog niet volmaakt bleek. Bovendien ging het niet om Perzi sche plaatsen maar om de moeite die het gerenommeerde cabare tiers kost om de zalen gevuld te krijgen. Het publiek kreeg voorts niet te "uilen" met een menselijk geschrift, maar te maken. En Emi- lie Ehlhart gaf geen f 59,90 uit, maar blijk van expressief "ver mogen". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2