fQ33EB ■ffiDJlFilL' Stoeipoes éw PARADIJSEILAND" Promconcert groot succes BAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 Zaterdagmiddag heb ik de Anton-Wachter-prijs mee helpen uitreiken aan Frans Kellendonk voor zijn bundel "Bouwval". Vijf tienhonderd gulden en een ver kleinde bronzen uitgave van het mooie Anton-Wachter-beeld dat aan het eind van de Voorstraat in Harling op enige tientallen me ters afstand van het huis aan de Voorstraat 61a slaat waar Simon Vestdijk, de schepper van Anton Wachter, geboren werd. Er zijn dus eigenlijk twee scheppers van Anton Wachter, eerst Vestdijk, daarna Suze Boschma, die me vertelde dat zij, alvorens de op dracht te aanvaarden "Terug tot Ina Dammanin de trein van Den Haag naar Leeuwarden uit gelezen had en toen meteen, geïnspireerd, aan het beeld be gonnen was. Ik vroeg nog of dat die trein was geweest die een tijdje bij Wijster had stilgestaan, want het is mij nog nooit gelukt om één van de Anton-W achter romans in twee uur en drie kwar tier uit te lezen, maar ik geef toe dat ik iemand ben die trager leest dan hij kan schrijven. Veel schrijvers In zijn woord van dank haakte Frans Kellendonk in op de dis cussie die is ontstaan over de vraag of hij en Matsier en Deeschka Meijsing en Kooiman inderdaad tot een nieuwe stro ming, "Het Akademisme"beho ren of niet. Jan Brokken, de "lite raire futuroloog van de Haagse Post", zoals Kellendonk hem om schreef, had dit geponeerd, zon der dat de betreffende schrijvers het daar mee eens waren of er zich zelfs maar gelukkig mee voelden. Frans Kellendonk veegde in zijn dankwoord op een mooi satiri- sche wijze de vloer aan met die theorie, en besloot met te zeggen dat hij "uit de beweging stapte". Hij verzekerde me later, dat het ook niet in de bedoeling ligt dat zij nu als ondergrondse beweging verder gaan. Hij deed dat op onze Vestdijk-wandeling van Trebel naar het Hannema-huis waar een tentoonstelling over Vestdijk en Harlingen is ingericht. Tijdens die wandeling werd hij geflan keerd door twee auteurs die (te recht of ten onrechte) de reputatie hebben de grootste veelschrijver op het gebied van de literatuur, en de grootste veelschrijver op het gebied van de journalistiek te zijn. Maarten 't Hart was de eerste, ikzelf was de tweede. We waren beiden benieuwd of Kel lendonk nog publikatieplannen had met zijn dankrede. Hij zei dat we hem mochten gebruiken, mits hij in zijn geheel gepu bliceerd werd. Ik zag er toen van af .maar Maarten sloeg gretig toe: "dan hoef ik zelf minder te schrijven"zei hij. Verwerpelijke mentaliteit voor een veel schrijver: "o gij die meer citeert dan ik kan schrijven". Trebol De plechtigheid vond plaats in schouwburg annex bioscoop Tre bol, een naam die een samen trekking bleek te zijn van Trek vaart en bolwerk, die aan de schouwburg grenzen. Burgemees ter De Haan van Harlingen ver telde, dat de bewoners nu al over de Trebol-buurt" spreken. Zo werd in het verleden de zoetvloei ende Italiaanse naam Marcanti van een feestzaal in Am sterdam-west gevormd uit Markt Cantine, en was de eveneens Ita liaans aandoende naam van res taurant Pamado in de Am sterdamse binnenstad een sa mensmelting van pama en doch ter. Zulke woorden zijn de muildieren van de taal, zij boezemen mij tegelijk vrees en ontzag in. De uitreiking van de Anton-Wachter-prijs was gekop peld aan de lustrumviering van de Vestdijkkring, die natuurlijk terecht in Harlingen, het "Lah- ringen" uit de Anton-Wachter romans, werd gehouden. Toen voorzitter prof. dr. N. Beets mev rouw L. A. Abell-Van Soest voor haar voordracht bedankte, zei hij op een gegeven moment zoiets als: en het verheugt ons zeer dat we hier in Harlingen .".Hij viel even een seconde stil, besefte toen de blunder die hij in het bijzijn van alle Vestdijkkringers en de burgemeester had gemaakt, en verbeterde zichzelf haastig met: "eh, ik bedoel natuurlijk Har derwijk, waar de jonge Vest dijk Hij stokte weer, de hila riteit in de zaal opmerkend, ate een razendsnelle computer her haalde hij nog even in gedachten zijn laatste zetten en begreep toen dat hij zich steeds dieper in de nesten had gewerkt. Eerst door te denken dat het Harlingen niet was, daarna door te denken dat het Hardewijk wel was maar misschien kon hij er alsnog een grote grap van maken door vra gend Harmeien?, of Harden- berg?maar nee, dat kon hij als voorzitter van de Vestdijkkring niet maken, dus keerde hij toch maar haastig terug naar zijn uitgangspunt: Harlingen NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - In een vrije navolging van de Londense "Proms" is de combinatie Gewestelijk Orkest, Trio Louis van Dijk, Jules de Corte en Conny Stuart ook voor onze stad een heel gelukkige geweest, zo is zaterdagavond gebleken in een na genoeg uitverkochte Stadsgehoor zaal. Tussen het "baal"accoord van Louis van Dijk en diens "bul- der'accoord (tot algemene vrolijk heid) lag een uitbundigheid van spitsvondige modulaties, van spiri tuele improvisaties met meester lijke harmonische vondsten. Eigenlijk is Louis van Dijk met zijn Trio, en met Jules de Corte, de cen trale figuur geweest, om wie deze avond zich heeft afgespeeld. Zet hem niet achter zijn vleugel voor een pianoconcert van Mozart. Goed. hij speelde het eerste deel uit K.V.414 keurig, technisch zoals men van hem verwachten kon. Maar de bezieling hoorde men in het orkest onder leiding van Heinz Friesen. Louis van Dijk kwam pas op dreef met Jules de Corte, en vooral met zijn Trio. Daar waren ze weergaloos in hun "spelen met mu ziek". Conny Stuart boeiend in haar voordracht, moest toch wel eens nstelen met de microfoon. Niet altijd was zij goed verstaanbaar. Maar haar liedjes uit de oude doos" deden hef nog best, en menig lachsalvo moet haar overtuigd hebben van de algemene waarde ring. Thijs van Leer ondervond de zelfde moeilijkheden met de mic rofoon, soms hoorde men hem nauwelijks, dan weer denderde een orkaan door de zaal. Hij zou zonder microfoon een groter muzikaal ef fect hebben bereikt. Dan tot slot het Gewestelijk Orkest, zoals gezegd, bezield onder leiding van Heinz Friesen. Het is opval lend, hoe het zich in een paar jaar tijd heeft opgewerkt naar een plaats, waaruit het niet meer is weg te denken. Het is in opzet geen groot symphonie-orkest; daarvan hebben we er wel genoeg. Maar het heeft zich een eigen stempel gege ven, waarvan het karakter een overrompelend succes is. Het con cert wordt donderdagavond in Katwijk herhaald. Bep Rijnders 'Kwadraat' de moeite waard LEIDEN - In het LAK-theater wa ren zaterdagavond Leidse bal letliefhebbers verzameld om te kijken naar 'kwadraat'. De als "eigentijdse dans op blote voeten" aangekondigde vier choreogra fieën, die door zes danseressen werden uitgevoerd, bleken zeer de moeite waard. De eerste dans 'Plek' werd door Pauline Daniels be heerst gedanst naar een wat late climax. Op harde orgelmuziek werd daarop '109' gedanst. In '109' beginnen de vier danseressen in vertraging op verschillende plaat sen in de bewegingsreeks. Later halen zij elkaar achtereenvolgens in en eindigen symetrisch. Na de pauze werd het geestige 'Picnic' gedanst waarin de voortreffelijk dansende Amy Gale een verras send humoristisch samenspel van abstractie en realiteit wisten te be werkstelligen. De laatste dans 'Crossroads' werd terecht in wilde beweging gedanst. Jammer dat ze niet geheel synchroon liep met de muziekcollage. Al met al een uurtje ballet dat een goed gevulde zaal verdiende en dan ook kreeg. LEIDEN - Hugo Metsers en Pleuni Touw voerden zaterdagavond in de Leidse Schouwburg het toneelspel 'De Stoeipoes' (The Owl And The Pussycat van Bill Manhoff) op. Het stuk groeide uit tot een regel recht succes voor het acteur sechtpaar. Pleuni, een mooie en begaafde actrice, en Hugo, die de mannelijke presentatie, waarom hij door zijn films bekend is geworden moest inruilen voor de fragiele image van Felix Sherman (Lulletje Vruchtensap) bleken bijzonder goed op elkaar ingespeeld. 'Ik mag een prostituée zijn, een hoer ben ik niet', zegt Dorothy Waverly (Doris Waterplaats) in één van de geëmo tioneerde dialogen met Felix. Zou Manhoff 'Frenkel Frank' geheten hebben en in Nederland woonach tig, dan zou het niemand hebben verbaasd, wanneer hij de rol van Dorothy speciaal op Pleuni had ge schreven. Pleuni combineert spon tane, vrouwelijke charme aan ge degen rolbeheersing, waardoor 'een lekkere, domme meid' wordt neergezet, die in staat blijkt een met plakband dichtgemaakt woorden boek te lezen. Pleuni en Hugo vor men uitersten, wanneer Pleuni probeert, zichzelf beschaafd bloot gevend, Hugo te verleiden, wan neer deze, de bril half over de neus, een gevecht levert met een deken op de bank. Het publiek ging na de voorstelling voldaan naar huis. BERT KOEKEBAKKER J. Robinson en J. Eatwell: "Inlei ding tot de moderne economie", een alternatieve visie op de econo mische werkelijkheid; (uitgave Het Spectrum Utrecht/Antwerpen, twee uitvoeringen: Aula Paperback ƒ29.50. Aula Gebonden 39.50). LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling" Bill Potter - tekeningen. Geopend t/m 14 okt., ma. t/m vrij. van 19-17 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. TentoonstellingThijs Mauve olieverfschilderijen. Geopend van 3 tot 25 sept., woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg'28). Werkd. 10 uur voorm.-5«uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wassena ar. Tentoonstelling Hugo Liebe - gewas sen tekeningen, gouaches, Andrics Fre- denks - zwart-wit illustraties, Jan Bern- hard Meinen - diverse technieken en Kees de Kruyff - kleinplastieken in brons. Geopend van 8 tot 25 sept., do. t/m zo. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur. Galerie De Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling "Leidse impress het landschap". Geopend di. 13-17.30 uur, do. ook van 19-21 uur t/m 8 okt. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten-, toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen Geopend van 9 sept. t/m 23 okt., dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (3 okt. "van 10-12 uur). Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon stelling Vine Snoek - schilderijen en ke ramiek. Geopend di. t/m do. van 12-16 uur, 's avonds van 19-21 uur, brede 15 okt. Museum voor Volkenkunde, Steens- traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren" Geopend ma t/m za. van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13—17 uur, tot 15 februari 1978. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3. Tentoonstelling Peter Siccema - schil derijen en Martijn Vergouw - tekenin gen. Van 3 tot 30 september. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. bronsplastieken. José Calsina - tekenin gen en etsen. Geopend tot 16 nov., vr., zat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen na tel. afspraak). Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Paul Schro-Biltgen - olieverfschilderijen. Geopend okt., 112-17 v do. ook 9-21 i Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Bruno J. de Klerk - schilde rijen en tekeningen. Geopend van 26 sept. tot 14 okt. dag. r (zat. i. gesloten). Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling J. G. M. Delf- gaauw - Rietpentekeningen. Geopend van 3 tot 29 sept., openingstijden van de bibliotheek. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Nel Beekman - grafiek. Geopend dagelijks van 10-16 uur (zo. ge sloten), t/m 29 sept ■W'ltlVÖ 26 september 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een uitgebreid complot, dat zich ten doel stelde vreemdelin gen die wilden dienst nemen bij het Ned.-lndisch leger van val- sche stukken te voorzien, is te Amsterdam aan het licht geko men. In eene woning am den Spaarndammerdijk werd be slag gelegd op Duitsche, Fran- sche. Belgische en Italiaansche rijksstempels alsook op stukken die in bewaking waren. Er is eene arrestatie verricht: de man woonde vroeger in Harderwijk en was daar geassocieerd met een kroeghouder, die tegelijk werver was. Hij week naar Am sterdam uit, omdat hij te Har derwijk wat te veel in de kaa rt werd gekeken. Zijn landaard moet hij bij het verhoor zooveel mogelijk verborgen hebben ge houden, doch waarschijnlijk is hij een Belg. Er was ook een Ita liaan aan de valsche-stuk- kenfabriek verbonden. Vijftig jaar geleden: -In Memphis,V.St., is een vijfde deel van het geheele politiecorps geschorst, omdat de betrokken politiemannen verdacht wor den van I steekpenningen. - Volgens berichten, die in Lon den zijn ontvangen, is Yungkong, op 150 mijl afstand ten Zuidwesten van Hongkong gelegen, door een vloedgolf en een wervelstorm geteisterd. Vijfduizend personen zijn daarbij omgekomen, twin tigduizend huizen zijn verwoest en honderden jonken zijn ver- gaan. -InSoerabaja is aan boord van het sx. "Tjisalak" van de Java-China-Jcipanlijn een hoeveelheid opium ter waarde van f23.000 aangehaald. In Medan is op het m.s. "Van Heutsz" van de Kon. Paket- vaart-Maatschappij opium ter waarde van f 50.000 in beslag genomen. PANDA EN DE SPORTMEESTER 70-138 Direkteur Schoonveger van het Sportpaleis sprong uit zijn kreupele auto en begon bevelen te geven. .Vergrendel de uitgangen!" riep hij tot enkele bewakers. ,J2n grijp die schurk, die zich heeft uitgegeven voor mijn opvolger, een zekere Goedbloed". De toeschouwers juichten intussen Pam toe, die oververmoeid op een draagbaar werd gelegd. En ze klapten ook om Kareltje Knakker en Jantje Flap, die als tweede en derde de wedstrijd eindigden. Daar lieten de twee sportlieden zich echter niet door vertederen. ,Jk protesteer!" riep de worstelaarop Pam wijzend. ,JIij ging veel te vlug. Hij heeft een pep-middeltje gebruikt! Ik eis een onderzoek!" „Goed, goed zei Panda sussend. „Als je maar niet zo schreeuwt. Daar kan Pam niet tegenHij heeft altijd zware hoofdpijn als hij bionisch is geweest, zie je"? MACARONI MET ZURE ROOM Breng een flinke pan water met wat zout aan de kook en laat hierin 400 g el- leboogmacaroni nét gaar koken. Ver kruimel 400 g ge mengd gehakt en snipper een uitje. Bak tezamen ver kruimeld gehakt en uisnippers in weinig boter aan tot het ge hakt zijn rode kleur kwijt is. Roer hierbij voortdurend. Meng er dan 1 eetl toma tenpuree door, 2 theel paprikapoeder, 1 theel basilicum en zout en peper naar smaak. Schep in een beboterde vuurvaste schaal 1/3 van de ma caroni en schep daarop de helft van het gehakt. Hierop komt weer 1/3 van de macaroni, dan de rest van het gehakt en bovenop de rest van de macaroni. Ver meng 2 bekertjes zure room met 100 g geraspte kaas en schep dit over de macaronischotel. Leg hier en daar nog een klontje boter en zet de schaal dan 15 min. bovenin een voorverwarmde, vrij hete oven. WINA BORN A|?AIOCD_ (/EKKZAAfei PE WE-TTE^ \jAM DE Ai ATUUe VERMENG AUbB K0NW*IEAJ 7ACM ZO'CAJEL' UMr, De avonturen van Jommeke CAMERA: "Jaws", dag 7 en 9.30 uur. 12 jaar. Kindermatinee: "Dik Trom knapt het op," za. en woe. 2.30 uur, zo. 2 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Herz aus Glas," vr. 24 uur. LUXOR "The Exorcist II, The Heretic," dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 2.15,4 30.7 en STUDIO: "C'adaveri Eccellenti," dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 LIDO I "Soldaat van Oranje," dag. 2.30 LIDO II: "Fist full of dollars," dag. 2.30,7 ook 4.45 uur. 16 jaar. LIDO III "Turks Fruit," dag. 7 en 9.15 uur 16 jaar. Kindermatinee: "Donald Duck goes Ongèvaltendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 uur tot woensdag 13 00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13 00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Kinderafdeling: dag van 15.00-11 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11.15-12 90 uuren van 14 00-14 45 uu vfin 18 30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11 15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 Babyshov niddag- en avond- West," AL. 2.30 i 2.30 e derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 u alleen voor ouders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op dg kinderafdeling Kindermatinee: "Piraten :eiland," za. en woe. 2 30 Nachtvoorstelling: "Het it," vr. en za 11.30 uur. 1 Sint Elizabeth-ziekenhuis: Bangkok." dag. 2.30 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 7 en 9.15 uur, zo. 14 00-14 45 uur en van 1830-19 30 uur Kraamafdeling: dag van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uuren van 18 30-19 30uur Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek ba. Kinderafdeling: dag zijn de bezoekuren als volgt Elke dag 14 15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Vopr de prematurenafdeling gelden dt volgende bezoekuren (alleen voor ou dersl: Maandag l nj vrijdag 18 3(1-18-f5 uur Zaterdag en zondag .ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kpidêrkliniek: Dagelijks 15 00-15 45 uur. 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14 15-15.00 uur. 18.-30-19.00 uur. Alpnen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13 30- 14 15 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13 30-14 15 uur alleen voor echtgenoten, 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in fortnaticcenirum Geluidshinder Schip hol (020,175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21