Zoetemelk: 'Eind goed, al goed' 'SJÊimïÊl KARPOV BIJNA ONTLUISTERD Rellen na afgekeurde treffer van Oostenrijk Bulgaren verslaan volleyteam PAGINA 12 SPORT Na klassieke zege en verlenging contract VERSAILLES - Het wielerjaar 1977 lijkt voor Joop Zoetemelk toch nog een „eind- goed-al-goed" te zullen worden. Na een reeks teleurstellingen, met als dieptepunt zijn straf wegens het gebruiken van stimulerende middelen in de Ronde van Frankrijk, behaalde hij gisteren in Tours-Versailles een klassieke overwinning. Zoetemelk versloeg, na een rit in recordtijd, Johan de Muynck en Hennie Kuiper in de eindsprint op de tartanbaan van Versailles. Zoetemelk kan zich ook zonder kilometer alleen reed en een groot- zorg bezig houden met het einde ste winst veroverde van rond elf van het wielerjaar. Afgelopen minuten. Merckx, die ook ver van vrijdag kwam hij toch weer tot de grote triomfen is gebleven in dit overeenstemming met ploegleider wielerjaar, wilde zich testen voor de Louis Caput voor een contract over grote landenprijs, waar hij hoopt nog iets van zijn faam te kunnen restaureren. Het peloton had het niet zo begrepen op vroege ont snappingen en liet hem begaan. Daarmee zijn veel geruchten de we reld uit, onder andere de bewering dat Zoetemelk en Kuiper in het nieuwe wielerjaar als ploegmaten bij Raleigh zouden rijden. In de slotfase van Tours-Versailles leek het er trouwens wel een beetje op dat Zoetemelk en Kuiper samen werkten. Een eventueel vooruitlo pen op ploeggenootschap in het volgend jaar was het echter niet. Kuiper en Zoetemelk waarderen elkaar en beiden dachten in de eerste plaats dat beter een Neder lander deze klassieker kon winnen dan Johan de Muynck. Bovendien is Hennie Kuiper er de man niet naar om te vergeten dat Joop Zoetemelk erg veel werk heeft ge daan om hem in de wereld kampioenschapstrui in 1975 te Yvoir te krijgen. Kuiper heeft Zoetemelk dan ook nadrukkelijk niet in de wielen gereden gister middag aan het einde van een rit, die feitelijk weinig schokkends bracht. Er was een lange ontsnapping, van Eddy* Merckx, die ruim honderd SPORTTOTO hij dook in het gaatje dat De Muynck overliet en had daarna macht genoeg om zowel de Belg als Kuiper achter zich te laten. Uitslag: 1. Joop Zoetemelk (Ned), 260 kilo meter in 5 uur 48 minuten en 58 se conden; 2. Johan de Muynck (Bel), z.t.; 3. Hennie Kuiper (Ned) z.t.; 4. Op enkele kilometers voor de finish van de najaarsklassieker Tours-Versailles leidde de Belg De Muynck i Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper. Op de baan in Versailles bleek Zoetemelk de snelste. NANCY - De sterke Belgische ploeg heeft in de laatste etappe van de Ronde van de Toekomst zijn posities geconsolideerd. Het viertal dat nog over was heeft praktisch de hele rit op kop van het peloton gereden, het tempo tussen Luxeuil en Nancy lag op 43,5 km per uur. WENEN - Met doelman Jurgen daardoor bereikte 1-1 stand v< België kreeg de beloning, eerste in het algemeen klassement Eddy Uroy als held van de dag heeft het derde in de tweede helft niet r Schepers, winnaar van het ploegenklassement en Guido van Calster, nationale Oostduitse voetbalelftal ritwinnaar op de slotdag, eerste in het puntenklassement, mede dank zij zaterdag in Wenen Oostenrijk een vier etappezeges. Johan van der Velde behield zijn tweede plaats in het 1-1 gelijkspel afgedwongen. In algemeen klassement, die hij trouwens zaterdag in feite al veilig had deze wedstrijd voor kwalifica- gesteld in de bergetappe die eindigde op de Ballon d'Alsace. Van der tiegroep 3 voor het wereld- Velde handhaafde zich tamelijk gemakkelijk, in het gezelschap Schepers en de Italiaan Vicentini, die derde bleef. De verschillen t overigens klein in deze door de Breton Levasseur gewonnen rit. Katwijk (Ned) z.t. Toto 1 2 3 Den Haag - AZ'67 X NEC - Sparta X VW-PSV X Amsterdam - Twente X Volendam - Haarlem X Telstar - Ajax X Eagles - Utrecht X Roda JC-Vitesse X Feyenoord-NAC X Veendam-PEC X MW-Fortuna SC X Heracles-Heerenv. X Eindhoven-Willem II X Merckx reed gemakkelijk en ver grootte de afstand zienderogen. Na ruim honderd kilometer echter vond hij het genoeg, het peloton trouwens ook. Na het avontuur van Merckx hield het veld zich rustig, al was er een korte poging van Dieter Thurau, tot de vallei van Chevreuse werd be reikt. De helling van Dourdan werd nog en-bloc genomen, maar de za ken veranderden op de helling van de zeventien bochten. Achtereen volgens maakten Jean-Luc van den Broucke, Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk en Johan de Muynck zich los uit de groep. Twee man slaagden er nog in aansluiting te vinden. Frank Hoste en Ludo Delc- roix. Vier Belgen en twee Neder landers op kop in deze laatste Franse klassieker. De strijd was gestreden, maar slechts drie man bleven over in de slag om de vetste prijzen. Op de helling van de Madeleine vielen Hoste, Delcroix en Van den Broucke terug in het peloton. Twee tegen één, het was een ongelijke strijd, die Johan de Muynck eigen lijk eerder had moeten verliezen dan op de atletiekbaan van Ver- het fiatte verwerven Roger de Vlaeminck (Bel) op 1.01 minuut; 5. Jean-Pierre Danguil- laume (Fra) z.t.; 6. Willy Teirlinck (Bel) z.t.; 7. Fons van Katwijk (Ned) door de Feyenoorder WiHv°kreuz op 1.05; 8. Cees Priem (Ned) z.t.; 9. Rudy Pevenage (Bel) z.t.; 10. Jan Dertig minuten later werd de stand kampioenschap voetbal in 1978, schitterde de doelverdediger van de Oostduitse club Sachsenring Zwickau vooral in de eerste helft, toen de Oostenrijkers het beste van het spel hadden. Dit Oostenrijkse overwicht werd in de negende mi nuut in een doelpunt uitgedrukt Los Angeles nu kandidaat voor Spelen van '84 gelijkgetrokken door een doelpunt van de linksbuiten van het Oost duitse elftal, Martin Hoffmann. De al scoorde de Oostenrijker Hans Krankl vier minuten voor het einde van de wedstrijd nog wel. Dit Oos tenrijkse doelpunt, dat door de Britse scheidsrëchtei Tom Reynolds wegens buitenspel werd afgekeurd, was de aanleiding tot een grote rel in en buiten het veld. De Oostenrijkers, die bij een over winning zeker zouden zijn van een plaats bij de laatste zestin voor het wereldkampioenschap, vochten de beslissing heftig aar Krankl werd hierbij wegens gedrag uit het veld gestuurd. Het publiek maakte zijn ongenoegen kenbaar door het op het veld gooien 1. Oostenrijk 7 punten uit 4 wed strijden. 2. Oost-Duitsland 4 uit 3 3. Turkije 3 uit 3. 4. Malta 0 uit 4. De eerste wedstrijd van het finale- toernooi van de Afrikaanse zóne voor het wereldkampioenschap 1978 tussen Tunesië en Nigeria is geëindigd in een doelpuntloos ge lijkspel. De volgende wedstrijd an de scheidsrechter tussen beide landen vindt op 12 no- De doelpuntenmaker vember plaats in Lagos. Egypte is het derde land, dat zich voor het fïnalëtoernooi van de Afrikaanse zóne heeft geplaatst. De uiteinde lijke winnaar plaatst zich voor de i vuurwerk. De eindstand bleef eindronde in Argentinië. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 TAMPERE - De Nederlandse he- renploeg, gekortwiekt door het ontbreken van de spelers van landskampioen Blokkeer, heeft in zijn eerste wedstrijd voor het toer nooi om het Europees kampioen schap, in Tampere Bulgarije rede lijk partij kunnen geven. Het ont breken van de nodige routine bij de meeste spelers en juist de aanwe zigheid van te gespannen zenuwen heeft er voor gezorgd dat Neder land tegen de sterke Bulgaren niet één set heeft kunnen winnen. Het werd een regelmatige zege voor Bulgarije (15-12, 15-11, 15-8), maar toch heeft Nederland, met name in de eerste set mogelijkheden gehad op setwinst. Wim Knip, de uitblin ker in de Nederlandse ploeg, ver telde daar later over: "Je kon mer ken dat we routine misten. We heb ben hier dan ook acht debutanten. Doordat we allemaal van die kleine foutjes maakten en de overtuiging dat we één of twee sets konden winnen er gewoonweg niet was, stonden we na afloop toch nog met lege handen". In de eerste set verraste Nederland. Hoofdaanvaller Wim Knip speelde zonder merkbare zenuwen, maar bijvoorbeeld Runt de Wit en Peter van Velzen waren te gespannen en bleven zo onder hun kunnen toen Nederland met 11-8 voor kwam, schrok de ploeg daar blijkbaar zo van, dat een opeenstapeling van fouten de setwinst toch nog bij de Bulgaren bracht (12-15). Bonds coach Jaap Korsloot wisselde in de tweede set Bert Goedkoop in de ploeg. Hij passeerde de Bulgaarse verdediging met goede slagen en kele keren. De durf om vrijuit te gaan spelen ontbrak echter nog steeds. Na 15-11 konden de Bulga ren dan ook gerust gaan wisselen. In de derde set kon Nederland de Oosteuropeanen tot 8-8 bijhouden, maar daarna verhoogde Bulgarije het tempo om nog vrij gemakkelijk met 15-8 te winnen. De dames verloren in Turku met eveneens 0-3 van Hongarije. Hier waren de setstanden 8-15 12-15 13-15. COLORADO SPRINGS - Het Amerikaanse Olympische comité heeft Los Angeles aangewezen als de enige Amerikaanse kandidaat voor de organisatie van de Olympi sche zomerspelen 1984. Dit ging ten koste van New York. De stemming was 55-39 in het voordeel van Los Angeles. De stad in Zuid-Californië heeft uitstekende kansen om ook LOTTO De winnende cijfers van de lotto zijn: 3- 14 -24-26-27-29. Reser vegetal is 11. WEST-DUITSLAND De winnende cijfers van de Duitse lotto zijn: 10 - 11 - 12 - 13 - 18 - 32. Reservegetal is 14. SUPERTRIO AUTOSPORT - De Westduits/Bel- De prijs van België gelopen op gische combinatie Mass/Ickx sailles. Kuiper viel in die laatste kilometers een paar keer aan, maar het gebeurde niet met werkelijke overtuiging. Hij dwong wel zijn an dere vluchtmakkers tot een aantal volgend jaar tempoverhogingen en Zoetemelk was slim genoeg om het merendeel van de tegenstoten te laten op knappen door Johan de Muynck. De Belg deed het en daardoor kwamen drie renners aan op de tar tanbaan in het stadion Montbau- ran. Hun winst op de groep bedroeg ruim een minuut. De Muynck reed op kop en stuurde op het natte baanoppervlak in een van de boch ten iets te ruim. Zoetemelk had lef, i het Inter nationaal Olympisch Comité. Bij dit college hebben zich namelijk tot op dit moment geen andere gega digden gemeld. Het IOC beslist EREDIVISIE NEC-Sparta 1-1 (0-1). 18. Van de Herik 0-1, 65.Hendriks 1-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 13.000. FC Amsterdam-FC Twente 1-3 13. Gritter (0-1) 14. Mührer (0-2), 1-2 Otto (35), 1-3 Gritter (60). Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 3000. Go Ahead Eagles-FC Utrecht 2-1 (2-1). 15. Hamberg 0-1,19. Oude Wesselink 1-1, 21. Woudasma 2-1. Scheidsrechter: Beukman. Toe- schouwes: 6000. Telstar-Ajax 0-3 (0-1). 25. Arne- sen 0-1. 70. Geels 0-2. 75. Arnesen 0-3. Scheidsrechter Van Etteko- Toeschouwers: 10.000. FC Den Haag-AZ'67 1-0. (0-0). 54. Hoekema 1-0. Scheidsrechter Beek, Toeschouwers: 14.500. Volendam-Haarlem 1-1 (1-1). 18. Billy Bond 1-0, 32. Huug 1-1. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 5000. EERSTE DIVISIE Cambuur-FC Dordrecht 2-0 (1-0). 44. Kusmanovic 1-0. 81. Fer- werda 2-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 4100. SCORES BETAALD VOETBAL Fey enoord-N A C 1-1(0-1). 23. Storm 0-1, 61. Kreuz 1-1. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 20.500. Roda JC-Vitesse 0-0. Scheids rechter: Wellinga. Toeschou wers: 8500. FCVW-PSV0-4 (0-3). MVV-Fortuna SC 1-1 (0-1). 4. Colombain 0-1 (strafschop). 81. Kowalik 1-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 18.000. De Graafschap-FC Vlaardingen 0-1 (0-0). 81. Tijl 0-1 Scheidsrechter: Severijns. Toe schouwers: 3100. Wageningen-ExceIsior2-l (2-0). 7. Menting 1-0, 21. Hazelhekke 2-0, 61. Nijssen 2-1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 4100. Veendam-PEC/Zwolle 1-3 (1-1). 17. Steinvoort 0-1, 38. Brinkman 1-1,62. Steinvoort 1-2,74. Frandsen 1-3. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers: 3400. SVV-Groningen 0-4 (0-0). 48. 64 en 81. Houtman 0-1, 0-2 en 0-3, 90. Van Dijk 0-4. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 3000. Heracles-Heerenveen 0-0. Scheidsrechten Ram, toeschou wers: 6100. EINDHOVEN8Willem II 2-1 (1-1).27. Roemgens (eigen doel) 1-0, 33. Den Rooyen 1-1 en 64. Schapendonk 2-1. Scheidsrechter: Van der Klint. Toeschouwers: 4600. Helmond Sport-Den Bosch 1-1 (0-0). 77. Peters 0-1 en 89. Van der Ven (strafschop) 1-1. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 3500. Sosonko legt wereldkampioen vuur na aan de schenen Duindigt: 1. nummer 3 (Nice Kid); 2. nummer 9 (Nicolt T); 3. nummer 12 (Manderino). Uitbetaling: 553,40. teren met een Porsche worden van de Zes uren van Brands Hatch. Schurti en Doren werden op twee ronden tweede. TILBURG - Genna Sosonko is, ge zien zijn positie op de wereld ranglijst van schakers, de minst sterke deelnemer aan het Inter polisschaaktoernooi. Anatoli Karpov is de wereldkampioen en dus de allersterkste schaker die er op deze aarde, of in ieder geval momenteel in Tilburg, rondloopt. Ze hadden tot gisteren een keer HONKBAL - De Nederlandse honkbalkampioen Tetramin Nicols heeft beslag gelegd op de derde plaats in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen. In de troostrondé werd de West- duitse kampioen Mannheim Tor nados met 10-7 verslagen. De Ita liaanse titelhouder Rimini won de eerste finalestrijd van Parma met 6-3. TENNIS - Het duel tussen de In ternationale Lawn Tennisclubs van Nederland en West-Duitsland, die dit weekeinde in het Westduitse Gelsenkirchen werd gespeeld, is door de Nederlanders met 7-4 ge wonnen. TURNEN - De Zoetermeerse turn ster Monique Bolleboom zal bij de nationale titelstrijd in oktober niet deelnemen aan de seniorenklasse. De Nationale jeugdkampioene, die zich hiervoor had ingeschreven werd door de KNGV in haar eigen jeugdklasse (15- en 16-jarigen) in gedeeld. VOETBAL - De voetbalscheids rechter Siem Wellinga krijgt bin nenkort gedurende drie weken geen eredivisiewedstrijd toegewe zen. Wellinga moet die tuchtmaa tregel ondergaan, omdat hij - dit in strijd met de regels - na afloop van het duel NEC-AZ'67 langer dan een half uur in de bestuurskamer was blijven zitten. op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur inschrijving van de ploegen; (^eataj^nde uit 6 deelnemers elk) f om het kantoor Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Leiden rtel. (071) 14.49.41, tst.154 ïéaker: theo koomen LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING. Al miste het publiek dus op een haar na de sensatie van een Kar- pov-nederlaag (de tweede keer al in dit toernooi, als we ons zijn partij met Timman uit de eerste ronde in herinnering brengen), het eerste weekeinde topschaak in Tilburg bood veel ter com-' pensatie. Karpov zelf was degene die zaterdag in de tweede ronde de eerste beslissingspartij van dit toernooi liet aantekenen dooreen incorrect openingsnieuwtje van Miles ijskoud te weerleggen. Waarop ook Timman (als een stormwind door de stelling van Hubner heen toen de Duitser in de slotfase overactief werd) en Hort (profiterend van een halve blunder van Sosonko, die tot op dat moment nog de betere stand had) de vijftig procents-barriere in positieve zin overschreden. Geruisloos lijkt oud-wereld kampioen Vassili Smyslov aan- JSBÊÊBL sluiting te gaan krijgen bij dit trio /vlet een kritische blik volgt Jan Timman de verrichtingen van wereldkampioen Karpov. De Rus zag tegen j lische vertegenwoordigers Sosonko kans nog juist remise te bewerkstelligen. tegen elkaar gespeeld (in Bad Lauterberg, eerder dit jaar) en die partij had Karpov als een s- toomwals gewonnen. Maar gisteren was in Tilburg de derde ronde nog maar anderhalf uur oud of Sosonko stond al hoogst comfortabel tegen zijn vroegere landgenoot. Wat er toen gebeurde was vreselijk. Misschien verlamd door het plot seling besef dat hij op het punt stond een schier onmogelijke prestatie te leveren (Karpov heeft, sinds hij wereldkampioen werd, pas vier keer verloren) liet Sosonko twee keer vlak achter elkaar de winnende voortzetting liggen. Karpov greep natuurlijk deze ongedachte kans met beide handen. van de na-oorlogse schaakgene ratie. Zijn stijl is niet spectacu lair, maar wel gefundeerd op de cennia ervaring. Daarna had hij Anderson in de tweede ronde bijna verschalkt en in de derde ronde brak hij tegen Hort (die voor Smyslov een heilig ontzag koestert) af in toren-loper-eind spel met een pion meer, dat bij hervatting toch nog vrij pro bleemloos in remise eindigde. Maar in ieder geval heeft Smys lov, die op het laatste moment als invaller naar Tilburg kwam, be wezen dat iemand die eens de sterkste ter wereld was, niemand meer hoeft te vrezen, ook al is- het 25 jaar later. Uitslagen tweede ronde: Timman-Hübner 1-0; Kavalek-Ba- lashov Va-Va; Olafsson-Gligoric Va- Va-Va; Andersson-Smyslov V2-V2; Hort-Sosonko 1-0; Karpov-Miles 1-0. Derde ronde: Miles-Timman Va-Va; Sosonko- Karpov Va-Va; Smyslov-Hort Va-Va; Gligoric-Andersson afg.; Balas- hov-Olafsson Va-1/»; Hübner-Kava- lek V2-V2. Stand: Timman, Karpov en Hort 2, 4t/m 7 Balashov, Kavalek, Olafsson en Smyslov IV2, -/9 Gligoric en An- dersson 1 1 afg. 10 t/m 12 Miles, Sosonko en Hübner 1.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12