Feyenoord:met dank aan Willy Kreuz Tscheu-laLing nog bijtijds smaakmaker cXOtm Inspraak helpt FC Den Haag Vrij Oostenrijker zet Rotterdammers nog naast NAC apart Scorebord MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 SPORT SPORT Kreuz vraagt zich af wat invaller-doelman Van Kelle met de bal gaat doen. FC Den Haag-AZ'67 1-0 NEC-Sparta 1-1 FC WV-PSV 0-4 FC Amsterdam-FC Twente 1-3 V olendam-Haarlem 1-1 Telstar-Ajax 0-3 Go Ahead Eagles-FC Utrecht 2-1 Roda JC-Vitesse 0-0 Feyenoord-NAC 1-1 PSV 9 8 10 17 26-2 NEC 9 7 11 15 19-8 Ajax 9 6 2 1 14 17-9 Sparta 9 5 3 1 13 14-6 AZ'67 9 5 2 2 12 25-9 FC Twente 9 5 2 2 12 16-7 Feyenoord 9 2 6 1 10 14-10 FC Den Haag 9 5 0 4 10 18-17 Roda JC 9 3 3 3 9 10-13 FC VW 9 3 2 4 8 15-14 Vitesse 9 2 4 3 8 8-15 FC Utrecht 9 3 0 6 6 12-13 Volendam 9 2 2 5 6 9-13 NAC 9 14 4 6 5-9 Haarlem 9 14 4 6 4-14 GA Eagles 9 2 16 5 11-22 FC Amsterdam 9 2 17 4 8-28 Telstar 9 0 18 1 3-25 EERSTE DIVISIE Wageningen-Excelsior 2-1 SC Cambuur-FC Dordrecht 2-0 Veendam-PEC Zwolle 1-3 De Graafschap-FC Vlaardingen 0-1 MW-Fortuna SC 1-1 SW-FC Groningen 0-4 Heracles-Heerenveen 0-0 Eindhoven-Willem II 2-1 Helmond Sport-FC Den Bosch 1-1 PEC Zwolle 9 6 2 1 14 20-8 MW 8 4 4 0 12 14-4 Heerenveen 8 5 2 1 12 12-4 Fortuna SC 8 4 3 1 11 11-5 Excelsior 9 3 5 1 11 14-6 Wageningen 8 3 3 2 9 9-7 SC Cambuur 8 4 13 9 12-11 FC Den Bosch 8 3 3 2 9 11-11 FC Groningen 9 4 14 9 18-11 Willem II 8 3 2 3 8 9-9 FC Vlaardingen 9 2 4 3 8 8-12 Eindhoven 9 3 2 4 8 9-14 De Graafschap 9 3 15 7 9-15 SC Amersfoort 8 2 2 4 6 5-10 SW 9 2 2 5 6 9-20 Veendam 8 13 4 5 8-15 Helmond Sport 9 0 4 5 4 6-15 FC Dordrecht 9 0 3 6 3 8-16 MW en Pee Zwolle spelen e en beslis- singswedstrijd om de eerte periodetitel. ADVERTENTIE DE LAAGSTE PRIJS EN NOG 10% KORTING op al uw verenigings- kleding en schoenen voor elke sport. Vergelijk eerst de prijs. SPORTHUIS ATLETIEK - Mexico is gisteren in Engeland wereldkampioen snel wandelen geworden. Voor deze opmerkelijke zege zorgden Bautista (Olympisch kampioen) en Colin op de 20 km (eerste en tweede), terwijl Gonzales de 50 km ATLETIEK - Emiel Puttemans is zaterdag in Utrecht winnaar ge worden van de Singelloop. De Belg liet op het 4 km lange traject de kersverse Nederlands recordhou der op de 10 km Tebroke achter zich. WIELRENNEN - Fedor den Her tog heeft voor het eerst in zijn loop baan als beroepsrenner een tijdrit op zijn naam gebracht. Den Hertog was zaterdag in de race tegen de klok om de Van Erp-trofee duide lijk de snelste. Mutsaerts en Oos- terbosch werden tweede en derde. DEN HAAG - Je kan zeggen watje wilt van FC Den Haag, maar het imago van een democratisch clubje wordt nadrukkelijk hoog gehou den. Zeer binnenkort valt de be noeming te verwachten van een nieuwe spelersvertegenwoordiger in het bestuur, maar de inspraak gaat verder, zelfs tot het taktisch concept toe. Grootste nadeel van inspraak is zoals bekend de vertra gende werking en zo kon het ge beuren dat steeds zwijgzame trainer Malatinsky en zijn spelers het zaterdagavond pas een uur voor de wedstrijd eens werden over de te volgen taktiek: Korevaar maakte zijn rentree in het team als recht sachter en Martin Jol en Hoekema moesten samen afwisselend en in overleg het duo Hovenkamp-Ny- gaard afstoppen in hun aanval lende acties. Het lukte wonderwel, omdat met name Oeki Hoekema zich uit sloofde als stoorzender, soms ach ter en voor tegelijk was en de belo ning voor al die arbeid kreeg in een staande ovatie van de 15.000 toe schouwers in de negende mi nuut na rust. Halverwege de eigen helft onder schepte Oeki een foutief passje van Nygaard en achtervolgd door Ho- venkamp en Spelbos ondernam de wisselvallige spits een ren met de bal aan de voet van zo'n zeventig meter. Doelman Meskovic had vooral oog voor zich in een gunstige positie manoeuvrerende Henk van Leeuwen en reageerde pas, toen de bal na de diagonaal van Oeki in het net lag: 1-0. Hoekema tevreden grijnzend: „Het moet gezegd, het ging allemaal veel beter dan vorige week tegen NEC. Er werd goed overgenomen en er werd met meer overleg aangeval len". Dat overleg ontbrak bij sterker AZ '67 merkwaardigerwijs bijna vol ledig. De gebroeders Molenaar moeten met stijgende verbazing hebben zitten kijken, hoe hun kapi tale voetballers niets anders kon den verzinnen dan lange lellen naar voren. Vooral na dat formidabele doelpunt van Hoekema, maar ook al voordien. En dan nog liefst alle maal ballen door het midden, waar Simon van Vliet superieur was aan Kees Kist. De verklaring hiervoor moest niet van Jan Notermans ko men. Die brave assistent van Hans Kraay vond dat zijn ploeg echt niet slecht had gespeeld, slechts verge ten had die drie levensgrote kansen te benutten en beslist geen gebrek had aan vleugelspitsen. Jaja. Daarom begon AZ '67, met de nederlaag van vorig jaar in het Zuiderpark nog in het achterhoofd, zeker zonder rechtsbuiten en werd linksbuiten Van Marwijk, die weinig klaar maakte tegenover Ko revaar zeker halverwege de tweede helft vervangen door Johnny Met god. Als de Alkmaarders op volle toeren draaien met aan twee kanten opkomende verdedigers en mid denvelders is dat geen bezwaar. Maar toevallig had ene Willem van Hanegem zaterdag geen trek om te spelen. De Kromme zelf vond dat hij nog teveel hinder ondervond van zijn geblesseerde achillespees, doch dokter Van Rompu ver klaarde „genezen en speelklaar". Omdat Jan Peters zowel op de rech tervleugel als op het middenveld moest spelen en daarnaast in Mar tin Toet een uiterst lastige schaduw had, kwam hij ook al niet aan „spelmaken" toe. Vooral daarom ging het mis met AZ '67 en beleef den de 15.000 toeschouwers fn het Zuiderpark een heerlijk avondje, mooier dan de favoriete equipe te zien scoren met een „wereldgoal" en dan de kwalitatief toch öere te genpartij zich met dom Engels werk zien stuk beuken op de Haagse afweer. Met daarin een glansrol voor doelman Hans Galje. Zeer geconcentreerd meespelend streek hij wat plooitjes glad als ner veuze Perazic onder druk tot wat slordigheidjes werd gedwongen. In tegenstelling tot de voorgaande weken had FC Den Haag echter be paald niet over geluk te klagen. Ny gaard kopte in geheel vrije positie net naast. Kees Kist schoot uit een indirecte trap vijf minuten voor tijd tegen de paal en de terugsprin gende bal werd door Peters onbe holpen over het lege doel getild. In de roes van het resultaat stelden de Hagenaars daar tegenover, dat Ro ger Albertsen in de laatste minuut nadat Meskovic had gemist voor 2-0 had moeten zorgen, maar met name Lex Schoenmaker maakte nog wat negatieve kanttekeningen: „Het was toch een erg negatieve taktiek. De „inspraak-taktiek" was echter een winnende gebleken en uitsluitend daarom vond de Haagse aanvoerder weinig gehoor. PETER DIJKGRAAF ROTTERDAM Het is goed dat Willy Kreuz zater dag na de wedstrijd Oostenrijk-Oost-Duitsland niet in Wenen is gebleven. Wie anders had gis termiddag de onverzettelijke defensie van NAC met als grote uitblinker invaller-doelman Matthe van Kelle op de knieen moeten krijgen? Gelukkig voor Feyenoord was Kreuz op tijd terug en bleef hij niet in Wenen hangen, hoewel hij contractueel daartoe het recht had. Willy Kreuz was dan de man die voor Feyenoord een punt redde. De Oos- tenrijker, die daags tevoren in het Prater-stadion in Wenen zijn land in de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap op 1-0 zette, bracht nauwelijks 24 uur later zijn broodheer op gelijke hoogte met NAC. Feyenoord heeft het traditiege* trouw weer moeilijk gehad met NAC. Was dat omdat de Rot terdammers in de eerste helft het tempo vrij laag hielden en pas in het tweede bedrijf echt druk gingen uitoefenen? Hans Doijee, de trainer van NAC, bekende na afloop dat hij na de rust voortdurend in spanning had gezeten. „Het was een echte afweerslag. Het middenveld kwam steeds verder terug en daardoor verloren wij de rust". Door het terugtrekken van het Bredase middenveld verstrikte Feyenoord zich in een opeenho ping van spelers, waar achter Van Kelle, die na een half uur de weer aan zijn heup geblesseerde fJan de Jong verving, een uitstekende partij speelde. De 23-jarige re serve-doelman van NAC greep ver schillende malen voortreffelijk in en had daarbij niet over geluk te klagen. De eerste keer bij een schot van Harry Melis (een kwartier voor tijd vervangen door Richard Bud ding) en later bij een inzet van Clyde Best. Beide keren trof de bal de paal. Vooral het schot van Melis had een beter lot verdiend. Wan neer dat het geval was geweest had Feyenoord de achterstand van 0-1 (Storm scoorde in de 23e minuut na een voorzet van Addy Brouwers, waarbij de Rotterdamse defensie niet geheel vrijuit ging) in een veel eerdere fase genivelleerd. Dat gebeurde niet en zo moest Feyenoord nog ruim een kwartier bikkelen voordat Kreuz wel het gat vond, dat dit maal niet door Van Kelle kon worden gestopt. Hoe groot de druk van Feyenoord wel is geweest werd het duidelijkst tot uitdrukking gebracht in de hoek- schoppenverhouding: 18-3. On danks het feit dat Feyenoord ge middeld elke vijf minuten een cor ner mocht nemen leverde dat geen treffers op. Feyenoord was ook gis teren, evenals een week geleden in Arnhem, weinig tevreden over de arbitrage. Nu was Jan Keizer het Een gelijkspel tegen NAC lijkt op papier nog altijd slecht voor Feyenoord; in de praktijk is het dat allang niet meer. Wij horen tegenwoordig thuis in die cate gorie ploegen die tevreden mag zijn met elk punt dat wordt ge pakt, dus was die 1-1 voor ons niet eens slecht. Vooral niet nu we weer met een danig gehan dicapt elftal moesten beginnen. Nu Treytel geschorst was, Kreuz al in Oostenrijk had gevoetbald en Snoeck met een blessure aan de kant moest blijven, stond zo ongeveer het hele C-elftal op het veld. Dat was goed te merken ook. Vooral in de eerste helft werd het een gezapig potje en toen we nog met 1-0 achter kwamen ook, werd het voor ons helemaal moeilijk. Temeer om dat NAC na de rust geen enkele aspiratie meer vertoonde om nog aan te vallen. Omdat er bij ons te weinig pressie was, moest Kreuz toen alsnog opgeroepen worden, en het was tekenend dat hij de gelijkmaker moest Verder waren er nog een paar handsballetjes bij NAC waarbij weer eens bleek dat Feyenoord op dit moment volkomen in de verkeerde hoek zit. Maken wij die, dan zou in dit stadium on middellijk een strafschop voU gen, worden die door anderen gemaakt dan gebeurt er niets. Bovendien hadden we de pech dat bij NAC een doelman inviel (Van Kelle) die de ballen uit alle hoeken haalde. Die keeper heeft het gelijkspel voor NAC gered. Niettemin moeten we daarmee toch tevreden zijn; het is op dit moment gewoon niet anders. Een pluspunt blijft dat er hard gewerkt wordt. Als het vroeger, in de vedetten-tijd, slecht ging, werd er gevloekt getierd en ge raasd, nu is dat veel minder. Al is het wel te hopen dat in ieder geval Mansveld en Van Deinsen nu eindelijk eens terugkomen. Dat is pure noodzaak, aange zien we een paar zware wed strijden voor de boeg hebben, waarin we verliespunten moe ten incalculeren. Het zou het ergste zijn wat er kon gebeuren, als we nog dieper zouden weg zakken. Dat kunnen we nu echt niet meer hebben. Vreysen wordt gemolesteerd nadat hij doelman Jan de Jong geblesseerd heeft. Arbiter Keizer probeert de gemoederen te sussen. voorwerp van de Rotterdamse toorn. De Volendamse arbiter wuifde in Rotterdamse ogen tenminste vier handsballen weg. In een geval had Keizer wellicht de bal op de stip kunnen leggen. Dat was negen mi nuten na rust toen Budisic door Kreuz en Best in moeilijkheden werd gebracht vlak voor het eigen doel. Over het gebeurde bestaan drie lezingen: Keizer („Er gebeurde niets"), Budisic („Ik kreeg de bal tegen mijn hand") en Best („Hij speelde de bal met de hand"). Clyde Best, goed in bedwang gehouden door Budisic en Bakker, wond zich over de beslissing van Keizer om te laten doorspelen nogal op. De an ders zo flegmatieke Westindier rende Keizer achterna maar kreeg - uiteraard - nul op request. Voor Jan de Jong was het de tweede maal in nauwelijks een week tijd dat hij een wedstrijd niet uitspeelde. Na 32 minuten ging hij per brancard af na een botsing met Martin Vreysen, die nogal fel door ging nadat De Jong de bal al vast had. Vreysen, die later zijn excuses aanbood: „Ik was wat agressief omdat ik tevoren een trap had ge kregen". Vreysen maakte de wed strijd overigens niet af. Hij kwam na de rust niet terug omdat Kreuz zijn opwachting maakte. Het was niet zo'n slechte beslissing van Boskov om Bredase Martin te ver vangen. In de eerste plaats omdat Vreysen de irritatie van zijn oud clubgenoten had opgewekt en ver volgens omdat Kreuz tenslotte de man was die Feyenoord naast NAC bracht. Weerdenburg breekt been NIJMEGEN - NEC heeft de handen vol gehad aan Sparta, dai zaterdagavond op bezoek was in het Nijmeegse Gof- fert stadion. De ploeg van Hans Croon leek lange tijd zelfs op de rand van een tweede nederlaag te staan maar een voortreffelijk doelpunt na de hervatting van Ro nald Hendriks had toch tot gevolg, dat NEC tot een alleszins verdiend gelijkspel kon komen. Sparta voelde er in Nijmegen niet voor zich tot defensieve acties te beper ken. De Rotterdammers stelden alles in het werk om NEC in de ver drukking te brengen. Het tekent de mentaliteit van dit elftal, dat het er in slaagde NEC lange tijd zijn wil op te leggen. Zeker als men weet, dat Sparta al na twee minuten Weer denburg verloor, die een scheen- en kuitbeenbreuk opliep na een bot sing met Dries Visser. Weerdenburg werd zaterdagavond per ambulance nog overgebracht naar een ziekenhuis in Gouda. Het zou Rob van de Meer, de invaller voor de onfortuinlijke Weerden- burg zijn, die Sparta na 18 minuten de voorsprong bracht. Een voorzet van Meutstege werd door Van de Meer feilloos achter doelman Schellekens ingekopt. NEC, met de Westduitser Surau voor net eerst in de gelederen, probeerde wel het initiatief over te nemen, maar voor alsnog lukte het de Nijmegenaren niet de stugge defensie van Sparta tot capituleren te brengen. Vlak voor het rustsignaal van scheids rechter Derks was Vlietstra wel een paar keer dicht bij een doelpunt maar in de afwerking faalde de ex-Veendammer. Kist en Van Rijnsoever voor AZ in de slag. De Alkmaarse ploeg verloor met 1-0. PSV slaat snel toe VENLO - Precies 20 minuten heeft FCVW de illusie gehad om tegen PSV het huzaren stukje van de vorige competitie, toen de Eindhovenaren in Venlo een verrassende neder laag van 2-0 leden, te kunnen herhalen. Maar tussen de 20ste en 28ste minuut sloeg PSV meedogenloos toe. Drie doelpunten in nauwelijks acht minuten maakte VW tot een kansloze ploeg die tenslotte met 0-4 verloor. Dat de Venlonaren zo snel tegen een achterstand van 0-3 aankeken is voor een groot deel te wijten aan een ver keerd tactisch concept. VW probeerde vanaf het begin PSV onder druk te zetten en ging driftig aanvallen. Alles trok naar voren waardoor er grote gaten vielen in de Venlose ach terhoede. Dit was precies wat PSV met zijn razendsnelle aan val nodig had. De counters van PSV waren zeer gevaarlijk. Deijkers (tweemaal) en Lubse onderstreepten dat met doelpunten. Na de rust deed PSV het wat rustiger aan waardoor er kan sen kwamen voor de thuisclub. Kurcinac, Jovanovic en Van der Weide, treuzelden echter te lang. Het was tenslotte Van der Kuylen, die kort voor tijd voor 4-0 zorgde. VELSEN nog binnen de lijnen. Ajax-Telstar, duel waaraan tot een kwartier na rust reuk noch smaak was, kreeg op slag een wat aardiger karakter. Je zou het bijna zijn ver geten maar artisticiteit bestaat zo waar nog op de Nederlandse voetbalvelden. De derde Ajax-tref fer op Schonenberg was er het overduidelijk bewijs van. Smaak maker Tscheu-la Ling, misleidde speels drie in smetteloos wit ge klede opponenten en legde de bal op het hoofd van Geels legde, die op zijn beurt de Deen Arnesen een smulkans offreerde: 3-0. Het maakte Tomislav Ivic i pel weer eens een blij mens. De zwaar beproefde trainer van Ajax sloeg tenminste na afloop van de met 3-0 gewonnen partij weer eens joviaal journalisten op de schou ders en gebruikte ferm een woord als zelfvertrouwen. Zelfvertrouwen omdat Schrijvers" remplaaant Pe ter Jager het summiere werk vlek keloos uitvoerde. Zelfvertrouwen omdat Suurbier als vanouds aan vallende back speelde, omdat Er- kens en Schoenaker op het mid denveld kracht aan inzicht paar den. Zelfvertrouwen tenslotte om dat Tscheu-la Ling, de invaller met zeventien, het sinds we ken starre Ajax-spel bijtijds van grillige impulsen voorzag. Nochtans bood Telstar-Ajx acht duizend kijkers als wedstrijd te weinig om laaiend van en thousiasme: leve het betaalde voetbal uit te roepen. Ajax kon met het oog op de strijd tegen Lil- lestrom tegen een zich angstig ver werende tegenstander oefenen op aanvalspatronen maar vermocht op een buitenspel-doelpunt van Geels na tot de komst van Ling zelden te imponeren. Telstar op zijn beurt herbergde zo ontstellend weinig kwaliteit, dat voorzitter Ton Zwik- stra groot gelijk had toen hij besloot om niet naar Telstar-Ajax te gaan kijken maar gewoon thuis te blijven. Het enigé wapenfeit van het eerste bedrijf bestond eruit dat Krol demonstreerde hoe je een te genstander afstraft, die de reg lementaire 9.15 meter bij een vrije trap niet in acht neemt. Voor de overigens uitstekende arbiter Van Ettekoven het duo Van Essen-Bis- schot achteruit had gezet, was Ar nesen al in het bezit van de bal, die furieus uithaalde: 1-0. Ajax" zwakke linksbuiten Geert Meyer had in het tweede bedrijf al twee keer angstige blikken naar de dug-out geworpen, toen hij een door Geels aangegeven bal tegen de paal poeierde. Hetgeen Tomislav Ivic echter niet op andere gedach ten kon brengen, waarna nummer zeventien weldra de plaats van nummer zestien innam. Weliswaar trachtte Telstar zwoegend het noodlot te ontlopen (balverlies Ling, pass Caljouw op Ab van Oor schot, over) maar libero Medik blunderde in die mate tegen Taha- mata dat Geels juichend nummer twee afschoot: 2-0. Nadat doelman Van der Meeren invaller Ling suc ces van grote afstand onthield, be sloot de Hagenaar te gaan soleren. Met succes en het mooiste doelpunt van de wedstrijd (Arnesen) was er het gevolg van: 3-0.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11