NAYO niet gekant tegen nieuwe bom Ontvoerders van Schleyer nemen weer contact op Smith stopt plannen in ijskast Indianen willen zelfstandigheid tijdloze tafelcultuur ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 CARACAS (SP) - "De joden ge bruikten het marxisme om hun vijanden uit te roeien en de christe nen tot slavernij teJjrengen". Dit is geen citaat uit de nazi-krant "Der Völkischer Beobachter" van 1938, maar uit het Argentijnse blad "Ca- bildo" van mei 1977. Nazi-liederen zoals "Das ist die Schwarze Garde, die Adolf Hitler liebt" weerklinken niet alleen op nieuw in de Duitse Bondsrepu bliek, maar ook in Latijns-Amerika, waar grote Duitse kolonies bestaan en bepaalde Latijns-Amerikanen nog net als in de jaren dertig en thousiast zijn over Hitiers ideeën. In het huidige klimaat van terreur, geweld en dictatuur kunnen de La tijns-Amerikaanse neo-nazi's vrij ongestoord hun gang gaan en het anti-semitisme beleeft hier weer eens een bloeiperiode. Spaanse vertalingen van Hitiers "Mein Kampf', nazi-lectuur en antisemi tische pamfletten worden in veel boekwinkels openlijk verkocht. Ook bekende tijdschriften doen nu mee aan de hetze tegen joden. Het Argentijnse blad "Carta Politica" wijdde onlangs een heel omslagar tikel aan "de joden" en "Cabildo" schreef in het al eerder aangehaalde meinummer dat de Argentijnse strijdkrachten de toekomstige ge neraties moeten behoeden voor "het joodse gevaar", zelfs al zouden zij daarbij methodes moeten ge-, bruiken die "indruisen tegen hun liberale gevoelens of eer als mili tair". Cabildo werd na deze publikatie tijdelijk verboden, maar anderen namen het antisemitische vaandel graag over. "Wij willen hier geen joden. Als jullie niet uit Argentinië vertrekken wordt dat jullie dood", zeiden de anonieme stemmen door de telefoon tegen Jacobo Kova- dioff, de leider van het Comité van Amerikaanse Joden (CJA) in Buenos Aires. Kovadioff week uit naar Brazilië en het CJA werd ge sloten. Door Jan van Wieringen Het antisemitisme is in Argentinië vooral op gang gekomen met de zaak Graiver. In april van dit jaar begon de Argentijnse regering een onderzoek naar de activiteiten van de joodse financier Davis Graiver, die enorme bedragen aan losgelden van linkse aktivisten zoals de Mon- toneros zou hebben beheerd. De politie arresteerde 29 mensen in verband met deze zaak. Velen van hen waren vooraanstaande joden, zoals Jacob Timerman, hoofdre- dakteur van de uitstekende Ar gentijnse krant "La Opinion". De antisemisten beschouwden deze zaak als het bewijs voor het complot dat zij al lang vermoedden tussen joodse zakenlieden (Graiver en zijn familie), het internationale marxisme (de Montoneros) en joodse intellektuelen (Timerman en La Opinion). Het blijft in Argentinië overigens niet bij dit soort artikelen, ver dachtmakingen en bedreigingen. Argentijnse joden zijn op straat en zelfs in hun eigen huis afgetuigd; hun winkels en bedrijven worden geboycot en wie zich verzet of pro testeert wordt op de inmiddels be kende Argentijnse wijze ontvoerd en vermoord. Alleen in de maand mei werden al 5 aanslagen op joodse winkels en instellingen ge pleegd, en voor de synagoge van Buenos Aires ontplofte een bom. In Uruguay gebeurt hetzelfde. In boekwinkels wordt zoveel nazi-lec tuur te koop aangeboden dat de re gering kortgeleden vond dat het tijd werd om in te grijpen "voor ons imago in het buitenland schade on dervindt". Onbekenden stelen joodse winkels leeg en mensen met een joodse achternaam ontvangen telefonische bedreigingen. Het is moeilijk om te bewijzen dat de neo-nazi's betrekkingen onder houden met de nazi-bonzen die na de ineenstorting van Hitiers Derde Rijk naar Zuid-Amerika vluchtten en vooral in Argentinië, Bolivia, Chili en Paraguay een vrij onge stoord bestaan kunnen leiden. Toch zijn er enkele aanwijzingen voor dit vermoeden. Gevangenen die in Chileense con centratiekampen zijn gemarteld verklaren bijvoorbeeld dat hun Chileense ondervragers soms Duitse raadgevers hadden, die ook martelsessies bijwoonden. Walter Rauff, de man die de gaskamers van Auschwitz heeft ontworpen, zou na de coup op 11 september 1973 adviseur van de militaire junta zijn geworden. Hij woont nu in een huis in het zuiden van Chili. Hitler-Duitsland onderhield uit stekende betrekkingen met vele Latijns-Amerikaanse landen. Al voor de Tweede Wereldoorlog speelden Duitse officieren hier al raadgever van dictators Voor Ernst Rohm leider van de S.A. werd, trainde hij in 1930 bijvoorbeeld on derdelen van het Boliviaanse leger voor de Chaco-oorlog tegen Para guay. Na de oorlog kregen zelfs de be ruchtste nazi's vrij gemakkelijk een verblijfsvergunning voor een Zuidamerikaans land. President Juan Domingo Perón van Argenti nië maakter er geen geheim van dat ex-nazi's welkom waren in zijn land - vooral als zij al dan niet geroofde fondsen meebrachten. De beruchte concentratiekamp- dokter Josef Mengels woont op het ogenblik in Paraguay aan de grens met Argentinië en Brazilië, zodat hij bij onraad gemakkelijk kan ver dwijnen. Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann zwerft ook ergens door Zuid-Amerika. De SS-kolonel Klaus Barbie komt nog steeds openlijk elke middag koffie drin ken in zijn eigen stam-café in La Paz, de hoofdstad van Bolivia. Volgens de nazi-jager Simon Wiesenthal, directeur van het Joods Documentatiecentrum in Wenen, woont dokter Mengele, bij genaamd "de engel des doods" in een prachtig huis in Paraguay; hij rijdt rond in een sportwagen en maakt tochtjes met zijn jacht. "De PAGINA 9 Westduitse autoriteiten weten pre cies waar Mengele zit, maar de re gering van Paraguay beailtwoordt alle vragen om uitlevering met de uitleg dat zij Mengele niet kunnen vinden", aldus Wiesenthal. Hoe ongrijpbaar deze nazi's nog steeds zijn bewijst de zaak van de beruchte "slager van Riga", Eduard Roschmann, die duizenden joden heeft vermoord. De Argentijnse re gering beloofde de Westduitse au toriteiten na lang aandringen dat Roschmann zou worden uitgele verd, maar het ging allemaal mooi niet door omdat Roschmann opeens onvindbaar bleek. De politie van Paraguay zond kort daarop het signalement naar de in ternationale politie-organisatie In terpol van een lijk dat van Eduard Roschmann zou zijn. Een van de weinige nazi's die ooit in Argentinië gevangen is genomen was Adolf Eichmann, maar de Ar gentijnse autoriteiten hebben aan die vangst niet meegedaan: Eichmann is in 1961 door Israëli sche agenten ontvoerd. Die affaire kostte de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al haar landingsrechten in Buenos Aires en de ruim 400.000 joden van Ar gentinië (de grootste joodse ge meenschap in Latijns-Amerika) beleefde ook toen een korte maar hevige anti-semitische campagne. BRUSSEL (ANP) - Amerika's Europese bondgenoten zullen naar verwachting volgende week president Carter meedelen, dat zij geen overwegende bezwaren hebben te gen de aanmaak van de omstreden neutronenbom. Dit hebben NAVO-diplomaten gisteren in Brussel meege deeld. De geallieerden hadden aanvanke lijk gisteren hun mening zullen ge ven, maar de bijeenkomst is uitge steld tot volgende week dinsdag omdat enkele delegaties op het NAVO-hoofdkwartier nog geen de finitieve instructies van hun rege ringen hadden ontvangen. Het is volgens de diplomaten on waarschijnlijk, dat de Europese NAVO-landen Carter eveneens zullen meedelen of de neutronen bom al of niet in West-Europa be schikbaar dient te zijn. Frankrijk, IJsland en Luxemburg zullen geen oordeel uitspreken over het al of niet vervaardigen van de bom, die een kleine h-bom is waarvan de straling mensen doodt, maar die weinig materiële schade veroor zaakt. Aankoopbureau Het NAVO-parlement, bestaantde uit parlementariërs ui de vijftien NAVO-landen, heeft in Parijs de betrokken regeringen gevraagd, een NAVO-materieelaankoopbu- reau op te richten. Dit bureau zou de bevoegdheden moeten krijgen de industriële mogelijkheden van de landen van het bondgenoot schap te onderzoeken en de mate- rieelbehoeften van de NAVO- strijdkrachten in Europa vast te stellen. Reeds thans worden de Eurogroep van de NAVO, en de op initiatief van minister Vredeling opgerichte Europese programma groep, de mogelijkheden van gezamenlijke ontwikkeling en produktie van mi litair materieel nagegaan. Maar in de programma groep, aldus het Tweede-Kamerlid De Vries (PvdA) zijn tot nog toe geen conc rete resultaten geboekt. Als dit zo blijft zal men naar alternatieven moeten omzien. Thans verkopen de Verenigde Sta ten tien maal zo veel militair mate rieel aan hun Europese bondgeno ten als die aan Amerika leveren. President Carter heeft zich bereid verklaard meer evenwcht te bren gen in de Amerikaanse en Euro pese aankopen, maar het Ameri kaanse Congres lijkt hier weinig oren naar te hebben. Voorwaarde is in elk geval een nauwer Europese samenwerking. En hieraan heeft het tot nog toe ontbroken. „Europa heeft Amerika weinig te bieden als de programma groep niet meer voortgang maakt", aldus De Vries. De verwachting die zij bij de oprichting heeft gewekt zijn niet bewaarheid geworden. Het Parlement vroeg de ministers van Defensie der NAVO-landen spoedig na te gaan of de Ameri kaanse „cruise" raket in Europa moet worden ingezet. De regerin gen zouden gelden beschikbaar moeten stellen voor het ombouwen van verkeersvliegtuigen en koop vaardijschepen zodat zij snel voor militaire doeleinden kunnen wor den gebruikt. Russen De NAVO-assemblee heeft zich voorts uitgesproken voor grotere planningsbevoegdheden voor het NAVO-commando „Atlantische Oceaan om belangrijke scheep vaartroutes „in het bijzonder in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan" te beveiligen. Het CDA-Eerste Kamerlid Gooden was de enige parlementariër die zich van stemming onthield, het CDA-Tweede Kamerlid Van Eisen en de aanwezige socialistische Ka merleden stemden, evenals een vijftal Engelse en Deense socialis ten, tegen. De meerderheid van het parlement bleek zo bezorgd over de uitbrei ding van de Russische (onder- zee)vloot en de aanwezigheid van Russische schepen in wateren die dagelijks door 200 westelijke olietankers worden bevaren, dat zij de regeringen van de NAVO-lan den ook vroegen „voldoende facili teiten te scheppen voor het sur veilleren van Oosteuropese mari nebewegingen in het zuidelijk deel van de Atlantische en de Indische Oceaan" en er voor te zorgen dat in tijden van spanning „passende NAVO-communicaties" voorhan den zijn. MANILLA (Reuter) - Tientallen mensen zijn gisteren gewond toen de politie met wapenstokken en waterkanonnen een menigte van 5000 mensen verspreidde die in het centrum van Manilla demonstreer den tegen de staat van beleg. Er is mets officieels meegedeeld over het aantal arrestaties dat ver richt werd. Verschanste schoonheid, ontdek kingstocht langs historische verdedi gingswerken, door Noortje de Roy van Zuydewijn. Uitgeverij P. N. van Kam pen en Zn., Baarn, 39.50. 200 Zeehengeltips, door Iwan en Igor Garay. Uitgeverij Elsevier Nederland BV, Amsterdam, 9.90. 200 Ruisvoorntips, met vlieg en vlok, door Kees Ketting, Henk Peeters. Uitge verij Elsevier Nederland BV, Am sterdam, 9.90. Kanjers, door Richard Walker, bewer king Kees Ketting. Uitgeverij Elsevier Nederland BV, 26.50. Karakteristiek, kunst, ambacht en volksgebruiken Zuid-Limburg. Uitge verij Het Wereldvenster, Baarn, 32.50. Karakteristiek, Monumenten en land schappen, Zuid-Limburg Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn, 32.50. Van de hand in de tand, Vrouwenarbeid voor akkoordloon, door Marianne Her- zorg. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn, 22.50. Hoofdstukken uit de Sociologie, onder redaktie van J. Goudsbloem, B. van Heerikhuizen, A. de Keyser en C. T. Ma- rijken. Uitgeverij Het Spectrum BV, Utrecht, 12.50. Vrouwen met macht, door Mark Strage. Uitgeverij Elsevier Nederland BV, Am sterdam, 39,50. Vrijheidshelden en terroristen, door Prof. dr. P. J. Bouman. Uitgeverij El sevier Nederland BV. 19.50. Fit en gezond door Yoga, door Kareen Zebroff. Uitgeverij Elsevier Nederland BV, Amsterdam, 16.90. Modern dieet bij darmtraagheid, door Rosemarie Franke. Uitgeverij Elsevier Nederland BV, Amsterdam, 10.90. Modern dieet bij aandoeningen van gal en lever, door Rosemarie Franke. Uitge verij Elsevier Nederland BV, Am sterdam, 10.90. BONN (ANP) - De Westduitse au toriteiten en de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Manns-Mar- tin Schleyer hebben weer medede lingen uitgewisseld. Dit is in Bonn meegedeeld. Dat gebeurde via de Zwitserse advocaat Denis Payot. De ontvoerders namen contact op, nadat ze enkele dagen niets van zich hadden laten horen. Enkele uren later antwoordde het Bun- deskriminalamt, de Westduitse re cherche. Krachtens de zogeheten „infor- mationssperre" is over de concrete inhoud van boodschap en ant woord geen mededeling gedaan. Wel werd van bevoegde zijde ver nomen, dat de terroristen in ver band met hun nu al bekende eis - de vrijlating van elf gevangen zittende geestverwanten - geen nieuw ul timatum hebben gesteld. De situa tie in de zaak-Schleyer, zo ver luidde in Bonn, is door de jongste uitwisseling van mededelingen niet gewijzigd - niet positief en niet negatief. Vermoedelijk hield het nieuwe contact (mede) verband met de be sprekingen die minister zonder portefeuille Wischnewski in enkele Arabische landen over de eisen van Schleyers ontvoerders heeft ge voerd. Waarnemers in Bonn menen over aanwijzingen te beschikken als zou Wischnewski op zijn minst in enkele Arabische hoofdsteden te horen hebben gekregen dat de elf wier vrijlating wordt geëist daar niet welkom zijn. Naar verder verluidt gaven de ter roristen geen nieuw levensteken van Schleyer, die zij nu negentien dagen in hun macht hebben. In kringen van de centrale recherche heeft dit echter niet tot extra onge rustheid over het lot van de werk geversvoorzitter geleid. Het meest recente „harde" levensteken van Schleyer kwam vorige week woensdag binnen. Berichten uit de boulevardpers als zouden de ontvoerders in Grenoble een soort commandopost - voor Ruim 500 doden door cholera DACCA (Reuter) - De cholera heeft in de afgelopen veertien dagen in Bangladesj zeker 500 mensenle vens geëist. Het ministerie van ge zondheid liet weten dat er in die pe riode volgens officiële gegevens 307 mensen aan cholera zijn be zweken, maar van onofficiële zijde is erop gewezen dat in deze cijfers niet de slachtoffers in sommige ver afgelegen gebieden zijn begrepen. hun contacten met bemiddelaar Payot - hebben ingericht, werden door welingelichte bronnen als nonsens verworpen. Verhalen als zou het „commando Siegfried Hausner" zich samen met zijn slachtoffer zelfs in Frankrijk op houden werden van dezelfde kwali ficatie voorzien. Wel werken de Westduitse en Franse veiligheidsdiensten volgens Bonn thans bevredigend samen. Oud-minister Poniatowski, een persoonlijk gezant van de Franse president Giscard d'Estaing, pleegde daarvoor donderdag in Bonn overleg met bondskanselier Schmidt. Verlenging van Salt-gesprek ter discussie WASHINGTON (AP) - De minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Gromyko, heeft gis teren drie uur lang met president Carter gesproken over een moge lijke verlenging van de Salt-1 over eenkomst die op 1 oktober afloopt. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben in de Salt-1 over eenkomst afgesproken dat aan beide partijen een maximum zal worden opgelegd met betrekking tot het aantal intercontinentale ballistische raketten dat mag wor den aangehouden. De Russische minister zei dat over een verlenging van de Salt-1 over eenkomst gesproken zal worden „wanneer wij dat astronomisch ver weg liggende tijdstip hebben be reikt". Toen een verslaggever hem erop wees dat het astronomische punt binnen acht dagen bereikt zal wor den, glimlachte Gromyko en sprak: „Ik moet een paar geheimpjes be waren. Ik kan u niet alles vertel len". Vance, zijn Amerikaanse collega die naast Gromyko stond tijdens de persconferentie, weigerde com mentaar te geven. Gromyko gaf toe dat de besprekin gen over de verlenging van de over eenkomst nog niet afgerond zijn. „Wij moeten nog enkele belang rijke vragen beantwoorden, maar beide partijen hebben bereidheid getoond om door te gaan met het oplossen van deze problemen" al dus Gromyko. Uitwerking Brits-Amerikaanse voorstellen afwachten bijna 1 miljoen aanprijzen fBRÏNK Luchtverwarminq /Hf ^sHKssaf«ss~ installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 NEW YORK (AFP/R euter) - Pre mier Smith van Rhodesië heeft zijn eigen plan voor een zogenaamde in terne regeling met de gematigde zwarte leiders in zijn land voorlopig in de ijskast gezet om af te wachten welke uitwerkingen het recent Brits-Amerikaanse plan zou kun nen hebben. De kans dat er ook maar een begin van toepassing van dit laatste plan zal worden acht hij overigens klein. Voornaamste punt waarin het voorziet en waar Smith het sterkst tegen gekant zegt te zijn, is vrijwel volledige vervanging van het huidige Rhodesische leger door guerrilla's van het patriottisch front van Nkomo en Moegabe, de tegen hangers van de gematigde zwarten in het land. In een gisteren in de New York Ti mes gepubliceerd interview noemt Smith ze „terroristen". Het is „bijna onmogelijk" daarmee te onder handelen, zo zegt hij. Nuerere De leiders van de zwarte Afri kaanse frontlijnstaten beschouwen de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen ter beëindiging van de crisis rond Rhodesië als „een basis voor verdere onderhandelingen". De Tanzaniaanse president Julius Nyerere vindt dat de voorstellen echter „veel negatieve aspecten bevatten". Nyerere maakte giste ren het standpunt van de front lijnstaten bekend na een bijeen komst in de Mozambikaanse .hoofdstad Maputo. De frontlijnstaten Angola, Bot swana, Mozambique, Tanzania en Zambia verzorgen de aanvoerlijnen voor de zwarten nationalistische guerrillastrijders die in Rhodesië een eind willen maken aan de over heersing door 270.000 blanken van de zes miljoen zwarten. Op grond daarvan beschikken zij over aan zienlijke invloed bij het bewerk stelligen van een regeling voor de kwestie Rhodesië. Engeland en Amerika ontvouwden vorige maand hun nieuwe voor stellen voor een vreedzame macht soverdracht van blank aan zwart. Deze voorstellen houden het terug treden in van premier Ian Smith. Een Brits commissaris gesteund door een vredesmacht van de Ver enigde Naties, zou toezicht houden op algemene verkiezingen die vol gend jaar naar een meerderheids bewind moeten leiden. Maar de na tionalistische guerrillastrijders, verenigd in het Patriottisch Front, willen totale ontmanteling van het blanke Rhodesische leger en heb ben bezwaar tegen het verlenen van verstrekkende bevoegdheden aan esn Britse commissaris. De frontlijnstaten steunen het Pa triottisch Front en in Maputo wordt aangenomen dat de negatieve as pecten waarover Nyerere het had, slaan op die delen van de voorstel len die voor de guerrillastrijders onaanvaardbaar zijn. „De Brits-Amerikaanse voorstellen laten veel vragen onbeantwoord" zo zei Nyereer in zijn korte verkla ring. Het antwoord van de front lijnstaten betekent dat tot nu toe nog niemand van de direct betrok kenen de voorstellen principieel en volledig van de hand heeft gewe zen. De Westduitse priester Dieter Bern Scholz, vice-voorzitter van de Rho desische rooms katholieke com missie voor gerechtigheid en vrede, is op borgtocht vrijgelaten. Hij was op 1 september gearresteerd op verdenking van het bezit van ge heime documenten. Hij was al eer der op borgtocht vrijgelaten, maar weer aangehouden omdat hij iemand zou hebben aangezet tot het vernietigen van originele do cumenten, nadat er copieën van waren gemaakt. Nu is gebleken daü deze beschuldiging rustte op een valse getuigenverklaring, üok twee andere leden van de commissie, de Canadese broeder Arthur Dupuis, en de Rhodesiër John Deary, staat een proces te wachten wegensbezit van geheime tb.». documenten. Een vierde ver dachte, de Amerikaanse zuster Ja- Buiteflteftd$6 VfikSfltfeS Ann McLaughlin is deze week voor gehandicapten VS scherp veroordeeld GENEVE - De internationale con ferentie van Indianen, die ging over de discriminatie van de inheemse volkeren van Amerika, is gisteren geëindigd met de aanneming van een reeks resoluties waarin onder meer erkenning van de Indiaanse volkeren onder eigen regeringen, duidelijk afgebakende eigen ge bieden voor de Indianen en het recht om zelfstandig diplomatieke betrekkingen met andere landen aan te knopen worden geëist. De Verenigde Staten en verschei dene Latijns-Amerikaanse landen, in het bijzonder Brazilië, zijn op deze conferentie, gehouden onder auspiciën van de V.N., scherp ver oordeeld en aangeklaagd wegens Concorde mag op VS vliegen WASHINGTON - De Amerikaanse regering vindt goed dat Frankrijk en Engeland met het supersonische vliegtuig Concorde op de Ver enigde Staten vliegen, maar laat het aan de luchthavenautoriteiten over om al of niet vergunning tot landen te geven. Dulles Airport bij Washington is het enige vliegveld in de Verenigde Staten waar Concordes worden af gehandeld. Het voornaamste be zwaar tegen deze toestellen geldt het geluid dat ze maken. hun politiek tegenover de oor spronkelijke bewoners van Noord en Zuid-Amerika. Deze landen zijn beschuldigd van discriminatie, landroof, onderdrukking en vol kerenmoord. In één van de resoluties wordt ge zegd dat geen enkel land het recht heeft zijn wetten toe te passen op een ander land of aparte volksgroep als het niet door verdragen daartoe is gemachtigd. Er mag geen aan spraak gemaakt worden op delen of bodemrijkdommen van Indiaanse gebieden als dit niet duidelijk in verdragen is vastgelegd. Menings verschillen moeten door onder handelingen op basis van het vol kerenrecht uit de weg worden ge ruimd. Het doel van de conferentie was een analyse van de huidige situatie on der de Indianen en de opstelling van een actieprogram voor de op heffing van de rassendiscriminatie. Bij monde van de Amerikaanse ambassadeur bij de V.N. in Genève, William van den Heuvel, Heeft de Amerikaanse regering geprotes teerd tegen de weigering van de conferentieleiders vertegenwoor digers van de V.S. de conferentie te laten toespreken, in het bijzonder in verband met de beschuldigingen inzake volkeren moord en racisme. Van den Heuvel zei op een pers conferentie dat er „nu toch veel voor de Indianen wordt gedaan". Hun gezondheidstoestand is aan merkelijk verbeterd, aldus de Ame rikaanse ambassadeur. Een aantal Noordierse vrouwen hebben gisteren voor de Engelse ambassade in Den Haag gepro testeerd tegen de slechte behan deling van politieke gevange nen in Noord-Ierland. In een pe titie vragen de vrouwen betere levensomstandigheden voor hun mannen en zonen die zich onder de gevangenen bevinden. De demonstranten d.roegen de kens omdat de gevangenen ook alleen maar dekens dragen om zich te warmen. Zij weigeren gevangeniskleding te dragen, omdat ze niet als politieke ge vangenen worden beschouwd. Carter naar Azië, Afrika en Z-Amerika WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse president Carter zal bin nenkort een 11-daagse reis maken naar Zuid-Amerika, Afrika, Azië en Europa om van gedachten te wis selen over "een wereld waarin wij allen willen leven," zo heeft het Witte Huis gisteren bekend gemaakt. Een adviseur van Carter verklaarde dat de reis traditionele banden zal onderstrepen, de omvang van de internationale betrekkingen van de Verenigde Staten zal vergroten en de samenwerking zal symboliseren met landen met een staatsbestel "dat van het onze verschilt". Carter begint zijn reis op 22 no vember, op welke dag hij Ven ezuela zal aandoen. Na ook in Bra zilië, Nigeria, India, Iran, Parijs en Warschau te zijn geweest, bezoekt de president als laatste stad Brus sel. Daar zal hij een ontmoeting hebben met functionarissen van de Europese Gemeenschap. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis stond Carter erop ook Zuid-Amerika en Afrika te bezoe ken. PRAA OVER on*e GEMARTELDE «ULh PO LTTIEKE El. GEVANGENEN. Am LOtfC KtSH

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9