Jacht op Duitse terroriste 'Overleg tussen provincies te vrijblijvend' Hoogovens I.ïmuiden gaat voorhanden zijnde werk inventariseren In hele land verscherpte bewaking Uitvoer zes procent gedaald Brinkhorst toont zich tegenstander neutronenbom Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND ÊAGINA 7 UTRECHT/DEN HAAG (SP/ANP) - In het hele land zijn politiekorpsen bijzonder op hun hoede nu de 28-jarige Bri gitte Mohnhaupt en een onbekend aantal mannen (waar schijnlijk twee) nog voortvluchtig zijn. Brigitte Mohnhaupt was maandag- met de Westduitse bondskanselier avond in Den Haag en donderdag- Schmidt. Daarin is de ontvoering avond in Utrecht betrokken bij een van de Westduitse industrieel schietpartij. In Utrecht liet de 46-ja- Schlcyer ter sprake gekomen. Den rige origadier A. Kranenburg Uyl verklaarde niet te weten of er daarbij het leven. Een andere agent een relatie is tussen de terreurda- werd gewond. den in Nederland en de ontvoer- Van Brigitte Mohnhaupt is komen ingszaak. Hij vond het niet in het vast te staan dat zij lid is van de belang van de zaak er meer over te terroristenorganisatie Rote Armee zeggen. Fraktion. Met de in Utrecht gearre steerde Knut Folkerts was zij be trokken bij de moordaanslag op de Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback, op 7 april jl. Folkerts wordt gezocht in West- Duitsland in verband met de moord het Bundes Kriminal Amt (centrale op procureur-generaal Siegfried recherche) uit Wiesbaden overge- Buback, op 7 april in Karlsruhe, komen naar Utrecht. De re- Dat maakte de centrale recherche chercheurs, om hoeveel mensen Bijstand Onmiddellijk na de fatale schiet partij zijn enkele rechercheurs politie in pende vesting veranderd. Op het denmarkt ligt een scherpschutter 'aar bewa- dak van het bureau aan de Paar- achter zandzakken in dekking. DEN HAAG (ANP) - In juli is volgens de voorlopige procent gestegen. Houdt men rekening met de stijging gegevens van het CBS de Nederlandse uitvoer met van de invoerprijs, dan is het uitvoervolume in juli j.l. procent gedaald tegenover juli 1976. De ongeveer onveranderd gebleven. i de Bondsrepubliek i den gisteren bekend. Onschuldig In de loop van vrijdag heeft de poli tie op verschillende plaatsen in het land gele auto's aangehouden gens Van Doesburg het verlenen (Mohnhaupt zou met een gele Opel van bijstand door het geven van of Datsun zijn gevlucht), maar adviezen en het verstrekken van steeds bleken de inzittenden on- inlichtingen. In Duitsland hebben schuldig. In Den Haag en Utrecht ze - „helaas" - meer ervaring met onderzoekt de politie of er dezer dit soort acties, aldus Van wilde hoofdcommissaris Van Doesburg niet zeggen, hebben de Utrechtse politie de zekerheid gegeven, dat het inderdaad om le den van de RAF ging, die ook in Duitsland worden gezocht. De taak de Duitse politiemensen is vol waarde van de uitvoer daalde met vier procent tot 8,15 De bedroeg in juli 8,34 miljard gulden tegen 8 miljard gulden. De uitvoerprijzen zijn'in vergelijking miljard gulden in juli van het vorig jaar. De stijging a met het vorig jaar met twee procent gestegen. Bij el- de invoerwaarde ten opzichte van juli van het vorig jaar kaar betekent dit dat het volume van de uitvoer onge- procent is achteruit gegaan. schommelingen onderhevig zijn, buiten beschouwing Het dekkingspercentage laat en voorts corrigeert voor overloop, dan is de uit- betekent, dat de bedroeg vier procent, daar de invoerprijzen ongeveer drie procent zijn gestegen, betekent dit dat het volume van de invoer met ongeveer 7 procent is toegenomen, aardo- Gecorrigeerd komt het CBS op een stijging van de sterke waarde van de invoer met 8 procent. as in juli jl 94 procent, wat procent groter was dan de het vorig jaar met twee uitvoer. •k Staatssecretaris Brinkhorst Invoering wintertijd dit weekeinde AMSTERDAM - Aanstaande zon dag is het zover. Dan kan de klok een uur worden teruggezet. Of ficieel eindigt de zomertijd om drie uur in de morgen. Dat bete kent da t men de zon een uur eerder kan zien komen. ROTTERDAM (ANP) - Prinses Beatrix heeft gisterochtend in Rot terdam het nieuwste container schip van de koninklijke Nedl- loydgroep gedoopt. Het schip, dat ongeveer 225 miljoen gulden heeft gekost, kreeg de naam "Nedllovd Houtman", naar Cornelis Houtman, koopman en ontdek kingsreiziger uit de zestiende eeuw. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Staatssecretaris Brink horst van buitenlandse zaken heeft zich gisteren tijdens een dis cussie-bijeenkomst over kern bewapening in de Agnes-scholen- gemeenschap in Leiden een duide lijk tegenstander getoond van de invoering en toepassing van de Amerikaanse neutronenbom. De bewindsman van D'66 noemde het met het oog op de ontspanning tussen de Oostbloklanden en het Westen van groot belang dat er geen nieuwe wapens worden geïntroduceerd. Brinkhorst geloofde daarentegen niet dat die gewenste ontspanning gebaat zou zijn met een eenzijdige verwijdering van kernwapens uit Nederland, een zaak waar het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) zich sterk voor maakt. De bewindsman: „De aanwezigheid van kernwapens op de wereld is niet de oorzaak van het wantrouwen tussen het Oosten en het Westen maar juist het gevolg. Daarom is het essentieel dat wan trouwen weg te nemen". De staats secretaris bepleitte een stap-voor- stap theorie waarbij wordt ontwa pend met behoud van het macht sevenwicht tussen beide partijen. Vanuit de zaal werd gesteld dat een eenzijdige afschaffing van kern bewapening door Nederland juist erg positief zou kunnen werken ten aanzien van het wegnemen van een „Politie kan terrorisme niet aan HILLEGOM (ANP) - De Ne derlandse politie is mentaal niet afgestemd op de bestrijding van terroristen. Ze is er ook onvol doende voor uitgerust. Dat zegt mr. F. F. A. Q. M. Smits van Oyen, hoofd van het bureau openbare orde van het kabinet van de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Op het congres van de Inter nationaal Police Association in Hillegom zei Smits van Oyen gisteren dat de politiemensen wel een groot gevoel van saam horigheid kennen. Dat noemde hij "een lichtpunt" in de be strijding van het terrorisme. De politiemensen in Hillegom namen vrijdag een minuut stilte in acht voor hun collega briga dier A. Kranenburg die don derdag in Utrecht neergescho ten werd door een lid van de Duitse Rote Armee Fraktion. stuk wantrouwen. "Waarom zou Nederland niet een rigoreuze stap zetten? Dat kan juist een signaal zijn voor de tegenpartij. Er worden dan nu misschien kleine stappen op de goede weg gezet zoals de con ferentie van Helsinki maar de komst van de neutronenbom is ge lijk weer een grote stap terug". Brinkhorst geloofde echter niet in de effectiviteit van een dergelijk eenzijdig gebaar door Nederland: „Het is nogal nationalistisch gere deneerd. Je verschuift de kern bewapening dan alleen maar naar Belgie en de Bondsrepubliek. Het gaat er niet om dat wij ons een beetje gelukkiger voelen. Het gaat er om onze bondgenoten te over- Het Westduitse ministerie tuigen van de noodzaak tot ontwa- pening. De doelstelling Nederland uvv.iovv.miis van het lever'ng vragen van Knut Folkerts, fKv'-S''allTkemwapênsBdeV wereld 1 de „eerste rech- aldus de Duitse justitie. Premier Den Uyl heeft Folkerts aangeduid als „iemand die iemand heeft vermoord en daarom niet kan 'een der- worden uitgeleverd" uit' - onderschrijf ik, maar hun thode - 'Nederland begint' - onder schrijf ik niet. De drempel van wan trouwen tussen het Oosten en het Westen is nog te hoog gelijke stap zinvol te doen zijn' Diverse aanwezigen bleven nogal sceptisch staan ten opzichte van de denkbeelden van de staatssecreta- Eén van hen verwoordde het als *^e aêües kenden volgt „Kunnen we het moreel nog wel verantwoorden mee te blijven doen aan dat circus van machts vertoon waarin partijen elkaar niet één keer maar vele keren kunnen vernietigen". V.d. Wiel is gastvrij. Is vakkundig. Heeft enorme keuze in perfekt geslepen glazen, al dan niet ontspiegeld, ja dan nee met kleurverloop. V.d. Wiel zorgt dat je er opvallend uitziet. Daarom. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 Den Uyl zei vrijdagavond: „Het schieten om te doden is hier eigen lijk nieuw. Dergelijke terroristi- hier nog niet. De ernst ervan is moeilijk te over schatten. Er is reden tot waak zaamheid. We doen alles om de voortvluchtige vrouw op te spo- Den Uyl heeft vrijdag een telefoon gesprek van bijna een uur gehad Protest verhoeine te ruggaaf grens dagen in die steden gehuurde pan den zonder voorafgaand bericht door de huurders zijn verlaten. Op die manier wil men achter hetjuiste aantal leden van de in Nederland verblijvende RAF-groep komen. In Den Haag is door de politie mee gedeeld dat de Duitse terroristen „hebben geschoten om te doden", dit wordt opgemaakt uit het type kogel waarmee maandagavond uit een punt 45-pistool werd gevuurd een loden prop-kogel was. uit- Doesbure. Hij zei dat de Duitse politie niet zelf het opsporingswerk in ons land ter hand neemt. Daarmee is een spe ciaal team ter bestrijding van ter rorisme belast, dat is samengesteld uit leden van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. De CRI staat onder ver antwoordelijkheid van het minis terie van Justitie. Van Doesburg zei dat de poli tiemensen die bij de actie betrok ken waren behoorden tot een on derdeel van de recherche dat erva ring heeft met zware criminelen. Met name de rechercheurs Kra nenburg en Pieterse hadden be hoorlijke ervaring op dit gebied. De hoofdcommissaris gaf toe dat de rechercheurs geen kogelvrije ves ten hadden gedragen en hij zei dat het „achteraf gezien" wel beter was geweest als ze die dingen wel aan hadden gehad. Hij zei ook dat het volgens de gebruikelijke maatsta ven niet nodig was gevonden om ook mensen van de bijzondere bij standseenheden bij de actie te be trekken. De Mannheimer Morgen schrijft dat „de arrestatie van Knut Fol kerts in Nederland een hoog aan te slaan gevolg is van de Europese samenwerking bij het opsporen van terroristen, ook al was gister avond nog niet duidelijk of en in hoeverre de aangehoudene betrok ken was bij de moord in Keulen en de ontvoering van Schleyer. Scheidende gedeputeerde dr. Eysink: DEN HAAG (SP) - "Het lid maatschap van het dagelijks bestuur van een provincie is één van de mooiste staatsrech telijke functies. Het is onge meen boeiend, maar zwaar. Daarom vind ik het hoog tijd worden dat ik plaats maak voor een jongere". Dr. R. Eijsink, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land, treedt eind deze maand af. Deze actieve man, die zich in zijn functie als een vis in het wa ter voelde, vertrekt naar de Eerste Kamer waar hij deel uit zal maken van de CDA-fractie. Nuchter stelt hij vast: "In 1978 Door i P. G. Reedijk zou ik toch mee ophouden. Ik ben dan 28 jaar statenlid waar van drie termijnen tevens ge deputeerde. Daarbij komt dat het werk als gedeputeerde een zware persoonlijke belasting betekent Zuid-Holland heeft een te klein college, zodat elk lid bijna een dubbele dagtaak heeft", aldus Eijsink. "Bovendien levert de politieke kant van het bestuurs werk vaak spanningen op, doordat de PvdA-leden in GS geen belang rijke beslissingen mogen ne men voordat ze hun achterban hebben geraadpleegd. Op zich zelf een goede zaak, maar het betekent wel een verzwaring van het werk. Ik vind dat de verantwoordelijkheid voor het bestuur ligt bij het hele college en niet bij de individuele le den". Eijsink constateert dat staten leden én gedeputeerden zich te veel met details bezighouden. "Bijna altijd vragen de sprekers bijvoorbeeld in commissiever gaderingen, aandacht voor hun eigen probleempjes en vrijwel nooit voor de grote lijnen. Dat is funest voor de belangstelling die de bevolking veel meer zou moeten hebben voor het werk van het provinciaal bestuur". Volgens Eijsink moet men de details overlaten aan het dage lijks bestuur en het ambtena renkorps. "Ook voor GS zou het mogelijk gemaakt moeten wor den zich meer met de grote lijnen bezig te houden. Daarom vind ik dat het college moet worden uitgebreid tot minstens acht", zegt hij. Hij vindt het maken van meer en kleinere provincies geen oplossing om uit de problemen te raken. Ze zouden alleen in het leven geroepen moeten worden als er behoefte aan bestaat en als ze op eigen benen kunnen staan. En ze moeten, volgens de scheidende gedeputeerde, meer geld en bevoegdheden krijgen dan de huidige provin- Rijnmond Als eerste nieuwe provincie ziet hij Rijnmond, maar dan wel groter dan het openbaar li chaam. Ook het gebied rond Dordrecht en de Zuidhollandse eilanden zouden ervan deel moeten uitmaken. Een grote wens van dr. Eijsink is dat het overleg tussen de pro vincies meer gewicht zal krijgen. "Tussen de provincies zou iets moeten groeien dat je kunt vergelijken met de vereni ging van Nederlandse gemeen ten. Het overleg is nu vrij blijvend. De provincies zijn daardoor een te zwakke partner waar het gaat om be stuurlijke reorganisatie of voorbereiding van nieuwe wet ten", zegt Eijsink. Aan het eind van het gesprek kan hij niet nalaten nóg eens te wijzen op het grote belang van een levendige publieke belang stelling voor het werk van de provincie. "Zonder zulke be langstel'ing kan geen enkel or gaan goed functioneren", zegt hij. Velen zien dr. Eijsink met lede ogen vertrekken. Toch is zijn vertrek geen verlies. In zijn nieuwe functie zal hij proberen nog veel goeds te bereiken voor "zijn" provincie. èb DEN HAAG (ANP) - De Algemene Bond Uitzendbureaus heeft "in het belang van uitzendkrachten" ge protesteerd tegen het voornemen van het ministerie van Financiën om de teruggaafgrens voor loon belasting en sociale premies te ver hogen tot 150 gulden. In een brief aan de minister van Fi nanciën zegt de bond, dat door het verhogen van de grenzen, waar be neden teveel betaalde belasting en premies volksverzekering niet worden teruggegeven, 200.000 mensen "op willekeurige wijze" ex tra en relatief zwaar worden belast. Daartoe behoren de vele tienduizenden, die in de loop van een jaar gedurende slechts betrek kelijk korte tijd via een uitzend bureau werkzaam zijn. Schrijnend noemt de bond de si tuatie voor jongere vakantiemede werkers, die slechts een beperkte tijd hebben om te werken. Een achttienjarige die het minimum loon verdient, betaalt nu per week ca. 17,- aan loonbelasting. Pas als hij een jaar negen weken kan wer ken, kan hij dat geld terugvragen. Haalt hij dat niet, dat gaat hij voor de tijd dat hij werkt er in feite per uur ruim 40 cent op achteruit. VELSEN (ANP) - De directie van Hoogovens IJmuiden heeft de Indu striebonden toegezegd dat zij het voorhanden zijnde werk in IJmuiden zal inventariseren naar taken- en manjaren. De bonden hadden hierop aangedrongen. De chefs in het bedrijf hebben een aan vullende opdracht gekregen dat deze inventarisatie niet mag wor den vertaald naar het aantal ar beidsplaatsen dat precies moet ver dwijnen. Zoals bekend wil Hoogovens het personeelsbestand, thans circa 23.000, met 2500 man verminderen. Ongeveer duizend van de 2500 zul len worden ontslagen, de rest zal verdwijnen via interne verschui ving, natuurlijke afvloeiing en ver vroegde pensioenen. De bonden zullen waarschijnlijk z De Hoogovensdirectie heeft, zoals bekend, vorige week vrijdag be kendgemaakt dat zij per jaar twee honderd miljoen gulden wil be zuinigen. De helft ervan i ten worden gevonden in de per soneelssfeer, de rest in technische verbeteringen en efficiency vergro ting. De Bonden, aldus Krul, heb ben om een gespecificeerde be drijfseconomische onderbou Krul, eind volgende week een vraagd van deze operatie. Volgens gesprek hebben met de ministeries Krul heeft Hoogovens wel i Economische en Sociale zaken. Dit heeft bestuurder H. Krul van de industriebond NVV gisteren ver klaard nadat de industriebonden NW, NKV, CNV en vertegen woordigers vap het hoger per soneel met de directie hadden ge sproken. Zij willen de ministers hun ideeën aan de hand doen over een betere spreiding van het werk bij Hoog ovens. Op 6 of 11 oktober informe ren de bonden de vaste kamer commissievan Economische zaken over de problemen bij het staalbe drijf. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Zareksa, de bekende fabrikante van kreatie- ve handwerken, stelt voor de goede oplos sers ruim 300 smyrna knoop kussenpakket ten beschikbaar, kom pleet met stramien, wol en werkbeschrij ving, Winkelwaarde van 35,25. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten aanzet hiertoe gegeven, maar met name wat betreft de bezuinigingen ten aanzien van energie en grond stoffen (circa 70 miljoen) heerst nog veel onduidelijkheid. De Hoogovens-directie heeft de bonden op hun verzoek een lijst overhandigd met de maatregelen die zij heeft genomen sinds januari -1975 om de toen nog als conjunctu reel omschreven moeilijkheden de kop in te drukken. De industriebond NW zal bin nenkort contact opnemen met de raad van bestuur van Estel, het moederbedrijf, omdat een lan delijke aanpak van de problemen bij het concern is geweest. Bij het hele concern moet namelijk onge veer 500 miljoen gulden per jaar worden bezuinigd, hetgeen bete kent dat ook andere Estel-be- drijven in Nederland door bezuini gingsmaatregelen zullen worden getroffen. Voor de moeilijkheden in IJmuiden zullen de bonden echter blijven overleggen met de directie daar, zo zei Wiel Brandt, bestuurder van de industriebond NKV. Dit al leen zolang de bonden het idee hebben dat de Hoogovensdirectie zelfstandige bevoegdheden in deze heeft, aldus de bestuurder.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7