belangstelling imde bewoners alt nog tegen Speeltuin "Noorder kwartier" in 't goud Spandoek tegen rioleringsplan v.d. Water Gemeente zal het wel hoger op zoeken Plan Oostdwarsgracht-Emmastraat Ruizen Herengracht/Zijlsingel rrd O O ïUlqiTERDAG 24 SEPTEMBER 1977 -LEIDEN LEIDEN - De speeltuinver eniging „Noorderkwartier" bestaat dinsdag vijftig jaar. Vanmiddag wordt dat ge vierd met een receptie in de voor deze gelegenheid keu rig opgeschilderde speel tuin aan de Anna van Sak senstraat. Om half twee staat het bestuur een verras sing te wachten in de vorm van een serenade door het Christelijk muziekkorps Concordia. Daarna van twee tot half zes volgt de receptie waarvoor vele autoriteiten en bestuurders van lan delijke en stedelijke speel tuinverenigingen zijn uit- genodigd, maar die ook voor ADVERTENTIE Qiiarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS leden en belangstellenden bedoeld is. In de jaren 1925-1926 kon de wo ningbouwvereniging Ons Belang in het Noorderkwartier een groot aantal woningen laten bouwen. De bevolking die voornamelijk uit jonge gezinnen bestond, met veel kinderen, breidde zich snel uit, en er kwam behoefte aan een speel- tuintje. Het bestuur van het speel- tuintje dat op 27 september 1927 werd opgericht bestond in die da gen ondermeer uit de heren Las- schuit en Nievaart, de laatste is na veertig jaren speeltuinwerk nu ere-voorzitter. Financieel is de speeltuinvereni ging afhankelijk van de contributie van de leden, ongeveer 150 gezin nen die per maand f 2,-betalen, van donaties en van subsidies van B. en W. en van CRM. Maar dat is niet genoeg voor alles wat de vereniging doet. Daarom worden er kranten opgehaald, col lectes gehouden, bazars en bingo's. In 1972 kon dankzij het jarenlang kranten ophalend bestuur een ge-- deeltelijk gesubsidieerd clubhuis worden neergezet, dat de toepasse lijke naam ,,'t Krantje" kreeg. In eerste instantie bestond de speeltuinvereniging voor de kinde ren, maar nu vinden ook de wat oudere jeugd en volwassenen er ruimte voor ontspanning. Maandag beginnen de aktiviteiten weer, Hoewel er al de nodige twijfel in het Leidse stadhuis leefde over de "goede" afloop van de kwes- tie-Daey Ouwens (de vorig jaar door de gemeente ontslagen di recteur van de Groenoordhal) heeft de krasse uitspraak van het ambtenarengerecht toch de nodige indruk gemaakt in de tempel aan de Breestraat. Zijn oordeel was immers zon der enige poespas: nietig ver klaring van het ontslag. Desondanks is het vrijwel zeker dat de gemeente zich er niet bij zal neerleggen. B. en W. zullen de zaak nu wel voorleggen aan de Centrale Raad van Beroep. De overwegingen van het amb tenarengerecht in zijn vonnis geven daartoe wel enige aanlei ding. De rechter verwijt de gemeente immers geen gerommel of nala tigheden in de procedure. Hij neemt de draad in de kwestie in feite pas op bij het rapport van de onafhankelijke commis- sie-Woudstra en laat het vooraf gaande zo goed als buiten be schouwing. Wat de rechter dan doet is het door Woudstra c.s. verzamelde materiaal op een andere manier wegen dan de commissie (en later B. en W.) heeft gedaan. Wat de commissie als voldoende zwaar materiaal beschouwde, acht de rechter te licht. Hij zegt zo ongeveer Daey Ouwens is zeker geen feilloze figuur, maar wat hem wordt aangewreven is niet toereikend om hem te ontslaan. Het is heel goed mogelijk dat de Centrale Raad van Beroep het materiaal weer anders weegt. Het zal juridisch wel kloppen dat de rechter zich voorname lijk bezig hield met het rap port-Woudstra, omdat B. en W. van Leiden daarop hun ont slagbesluit baseerden. Maar niet vergeten mag worden (hoe de uitslag in hoogste instantie ook zal zijn) dat er in de periode vóór de commissie-Woudstra aan de slag ging de zwaarste fouten zijn gemaakt. Het is jammer dat dat voor de rechter buiten schot blijft. De bron van alle ellende ligt bij die fameuze "Werkgroep ter be studering van het vraagstuk van de verpachting van de res tauratie van de Groenoordhal", met Van Aken (PvdA) aan het roer en Stroink (KVP) en Zun- derman (DS'70) in zijn kielzog. Halverwege de rit veranderde die club van onderzoek en on derwerp en ging de directeur van de Groenoordhal op de kor rel nemen. Het rapport dat zij schreven was om tranen met tuiten bij te hui len. Anonieme informanten pa radeerden in het geschrift en de bewijzen ontbraken, zoals de commissieleden openlijk er kenden. Het zette iets in gang wat op die manier nooit had gemogen. Maar er zijn meer onbegrijpe lijkheden. Het is en blijft een mysterie waarom een koele, helder denkende man als bur gemeester Vis op basis van dat aan alle kanten lekkende rap port Daey Ouwens met vrij willig verlof joeg. O, zeker, het was geen één-mansactie, het berustte op een college-besluit. Maar wie de (eens geheime) no tulen daarover leest, verbaast zich nogal over de ijver die de burgemeester in deze kwestie aan de dag heeft gelegd. Als de Centrale Raad van Be roep Daey Ouwens eveneens in het gelijk stelt dan wacht de gemeente een schadepost, van zeer vele tonnen. (De berichten die daarover nu al de ronde doen zijn overigens volstrekt prematuur). En waarom nou toch eigenlijk? De zaak Daey Ouwens had door een wethouder van een beetje postuur en bestuurskracht op een regenachtige zaterdagmid dag kunnen worden geregeld. Dat had energie, ergernis, ver driet en zeer vele florijnen aan onderzoek bespaard. Maar ja, de destijds verantwoordelijke wethouder (KVP'er Lijten) was iemand die nogal vlug riep: "Ik weet van niks". En van zo'n man is zelfs op een regenachtige zaterdagmiddag niets te verwachten. RUUD PAAUW. LEIDEN - Door een storing bij de correctie is het slot weggevallen bij het afgelopen donderdag gepu bliceerde verhaal "Plan Oost- dwarsgracht/Emmastraat ver traagd". Het verhaal gaf weer door welke problemen binnen het stad huis het rehabilitatieplannetje voor genoemde buurt in de ijskast bleef. Het weggevallen slot luidde: Er heeft zich een fikse ambtelijke strijd afgespeeld rond de braaklig gende hoek Pelikaanstraat/Lan- gegracht. Waal stipt naar aanleiding daarvan aan dat er eigenlijk per gebied een projectleider moet zijn met een aparte werkgroep. Maar hoe moet je zo'n groep opzetten, merkt hij vertwijfeld op. "Het apparaat is kwalitatief goed, maar je kan wel een beetje merken dat er vroeger weinig leiding is geweest". In het ambtelijk apparaat is de strijd rond het gebied Oostdwars- gracht/Emmastraat gestreden. Het ging daarbij dan om vragen als: wie bepaalt wat er gebouwd kan wor den, wie mag de architect en de aannemer kiezen. Zoals gezegd, er is nu een projectgroep bezig voor de huisvesting van Kooibewoners. Waal: "Het wachten is nu op een voorstel van die groep". Machte loos wachten? "Ik kan hoogstens aanmanen tot spoed, om de voort gang erin te houden". Over dat voorstel kan binnen het stadhuis nog weer eens een fikse discussie losbarsten. Maar Waal verwacht dat waarschijnlijk nog dit jaar een definitief voorstel komt. Er wordt vooralsnog gespeeld met het idee om woningwetwoningen te bouwen in beheer van de Leidse Woning Stichting, maar dat is een idee dat nog helemaal doorgespro ken moet worden. Of de bewoners van de Oostdwarsgracht/Emma- straat dan in aanmerking komen voor zo'n woning is weer een heel ander probleem, een kwestie van toewijzing. In ieder geval kunnen de bewoners zich troosten met de gedachte dat de naam van hun buurtje in het schrift van Waal staat. "Dat is een schriftje met belangrijke punten, die loop ik regelmatig door". TOM MAAS ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG idoor( 'egkwg rtier): 1, te eden/1 -g jEIDEN - Volgende week dinsdag nst djji]en eerste twee gezinnen of- ternbJi *lun woninE »n het raat ?jeuwbouwgebied Heren- ^acht/Zijlsingel in gebruik nemen. Iet toeval wil dat de familie Koet |an weer zal wonen op de plaats jraar men jarenlang woonde voor 38, te|e grote kaalslag van genoemd ge- jied: het voormalige adres Waar- 'eideiigracht 117. Het is de opzet van de iemeente dat zoveel mogelijk oor- tetpronkelijke bewoners terugko- um ^en, zij hebben volgens de richt- ,verleiJnen dan ook voorrang, ht). Jij de presentatie van de eerste aat 43yoningen aan de pers gistermiddag nerkte wethouder Verboom [venwel op dat veel oorspron- jelijke bewoners het in tweede in- 1 uur.tantie hebben laten afweten. Na g li^un eerste aanmelding schrokken de mensen toch terug voor de huur en het type woning. Verboom be nadrukte de positieve kanten van door de gemeenschappelijke bin nenhoven. Zoals van het begin af de bedoeling is geweest zijn het deze „natuurlijke selectie": „Het echte stadswoningen geworden, betekent dat je wel bewoners krijgt Dat brengt beperkingen met zich, ook echt zin in hebben". De kale huren variëren van 240 gul den per maand voor een eenka merwoning, tot 500 gulden voor een zeskamerwoning. Ondanks de mo gelijkheid van huursubsidie blijken veel belangstellenden toch te worden afgeschrikt door deze prijzen. Het zal voor de toekom stige bewoners ook wel wennen zijn aan het soort woning. Veel bo venwoningen, en in plaats van grote doorzonkamers zoals in de buitenwijken meer „intieme" ka mers met betrekkelijk kleine ra men. Het stedelijk karakter van deze woningen wordt benadrukt veel woningen op klein gebied, maar ook de voordelen van het stadsleven. Het stedelijk karakter is ook te danken aan het handhaven van het oude stramien van de grachten. Als in 1978 alle woningen klaar zijn zal de Oranjegracht hersteld worden. Of de Waardgracht weer openge graven zal worden is nog steeds on zeker. Nog dit jaar zullen B en W hierover een voorstel doen aan de raad. De architecten die in dit ge bied werken hebben altijd erg aan gedrongen op het herstellen van de oude gracht. Met het vernieuwen van de Oranjebrug, waarmee zeven De laatste hand wordt gelegd aan het terrein achter de woningen aan de Waardgracht. begin Op het kaalslagterrein aan de an- n Mee- dere zijde van de Oosterkerkstraat, klenburgerbrug zullen nog dit jaar tussen deze straat en de Zuidsingel, maanden is gemoeid, is gemaakt; de Nassaubrug worden aanbesteed. Nog voor april 1978 hoopt de plant soenendienst de eerste bomen te planten op het gebied van de voor malige Grofsmederij. Binnenkort zal de gemeenteraad moeten be slissen of men 1,5 miljoen wil be- stedeh aan de aanleg van dit park. In het nu uitgewerkte plan wordt bejaarden. zijn de bouwactiviteiten nog niet op gang gekomen. Het is de bedoeling dat toch nog voor het eind van dit jaar de eerste paal geslagen zal worden voor het complex van de stichting Groenhoven. De meeste van de 189 woningen zullen bestemd zijn voor voorgesteld aan de kant 1 aarden wallen op te werpen: zo den omgeven hebben. iinüN TA AT JtflACKTSR STAU.IC i« er*AA* (ff de spandoek in de Voorstraat. LEIDEN - Twee spandoeken met opschriften die er niet om liegen hangen sinds gisteroch tend in de Voorstraat, een doodlopende zijstraat van de Lage Rijndijk, waar, zo heeft B. en W. beslist, binnenkort nieuwe riolering wordt aange legd. Dat plan is op veel verzet gestuit bij de bewoners. De hui zen, gedeeltelijk particulier eigendom, gedeeltelijk in han den van de heer Mazurel, zijn nu nog in groepen van vier aange sloten op verzamelpunten, die geregeld moeten worden leeg gepompt. De bewoners maken bezwaar tegen de aanleg van de hoofdriolering, waarna zij op eigen kosten de vloeren van hun huizen moeten openbreken om pijpen te laten leggen voor een aansluiting op het nieuwe net. "Er is wel gesproken over vee rtig procent subsidie, maar daar is nog niets zeker over en dat is bovendien voor veel mensen nog te weinig. Er zijn gevallen waar de kosten van aansluiting tegen de tienduizend gulden lopen", aldus woordvoerder Heetveld. De gemeente heeft inmiddels besloten bij Mazurel aan te dringen op een spoedige reno vatie van de woningen, waarbij ook meteen voor aansluiting op de nieuwe riolering gezorgd kan worden. In het gebiedje tussen Zuidsingel i Haven zullen voorlopig nog geen habilitatieplannetje. Zodra dat ge reed is zullen de bewoners er hun zegje over kunnen doen. Als dinsdag de eerste sleutels zul len worden uitgereikt zullen twee typen woningen te bezichtigen zijn. Aan de Waardgracht staat van het derde type woningen alleen nog het betonnen casco. Aan deze gracht en de Oosterkerkstraat zijn 89 wonin gen te vinden die ontworpen zijn door de architecten Treffers en Polgar en gebouwd door de Leiderdorpse aannemer Noorlan- der. Deze woningen zijn herken baar aan hun spitse daken. Aan de kant van de Groenesteeg staat een groep woningen van de architecten Den Hollander en Van Loosbroek die gebouwd zijn door het War- mondse bedrijf Panagro. Opval lend zijn hier de afgeplatte daken en ronde trappenhuizen. De gemeente heeft de buurtbewo ners uitgenodigd om dinsdagmid dag een kijkje te komen nemen. De modelwoningen zullen open zijn van kwart voor vier tot half zes. LEIDEN - Under zeer grote be langstelling heeft próf. dr. P. J. Gaillard (70) gisteren in de college zaal van het Gorlaeuslaboratoriiun afscheid genomen als hoogleraar in de celbiologie en histologie (weef- selleer) aan de Leidse universiteit De hoogleraar is zijn studietijd meegerekend (1925-1933), 52 jaar aan de universiteit van Leiden ver bonden geweest. „Een uniek feit"zo zei gisteren prof. dr. H. A. Kas- senaar,decaan van de medische fa culteit, die de scheidende hoogle raar bewonderend toesprak naar aanleiding van diens vele functies in en buiten de universiteit en vooral vanwege zijn gevoel voor tussenmenselijke verhoudingen Prof Gaillard is eredoctor van de universiteiten in Bordeaux, Luik en Brussel, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Com mandeur de l'ordre du Lion du Re public de Sénégalen drager van het Kruis van Verdienste van het Ne derlandse Rode Kruis. Foto: prof. Gaillard stelt zich zicht baar voor hoe de schilder van zijn portret, dat hem gisteren werd aangeboden, te werk moet zijn ge gaan. Beeld uit de speeltuin, elke middag en op zaterdag de hele dag geopend Toegang voor leden gratis, voor niet-leden een kwartje. kaarten en sjoelen voor de ouderen (maandagmiddag), een hand- werkmiddag voor kinderen van vier tot en met tien jaar (woensdag), disco-avond voor jongeren van 8 tot 14 jaar (woensdag), kaarten en sjoelen voor personen boven de 16 jaar (vrijdagavond) en sjoelclub voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar (zaterdagmiddag), er zijn ook plannen om op zaterdagavond een disco-avond voor de jeugd van een jaar of 15 tot 18 te houden. Eenmaal per jaar hebben de kinde ren een uitstapje naar bijvoorbeeld de Efteling of De Beekse Bergen Op tien september j.l. hadden ze een extra uitstapje, aangeboden door het bestuur, in verband met het vijftigjarig bestaan. Ze zijn toen naar Slagharen geweest met zo'n 120 kinderen en 20 man begelei ding. Terug in De Kooi werden ze opgewacht door muziekkorps Concordia met majorettes die een rondgang door de wijk en een show in de speeltuin ten beste gaven. Behalve het elf man tellende be stuur zetten vele vrijwilligers, in een damescomité en een jongeren bestuur, zich in voor de vereniging. Op de diverse feestdagen is er altijd wat te doen, een sinterklaasmid dag, een kerstmiddag, feest op Ko ninginnedag en eieren zoeken met Pasen. Het wordt door de buurt erg gewaardeerd, maar het kost alle maal geld. En dat zit secretaris De Jongh van de vereniging wel erg hoog. Hij zegt: „Nieuwe speelwerk- tuigen bijvoorbeeld kun je alleen bij speciale gelegenheden aan schaffen. We waren van plan om ook nu, met het vijftigjarig bestaan, iets nieuws aan te bieden namens het bestuur, maar wat we op het oog hadden was helaas uitverkocht." De Jongh is sinds 1975 bestuurslid van de vereniging. De sjoel- en kaartklub voor ouderen is door zijn toedoen van een paar mensen ge groeid tot een man of zestig. Behalve de financiën heeft de heer De Jongh nog een probleem, het vinden van goede mensen voor het bestuur. Want aan mensen die al leen naar de vergaderingen komen omdat het zo hoort en daarnaast niets doen, heeft de vereniging niets, vindt hij. Een zo aktieve ver eniging kan niet buiten een aktief bestuur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3