Autoverkoop over top heen" Renault 20 TS Toekomstmuziek Algemene mening in Frankfurt JATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 PAGINA 27 Renault bracht de 20 TS met een twee liter motor voor de eerste maal in de publiciteit. Met een vier cilinder motor van 110 DIN-pk. Mitsubishi zet deze Sapporo- coupé (op basis van de Galant Sigma) als een luxueuze top aan het hoofd van de modellenserie. Compleet met de "fluisterende"' motoren. Drie versies mogelijk. Prijs boven de twintig mille. Giovanni Agnelli, de topman van Fiat, kondigde aan dat zijn on derneming in de komende vier jaar zes nieuwe personenauto's zal gaan uitbrengen, waarvoor in een vijfjarenplan zo'n 900 miljoen gulden is uitgetrokken. De eerste wordt de Fiat 138, de opvolger van het type 128. Er komt van deze autoproducent ook een kam peerauto op de markt. Voorts staan plannen op tafel om enkele typen met een dieselmotor te gaan uitrusten. De Britse fabriek Leyland brengt volgende maand de Rover 2600 uit, een "kale" uitvoering van de 3500 ("auto van het jaar 1976"). In de naaste toekomst komt er ook nog een Rover 2300, zodat dan een 4-, 6- en 8-cilinder Rover verkrijgbaar zijn. Inmiddels zijn nogal wat bestaande typen uit de produktie genomen: de Triumph 2500 en "Stag" (8-cilinder), en de 4,2 en 5,3 Jaguar coupé. Het Italiaanse staatsbedrijf Alfa Romeo werkt aan een nieuwe Giulia (4-cilinder) en een nieuwe 6-cilinder Alfetta, terwijl de Al- fasud Ti een zwaardere motor zal krijgen. De Franse fabrikant Peugeot werkt aan de opvolger van het uit produktie genomen 404-type. Verwacht wordt dat de "405" eind dit jaar wordt gepresenteerd. Ford gaat begin 1978 wellicht een kleine diesel versie lanceren (als concurrent van de Golf diesel). Van eigen bodem (Volvo-Car in Born) is tenslotte te verwachten dat over niet al te lange tijd ook een 4-deurs 343 beschikbaar zal komen onder de naam "345". Ook is binnen afzienbare tijd een handgeschakelde versie van de 343 te verwachten. Meer dan tweehonderd kilo meter per uur kan men halen met deze Saab-Turbo, waarvoor het vermogen van de normale motor is opgeschroefd van 118 tot 145 pk. O Deze wagens (de Senator bo ven en de Monza onder) gaan vol-: gend jaar de Opels Diplomat en Admiral vervangen. Wat produktie en verkoop van auto's betreft heeft West-Europa dit jaar de absolute top bereikt. Die piek zal nooit meer worden gehaald. Deze mening is door verschillende topmensen uit de auto-industrie kwistig rondgestrooid voor en tijdens de autotentoonstelling, die dit weekeinde in Frankfurt ten einde loopt. Het begon met de prognoses van het Economisch Instituut (IFO) in München. "Het wordt een topjaar", voorspelden ze daar heel gemakkelijk. De produk tie in West-Duitsland zal dit jaar op ongeveer 3,8 miljoen eenheden komen. Dat is vijf procent meer dan vorig jaar en zelfs 0,8 procent hoger dan de recordproduktie in de jaren '71 en '73. Het gaat nu dus erg goed. Maar het Instituut zette meteen een domper op deze feestelijke no titie: "Volgend jaar zullen de autoverkopen ook nog boven het gemiddelde liggen, maar de aantallen van dit jaar zullen niet meer worden gehaald". Ook in West-Duitsland is de in haalvraag na de magere jaren nagenoeg verdwenen. Boven dien wordt verwacht dat de verkoop van nieuwe auto's in de komende maanden negatief zal worden beïnvloed door de steeds groter wordende aan tallen gebruikte personen auto's, waardoor de in- ruilprijzen aan de lage kant komen te liggen. In automobielkringen noemt men de situatie derhalve niet ongunstig, maar men is het erover eens, dat het hoogtepunt is bereikt. Volkswagen topman Toni Schmücker zei bijvoorbeeld dat in de naaste toekomst reke ning zal moeten worden ge houden met een nogal schommelende vraag. Hij stelde vast, dat de autobranche zich na de crisisjaren heel an ders heeft ontwikkeld dan de verwachting was. "Het zon dagsrijverbod en de snelheids beperking hebben bij lange na niet de negatieve consequen ties op lange termijn gehad, waarvoor iedereen zo beducht was". Schmücker verwacht, dat zijn onderneming dit jaar een totale omzet van ongeveer 26 miljard mark zal halen. Hij voorspelde voorts, dat de au- tomobielbouw nog belangrijke technische verbeteringen te zien zal geven in de komende jaren. Sen mening, die duidelijk werd gedeeld door prof. dr. J. Zahn, president-directeur van Daimler-Benz. Hij rekent op een "harde strijd" met de Ja- panners, waarbij hij vooral zal vechten met het wapen van de kwaliteit. Daarom zal zijn on derneming doorgaan met het verbeteren van de techniek. Ook op het terrein van de veiligheid, uitlaatgassen en het economisch gebruik zal Mer cedes niet stil blijven staan. Maar het staat volgens hem wel vast, dat de auto de komende, jaren steeds duurder zal wor den al zal daarbij veel afhangen van de prijspolitiek van de overheden in verschillende landen. Het gevaar van protec tionistische maatregelen wilde hij daarbij niet bij voorbaat uit sluiten. David Plastow, de president van de Britse RAI - die daar SMMT heet - was ook optimistisch. Mede omdat in het eerste half jaar de totale export naar de Bondsrepubliek met 32 pro cent is gestegen. Dat kon door het lidmaatschap van de EG. Hij kon dan ook niet nalaten de genen te waarschuwen, die zich in zijn land nog verzetten tegen het Britse EG-lidmaatschap. "Ik wil hier nog eens duidelijk stellen, dat de Britse auto-in dustrie bij de Europese Ge meenschap hoort, en er diep geloof in heeft en zonder dit lidmaatschap absoluut niet kan voortbestaan". Op de autotentoonstelling in Frankfurt (zowel personen- als bedrijfsauto's) waren niet min der dan 1100 exposanten uit 26 landen, die in de afgelopen da gen zo'n anderhalf miljoen be zoekers zagen langs paraderen. Die grote belangstelling lag voor een deel in het feit, dat het hier de enige personenauto show in West-Europa is dit na jaar. Een andere gelegenheid om alle '78 modellen bij elkaar te zien wordt alleen nog eind oktober in Tokio gegeven. Daarom werd er ook veel ge toond, dat nog nergens eerder te zien was. Een aantal model len hebben we vorige keer hier al genoemd. Zoals de Ford- Granda en de Opel-Rekord. Op de tentoonstelling bleek, dat Opel nog meer in petto had. De prototypen van de "Senator" en de "Monza" werden ge toond, die volgend jaar de huidige Diplomat en Admiral zullen moeten vervangen. Deze zescilinder wagens zullen de concurrentiestrijd moeten op nemen met de zwaardere mo dellen van Mercedes en BMW. Mercedes zelf introduceerde drie nieuwe personenautoseries, waarvan de T-serie de belang rijkste is. Deze voor het eerst in de geschiedenis van het roemruchte Duitse merk uit gebrachte combi is leverbaar in twee diesel- en drie benzine uitvoeringen. De produktie be gint volgend jaar in Bremen. BMW kwam met een nieuwe 320, een 323-i (injectiemotor), een 520 en een 528-i (eveneens in-1 jectiemotor). Alle vier de typen hebben nu een zescilinder mo tor. De 320 is volgende maand al in ons land leverbaar. De viercilinder 320 en 520 zijn uit produktie genomen. Er waren nog meer nieuwtjes. De Saab-Turbo (in november in ons land), waarvan er in het komende eerste half jaar vierduizend zullen worden ge produceerd. De wagen is geba seerd op het 3-deurs combi coupé-model. Het vermogen is vergroot van 118 tot 145 pk, wat goed is voor een top van 200 km per uur. De Japanse Mitsubishi Sapporo coupé op basis van het Sigma-model met motoren va riërend van 75 tot 98 pk. Een wagen, waar de luxe zal uit puilen. Het duurt nog even voor hij komt en gaat dan wel meer dan 20.000 gulden kosten. Een nieuwe Renault 20 TS met een moderne twee-liter motor. Nog een versie van de Renault 20 dus, die anderhalfjaar gele den in Nederland op de markt verscheen. De viercilinder mo tor (zuiniger, zegt Renault) le vert een vermogen van 110 DIN-pk. De zeer compleet uit geruste wagen gaat 23.950 gul den kosten. O Het snufje van Datsun voor het eerst in Europa. De bestuurder moet voordat hij kan starten in de "microfoon" blazen, wat in feite een alcohol-detector is. Als die geestrijk vocht constateert wordt de ontsteking geblokkeerd. Dan kan er dus niet worden gestart. Voor de eerste maal in zijn ge schiedenis komt Mercedes met een stationwagen. Helemaal, nieuw ontwikkeld. Er kan geko zen worden uit vijf motoren. Van een diesel tot een zes-cilinder met jniectie. Autofabrikanten plegen het brand stofverbruik van hun modellen op te geven. Met één liter normale of super benzine kan men zóveel ki lometers rijden. Meer dan een indi catie kan dat echter niet zijn. Een louter theoretisch gegeven eigen lijk, want het is het verbruik geme ten bij een constante snelheid. En in het normale verkeer op de weg is een constante snelheid nu eenmaal niet te verwezenlijken. Afstelling van de motor, rijstijl, verkeers drukte, stoplichten en andere be langrijke factoren, die het verbruik beïnvloeden blijven daarbij buiten beschouwen. Dat moet ook wel, want ze zijn meestal niet in formules en cijfers te vangen. Bovendien kunnen er kennelijk nog flinke exemplarische afwijkingen voorkomen. Dat kwam ons weer duidelijker voor ogen tij dens de week, die wij in ^en Citroën GS Club hebben rondgereden. Een GS met een gastank in de kof ferruimte. In alle publicaties over rijden op LPG kan men lezen, dat het ver bruik zo'n tien tot vijftien procent hoger ligt. Ook de ANWB gaat in zijn voortreffelijke brochure "Auto óp LPG" uit van een meerverbruik van vijftien procent. Om zelf tot een vergelijking te kun nen komen hebben wij het verhaal tje opgezocht, dat wij enkele jaren geleden hebben geschreven nadat wij een week in een GS 1220 had den gereden. We klaagden daarin over het benzineverbruik. Een ver bruik van één op negen vonden wij aan de (te) hoge kant. Met gas had den we dus nog lager moeten uit komen. Niks daarvan. We kwamen gemiddeld al iets hoger uit dan die één op negen. Eenmaal zelfs één op fien... Dus aan die cijfers kunnen we niet al te veel ophangen. Maar we kun nen er wel uit concluderen dat de ANWB met die vijftien procent méér aan de veilige kant is geble ven bij de kostenberekening. Die ziet er in de genoemde brochure als volgt uit er wordt uitgegaan van 'n auto met een gewicht van 940 kilo gram, een gemiddeld benzinever bruik van één op tien en een jaar- kilometrage van 30.000 kilometer. Dat is natuurlijk ruim boven-het landelijk gemiddelde, maar als men in die buurt zit of zelfs daaronder blijft kan men een gastank maar be ter vergeten. Goed, de ANWB rekent voor dat men een dikke drieduizend gulden per jaar aan benzine verrijdt en dat men voor de motorrijtuigenbelas ting 360 gulden moet betalen. To taal f3660,- om precies te zijn. Met LPG gebruikt men dus in liters meer brandstof: 3450 liter, maar die kost (alweer volgens de AN WB) aan de pomp 44 ct per liter. Bij elkaar dus even meer dan 1500 gulden. Dat scheelt een flinke slok op de brand- stofborrel. Daar komt dan nog een beduidend hoger tarief voor de motor rijtuigenbelasting bij (door het ge wicht van de tank schuift men meestal een klasse op) en de af schrijving van de installatie. Bij el kaar een negenhonderd gulden.' Het hele totaal komt op ruim 2400 gulden. Dat zou twaalfhonderd gulden per jaar. Dus honderd gulden per maand. Een niet te verwaarlozen winst. Daar staat echter een aantal maren tegenover. In de eerste plaats moet men de aanschaffing van de instal latie bij de aankoop van de wagen kunnen betalen. De ANWB geeft een prijs op van 1300 gulden, bij Ci troën schatte men het bedrag op ongeveer 1500 gulden, inclusief de inbouw. Dan moet men om de berekening van de ANWB te kunnen aanhou den de auto zeker vijf jaar in het bezit houden. Dan pas is de af schrijving geheel voltooid. En men kan er staat op maken dat men bij inruil weinig extra's voor de inge bouwde gastank krijgt. Over het al gemeen moet men voor welke ac cessoire dan ook stevig betalen zonder er ooit iets voor terug te Daarbij komt dat die geschatte der tigduizend kilometer per jaar wel binnen onze grenzen moeten wor den afgelegd, want buiten ons land kan men de gastank toch niet ge bruiken. Daar is het aantal LPG- stations zo gering, dat men waar schijnlijk zo ver moet omrijden dat het goedkoper is maar even de knop om te draaien om weer op be nzine te gaan draaien. Dat kost geen enkele moeite. Het is een handeling van niets met misschien even het gaspedaal pompen om de brand stof tot goede circulatie te krijgen, maar daar houdt het verder mee op. Een kind kan deze was ook doen. Dat gebrek aan LPG-stations in het buitenland betekent echter ook, dat men voor een vakantie die fikse gastank rustig kan weghalen. Een kwestie van een paar schroeven losdraaien. Ook al niks bijzonders. En dat lijkt ons wel zinvol, want we moeten toegeven dat die tank in de door ons gereden GS een aanzien lijk deel van de bagageruimte op slokte. Voor normaal gebruik is dat niet zo belangrijk maar als men met wat meer koffers met vakantie gaat heeft men de door de constructeurs ontworpen ruimte echt wel nodig. Dan die tank er maar uit. In het buitenland mist men hem toch niet. Neen, men zal de winst van de LPG (een mengsel van de koolwaterstof fen propaan en butaan, die onder druk vloeibaar worden en zo kun nen worden getankt) vooral binnen de landsgrenzen moeten incasse ren. En daarbij een bijdrage leveren aan de zuiverheid van het milieu, want bij een goede motorafstelling komtkoolmonoxyd (CO) nagenoeg niet voor. Die juiste afstelling is trouwens zeer essentieel bij het ge bruik van LPG. Natuurlijk ook bij gebruik van benzine, maar nog meer bij gas. Anders zal men meer kracht verliezen dan nodig is. Het staat namelijk vast dat er bij overschakeling op LPG wat van de trekkracht van de motor verloren gaat en de topsnelheid iets lager komt te liggen. Maar het is slechts een gering verschil. Vraag ons ook niet het in cijfers uit te drukken. Men moet er zelfs zeer bewust op spelen om de verschillen te kunnen merken. Bovendien, die topsnel heid is binnen onze grenzen ook al niet belangrijk meer nu de al of niet demissionaire regering hardnekkig aan die honderd kilometer op de snelwegen blijft vasthouden. Al vragen wij ons af hoeveel automo bilisten zich daar nog aan houden. Zo op het oog bedroevend weinig. Dus nog een beetje minder accele ratie. Volgens de ANWB kan dat oplopen tot zo'n tien procent ver mogens verlies. Bij een rustige rijstijl zal het nauwelijks opvallen. Maar gaat men met een caravan op stap dan zal het wellicht beter zijn op benzine over te schakelen. Maar dat zal meestal wel in de vakantie- tijd zijn. Natuurlijk zijn er voor de inbouw van de tank enkele voorzieningen nodig. Het is trouwens ook niet bij alle wagens mogelijk om er een gas tank in te zetten. De importeur van LPG-apparatuur zal gaarne bereid zijn de nodige inlichtingen te ver schaffen. Daar hebben wij uiteraard geen bemoeienis mee gehad. Onze GS Club (normaal f15.285) was al uit gerust met de tank, toen wij de wa gen in Amsterdam gingen halen. De enige gewenning, die wij moes ten ondergaan, was die welke wij altijd bij een Citroën nodig hebben. Het is nu eenmaal een duidelijk uit schietend merk. Het heeft ons weer enige tijd gekost om te wennen aan alle hebbelijkheden van deze wat rumoerige, maar verder prettig rij dende GS. Alleen de stoelen vonden wij niet zo ideaal. Het heeft ons heel veel moeite gekost een redelijke rijhou- ding te vinden zonder dat we nu in een enthousiast gejubel konden uitbarsten. Dat neemt niet weg, dat de GS - eens auto van het jaar - nog altijd een goed ogende, behoorlijke royale, gemakkelijk berijdbare en redelijke comfortabele auto is, die op gas (bij voldoende kilometers per jaar) nog goedkoop kan worden ook. 'n-SH4

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27