Wie komt in nieuw bestuur van Rijnland? Vragen rond verkiezing ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft een eeuwen lange democratische traditie. De traditie is echter achter haald door de moderne tech niek. Was oorspronkelijk Rijnlands taak het water in dit lage land in goede banen te leiden, nu wordt vele malen meer geld uitgegeven aan de zuivering. Dat is een van de nieuwe taken die Rijnland gekregen heeft. Vanoudsher hadden de agrariërs in Rijn land de meeste stemmen, maar de nieuwe taken, nieuwe uitgaven en inkom sten (milieuheffing) maken het wenselijk dat veel meer mensen hun stem kunnen la ten horen. Twee jaar geleden werden er De voor het eerst wat nieer alge mene verkiezingen gehou den. Helaas voor het Hoog heemraadschap bleek toen dat men zich niet exact aan de door de provincie gestelde reglementen gehouden had. Daarom worden op 28 sep tember de verkiezingen nog eens gehouden. Omdat er veel meer stedelingen aan mee doen dan vroeger is de ver wachting dat er minder ag rariërs in het bestuur van Rijnland zullen zijn terug te vinden dadelijk.' opzet van de verkie zingen brengt nog veel vragen met zich: wat is Rijnland, hoe zit het bestuur in elkaar? Maar ook: wie zijn al die kan didaten? Op deze pagina vindt u een kort overzicht van het bestuur en de taken van Rijnland. En verder een zeer beknopt over zicht van de herkomst en ideeën van de kandidaten. Wie in een bepaald kiesdi strict zijn stem uit kan bren gen vindt onder de noemer van dat district de voorhan den zijnde kandidaten. Bij een groot aantal vacatures zijn kandidaten automatisch verkozen verklaard omdat zij de enige kandidaten waren; dezen vindt u niet terug in het overzicht. Tenslotte ont breekt alleen nog de naam van C. J. van der Bijl uit Alp hen die onbereikbaar (op va kantie) was bij het opstellen van het overzicht. LEIDEN - Ongeveer 125.000 kiezers zullen op 28 september hun stem mogen uitbrengen: meer dan ooit in de geschiedenis van Rijnland. Maar de kans is groot dat nog niet eens het op komstpercentage van vijfen dertig procent gehaald wordt dat twee jaar geleden geregistreerd kon worden. Aan de ene kant speelt de onbekendheid van de kandidaten een grote rol, aan de andere kant ook dat weinig men sen bekend zijn met het werk van Rijnland. Het is zelfs ontstellend dat een groot aantal kandidaten zelf nog geen idee heeft van wat er van hen in de Verenigde Ver gadering verwacht wordt. Voor dit jaar heeft Rijnland het niet geringe bedrag van 45 miljoen gulden aan uitgaven op de begro ting staan. Tweederde daarvan dient om de kwaliteit van het wa ter op peil te houden, de water zuivering waarvoor de bedrijven en 1,2 miljoen inwoners de mi lieuheffing betalen. Naast de zorg voor de kwaliteit van het water heeft Rijnland nog twee hoofdta ken: het op goede hoogte houden van de waterstand, en de beveili ging tegen het soms hoog opge jaagde zee- en rivierwater. Het geld voor deze laatste taken wordt bijeengebracht door de eigenaren van onroerend goed, die moeten een "omslag" betalen. Voor het herstel van de waterkwali teit heeft Rijnland een aantal kostbare zuiveringsinstallaties, onder andere in Leiden Zuid- West, Katwijk en Alphen. De meeste ambtenaren van Rijnland zijn technisch geschoold, maar even goed zijn er ook toezieners in dienst die in de duinen een oogje in het zeil houden en die de vaarvergunningen controleren. De Verenigde Vergadering is de baas van het Hoogheemraad schap. Van de dertig hoofdinge landen die er zitting in hebben worden er twintig gekozen en tien benoemd door gemeentera den in het gebied van Rijnland, Kamers van Koophandel en Ge westelijke Raden van het Land bouwschap. Verder maakt het dagelijks bestuur (zes hoog heemraden en de dijkgraaf) deel uit van de Verenigde Vergade ring. Het dagelijks bestuur wordt benoemd door de Kroon, op voordracht van de hoofdingelan den. Het geheel functioneert zoals in een gemeente de ge meenteraad en het college van B en W. Er wordt nog steeds over getwist of politieke partijen nu wel of niet thuishoren in het schap. In ieder geval is te constateren dat er een aantal belangengroepen opere ren: de agrariërs via hun stand sorganisaties (Land- en Tuinbouw Bond, Hollandse Maatschappij voor Landbouw, en CBTB), de bedrijven via de Kamers van Koophandel, de huis- en grondeigenaren via hun eigen bond enzovoorts. Dat alleen al betekent dat er toch wel iets meer aan de hand is dan het afhandelen van lopende za ken, blijkbaar moeten er belan Open dag bij de Katwijkse zuiveringsinstallatie. gen afgewogen worden, zijn er bepaalde belangen in het geding. Waarom zou politiek hierbij geen rol spelen? Wat is een schoon milieu ons waard en wie betaalt dat? Wat is recrea tie (watersport bijvoorbeeld) ons waard en welke belangen moeten daarvoor eventueel wijken? De Partij van de Arbeid was de eerste die meende dat hier poli tiek in het geding kwam. Als reactie daarop zijn er ook kan didaten gekomen van WD en CDA. Vanoudsher zijn de agrariërs ge moeid geweest met de water schappen; in de categorie onge bouwd (afgeleid van: ongebouwd onroerend goed, dus landerijen e.d.) vormen zij een machtige groep. Sinds kort mogen nu ook vele bezitters van gebouwd on roerend goed (huiseigenaren e.d.) hun stem uitbrengen in de cate gorie gebouwd. Het bestuur van Rijnland wil zich niet de vingers branden en vindt dat elke kandidaat voor zich maar reclame moet maken: een weinig stimulerende houding. Ook meer voorlichting over de taken van het schap, de zeggenschap van het bestuur en de speelruimte in het beleid zou de verkiezingen verlevendigen. Nu weten de stemmers nog nauwelijks op wie ze moeten stemmen en wat Rijn land voor instelling is. Niet alleen de kiezers weten het niet, veel kandidaten waren eveneens nauwelijks gemotiveerd. TOM MAAS De zuiveringsinstallatie in Nieuwveen. Kiesdistrict IB gebouwd LGJ Alkemade, Noordwijk (aanne mer) is in de gemeenteraad fractievoor zitter van het CDA; heeft speciale inte resse voor de steeds hogere uitgaven voor het milieu, de waterzuivering. "Dat zal steeds belangrijker worden". Wil let ten op de milieubelasting. HJ Heemskerk. Lisse (bollenkweker) kandidaat gesteld door de LTB; inte resse vanuit eigen beroep in waterhuis houding en milieu. Heeft als voorzitter van de Beekpolder te maken met ophef fing van kleine polders die bij Rijnland worden ingedeeld. C Zaal, Oegstgeest (directeur verffa- briek) kandidaat voor kring bedrijven bollenstreek; wil aandacht besteden aan de heffingen en milieumaatregelen, en daarbij de verhouding tussen woningen en bedrijven. "Je moet dat niet in de po litiek brengen, dat kan op provinciaal J Dijkstra, Sassenheim (aannemer/ma kelaar) als bestuurslid van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren kandidaat namens deze groepering en zal de lijn van deze groep volgen. Is van uit zijn beroep bekend met waterbouw kundig werk. G M Meskers, Noordwijk (bollenkwe ker) door het LTB als kandidaat ge vraagd zal hij opkomen voor de agrari sche belangen; zat m werkgroep van de drie standsorganisaties (LTB, CBTB en Hollandse Maatschappij voor de Land bouw) die zich op de verkiezingen heeft voorbereid. DJ van Herwaarden, Noordwijk (di recteur kalkzandsteenfabriek) kan didaat via de Kamer van Koophandel; wil letten op optimaal evenwicht tussen waterkwaliteitsbeheer en het geld dat dat moet kosten met het accent op de bedrijfsbelangen. JA Verbeek, Warmond (makelaar) kan didaat namens Bond Huis- en Grondei genaren; bedoeling om een gemeen schappelijke lijn te volgen. CAMEML Hilgersom, Leidschendam (glashandelaar) districtsbestuurslid KNOV, werkt in verkiezingen samen met LTB; warm voorstander van water sport, heeft interesse in waterhuishou ding. "Bestuur is altijd in handen van boeren en tuinders geweest, nu ook an deren erbij betrekken". N Parlevliet, Katwijk (directeur) be schouwt industrie Katwijk als achter ban. "We betalen behoorlijke sommen gelds aan Rijniand en moeten dan ook een behoorlijke vertegenwoordiging in het bestuur hebben". A Roos, Leiden (chemicus) kandidaat vanuit de WD. Vestiging fabrieken niet helemaal tegenhouden; watje voorrang gaat geven is een zekere politieke beslis sing. In Ver. Vergadering voornamelijk beslissen over besteding geld, de uitvoe ring is een machinerie die loopt. R Niezen. Noorden (directeur) heeft zich via Kamer van Koophandel als ver tegenwoordiger van het bedrijfsleven kandidaat gesteld. Wat hij als hoofdin geland zou gaan doen "hangt ervan af. wat er ter tafel komt". PJ Uijttewaal, Ter Aar (conservenfab rikant) als kandidaat gevraagd door de Ned. Groente- en Fruitverwerkende In dustrie. Hoogte heffingen industrie stuit hem tegen de borst. Als milieulasten in 1985 oplopen zoals voorspeld dan zullen nog meer arbeidsplaatsen verloren gaan. JW Hekkelman, Leiderdorp (chemicus) met steun alle politieke partijen kan didaat. Aan democratie waterschappen ontbreekt nog veel. Belangrijke items nu: waterkwaliteit en recreatie. Heeft indruk dat particulier onevenredig veel milieubelasting betaalt i.v.m. industrie. HP Zwetsloot, Hoogmade (makelaar) al 10 jaar hoofdingeland; nu kandidaat namens agrariërs. Waterzuivering: "Het is duur maar 't moet gebeuren, het water is nu wel schoner". GM Gorter-La Roij, Leiderdorp (che micus) kandidaatstelling was particu lier initiatief. "Er zit.bijna geen vrouw in de raad, dat was een reden te meer". Waterzuivering erg belangrijk. Wil nuchtere vrouwenstem laten horen. R Vis, Alphen (architect) hoopt dat de vertegenwoordigers van de Bond van Huis- en Grondeigenaren als 1 partij op treden; is zelf voorzitter in Alphen. Be nadrukken: lasten op onroerend goed mogen draagkracht niet te boven gaan. Huurders zouden ook stemrecht moeten hebben. Is technisch adviseur van kleinere waterschappen. M Kroes, Koudekerk a.d. Rijn (directeur Spanbeton) gevraagd als kandidaat door Kamer van Koophandel. "Ook het be drijfsleven moet stem laten horen bij alle mogelijke beslissingen". Kiesdistrict IC ongebouwd H R J van Zuylen van Nijevelt, Was senaar (eigenaar Duinrell) zit al 6 jaar in Ver. Vergadering van Rijnland. Tegen over "technologen" die alles zo goed mogelijk willen, het zo goedkoop moge lijk proberen te doen: betere taakverde ling in Ver. Vergadering nodig om ef ficiënter te werken. JW Wensveen. Wassenaar (bollenkwe ker): in de oude structuur van Rijnland zaten vrij veel agrariërs en waren er voor hen redelijke heffingen, maar in de nieuwe structuur zullen er minder ko men: daarom vinger aan de pols houden. CL van Bohemen, Leidschendam (agrariër) door polderbesturen Duiven- voordseen Veenzijdse polder naar voren geschoven als man uit de praktijk. "Maar ik zit er voor iedereen". NJ Alkemade, Wassenaar (veehouder) kandidaat via LTB als plaatsvervanger voor de heer Wansveen (bollenkweker) om beide sectoren in het bestuur te heb ben. Kiesdistrict IC gebouwd WEN Vasbinder en HG Müller, Oegstgeest (beiden ingenieur) vormen team; zijn geïnteresseerde particulieren in kwalitatieve en kwantitatieve beheer sing van het water. Vooral interesse in planologische zaken en in de verzilting van het boezemwater, een nog onopge lost vraagstuk. JR Kranenburg, Leidschendam (Glas tuinder) kandidaat namens plaatselijke agrariërs en ondernemers; heeft erva ring in de commissie die herindeling be geleidt van de 168 polders binnen Rijn land; staat geen rigoreuze beleidsom buiging voor, maar wil in Rijnlands bestuur man uit de praktijk zijn. C de Jong, Katwijk (timmerman) kan didaat uit een "zekere vorm van nieuws gierigheid". Interesse gewekt door de zuiveringsinstallatie in Katwijk; wil het CDA als achterban gebruiken. L Jonker, (milieudeskundige) en CA Kerling-Simons, beiden uit Leiden. Treden op namens de PvdA. Willen mi lieuheffing koppelen aan water verbruik; recreatieprojecten toeganke lijk maken voor zoveel mogelijk men sen; platteland ontsluiten met fietspa den; schoon vis- en zwemwater. Willen verder progressief beleid voor de nieuwe taken van Rijnland. W Doeven, Hoogmade (voorzitter Bond Huis- en Grondeigenaren Leiden) gele genheid ten baat nemen om kandidaten namens "ongebouwd" in bestuur Rijn land te vertegenwoordigen. "Rijnland werd tot nu toe altijd bestuurd door on gebouwd". TS v. d. Laan, Voorburg (directeur vleesfabriek) heeft ervaring met pro blemen waterverontreiniging. Ov eerlijke verdeling van de nog wel het een en ander te zeggen' 'valt JG Meerburg, Leiderdorp (aannemer) kandidaat namens Bond Huis- en Gron deigenaren; interesse in polderwezen via contacten met polderbestuur Acht- hoven. FC Prillevitz, Leidschendam (directeur bij CRM) beroepsmatige interesse in na tuurbescherming en open luchtrecrea- tie; wil opkomen voor de kwaliteit van het milieu. Verbolgen over "zware ag rarische lobby" bij deze verkiezingen. GCP van Dorp, Katwijk a.d. Rijn (che micus) kandidaat via Kamer van Koop handel. De waterkwaliteitsbeheersing is nu de eerste taak, is in ontwikkeling: „Daar gebeurt een heleboel in". AWJ Caron, Wassenaar (wethouder fi nanciën) wil op verzoek van enkele par ticulieren financiële kennis gebruiken om Rijnland zo goedkoop mogelijk te la ten werken, zodat burger 't minste hoeft te betalen. GAM van Haasteren, Leiderdorp (on dernemer) heeft bestuursfunctie bij Leidse Bond Huis- en Grondeigenaren. "We moeten ons niet onttrekken aan enig punt, alles moet aandacht hebben". AC Scheepmaker, Voorhout (directie ingenieursbureau) op uitnodiging Ka mer van Koophandel kandidaat. Nog geen programma. "Ik krijg de indruk van deze verkiezingen, dat de selectie en voorbereiding beter kan". (bloemenkweker) LTB-kandidaat. "Eerst een beetje de kat uit de boom kijken". Heeft ervaring als bestuurslid polderbestuur. CJ Kempenaar, Aarlanderveen (land bouwer) door de 3 agrarische organisa ties gevraagd; fungeerde als hoofdinge land-plaatsvervanger al acht jaar in Rijnland. Opkomen agrarische belan gen. R Dorrepaal, Koudekerk a.d. Rijn (vee houder) wil opkomen voor agrarische belangen; heeft in polderbestuur veel gedaan aan zuivering polderwater en milieuzaken. AM van Veen, Ter Aar (bloemist) zal de lijn van de LTB volgen; is in plaatselijke afdeling actief en gevraagd als kan didaat, hoewel hij nog met eerder met waterschapszaken te maken had. DAB Kemp, Nieuwkoop (veehouder) il als vertegenwoordiger agrarische sec- torook interesse tonen voor belangen van "gebouwde sector". Jarenlang ac tief in polderbestuur Nieuwkoop en Noorden, nu bezig met poldercon- centratie: opzet en reglementering. Kiesdistrict III gebouwd J Groot, Alphen (manager) heeft vroeger in de tuinbouw veel contact gehad met het hoogheemraadschap; wil nu de huiseigenaren vertegenwoordigen. JM Kramer, Alphen (computerdeskun dige) is voornamelijk geïnteresseerd in bestuurlijke zaken. Vindt Rijnland "erg spaarzaam" met informatie bij deze ver- kiezingen: "Er wordt niet erg aan de weg getimmerd, terwijl 't 't grootste hoog heemraadschap is met belangrijk plas- i Ruiten, Roelofarendsveen (di recteur conservenfabriek) kandidaat op verzoek van Vereniging Groente- en Fruitverwerkende Industrie. Lagere ta rieven industrie: goede zaak maar mis schien beetje eenzijdig gedacht; in ieder geval geen enorme stijgingen. M de Kool, Leiderdorp (adj-secretaris School v. Detailhandel) als kandidaat gevraagd door Leiderdorpse politieke partijen; wil Leiderdorpse particulier vertegenwoordigen als tegenwicht te gen bedrijfsleven. PJ van Rijn, Langeraar (veehouder) ge vraagd door LTB wil hij belangen ag rariërs verdedigen. Verkiezingen nieuwe stijl: omwenteling, het zal een meer gemengd gezelschap worden; ag rarische belangen moeten verdedigd blijven. GA van Wieringen, Alphen (aannemer) kandidaat via Bond van Huis- en Gron deigenaren; zal die lijn verdedigen. Stelt naar aanleiding nieuwe structuur "Rijnland is een moeilijk neembare ves ting geweest". Kiesdistrict IV gebouwd BW Buenk, Moordrecht (secretaris Ka mer van Koophandel) sinds 2 jaar al hoofdingeland; kandidaat namens be drijfsleven. Interesse in zakelijk en fi nancieel beheer; bestuurlijke verbete ring en reorganisatie nodig; gekozen le den laten nog teveel over aan ambtena ren en dijkgraaf. CJ van Eek, Boskoop (boomkweker) zal belangen voor Nederlandse Bond Boomkwekers verdedigen naast alge mene belangen. Is verbaasd dat Bos koop nog geen zuiveringsinstallatie heeft "Hard nodig". L Gesman, Alphen (aannemer) kandi daat namens Bond Huis- en Grond eigenaren. Wil letten op belang Bond en algemeen belang. "Zoals 't bij Rijn land gaat, gaat 't wel prima". JP Jonkers, Boskoop (administrateur) al twee jaar hoofdingeland-plaatsvervan ger. "Bestuurlijk en financieel is nog wel wat aan Rijnland te doen". Het is "ver- ambtelijkt" en moet gedemocratiseerd worden: "opengebroken". Meer openbaarheid nodig. Hij "hikt aan" te gen weigeraars milieubelasting. CH v.d. Loos, Stompwijk (tuinder) kan didaat namens de drie agrarische stand sorganisaties. "Uit hoofde van mijn be roep ben ik menigmaal bij Rijnland aan de Breestraat geweest om kwaliteit wa ter te verbeteren". Wil vooral aandacht besteden aan de verzilting.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23