Gelijk krijgen in de politiek kan heel bitter zijn Moet NAVO zich bewapenen voor "blitz"-aanval? BEHANDEL GEVANGEN VISSEN MET ZORG 1 vis sport "Meneer, nw pppie is er FRED VELTMAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 Mevrouw mr. Annelien Kappeyne van de Copello (39) uit Leiden is één van de nieuwe columnisten die - op verzoek van de redactie - op gezette tijden de pen zullen voeren voor deze "Meningen"-pa- gina. Annelien Kappeyne is lid van de WD, voor welke partij zij zitting heeft in de Tweede Kamer. Onder de pittige tonen buiten van de oude mars "Turf in je ransel, turf in 'je ransel, strozak is geen, mode meerschuifelden leden van het kabinet-Den Uyl de Rid derzaal binnen, sommigen met een opvallend besnoeid kapsel. Dat paste dan wonderwel bij de zogenaamde afgeslankte Troon rede die majesteit met enkele zorgvolle versprekingen voor droeg. Feestelijk Sinds de eerste maai dat ik Prins jesdag van nabij meemaakte in september 1966 en als secretaresse in dienst van de WD-Tweede Kamerfractie de bevoegdheid kreeg uit een Binnenhof raam te hangen om de Gouden Koets te zien, heeft bij mij nog een soort van kinderlijke behoefte de jaar lijkse opening van de gewone zit ting der Staten-G ener aal als een feestelijke gebeurtenis te ervaren. Toen ik van 1971 af als Kamerlid de Ridderzaal binnen mocht werd het plezier geleidelijk minder tin telend. Het is er altijd in zeer korte tijd benauwend warm. Je moet lang wachten. De tekst van de Troonrede munt meestal uit door veelzeggende oppervlakkig heid en het cynische moment na dert waarop je gaat doorzien waarom naar verhouding nog niet eens zo'n slechte tekst is ge formuleerd. Ik verbaas mij telkens over de blanke devote uitdrukking waarmee bewindslieden naar de Troonrede luisteren. Vermoede lijk doen zij dat om hun spanning te verbergen of de op hun depar tement uitgedachte anderhalve volzin met de oorspronkelijk be doelde intonatie wordt uitge sproken. Majesteit houdt van ver rassingseffecten. Ditmaal klonk haar stem zeer be kommerd over de economische si tuatie en bepaald verwijtend over "de lange duur van de kabi netsformatie, na een verkiezings uitslag die toch door velen als duidelijk is ervaren". Op het eerste gehoor was ik door deze woorden diep meebewogen. Maar beseffend dat de strekking ervan op zijn minst door het Ministerie van Algemene Zaken was geïnsp ireerd zag ik voor mijn geestesoog onder de fraaie resedagroene hoofdtooi van Majesteit een reeks van anders gekleurde petten van Den Uyl schuil gaan. Daar was allereerst de pet van de partijman, de politieke leider van de PvdA die zijn winst van tien kamerzetels wil binnenhalen. Dan was er die van de formateur Den Uyl die zijn for matieopdracht zag/liet misluk ken. Vervolgens was er die van de informateur Den Uyl die als een soort van stille vennoot in de commanditaire vennootschap Veringa en Co. aan de bij defor matie betrokken fracties prog- rammavoorstellen helpt sturen waarop alleen ja of nee gezegd mag worden. Dit alles werd overhuifd door het statige hoofddeksel van de demis sionaire Minister-President die een vaderlijke vriend wil zijn voor de natie (haarfeiten meestal te laat tonend). Was het niet mevrouw Gerda Brautigam, eertijds PvdA- Tweede Kamerlid, die over Den Uyl opmerkte: "Hij is net een duikelaartje: hij komt altijd weer boven"? niet in geslaagd zijn een nieuw daadkrachtig kabinet te vormen. De kiezers hebben ons vertrouwen geschonken en een grote verant woordelijkheid opgelegd. Ik spreek de hoop uit dat snel zal blijken dat wij dat vertrouwen, verdienen en terecht met die ver antwoordelijkheid zijn belast". Ik dacht even in een partijraadver gadering van de PvdA verzeild te zijn geraakt, al bracht het tenue van Duisenberg mij weer aan het twijfelen: daar verschijnen be windslieden immers in een mo dieus weekendspeelpak (even tueel geleend van collega's) en Door Annelien Kappeyne De grap is alleen datje nooit precies weet met welke pet hij boven komt. Of was in de Troonrede een boodschap van de Minister-Pre sident aan zijn overige hoeda nigheden vervat? Een dergelijke mate van schizofrenie is zelfs in de politiek toch wel ongebruike lijk. Nog iets bonter vielen de slotzinnen van de korte rede uit waarmee Minister Duisenberg de begroting enkele uren later in de Tweede Kamer aanbood. Hij zei: "Het is bijzonder teleurstellend en in het licht van het sombere economi sche perspectief nauwelijks ver antwoord, dat wij politici er nog niet in een ouderwets stemmig jacquet. Wiegel haakte er met een aan Ka mervoorzitter Vondeling ont wrongen "zeer, zo niet uiterst on gebruikelijk" geachte interventie op in en wees de politieke verant woordelijkheid voor de lange formatie terug op het conto van de PvdA, CDA en D'66 politici "in dit huis" (d.wz. de Tweede Ka mer). Duisenberg toonde op de valreep een brevet van verminderd staatsrechtelijke begaafdheid, voor een Minister van Financien op zich zelf geen halszaak, wél een misstap voor een woordvoerder van een demissionair kabinet op een zo strategisch moment. Duisenberg sprak als minister, niet tevens als Kamerlid, de termijn voor die dubbelfunctie was al tien dagen verstreken. Duisenberg had gekozen voor het demissio nair Ministerschap. Wat bezielde hem dan de term "wij politici" te gebruiken? Politiek vertrouwen was bij de verkiezing slechts ge schonken aan kandidaat-Ka merleden, niet aan Ministers. Duisenberg had van het Kamer lidmaatschap intussen afstand gedaan. Als oud-Kamerlid deed hij een te grof, ongenuanceerd beroep op zijn 149 oud-collega's behorende tot verschillende fracties. Als spreker namens een demissionair kabinet diende hij zich van elke politieke kreet te onthouden. Zijn optreden wekte eerder de indruk dat het gemis aan openheid in de informatie Veringa-Den Uyl zich tenslotte nog ontlaadde in een slecht geplaatste larmoyante kreet. En dan de slechte economische toe stand. Je zou denken dat een vroege herfststorm de jonge ap pels groen en hard had afgerukt met als nevengevolg dat de pluk kers onverwachte butsen op het hoofd kregen. In de verkiezings tijd was het politieke klimaat on tegenzeggelijk warmer en voor spelde het kabinet een rijpe oogst. Dat was ook leuker voor de kiezers. Mijn partij, de WD, twijfelde toen al heel openlijk aan die optimisti sche perspectieven en vreesde dat belangrijke economische gege vens door het kabinet werden achtergehouden. In de politiek geeft gelijk krijgen een grotere voldoening dan gelijk hebben, zegt men. Maar het kan ook heel bitter zijn, merk ik daarbij opDe bedrijven in nood verdringen zich voor de betreffende Kamer commissie en de werkloosheid neemt toe. Door de pomp De PvdA wil graag regeren. Dat is uit de Troonrede en de verklaring van Minister Duisenberg wel ge bleken. D'66 laat Jan Terlouw de rol van vrome makelaar spelen. De doorslag geeft tenslotte het CDA dat op alle wezenlijke pun ten ondanks feuilleton brieven over de abortuskwestie (wordt vervolgd) reeds door de pomp is gegaan. Van Agt zal zich heel strak tonen op de verdeling van de ministerspos ten in het nieuwe kabinet .Als aan de wensen van het CDA niet wordt voldaan, loopt hij nog liever door een glazen deur heen, zo heb ik vernomen. Ik hoop ook in zijn eigen persoon lijke belang, dat het een draai deur zal blijken te zijn. Stemerdink lijkt het eens met idee dat Russen binnen twee dagen kunnen oprukken DEN HAAG - De toelich ting op de dinsdag gepre senteerde defensiebegro ting is nogal opmerkelijk. In het hoofdstuk „Internatio nale aspecten van het defen siebeleid" valt allereerst op de zorgelijke toon over de militaire machtsuitbreiding van de Sowjet-Unie. Verderop wordt de oproep van pre sident Carter op de NAVO-landen aangehaald om de gezamenlijke verdediging te verbeteren, een op roep die op de NAVG-top van io mei in Londen „door de aanwezige staatshoofden en regeringsleiders met instemming werd begroet". En vervolgens worden nog eens de voorstellen van de Amerikaanse minister van defensie Brown voor geschoteld. Door Robert Schouten Die voorstellen hadden voorname lijk ten doel de snelheid op te voe ren waarmee de NAVO-strijdk- rachten op een aanval van het War schaupact kunnen reageren. Snel ler in de loopgraven dus. Daarbij wordt ook gedacht aan verhoging van de paraatheid van het Neder landse eerste (en enige) legerkorps, sneller transport naar de Lunebur- gerheide, versnelde uitvoering van het programma om legervoorraden in die contreien op te slaan, en zelfs aan de legering van meer Neder landse eenheden in West-Duits- land. Verder memoreert de toelich ting de wens van de NAVO-opper- bevelhebber op de Atlantische Oceaan om de lange-afstands-pa- trouille-vliegtuigen van hét type Neptune te vervangen. Opmerkelijk is nu, dat de demis sionaire minister van defensie Stemerdink schrijft dat hij in be ginsel instemt met de Amerikaanse gedachten, al houdt hij een slag om de arm als het gaat om de vraag welke van de voorgestelde maatre gelen kunnen worden getroffen. Verouderd Men zou daaruit kunnen conclude ren, dat Stemerdink een aanhanger is van de opvattingen van bekende Amerikaanse defensiespecialisten uit de Senaat als Sam Nunn en De wey Bartlett en militairen als ex- generaal James Hollingsworth. Zij menen dat het belangrijkste uit gangspunt van de militaire plan nenmakers bij de NAVO - de tijds duur tussen het' constateren van een aanvalsvoorbereiding, gevolgd door de (politieke) beslissing tot mobilisatie en het betrekken van de oorlogsopstelling - volstrekt ver ouderd is. Zij geloven niet in een massale aan val met ongeveer negentig rode di visies op West-Europa, die zo'n der tig dagen nodig zouden hebben om uit te rukken. Eerder denken zij, uitgaande van de huidige opbouw van de Sowjet-strijdkrachten, aan de mogelijkheid van een verras singsaanval met niet meer dan 54 snelle divisies, die hoogstens 48 uur nodig zouden hebben. Carter en Brown schijnen die vrees te delen. Maar niet iedereen in Amerika. Les Aspin, lid van de de fensiecommissie van het Huis van Afgevaardigden, bijvoorbeeld be strijdt de Blitzkrieg-theorie. In NATO Review (het blad dat vol gens de Prawda de toon moet aan geven voor de bourgeoispers) geeft hij een analyse van de opbouw van de Warschaupact-legers, die tot de conclusie leidt dat een verras singsaanval nauwelijks mogelijk is. Aspin voert daarvoor onder andere aan dat de Sowjet-divisies gemid deld zo'n 125 kilometer achter de Oostduitse grens liggen, dat het zelfde geldt voor de Russische divi sies in Polen en Tsjechoslowakije, en dat de slecht uitgeruste Russi sche bondgenoten voor Moskou niet betrouwbaar zijn. Ook het feit dat de Russen voor hun aanvoer nog in belangrijke mate op railver- voer vertrouwen, terwijl nog steeds het verschil bestaat tussen het Rus sische breedspoor en het westerse smalspoor, ziet hij als een bewijs voor zijn stelling dat het „een mo numentale job" voor hen zou zijn om zich in een Blitzkrieg te storten. Kosten Dit alles overziende, meent Les As pin dat de kosten die zijn verbon- Stemerdink .in beginsel akkoord den aan een verscherpte paraat heid, de legering van meer troepen aan de oostgrenzen in Centraal- Europa, vergroting van de vervoer scapaciteit enz., buiten proporties zullen zijn. Daarnaast stelt hij dat de nieuwe militaire strategie de kans op een derde wereldoorlog aanzienlijk zou kunnen doen toe nemen. „Wat moeten de Russische plannenmakers wel denken als wij een sterk opgefokte strijdmacht vlakbij het IJzeren Gordijn legeren, die binnen 48 uur ten strijde kan trekken?" Aspin wijst daarentegen sterk op het gevaar dat onder de dekmantel van manoeuvres een aanval wordt ingezet. De bepalingen uit het Hel- sinki-akkoord die de twee blokken verplichten om oefeningen van een bepaalde omvang wederzijds aan te melden en waarnemers toe te laten, stellen hem niet gerust. Hij stelt voor de onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering (MBFR) om te zetten in een poging om de waar schuwingstijd steeds verder te ver groten. Hij wil dat bereiken via een over eenkomst tot het stationeren van internationale waarnemers bij grote NAVO- en Warschaupact- bases. Zij zouden volgens hem oorlogsvoorbereidingen kunnen ontdekken. Ten tweede stelt hij voor het aantal militairen dat aan oefeningen meedoet en de frequen tie van die oefeningen jaarlijks te verkleinen. De omvang van de troepentransporten door de lucht naar Europa zou beperkt moeten worden, omdat het in theorie mo gelijk zou zijn om zeg maar hon derdduizend man Europa binnen veertien dagën binnen te smokke len onder het mom van een normaal vervangings-programma. Waarschuwing Senator Nunn heeft gezegd: „Een waarschuwing betekent niets, tenzij er een reactie komt". Aspin is het op dit punt met hem eens. Als het Warschau-pact nu iets zou be ginnen, dan zou de ernst en omvang niet direct duidelijk zijn. De politici zouden twijfelen. Kostbare tijd zou verstrijken. Het is dan ook een eerste vereiste, stelt Aspin, dat de NAVO-bondgenoten hun specialis ten zo gauw mogelijk een docu ment laten opstellen waarin precies wordt vastgelegd welke bewegin gen of combinaties van bewegin gen als aanwijzingen voor een aan val moeten worden beschouwd. De theorieen van Les Aspin lijken alleszins de moeite waard om ook nauwkeurig door Nederlandse po litici te worden bestudeerd. Zijn beschouwing over de kosten van een verhoogde paraatheid moeten hier toch zeker aanspreken! In het Utrechtse Jaarbeursgebouw werd het afgelopen weekeinde een studiedag voor de sportvisserij gehouden, die werd georganiseerd door de NVVS. Tot de inleiders op die dag behoorden onder meer dr. J. J. Beukema van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee en de Utrechtse hoogleraar prof. dr. F. J. Verheijen. De laatste sprak over het onderwerp "Visser, vissen en vis: vangen en gevangen worden". Uit de lange inleiding wilde ik hier een aantal passages vermelden omdat zo dacht ik interessant ge- Om zijn visverhaal geloofwaardig te maken bij zijn vrienden heeft de 37-jarige bedrijfsleider Cees Geers zijn "zailfisch" van 2.75 meter lang en 70 kilo zwaar, die hij ving tijdens een vakantie in Acapulco laten opzetten en vervolgens laten overvliegen naar Nederland. Reactie van het grond personeel toen de sportvisser zijn vangst kwam ophalen: "Mijnheer, uw gpppie is aangekomen". Verheijen constateerde dat in vis boeken vaak wordt geschreven dat vissen alleen met vochtige hand beetgepakt mogen worden, maar Voorzichtig Die slijmerige huid van de vis, al dus prof. Verheijen is even es sentieel voor het leven in het water als de huid van een mens is voor het leven in de lucht. De huid van de vis - tenminste de buitenste laag - plakt vast aan de droge hand en wordt met de slijmlaag los gescheurd waardoor een aantal vi tale functies die door die huidlaag worden uitgeoefend verloren gaan. noeg zijn voor sportvissers, die het Wie het effect door een microscoop niet zo nauw nemen met de behan- heeft gezien, komt onder de indruk deling van gevangen vissen. Prof. van de aangerichte vernielingen. Het verwijderen van de haak moet ook voorzichtig gebeuren. De ha- kensteker kan in vele gevallen de verwondingen beperken. Soms kan de haak beter via de kieuwspleet naar buiten worden gehaald dan via de bek. Bij de kieuwen moet men zich realiseren dat het bloed door het hart direct naar de kieuwen wordt gepompt, zodat beschadiging van de kieuwen neerkomt op een slagaderlijke bloeding, die mogelijk de dood tot gevolg kan hebben. ding kan worden verwijderd, kan men volgens prof. Verheijen beter laten zitten. De lijn moet in zo'n ge val zo dicht mogelijk bij de haak afgeknipt worden. Het in leven proberen te houden van gevangen vissen in een leefnet of in een em mer brengt dikwijls ernstige be schadiging van huid, snuit en vin nen met zich mee. Bij gebrek aan enig begrip voor de adem behoeften van verschillende vissoorten, of uit onverschilligheid, laat men nog dikwijls grote aantallen vissen in veel tc weinig water geleidelijk dood gaan. Het is echter mogelijk om - zelf zeer kleine - visjes te vangen met een haakje zonder weerhaak, die te transporteren en thuis in een aqua rium of vijver onder te brengen. Dat betekent weliswaar een zekere vrijheidsbeperking, maar volgens prof. Verheijen wordt in vrijwel alle behoeften van de vissen voorzien, zodat ze zich zelfs kunnen voort planten. Wanneer een vis direct na de vangst weer wordt teruggezet, beperkt de ingreep in het vissenleven zich tot een kortdurende vrijheidsbeper king en een veelal geringe verwon ding. Afhankelijk van de vissoort kunnen grote verschillen optreden. Bij zalmachtigen kan de uitputting ten gevolge van lichamelijke in spanningen bij de dril ernstige ge volgen hebben. Soms echter wordt een snoek enkele malen achtereen gevangen, zelfs als het dier aanvan kelijk een haak met toebehoren heeft meegenomen". Tot zover prof. Verheijen. Verder wilde ik uw aandacht vesti gen op de finale van de Leidse Hen- gelcompetitie die morgen vervist wordt in de Ringvaart voorbij het viaduct bij de Kaag in de richting Lisse. Het is een zeer spannende aangelegenheid omdat er nog vier kanshebbers zijn. De beste kansen zijn er voor DVS II, dat een voor-, sprong van eén punt heeft op nummer twee: DVS I. DVS II heeft morgen als tegenstanders De Meerval en Hengelsport I. Hen gelsport I behoort zelf tot de kans hebbers en komt ook uit in een wedstrijd tegen een andere kans hebber Sportvrienden. Tenslotte is er het eerste team van DVS dat een wedstrijd vist tegen HSV en voor de tweede wedstrijd is vrijgeloot ,ciop de ochtend afgesloten met de prijs uitreiking in café "De Sport" (Y. de Jong) in Oude Wetering. En nu we het toch over de hen- gelaarsbond hebben. Het bestuur van die bond heeft besloten om met ingang van 1 januari 1978 de zand winningspias "De Vlietlanden" open te stellen voor het vissen met één gewone hengel. Men hoeft dan alleen de beschikking te hebben over een viskaart. Voor het vissen met twee gewone hengels, één spe ciale hengel, en of een peur, moet men lid zijn van de Hen- gelaarsbond voor Leiden en om streken. Boeken Tot slot goed nieuws voor de ver zamelaars van hengelsportboeken. Bij de uitgeverij Interdijk ver scheen het indrukwekkende boek "Karper" geschreven door Rini Groothuis. Het boek telt 272 pa gina's en bevat vele foto's van alle karpersoortcn. De prijs van het boek is f 36,50. In de serie "Vistips" van de uitgeverij Elsevier zijn weer twee nieuwe deeltjes verschenen. De een bevat 200 tips voor het vis sen op en aan zee, die bijeenge bracht werden door Iwan en Igor Garay, het tweede boekje is ge schreven door Kees Ketting en Henk Peeters en gaat over het van gen van ruisvoorn met vlieg en vlok. Beide boekjes kosten in de boekhandel f9,90 per deel.'Tens lotte is er nog de heruitgave van het boek "Kanjers". Een van oor sprong Engelse uitgave geschreven door Richard Walker en in het Ne derlands bewerkt door Kees Ket ting. Het boek dat door Elsevier wordt uitgegeven kost f 26,50. Over de inhoud van deze boeken kunt u in één van de komende visrubrie- ken meer lezen. ADVERTENTIE Lag* Rijndijk 36-40 Lelden, tel. 122393 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21