Oranje draait mee op Europees niveau .Tan Timman vecht zich naar remise E333BI Werkloze Leo Halkes: "Ik wil niet meer terug, alleen nog maar omhoog" Nederland aan strijd WK honkbal Organisatie WK dammen aan Nederland toegewezen Basketbalteam op zevende plaats Borussia Maast op wereldbeker P/Leiden tegen Inter Bratislava ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - Kandidaat zijn voor de functie van bondscoach, maar zelf "werkloos" zijn. Een, voorzich tig gezegd, wat vreemde com binatie. Toch overkomt het Leo Halkes. De trainer, die eind vo rig seizoen in een emotioneel sfeertje de Schiedamse eerste divisieclub SW verliet, kwam via de KNVB in contact met de naar een bondscoach zoekende Canadese voetbalbond. Halkes heeft inmiddels verno men een serieuze kandidaat te zijn, maar slaagde er tus sentijds niet in om bij een Ne derlandse club in het betaalde voetbal aan de bak te komen. En omdat het verlossende ant woord vanuit Canada nog wel even op zich kan laten wachten, hoopt Halkes, net als andere on fortuinlijke collega's zoals Cor van der Hart, Cor van der Gijp, Evert fheunissen en Frans de Munck, op een nieuwe kans. In tegenstelling tot mannen als Leo Steegman en Hans Alleman legde de trainer uit Alphen aan den Rijn aanbiedingen van amateurclubs naast zich neer. "Ik heb geen idee hoe lang het gaat duren voordat de Cana dese voetbalbond iets laat we ten. Een maand, twee maanden, misschien wel een jaar, ik weet het echt niet. Er is geen termijn genoemdEn dus zit Halkes, zoals hij het zelf zegt, in de wachtkamer. "Toch wel een beetje een rot si tuatie", klinkt het nu. "Ik zou zo graag willen bewijzen dat ik bij SW niet aan m'n trekken heb kunnen komen. Daarom heb ik ook gesolliciteerd. Maar ja, ik ben niet de enige die dat gedaan heeft en zeker niet de goedkoopste". Maar de eisen van Halkes liggen niet alleen in het financiële vlak. "Via de af deling, wat clubs in de KNVB, drie jaar Quick Boys en een jaartje LFC, ben ik in het be taalde voetbal terecht gekomen. Ik wil niet meer terug, alleen nog maar omhoog". Leo Halkes beseft echter terdege dat zijn naam nog niet verbon den is aan geleverde prestaties. "Hoewel het bij SVV steeds beter ging, ben ik reëel genoeg om te begrijpen dat het te weinig was om op te vallen. Jammer, maar het is niet anders". En dus is Halkes op dit moment slechts als toeschouwer met de voetbalsport verbonden. Drie weken assisteerde hij Pim van der Meent bij FC Amsterdam, maar toen de officiële hulptrai ner weer kwam opdagen, ver huisde Halkes weer naar de tri bune. "En ik vind het nu al erg saai worden. Van binnenuit heb ik het gevoel te willen presteren. En dan niet kunnen is erg. Ver domd vervelend zelfs". Halkes hoopt dat er binnen niet al te lange tijd een beroep op hem gedaan wordt. "Die kans blijft altijd aanwezig. Neem Hans Dor jee, die had toch ook geen club meer. Toch kwam plotseling De Graafschap op dagen. Ik bedoel maar, zo'n si tuatie kan zich elk moment voordoen". Zeker is dat Leo Halkes in dat geval niet blijft wachten op antwoord van de Canadese voetbalbond. De trainer, die nu nog zegt: "Ze sturen maar twee tickets en ik ga kijken", voegt er ook aan toe: "Als ik een aanbie ding krijg, pak ik die". De re den? Een leven zonder voetbal is maar niks hoor AMSTERDAM - In 1978 zal van 25 augustus tot 10 september het toer nooi om het wereldkampioenschap honkbal plaatsvinden in Italië. Ge zien het feit dat het de eerste en voorlopig waarschijnlijk de laatste keer is dat het evenement in Europa gehouden wordt en dat het dit maal tijdens het Nederlandse honkbalseizoen zal vallen, heeft het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse base- en softbal Bond (KNBSB) besloten gebruik te ma ken van het recht deel te nemen aan dit wereldkampioenschap. Dit recht werd verkregen door een tweede plaats die Nederland achter Italië behaalde tijdens het Euro pees kampioenschap 1977. Om een zo optimaal mogelijk voorbereide ploeg naar Italië te kunnen uitzen den zal de Nederlandse ploeg van 13 tot en met 20 augustus deelne men aan de tiende Haarlemse honkbalweek Voor dit toernooi zijn reeds besprekingen gaande met enkele sterke landen die ook aan het wereldkampioenschap gaan deelnemen. Konsekwentie van dit alles is, dat de Nederlandse hoofd klassecompetitie uiterlijk 12 augustus moet zijn afgerond. Tij dens besprekingen die het bonds bestuur met de hoofdklasseverini- gingen had, bleek dat de meest voor de hand liggende oplossing, name lijk het spelen van een aantal door de weekse avondwedstrijden om de competitie tijdig af te krijgen, bij de hoofdklasseverenigingen veel weerstand ontmoette. Bovendien voelde het overgrote deel van de clubs niets voor het spelen van lichtwedstrijden in Haarlem, om dat men zelf niet onder kunstlicht kan trainen. Het bondsbestuur heeft toen, na bestudering van een aantal mogelijkheden besloten de competitie in 1978 als volgt te t spelen: Alle tien clubs ontmoeten elkaar twee maal in een dubbelwedstrijd. Na de hiervoor benodigde negen weekeinden zal een splitsing plaatsvinden tussen de bovenste vier en de onderste zes verenigin gen. Met behoud van de punten uit de eerste achttien wedstrijden ontmoeten de bovenste vier clubs elkaar nog vier maal (twee dub bels), terwijl de onderste groep van zes nog twee maal (een dubbel) te gen elkaar speelt. Dit betekent een competittie van 30 voor de boven ste vier en van 28 wedstrijden voor de onderste zes clubs. LUIK - De afsluiting van het toer nooi was tenslotte toch nog rede lijk. In de strijd om de zevende en achtste plaats versloeg Nederland België met ruime cijfers (104-89) en daardoor was de zevende positie tijdens dit Europese kampioen schap een feit. Een prestatie die vooraf gezien als zeer goed zou zijn bestempeld, maar die nu na de ge beurtenissen van de afgelopen week toch vraagtekens oproept. Duidelijk is wel dat het Neder landse basketbal in Europa tot re delijke prestaties in staat is, maar voorwaarde is dan wel dat de voor bereiding goed is en niet van een budget van 30.000 gulden moet worden bekostigd. Hoe Nederland kan spelen werd in de tweede helft tegen België weer eens duidelijk. In de eerste helft ging het niet al te geweldig, hoewel er goed werd verdedigd. Maar plotseling in de tweede periode kreeg het Neder lands team weer de geest. Coach Janbroers, in de laatste da gen een geplaagd man, had het in de rust al voelen aankomen, toen Kees Akerboom hem vroeg of hij Huysmans, die evenals in de eerste wedstrijd tegen Nederland weer onbarmhartig stond raak te knal len, mocht gaan verdedigen. Janb roers stond dat verzoek uiteraard toe. Vanaf de opworp speelde het Nederlands team ineens weer for midabel. Binnen vier minuten was de stand 19-2. Daarmee werden de Akerboom: akelig scherp... zeven nadelige punten van voor de rust (42-49) volledig weggewerkt en leidde Nederland met tien punten. Dat bleef bijna de gehele twintig minuten zo. In de laatste twee mi nuten werd het verschil zelfs nog opgevoerd, 104-89. Wat er precies in die tweede helft gebeurde kon ook nu weer niemand verklaren. Tot verweer van de Belgen mag worden aange voerd dat Nyitrai niet meedeed en dat Bell halverwege de eerste helft moest uitvallen, maar dat is niet de reden voor de nederlaag. Ook het coachen van Mol, die evenals Janb roers aan grote kritiek blootstaat, kan men de schuld niet geven. Akerboom schoot gewoon weer eens akelig scherp (35 punten) én Jimmy Woudstra speelde eindeli jk Toekomstronde-rijders sparen zich voor zware berg-etappe KINGERSHEIM - In afwachting van de zware rit door de Vogezen van vandaag met als slotakkoord de beklimming van de Ballon d'Alsace voelden de „groten" van de Ronde van de Toekomst gisteren niet voor energievretende avonturen. In de korte tiende etappe over 108 km door het grensgebied van Frank rijk, West-Duitsland en Zwitser land hielden ze het tempo hoog ge noeg om vluchtpogingen te be moeilijken. Pas na 77 kilometer, toen de gebroeders Becaas uit Aquitanië zich aan de kop van het peloton zetten, viel de beslissing. Zalfen. Bernard i, Kanel en Soudais, later gevolgd door Berto en Gallopin, de Breton Bouleau en de Joegoslaaf Kraker hielden con tact met de gebroeders Becaas, van wie Jean op acht kilometer van de finish terugviel door een lekke band. Het peloton moest tenslotte ruim een minuut prijsgeven. Op de laatste tweehonderd meter maakte Mirko Bernardi, die deel uitmaakte van de Italiaanse ploeg, die bij het wereldkampioenschap in Ven ezuela in de 100 km tijdrit tweede werd, zich los van de overige vluch ters. Bernard Becaas beschuldigde de Italiaan ervan daarbij zijn han den te hebben gebruikt. Bernardi ging uiteindelijk met een voor sprong van twee seconden door de finish. De gele trui bleef stevig om de schouders van de Belg Eddy Schepers. De sprint van het peloton werd gewonnen door De Calster voor Mutter. Voor de Belg bete kende dat de verovering van de groene trui. De uitslag van de tiende etappe: Thann-Kingersheim 108 km: 1. Mirko Bernardi (It) 2.23.09, 2. B. Becaas (Fr.) 2.23.11,3. Kanel (Z wits) z.t. Algemeen klassement na de tiende etappe: 1. Eddy Schepers (Belg.) 33.17.09, 2. Van der Velde (Ned.) 33.18.55, 3. Visentini (It) 33.19.38. zijn eerste echt goede wedstrijd, en dan is Nederland erg sterk. Nu het toernooi is afgelopen raakte Woudstra inderdaad in vorm, jam mer, maar het is niet anders. Hoewel de zevende plaats zeker zeer verdienstelijk is heerst er toch bij de meeste mensen rond en in het nationale team een katterig gevoel. Coach Janbroers: „Ik ben geen ge lukkig mens op dit moment. Er is de laatste dagen veel gebeurd waar ik over na moet denken." Uiteraard zal hij in die overpeinzing ook betrekken of hij door moet gaan als bondscoach. „Ik lees nu allerlei verwijten van spelers, dat ik niet kan coachen, dat ik ze niet mo tiveer, enzovoorts, enzovoorts. Maar het is zo jammer dat ze dat niet tegen mij zeggen en misschien dat ik bepaalde dingen ook niet te gen hen zeg. Ik heb ook het verwijt gehoord dat ik in de time-out niets te vertellen heb, maar ik ga er bij de nationale ploeg van uit dat ze na één keer iets zeggen het ook weten, maar het schijnt niet zo te zijn. Mis schien moet ik dan inderdaad meer zeggen, meer met ze praten. Mis schien wel mijn manier van coa chen veranderen, maar dat kon nu toch hier niet allemaal even. Som mige spelers vinden ook dat we geen bepaald concept hadden voor dit toernooi. Maar hoe kon ik dat ook hebben? Voordat we hier kwamen hadden we nog nauw elijks één keer goed met elkaar ge speeld. Alles door die rottige voor bereiding, dat zeg ik nu ook ja, nu het toernooi is afgelopen. Daarom ook zal ik de komende dagen een aantal zaken op een rijtje zetten die er nu moeten gebeuren met dit Ne derlands team. Er komt een ge sprek tussen de mensen van de be geleidingsgroep en met de spelers. En daarna zullen we kijken hoe we verder gaan. En daar moeten we niet al te veel tijd mee verliezen, want als het echt helemaal goed zou gaan, dan moeten we over twee jaar in Italië met een verjongde ploeg opnieuw tot deze prestatie kunnen komen. Dan zijn we op de goede weg". Maar zo ver is het nog lang niet. Voorlopig staat alleen vast dat het Nederlands basketbal zich kan me ten op Europees niveau, maar wil men dit vasthouden dan zal er in derdaad een aantal zaken moeten veranderen. In de eerste plaats dan op financieel terrein. Om de negende tot twaalfde plaats: Oostenrijk - Spanje 84-88 (41-44), Frankrijk - Finland 72-73 (40-40). Vandaag ontmoet Spanje in de wedstrijd om de negende plaats Finland. De ontmoeting om de elfde plaats zal gaan tussen Oosten rijk en Frankrijk. Jan Timman (r) en Karpov (l): Droom werd werkelijkheid MONCHEN GLADBACH - Borus sia Mönchen Gladbach, dat in mei de Europa Cupfinale van Liverpool verloor staat niet onwelwillend te genover het spelen tegen Boca Ju niors om de wereldbeker voor clubs. Dat maakte manager Helmut A.s. zondag 14.00 uur ASC - SVLV Terrein De Kempenaerstraat. Zondag a.s. aanvang 14.00 uur. LDWS-Celeritas LDWS-terrein - Sport park „De Vliet" Grashoff gisteren bekend. Volgens Grashoff was het verzoek gedaan door de Argentijnen. Li verpool de winnaar van de Europa cup 1 heeft afgezien van een wed strijd om de wereldbeker. De En gelsen geven de voorkeur aan een LEIDEN - Parker/Leiden, zal van daag in sporthal de Vliethorst in Voorschoten, haar eerste officiële "thuiswedstrijd" spelen tegen de sterke Tsjechische ploeg van Inter Bratislava. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Inter Bratislava brengt in Voorschoten vijf internationals binnen de lijnen, onder andere Markowsky, Rayniak, Olrini en de oude vos Marian Kotleba van 2.08 meter. De ploeg eindigde in het af gelopen seizoen op de derde plaats in de Tsjechische competitie en haalde de finale van de beker. Lei den komt met alle vier Amerika nen: Bartolome, Arthur Collins, Mitchell Plaat en Sid Bruinsma. wedstrijd tegen Hamburger SV voor de Super Cup. Grashoff: „We moeten wel om de tafel gaan zitten omdat ons programma overladen is. Bij Borussia zien we die twee wedstrijden wel zitten. Daar moet een oplossing voor gevonden wor den". TILBURG - Tijdens een ochtend wandeling door het melancholieke vennenlandschap rond Oisterwijk vertelde Jan Timman wat hij de af gelopen nacht zoal gedroomd had. Anatoli Karpov, de wereld kampioen schaken, kwam er met een onheilspellende regelmaat in voor. Vrolijke autotochtjes door dromenland werden verstoord, doordat Karpov opeens op de ach terbank bleek te zitten. En een ge sprek via de droomtelefoon. ook al met Karpov, werd om onduidelijke redenen afgebroken, zonder dat Timman een antwoord had gekre gen op een paar brandende vragen, die hij zich overigens niet meer kon herinneren. Achteraf bleek dit laatste droomfragment een voorspellend element te bevatten. Immers, Kar pov bleef het antwoord schuldig op de vraagstukken die Timman hem in de eerste ronde van het Inter polis-schaaktoernooi in Tilburg voorlegde. Met stijgende verbazing keek de bomvolle publiekszaal toe hoe commentator Hans Bóhm zijn aanvankelijke geloven-op-gezag ("ik begrijp deze zet van Karpov niet, maar er zal zeker een diepe re den voor zijn") aan moest passen aan de concrete situatie op het bord. Want die werd steeds gun stiger voor Timman. "Ik ga Pirc spelen, want daarmee heb ik in 1972 voor het laatst verloren", had de Nederlandse kampioen vlak voor deze gedenkwaardige partij begon, gezegd. Begrijpelijke bescheiden heid: Karpov heeft in een serie toernooien een reputatie van on aantastbaarheid gevestigd. De ne derlagen van de wereldkampioen zijn, sinds zijn troonsbestijging in 1975, inderdaad op de vingers van één hand te tellen. In Tilburg, te midden van collega's uit de top der tig, zou het frêle Sowjet-idool met onafwendbare zekerheid de sluitsteen van zijn hegemonie leg gen. Daar was hij immers voor ge komen. De kans is niet denkbeeldig, vrij groot zelfs, dat Karpov alsnog dit centenaars-toernooi gaat winnen. Maar na de eerste ronde mag Tim man niet meer op het favorieten lijstje ontbreken. Er was bij hem to taal geen sprake van defensief spe len op lijfsbehoud om die gewel dige Karpov toch alsjeblieft binnen de remise-marge te houden. Inte gendeel: toen de Rus een recente analyse van Timman zelf bleek te willen volgen (met de kennelijke bedoeling het studeerkamer-werk stuk van zijn tegenstander in de praktijk te ontluisteren) veran derde Timmans verweer in een soort college in dynamisch schaak. Al na een zet of vijftien, toen de be kende voorbeelden waren verlaten en de spelers op eigen kracht hun inzichten gestalte moesten zien te geven, was het duidelijk dat Kar pov gedicteerd werd. Hij, de sterk ste speler ter wereld, nota bene met het geringe voordeel van de voorzet begiftigd als wit-speler, moest er kennen dat hij geen deugdelijk plan kon opstellen. Zijn achttiende zet, d5-d6, zag er imponerend uit: een pion als een stormram, voorbe stemd om de zwarte stelling tot puin te herleiden Maar het was ge zichtsbedrog, zoals Timman met fijnzinnig, gepointeerd spel aan toonde. Zijn lopers en paard dan sten gracieus om de witte indringer heen, ondertussen vervaarlijke po sitionele dreiging creërend. „Een minder gelukkige zet van Karpov (24. Khl) was er "maar" voor nodig om zwart definitief aan het roer te laten. Hoewel: de aanval die wit vervolgens, onder opoffe ring van een pion en een paard, in zette was griezelig gevaarlijk. In tijdnood gekomen leek Timman ten onder te gaan, maar juist in die fase toonde hij zijn wereldklasse door niet één keer mis te tasten in Wit Karpov (SU), Zwart Timman (Ned), Pirc-verdediging. 1. e2-e4 g7-g6, 2. d2-d4 Lf8-g7, 3. Pgldf3 d7-d6, 4. Lfl-e2 Pg8-f6, 5. Pbl-c3 0-0, 6. 0-0 Lc8-g4, ;7. Lcl-e3 Pb8-c6, 8. Ddl-d2 e7-e5, 9. d4-d5 Pc6-e7, 10. Tal-dl Lg,4-d7, 11. Pi3-el Pf6-g4,12. Le2xg4 Ld7xg4, 13. f2—f3 Lg4-d7, 14. f3-f4 Ld7-g4, 15. Tdl-bl c7-c6, 16. h2-h3 Lg4-d7, 17. f4xe5 d6xe5, 18. d5-d6 Pe7-c8, 19. Tbl-dl Pc8-b6, 20. b2-b3 Ld7-e6, 21. Pc3-e2 PbO-d7, 22. Pel-f3 f*7-f6, 23. c2-c4 Kg8-h8, 24. Kgl-hl Le6-g8, 25. Pe2-g3 Pg3-fl b5xc4, 30. b3xc4 Lg8xc4, 31. Pfl-e3 Lc4-g8, 32. Pe3-d5 Lg8xd5, 33. Dd2xd5 Dd8-b6, 34. Tdl-fl Ta8-c8, 35. Pf3-g5 f6xg5, 36 Dd5-e6 Kg7-h6, 37. Tf2-f7 Db6-b5, 38. Khl-h2 Tc8-e8, 39. De6-g4 Dd5xfl, 40. Tf7xfl TfSxfl, 41. Dg4xd7 Tfl-f8, 42. Dd7-c6 Te8-d8, 43. Dc6xc5 Tf&-f6. 44. Dc5xe5 Td8xd6, 45. a2-a4 Td6-e6, 46. De5-d5 Te6-e8, 47. a4-a5 Tf6-f4, 48. Dd5-c6 Te8xe4, 49. Dc6xa6 Te4-a4, 50. Da6-b6 Tf4-f8, 51. Db6-b5 Ta4-al, 52. h3-h4 g5xh4, 53. Db5-e5 Tf8-fl, remise. Eindstand: Wit Kh2, De5, pionnen a5, g2. Zwart Kg6, Torens al en fl, pionnen g6, h4 en h7. AMSTERDAM - Het is zo goed als zeker dat het wereldkampioen schap dammen volgend jaar in Ne derland wordt gehouden. Het con gres van de werelddambond (FMJD) belastte vorig jaar wel iswaar Italië met de organisatie, maar dat land kan de kandidatuur niet waarmaken. FMJD-secretaris drs. Wiebe Vissen Italië heeft reg lementair nog tot 1 oktober, een week dus, de tijd om te reageren. Is dat dan niet gebeurd, dan stuur ik naar alle 22 aangesloten bonden een telegram met de mededeling dat Nederland, als eerste reserve, de organisatie krijgt toegewezen". De problemen in Italië liggen in het financiële vlak. Normaal kan een royale greep worden gedaan uit de subsidie-pot van de ENAL, de overkoepelende organisatie voor sport en cultuur. Maar met het eerste wereldkampioenschap in stijl (met halve finales én Door Fred Ivens het doolhof van giftige matvarian- ten die Karpov had ontsloten. Een knal van een dame-offer, vlak voor de tijdcontrole gebracht, bracht het lang van tevoren uitgedachte, voor zwart gunstige eindspel op het bord. Timman, die in zijn carrière twee keer van Karpov heeft verlo ren en viermaal remiseerde, liet een welverdiend avondmaal staan om de stelling tot op de bodem naar winst af te tasten. Dat hij zijn belo ning tenslotte niet kreeg (bij her vatting werd het snel remise) jammer, al verdient Karpov uiter aard een compliment voor de be heerste superiotiteit waarmee hij zijn kansen lokaliseerde. De ove rige partijen werden alle remise, iedereen staat nu zowel bovenaan als onderaan, iedereen is even goed. Angst voor een nederlaag in de eerste ronde overheerste, veel spe lers zullen met een 50 procents score aan het eind best tevreden zijn. Zoals gezegd, dit toernooi met louter azen moet gemaakt worden door enkele bijzonder gemoti veerde grootmeesters. Karpov en Timman, de jonge koning en zijn rivaal, zijn dat in hoge mate en dat maakte hun partij van gisteren tot een onvergetelijke. De uitslagen van de eerste ronde: Karpov (Su)-Timman (Ned.) V2-V2, Sosonko (Ned)-Andersson (Zwe den) V2-V2, Smyslov (Su)-01afsson (IJslJ V2-V2, Gligoric (J.Sl>-Kavalek (VS) V2-V2, Balasjov (Su)-Hubner (W.Dld) V2-V2. aansluitend de finale) is een bedrag van ongeveer 250.000 gulden ge moeid en dat gaat de begroting van de ENAL te boven. Visser. „Italië heeft Nederland de halve finale nog aangeboden en wilde zelf dan de fi nale organiseren. Dat hebben we echter geweigerd. Alles of niets". Voor het WK, dat in oktober 1978 moet worden afgewerkt, worden alle acht de actieve internationale grootmeesters (Koeperman, Tsje- golew, Gantwarg, Hisard, Kuyken, Baba Sy, Wiersma en Clerc) uitge nodigd, alsmede de landskampioe nen van de 22 bij de FMJD aange sloten bonden-én de nummers twee en drie van Nederland en Rusland. Restrictie hierbij is dat in dat geval een grootmeester zich ook nog eens via deelname aan een lands kampioenschap kwalificeert voor de halve finale, die plaats niet door een lager geklasseerde mag worden ingenomen. Visser, die voorrekent dat met het WK 1978 bijna een maand tijd is gemoeid: „Geen op- schuifsysteem dus. Ik zal er dan ook op aandringen dat Wiersma en Clerc volgend jaar niet deelnemen aan het kampioehschap van Ne derland. Want als zij dan één en twee worden heeft Nederland op het WK maar drie, in plaats van vijf deelnemers". Klaas Hiihner overleden LEIDEN - Deze week is op 64-ja- nge leeftijd Klaas Hühner overle den. Hühner was een goede be kende in de Leidse voetbalwereld. Hij was onder meer oprichter van LDWS, waarbij hij 25 jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd en tien jaar in het bestuur heeft ge zeten. Hühner was verder lid van verdienste van LFC, wegens zijn initiatieven tot herbouw van het af gebrande LFC-complex.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13